Yaz

ARTVİN GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 29, 2018

ARTVİN GEZİLECEK YERLER

Artvin'de gezilecek yerler nerelerdir ? Artvin gezilecek yerler benim Karadeniz turumda en çok aşık olduğum bölge olmuştu. Aslen Karadeniz'li birisi olarak defalarca gittiğim Karadeniz'e tekrar tekrar gitmeme sebep olan Artvin Hopa , Artvin Karagöl , Artvin Borçka , Artvin Şavşat ve Türkiye'nin tek biyosfer alanına sahip olan Artvin gezisi hakkında tüm detaylarıkaleme aldım.

ARTVİN HAKKINDA

Artvin ili genel olarak Karadeniz iklimine sahip diyebiliriz. Yeşilin her tonunu görebileceğiniz il gezmek için harika bir alana sahip. Karadeniz ikliminin yumuşak havası ise Artvin'in güzelliğine güzellik katıyor. Eğer Karadeniz turuna başlamışsanız Artvin'i görmeden Karadeniz'den ayrılmak büyük bir eksikliktir. Dağların gölgesinde teninizle buluşan tatlı serinlik burada yapacağınız etkinlikleri şahane kılmaya yetiyor. Türkiye'nin en fazla yağış alan ili olarak bilinmesi ise aslında Artvin'i farklı kılan bir özellik. Toprağın yağmur kokusuyla buluşması, yeşilin sıcaklığının güneş ışıkları ile canlanması şahit olabileceğiniz en doğal güzelliklerden. Özellikle ormanlık alanlarının daha fazla yağış aldığını söylersek doğru olur. Karadeniz bölgesinin doğusunda kalan Artvin için merkezi saymazsak 7 ilçeye sahip olduğunu belirtmekte fayda var. İlçeleri ile bir bütün olan Artvin, Ardahan, Erzurum ve Rize'ye komşudur. Doğal ve tarihi güzelliklere kucak açan Artvin'e ilk Urartuların hâkim olduğu bilinmektedir. Türkler ise yüzyıllar sonra Selçuklular döneminde Artvin'e hâkim olmayı başarmışlardır. Hakimiyet bir müddet sonra sona erse de Türkler Artvin'i tamamen topraklarına katmayı tekrar başarmış. Bu nadide il bu ismi alana kadar Ardavin, Artvini ve Çoruh olarak bilinse de 20 yıl sonra günümüzdeki Artvin ismine kavuşmuş. Bölge engebeli alana sahip oluşundan ötürü tarıma pek elverişli gözükmese de fındık ve çay üretimi yapılmakta. Karadeniz deyince akla fındık ve çayın gelmesi ile bağdaşan bu durumdan Artvin'de payını almışa benziyor. Gözlemlerim beni yanıltmadı ve burada tarımdan ziyade hayvancılığın geçim kaynağı olduğunu gördüm. Özellikle balıkçılık da göz ardı edilemeyecek bir geçim kaynağı haline gelmiş. Doğayı izlemekten kendinizi alamayacağınız Artvin, yayları ile göz dolduruyor. Her karışını milim milim gezmek için can atıyorsunuz. Bölgenin harika görüntüsü ise turistleri kendine bağlayan en önemli etken. Gezmek gitmek ile alakalı bir eylem değildir. Bunu bilerek yola çıkmanız gerek. Düşünsenize yemyeşil bir yaylada kurak bir hayal ile gezdiğinizi ne kadar anlamsız olurdu.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

ARTVİN NEREDE?

Artvin Karadeniz bölgesinin yemyeşil coğrafyasına yerleşmiş bir alandadır. Eğreti bir açıklama Artvin için oldukça bayağı duracağından Artvin'e yakışır bir üslup ile burayı anlatmak daha açıklayıcı olacak. Artvin dağlık bölgelerin çok bulunduğu, yeşile doymak için muhakkak ziyaret edilmesi gereken bir ilimiz. Doğu Karadeniz'in gözbebeği olan Artvin merakımızın hakkını verdi.  Doğusunda Ardahan Güneyinde ise Erzurum bulunan şehrin batısında ise Rize bulunmaktadır.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

ARTVİNE NASIL GİDİLİR?

