Yaz

VİZESİZ BALKAN TURU ROTASI

calendar_today Şub 15, 2017 label

VİZESİZ BALKAN TURU ROTASI

Vizesiz balkan ülkeleri maceram bir hayli uzun sürmüştü. Makedonya Üsküp'ten başlayan vizesiz balkan ülkeleri rotası sırasıyla Sırbistan , Bosna - Hersek , Karadağ , Kosova ve Arnavutluk ile devam etti. Vizesiz balkan turu yaparken tanıştığım bir kız arkadaş ile yolumuza tekrar Bosna-Hersek Mostar'dan devam ettik. Balkanlar gezilecek yerler ve Balkan haritası hakkında detayları bu yazımda ele aldım. Umarım balkanlar haritası sizlere yardımcı olur.

Balkan turu rotası çizmek isteyenlere gün gün vizesiz Balkan ülkeleri rotaları çıkardım. Vizesiz Balkan ülkeleri Türkiye’deki insanların en çok ziyaret ettiği vizesiz yurt dışı ülkeleri arasında yer aldığı için sizlere vizesiz Balkan ülkeleri rotası çıkarmak istedim. Vizesiz Balkan ülkeleri hangileridir? Balkan turu vizesiz seçeneklerini ferdi olarak mı değerlendirmek lazım yoksa vizesiz Balkan ülkeleri paket seçeneklerini mi tercih etmeliyiz? Balkanlar gezilecek yerler nerelerdir? En iyi balkan turu rotası nasıl çıkartılır? Ucuz balkan ülkeleri hangileridir? Vizesiz otobüsle balkan turu nasıl yapılır?  Balkan turu yorumlarımı ve vizesiz balkan ülkeleri turu için tavsiyeleri de okumanızı tavsiye ederim.

Kimileri tatil planlarını zamanları az olduğu için gün gün saat saat planlı şekilde yürütmeyi severken kimileri ise o ülkeye giriş yaptığı zaman zamanın akışına kendini bırakıyor. Bu durumun temel sebeplerinden birisi zaman olmakla birlikte nakit yönetimi de bu durumda rol alıyor. Sanırım ben bahsettiğim ikinci gruba gidiyorum. Bir ülkeye gideceksem ilk kriter uçak biletini ucuza almak ve vize işlemleri oluyor. Eğer balkanların vizesiz ülkeleri gibi vizesiz bir rota izleyeceksem geriye 2 kriter kalıyor. Bunlardan birisi para diğeri ise zaman. Yaptığım iş sebebiyle zamanımı kendim ayarlayabiliyorum, dünya turu için yaşadığım şehir olan İstanbul’da hem bütçe daralmasına gidip hem de ek işler ile gezi paralarımı ayarlayabiliyorum.

Yukarıdaki ilk balkan turu haritası benim gibi Makedonya’dan başlayıp sırasıyla Sırbistan – Bosna Hersek – Karadağ – Kosova – Arnavutluk ve bitirişi tekrar Makedonya’da yapmak isteyenlere bir örnek olabilir. Bu ülkelerin sınır geçişleri esnasında politik olarak bir sorun yoktur. Politik sorundan kastım; Eğer rotayı tersten yapmak isterseniz sırasıyla gidecek olursak Makedonya – Arnavutluk – Kosova – Karadağ – Bosna Hersek - Sırbistan  ve tekrar Makedonya gibi bir rota izleyecek olursak Kosova ile Sırbistan arasındaki sorunlar sebebiyle Sırbistan pasaport kontrol noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Ben bunu nereden öğrendim?

Ben de herkes gibi ilk vizesiz balkan turu yapacağım için az çok araştırma yaptım ve karşıma çıkan ilk engel Kosova – Sırbistan arası problemler olmuştu. Bu soru sık sorulanlar arasında olması sebebiyle bunu başka bir örnekle açıklamak gerekirse;

Kıbrıs’a pasaport ile giriş yapanlar Yunanistan’a girişte sorun yaşayabiliyorlar. Bu konunun temel sebebine de bakacak olursak dünya üzerinde bazı ülkeleri resmi olarak tanımayan bir başka bazı ülkeler var. Kosova’yı diğer dünya ülkeleri tanımıyor. Çok fazlaca ayrıntıya girmeden bunun gibi bir kaç ülkenin daha varlığından bahsedebiliriz. Örnek; İran’a giriş yapanlar Amerika vizesi alırken sorun yaşayabilirler..

