Yaz

AMSTERDAM GEZİLECEK YERLER

calendar_today Tem 23, 2017

AMSTERDAM GEZİLECEK YERLER

Amsterdam, son dönemlerin en dikkat çeken yerlerinden biri olmaktadır. Hollanda’da bulunan bu yer bir turist için en ideal yerlerden biri olmaktadır. Yemekleri, gezilecek yerleri...

Amsterdam, son dönemlerin en dikkat çeken yerlerinden biri olmaktadır. Hollanda’da bulunan bu yer bir turist için en ideal yerlerden biri olmaktadır. Yemekleri, gezilecek yerleri, müzeleri ve daha birçok avantajı ile turistlerin istediği her şeye sahip olan yerlerden biridir. Ülkemizden de yoğun talep gören bu ülke yıl içerisinde birçok zaman ziyaret edilmekte ve keşfedilmektedir. Amsterdam, sakin ve bol gezmeli bir tatil isteyenler için de, sakinlikten uzak eğlenceli bir tatil isteyenler için de en doğru yerlerden biri olmaktadır. Birçok özelliği ile anılan Amsterdam’da gece hayatı da tahmin edildiğinden daha hareketlidir. Bu noktada sessiz ve huzur dolu bir tatil isteyenler bu yönde, eğlence arayanlar ise diğer yönde tüm aradıklarını bulacaklardır. Amsterdam hiçbir yerde görülemeyecek özel müzeleri ve farklı yapıları ile gezilmesi gereken yerlerin başında gelmektedir.

Amsterdam'a Ulaşım Nasıl Yapılır?

Amsterdam’a ulaşım tahmin edildiğinden çok daha kolay olmaktadır. Dışarıdan Amsterdam’a gelmenin yanı sıra içeride de ulaşım oldukça pratik ve ucuz olmaktadır. Türkiye’den Amsterdam’a gelişte tercih edilebilecek tek yöntem havayoludur. Hollanda’nın başkenti olan bu yere gelebilmek için yapılması gereken tek şey bir uçak bileti alınmasıdır. İnişler genellikle en popüler havalimanı olan Schiphol havalimanına yapılmaktadır. Buradan şehrin merkezine ya da diğer yerlere ulaşım çeşitli yöntemler ile sağlanabilmektedir. Şehir içerisinde daha çok tren yolculuğu tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra, otobüs, taksi ve deniz yolu gibi seçeneklerde yer almaktadır. Havalimanına inildiğinde yapılması tavsiye edilen ilk şey bir tren bileti alınmasıdır. Tren biletleri ile oldukça ucuz yoldan şehir merkezine ulaşmak mümkündür. Takside tutulabilir fakat bu yöntem çok daha pahalıya gelecektir.

Amsterdam Yemekleri

Bir ülkeye gitmeden önce kafalarda oluşan ilk soru işareti yemekler ile ilgili olmaktadır. Herkesin yemek kültürü farklı olduğunda yenecek bir şey bulamama durumu kişilerde endişe yaratmaktadır. Amsterdam bu konuda oldukça gelişmiş olan şehirlerden bir tanesidir. Her kültürden insanın yiyecek bir şeyler bulabilmesi mümkündür. Amsterdam’a gidildiğinde yenmeden dönülmemesi gereken bazı yiyecekler bulunmaktadır. En popüler Amsterdam yemekleri aşağıdaki gibidir;

-Peynir: Hollanda ve aynı zamanda Amsterdam peynirin başkentidir. Peynir üretiminin yoğun olarak yapıldığı bu şehirde her çeşitten peyniri bir arada bulabilmek mümkündür. Peynir konusunda birbirinden farklı dükkanda birbirinden farklı peynir tadılabilmektedir. Bu peynir oldukça özel olduğundan dönüş alışverişi esnasında satın alınması ve götürülmesi tavsiye edilmektedir.

