Yaz

AMERİKA GEZİSİ İÇİN TAVSİYELER

calendar_today Tem 23, 2017 label

AMERİKA GEZİSİ İÇİN TAVSİYELER

New York, Amerika gezisinin başlangıç noktasıdır. Dünya üzerinde yaşayan hemen her insanın hayalinde bir Amerika gezisi, New York, Los Angeles tutkusu vardır.

New York, Amerika gezisinin başlangıç noktasıdır. Dünya üzerinde yaşayan hemen her insanın hayalinde bir Amerika gezisi, New York, Los Angeles tutkusu vardır. Beyaz perdeden yayılan ve özellikle gençlerin hayalini kurduğu göz alıcı ülke. Çok sonradan keşfedilmiş ülkeyi, ben de keşfetmek için yola çıktım. Tabi Amerika’yı keşfedenlerin gözüyle özümsemek, sakladığı hazineleri çözmek üzere, en güzel şehirlerinin her noktasını yaşayarak deneyimledim. Önce İspanya turunu tamamlayarak, uçuş başlangıç noktam olarak New York’tan başladım.

Amerika'ya Ulaşım ve Amerika'da Ulaşım

THY ile Ankara ve İstanbul’dan direkt uçuşlar bulunmaktadır. Seyahat edeceğiniz noktayı tespit ederek uçak bileti alabilir, Cruise gemileriyle liman seyahati deneyimleyebilirsiniz. Eyaletler arası gezilerde uçak, otobüs, tren, kiralık araba gibi seçenekler sunulmaktadır. New York- Los Angeles uçak biletleri 150-200 dolar arasındadır. 1-2 dolara 50 cente otobüs minibüs bileti alabilir, şehirleri keşfederken, ekonomik ulaşım sağlayabilirsiniz.

Amerika'da Yemek Kültürü

Amerika gezisinde hamburger cennetine gitmiş gibi, hemen her yerde ünlü hamburgercileri görebilir, fast food kafeleriyle ekonomik yemeklerden faydalanabilirsiniz. Gezi programım dahilinde, balık lokantaları, Çin ve Dünya mutfakları, yöresel lezzetleri deneme fırsatı buldum. Amerikalılar yemek konusunda hızlı ve pratik mutfak kültürünü yansıtmaktadırlar. Dünya’nın en pahalı restoranları da yine Amerika’da bulunmaktadır. Amerika’da alkol satışı 21 yaş üstü kişilere yapılmaktadır. Eğlence ve gece hayatı bakımından çok hareketli olan Amerika, alkol sınırsızlığı konusunda gençleri ayrı tutmaktadır. Dünya mutfaklarında 15-25 dolara farklı lezzetleri deneyimleyerek, steak kültürünü tıka basa yiyebilirsiniz. Ülkede kırmızı et çeşitleri, ülkemize göre daha ucuzdur.

Amerika'da Konaklama

Seyahat içeriğiniz dahilinde otel, motel, öğrenci kampüsleri, kiralık daire gibi seçenekler sunulmaktadır. Uzun süreli bir seyahat tasarlamışsanız, aynı şehirde kalacaksanız möbleli ev kiralamanız daha ekonomik olacaktır. Kıta turunu tercih ettiğim için, otel konaklama şeklini seçtim. Her şehirde ekonomik oteller bulunmaktadır. Oda konaklama yöntemiyle kalabilir, yiyecek içecek kısmını daha ekonomik şekilde, şehri doyasıya gezerek, karşılayabilirsiniz.

"Amerika'da Konaklama" Hakkındaki Yorumlar (1)

idris 13 Ocak 2019 Pazar
Kacgun oturma izni cikiyomesela ben 3aygibi bizaman dusunuyom