Şimdi gelelim bizler ne yapabiliriz;

Hangimiz ister ki tatil planlarımız alt üst olsun yollarda perişan olalım. Kimimiz aylarca hayaller kurup para biriktirip çıktık yola ve bir geldik sınır kapısına ciddi bir engelle karşılaştık. O ülkeye giriş yapamamak çok büyük bir hayal kırıklığı olur. Başka kötü senaryolar da var elbette ama eğer o ülkeye başka sınır kapısından girişiniz varsa ya da rota değişikliği yapmak gibi bir durumumuz söz konusu ise neden yapmayalım?

Biraz daha detaylı araştırıp bloğumu sürekli güncel tutmaya çalışıyorum. Bir de ne göreyim bazı gezi bloglarında yazılanlar çok garibime gitti. Gitmeyenler bile sırf Google amcada üst sıralara çıkmak ve gezi bloğunun hitini arttırmak için sağdan soldan bulduğu yalan yanlış bilgileri insanlara anlatmış. Hatta editör bulup bir başkasına yazdırmış. Bu eleştirileri neden yapıyorum? Kimse özellikle kıt kanaat geçinen, para biriktiren tatil planları yapan insanın hayallerini yarıda bırakmasına sebebiyet vermemeli! Bu sebepten dolayı benim bu kaynağım piyasada tektir diyemem bulduğunuz tüm kaynakları araştırabilirsiniz.

Realite 1: Ben gördüğüm duyduğum ve o ülkenin yerel insanlarından edindiğim bilgileri sizlerle paylaşırım. Ben Kosova’dan sonra Sırbistan’a gittim hiçbir sorun olmadı diyenler olabilir. Bunu da şöyle açıklayabilirim. Schengen vizesi ya da bir Amerika vizesi almak için on binlerce yorum var. 10 insan düşünün hepsi aynı pozisyonda yani hepsinin çalışan olduğunu var sayalım. 10 insandan 5’i alabilmiş 5’i alamamış ise bunda ne gibi bir etken olabilir. Genel olarak hepsinin evrakları tamamsa konsolosluk çalışanın insiyatifine kalmış bir durum diyebiliriz. Gel gör ki; Kosova’dan sonra Sırbistan’a geçiş olayı elbette pasaport polislerinin insiyatifinde kalmış bir durum da olabilirken maalesef adamlar arıza çıkartıyorlar.

Realite 2: Pasaport polisinin insiyatifi ne demek? Kılık kıyafetini,tipini,saçını sakalını,tarzını ve bir çok etken olarak pasaport kontrol noktasından geçişinize izin vermeyebilir. O ülkeye ya da Türkiye’deki her hangi bir kurum ve kuruluşa şikayet etseniz bile sonuç beklemeyiniz. Unutmayalım bir başka ülke topraklarına giriş yapıyoruz.

Araştırmalarım sonucu: Makedonya’ya alınamayan 3 genç arkadaş neden pasaport kontrolünden geçmelerine izin verilmediğini sorduklarında; Amirlerinin tiplerini beğenmediklerini söylüyorlar. Evet, bu durumu içerlemekle birlikte ben de okuyunca çok sinirlendim. 3 arkadaş Türkiye’ye ilk uçakla geri gönderiliyor ve gerekli yerlere müracaat etseler de hiçbir sonuç alamıyorlar.

Başka bir örnek; Arnavutluk pasaport kontrol noktasından geçemeyen 2 kişi, 3 gün Arnavutluk Havalimanı’nda bekletilip Türkiye’ye geri gönderiliyor. Gerekçe olarak ise; Kaç gün kalacaklarını sorduklarında sadece 1 gün kalıp daha sonra diğer ülkelere gideceklerine söylemişler.

Realite 3: Sırbistan’da SAVCI’dan bile daha üstün bir kız arkadaşım var. Kendisiyle geçen sene Sırbistan’da tanıştık ve bu yıl da Türkiye’ye geldi. Birlikte Türkiye’de bütün Karadeniz ve Doğu Anadolu’yu gezip bol bol soru sordum. Bununla ilgili detayları, Belgrad gezilecek yerler yazımda paylaştım. Burada da kısaca bahsetmek gerekirse, Sırbistan’da polisler tüm yetkilerini hakim ya da savcı üzerinde kullanabiliyor. Bizim ülkedeki gibi sen benim kim olduğumu biliyor musun? Ya da savcı kimliği gösterince polisler geri vites yapmıyorlar!