-Haring: Amsterdam’da ne yiyeceğin endişelerini ortadan kaldıran bu yemek en geleneksel ve meşhur yemeklerden bir tanesidir. Ekmeğin arasına konan balık, peynir ve turşu karışımı ilk başta kötüymüş gibi gelse de tadıldığında bambaşka bir lezzete sahip olduğu görülecektir. Genellikle bizdeki sosisli gibi sokaklarda satılmaktadır.

-Oliebollen: Amsterdam noelde çok daha başka olmaktadır. Bu dönemde Amsterdam’a gelindiğinde normalde bulunamayacak yalnızca noel zamanı üretilen Oliebollen adlı yiyecekten tadılması tavsiye edilmektedir. Bizdeki şerbetli tatlılara benzeyen bu tatlı pudra şekeri ile servis yapılmakta ve yoğun talep görmektedir.

-Poffertjes: Kahvaltılarda tatlı tüketmeyi sevenler için ideal olan bu seçenek bizdeki kreple ya da pankekle benzerlik göstermektedir. Tek farkı ufak ufak yapılmış olması ve gene pudra şekeri ile servis edilmesidir.

-Bıtterballen: Patates ve et ile yapılan bu kızartma köfteler ana yemekte ne yiyeceğim diye düşünenler için ideal bir seçenek olacaktır. İçinde patates ve et karışımı bulunan bu köfteler pane ile kaplanıp kızartılmakta ve çeşitli soslar ile servis edilmektedir.

-Waffle: Amsterdam sokaklarında normal waffledan farklı fakat oldukça lezzetli olan tatlılarda satılmaktadır. Bu tatlılar mutlaka tadılması gereken yiyecekler arasında yer almaktadır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam Gezi Mekanları

Amsterdam’da gezilecek yerler saymakla bitmemektedir. Müzeler ayrı diğer yerler ise ayrı zamanlarda gezilmeli ve her bir yer için ayrı ayrı zaman ayrılmalıdır. Her ülkenin gezilecek özel mekanları bulunmaktadır. Fakat Amsterdam bu konuda birçok ülkeye ve şehre oranla çok daha zengindir. Kısacası bol gezmeli ve görmeli bir tatil isteyenler için ideal bir mekan olacaktır. Aşağıda yer alan liste Amsterdam içerisinde yer alan ve buraya gelindiğinde mutlaka görülmesi gereken önemli mekanları içermektedir.

-Dam meydanı: Bu meydan Amsterdam’a gelen her turistin mutlaka uğradığı özel bir mekanlardan bir tanesi. Amsterdam’ın kalbi denen bu yerde gezilecek birçok mekan bulunmaktadır. Meydana gidildiğinde her ülkeden turistin burada yer aldığı görülecektir. Tarihi binalar ile donatılmış bu büyülü yer oldukça kalabalık olsa da mutlaka görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Kışın özellikle noel zamanı çok daha hoş görünen bu meydan her mevsim aynı kalabalığa ev sahipliği yapmaktadır.

-Kanallar: Kanallar mükemmel fotoğraflar için en ideal Amsterdam mekanlarından biri olmaktadır. Kanalın yan tarafında sıra sıra dizilmiş rengarenk evler harika pozlar yakalanmasına yardımcı olacaktır. Buraya gelindiğinde yalnızca fotoğraf çekilmemeli ve özel bir kanal turu yapılmalıdır. Bunun için araçların yer aldığı kanalda bu tarz bir tur yapmak tüm binaların ve ortamın yakından görülmesini sağlayacaktır. Tur fiyatları değişiklik göstermektedir. Bazı turlar saatlik bazıları ise günlük ücret almaktadır. Hangisinin tercih edileceği kişiye bağlı olarak değişiklik gösterecektir.