Tüm bu anlattıklarımı dikkate alarak hedefinize Artvin'i koyduğunuzda ulaşım kolay iş. Artvin'e hem kara hem deniz hem de hava yolu ile ulaşabiliyorsunuz. Türkiye'nin neresinde ikamet ediyorsanız oradan Artvin'e düzenlenen otobüs seferlerini tercih etmeniz de tam anlamıyla bir kolaylık. Sizler için şunu hatırlatmakta fayda var ki Artvin'de ne yazık ki havalimanı yok ama bu gezi severleri durdurmak için engel değil. Eğer mesafeyi kısaltmak sizin için mühimse Erzurum'a yahut Trabzon'a uçabilir oradan karayoluyla Artvin'e ulaşabilirsiniz. İstanbul'dan Artvin'e otobüs ile seyahat etmek yaklaşık 20 saat kadar sürüyor. Bu da nereden bakılırsa bir güne denk gelmekte. Eğer İstanbul'dan hareket edecekseniz otobüs veya özel aracınız ile yollara düşecekseniz 20 saatlik zaman dilimini aklınızda bulundurmanız lazım. Uçak ile Artvin'e en yakın havaalanı Batum-Hopa havaalanıdır 20 saatlik yol süresi 2 saate indirgenerek hava yoluyla ulaşım sağlanır. Hopa'dan Artvin'e ise kalan yolu uygun otobüs seferi ile tamamlayabilirsiniz. Karadeniz'in bu göz alıcı şehrine ulaşmak sizin için zahmetli bile olsa Artvin'e ulaştıktan sonra bu zahmete değeceğini anlamış olacaksınız.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

ARTVİNE NE ZAMAN GİDİLİR?

Bir şehre gitmeyi aklınıza koyduğunuzda genellikle düşünülmesi gereken kaçınılmaz ayrıntı o şehrin en güzel hangi mevsimde ziyaret edilebildiğidir. Artvin için de bu durum geçerli. Artvin'i ziyaret etmek istiyorsanız amacınıza göre hareket etmelisiniz. Eğer kayak turizmi için Artvin'i seçmişseniz elbette kış aylarında gitmelisiniz. Bölgede hakim olan Karadeniz iklimi bilinen tüm özelliklerini şehir üzerinde sergilemekte. Kışları bol yağış alan bölge doğayı keşfe çıkmak için kış ayında oldukça riskli. Eğer maksadınız gezmek Artvin'i tanımak ve tadını çıkarmak ise tercih edeceğiniz mevsimler ilkbahar ya da yaz mevsimi olmalı.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

ARTVİN'DE NE YENİR?

Karnımız elbette acıkacak hem de Karadeniz'deyken daha çok acıkacak. Sizde şehri tanırken o şehrin lezzetlerinden eksik kalmayanlardansanız bu konu sizin için merak uyandırabilir. Türkiye'deki her bölgenin yemekleri kendine has lezzet taşısa da Karadeniz mutfağının yerinin başka olduğunu hep söylerler. Bize göre de tam da böyle oldu. Artvin'e gidip de turşu kavurma yemeden dönmeyin deriz. Turşu da hiç kavrulur mu demeyin! Bu lezzet ilk etapta damak zevkinize farklı gelse de yedikçe tatlanıyor yedikçe tatlanıyor. Ve tabii ki burada sofraların baş tacı olarak bilinen hamsili pilav var ki enfes. Hem çok çeşit hem çok besleyici olan yemeklerin Karadeniz mutfağından olduğunu anlamamak elde değil. Ekmek aşı, kete, mısır ekmeği cabası... Hele de köy sofrasına oturma imkânınız var ise tüm bu lezzetler doğanın manzarasıyla bütünleşiyor ve ortaya şahane bir görüntü çıkıyor. Süt ve süt ürünlerin de çok kullanıldığı Artvin'de peynir kuymağı, kaymak kuymağı gibi çeşitli tatlara da rastlıyoruz. Her anlamda zengin bir mutfağa sahip olan Artvin ziyaretçilerini her konuda tatmin ediyor.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

ARTVİN KONAKLAMA

Artvinde gezmedik yer kalmadı demek istiyorsanız günübirlik ilçelerde konaklamanızı tavsiye ederim. Çünkü hem zamandan tasarruf edersiniz hem de ulaşım problemi çekmemiş olursunuz. Genelde otellerin ortalama bir gece tek kişi kalma fiyatı 100 ile 120 tl arasında değişmekte tabii otelin lüks olma durumuna göre bu fiyatta artışta gözlenebilir. Lakin kendiniz için en iyi ve uygun oteli kriterlerinize uygun bir internet sitesinden de aratabilirsiniz.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası

ARTVİN'DE GEZİLECEK YERLER

Her yıl sayısız ziyaretçi kabul eden Artvin'de gezecek yer aramanıza gerek kalmayacak çünkü bu şehrin her yeri görülmeye değer. Özellikle milli parkları ile övgü toplayan şehirde parklara uğramayı ihmal etmemelisiniz. Mençuna şelalesi, Artvin Kalesi, Karagöl Sahara Milli Parkı, Ayder Yaylası,  Atabarı Kayak Merkezi, İskender Paşa Camii gibi pek çok ziyaret edilmesi gereken yer var. Bunlar ve daha fazlasını detayları ile biraz daha yakından anlatalım.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası - Artvin Maral Şelalesi

