Yaz

Araç Kiralama Yapacaklara Tavsiyeler

calendar_today Oca 02, 2019 label

Araç Kiralama Yapacaklara Tavsiyeler

Ucuz araç kiralama konusu aslında bir sihir değil,herkesin kendine göre araba kiralama yöntemleri vardır. Şunları şunları yaparsanız kesinlikle en uygun araç kiralama yaparsanız demek de araba kiralama yapacakları aldatmak olabilir. Türkiye’de ve dünyada binlerce rent a car firması var ve her birinin hem kampanya dönemi farklı hem de prosedürleri farklı olduğu için bugünkü yazımda sizlere kendi deneyimlerimi paylaşacağım. Hem balkanlarda hem de Türkiye’de farklı illerde araç kiraladıktan sonra sizlere bazı bilgiler vermek istedim. Sizler de araç kiralama firmaları hakkındaki deneyimlerinizi özgürce bizlerle paylaşabilirsiniz.

Bilen biliyor ama en ucuz araç kiralama konusu merdiven altı diye tabir edilen rent a car firmalarından yapılıyor. Fakat ben bu tarz yerleri pek tavsiye etmiyorum. Sebeplerini aşağıda uzun uzun bahsettim. Öte yandan araç kiralama kampanyası adı altında binlerce reklamın sosyal medyada ya da internette karşınıza çıktığını görüyorsunuz. Peki hangi firmaya güvenmeliyiz?

İran'a 1984 model araçla gitmiştim. Araç arıza yapınca araç kiralamayı düşünmüştüm

Ucuz Araba Kiralamanın Püf Noktaları

Araç kiralama herhangi bir rent a car firmasına gidip arzu ettiğiniz aracı istediğiniz gün kadar tabiri caizse satın almaktır. Aracı kiraladığınız gün kadar artık o araç kısmen sizindir. Fakat kiralık araç fiyatları sanıldığı kadar ucuz mu değil mi bu detaylara gelelim. Aşağıdaki fotoğrafta Kıbrıs’ta araç kiralamıştım. Havalimanı’nda araç kiralayıp Kıbrıs’ta şehirleri gezerken arkadan gelen araç benim kiraladığım araca çarptı. Daha sonra polis gelip zabıt tuttu ve karakola gittik. O arada hemen Kıbrıs Ercan Havalimanı’nda aracı kiraladığımız firmayı aradık ve hemen yeni aracı bize getirdi. Kazada bizim hiç bir suçumuz olmadığı için rent a car firması bizden hiç para talep etmedi. Aracı teslim esnasında da hiç bir sorunla karşılaşmadım. İşte bu yüzden merdiven altı diye tabir edilen rent a car şirketlerini tercih etmeyin diyorum.

Kıbrıs'ta araç kiralamıştım

1)Araç Kiralamada Erken Rezervasyon Fırsatlarını Değerlendirin

Şüphesiz hemen hemen her sektörde olduğu gibi araba kiralama sektöründe de erken rezervasyon yaparak ucuza aracınızı kiralayabilirsiniz. Peki ne kadar erken araç kiralamalıyız diye merak edenler olacaktır. Hemen cevaplayalım. Uzmanlara göre en az 6 hafta önce kiralık araç temini yapanlar daha indirimli araç kiralayabiliyorlar. Tabi bu 6 hafta olayı bir kanun değil. Tıpkı ucuza uçak bileti bulmak gibi düşünün. Seyahat tarihiniz eğer kesinse nasıl ki erkenden ucuza uçak bileti bulabiliyoruz araç kiralamayı da aynı bu şekilde düşünebiliriz. Hatta bazı rent a car firmalarının internet sitesinde arabayı kiralamak istediğiniz şehri ya da bölgeyi seçtikten sonra aşırı yoğunluk olabilir/yoğun talep var hemen aracınızı kiralayın ibaresi görülüyor. Samimiyetle söylemek gerekirse ne kadar inandırıcı olduğunu bilemeyiz. Fakat yine de bu uyarıyı ciddiye almakta fayda var.

video_library

2)Uçak Bileti Satan Firmaların Rent A Car Kampanyalarını Kovalayın

Türkiye’de ya da yurt dışında ne zaman internetten uçak bileti alsam hemen karşıma ucuza araç kiralamak ister misiniz? diye kampanyalar da çıkıyor. Bazı uçak bileti satan firmalar (Skyscanner.com sitesi gibi) aynı zamanda araç kiralama firmalarıyla anlaşma yapıp ucuza araç kiralama kampanyası da yapıyor. Tabi Skyscanner.com sitesini burada tavsiye ediyorum diyemem ama bunu örnek olarak gösterdim.