İlk Durak; Özgür New York

Amerika ile bütünleşmiş sembol, Özgürlük Heykeli görmek istediğim ilk yerdi. Filmlerde görmeye alışık olduğumuz o heybetli yapıyı Ata yadigârı olarak görmek, Osmanlı’dan kalan izleri Amerika’nın orta yerinde görmek, başlı başına bir heyecandı. Amerika’da gezilecek yerlerin New York durağında meşhur Times Meydanı, Empire State Binası, görmekten mutlu olduğum, gözlerime bol bol özgürlükler manzarası çizdiğim yapılar oldu. İki günde büyük bir bölümünü gezdiğim New York’ta Brooklyn Bridge ve Central Park en gezilesi yerlerdendi. Gezime biraz tarih katmak için, Aziz Patrick Katedrali, Whitney Müzesi ve halk kütüphanesini gezerek, meşhur Trump Tower’ı Manhattan turunda gözlemleme fırsatı  buldum. Dünya piyasalarına etkide bulunan Amerika Menkul Kıymetler Borsası Binası, Birleşmiş Milletler Binası ülkenin sembolleri haline gelmiş ve bulundukları konum itibariyle turist çeker niteliktedir. Mimari örnekleri incelerken, bir ülkenin ne kadar hızlı gelişmiş olduğunu ve kurulan düzenin ne kadar sistematik çalıştığını, turistik gezimde biraz olsun anlamış bulundum. New York’un sunduğu Amerikan tatil teması; Özgürlükler şehri, ekonomik sistem üzerine kuruludur. Mesih heykelinin aslında elinde tuttuğu, Dünya piyasasıdır.

Amerika Gezisi Blog

İkinci Adım; Kanatlı Melek Los Angeles

Adını bile duyduğunuzda naif, tatlı gün batımlarını izleyebileceğiniz, Melekler Şehri, Los Angeles. Yine İspanyollar tarafından melekler anlamına gelen Los Angeles olarak adlandırılmış, Kalifornia Eyaleti’nin en kalabalık şehridir. Hollywood Bulvarı en heyecan verici ve gezi başlangıç noktam oldu. Dünya yıldızlarının ikonu olan bulvarın ardından Walt Disney Concert Hall, Los Angeles Tiyatrosu, Çin ve Greek tiyatrolarını gezerek, gökdelenler dışındaki yapıları görme fırsatı buldum. Dodger Stadyumu, Memorial Coliseum’u gezerken Amerikan beyaz perdeye imza atmış, meşhur Hollywood Sıgn ve Sunset Strip’i gezi listeme dahil ettim. Los Angeles’ta araba kiralayarak şehri tur atma en avantajlı yöntemlerden birisidir. Gün boyu turların ardından, otelimin yakın konumunda bulunduğu L.A Live’ı gece ışıklarında gezerek, eğlence ve canlılığı o noktada keşfettim. L.A Live Los Angeles’ın şehir merkezi ve en stratejik noktasıdır. Barlar, 54 katlı otel, konser ve sinema salonları, restoranlar, çeşitli eğlence merkezleri ve binalar bulunmaktadır. Şehrin canlılığı ve eğlencesi, melekler şehrinde gecenin renkli ışıkları eşliğinde sunuluyor.

Üçüncü Liman; Amerikan Ruleti Las Vegas

Kaliforniya eyaleti sınırlarında sayılabilecek Nevada şehri, ünlü casinoları ve gece hayatıyla Dünya’dan eğlence ve kumar meraklılarını çekmektedir. Las Vegas’a kumarhanelerden ziyade Dünya’nın en yükseklerinden biri olan Stratosfer Kulesi’nin imza attığını gördüm. Çölün ortasına kurulan kumarhaneler şehri Las Vegas, kara para aklama, illegal kumarhane yönetme, parayı eğlence moduyla sömürme faaliyetleri temasıyla kurulmuştur. Bunu en göz alıcı şekilde yapmayı başaran Las Vegas şehir mimarları, Amerika’nın tüm yasa dışı ekonomisini çölün ortasında gizlemiş. Fakat eğlenirken bunu çok fazla fark etmiyorsunuz. Şaşaalı yüksek binalar, lüksün en yüksek dozu spor arabalar, milyonlarca doların akıp geçtiği kumarhaneleri görürken, şehre eklenmiş bir günah çıkarma merkezini keşfedebildim. Guardian Angel Katedrali, Las Vegas’ın neredeyse tek kutsal mekanıdır. Meşhur Moulin Rouge oteli, Pionner Club Las Vegas, Desert Inn, National Atomic Testing Müzesini gezerek, Las Vegas’ta kalmadan Texas’a geçtim. Tahmin ettiğiniz üzere Las Vegas dolar boru hattı niteliğinde olup, otel konaklamaları ve restoranları çok pahalı.

