Yaz

Balkanlarda 42 günlük maceram

calendar_today Kas 29, 2016 label

Balkanlarda 42 günlük maceram

Vizesiz balkan turu benim yurt dışına düzenlediğim ilk uzun soluklu bir seyahat olmuştu. 1 aylık balkan ülkeleri turu yapmayı aslında bir gezi değil de uzun bir tatil olarak değerlendiriyordum. Hiç bir amaç olmadan Türkiye'ye yakın vizesiz ülkeler olsun yeter diyordum. Nerelere gideyim neresi ucuz ve vizesiz diye başladım araştırmaya... İlk olarak Makedonya'ya gittikten sonra devamı çorap söküğü gibi gelmeye başladı. Daha sonradan dönüş biletimi de yırtıp 42 gün boyunca balkanlarda güzel bir tatil yapmıştım.

Balkanlara Gitmeden Önce Yaptığım Araştırmalar

1)Balkanlarda ulaşım nasıl sağlanır?

2)Balkan ülkeleri gezi tavsiyeleri hakkında balkan turu yapanlar ne düşünüyor?

3)Vize isteyen balkan ülkeleri hangileridir? (Hırvatistan’a girmeden nasıl ulaşım sağlarım)

4)Balkan turu yaparken nelere dikkat etmeliyim?

5)Balkan şehirlerinde kaçar gün kalmalıyım?

6)Balkan ülkeleri turu haritasını yanıma aldım,

7)Kendime balkan ülkeleri gezi rehberi oluşturdum hatta 2 tane plan yaptım,

8)Vizesiz otobüsle balkan turu nasıl yapılır?Bunları araştırdım.

Bu ve bunun gibi bir çok araştırmayı cevaplarıyla birlikte vizesiz balkan ülkeleri turu tavsiyeleri yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Makedonya Üsküp’te sadece 1 gün kalıp,vizesiz balkan ülkelerini bitirip dönüşte en son Arnavutluk Tiran’dan Makedonya Ohri’ye geçerim diye plan yapsam da vizesiz balkan turu planlarım işe yaramadı.

Balkan turum öncesi - İstanbul'dan uçağa binerken

Balkanlarda Yedek Gezi Planı Yapın

Balkan ülkeleri gezi planı oluştururken yedek bir planınız muhakkak olmalı,balkan ülkeleri rotaları çok karışık değil fakat bazı ülkeleri çok sevip bazılarını sevmeyebilirsiniz. Vizesiz balkanlarda görülecek şehirler güzellik açısından çok fark ediyor.

Aslında hem İstanbul’da yaptığım hem de tatil sırasında yaptığım hiçbir plan tutmadığı gibi ayrıca plan üzerine tekrar spontane planlar yapıp tutmadığı halde inanılmaz eğlendim. 33 günlük gezimi dönüş biletini yırtarak(iptal edemeyerek),42 güne çıkardım. Şimdi sizlere vizesiz balkan ülkeleri gezimi yavaş yavaş anlatmak istiyorum, umarım bu yazımı okuduktan sonra vizesiz balkan ülkeleri hakkında kafanızdaki tüm soru işaretleri kalkmış olacak.

Budva Sea Dance Festival

İlk Kez Yurt Dışına Çıkarken Heyecanlandım

İstanbul’da vizesiz gidilebilen balkan ülkeleri gezisi öncesi son gece hiç uyuyamadım. Acaba Makedonya ülkesine alınacak mıyım?sorusu sabaha kadar beynimi kemirdi. Ama daha sonra düşündüm ki aradığım zaten maceraydı, üstelik Türkiye’de üzerine para da versem bu maceraları bulmak imkansızdı diye kendime telkinde bulundum ve sakin bir şekilde Makedonya pasaport kontrolünden hiçbir soru sorulmadan Üsküp’e geldim.

Üsküp’e saat 15:00 gibi ulaştım,Üsküp’te hostelime yerleşip eşyaları koyar koymaz kendimi Üsküp’te gezilecek yerleri gezmek için  şehir merkezine attım. Ramazan ayında olduğu için Vardar Nehri’nin özellikle diğer tarafı (Müslüman tarafı) çok çok sakin ve Bit Pazarı Çarşısı bomboştu. Bana düşen görev oruç tutan insanlara saygı duyup Makedonya Üsküp’te gezilecek yerleri keşfetmekti.

Makedonya Üsküp’te gezilecek yerler 1 günde bitti.

Belgrad gece hayatı

Üsküp'ten Belgrad'a Geçtim

Ertesi gün Sırbistan/Belgrad’a gitmek için yollara düştüm. Üsküp otogarına şehir merkezinden 15 dakika yürüyerek ulaştım. Belgrad’a geçerken yine kafamda acaba Sırbistan pasaport kontrolünden geçebilecek miyim? sorusu başladı,zaten korktuğum da başıma geldi. Makedonya/Belgrad sınır çıkışında pasaport polisleri ciddi sıkıntı çıkardı.

Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ile 9 saatte geldim,Belgrad otogarı ve tren istasyonu şehir merkezine 15 dakika yürüme mesafesinde. Belgrad’da gezilecek yerler efsaneler efsanesi,Belgrad’da bu kadar eğleneceğim hiç aklıma gelmezdi. Sırbistan Belgrad’da yapılacak şeyler o kadar çok fazla ki,Belgrad’da 2 gün bisiklet kiraladım,zipline yaptım,Ada Ciganlija’ya gidip yüzdüm. Hatta aynı yerleri hiç sıkılmadan iki kez gezdim. Sava Nehri kenarındaki teknelerde gece hayatının tadını çıkardım. Belgrad gece hayatı kadınlar efsaneler efsanesi… Hatta ve hatta ilk ticket cezamı burada yedim.

Belgrad'dan Novi Sad'a Trenle Geçtim

Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerler o kadar güzel ki, 4 günlük gezimi 2 gün daha uzatıp Belgrad’da yapılacak şeyleri bitirdikten sonra,300 RSD(7,5 TL) ödeyip 1,5 saat yolculukla Belgrad’dan Novi Sad’a ten ile çok büyük bir aksiyon yaşayarak geçtim.

Novi Sad'dan Saraybosna'ya Geçtim

Novi Sad’da gezilecek yerleri ve Novi Sad gece hayatını yaşayıp 1 gün kaldıktan sonra  Exit Festival’e gidememenin verdiği hüzünle ertesi gün Bosna Hersek yollarına düştüm. Sırbistan’dan ayrılırken bu kadar üzüleceğim hiç aklıma gelmezdi.

Sırbistan Belgrad’da yapılacak şeyler çok çok fazla,Belgrad gece hayatı efsaneler efsanesi,Belgrad gece hayatı kadınlar ile ilgi çekici olduğu için özellikle erkeklere tavsiyem Cuma/Cumartesi/Pazar gecelerini yaşamadan ayrılmayın.

Tabi bayanlara da tavsiyem Belgrad gece hayatı dans,müzik ve eğlence çok harika oluyor.

Sırbistan Novi Sad’dan Bosna Hersek Saraybosna’ya 2500 RSD (62,5 TL) ödeyerek 8,5 saatlik sonunda Saraybosna’ya ulaştım. Saraybosna’da ilk gece hostelde kalıp ertesi gün Bosna Hersek/Sırbistan savaşına tanıklık eden Yaşam Tüneli’ne gittim. Umut Tüneli’ne giderken 2.ticket cezamı yedim. Saraybosna’da gezilecek yerleri  3 günde bitirdim şehir merkezini,Joharina Dağı’nı,Skakavac Şelalesi’ni gezip,Saraybosna şehrinin nasıl ateş altında kaldığını daha iyi anlamak için Saraybosna gezilecek yerlerin dışındaki dağlarına çıktım.

Sutjeska National Park

Saraybosna'dan Mostar'a Geçtim

Saraybosna’dan 20 KM(10 EURO) ödeyerek 2,5 saatlik yolculuk sonrası Mostar’a geçtim. Mostar bütün gezi planlarımı alt üst eden,hayatıma ve gezime bambaşka bir yön veren şehir oldu. Mostar gezilecek yerleri yarım saatte gezmek mümkün ama ben 2 günlük hostel rezervasyonumu 8 güne uzattım.  

Mostar'dan Kotor'a Geçtim

Mostar’da Kravice Waterfalls,Blagaj Tekija,Hutavo Blato,Pocitelj ,Jablanica ,Neretva derken 8 günün sonunda 70 KM(35 EURO) ödeyerek Mostar’dan Karadağ Kotor’a geçtim.

Kotor’a asla bir daha gelmem derken daha sonra tekrar aşk uğruna,bu gezi programında tekrar geldim.

NOT:Kotor çok çok güzel bir yer ama Kotor pahalı ve Kotor’da gezilecek yerler kısıtlı. Kotor gece hayatını yaşamadım,yaşayanlar varsa yazarsa çok sevinirim.

Kotor’da hostele 16 Euro Kotor Kale’sine çıkmak için de 3 Euro ödeyince, akşam hostelde pilav ve pilaki pişirerek geceyi kapatıyorum.

Pliva Waterfalls

Kotor'dan Budva'ya Geçtim

Ertesi gün 3,5 Euro ödeyerek 45 dakikada Kotor’dan Budva’ya geçtim. Karadağ’da daha fazla kalmak istesem de Euro para birimi cüzdanı çok fazla zorluyor,ister istemez Karadağ’da gezilecek yerleri kısa tutmak gerekiyor derken bakın neler olmuş...