3)Uzun Süreli Araç Kiralama Seçeneğini Düşünün

En ucuz araba kiralamanın bir diğer yöntemi ise uzun dönem araç kiralamaktır. Örneğin bir Ford Focus aracı ele alalım. Aynı özellikteki aynı Ford Focus aracı arkadaşınız 1 günlük 300 TL’ye kiralarken siz aynı aracı 1 hafta kiralayarak 1400 TL’ye yani günlük 200 TL’ye kiralayarak uzun dönem araç kiralama fırsatından faydalanmış olacaksınız.

Bosna-Hersek'te araç kiralayarak dağlara tepelere çıkmıştım

4)Araba Kiralama Yaparken Ekstralardan Kurtulun

En başta da belirttiğim gibi kiralık oto olayının belli bir sihri yok. Hemen yukarıdaki maddeden yola çıkacak olursak olayları biraz daha anlaşılır hale getirelim. Kiralık aracımız yine Ford Focus olsun. Arkadaşınız ve siz aynı kilometre,aynı model ve aynı yakıt özelliğindeki aracı 1 haftalık kiraladığınızı düşünelim. Eğer siz aracınıza ekstra navigasyon,bebek koltuğu gibi ekstralar isterseniz daha fazla para ödersiniz. İşinize yaramayan ekstralardan kurtulun.

5)Ucuz Araç Kiralama Yaparken Ek Güvenlik Paketleri Satın Alın

Yine hemen yukarıdaki maddede ekstralardan kurtulun demiştik ama bu ekstralar sizin işinize yaramayan ekstralar iseydi.. Şimdi gelelim başka ekstralar konusuna. Araç kiralama yaparken bir kaç ekstra satın almak sizi daha büyük masraflardan kurtarabilir. Çok ucuza araç kiralama yapacağım derken daha büyük masraflarla karşı karşıya kalmamak için şunlara da dikkat ediniz..

Bosna-Hersek'te araç kiralayarak dağlara tepelere çıkmıştım

5.1) Ek Sürücü Paketi Satın Almak

Her rent a car firmasının kuralları farklı olsa da genel olarak aracı kim kiraladıysa o kullanmak zorunda. Kim nereden görecek kiraladığım aracı başkasının kullandığını diye düşünebilirsiniz. Diyelim ki aracı siz kiraladınız ve İstanbul’dan Antalya’ya giderken yolda uykunuz geldi ve aracı arkadaşınıza verdiniz. Allah korusun istenmeyen bir kaza oldu ve polis tutanağında aracı sizin değil başkasının kullandığı ortaya çıktı. En başta da ek sürücü paketi satın almadığınız için ciddi yaptırımlarla karşı karşıya kalabilirsiniz.

5.2)Lastik-Cam-Far Güvence Paketi

Bu tarz güvence paketlerini her firma vermeyebiliyor ama olur da denk gelirseniz günlük 10 TL ödeyerek lastik,cam ve farlarınıza zarar gelirse cebinizden 5 kuruş çıkmadan bu donanımları güvence altına almış oluyorsunuz.

Bosna-Hersek'te araç kiralayarak dağlara tepelere çıkmıştım

6)Aracı Kiralarken Hemen Ödeyin

Kiralık araç fiyatları konusunda bir rehber hazırlarken Sixt Rent A Car firmasının internet sitesini bir baktım. Aynı aracı ‘’Hemen Öde’’ seçeneği ve ‘’Yerinde Öde’’ seçeneği karşıma çıktı. Hemen ödersek 99 TL iken aracı teslim alırken ödersek 123 TL ödemek zorunda kalıyoruz. Yine burada erken araç kiralama kampanyasından da faydalanmış oluyoruz. 

