Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi

Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi

Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi

Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi

İstanbul’da gezilecek yerler Avrupa yakasında listeme eklediğim Balat İstanbul’u 30 yaşıma gelmeme rağmen neden detaylı şekilde gezmediğimi düşününce kendimden utandığımı itiraf etmeliyim. Özellikle Balat gezisi yaparken cumbalı evlerin beni eskilere götürdüğü, ‘’Altın Boynuz’’ diye geçen Haliç kıyısını selamlayan Balat semti gezisini yaparken buram buram tarih kokladığımı söyleyebilirim. 1980’lerin İstanbul’u olarak adlandırılan Balat,çekildiği diziler ile de gündeme gelmiştir. Balat blog yazımı okuduktan sonra sizlerin de Balat gezisi yapacağınıza eminim. Bu kadar meşhur olan Balat İstanbul’da neler var? Balat gezi rotası nasıl çıkartılır? Balat renkli evler adresi neresi? Balat’ta gidilecek kafeler hangileridir? Balat sokaklarına nasıl gidilir? Balat’ta fotoğraf çekilecek yerler nerelerdir? Sizler de Balat gezilecek yerler ve Balat tarihi hakkında yorumlarınızı yazabilirsiniz.

Fener Rum Lisesi-Balat gezisi-Balat gezilecek yerler

(Fener Rum Lisesi-Balat gezisi-Balat gezilecek yerler)

"Balat'ta Gezilecek Yerler-Balat Gezisi" Hakkındaki Yorumlar (10)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
aliç - Balat sahil- İstanbul Haliç metro durağında indikten sonra; Haliç’in sularının üstündeki köprünün tam ortasında muhteşem tarihi yarımadadan şehri izlemek ve karşında yüzyılların simgelerini (Bayazıt kulesi, Süleymaniye camii, Galata kulesi vb. gibi pek çok tarihi eseri) görmek her insan için pahabiçilmez bir manzarayı izlerken, esen rüzgarın insanın yüzünü okşayıp gitmesine izin verirken çocuksu mutluluk yaşamak güzel bir duygu. Elimi cebime koyup usul usul Balat’a doğru yolumu çevirdikten sonra , balık avlayan insanlar , martılara simit atan çocuklar , bir köşede sızmış zararsız evsizler, teknede balık ekmek satan satıcıların arasından tarihi de anımsayarak yaptığım yolculuğum da Haliç sularının o pis ve bataklık olduğu zamanlar da aklıma geldi.
eda yıldırım 11 Aralık 2018 Salı
MerhabaMinik Kalpler Balat diye de bir çocuk aşevi var Balat Yıldırım sokakta. belki onu da listenize ekleyebilirsiniz (instagram Minik.Kalpler.Balat) yaklasık 70 cocuk oradan sabah corba ve oglen / aksam yemegi yiyorlar. gonullu destekleriyle cocuklara kıyafet, kırtasiye malzemesi, bot, mont sağlanıyor. Erzak veya para yardımı da yapılabilir. Balat'ı gezerken Yıldırım caddesine hafif kıvrılarak bu harika yere bağış yapılmasını sağlayabilirsiniz, bu guzel yeri bu listeye sokarak. Tesekkurler
sedat.ayoglu 5 Ağustos 2018 Pazar
Değerli yorumunuz için teşekkür ederiz. Anladığım kadarıyla güzel bir Balat gezisi planlıyorsunuz. Sizden ricam Balat gezisi yaptıktan sonra sizin gibi yorulmadan Balat'ı gezmek isteyen kişiler için Balat gezi rotası buraya yazar mısınız?
sedat.ayoglu 5 Ağustos 2018 Pazar
Balat gezilecek yerler bir başka güzeldir:)
Dilek 5 Ağustos 2018 Pazar
Öncelikle bilgiler için teşekkürler ancak gezilecek yerlerin listesine her siteden kolaylıkla zaten ulaşabiliyoruz, Asıl önemli olan bu yerlerin birbirine uzaklığı ve etkin gezi planı. Yani yorulmamak için önce nerden başlayarak hangi güzargahtan sırayla nerelere gidileceği. Açıkçası ben bir blog okurken bunu öğrenmek istiyorum.
Öznur 10 Mayıs 2018 Perşembe
Balat’ı 2010 yılında gezmiştim ben de ancak belirttiğiniz kadar güvenli gelmemişti bana. Epey korkarak gezmiştim dışarıya tamamen kendimi kapatmaya çalışarak ki haklı olarak. Bu haftasonu yeniden gitmeyi planlıyorum. Umarım değişmiştir bu durum.
sedat.ayoglu 9 Mayıs 2018 Çarşamba
Değerli yorumunuz için teşekkür ederim. İstanbul hakkında benim de garip bir yorumum var. Yurt dışından misafirlerim gelince şöyle Boğaz'a karşı bakıp saatlerce buradan ayrılmamak istiyorlar. İstanbul halkı olarak bizler de sürekli İBB Cep Trafik uygulamasına bakıp o boğazda ne zaman trafik bitecek hangi köprü daha müsait diye bakıyoruz. Yaşam çok hızlı olunca insan ister istemez stres,kaygı ve gürültü ile yaşıyor. Balat İstanbul'da olduğu gibi tarihi yerleri gezip bir günümüzü böyle yerlerde geçirince insanın bu şehri terketme isteği gidiyor. İstanbul'suz da olmuyor İstanbul'da yaşamakla da olmuyor. :) Bir garip çelişki mi desem ne desem bilemedim. Sanırım herkesin ortak derdi: ''Ekmek Kavgası''
eylül 9 Mayıs 2018 Çarşamba
Balat'ı dizilerden, yazılardan biliyoruz desek, yanlış olmaz. Eşimle birlikte İstanbul'un gönül, kader yerlerini gezmeyi(fırsat ve imkan dahilinde) geziyoruz. Kalabalıktan hoşlanmasak da...İstanbul, tutkunuyuz ve illalah ettirendir;) Balat; kimbilir, belki iş veya yol sebebiyle uğradığımız, geçtiğimiz yerdir. Şimdi, ertelemesiz, planladığımız bir ziyaret. Rehberliğiniz için teşekkür ederiz.
sedat.ayoglu 6 Mayıs 2017 Cumartesi
Balat gezilecek yerler gerçekten çok çok harika. Balat İstanbul'u muhakkak görmeliyiz:) Balat'ta gidilecek kafelerde en azından bir kahve bile içmek insana kendini iyi hissettiriyor.
Nesringokce 4 Mayıs 2017 Perşembe
Balat, benimde çok sevdiğim ve gitmelere doyamadığım bambaşka bir semt. Balat sokaklarında gezerken kendinizi film setine fırlamış gibi hissedebilirsiniz. İstanbul'da bu güzelliği hala keşfetmemiş olanlar için üzülüyorum doğrusu :) Balatta nereler gezilmeli? Balatın her sokağı gezilmeli... Balat sokaklarında kaybolunmalı. Hele birde fotoğraf çekmeyi seviyorsanız, burası sizin için biçilmiş kaftan.. Elinizde fotoğraf makinenizle dolaşırken zamanın nasıl geçtiğini anlamazsınız ve evinize dönüp çektiğiniz fotoğrafları incelediğinizde, bu güzel semte tekrar hayran olursunuz :) Bu arada Balat'a gelmişken lütfen Naftalin cafe'ye uğrayın. İnanın pişman olmayacaksınız. O samimi ve sıcak ortam ayrıca içinde barındırdığı yüksek dozda nostalji, doğrusu beni bir naftalinkolik yaptı :) Bu cafenin bir diğer özelliği de kedileri çok seviyor olması. Yani her an ayağınızın üzerinden bir kedi geçebilir :) Burada Mardin kahvesini şiddetle tavsiye ederim yanında ise tabii ki kedili kurabiye.. Demem o ki Balat'a hala gitmediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz :)

