Yaz

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

calendar_today May 07, 2017

Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu İstanbul'da doğa ile baş başa kalabileceğiniz doğanın insana sunduğu en temiz bölgelerden birisi. İstanbul'da gitgide popüler hale gelen Atatürk Arboretumu giriş ücreti fiyatları hafta içi ve hafta sonu farklılık gösteriyor. İster kuğuların fotoğrafını çekin isterseniz yapay göllerin İstanbul'un Sarıyer ilçesine bağlı Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir bilgilerini detaylıca yazdım. Hazır buralara kadar gelmişken Atatürk Arboretumu etrafında kahvaltı yapılacak yerleri de keşfedin istedim.

İstanbul’da gezilecek Avrupa Yakası’nda olan Atatürk Arboretumu İstanbul’un Sarıyer ilçesine bağlıdır. İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi’ne bağlı olan Atatürk Arboretumu’nda sonbaharın bir başka güzellikte olduğunu hemen belirteyim. Yaz aylarında da Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi de pek bir moda olmuş durumda. Belki 15 belki de 20 kere gittiğim Atatürk Arboretumu’nda kahvaltı yapılıyor mu? Atatürk Arboretumu nerede ve nasıl gidilir? gibi soruların cevabını güzel bir şekilde sizlerle paylaşmak istedim. Aslında burası bildiğiniz ağaç müzesi gibi bir yer. Atatürk Arboretumu’na giderken beklentiyi çok da yüksek tutmamak gerekiyor. Kimilerine göre botanik bahçe hissi veren Atatürk Arboretumu’nda yeme içme konularını, Atatürk Arboretumu giriş ücretini, Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekim ücretlerini de bir çok kişi merak ediyor. Peki Atatürk Arboretumu’nda piknik yapılıyor mu? Atatürk Arboretumu’nda otopark var mı? Keyifli okumalar diliyorum.

Atatürk Arboretumu Nerede?

İstanbul’da gezilecek doğa yerleri arayışında olan herkesin genelde tercih ettiği Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda bulunan Atatürk Arboretumu’na giderken hafta içini tercih etmenizi tavsiye ederim. İnsanlar genelde denize girmek için Kilyos’a ya da piknik yapmak için Bahçeköy yolunu kullandıkları için bu yol çok kalabalık oluyor. Atatürk Arboretumu arabayla Belgrad Ormanı’ndan 5 dakika bile sürmez. Atatürk Arboretumu’nun nerede olduğunu soracaksanız İstanbul Sarıyer ilçesinin Bahçeköy semtinde olduğunu söylemek daha açıklayıcı olacaktır. Giderken en azından Bahçeköy’ü sorarsanız bulmanız daha kolay olur.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti

Eskiden Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti hafta içi alınmıyormuş. Hafta sonu ise Atatürk Arboretumu’na giriş ücreti vermek yerine Atatürk Arboretumu’na telefon açarak rezervasyon yapılıyormuş. Tabi bu bahsettiğim yıllar 2003’lü yıllar…

Atatürk Arboretumu çok güzel olmasına karşılık içeri girişte çok değişik prosedürler uyguluyorlar. Örneğin cep telefonu ile fotoğraf çekmek tamamen serbest ama profesyonel makine ile Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmek yasak. Tam anlamıyla yasak değil fotoğraf makinesinin tripodunu içeriye almıyorlar. Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekimi ücreti verirseniz profesyonel makinenizin tüm ekipmanlarını (tripodunu) içeriye sokuyorlar. Mesela ben yeni yeni fotoğraf çekmeyi öğrenen birisi olarak bir hafta içi müsait olduğum bir gün tripodumla birlikte gitmiştim ve görevli benden para yatırdığıma dair makbuz istemişti. İlk başta burada rüşvet mi istiyorlar diye düşünsem de sonradan olayın gerçek yüzünü öğrenmiştim. Fakat bu kontrollerden anladığım kadarıyla içerisi gayet temiz ve bakımlı diyebilirim. Atatürk Arboretumu yeme içme konusu da aynen bu şekilde sıkı kontroller yapıyorlar. Bu konuya birazdan geleceğim.

Atatürk Arboretumu Yeme İçme Kahvaltı

Sanırım ben de ilk zamanlar Atatürk Arboretumu’nda kahvaltı ya da piknik yapılıyor mu? diye araştırma yapmıştım. İlk gittiğim zamanlar Belgrad Ormanı’nda kahvaltı ve piknik yapıp daha sonraları gidiyordum. Atatürk Arboretumu otoparkı da yakınken burada ne güzel piknik yapılır diye içimden çok kere geçirmiştim. O zaman sizlere kötü haberi vereyim. Maalesef Atatürk Arboretumu kahvaltı ya da piknik yapma imkanı yok. Atatürk Arboretumu’nda restaurant da yok. Atatürk Arboretumu’nda yeme içme konusu bir hayalden ibaret. Dediğim gibi içeriye girişte çok sıkı kontroller yapılıyor ve çantanızı didik didik arıyorlar. Atatürk Arboretumu’nda yemek olayını bir kenara bırakıp içerisinin tadını çıkarmaya Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmeye gidebilirsiniz. İlla bizim karnımız acıktı diyorsanız Tarihi Bilice Börekçisi hemen yakınlarında bulunuyor. Sabah kahvaltısında sadece börek değil kahvaltı tabaklarını da bir deneyin derim. Biz Kilyos’a denize giderken Bahçeköy çarşıda muhakkak Tarihi Bilice Börekçisi’ne bir uğrayıp kahvaltı yapardık. Hatta denize giderken bütün alışverişlerimizi de bu çarşıdan alırdık.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu'nda Neler Yapılır?