Hakim arkadaşımın sözleri; (BURASI ÖNEMLİ)

Ben çok kez yurt dışına çıktım (Sırbistan’dan başka ülkelere), kendi ülkeme geri geldiğimde bile (Sırbistan’a) bana nereye gittiğimi sordukları gibi zaman zaman çantamı bile didik didik arıyorlar. Kimliğimi vermem (göstermem) bile işe yaramıyor.

Yurt dışına çıkıp, benim param var onlara para kazandırmaya geldim mantığı ile yola çıkıp artistik yapan çok insan gördüm. Bunun en iyi örneklerine hem Ukrayna’da hem de Sırbistan’da kendi gözlerimle şahitlik ettim. Zaten oraya gittiğine göre elbette paran olacak ki yola çıkmışsın az sakin ol. Sanki sadece senin paran var diğer bütün yolcuları Kızılay yolladı.

EK BİLGİLERİN ÖZETİ;

KESİNLİKLE VE KESİNLİKLE bu yazdıklarım kimseyi demoralize etmesin. Yazdığım maddeleri yerine getirip efendi gibi sorulara cevap verirseniz zaten pasaport kontrol noktasından sorunsuz geçersiniz. Benim de sabrımı Sırbistan pasaport kontrol noktasından geçerken zorladılar. Olabilir,unutmayalım özellikle göç olaylarının artması sebebiyle onlara da üst mercilerden baskı geliyordur. Sizler gerekli evrakları yanınıza alıp yola çıkın!

Vizesiz Balkan ülkeleri hangileridir?

1)Makedonya

2)Sırbistan

3)Bosna Hersek

4)Karadağ

5)Kosova

6)Arnavutluk

Vizesiz otobüsle balkan turu nasıl yapılır?

Balkan ülkeleri rotası 2 şekilde yapılır.

Makedonya Üsküp’ten başlayıp Sırbistan-Bosna Hersek-Karadağ-Kosova-Arnavutluk’tan sonra tekrar Makedonya Üsküp’te biten tur şeklinde,

Makedonya Üsküp’ten Ohri şehrine geçip oradan Arnavutluk-Kosova-Karadağ-Bosna Hersek-Sırbistan ve Makedonya Üsküp’te biten tur şeklinde olabilir.

NOT: Vizesiz Balkan ülkeleri turu yaparken dikkat etmeniz gereken bir konu var. 2. çizdiğim Balkan turu rotasında Kosova’dan sonra Sırbistan’a girerken pasaport kontrol noktasında sorun yaşayabilirsiniz. Sırplar Kosova halkını sevmezler bu yüzden pasaportunuzda gördükleri Kosova mühründen dolayı sizleri Sırbistan’a almama ihtimalleri yüksek.

İşte sizlere gün gün Balkan ülkeleri rotası planları:

1. Vizesiz Balkan turu rotası 5/7 günlük A PLANI

Türkiye’den direkt olarak Makedonya’ya gidip Üsküp’te gezilecek yerleri gezin,hatta uçağınız öğlen gibi Üsküp Havalimanı’na inerse aynı gün içerisinde Üsküp şehir merkezini gezip, ertesi gün Ohrid Gölü’nü gezmek için Ohri şehrine gidin.

NOT: Sırbistan Belgrad gece hayatının tadını çıkarmak mı istiyorsunuz? Yoksa Balkan ülkelerinde diğer rotayı takip edip Arnavutluk’a geçmek mi istiyorsunuz? Hevesinizi kırmak istemem ama Arnavutluk gezilecek yerlerde pek bir şey yok. Hatta mümkünse 5/7 günlük balkan ülkeleri rotasına Arnavutluk şehrini dahil etmeyin.