BALAT TARİHİ-BALAT İSTANBUL-BALAT NASIL BİR YER?

Bir zamanlar Rumların oturduğu semt olan Balat’ta elinde fotoğraf makinesi olan onlarca insana rastlamak mümkündür. Osmanlı döneminde Yahudiler de ağırlıklı olarak bu bölgeye yerleşmişlerdir. Balat adının Rumca ‘’saray yeri’’ anlamına gelen ‘’palation’’ kelimesinden geldiği söyleniyor. Balat sokaklarında onlarca çocuğun top oynadığı,ip atladığı,kapı önlerinde kadınların sohbet ettiği,makaralı sistemle camdan cama çamaşırların asıldığı ve eski ‘’sokak kültürünün’’ kaybolmadığı Balat İstanbul’u herkesin ömründe en az 1 kere de olsa muhakkak görmesi gerektiğini düşünüyorum. Balat tarihi özelliği sebebiyle, hem yerli hem de yabancı turistlerin akınına kimileri rehber eşliğinde kimileri ise sevgili ya da eşleri eşliğinde uğramaktan kendini alıkoyamıyor. Balat tarihinin en önemli özelliği ise,Fatih Sultan Mehmet’in vaadi olarak hiçbir şekilde Müslüman dayatması yapılmadan insanların özgürce yaşamasına müsaade edilmiştir.

