BALKAN TURU TAVSİYELERİ

BALKAN ÜLKELERİ GEZİSİ TAVSİYELERİ

BALKAN TURU YAPACAKLARA TAVSİYELER

Bu yazımı okumadan önce nasıl balkanlar turu yaptığımı okuyabilirsiniz. Ayrıca sizler için çıkardığım gün gün vizesiz balkan turu rotasını da okumanızı muhakkak tavsiye ederim. Vizesiz balkan ülkeleri belki de Türklerin en çok ziyaret ettiği ülkeler arasında diyebilirim,balkan turu yaparken bir çok Türk ile karşılaştım. Balkan ülkeleri vize istemiyor hem de ucuz balkan ülkeleri turu yakalama şansımız da varken gidip görelim diyenler epeyce fazlalaşıyor. Umarım balkanlar gezi rehberi yazısı sizlere yardımcı olur. Bu arada otobüsle Balkan turu yapanların da yorumlarını çok merak ediyorum,vizesiz balkan ülkeleri turu yapanlar da isterse yazılarını yazabilirler.

BALKAN ÜLKELERİ ULAŞIM NASIL OLUR?

Vizesiz balkan ülkeleri turunuzu rahatlıkla ülkeler arası ve şehirler arasında otobüs ile yapabilirsiniz. Bazı yerlerde ise trenle Balkan ülkeleri arası ulaşım mevcut. Örneğin; Saraybosna Belgrad arası ulaşımı sadece otobüsle yapabilirsiniz ama Makedonya Üsküp’ten Belgrad’a hem tren hem de otobüs seferleri var. Balkanlarda otobüs sefer saatleri biraz dengesiz olabiliyor gibi söylentiler ortalarda dolaşıyor,bu söylenti kısmen doğrudur.Mesela KaradağKosova arası otobüs saatlerini öğrenmek için Podgorica otogarına gitmeniz gerekiyor. Ben akşam gittiğimde otobüs çoktan kalkmıştı ertesi sabah otobüs vardı ve geceyi Podgorica otogarında uyuyarak geçirmiştim.  Balkanlarda 42 gün kalmış ve vizesiz balkan ülkeleri turunu bitirip dönüş uçak biletimi iptal edip balkan turumu uzatmış ve balkan ülkelerinin her yerini (hatta hiç kimsenin gitmediği) gezmiş birisi olarak söylüyorum. Otogara 1 gün önceden gidip bir sonraki ülkeniz için otobüs sefer saatlerini öğrenebilirsiniz.

Balkan yolları aşırı kötüdür diye bir söylenti de dolaşıyor. Abi adı üstünde Balkan ülkeleri bu her yer dağlık oluyor. Ne bekliyorduk ki yollar Avupa standartlarında mı olsun? Savaştan yeni çıktıkları halde şehirleri mükemmel. Ben 3 defa farklı zamanlarda araba kiralayarak gezdim,dağlara çıktım. Yollar gayet güzel.

Otobüsler rahat değil,evet klima bile yok. Macera bu her haliyle güzel oluyor. Hatta bir ara otobüsle giderken hava 40 dereceye dayandığı zaman şoför arka kapıyı açarak bizlere doğal klima yaratmıştı.

Otogarlar mükemmel değil olsun bu da sorun değil. Her yerde fırınlar (pekara) var. Alacaksın açmanı poğaçanı devam et yollara. (Türk milletinde zaten adettir yolluk almak)

NOVİ SAD GEZİLECEK YERLER

Sırbistan’ın 2. Turistik şehri olan Novi Sad gece hayatı nasıldır? Novi Sad gezilecek yerler ve Novi Sad gezilecek noktalar nerelerdir? Novi Sad’a ulaşım nasıl sağlanır? Belgrad’dan Novi Sad’a nasıl gidilir? Tüm soruların cevabını Novi Sad gezi yazımdan okuyabilirsiniz. Sırbistan Novi Sad gezilecek yerleri yarım günde de gezebildiğiniz gibi Exit Festal’e katılıp 1 hafta da kalabilirsiniz. Sırbistan Belgrad gece hayatı kadar Sırbistan Novi Sad gece hayatı da renklidir.