Atatürk Arboretumu’nda 1500’den fazla bitki çeşidi vardır. Eğer botanik ile yakından ilgileniyorsanız bu ağaçları yakından inceleyebilirsiniz. Atatürk Arboretumu girişinde (içeride yolların birleştiği yerde) bir ekran bulunuyor. Bu ekranda Atatürk Arboretumu içerisindeki ağaç ve bitkilerin özelliklerini ve nerede olduklarını öğrenebilirsiniz. Hatta bence içeriyi tam olarak gezmeden o ekrandan bilgiler alın ve daha sonra gezin derim. Türkiye’de Atatürk Arboretumu’nda soğanlı bitkiler projesi de burada yapılmıştır.

Atatürk Arboretumu Belgrad Ormanı’na yakın olduğu için piknik ve mangal sonrası 2 saat kafa dinlemek ve Atatürk Arboretumu’nda fotoğraf çekmek dışında pek de yapılacak bir şey bulamazsınız.

Ayrıca içeriye köpek sokmak bile yasaktır.

Eğer huzur arayışı içerisindeyseniz Atatürk Arboretumu içerisinde bulunan göletin kenarında oturup 2-3 saat kafa dinleyebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi sonbahar ve kış aylarında daha güzel olacağını da hatırlatayım. Sevgiliniz ya da eşinizle birlikte güzel hatıra fotoğrafları çekmek için burayı tercih edebilirsiniz.

Arboretum Ne Demek?

Arboretum kelimesini bir türlü tam olarak söyleyemiyorum. Bende zaten bazı kelimeleri söylerken kekemelik oluyor üstüne bir de böyle zor kelimeler beni daha da çıldırtıyor. Hatta Atatürk Arboretumu gezisini yazarken bile birkaç kere söylemeyi denedim ama yine başarısız oldum. Ben mi zorlanıyorum yoksa herkeste Atatürk Arboretumu derken zorlanıyor mu anlamadım. ‘’Arbor’’ ağaç demekmiş ‘’Arboretum’’ ise kısaca ağaç cinsleri ya da ağaçların yetiştirildiği yer anlamı taşıyormuş. Bunu ilk defa duymuş oldum.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Araç Giriş Ücreti

Atatürk Arboretumu giriş ücretlerinin hafta içi ve hafta sonu farklılık gösterdiğinin kötü haberini vereyim. Anlam veremediğim şekilde Atatürk Arboretumu hafta sonu giriş ücreti 15 TL hafta içi ise 5 TL’dir.

UYARI: Atatürk Arboretumu Pazartesi günleri kapalı ayrıca 23 Nisan ve 1 Mayıs gibi günlerde de Atatürk Arboretumu açılış ve kapanış saatlerinin farklılık gösterdiğini o günlerde gitmeye karar verdiğimde öğrenmiştim. Ayrıca resmi tatillerde de Atatürk Arboretumu giriş ücretinin 15 TL olduğunu da hatırlatayım. Atatürk Arboretumu içerisinde tuvalet bulunuyor zaman zaman ise bakımsız olduğu günlere denk geldiğim olmuştu. Hafta içi Atatürk Arboretumu öğrenci giriş ücreti 2 TL, hafta sonu ise öğrenci giriş ücreti 5 TL’dir.

Ziraat mühendisi öğrencisiyseniz Atatürk Arboretumu giriş ücreti alınmıyor.

Ayrıca İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi öğrencilerine de tamamen ücretsiz fakat öğrenci kimliğinizin yanınızda olması gerekiyor.

Atatürk Arboretumu otopark sorunu hafta sonu maalesef çok sık karşılaştığım bir sorun olmuştu. Atatürk Arboretumu hafta içi ise otopark eğer gelin damat fotoğraf çekimi yoksa genelde boş oluyor.

Atatürk Arboretumu araç giriş ücreti yoktur. Yani içeriye araç alınmıyor sadece hemen önündeki otoparkına aracınızı bırakabilirsiniz. Eğer Atatürk Arboretumu otoparkı doluysa hemen karşısındaki yere de park edebilirsiniz. İçeriye bisiklet dahil olmak üzere hiçbir ulaşım aracı alınmıyor.

Atatürk Arboretumu çalışma saatleri haftanın 6 günü (pzt günleri kapalı) saat 09:00/19:00 arasındadır. Yaz aylarında açılış saati 08:30’da oluyor.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Gelin Damat Fotoğraf Çekme Olayları

Atatürk Arboretumu gelin damat hatıra fotoğrafı çekmek için özellikle hafta sonu neredeyse her yerden bir anda gelin çıkabiliyor. Atatürk Arboretumu fotoğraf çekme olayı 413 TL. (2017 yılında) Bu fiyata 6 kişi dahildir. Hatta ben tripodla girdiğim için benden de böyle bir fiyattan bahsetmişlerdi. Kısaca Atatürk Arboretumu profesyonel çekim yapmak için bu ücreti ödemeniz gerekiyor.