Burada 2 seçenek çıkıyor. Ya Ohrid Gölü’ne gitmeyeceksiniz,ya da Ohrid’de gezilecek yerleri bitirip ertesi gün tekrar Üsküp şehir merkezine gelip oradan Sırbistan Belgrad’a geçeceksiniz. Bu rotanın dezavantajı ise 3 günlük zaman kaybı yaşarsınız. Balkan ülkeleri rotası çıkarmadan önce vizesiz Balkan ülkelerine gitme amacınızı tam olarak kafanızda kurmanız gerekiyor.

Balkan ülkeleri rotamıza bu plandan devam edecek olursak en mantıklı rota; (Eğer uçak biletini Makedonya’ya aldıysanız)

NOT: Makedonya pasaport kontrol noktasında Türkiye’ye dönüş biletinizi sorma ihtimalleri söz konusu olduğu konuşuluyor. Bu konuda yüzde yüz garanti veremem ama Makedonya pasaport kontrolünde klasik sorular soruyorlar. Kaç gün kalacaksın? Ne amaçla geldin? Bu sorular her ülkede sorulan klasik sorulardır. Benim de aklımda ciddi soru işaretleri olmuştu ama Makedonya’ya gidince bu soru işaretlerini kaldırmış oldum. Hatta bana hiç soru bile sormadılar.

Makedonya Üsküp’te gezilecek yerleri yarım günde bitirip ertesi gün Sırbistan Belgrad’ın yolunu tutmak. Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ve tren seçenekleri mevcut. Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ve tren yolculuğu da o günün yollarda geçeceği anlamı taşıdığı için 1 gün daha kaybınız olacaktır. Geceyi Belgrad hostelde ya da otelde geçirip 1 günümü Belgrad’da gezilecek yerlere ayırın. (Türkiye’den yola çıktınız şu ana kadar tam 3 gününüz yollarda geçti.) Novi Sad gece hayatı çok güzel olsa da balkan ülkeleri rotasından Novi Sad’ı gözden çıkarıp Bosna Hersek Saray Bosna’ya geçebilirsiniz. Bosna Hersek’e giderken de 1 gününüz heba olacağını unutmayalım. Saraybosna Baş Çarşı gezilecek yerleri yarım günde bitirip Mostar Köprüsü’nü görmek için Mostar’a geçmenizi tavsiye ederim.Daha sonra da Türkiye’ye dönüş biletinizi Saraybosna’dan yaparsınız. Bu vizesiz Balkan ülkeleri rotası size 3 tane Balkan ülkeleri görmenizi sağlayacaktır.

ÇOK ÖNEMLİ BİR DETAY: Balkan ülkeleri rotası çıkarmak gerçekten çok çok zor. Bunun tek sebebi var bu da Balkan ülkeleri arasındaki otobüs yolculuklarının uzun sürmesi ve otobüs sefer saatlerinin tam olarak düzenli çalışmaması. Özellikle rica ediyorum bu detaya dikkat edip,otobüs seferlerini 1 gün önceden muhakkak kontrol ediniz. Balkan ülkeleri rotası planlarını oradayken tekrar kontrol ediniz eğer otobüs bulamazsanız uçağınızı kaçırma olasılığınız mümkündür. Siz her ihtimale karşı en son gideceğiniz Balkan ülkeleri şehrine en azından 1 gün önceden ulaşmaya çalışın.

VİZESİZ BALKAN ÜLKELERİ ROTASI 5/7 GÜNLÜK (B PLANI)

Balkanlar gezilecek yerleri sonra da gezeriz, sen bize Belgrad gece hayatından başla rotayı ona göre çiz diyorsanız da öncelikle Belgrad gezi yazılarımı buradan okuyabilirsiniz.

photo_library

Diyelim ki vizesiz otobüsle balkan ülkeleri rotasını Belgrad'dan başlayarak çizmek istiyorsunuz. Bu balkan turu rotası sizi ya Bosna Hersek'e götürür ya da Makedonya'ya götürür.

Makedonya’ya geçtiğinizi varsayalım;

 Belgrad’da gezilecek yerleri 1,5 günde bitirip otobüsle ya da trenle Üsküp’e geçebilirsiniz. Makedonya Üsküp çevresinde gezilecek yerleri gezip daha sonra Ohrid Gölü için Ohri şehrine geçebilirsiniz. Üsküp’te Matka Kanyonu’nu görmeyi de listeye ekleyebiliriz. Bu balkan turu rotası yaklaşık 5 6 gününüzü alacak ve sadece 2 tane Balkan ülkesi görmenizi sağlayacaktır. Dönüşü de Üsküp’ten Türkiye’ye yapabilirsiniz.