Her ne kadar ön yargılarımız Balat semtinin varoş semti olduğu ya da Balat tehlikelidir yaa orada ne işin var? İmajı sergilese de Balat gezisi yaptıktan sonra tüm bu ön yargılarınız yerle bir olacaktır. Balat semti Fener ile birlikte 1998’de UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine girmiştir. Taa Bizans döneminden bugünlere kadar kozmopolit kültürünü korumuştur. Kozmopolit dememin sebebiyse zamanında hem Müslüman hem de Yahudilerin ortak yaşam alanı ve her kültürden insanın aynı ortamı paylaşmalarıdır. Dışarıdan bakıldığında bağnaz ve tutucu semt imajı verse de Balat sokaklarında cami ve patrikhaneleri aynı anda görmek mümkündür. İnsanları da aslında bilindiği gibi tutucu değillerdir. Aslında Balat özellikle son yıllarda hem yerli hem de yabancı turistlerin sık ziyaret ettiği yerlerden denilebilir. Eski Balat sokakları artık tamamen kendini yenileyerek turistlere hizmet amaçlı kafe konseptini geliştirmiştir.

Balat’ın bir sokağına girdiğinizde pencereden zerzavatçı ile pazarlık yapan teyzelere rastlamak mümkünken bir diğer sokağında ise yabancı turistlerin size adres sorduğuna şahitlik edebilirsiniz. Balat sokaklarının bazıları ıssızken bazı sokaklar ise Balat’taki kafeler geçidi ile karşınıza çıkacaktır. Hatta düğün fotoğrafı çekmeye gelen birkaç çift bile görmüştüm. Öte yandan Balat İstanbul fotoğrafçılara adeta açık hava fotoğrafçılık kursu veriyor. Balat’ta renkli evlerden tutun kırık dökük binalar tüm fotoğraf çekmeyi sevenlerin dikkatini çekiyor.

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi-Balat gezisi-Balat İstanbul gezilecek yerler

(Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi-Balat gezisi-Balat İstanbul gezilecek yerler)

Fatih Sultan Mehmet İstanbul’u fethetmeden önce,Makedonya Ohri bölgesinden 100 tane ( ya da 100’e yakın) Yahudi bu bölgeye yerleşmiştir. (Bunun sebebini ben de tam olarak bilmiyorum)

Eskiden Bizans dönemine ait Blahernov Sarayı’na Balat’taki sur kapısından giriliyormuş. Hatta Bizans döneminden kalan sinagog,okul,cami ve hanları günümüzde görmek mümkündür.

Makedonya Ohri’den getirilen Musevi ailelerin Kastorio Sinagog’unu inşaa ettikleri biliniyor.

Balat İstanbul semtine dünyanın bir çok yerinden Yahudiler gelip buraya yerlemişlerdir. Bunlardan bazıları 1493 yılında İspanya’dan gelen Yahudiler,1497 yılında İtalya ve Portekiz’den gelen Musevileri

ve 1599 yılında Rodos’tan gelen Musevileri sayabiliriz. 1660 yılında ise büyük bir yangın çıkmış Tahtakale ve Bahçetepe’de yaşayan Museviler Balat semtine yerleşmişlerdir.

Balat semtinin iç taraflarına doğru yürüdükçe Yahudi evlerini görebilirsiniz. Yahudi evlerinin genel özellikleri ise bu evlerin 2-3 katlı olup en üst katlarında cunta gibi çıkmalarının olmasıdır. Yahudilerin yaptıkları yapılardan bazıları ise Yanyol Sinagog’u,Ahrido Sinagog’u ve Ayios Strati Ortodoks Kilisesi’dir.

Balat sokakları-Balat gezisi-Balat İstanbul gezilecek yerler

(Balat sokakları-Balat gezisi-Balat İstanbul gezilecek yerler)

Mimar Sinan ise Balat semtinde Ferruh Kethüda Cami’yi yapmıştır. Ferruh Kethüda Cami’sine yakın bir konumda bulunan Surp Hreşdegabet Kilisesi yani Rum Ortodoks Kilisesi 1629 yılında Ermenilere verilmiştir.

18. yüzyıldan itibaren ise Balat Fatih eski hareketliliğini depremler ve yangınlardan sonra yitirmeye başlamıştır. 15.yüzyıldan 1896 yılına kadar Balat’ta bir çok yangın çıkmıştır. Bunlar bazıları şu şekildedir:

1782 yılında 7000 bina tamamen yangından dolayı harap olmuştur.

1866 yılında 500’e yakın bina tamamen yanmış ve kullanılamaz hale gelmiştir.

1877 yılında 121 bina kullanılamaz hale gelmiştir. 1510 ve 1896 yılları arasında 10’dan fazla yangın Balat’ta çıkan yangınlar ciddi zararlar vermişlerdir.

