Yaz

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır

calendar_today Ara 03, 2018 label

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır

Azerbaycan vizesi nasıl alınır? Büyük bir heyecanla İstanbul Yeni Havalimanı’ndan Azerbaycan Bakü’ye 529 TL’ye uçak bileti bulunca hemen aldım. Bir daha asla bu fiyata Azerbaycan’a asla uçak bileti bulamayacağım için bu fırsatı kaçırmak istemedim. Bu vizelere karşı inanılmaz ön yargılarım var. Dile kolay tam 4 defa schengen vizesinden red yedikten sonra Azerbaycan vizesine karşı da bir ön yargı olmadı değil. Geçen senelerde İran’a ve Gürcistan’a arabayla gidip sonrasında Azerbaycan’a da arabayla gitmeyi çok istemiştim fakat iş yoğunluğu sebebiyle gidememiştim. Kars’ta iken bir esnaftan aldığım bilgilere göre Azerbaycan’ın Türkiye’ye vize uygulamasının tek sebebi iran’ın Azerbaycan’a baskı uyguladığını öğrenmiştim. Bu konuya da yavaş yavaş değineceğim. Bu yazımda sizlere Azerbaycan vize ücreti , Azerbaycan’a vize alırken dikkat etmeniz gerekenler ve Azerbaycan başvuru formunu nasıl doldurmanız gerektiğini anlattım. Azerbaycan Konsolosluğu nerede ve nasıl gidilir bilgileri de işinize çok yarayacak. Benim evim hemen İstanbul Azerbaycan Başkonsolosluğu'nun yanında olduğu için hiç zorlanmadan size otobüs ile gidişi anlatacağım. Buyrun size Azerbaycan vizesi hakkında tüm detaylar…

video_library

Azerbaycan'a Vize Var Mı?

Her ne kadar ‘’1 millet 2 devlet’’ politikası izlense de Azerbaycan vizesi olmadan Azerbaycan topraklarına giriş yapamazsınız. Fakat Azerbaycan Türkiye vize politikası gereği hiçbir ek ücret ödemeden ve basit bir iki evrakla hemen vize almak mümkündür. Normalde ‘’1 millet 2 devlet’’ politikası olması ve yıllardır bizlerin de televizyonlarda ve sosyal medyada hep bu tarz söylemleri duyuyor olmamız Azerbaycan pasaport bile istememesi gerektiği anlamına gelmesi gerekiyor. Azerbaycan pasaport istiyor mu? sorusunun cevabı hem pasaport istiyor hem de vize istiyor. Peki Azerbaycan vizesi nasıl alınır? Nasıl bir yol izlemeliyiz?

Eğer diplomatik,hususi ve hizmet pasaport sahipleri Azerbaycan’a vizesiz gidebiliyor ve 90 güne kadar kalabiliyorlar. Fakat benim gibi bordo pasaport sahipleri (umuma mahsus) Azerbaycan vizesi başvurusu yapmak zorundalar. Azerbaycan vizesi benim gibi bordo pasaport sahiplerine en fazla tek seferde 30 gün giriş hakkı verilir.

 

video_library

Azerbaycan Vize Türleri


 

video_library

Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır?

Azerbaycan vizesi almanın 3 yolu var. İsteyen internetten hızlı şekilde vize alabildiği gibi benim acelem yok Azerbaycan Konsolosluğu’na başvurup 5 gün beklerim diyenler de konsolosluk kanalını kullanabilirler. Ne Azerbaycan Konsolosluğu’nda vize alacak ne de internetten Azerbaycan vizesi alacak kadar zamanı olmayanlar ya da amaaan kim uğraşır bu işlerle diyenler de Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan hemen vize alabilirler.

 

video_library

İnternetten Azerbaycan Vizesi Almak

Google amcaya Azerbaycan vizesi yazdığınız zaman Google Adwords reklamlarında bir kaç tane hızlı Azerbaycan vizesi veren site karşınıza çıkıyor. Fakat konsololuk https://evisa.gov.az sitesini öneriyor. Bu konuda tercih tamamen size ait. Her şey online olarak hızlı şekilde hallediliiyor.

 

video_library

Azerbaycan Konsolosluğu'ndan Vize Almak

 

video_library

Azerbaycan Havalimanları'ndan Azerbaycan Vizesi Almak

Azerbaycan online vize verme sürecine girdikten sonra akıllardaki soru işaretleri artmaya başladı. Azerbaycan acaba havalimanlarında vize vermeye devam edecek mi? Bu sorunun cevabı evet. Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan , Gence Uluslararası Havalimanı’ndan , Nahçivan Uluslararası Havalimanı’ndan ve Türkiye - Azerbaycan sınırı (Dilucu - Sederek) sınır kapılarından ‘’Azerbaycan kapıda vize’’ almaları mümkündür.

video_library

Azerbaycan Sınır Kapısından Vize Almak

Azerbaycan sınır kapısından vize almak için şu belgeleri sizden isteyecekler;

  1. Eksiksiz doldurulmuş Azerbaycan vizesi başvuru formu (sınıra gitmeden önce internetten çıktı alıp formu doldurmanız sınır kapılarında daha az sıra beklemeniz açısından önemlidir).