NOT: Bu vizesiz balkan rotasını ben de sevmedim. Ama Ohrid Gölü görülmeye değer olduğunu da unutmamak lazım. (Bu şekilde yazıyorum ki bu vizesiz balkan ülkeleri turunda avantaj ve dezavantajları sizler kendi tarzınıza göre değerlendirin.)

Belgrad’dan Bosna Hersek’e geçtinizi varsayalım;

1,5 gün Belgrad’da gezilecek yerlere ayırın. Belgrad’dan Saraybosna’ya otobüs yolculuğu yine 1 gününüzün bitmesine sebep olacaktır.

Saraybosna Baş Çarşı gezilecek yerleri yarım günde bitirebilirsiniz ama Umut Tüneli’ne de uğrarsanız toplam 1 gününüz yolda geçecektir. Saraybosna’da gezilecek yerleri ben çok abarttım ve dağlara da çıkıp sanırım 4 gün kaldım. Saraybosna’da gezilecek yerleri bitirip daha sonra Mostar’a geçebilirsiniz.  Saraybosna-Mostar arası çok uzun sürmüyor. Mostar çevresinde gezilecek yerleri daha sonra ayrıntılı şekilde yazacağım. Sizin sadece Mostar Köprüsü’nü ve Mostar şehrini gezdiğinizi varsayalım yarım gün yeterli olacaktır. Mostar’dan Karadağ’a geçip Kotor Kalesi’ni de görebilirsiniz. Daha sonra dönüşü Karadağ’dan yapabilirsiniz.

Buraya kadar çizmeye çalıştığım balkan turu rotalarını ucuz balkan ülkeleri turu diye adlandırabiliriz.

VİZESİZ BALKAN ÜLKELERİ ROTASI 5/7 GÜNLÜK (C PLANI)

Uçak biletinizi Karadağ’a aldığınızı varsayalım. Vizesiz balkan ülkelerinde Karadağ,en pahalı ülkeler sıralamasında 1 numara diyebilirim. Öyle ki en ucuz hosteller bile 15 Euro,otelleri düşünemiyorum bile. Ayrıca yeme içme olarak Karadağ çok çok pahalı,dolar kurunu da göz önünde bulundurursak cüzdan yakan fiyatlarla karşı karşıya gelmeniz kaçınılmaz olacaktır. Budva plajları da ciddi derecede çok pahalı. Adriyatik Denizi’nin tadını sadece denizde yüzerek çıkarabilirsiniz. Ama paranız varsa Budva Sea Dance Festival’e katılmanızı muhakkak tavsiye ederim. Sadece Karadağ’da 1 hafta tatil yapabilirsiniz. Diyelim ki Kotor’da 1 gün geçirdiniz ve Budva plajlarına da 1 gün ayırdınız. Rotayı Bosna Hersek’e çevirebilirsiniz. Bosna Hersek hakkındaki detaylı bilgileri yazdığım için burada rotayı size bırakıyorum.

NOT: Karadağ’dan Kosova’ya geçmek için Podgorica otogarından otobüslere binmek zorundasınız. Podgorica’daki hostellerde ve otellerde köpek bağlasan durmaz. Aman diyim bu konuya dikkat edin.  Hatta 7 günlük vizesiz balkan turunda Kosova ve Arnavutluk’u hiç aklınıza bile getirmeyin.

Benim size önerebileceğim vizesiz balkan ülkeleri rotası 5/7 günlük planlarına sizler +1 ya da -1 olmak üzere planlarınızda değişiklik yapabilirsiniz. Vizesiz balkan turu blog yazımı yazarken bütçeleri de göz önünde bulundurmaya çalıştım. Vizesiz otobüsle balkan turu yapmak çok çok keyifli. İstediğiniz soruları yorum atarak sorabilirsiniz.

photo_library

"VİZESİZ BALKAN TURU ROTASI" Hakkındaki Genel Yorumlar (18)