Balat’ta yaşayan Rum ve Museviler,Müslümanların yerleşmesiyle Adalar’a,Beyoğlu,Ulus ve Şişli semtlerine yerleşmişlerdir.

Evliya Çelebi’nin Seyahatnamesi’nde ise Balat semtinde ve etrafında bir çok meyhanenin olduğu yazıyor.

Balat nasıl gezilir-Balat nereler gezilir-Balat nasıl gezilir-Balat'ta fotoğraf çekilecek yerler

(Balat nasıl gezilir-Balat nereler gezilir-Balat'ta fotoğraf çekilecek yerler)

"BALAT TARİHİ-BALAT İSTANBUL-BALAT NASIL BİR YER?" Hakkındaki Yorumlar (2)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Balat - Fatih- İstanbul Balat sokaklarında kaybolmak kadar güzel birşey yok aslında. Sokaklarında eski zamanlarınlardaki gibi el arabası ile nayloncu diye bağırarak leğen kova gibi plastik türevlerini satandan tutup , açık arttırma usülü tablo , eski kitap, plak türü eski veya sanat eseri ürünleri mezatcılardan satın alabilirsiniz. Sokaklarında dolaşırken bisiklet yarışı yapan çocuklara yol vermek için kendinizi kaldırıma atmak , unutulmuş mahalle kültürünü yaşamanın heyecanı. Koşuşturan çocuklar ve yeni yavru köpek edinmiş küçük bir çocuğun arkadaşlarına “bu çok akıllı biliyormusunuz !!! Yoldan araba geçtiği zaman yolun kenarına geçiyor. “ diye köpeğini övmesine kulak misafiri olmak benim gibi mahalle kültürünü unutmuş insanlar için bulunmaz nimet. Kafelerinin nostaljisinden, gazozcusundan , butik hediyelik eşya satıcılarından tutup , tarihi restoranları ile sizleri de bu Arnavut kaldırımlı Balat sokakları bekliyor. Herkese mutlu günler ...
Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Balat sokaklarında kaybolmak kadar güzel birşey yok aslında. Sokaklarında eski zamanlarınlardaki gibi el arabası ile nayloncu diye bağırarak leğen kova gibi plastik türevlerini satandan tutup , açık arttırma usülü tablo , eski kitap, plak türü eski veya sanat eseri ürünleri mezatcılardan satın alabilirsiniz. Sokaklarında dolaşırken bisiklet yarışı yapan çocuklara yol vermek için kendinizi kaldırıma atmak , unutulmuş mahalle kültürünü yaşamanın heyecanı. Koşuşturan çocuklar ve yeni yavru köpek edinmiş küçük bir çocuğun arkadaşlarına “bu çok akıllı biliyormusunuz !!! Yoldan araba geçtiği zaman yolun kenarına geçiyor. “ diye köpeğini övmesine kulak misafiri olmak benim gibi mahalle kültürünü unutmuş insanlar için bulunmaz nimet. Kafelerinin nostaljisinden, gazozcusundan , butik hediyelik eşya satıcılarından tutup , tarihi restoranları ile sizleri de bu Arnavut kaldırımlı Balat sokakları bekliyor.

BALAT NEREDE?

Haliç kıyısında,İstanbul’un göbeğinde olmasa da aslında İstanbul tarihinin tam kalbindedir. Tam olarak Fener ile Ayvansaray arasında kalıyor. Balat semti Fatih ilçesine bağlıdır.

BALAT’A NASIL GİDİLİR? BALAT SOKAKLARI NEREDE? BALAT EVLERİNE NASIL GİDİLİR? FENER BALAT’A NASIL GİDİLİR?

Yenibosna’dan Balat’a nasıl gidilir?

82 Yenibosna Metro-Eminönü ve 31E Yenibosna Kuyumcukent-Eminönü iett otobüsleri ile Eminönü’ne daha sonra ise Eminönü-Balat otobüslerini kullanabilirsiniz.

Esenler’den Balat’a nasıl gidilir?

33ES Giyimkent-Atışalanı-Eminönü iett seferlerini kullanarak Eminönü’ne ve sonrasında da Eminönü-Balat otobüs hatlarını kullanabilirsiniz.

Taksim’den Balat’a nasıl gidilir?

Taksim’den Balat’a gitmek için füniküler ile Kabataş’a gelip,Kabataş’tan tramway ile Sirkeci’ye gelip daha sonra yine Balat-Eminönü otobüslerini kullanabilirsiniz.

Beşiktaş’tan Balat’a nasıl gidilir?

Beşiktaş’tan Balat’a gitmek için sahil yolundan Kabataş’a kadar giden tüm iett otobüslerine binip,daha sonra tramvay ile Sirkeci’ye gitmeniz gerekmektedir. Eminönü’nden Balat’a giden otobüslere binmelisiniz.

