Yaz

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

calendar_today Eki 05, 2017 label

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

Balkan flexipass rotası çıkartmak isteyenlere Balkanlar haritası ve Balkan flexipass bilet fiyatlarını listeye ekledim. Balkan flexipass deneyenler Balkan flexipass gezi yorumlarını bizimle paylaşabilirler.

Balkan turumu yaptıktan sonra bana sorulan sorulardan birisi de Balkan flexipass nedir ve Balkan flexipass rotası nasıl çıkartılır? Hemen konuya girmek gerekirse balkan interrail rotası yazımdan balkan rail rotası çıkarmak isteyenler ile balkan flexipass rotası arasındaki farkları karşılaştırabilirsiniz. Balkan ülkelerinde geçerli olup ucuza seyahat etmek ve tren yolculuklarını seven kişilere hitap eden sistemin adına balkan flexipass deniyor. Balkan flexipass Tcdd ve diğer kurumlardan biletinizi satın alabilirsiniz.

Balkan Flexipass Ülkeleri

Bosna-Hersek , Yunanistan , Türkiye , Romanya , Sırbistan , Karadağ , Bulgaristan ve Makedonya olmak üzere 8 tane ülkede geçerlidir.

2 ay içerisinde 3,5,7,10 ve 15 gün serbest tren yolculuğu imkanı sunuyor.

Balkan Ülkeleri Haritası

Balkan Flexipass Biletini Kimler Alabilir ?

Seçeceğiniz balkan flexipass biletine göre fiyatlar farklılık göstermekle birlikte isteyen herkes bu bileti satın alabilir. İndirimli balkan flexipass biletleri yaş sınırı ile indirimli interrail bileti yaş sınırı karıştırılmaktadır. 26 yaşın altındaysanız balkan flexipass bilet fiyatları indirimli olacaktır bu indirim sınırı interrail bileti satın almak isteyenler için değişmiştir, interrail nedir yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz.

Önemli not: 4 defa Schengen vizesi başvurum iptal oldu. Bir türlü bu vizeyi alamadığım için Balkan flexipass rotasını da sizlerle en net şekilde paylaşamadım. Buradaki bilgiler kendime not olsun diye yazmıştım ama planlar suya düştü.

Balkan flexipass biletini yukarıda adı geçen her hangi bir ülkeden başlatabiliyoruz. İlla şu ülkeden başlayacaksınız diye bir kural yoktur. Arzu ederseniz Türkiye’den arzu ederseniz balkan flexipass bileti ile ilk gitmek istediğiniz ilk ülkeden başlatabilirsiniz.  Bu durum sizlerin nasıl bir balkan flexipass rota planı yapacağınıza bağlıdır. Diyelim ki balkan rotanıza Sırbistan Belgrad şehrinden başlayacaksınız uçak biletinizi Sırbistan’a alıp Sırbistan şehrinden balkan flexipass gezinize başlayabilirsiniz. Pek tabi uçak bileti kampanyalarını takip edip ucuza uçak bileti de kovalayabilirsiniz.

İnterrail tren bileti Avrupa Demiryollarında geçerli iken Balkan flexipass bileti Bulgaristan, Makedonya, Yunanistan, Sırbistan, Karadağ, Bosna-Hersek, Romanya ve Türkiye Demiryolları’nda geçerlidir. Balkan flexipass bileti ile interrail tren bileti arasındaki en önemli fark budur.

Balkan Ülkeleri Rotası

Balkan Flexipass Bileti Hakkında

Örneklerler açıklamak gerekirse ; Haziran,Temmuz ve Ağustos aylarında balkan ülkeleri gezisi yapmak istiyorsunuz. Bu 3 aydan 2 ayı seçelim. Haziran ve Temmuz aylarında 2 aylık bir balkan flexipass biletiniz olacağını düşünelim. Bu 2 ay içerisinde de 3,5,7,10,15 günlük seyahat seçeneklerinden 15 günlük balkan flexipass rotası çıkardığınızı düşünelim. Her şeyden önce balkan flexipass biletinizi Pazartesi yola çıkacaksanız Cts günü (2 gün önce) alabileceğiniz gibi en erken 2 ay önce de satın alabilirsiniz.

Balkan Ülkeleri Rotası 2

Balkan Flexipass Bilet Fiyatları

Burada önemli olan biletiniz için belirtmiş olduğunuz günlerde bu bileti kullanmak olacaktır. Diyelim güzel bir balkan rail rotası çıkardınız hangi günlerde biletinizi kullanmanız gerektiğini rotaya dahil etmelisiniz. Kur farkından etkilenmemek için biletinizi erken almak işe yarayabilir. Elbette o dönemdeki kur fiyatları ile sonrası arasında ;eğer kur farkında düşüş olacaksa buna zaten siz kendi gözlemleriniz doğrultusunda hareket edersiniz.

Balkan flexipass biletinizi almaya giderken pasaportunuz muhakkak yanınızda olmak zorundadır. Biletinizin numarası pasaporta işleneceği için bir başkasının bu bileti kullanamayacağı anlamına geliyor.

Balkan flexipass bilet fiyatları 4-12 yaş arası %50 indirimlidir.

İnterrail Hakkında Yazdığım Yazılar

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

Vizesiz balkan turu yazılarımı okumanızı ve bu öneriler ışığında Balkan flexipass rotasını çıkarmanızı tavsiye ederim. Ben bu rotayı denemedim. Test edenler Balkan flexipass gezi yorumlarını paylaşabilirler.

"Balkan Flexipass Gezi Rehberi" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

alper 8 Kasım 2018 Perşembe
merak ettigim konu aldıgımız bilet ücretine ayrı olarak biniş inişlerde herhangi başka ücret ödemek zorunda mıyım ?
betül 25 Mart 2018 Pazar
selam ayrıntılarınız kafamın karışıklığını giderdi teşekkürler ...çoğu yazılarınızı okudum ve epey aydınlatıcı oldu .. bazı sorularım olacak bir yazınızda kosova yada makedonya dan ( tam hatırlamıyorum) sırbistana girerken sorun olduğunu çünkü sırbistanın tanımadığını söylemişsiniz .. sofya dan belgrad a tren var sanırım ve oradan saraybosnaya bulunmadığını belirtmişsiniz belgraddan karadağ bar a tren gözüküyor bara gdip otobüs ile saraybosna ya geçip mostar yapıp sonrasın da bulgaristan plovdive oradan da minibüs ile devine kaplıcalara gitmeyi ve plovdiv istanbul ile sonlandırmayı düşünüyorum mantıklı mı sizce ... yani saray bosna dan yahur bosna herseğin herhangi bir yerinden balkan fleksim ile bulgaristan yönüne hangi rotayı izleyebilirim ve son bir şey daha sormak istiyorum ... bir blogda yunanistanda sadece sofya selanik arası bu biletlerin geçerli olduğu atina vb başka yerlere beçmek için ekstra bilet almak gerektiği söylendi sizin bir bilginiz var mı ? şimdiden teşekkürler

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z