-De Oude Kerk: Bir kilise görülecek ise o kilise burası olmalıdır. Abartılı ve büyük görünümü ile göz dolduran bu kilise Amsterdam’a gelindiğinde görülmesi gereken yerler arasında yer almaktadır. Çok eski tarihlerde yapılmış olması otantik görünümü ile bağdaşmakta ve birçok turisti kendisine çekmektedir.

-Rembrandtplein: Bu mekan dinlenmek ve Amsterdam’ın tadını çıkartmak için ideal yerlerden biri olmaktadır. Birçok farklı heykelin yer aldığı bu mekanda birbirinden farklı kafeler yer almaktadır. Dinlenmek için ideal yerlerden olan bu kafeler ve terasları her yaz büyük ilgi görmektedir.

-Leidseplein: Gece hayatı yaşamak isteyenler içinse en ideal yer burası olacaktır. Birbirinden farklı mekanların yer aldığı bu bölgede sinemadan barlara kadar her türlü eğlence mekanı yer almaktadır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam'da Mutlaka Gezilmesi Gereken Müzeler

Amsterdam’da gezilecek mekan denince akla müzeler gelmektedir. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan bu müzeler özel deneyimler yaşanmasına yardımcı olacaktır. Bu sebeple buraya gelen her turist bu müzeleri görmeli ve tadını çıkartmalıdır.

-Amsterdam müzesi: Bu müze Amsterdam’ın tarihine dair birçok bilginin yer aldığı önemli ve bilgilendirici bir müzedir. Gezilen tüm yerlerin tarihi hakkında detaylı bir bilgi alınmak istendiğinde ilk tercih Amsterdam müzesinden yana olmaktadır. Dönem dönem farklı sergilerinde yer aldığı bu müzede girişler oldukça uygundur. Yetişkinlere ayrı çocuk ve yaşlılara ayrı fiyat uygulaması yapılmaktadır. Meydana olan yakınlığı ilgi görmesinin sebeplerinden biridir.

-Anne Frank müzesi: Bu müze ufak bir binada yer alan oldukça ilginç müzelerden bir tanesidir. Bu müzenin bu kadar ilgi çekmesinin sebebi Anne Frank adlı yazarın kitabını burada oluşturduğu düşüncesidir. Bu sebeple Anne Frank hayranları tarafından ilgi ile karşılanmaktadır.

-Van Gogh müzesi: Bu müze Amsterdam için en önemli müzelerden biridir. Hiçbir yerde bulunamayacak orijinal Van Gogh eserlerinin sergilendiği bu müze her yıl yüz binlerce kişinin akınına uğramaktadır. Müze Van Gogh hayranlarının yanı sıra daha birçok turiste ev sahipliği yapmaktır. Böylece dünyaca ünlü olan bu özel ressamın eserleri ilk kez bu kadar yakından görülebilmektedir.

-Rijksmuseum: Sanatla ilgilenenlerin Van Gogh müzesinden sonra ilk tercihi bu müze olmaktadır. Müze sanatın kalbinin attığı önemli bir mekandır. Yalnızca tek alanda değil birçok alanda çalışmaları bir arada görebilmek mümkündür. Heykel, resim ve daha birçok özel eserin yer aldığı bu müze en az Van Gogh müzesi kadar ilgi çekmektedir.

-Heineken Experience: Bu müze bira gibi içkiler ile ilgilenenler için ideal bir gezi mekanı olacaktır. Hollanda’nın ünlü biralarının nasıl yapıldığının öğrenildiği bu müze oldukça ilginç ve öğretici olmaktadır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam'dan Mutlaka Alınması Gerekenler