Dört dörtlük; Texas City

Gökdelenler, yüksek ışıklar ve gürültü kalabalığından biraz uzaklaşarak, doğal güzellikleri biraz da olsa Teksas’ta yaşadım. Boylu boyunca nehir kıyısında yürüyüş yaparak, yeşilin sunduğu farklı oksijenden bol bol çektim. San Antonio Botanik Parkı’nı, yüzlerce çiçek ve ağaç çeşidinin bulunduğu Dallas Arboretumu Botanik park ve bahçelerine neredeyse bir gün ayırdım. Çocukluk filmlerinde Teksas’ın şerifler ve kovboyların cirit attığı bir şehir olarak düşünmemin aksine, doğal güzellikleriyle var olan bir şehir olduğunu fark ettim. Doğal güzellik Teksas gezisine 6 gün ayırarak, tüm naturel güzellikleri tek tek inceledim. Bol oksijen ve şehrin yaydığı farklı iklim tipi, resmen bünye tazelemesi yapıyor. Fort Worth ve Zilker Metropolitan Botanik Bahçeleri, Houston Zoo, Camerun Park hayvanat bahçesi ve Dallas World  akvaryumlarını gezerken, yırtıcı çöl hayvanların ihtişamıyla bol bol selfie çekmeyi başardım. Historic Downtown McKinney, şehrin cazibe merkezlerinden. Burada alışveriş, antika eşya ve hediyelikler bulabilir, farklı mutfaklarını ve damak tadını deneyimleyebilirsiniz. Forth Worth Stockyards, Japon Çay Bahçeleri, Majectic Tiyatro ve The Music Box Tiyatro gezilebilecek sevimli ve naturel seçenekler arasında. Arena ve stadyumlar bakımından oldukça zengin olan Teksas şehri 20’den fazla stadyumuyla spor meraklısı olarak, doyuma ulaştırdı. Boğa güreşleri alanlarından, basketbol, Amerikan futbolu, basketbol sınıfındaki tüm sahaları gezerek doğal güzellikler turunu tamamladım.

Amerika Gezisi Blog

Beşi bir yerde; Florida

Meşhur Amerikalı şarkıcı Pitbull’un sanki bütün kliplerinde fon olarak kullandığı hissini veren manzara şehri Florida, Miami popülaritesinden büyük pay elde etmektedir. Tek başına Miami turu yapılabilir, eşsiz suyu ve deniz kumunda bronzlaşmanın keyfinde tavan yapabilirsiniz. Amerika seyahatimin bu kısmı; Florida deniz- güneş ikilisini Amerikan sahillerinden yaşama fikrinden doğdu. Bir aylık seyahat vizemin, 1 haftasını Miami Beach, South Beach ve farklı plajlarda geçirerek değerlendirdim. Florida; deniz-kum- güneş üçlüsüne, çocukluk anılarına adrenalini ekliyor. Walt Disney World, Universal Studio Orlando gezisi dahilinde görülebilir. Florida’nın diğer cazip noktaları; Florida Keys, Coral Castle, Miami Zoo, Kennedy Uzay Merkezi, Harry Potter Bahçesi, muhteşem Sunshine Skyway Köprüsü’dür. Amerika seyahatinde dünyadan farklı bir Dünya’yı gezdiğiniz duygusuna kapılabilirsiniz. Kıta uzaklığı ve okyanus ortasındaki konumuyla, Dünya’nın bilinç altı ve hayal dünyasıymış gibi her eyalet ve şehrinde farklı bir sembolü, temayı temsil etmektedir. Ayrıca Florida’da bu hissi, Dames Point Bridge, Museum Park, Daytona Lagoon, Epcot’u gezerek daha fazla yaşayabilirsiniz.