Artvin Hopa

Artvin'in Hopa ilçesi 1936 yılına kadar Rize'ye bağlı iken bu yıldan sonra Artvin'e bağlanmıştır. Hopa yeşilin bol insanının candan ve nazik olduğu, ziyaretçilerin Artvin'e gelip buradaki güzellikleri görmeden dönmek istemeyecekleri, havası temiz bir ilçedir.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası

Hopa'da Gezilecek Yerler

Hopa Limanı

Eğer gezerken fırsat bulursanız bu limana uğramadan Artvin'den dönmeyin. Liman Karadeniz'in dünyaya açılan kapısı olarak biliniyor. Burada tur atmak ve denizin temiz havasını içinize çekmek ise paha biçilemez bir keyif.

 

Çamburnu Tabiat Koruma Alanı

Artvin doğal güzellikleri ile tanınan bir il. Burası her yıl on binlerce turiste görsel şölen yaşatıyor. Çamburnu Tabiat koruma Alanı ise bu alanlardan yalnızca biri. Tertemiz havası ile doğanın türlü güzelliklerini sizlere sunan yer Hopa ilçesinin Çamlıköy sınırlarında bulunmakta.

Orta Hopa Camii

Artvin'in tarihi ve kültürel alanlar bakımından oldukça zengin olduğu bir gerçek. Orta Hopa Camii'nin ise 19. Yüzyılda yapıldığı tahmin ediliyor. Bu kadar eski zamandan günümüze kadar gelen bu tarihi camii ibadete açık. Mimari açıdan Camiinin yapısı incelendiğinde ziyaretçilerin bir hayli dikkatini çekiyor.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası

Borçka

Artvin'in Borçka ilçesi de bir çok doğal güzelliklere kapısını aralamış vaziyette. Artvine gidip bu ilçeyi es geçmek olmaz. İlçede görülmesi gereken alanlardan biri Karagöldür. Karagöl Borçka'nın Aralık Köyünde bulunuyor. İlçenin ikinci ve adından söz ettiren göl ise Yıldız Gölüdür.  Doğa ile iç içe olan bu gölleri durak edinebilir ve dinlenebilirsiniz. Ayrıca bölge üzerinde dağ ve geçitler de bulunmaktadır. Artvin ile iklim koşulları aynı olup bu ilçeyi de doya doya gezmek istiyorsanız bahar ve yaz aylarında tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Karagöl

Karadenizi her ne kadar anlata anlata bitiremesek de bu göl bir başka. Bu göl gidipte görmeniz gereken, maviliğin berraklığın simgesi haline gelmiş yeşilin gölgesini üzerinde taşıyan bir göl. Aralık Köyü yakınlarında bulunan göl aslında bir heyelan gölü. Aynı zamanda Artvinin merkezine 57 km. Borçkaya da 25 km. Uzaklıkta olduğunu bilmelisiniz. Manzara yol boyu size eşlik edecek ve tüm yorgunluğunuzu atmanıza yardımcı olacak.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Borçka Karagöl

Macahel

Tam bir doğa aşığıysanız ve ormanlık alanların içinde kaybolmak sizin için tutku ise altı ayrı köyden oluşan Macahel'e bayılacaksınız. Macahelin bilinen diğer ismi ise Camili. Rotanıza bu bölgeyi dahil etmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Yalnız şöyle bir problem var ki bölgeye ulaşım biraz zor. Ama kafasına 

koyduğu yeri muhakakk gezen gezginlerdenseniz aşılması imkansız hiçbir yol yoktur değil mi?

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası

Maral Şelalesi

Şelalenin kulaklarınıza dolan sesi huzur vermeye yetiyor. Maçahel yaylası içinde bulunan bu doğal güzellik gördüğünüz ilk an bile sizi mest etmeye yetecek. Maral şelalesine ulaşmak için ise köyün içerisinden yürüyerek ulaşabilirsiniz.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası -Artvin Maral Şelalesi

Otingo Kaplıcası

Kaplıcanın 300 yıllık geçmişi turistlerin merak odağı olmakta. Ayrıca bu kaplıcanın büyük bir şifa kaynağı olduğuna inanan tursitlerin sayısı ise her geçen yıl artıyor. İlçe merkezine 8 km. uzaklıkta bulunan kaplıcanın romatizma ve halsizlik gibi bir çok derde derman olduğu biliniyor. Buradaki şifalı sudan faydalanmak isterseniz ve zamanınızda kısıtlı değilse kaplıcanın bulunduğu alandaki konakta geceleyebilirsiniz.