Sosyal-baykuş 17 Mayıs 2018 Perşembe
Merhaba, biz 4 arkadaş eylül ayında araba kiralayarak balkan turuna çıkmayı planlıyoruz. Rotamızı makedonya-sırbistan-bosna-karadağ-makedonya olarak planladık. Fakat çevremizden duyduğumuz örnek:sırbistan-bosna aralarında problem olduğundan gümrüklerde sorun çıkabileceği gibi konular bizi endişelendirmekte. Kosovayı hariç tutatak acaba bu rotada arabayla gezmede problem yaşarmıyız?
Ergin 11 Nisan 2018 Çarşamba
SelamUçakla belgrada gidip bir hafta kadar kalıp tekrar belgraddan dönüş yapmayı planlıyoruz. Bu süre içinde bosnayı ve üsküpü günübirlik görmeyi planlıyoruz. Çok mu zor olur ne tavsiye edersiniz?
Betül yavuz 10 Nisan 2018 Salı
İyi günler 😊 biz de temmuz ayında balkan turu yapıcaz eşimle,6gece 7gün olarak,6bucuk gün de denebilir 😬gidiş dönüş Üsküp aldık biletimizi,Üsküp,ohri,Tiran,kotor,Budva ve Belgrad gezmek istiyoruz.sıralama aynen bu şekilde uygun mudur acaba?Bir de bu yerlere kaç gün ayırmak lazım?Araba kiralayıp geziyi arabayla yapıcaz bu arada.
sedat.ayoglu 9 Nisan 2018 Pazartesi
Selam Dila, Belgrad'dan sonra muhakkak günü birlik dahi olsa Novi Sad şehrini haftasonuna denk getirip gidebilirsiniz. Tarihlere bakıp Exit Festival zamanı olursa çok daha güzel olur. Belgrad'dan sonra Saraybosna ve Mostar harika olur.
Dila 6 Nisan 2018 Cuma
MerhabaÇok bilgilendirici yazılarınız ama fazla bilgi kararsızlığı da beraberinde getirdi bende :) biz istanbul'dan belgrad'a trenle geçmek istiyoruz. Önerir misiniz? Oradan nereye geçmek mantıklı olur?
sedat.ayoglu 24 Mart 2018 Cumartesi
Merhaba Balkanlarda araç kiralama olayına bir daha gittiğim zaman kesinlikle gireceğim. Muhakkak araç kiralayın hele bir de 3 4 arkadaş olunca tadından yenmez. Çok daha ucuza balkan turu yapmış olursunuz. Sorun olmayacaktır.
Fatih Şahin 24 Mart 2018 Cumartesi
MerhabaBizde vizesiz balkan ülkelerine bir tur düşünüyoruz. İstanbuldan uçakla bir ülkeye daha sonrada araç kiralayarak diğer ülkeleri sırasıyla gezmek istiyoruz. Araç kiralamayı tavsiye edermisiniz herhangi bir sorun çıkarır mı sizce? Tavsiyeniz nedir? Teşekkürler sevgiler
sedat.ayoglu 8 Ocak 2018 Pazartesi
Merhabalar bu rotayı beğendim küçük hatırlatmalar yapayım. Kosovadan sonra Sırbistana girişte sorun yaşayabilirsiniz. Bunu şöyle özetleyeyim. Benim pasaportta Kıbrıs mührü olduğu için Yunanistan planımı pasaport sürem bitene kadar bekletiyorum hatta vize alırken de sorun yaşıyorum. Aynı durum Kosova ve Sırbistan arasında var. Bu rotayı tekrar düzenlemenizi tavsiye ederim
oguzhanguroglu 8 Ocak 2018 Pazartesi
11)Podgorica'dan Bar(Tren seferi var diye gördüm interrail.eu da ama siz blogda ben rastlamadım demişşiniz kafam karıştı ?)12)Bar'dan Budva(Otobüs) 13)Budva'dan Kotor(Otobüs) 14)Kotor'dan Saraybosna(Otobüs)15)Saraybosna'dan Mostar(Tren Hattı var mı ? yoksa otobüs mü )16)Mostar'dan Dubrovnik(Otobüs)17)Dubrovnik 'den Split(Otobüs) 18)Split'ten Zagren(Tren)19)Zagreb'den Belgrad(Tren hattı var mı ? ) 20)Belgrad'dan Sofya(Tren hattı var mı ?)21)Sofya'dan Plovdiv(Tren Hattı var mı ? 22)Plovdiv'den İstanbul(Tren Hattı var mı ?)Şimdiden çokkk teşekkür ederim heyecanla bekliyorum.