Budva'da Sea Dance Festival'e Gittim

Budva’da hosteller çok çok pahalı,nasıl yaparım,nasıl ederim derken,Adriyatik Denizi’nin tadını çıkarıp,biraz yüzüp,biraz da şehri gezdikten sonra Sea Dance Festival’e gitmeye karar verdim. Sea Dance Festival’de kalırsam hem orada uyuyarak hostel parasından yırtarım,hem eğlenirim bu iş bana daha ucuza mal olur derken daha da pahalıya patladı.

NOT:Budva’da gezilecek yerler kısıtlı,tekne ile gidip görülecek yerler var ama çok pahalıya patlıyor. Budva gece hayatı da pahalı diyebilirim

Sea Dance Festival’de aşırı yağmur,dolu ve fırtına yüzünden eğlenceyi yarıda kesmek zorunda kalıp,üstüne hasta olup  5 Euro ödeyerek 2 saatte Karadağ Podgorıca’ya geçtim.

Podgorica Otogarı'nda Uyudum

Akşam Podgorıca’dan Kosova’ya geçerim umuduyla gitsem de ertesi gün otobüs olduğunu öğrenince geceyi Podgorıca otogarında uyuyarak sabahı bekleyip sabah 07:45’de Kosova Prizren’e 16,5 Euro ödeyerek geçtim.

Podgorica'dan Kosova'ya Geçtim

Kosova’da hem Prizren hem de Priştina’yı gezerim diye düşündüm. Sea Dance Festival’de o kadar üşüttüm ki Prizren’de 1 gün ateşli hastalık geçirerek hostelde yattım. 2.gün ise Prizren’de gezilecek yerleri gezdim.

Mostar’dan İspanyol sevgilim Soraya’dan ayrıldıktan sonra aklım hep onda kaldı. Hatta sevgili bile değildik ama ondan hoşlandığımın farkındaydım. Sürekli onu düşünüyordum. Onu o kadar çok özledim ki Kosova’dan Mostar’a geçecektim ama hesabıma bloke konulunca maddi imkansızlıklar yüzünden gidemedim.

Prizren'den Arnavutluk Tiran'a Geçtim

Kosova Prizren’den Arnavutluk Tiran’a 10 Euro ödeyerek 2,5 saatte ulaştım.Tiran’da 2 gece kalmayı düşünsem de bu planda işe yaramadı.

İstanbul’da spor koçluğunu yaptığım aile hesabıma para yollayınca bütün planları değiştirip İspanyol sevgilim Soraya ile buluşmak için 38 derece ateşli hastalık ile Mostar’ın yollarını tuttum. Herşeyi göze alıp,İstanbul’a dönüş biletimi yırtıp(iptal edemeyerek),Tiran’dan Budva’ya 22 Euro ödeyerek 5 saat sonunda ulaştım. Budva’dan Kotor’a geçip daha önce kaldığım hostelde 1 gün dinlenerek,ertesi gün 10 saatlik yolculuk ile 37 Euro karşılığında Kotor’dan Mostar’a ulaştım.

Tiran'dan Kotor'a Kotor'dan da Tekrar Mostar'a Geçtim

Soraya Split’teydi 1 gün önce konuşarak Mostar’da buluşup, bilmem kaç gün hostelde tamamen iyileşene kadar dinlenip Bosna Hersek’in ayak basmayan yerlerine bile gittik ,baştan sona bütün şehirlerini araba kiralayarak gezdik.

Bosna-Hersek'i Baştan Sona Gezdik

Bosna Hersek’te 3 gün Audı araba kiralayıp Jablanica,Konjıc,Boracko Gölü’nü gezip Lukomir Dağı’na ve Sutjeska National Park’a çıkmaya karar versek de bu arabayla oralara çıkmak tamamen imkansız olduğunu anlayıca;sadece Sutjeska National Park’ın içini ve giriş kısmını gezebildik. Yollar aşırı bozuk olduğu için ve dağın en tepesine çıkabilmek için tekrar Mostar’a gelip Grand Cheeroke Jeep kiralayıp tekrar Sutjeska National Park’a çıktık. Bu yolculuk süresince yaşadığımız tüm maceralarda Jajce,Travnik,Pliva,Banja Luka ve Una National Park’a gittik. Tam emin değilim ama gittiğimiz bazı yerlere daha önce hiçbir Türk keşfetmemiş. Tüm detaylara Bosna Hersek Gezisi’nden ulaşabilirsiniz. Una National Park’tan sonra tekrar Mostar’a gelip 2 gün daha Mostar’da kalıp oradan Saraybosna’ya geçip uçak ile İstanbul’a geri geliyorum.

"Balkanlarda 42 günlük maceram" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z