Şavşat'ta Gezilecek Yerler

Papart Vadisi

Bu vadi Şavşat ilçesinin Meydancık beldesi sınırlarının içinde bulunuyor. Göz alıcı bir manzaraya sahip. Yolları biraz yorucu olsa da doğal manzarası için bile yürüyüş yapılabilir. Burada oldukça güzel fotoğraf çekebilirsiniz. Bölge kuş çeşitliliği bakımından ise zengindir özellikle yırtıcı kuşların göç yolu üzerinde bulunan vadi sonbahar aylarında gezmek için pek uygun değil.

Şavşat Kalesi

Turizm açısından oldukça önemli bir yere sahip olan kaleye şehir merkezinden ulaşım basit ve kısa. 1987 yılında bu kale taşınmaz kültür varlığı olarak tescillenmiştir. Kalenin 4 bin metrekarelik bir alanı kapladığı bilinmektedir.

Artvin gezilecek yerler - Artvin Macahel Yaylası

ARTVİN'DE ULAŞIM

Eğer özel aracınız yoksa Artvinin şehir için ulaşım araçlarıyla yakından ilgilenmeniz gerekecek. Taksi tercih ediyor iseniz şehir merkezinde taksi durağı bulabilirsiniz. Minibüs güzergahı ise Arhaci, Hopa, Borçka ve olarak sıralanmaktadır. Özel halk otobüsleri ve şehir içi dolmuşlarının kalkış saatlerini dikkate alarak gezinize odaklanabilirsiniz.

ARTVİN’DE YAPILACAKLAR

Her şehrin ziyaret edilme zamanı kendine has elbette. Kimi kışın güzelliğini ortaya koyarken kimi ise yazın ziyaretçilerine unutulmaz gezi imkanı sunuyor. Artvin'e gittim ve şunları yapmadım dememek için şu maddeleri Artvin'den dönmeden son kez kontrol etmenizi öneririm. Tüm bu sayacağım faaliyetler aynı zaman dilimine denk gelmese bile bir çoğunu en az 4 günlük seyahat günlüğünüze sığdırabilirsiniz.

Artvin Kafkasör festivaline rastlarsanız izlemeden dönmeyin. 200 yılı aşkın bir geçmişse sahip olan bu festivalde boğaların güreşini izleyeceksiniz. Boğa yetiştiriciliğinde ünlü olan Artvin, adeta boğayı kendi evladı gibi sahiplenen boğa yetiştiricelerine sahiptir. Kafkasör arenasında ise özel olarak beslenmiş ve bakımı sağlanmış bu boğalar adeta kendilerini kanıtlamak için çabalıyor.

Kaçkarlarda Trekking yapmak bir tutkudur. Heyecanı ve eğlenmeyi seviyorsanız bu spor da tam size göre. Bu özenli doğa yürüyüşünde doğanın birbirinden farkı yüzünü görmek için imkanınız olacak. Denemeye değer.

Artvin deyince akla ilk gelen yaylalar olacak tabii ki. Bir çok yaylaya ev sahipliği yapan Artvinde gezilip görülmesi gereken o kadar fazla yayla var ki. Gorgit Yaylası ise Artvindeki bir çok yayladan daha farklı. Terkedilmiş bir yayla olan Gorgit Yaylasını keşfetmek oldukça heyecan verici. Artvin'iin Macahel ilçesinde bulunan yaylaya araba ile gidilmiyor çünkü araba ile ulaşım yolu yok. Biraz yürüyüş yaparak yaylaya ulaşacaksınız. Yalnız başta söyleyelim tırmanmanız gerekiyor! Yorulmak serbest. Eğer kalabalık bir grup değilseniz bu yaylayı keşfe çıkmanıza yardımcı olacak turlara katılabilirsiniz. Yaylaya yürüyerek ulaşmak normal bir tempoda yaklaşık 2 saati bulacaktır.

Macahel Saf Kafkas Arı ve Bal Festivali

Bu yıl 17.si düzenlenecek olan festivale denk gelmeye çalışın. Eğlenmek ve aslında Karadeniz halkının hareketliliğini gözlerinizle görmek istiyorsanız bu. festival kaçmaz. Macahel bölgesi Dünya'nın en önemli arı ırkından biri olan Kafkas arısının gen merkezidir. Buradaki arılar sayesinde besin değeri yüksek olan bal üretimi de oldukça önemli bir yere sahip. Festival esnasında bal üreticilerinin yarıştığı en iyi bal yarışması kapsamında balını en iyi sergileyip dereceye girenlere ise ödül veriliyor.

photo_library

"ARTVİN GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z