7)Ek Kilometre Paketleri Satın Alın

Türkiye’de günlük araç kiralamanın limiti 400 km’dir. Bu yüzden eğer şehir dışına çıkacaksanız 400 km size yetmeyebilir. Bunun farkında olup 150 km ek paket satın alıp 65 TL,250 km ek paket satın 80 TL,400 km ek paket satın alıp 110 TL gibi bir ücret ödemelisiniz ki daha sonra istenmeyen maliyetlerle karşı karşıya kalmayın.

Bosna-Hersek'te araç kiralayarak dağlara tepelere çıkmıştım

8)Bireysel Kaza Güvencesi Paketi Satın Alabilirsiniz

Günlük,haftalık ya da aylık araç kiralama yapacaksanız gün başı 10 TL gibi bir rakam ödeyerek bireysel kaza güvencesi satın aldığınız takdirde 500 TL’ye kadar olan tedavi masraflarınız rent a car firması tarafından karşılanır.

9)Rent A Car Şirketlerini Araştırınız

Türkiye’de hizmet veren bazı araç kiralama şirketleri şu şekildedir. Sixt Rent A Car,Yolcu 360,Rental Cars,Enterprise,Avis ve Budget. Bu firmalardan bazıları aylık araç kiralama hizmeti de verirken bazıları filo kiralama bazıları ise İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda bazıları da Atatürk Havalimanı’ndan bazıları da Yeni Havalimanı’nda araç kiralama hizmeti vermektedir. Her birinin araba kiralama kuralları farklıdır.

10)Araç Kiralama Firmalarının Sadakat Programlarına Dikkat Üye Olun

Bazı araç kiralama firmaları bazı bankalar ile anlaşma yaparak sizlere uygun fiyata araç kiralama imkanı sunar. Bazı araç kiralama firmaları sizlere bazı özel günlerde indirim yapıyor. Ayrıca sürekli araba kiralayanlara indirim sağlıyor.

Buraya kadar ucuza araç kiralamanın püf noktalarından bahsettik sırada ise kiralık araç arayışında olanlara başka tavsiyeler vermek istiyorum.

Araç Kiralama Yapacaklara Genel Tavsiyeler

1)Yakıt Durumunu Kontrol Edin

Her ne kadar her rent a car firması aracın deposunu size dolu olarak teslim etse de aracı teslim alırken mutlaka aracın yakıt durumunu kontrol edin. Eğer aracın yakıt deposunu boş ya da yarım teslim alıyorsanız yine aynı şekilde teslim edin. Eğer araç kiralama firmasına bu durumu bildirmeyi unutursanız mutlaka aracın kilometresi ve yakıt durumunun fotoğrafını çekin.

2)Kiralık Aracınızı Teslim Alırken Hasar Tespiti Yapın

Her firma için söylenemez, bazı firmaların özellikle merdiven altı diye tabir edilen firmaların aracı teslim ederken hızlı davrandığı ama siz aracı geri teslim ederken yavaş davrandığı biliniyor. Kiralık araca binmeden önce aracın içini ve dışını iyice kontrol edin. En ufak çizikleri bile not ettirin.

3)Sözleşmeyi Dikkatlice Okuyun

Yıllık tatilinize çıktınız ve heyecan dorukta. İçiniz içinize sığmıyor hemen aracı kiralayıp kendinizi Ege’nin Akdeniz’in serin sularına atmak istiyorsunuz. Haklısınız bütün yıl çalıştınız fakat aracı kiralarken sözleşmeyi de okumayı ihmal etmeyin. Araç üzerindeki haklarınızı iyice öğrenin. Arıza anında ya da kaza anında ne yapmalısınız? Araçtan memnun kalmazsanız değiştirebiliyor musunuz? Kilometre sınırı ne kadar? gibi tüm maddeleri dikkatlice okuyunuz. Bu sözleşme kiralık araç firmalarının internet sitesinde de yer alması gerekiyor.