Eminönü’nden Balat’a nasıl gidilir?

99Y,99A ve 36E Eminönü-Balat İett otobüslerine binip Fener durağında inebilirsiniz.

Mecidiyeköy’den Balat’a nasıl gidilir?

Balat’a giderken Beşiktaş-Balmumcu trafiğine takılmamak için en ideal yol Balat’a metro ile gitmek olacaktır. Mecidiyeköy’den Taksim’e metro ile gidip; Taksim-Kabataş fünikülerini kullanıp; Kabataş’tan tramvay ile Sirkeci’ye gitmek olacaktır. Yine aynı şekilde Balat-Eminönü otobüsleriyle Fener durağına kadar gitmelisiniz.

Metrobüsle Balat’a nasıl gidilir? Bahçelievler’den Balat’a nasıl gidilir? Ayvansaray’dan Balat’a nasıl gidilir?

Metrobüsle Balat’a gitmek için Avcılar-Mecidiyeköy istikametindeki Ayvansaray’dan geçen herhangi bir metrobüse binip Ayvansaray metrobüs durağında inmeliyiz. Ayvansaray’dan Eminönü tarafına giden iett otobüslerine binebilirsiniz ya da yürüyerek Balat Fener’e gidebilirsiniz. Bahçelievler’den Balat’a giderken yine aynı şekilde Ayvansaray durağında inmeliyiz.

Balat nasıl gezilir-Balat nereler gezilir-Balat nasıl gezilir-Balat'ta fotoğraf çekilecek yerler

BALAT’TA NE YENİR?

Balat’taki kafelerin çok pahalı olduğunu yazmamamın sizlere büyük haksızlık olacağını düşündüğüm için bunu söylemeden pas geçemeyeceğim. Sizlere benim de gittiğim ve köftesini çok beğendiğim bir adres vereceğim. Köfteci Namlı Usta Balat hem fiyat olarak çok uygun hem de bir çok ünlünün uğrak yeri olarak geçiyor. Fiyatları da çok uygun,kişi başı 10 TL’ye bir porsiyon köfte yiyebilirsiniz. Saatlerce oturup zaman geçirebileceğiniz yer olmasa da öğle yemeği için uğrayabilirsiniz. Köfteci Namlı Usta Balat’ın adresi Vodina Caddesi No:192 Balat/Fatih

BALAT’TA NE YAPILIR?

Balat Fatih sokaklarında gezerken dikkatimi çeken şeylerden birisi de Balat sokaklarında bulunan antikacılar olmuştu. Mezat dükkanlarında bulunan antikacılardan açık arttırma usulü eski eşyaları satın alabilirsiniz. Her dükkanın önündeki tabelada açık arttırma saatleri yazıyor. Üstelik filmlerde gördüğünüz gibi çok uçuk rakamlar ödemeden 20 TL’ye bile çok güzel şeyler satın alabilirsiniz. Ayrıca antikacılarda birbirinden değerli eskiye dair herşeyi bulabilirsiniz. Muhakkak Balat’taki antikacılara bir göz atın derim. Açık arttırmaya katılınca illa bir şeyler satın almak zorunda da değilsiniz bu heyecanı yaşamak da güzel olacaktır.

BALAT’TA FOTOĞRAF ÇEKİLECEK YERLER NERELERDİR?

Sıralı halde bulunan ‘’7 evler’’ olarak adlandırılan yerde fotoğraf çektirmek neredeyse Balat’a uğrayan herkes tarafından adet haline gelmiş durumda. Buraya gitmek içinse dik yokuşlara göze almak zorunda olduğumuzu hatırlatalım ama öyle gözünüz çok korkmasın. Sanırım Balat sokaklarında fotoğraf çekmek isteyen onlarca insandan Balat halkına gına gelmiş durumda. Balat’ın esnafını,Balat sokaklarında top oynayan çocukları,makaralı sistemle çamaşır asılan dar sokaklarını,Agora Meyhanesini,Cibalı Kapıyı,Fener Rum Lisesi’ni ve Fener Rum Patrikhanesi’ni fotoğraf kadrajlarınıza alabilirsiniz. Hatta Balat sokaklarında gezinirken gelinlik ve damatlık ile fotoğraf çektirmeye gelen birkaç çifte de rastlamıştım.

BALAT CENNET MAHALLESİ HANGİ SOKAKTA ÇEKİLMİŞTİR? NASIL GİDİLİR?