  2. Her ne kadar pasaportunuz mecburen yanınızda da olsa pasaportun ön yüzünü (kimlik belgelerini içeren sayfanın) fotokopisini çektirin.

  3. 3*4 boyutlarında 2 adet fotoğraf (Konsolosluğa başvuru esnasında benden 1 adet fotoğraf almışlardı ama siz ne olur ne olmaz Azerbaycan sınır kapısında mağdur olmamak için yanınızda 2 adet fotoğraf bulundurun)

 

video_library

Azerbaycan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Her ne kadar Azerbaycan Konsolosluğu internet sitesinde en geç 3 iş günü içerisinde çıkar dese de ben Azerbaycan vizesine Pazartesi günü başvurup Cuma günü öğleden sonra teslim almıştım. Hatta seyahatimin bir sonraki Çarşamba günü olduğunu, olur da vizem yetişmezse buradan gelip pasaportumu alabilir miyim diye sorunca evet cevabı almıştım. Eğer Azerbaycan vize başvurum hala sonuçlanmamış olsaydı pasaportumu gidip konsolosluktan geri alıp vizemi Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan alacaktım. Neyse ki 5. iş gününde pasaportumu vizeli şekilde geri aldım. Bayram yoğunluğu,resmi tatiller ve Azerbaycan’ın özel günlerini de hesaba katarak Azerbaycan vize başvurusunda bulunmanızı tavsiye ederim.

video_library

Azerbaycan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Azerbaycan vizesini konsolosluktan almak isterseniz öncelikle internetten Azerbaycan vizesi başvuru formunu doldurmanız gerekiyor. Kolayca yazıcıdan çıktı alıp tükenmez kalem ile ister büyük harflerle ister küçük harflerle doldurun bu konuda sorun yaratmıyorlar. Ben küçük harflerle yazdım.

Azerbaycan vize işlemleri başvuru esnasında 2 adet 3*4 boyutlarında fotoğraf isteseler de benim başvurum esnasında benden 1 adet fotoğraf aldılar. Fotoğrafçıya Azerbaycan vizesi için fotoğraf çektireceğim derseniz onlar anlarlar. Ben schengen vizesi başvurusu esnasında çektirdiğim fotoğrafı vermiştim.

Pasaportunuzun kimlik bilgilerinin yazmış olduğu sayfanın fotokopisini mutlaka çektirin. Azerbaycan Konsolosluğu vize başvuru bölümünde ne fotokopici var ne de fotoğraf çekinebileceğiniz yer. Zaten küçücük bir yer gidince ne demek istediğimi anlayacaksınız.

 

video_library

Azerbaycan Vize Ücreti

Azerbaycan Konsolosluğu’ndan vize başvurusu yapacaksanız tek kuruş ödemezsiniz. Tamamen ücretsizdir. Azerbaycan Bakü Haydar Aliyev Havalimanı’ndan vize almak ise 11 Dolar’dır. Eğer internetten Azerbaycan vizesi başvurusu yapacaksanız ücreti 25 Dolardır.

video_library

Azerbaycan Vize Başvuru Formu Hakkında Uyarılarım

 

video_library

Azerbaycan Transit Vize İstiyor Mu?

Azerbaycan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından transit vize istiyor. Transit vizeye başvuru ise tıpkı normal vizeye başvuru işlemleri gibidir. Bundan tam emin değilim ama zaten 30 günlük Azerbaycan vizesi veriyorlar. Transit vize almak yerine normal Azerbaycan vizesi almak daha mantıklı olabilir fakat tek girişli vize alırsanız ve tekrar Azerbaycan’ı yeniden transit saha olarak kullanmak zorunda kalırsanız yeniden başvuru yapmak zorunda kalacaksınız! Azerbaycan transit vizesi çift girişli verildiği için yeniden Azerbaycan’a gelecekler için ‘’Azerbaycan transit vizesi ‘’daha mantıklı görünüyor.

 

video_library

Azerbaycan Konsolosluğu Vize Başvuru Günleri Ve Saatleri

video_library

Azerbaycan Konsolosluğu Pasaport Teslim Günleri Ve Saatleri

 

İstanbul Azerbaycan Konsolosluğu Nerede?

Ankara Azerbaycan Konsolosluğu Nerede?

"Azerbaycan Vizesi Nasıl Alınır" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Orhan 3 Şubat 2019 Pazar
Merhaba sizin sitenin bloglarını okuduğum zaman karşıma Azerbaycan vizesi hakkında yazı ile karşılaştım. Yakın arkadaşım Azerbaycana giderken bu siteden vize siparişi verdi ve sorunsuz şekilde vizeyi onayladılar. Online Azerbaycan e vize için https://www.onlinevisaazerbaijan.com buradan sipariş vere bilirsiniz. Size ve dünya vatandaşları için kolaylık olsun diye bir katkım olsun istedim. İsterseniz Tüm makalenizde bu siteyede yer vere bilirsiniz. Yardımım dokunduysa Size ne mutlu bana!
özkan devrim 14 Aralık 2018 Cuma
ÇOK İŞİMİZE YARADI ÇOK TEŞEKKÜRLER

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z