İlk kez farklı bir ülkeye gelindiğinde akıllarda oluşan en büyük soru “ne almalıyım ve ülkeme götürmeliyim?” sorusu olmaktadır. Alışveriş yapmadan geri dönmek çoğu zaman pişmanlık yaratmaktadır. Bu sebeple bütçenin el verdiği kadar alışveriş yapılması ve farklı ürünlerin satın alınması tavsiye edilmektedir. Amsterdam’a gelince alınması gereken ilk şey tabi ki peynir olmaktadır. Orada bulunan peynirlerin bir çoğu bavulda zarar görmeyecek yapıdadır. Bu sebeple güvenle satın alınıp götürülebilmektedir. Sevdiklerine hediyelik eşya almak ve götürmek isteyen kişiler içinde birçok seçenek bulunmaktadır. Amsterdam için oldukça geleneksel olan tahta ayakkabılar ideal bir hediye olacaktır. Amsterdam’da da bizdeki gibi çeşitli pazarlar kurulmaktadır. Bu pazarlarda çok ucuza hediyelik eşya ya da kıyafet bulabilmek mümkündür. Bu tarz pazarlarda alışveriş için ideal olan yerlerden biri olacaktır.

Amsterdam Konaklama

Bir ülkeye yolculuk yapılacağında ilk olarak araştırılması gereken konu konaklamadır. Nerede ve nasıl bir yerde kalınacağı önceden belirlenmeli ve ona göre diğer hazırlıklara başlanmalıdır. Amsterdam bu konuda problem yaşanacak bir şehir değildir. Turistlerin yoğun ilgi gösterdiği bu şehirde birbirinden farklı otel seçeneği bir arada bulunmaktadır. Seçilecek olan otelin önceden ayarlanması ve araştırılması sıkıntı yaşanmasını engelleyecektir. Konaklanacak ola otelin seçiminde bazı noktalara dikkat edilmesi gerekmektedir. Bu noktalardan en önemlisi otelin şehir merkezine olan yakınlığıdır. Dam merkezine yakın bir otel seçilmesi gezi sırasında ulaşımın çok daha kolay bir şekilde yapılmasını ve sıkıntı yaşanmamasını sağlayacaktır.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Amsterdam'a Gidiş İçin En İdeal Dönem

Amsterdam tatili için hangi mevsimin ya da dönemin daha ideal olduğu kişiye göre değişiklik göstermektedir. Her dönemin ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Noel zamanı Amsterdam diğer birçok şehre oranla daha hareketli ve eğlenceli olmaktadır. Rengarenk sokakları ve lezzetli noel yemekleri ile oldukça talep gören bu dönemde yolculuk edilmesi ideal bir kış tatili yaratacaktır. Bunun dışında Hollanda’nın en geleneksel temsili lalelerin görülebilmesi için ilkbahar aylarının tercih edilmesi gerekecektir. Amsterdam kış aylarında ülkemize oranla biraz daha soğuk olmaktadır. Bu sebeple en çok tavsiye edilen ve ideal olduğu düşünülen dönem ilkbahar ve yaz ayları olmaktadır.

Para Harcamadan Yapılabilecekler

Amsterdam’da para harcamadan da birçok aktiviteye katılmak mümkündür. Para harcamadan yapılabilecek ilk şey kanallar ile ilgili olmaktadır. Burada tur yapmadan da gezilebilmekte ve tüm o büyüleyici binaların fotoğrafları çekilebilmektedir. Bunun dışında Eye Film Museum müzesine gidilmesi de ücretsiz olacaktır. Bu müzenin alt katında ücretsiz olarak gezilebilecek özel sergiler yer almaktadır. Amsterdam akşamlarında paten yapmakta oldukça eğlenceli olmaktadır. Özellikle cuma akşamları ücretsiz paten kayarak Amsterdam’ın tadını çıkartmak mümkündür. Ücretsiz bir şekilde dinlenmek ve kitap okumak için en ideal yer Amsterdam halk kütüphanesi olacaktır. Giriş tamamen ücretsizdir. Amsterdam içerisinde bazı dönemlerde ücretsiz konserler verilmektedir. Belirli yerlerin önünde verilen bu konserlere katılmakta para ödemeden eğlenceli vakit geçirilmesine yardımcı olacaktır.

"AMSTERDAM GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z