Ziraat Bankası’nın Sarıyer şubesine ücreti yatırdığınıza dair makbuz muhakkak yanınızda olsun. Atatürk Arboretumu fotoğraf çekim ücretini yatırdığınıza dair girişte herhangi bir sistem bulunmamaktadır. Bir de hafta sonu ise işler iyice rayından çıkmasın diye siz makbuzu yanınızda bulundurun.

Atatürk Arboretumu'nda Piknik Yapılıyor Mu?

İşte en can alıcı noktaya geldik maalesef dışarıdan hiçbir şey sokmaya izin vermiyorlar. Atatürk Arboretumu yeme içme konusunda gerçekten çok katı bir prosedür uyguluyor. Bence iyi de yapıyorlar Belgrad Ormanı’nı gördükten sonra bu denli yasak koymalarına hak veriyorum. İçeriye sadece su sokmak serbesttir. Ben bir keresinde gerçekten kontrollerin nasıl olduğunu merak etmek için çubuk krakeri çantamda saklamıştım ve içeriye almamışlardı.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu Telefonu Ve İletişim Bilgileri

Atatürk Arboretumu’na ait bir resmi web sitesi yoktur. İstanbul Üniversitesi’nin Orman Fakültesi sitesini ziyaret ederek kısmı bilgiler elde edebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu hakkındaki resmi bilgileri,fotoğraf çekme ücretlerini ve çalışma saatlerini bulabileceğiniz site Bahçeköy Orman İşletme Müdürlüğü’nün sitesi olacaktır.

Atatürk Arboretumu telefonu: (0212) 226-19-29

Bazı kişiler arayıp ulaşamamaktan bazıları ise ulaşsa da bilgi alamamaktan şikayetçiler.

Atatürk Arboretumu Nasıl Gidilir?

Taksim’den gelecekler 42T iett otobüs seferlerini kullanabilirler fakat bu yol çok uzun sürecektir. Bunun yerine Taksim’den Atatürk Arboretumu’na giden en kısa yol metroyla 4.levent’e gelip,oradan devamında Levent’ten otobüsle Atatürk Arboretumu gidebilirler. En yakın otobüs durağı ise İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi durağı olacaktır.

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Arabayla Atatürk Arboretumu'na Nasıl Gidilir?

Maslak yönünde yani Büyükdere Caddesini takip ediyoruz, Maslak’ı geçtikten sonra Bahçeköy istikametine dönüp sağ taraftan orman yolunu takip ediyoruz. Orman yolunun bittiği yer Bahçeköy çarşı olacaktır. İstanbul Üniversitesi Orman Fakültesi’ne sağ tarafta bırakıp hemen sol taraftaki trafik ışıklarından sola içeriye giriyoruz.

Anadolu Yakasından Atatürk Arboretumu'na nasıl gidilir?

Metrobüs kullanmak en kısa yol olacaktır. Hem İstanbul trafiğini çekmeyiz hem de zamandan tasarruf etmiş oluruz. Anadolu Yakası’ndan metrobüs ile Zincirlikuyu’ya kadar gelip daha sonra metroyla Hacıosman durağında inebiliriz. 42hm iett seferleri ile Kemerburgaz yolunda iniyoruz. (Durağın tam olarak adını hatırlamıyorum ama şoföre Bahçeköy ya da Belgrad Ormanı derseniz size yardımcı olacaktır)

İstanbul Sarıyer Atatürk Arboretumu

Sarıyer'den Atatürk Arboretumu'na Nasıl Gidilir?

153 Sarıyer-Bahçeköy iett otobüsü ile Bahçeköy’e kadar gelebilirsiniz.

Atatürk Arboretumu fotoğraf çekimi yapmış olanlar tecrübelerini yorum kısmına yazabilirler. Atatürk Arboretumu’nda yeme içme konusundaki yasaklarına lütfen uyalım. İstanbul’da Atatürk Arboretumu dışında pek az yerimiz temiz kalmış durumda. Atatürk Arboretumu giriş ücreti başka kimlere ücretsiz olduğunu da bilenler varsa yorum bırakabilirler ve tecrübelerini paylaşabilirler.

Atatürk Arboretumu Bayramda Açık mı? Resmi Tatillerde Açık Mı?

Kesin bir bilgi vermek yanlış olacaktır. Bazen açık bazen kapalı olma ihtimaline karşı gitmeden önce Atatürk Arboretumu iletişim numarasını aramanızı tavsiye ederim.

Atatürk Arboretumu giriş ücreti , yemek ve kahvaltı hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. Atatürk Arboretumu nasıl gidilir? tecrübesini farklı semtlerden tecrübe edinenler yorumlarını yazarak katkı sağlayabilirler. 

video_library

"Atatürk Arboretumu Nerede ve Nasıl Gidilir?" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z