oguzhanguroglu 8 Ocak 2018 Pazartesi
Öncelikle merhaba yazın kız arkadasımla balkan turu yapmak istiyorum.Aşağıda bir rota oluşturdum.Tavsiyelerinizi(rota önerisi,otobüs kaç saatte gider,otobüs bileti fiyatları,konaklama için hangi şehirler ekonomik olarak uygun olur ? ) belirtebilirseniz sevinirim.Bu şehirlerin hepsine gidip,gezip ve yol sürelerini de göz önüne alırsak toplam kaç günümüzü alır ? 1)İstanbul'dan Selanik(Tren) 2)Selanik'den Atina(Tren) 3)Atina'dan Selanik(Tren) (Üsküpe geçmek için kullanacağız.)4)Selanik'den Üsküp(Tren) 5)Üsküp'den Ohrid(Otobüs) 6)Ohrid'den Vlore(Otobüs)7)Vlore'den Tiran(Otobüs) 8)Tiran'dan Prizpen(Otobüs) 9)Prizpen'den Priştine(Otobüs)10)Priştine'den Podgorica(Otobüs)
met 5 Ocak 2018 Cuma
Uçak biletimizi tirana gidiş dönüş aldık,araba kiralayıp gezmeyi planlıyoruz nasıl bir rota çizmemiz gerekiyor sizce ? Arnavutlukta gezmeyi düşünmüyorum ucuz bilet bulduk diye oradan aldık.
Deniz F 29 Ekim 2017 Pazar
teşekkür ediyorum hocam, geçmiş olsun
sedat.ayoglu 27 Ekim 2017 Cuma
Selamlar vizesiz balkan turu için yorumunuzu şimdi gördüm en geç pazartesi gününe kadar güzel bir şekilde cevaplayacağım. Hastahane işleri yüzünden bu aralar yoğunum. Anlayışınız için teşekkürler
Deniz F 27 Ekim 2017 Cuma
Hocam uzun bi yorum yazmıştım onu paylaşıp bi cevap yazabilirseniz çok memnun kalıcam sizden haber bekliyorum. Mail yoluyla da ulaşabilirsiniz. Tekrar çok teşekkür ederim. İyi akşamlar
sedat.ayoglu 18 Temmuz 2017 Salı
Merhaba Sinan Bey, vizesiz balkan turu için yazmış olduğum Balkan Turu Tavsiyeleri rehberimde bu bilgiler mevcut. Eğer olur da yardıma ihtiyacınız olursa seve seve yardımcı olurum. Şimdiden hayırlı yolculuklar.
Sinan 15 Temmuz 2017 Cumartesi
Merhaba,Balkanlar turu rotamizi paylasip kac gun ayirmamiz gerektigiyle ilgili gorusunuzu almak istiyorum.Sirbistan, bosna,karadağ,kosova,makedonya,arnavutluk. Şeklinde dusuniyoruz. Kacar gun ve hangi sehirler takip edilmeli sizce. Veya onerebileceginiz bir rota olabilir mi. 12 veya 15 gunluk bir gezi. Tesekkur ederm.
sedat.ayoglu 23 Mayıs 2017 Salı
Balkanlar gezilecek yerleri çok beğenmistim ☺ Vizesiz balkan ülkelerinde Belgrad gezilecek yerler blog yazısıni okursanız 1 ya da 2 gün, Saraybosna 1 gün, Mostar gezilecek yerlere 2 gün, Karadağ Kotor ve Budva 1 gün, Kosova Prizren ve Priştine için 1 gün yeterli görüyorum.
mermor 26 Şubat 2017 Pazar
Bayağı bilgilendirici bir yazı olmuş!Okuyunca gideceğim Piriştine'den bi vazgeçer gibi oldum şimdi:) Bizim rotamız Belgrad, Saraybosna, Mostar, Kotor, Budva, Piriştine. Mart ayında ve 10günümüz var. Hangi yerde kaç gün kalalım? Kotor'u çok istiyoruz ama hava soğuk olacak, değer mi çok kalmamız? Farklı yerler önerirseniz ekleyebilir de, ya da bazı yerleri çıkarabiliriz. Önerilerinizi bekliyoruz. Sevgiler.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z