Show Tv’de yayınlanan ve 7’den 70’e herkesin hayatında en az 1 kere de olsa izlediği Cennet Mahallesi dizisi Balat’ta Çorbacı Çeşmesi sokakta çekilmiştir. Balat’ta yaşayan Romanların yaşamlarını konu alan dizinin nerede çekildiğini Balat İstanbul’a gidince esnafa sorarsanız size gösterecektir.

BALAT’TA RENKLİ EVLER

Balat semtindeki evlerin tipik özellikleri 40-50 metrekare taban genişliğine sahip olup en az 3 en fazla ise 5 katlı olmasıdır. Bazıları ise bahçelidir. Balat’taki evlerin dış cepheleri ise kırmızı tuğlalardan yapılmıştır. (harman tuğla) Bu binaları kargir evler olarak da adlandırabiliriz. Balat evlerinin taban ve tavan kısımları ahşaptan yapılmıştır. Bazı evlerin bodrum katında yer çinilerinin kullanılmasının sebebi ise ıslak zeminden oluşması ve bodrum katlarında sarnıç ve kuyuların var oluşudur. Eski cumbalı evler de burada bulunmaktadır.

BALAT’TA GİDİLECEK KAFELER-BALAT CAFELER-BALAT KAHVALTI MEKANLARI

BALAT’TA GİDİLECEK KAFELER-BALAT CAFELER-BALAT KAHVALTI MEKANLARI

Sabah erkenden Balat gezisi yapmaya karar verdiğim için Balat’ta kahvaltı mekanları aramaya başlamıştım. Balat’ta gidilecek kafeler o kadar fazla ki sabah aç karnına gittiğinizde hemen kendinizi bir kafeye atıp karnınızı doyurmak isteyeceksiniz. Özellikle Balat Yıldırım Caddesi üzerinde bulunan onlarca kafe sizi şaşırtacaktır. Balat’a gitmeden önce bu kadar kafe olacağını tahmin bile edemezsiniz. Benim sizlere tavsiye edeceğim Balat’taki kafelerden bazıları şunlardır:

Filozof Cafe Balat

Balat’ta gidilecek kafelerden en uygun fiyatlı olanı ile listeye başlamak istedim. Balat’ta kafelerin çok pahalı olduğunu bir kere daha söyleme gereği duyuyorum. Arkadaşımla gittiğim Filozof Cafe Balat’ta fal da baktırmayı ihmal etmeyin. Adres: Vodina Caddesi No:132

Hobbit House Cafe Balat

Balat’ta kahvaltı mekanları listesinde burası benim çok dikkatimi çekmişti. Aslında burası bir iyilik evi. Eğer sizlerde Balat’ta cafelerde takılmak ve bir kahve içmek isterseniz burayı muhakkak görmelisiniz. Detaylara buradan ulaşabilirsiniz.

Naftalin Cafe nerede?

Yavuz Sultan Selim Mahallesi,Yıldırım Caddesi No:22/A adresinden ulaşabileceğiniz Naftalin Cafe’de ortalama ödeyeceğiniz kişi başı hesap 30 TL’dir. Hem kredi kartı hem de nakit geçerlidir.

Nev-i Cafe’ye nasıl gidilir?

Yavuz Sultan Selim Mahallesi,Ayakapı Caddesi No:2 adresinde olan Nev-i Cafe Balat’ta ortalama kişi başı kahvaltı fiyatı 55 TL’dir. Nev-i Cafe’de kahve içip tatlı ya da benzeri şeyler ile kişi başı 30-35 TL’ye çıkarsınız.

Vodina Cafe nerede?

Vodina Caddesi No:39/A adresinde olan Vodina Cafe’nin hafta içi çalışma saatleri 10:00/18:00 arasındadır. (Ben buraya gitmedim) Kahvaltı tabağı fiyatı ise 18 TL’dir.

Balat Residence Cafe

Burası hem kafe hem de otel konseptinde olup el yapımı tatlılarını muhakkak tatmanızı tavsiye ederim. Ben 2 tane tiramisu yemiştim ve çok beğenmiştim.

FENER BALAT NASIL GEZİLİR? BALAT’TA NERELER GEZİLİR? BALAT GEZİSİ-BALAT’TA GEZİLECEK YERLER-BALAT GEZİ ROTASI

Balat gezisi yaparken bir çok yerde merdivenlere ve yokuşlara rastlayacaksınız. Balat’a gitmeden önce herkesin kafasında bir soru var. Balat tehlikeli mi? Balat semtine geceleri arabayla gezmiştim. Balat’ın tepesinde bulunan Molla Aşkı Teras Cafe’ye giderken mecburen Ayvansaray-Fener-Balat’tan geçmek zorunda kalmıştım. Arabayla Balat sokaklarında gezinirken her hangi bir sorunla karşılaşmamıştım. Gündüzleri ise herhangi bir tehlike yoktur. Zaten bir çok insan fotoğraf çekmeye geldiği için etraf çok kalabalık oluyor ama siz yine de çok ıssız sokaklara tek başınıza girmeyin. Fener-Balat-Ayvansaray turu için sizlere 1 gün yetmeyecektir. Hepsini bir anda gezmeye çalışmak hem yorucu hem de keyifsiz olacağı kanaatindeyim. Ayrıca Balat’taki Mezatçılara da bir göz atın derim.