4)Kredi Kartınızın Limitini Kontrol Edin

Her araç kiralama firması mutlaka aracı size teslim etmeden önce kredi kartınızın belli bir kısmına bloke koyar. Buna araç kiralama depozitosu denir. Bu depozitonun ne kadar olacağı ise araç kiralama firmasına göre farklılık gösterebilir. Ayrıca depozitonuzu ne zaman teslim alacağınızı da sorun. Bazı firmalar depozitoyu aylar sonra da verebiliyor.

5)Araç Kiralarken Findeks Kredi Notunuza Bakabilirler

Bazı araç kiralama firmaları sizden findeks kredi notunuzu da isteyebilir. Eğer arkadaşınızla ya da ailenizle araç kiralayacaksanız kimin notu daha yüksekse onun üzerine araç kiralatın daha sonra da ek sürücü paketi alarak kendiniz kullanın. Araç kiralama fırsatınızı yakaladıktan sonra hevesiniz kursağınızda kalmasın.

6)Mümkün Olduğunca Yeni Model Araç Kiralayın

Tatiliniz zehir olmasın istiyorsanız mutlaka kilometresi düşük yeni model araç kiralayın. Zaten kurumsal firmalar araçların sürekli olarak bakımlarını yaptırıyorlar ama ne olur ne olmaz mutlaka bu uyarıyı dikkate alınız.

Sarabaybosna'da kiralık arabamla dağlarda:)

7)Ogs-Hgs Kontrollerini Yapın

Her araç kiralama firmasının aracında Hgs ve Ogs etiketleri olsa da siz yine de sormayı ihmal etmeyin. Olur da içinde bakiye yoksa canınız sıkılmasın. Normalde siz köprü ve otoyoldan geçersiniz ve aracı teslim ettiğiniz an bu ücretleri ödersiniz.

8)Ehliyet Yaşınıza Dikkat Edin

Çoğu firma yeni ehliyet almış kişilere araç vermez. Bazı firmalar da 2-3 yıllık ehliyet sahiplerine lüks araç teslim etmezler.  Bazı firmalar ise 2 yıla yakın ehliyet sahiplerine araç kiralama hizmeti veriyorlar.

9)Amacınıza Uygun Araç Kiralayın

Balkanlarda araç kiralayarak dağlara tepelere çıkmak istemiştim. İlk kiraladığım araç Opel’di. O araçla sadece Bosna-Hersek’te gezilecek düz yerlere gittim. Daha sonra dağa çıkmak isteyince araç çıkmamıştı. Tekrar uzun bir yol yaparak aracı kiraladığım noktaya geri gelip başka bir araç kiralamak istedim. Jeep kiralayarak tekrar dağa çıkmıştım. Bu işin bize maliyeti daha fazla olmuştu. Hem ekstra benzin parası,hem ekstra gün zararı hem de ekstra araç kiralama parası vermiştim. Sizin de amacınız dağlarda kamp yapmak ya da zorlu yollara çıkmaksa ona uygun araç kiralayın. Örneğin; Rize’nin zorlu yaylaları için binek araç kiralamayın.

Sarabaybosna'da kiralık arabamla dağlarda:)

Araç Kiralama Hakkında Son Sözler

Araç kiralama konusunda benim söyleyeceklerim bu kadar. Rent a car firmaları genelde 1 günlük araç vermiyorlar en az 2 günlük araç kiralama hizmeti veriyorlar. Özellikle bayram ve resmi tatillerde araç kiralama şirketleri çok yoğun oluyor bu yüzden özellikle bugünlerde erken rezervasyon yaptırın.

"Araç Kiralama Yapacaklara Tavsiyeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Recep Yeşilyurt 26 Ocak 2019 Cumartesi
Günlük araç kiralarken daha da dikkat edilmeli. 1 günlük araç bulmak çok zor bugün Atatürk Havallmanı’nda araç kiralama şirketlerinden birine gittim. Sadece 1 günlük araç kiralamak istediğimi söyledim. Tek gayem İstanbul’da son günümü güzel geçirip daha sonra uçağa binip memleketime geri dönmekti. 1 günlük Ford Focusa 300 tl istedi. Neymiş zaten 1 günlük araç vermiyorlarmış işine gelirse diyor. Kazık yemektense araba kiralamaktan vazgeçtim. Araba kiralarken dikkat edilmesi gerekenlerin başında günlük araç kiralamamak geliyormuş.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z