Yaz

Azerbaycan Gezi Rehberleri

Azerbaycan Gezilecek Yerler

Türki Cumhuriyetler arasında hem kültürel olarak hem de siyasi olarak en yakın olduğumuz ülke Azerbaycan’dır. Bu durumun arkasında bir çok farklı sebep yatsa da genel kabul göreni uzun yıllar aynı toprakları paylaşmış olmak ve ucu Orta Asya’ya kadar dayanan bir birlikteliğin olmasıdır. Azerbaycan tatili yapmak için bir çok sebep vardır.

4 B görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Şehirleri

Azerbaycan şehirleri rotaları planlanırken ilk akla gelen şehir Bakü olsa da kesinlikle tek bir şehre indirgenemeyecek kadar keyifli ve çeşitli bir ülkedir. Türkiye’ye en çok benzerlik gösterdiği noktalardan bir tanesi de kesinlikle bu çeşitliliğidir. Azerbaycan şehirlerinin kültürü, tarihi ve gelenekleri sizlere yeni hikayeler ve yeni deneyimler sunmak konusunda oldukça bonkör davranmaktadır. Tabi ki hem ekonomik olarak hem de kültürel olarak Azerbaycan’ın en önde gelen büyük şehri başkent Bakü’dür. Ancak son yirmi yılda hem turizm alanına yapılan yatırımlar hem de diğer şehirlerin yerel yönetimlerinin büyük çabasıyla bu döngü kırılmıştır. Artık Sovyetler Birliği’nden ayrılmış bağımsız bir ülke olarak Azerbaycan, bütün şehirlerine gereken değeri vermeye başlamıştır. Bu nedenle artık iki üç gün ayrılarak bitirilebilecek bir ülke olmaktan çok her şehri başka bir anıyı biriktirmenizi sağlayan büyük bir turizm ülkesine dönüşmüştür. Gerek kültür ve sanat alanlarında yaptıkları yatırımlar gerek ise eğlence faaliyetlerine olan destekleri ise Azerbaycan Devleti önümüzdeki on yıl içerisinde gelecekleri seviyeyi gözler önüne sermektedir. Azerbaycan şehirlerinin sadece Bakü’den ibaret olmadığını anlatmak için size bu yazıyı hazırladım. Aşağıda Azerbaycan haritasına bakıp siz de gezi rotanızı oluşturabilirsiniz.

4 B görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Yemekleri

Baştan söylemeliyim ki Azerbaycan yemeklerini aradığınız her yerde bulmak oldukça zor. Azerbaycan yalnızca gelenekleri ve kültürü ile değil mutfağıyla da Dünya’ya adını duyurmuş bir medeniyettir. Tarih boyunca çok farklı devletlerin ve milletlerin etkisi altında kalmış olması, onlarla kültür alışverişinde bulunabilme şansına sahip olması; günümüzde de çok geniş bir mutfağa sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Başta Kafkas coğrafyası olmak üzere İran, Irak, Türkiye, Rusya ve Ermenistan gibi komşularının da etkisiyle daha da gelişen ve güzelleşen Azerbaycan yemek kültürüne sahip olmaları ise kaçınılmaz olmuştur. Azerbaycan tarihinde şöyle kısa bir gezintiye çıkma fırsatı bulsak sanıyorum bugün bize sundukları yemeklerin de tarihlerine tanık olmuş oluruz. Uzun yıllar Rusya İmparatorluğu yönetiminde kalmış olması ve hemen sonra Sovyetler Birliği’nin ülkenin yönetimini devralması gibi durumlar beraberinde mutfakta da yoğun Rus etkisini getirmiştir. Tabi ki bu etki tek taraflı olarak kalmamış, Ruslar da Azerbaycan sayesinde Acem ve Şii kültürünü, Arap mutfağını tanıma şansı bulmuşlardır. Azerbaycan mutfağını en çok etkileyen medeniyetlerden bir tanesi de İran medeniyetidir. Tarih sahnesine Pers İmparatorluğu ile en büyük etkiyi bırakan fakat kökleri çok daha eskiye dayanan İran, mutfak konusunda da Dünya’nın en eski ve en köklü kültürlerinden bir tanesidir. Hem Azerbaycan ile sınır komşusu olması hem de oldukça karizmatik bir medeniyet olması nedeniyle tabi ki Azeriler de İran kültüründen ve mutfağından nasiplerini almış durumdalar. O halde Azerbaycan yemekleri rehberine başlayalım.

3 B görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Bakü Gezilecek Yerler

Dünya üzerindeki her ülkenin olduğu gibi Azerbaycan’ın da bir merkezi, bir kalbi vardır. Bu görevleri üstlenen şehir ise ülkenin hem başkenti hem de akla gelebilecek her konuda merkezi olmuş Bakü’dür. Bakü, Azerbaycan’ın bağımsızlığını elde etmesiyle beraber özellikle son yirmi yılda bambaşka bir kimliğe bürünmüş ve sınırlarını genişletmiştir. En başta Azerbaycan’a başkentlik yaparak başladığı süreç daha sonra Kafkas coğrafyasının en önemli metropollerine dönüşmesi ile devam etmektedir. Bakü gezisi yapacak kişiler Azerbaycan'ın tarihini bilirse gezilecek yerlere de anlam yüklemiş olacaktır.

2 B görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Bakü Gece Hayatı

Azerbaycan Bakü, ekonomik ve kültürel bir başkent olduğu kadar eğlence konusunda da bayrağı eline almış ve bırakmaya pek de niyeti olmayan bir kenttir. Kafkasya’da özellikle Azerbaycan Bakü'de gece hayatı bölgenin her yerinde oldukça sınırsız ve keyifli yaşanmaktadır. Azerbaycan Bakü'nün gece hayatı bu konuda bölgenin izlerini taşımakta ve üzerine eklemeler yapmaktadır. Azeriler günlük yaşamlarında fazlasıyla eğlenceli insanlar ve özellikle yaz akşamlarında bu karakterlerini şehrin mekanlarında da geçirmekteler. Soğuk kış dönemlerinde ise öğrencilerin başını çektiği genç topluluk Bakü gece hayatının temel unsurların oluşturmaktadır. Gencinden yaşlısına Bakü'de gece hayatını yaşamak isteyen kadın erkek herkes kılık kıyafet konusunda da oldukça hassaslar. Özelleri Azerbaycan kadınları süslü olmaları (kürk giymeleri) ile nam salmıştır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Gence Azerbaycan

Gence , Azerbaycan’ın en büyük ikinci şehridir. Aynı zamanda en eski şehirlerinden bir tanesidir. Tarih kaynaklarına bakıldığında geçmişi 5. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Şehirde yapılan kazılar dolayısıyla arkeologlar ve yazılı kaynaklara bakarak tarihçilerin hemen hepsi bu tarihler üzerinde uzlaşmıştır. Farklı bir kaynak olarak gösterilen ve Türk Dünyası açısından oldukça önemli bir anonim eser olan Dede Korkut Hikayelerinde de şehrin ismi sık sık geçmektedir. Azerbaycan’ın tarih çağları boyunca oldukça fazla el değiştirmesinden kaynaklı olarak farklı isimler ile de anılmaktadır. Ayrıca Gence gezilecek yerler bakımından da en az Bakü kadar merak eden şehirleri arasında yer almaktadır.

1 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z