Balat gezisi yaparken bu yapılar çok fazla dikkatinizi çekmeyecek ama ben yine de bilgi amaçlı yazıyorum.

1)Molla Aşkı Mescidi 2)Stevi Stefan Kilisesi (Demir Kilisesi) 3)Balatkapı Panagia Balinou Kilisesi

4)Ferruh Kethüda Camii 5)Aghia Strati Kilisesi 6)Surp Hreşdagabet Kilisesi 7)Hoca Kasım Günani Mescidi 8)Balatkapı Taksiarkhes Kilisesi 9)Draman Camii

BALAT’TA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ

Ahrida Sinagogu

Hazreti Cabir Camii

Çıfıt Çarşısı

Agora Meyhanesi

Cibalı Kapı

Rezan Has Müzesi

Aya Nikola-Noel Baba Kilisesi

Gül Camii-Aya Theodosia Kilisesi

Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi

Fener Rum Lisesi

Yuvakinyon Kız Lisesi

Kadın Eserleri Kütüphanesi

Moğolların Meryemi Kilisesi

Yanbol Sinagogu

Stevi Stefan Bulgar Kilisesi

Küçük Mustafa Paşa Hamamı

"BALAT’TA GEZİLECEK YERLER LİSTESİ" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Balat-Fatih- İstanbul Balat sokaklarında , yüzyıllardır süregelen zaman içinde görülen ve her zaman görüleceğine inandığım yıkanmış çamaşırları kurutmak için karşı evdeki komşunun penceresinden bağlanmış bir ipin üzerine serilen çamaşır kurutma stili. Bu dünya üzerinde Balat’a özgü bir durum tahminimce. Evlerin 20 veya 30 metrekare zemine oturtulup yapılmış olması , evlerin içinde bırakın çamaşır kurutmayı , hareket etmek için bile yerin olması imkansız gibi birşey . Bunu evlerden birine misafir olduğumda anladım. Bu tarihi evler dile gelse de konuşsa diyor insan bazen. İçinde bulunan yaşanmışlıklar ayrı bir konu, hikaye yada roman zaten. Komşuluk çok farklı işliyor burada, farklı görüşlü olduklarını giyinişlerinden sezdiğim insanlar; birbirlerine selam verip hal hatır sorup iyi dileklerini sunuyor. Sokaklarında bir çok farklı konsept cafe, restoran ve hatta gazozcu görmek beni pekte şaşırtmıyor. Eğer fotoğraf çekmeyi veya tarihi araştırmayı seviyorsanız Balat sokakları tam size göre. Ben Türkiye’nin ilk belkide tek bayan semazenini gördüm. İlk gösterisine davet aldım. Balat bazen böylesi güzel süprizlerde sunuyor.

BALAT CİBALI KAPI

Fener-Balat gezisi yaparken Cibalı Kapı’ya bir uğrayın derim. Cibalı Kapı’nın tarihi ise Cebe Ali Bey’in başında bulunduğu yeniçeriler,İstanbul’a bu sur kapısını kırarak giriş yapmışlardır. Cebe Ali Bey’in adının değişime uğrayarak Cibalı adını aldığı biliniyor.

FENER RUM ORTODOKS PATRİKHANESİ

Ortodoks Hristiyan cemaatinin dini merkezi olarak kabul edilen Fener Rum Patrikhanesi Fener semtindedir. Fatih’in hem vaadi olarak hem de Fatih Sultan Mehmet Osmanlı Devleti’nin diğer dünya devleri karşısında diğer dinlere sevgi ve hoşgörüsünü göstermek için bu patrikhaneye dokunmamıştır. Eminönü sahil tarafına doğru giderken hemen bir arka sokakta bulunmaktadır. Gerçek adı ise İstanbul Patrikhanesi’dir. Ayrıca içerisinde Aya Yorgi Kilisesi de vardır.

İstanbul Fener Rum Ortodoks Patrikhanesi adresi: Sadrazam Ali Paşa Caddesi ile Mecebel sokağının arasındadır.