Altı'n nokta; Pensilvanya

Meşhur Benjamin Franklin köprüsünü görmek heyecanıyla, New Jersey ve Philly’nin kesişme noktasına giderek, mimari ölçüde altın nokta Pensilvanya gezisine keyifle başladım. Bir günde gezilebilecek Pensilvanya, Sanat Müzesi ve Philadelphiya Magic Garden, rehberlerinden önerdiği gezilecek yerler listesinin başında yer alıyor. Amerika Birleşik Devletleri’nin ilk ve ikinci tarihi binaları, Pensilvanya’da bulunmaktadır. Philliadelpia City Holl, Şelale Evi ve Pensilvanya State Capitol, Amerikan tarihi mimarisi hakkında bilgi vermektedir. Milli Park, Rocky Steps, Pensilvanya Kanalı, Benjamin Franklin Müzesi, Dutch Wonderland turlarında şehrin sunduğu ana tema ise; yatırım şehri olduğu alt mesajıdır. Tuhaf bir duygu teması yayan Pensilvanya, biraz doğa, biraz tarih ve dingin bir hava sunarak, kanal ve doğa içerisinde sessiz akan su çeşitliliğiyle, dolar resmi manzarası çiziyor. Amerika şehirleri içerisinde stratejik nokta fakat cazip şehirlerarasında değil.

7 günde; Washington

Seattle, Virginia, Maryland ve Delaware şehirlerinin gezebileceğinin Amerikan yönetim merkezi, Washington 7. durak olarak 7 gün gezerek, Amerikan sistemi hakkında detaylı bilgi ve görsel elde edebildim. Her gün televizyonda gördüğümüz Beyaz Saray binası Washington’un kökenini oluşturmaktadır. CIA binası ve Pentagon, Virginia bölgesinde bulunan kritik merkez binalarındandır. Washington başlı başına bir ülke modeli sunarak, Amerikan Kongre Binası’na ev sahipliği yapmaktadır. Space Needle, Smith Tower, Pacific Sicence Center, Seattle Asian Art Müze, Seattle Halk Kütüphanesi ve akvaryumu, Kingdome, Freeway Parkı, Lacey Murrow Köprüsü, Mars Hill Church, Whatcom Müzesi, gezebildiğim ve görülesi mekanlar arasında bulunmaktadır. Washington’dan tüm eyalet ve şehirlere direkt ulaşım sağlanabilecek şekilde sistem kurulmuştur. Metro, otobüs, taksi, minibüs seçenekleri ekonomik fiyatlarla, özellikle metro hatları her bölgeye ulaşabilecek sistem şeklinde tasarlanmıştır. Siyaseti yumuşatarak bir manzara çizen Washington, düzen şehri imajı vermektedir.

Son durak; Amerikan Massaschusetts

Amerikan eğitim şehri; Massaschusetts, ünlü Boston şehrini bünyesine almaktadır. Harvard Universitesi bu bölgede bulunmaktadır. Dünyanın her ülkesinden gençleri ve eğitim ağırlıklı çeken, bilinç göçünün en çok birey kazandığı ve koltuk sahiplerinin çocuklarının okuduğu popüler üniversiteler diyarı Massaschusetts, Hükümet Binası ve Boston Koleji ile görsel hoşluk sağlamaktadır. TD Garden, Marta’s Vineyard, South Station, Park Street Churh bu bölgede bulunmaktadır. Genç nüfusun yüksek olduğu bu bölgede, şehir dinamik ve temiz bir enerji yaymaktadır. Güvenlik ve koruma yönünden ağırlık verilen eğitim merkezleri şehri, kariyer planlaması yapan öğrenciler için görülmesi gereken şehirler arasındadır.

Benim için, Amerikan rüyası bir ayda tamamlanmış oldu. Seyahat programım dahilinde yüzlerce yapı, doğal güzellikler, kozmopolit fikirler, siyasi ve tarihi manzaralar elde ettim. Uzun mesafeli bir yolculuk olmasına rağmen Amerika, farklı siması ve Dünya’ya tanıttığı yüzü ile rahat, eğlenceli gezilecek ülkeler arasındadır. Eğitim fırsatlarından, burslardan, work&travel programlarından yararlanarak, Amerika gezisini edinebilirsiniz. Amerikan vizesini alabildiğiniz takdirde mutlaka gezmenizi, yaşamanızı tavsiye ediyorum.

"AMERİKA GEZİSİ İÇİN TAVSİYELER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z