Azerbaycan için Popüler Başlıklar

Azerbaycan Gezi Rehberleri

Azerbaycan Gezilecek Yerler

Türki Cumhuriyetler arasında hem kültürel olarak hem de siyasi olarak en yakın olduğumuz ülke Azerbaycan’dır. Bu durumun arkasında bir çok farklı sebep yatsa da genel kabul göreni uzun yıllar aynı toprakları paylaşmış olmak ve ucu Orta Asya’ya kadar dayanan bir birlikteliğin olmasıdır. Hem Türkiye Cumhuriyeti hem de Osmanlı İmparatorluğu dönemlerinde kardeşlik bağları pekiştirilerek artış göstermiş ve günümüzde de aynı hızda devam etmiştir. Bu sebeple hem uzun dönem Türk Tarihine meraklı olanların hem de bir kardeş misafirperverliğiyle karşılanarak gezmek isteyenlerin rotalarına ilk olarak eklemeleri gereken ülkeler arasındadır. Aynı zamanda dil ve para birimi gibi konuların Dünyanın diğer ülkelerine oranla daha az sorun yaratıyor olması da Azerbaycan gezisi konusunda hevesimizi artırmamıza sebep oluyor. Azerbaycan’a uçak bileti fiyatları oldukça pahalıydı. Ben de Azerbaycan Bakü’ye hazır ucuza uçak bileti bulmuşken hemen bu fırsatı değerlendireyim dedim. Başta Azerbaycan başkenti Bakü olmak üzere bütün Azerbaycan şehirlerinin de son yıllardaki muazzam gelişimini, var olan kültürel ve turistik ögelerle birleştirmeleri ise yalnızca Türkiye’den yola çıkan gezginlerin değil dünyanın her yerinden insanların dikkatini çekmiş ve ülkede yeni bir turistik imajın ortaya çıkmasına vesile olmuştur. Kısacası Azerbaycan yalnızca bir Doğu ülkesi değil oldukça eski zamanlara uzanan tarihi ve son yıllarda bu potansiyeli kullanmaya yönelik adımlarıyla rotamıza ekleyebileceğimiz muhteşem bir kültür. Azerbaycan gezilecek yerler her geçen gün gelişim göstermekte. Bu yazımda sizlere Azerbaycan hakkında bilgi verip Azerbaycan’a nasıl gidilir,Azerbaycan şehirleri hangileridir ve Azerbaycan yemekleri hakkında detaylı bilgiler vereceğim.

525 görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Şehirleri

Azerbaycan rotaları planlanırken ilk akla gelen şehir Bakü olsa da kesinlikle tek bir şehre indirgenemeyecek kadar keyifli ve çeşitli bir ülkedir. Türkiye’ye en çok benzerlik gösterdiği noktalardan bir tanesi de kesinlikle bu çeşitliliğidir. Azerbaycan şehirlerinin kültürü, tarihi ve gelenekleri sizlere yeni hikayeler ve yeni deneyimler sunmak konusunda oldukça bonkör davranmaktadır. Tabi ki hem ekonomik olarak hem de kültürel olarak Azerbaycan’ın en önde gelen şehri başkent Bakü’dür. Ancak son yirmi yılda hem turizm alanına yapılan yatırımlar hem de diğer şehirlerin yerel yönetimlerinin büyük çabasıyla bu döngü kırılmıştır. Artık Sovyetler Birliği’nden ayrılmış bağımsız bir ülke olarak Azerbaycan, bütün şehirlerine gereken değeri vermeye başlamıştır. Bu nedenle artık iki üç gün ayrılarak bitirilebilecek bir ülke olmaktan çok her şehri başka bir anıyı biriktirmenizi sağlayan büyük bir turizm ülkesine dönüşmüştür. Gerek kültür ve sanat alanlarında yaptıkları yatırımlar gerek ise eğlence faaliyetlerine olan destekleri ise Azerbaycan Devleti önümüzdeki on yıl içerisinde gelecekleri seviyeyi gözler önüne sermektedir. Azerbaycan şehirlerinin sadece Bakü’den ibaret olmadığını anlatmak için size bu yazıyı hazırladım.

440 görüntüleme • 0 yorum

Azerbaycan Yemekleri

Baştan söylemeliyim ki Azerbaycan yemeklerini aradığınız her yerde bulmak oldukça zor. Azerbaycan yalnızca gelenekleri ve kültürü ile değil mutfağıyla da Dünya’ya adını duyurmuş bir medeniyettir. Tarih boyunca çok farklı devletlerin ve milletlerin etkisi altında kalmış olması, onlarla kültür alışverişinde bulunabilme şansına sahip olması; günümüzde de çok geniş bir mutfağa sahip olmasını beraberinde getirmiştir. Başta Kafkas coğrafyası olmak üzere İran, Irak, Türkiye, Rusya ve Ermenistan gibi komşularının da etkisiyle daha da gelişen ve güzelleşen Azerbaycan yemek kültürüne sahip olmaları ise kaçınılmaz olmuştur. Azerbaycan tarihinde şöyle kısa bir gezintiye çıkma fırsatı bulsak sanıyorum bugün bize sundukları yemeklerin de tarihlerine tanık olmuş oluruz. Uzun yıllar Rusya İmparatorluğu yönetiminde kalmış olması ve hemen sonra Sovyetler Birliği’nin ülkenin yönetimini devralması gibi durumlar beraberinde mutfakta da yoğun Rus etkisini getirmiştir. Tabi ki bu etki tek taraflı olarak kalmamış, Ruslar da Azerbaycan sayesinde Acem ve Şii kültürünü, Arap mutfağını tanıma şansı bulmuşlardır. Azerbaycan mutfağını en çok etkileyen medeniyetlerden bir tanesi de İran medeniyetidir. Tarih sahnesine Pers İmparatorluğu ile en büyük etkiyi bırakan fakat kökleri çok daha eskiye dayanan İran, mutfak konusunda da Dünya’nın en eski ve en köklü kültürlerinden bir tanesidir. Hem Azerbaycan ile sınır komşusu olması hem de oldukça karizmatik bir medeniyet olması nedeniyle tabi ki Azeriler de İran kültüründen ve mutfağından nasiplerini almış durumdalar. O halde Azerbaycan yemekleri rehberine başlayalım.

491 görüntüleme • 0 yorum
A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z