SURP HREŞDAGABET KİLİSESİ

Ahrida Sinagogu’na yakın bir konumda bulunan kilisenin adresi Kamış Sokak’tadır. Ermeni Cemaatinin defalarca kez başvurusu üzerine bu kilise 1628 yılında Ermenilere verilir. 25 Haziran 1835 yılında kilisenin açılışı yapılmıştır. Bu kilise en son 2005 yılında tadilata girmiş ve tekrar ibadete açılmıştır.

HAZRETİ CABİR CAMİİ

Balat Çember Sokak’ta bulunan Hazreti Cabir Cami’de çok fazla zaman geçirmenize gerek kalmayacaktır. İlk yapılış amacı kilise olup daha sonrasında camiye çevrilmiştir. Hazreti Cabir Cami’nin diğer adı da Atik Mustafa Paşa Camii’dir. Bu caminin en büyük özelliği ise duvarında bulunan güneş saatidir. Güneş saatinin ayrıca bir hikayesi vardır. Çok fazla ayrıntıya girmemek için buraya yazmadım ama merak edenler Hz.Cabir kimdir? Diye araştırabilirler.

FERRUH KETHÜDA CAMİİ

Balat’ta Mahkemealtı Caddesi üzerinde olan bu cami 1562-63 yılları arasında Mimar Sinan tarafından yapılmıştır. Caddenin adından da anlaşıldığı üzere Balat’taki mahkeme bu caminin avlusunda kurulurmuş. Ferruh Kethüda Cami,Kanuni’nin sadrazamı Semiz Ali Paşa’nın kahyası Ferruh Kethüda’nın adına yapılmıştır.

ÇIFIT ÇARŞISI BALAT

Balat gezisi esnasında neredeyse 10 kişiye sorup adresini zor bulduğum ama aslında gayet de kolay yerde olan Çıfıt Çarşısı adının bir de deyimi vardır. Halk tabiriyle karman çorman,karma karışık anlamı taşır bu deyim. Çıfıt Çarşısı’nda ne ararsanız bulmak mümkündür. Lokantalar,antikacılar,balık restoranları,ayakkabı tamircileri,fırınlar ve neredeyse herşeyin var olduğu çarşının diğer adı da Balat Çarşısı’dır.

FENER RUM LİSESİ

Fener Balat gezisini hafta sonu yapıyorsanız dış kapısının kilitli olduğunu hatırlatmakta fayda var. Hafta içi ise sosyal medyadan takip ettiğim kadarıyla içeriye girmekte kimileri sorun yaşarken kimileri ise rahatça içeri girebiliyorlar. Fener Rum Lisesi’nin fotoğrafını çektikten sonra dikkatli baktığımda ise bana adeta şato havasını veren bir yapı havası vermişti.

İlk yabancı dil eğitiminin (sistemli olarak),Osmanlı Döneminde ise fen ve felsefe derslerinin ilk kez verildiği okuldur. Zamanında ise ünlü yazarlar bu okulda öğretmenlik yapmışlardır. Bunlardan bazıları Teofilos Koridaleus ve Augenios Vulgaris gibi dünyaca ünlü isimlerdir.

AHRİDA SİNAGOGU

Burayı ziyaret etmeden önce dikkat etmeniz gereken tek konu ziyaret saatinin sabah 10:00 olmasıdır. Fener Balat gezisine buradan başlamanız tavsiye olunur. İstanbul’un en eski sinagogu olan Ahrida Sinagogu yukarıda da bahsettiğim gibi Makedonya Ohri’den gelen cemaatin adı olarak biliniyor. 1694 yılında Balat yangınından nasibini almış ve yeniden restore edilmiştir. Ahrida Sinagogu’nu ziyaret edebilmek için (0212) 244-19-80 numaralı faks numarasına kimliğini fakslatmadan önce Büyükhendek Sokak,Galata adresinde bulunan Hahambaşılığından randevu ve genel bilgi alabilirsiniz.

Balat tarihi hakkında ek bilgi:

Balat gezisi yaptıktan sonra çevremde bulunan Yahudilerden edindiğim bilgiye göre,Hitler Yahudileri yakmak için Balat’ta devasal fırınlar yaptırmış. Yapılan tüm aramalara rağmen bu fırınlar bulunamamıştır. Eğer Hitler İstanbul’a girebilseymiş bütün Yahudileri fırına atıp yakacakmış ama İstanbul’a giremediği için bu planı tutmamış. Kimi Yahudilere göre bu olay sadece rivayetten ibaret de olsa kendi aralarında bunu sürekli konuşuyorlarmış.

Sizler de Balat gezisi yaptıktan sonra,Balat’ta gidilecek kafeler ve Balat kahvaltı mekanları hakkında tecrübelerinizi yorum olarak yazabilirsiniz. Fener-Balat gezisini herkese hayatında 1 kere de olsa yapmasını muhakkak tavsiye ederim.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z