Yaşacanacak en ucuz ülkeler arasında olmasa da vizesiz balkan ülkeleri Türkiye’ye göre gayet uygun,hem de dil problemi de çok fazla yok. Balkan ülkeleri arası ulaşım da kolay,ülkeden ülkeye otobüs ile gidebilirsiniz. Bunlar gibi bir çok neden bizi arabayla vizesiz balkan ülkeleri turu yapmaya davet ediyor.

NEDEN VİZESİZ BALKAN TURU?

Her şeyden önce 6 tane balkan ülkesi Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arasında yani bir ton evrak işleri ile uğraşmayacaksınız. Ayrıca vizem çıkar mı? Diye aklınızda binlerce soru işareti olmadan vizesiz balkan turunuzu önceden rahatlıkla ayarlayabilecek hatta ve hatta balkanlara ucuza uçak biletinizi de almış olacaksınız. 1 ay içerisinde bir uçak firması Balkanlara da uçak kampanyası yaparak 150 TL gidiş dönüş uçak bileti imkanı sağladı. Vizesiz balkan turu blog yazılarında herkes okumuştur balkanlar gezilecek yerler gerçekten çok çok harika anlatmakla olmaz.

Vizesiz balkan turu

Vizesiz balkan turu yapacaklara daha kolaylık olsun diye harita ekleyip daha anlaşılır bir açıklama yapmayı daha uygun gördüm. Benim takip ettiğim ülkeler ve şehirlere göz atacak olursak Makedonya (Üsküp) – Sırbistan (Belgrad ve Novi Sad ) – Bosna Hersek (Saraybosna – Mostar ve çevresinde gezilecek yerler ) -  Karadağ (Kotor – Budva) – Kosova ( Prizren) – Arnavutluk ( Tiran ) olmak üzere bu benim ilk rotam oldu. Normalde bu rotayı Makedonya Ohri’de bitirecektim. Sebeplerini detaylıca balkan kategorisindeki yazılarda özellikle Mostar gezilecek yerler yazımda bahsettim.

Vizesiz balkan turu

2. rotam ise Arnavutluk Tiran’dan başlayıp Karadağ Kotor’a oradan da Mostar’a geçmek oldu. Vizesiz balkan turu rotası yazımı da güncelledim ve önemli detayları ekledim. Size önerim o yazımı da okuyup buradaki bilgilerle birlikte kafanızda kalan soru işaretlerine yeteri kadar cevap bulamazsanız yorum kısmından sorularınızı sorabilirsiniz. Balkanlar gezilecek yerler yazılarıma yenileri yakın zamanda eklenecek. Bu rota ilk başta çok kısa gelebilir ama Bosna- Hersek’te uzun süre kalmıştım ve her yerini ayrı ayrı sevmiştim. Yukarıdaki haritadaki gibi işaretli şehir ve ülkeleri takip ederek yolunuza Saraybosna – Novi Sad – Belgrad – Üsküp – Ohri şehirlerini de takip edebilirsiniz. Kosova’ya girmeyin!

İLK YURT DIŞI SEYAHATİ NEREYE YAPMALI? İLK KEZ YURT DIŞINA ÇIKACAKLARA TAVSİYELER NELERDİR?

Yurt dışına ilk defa çıkacak olan kişiler acaba başıma bir şey gelir mi? Acaba dünya turuna nereden başlamalıyım? İngilizcem yok ama gezmek istiyorum diyorsanız işte size hem ucuz hem Türkçe bilen 2 ülke. Makedonya ve Kosova. Hem ucuz olsun hem de bir anda 5 6 ülke gezme imkanım olsun diye aklınızda binlerce soru işaretlerini kaldıracak vizesiz balkan turu rotası tam size göre. Peki vizesiz balkan turu yapacaklara neler öneririm? Fotoğraflar her zaman bize her zaman uzaktaki yerlerin nasıl olduğu hissini yansıtamaz, ben de bu yüzden dolayı sizlere amatör olarak videolar hazırladım ki en azından aklınızdaki planlar bir nebze de olsun oturmuş olsun.

İlk kez yurt dışına çıkacaklara tavsiye olarak balkan turu vizesiz seçeneklerini öneriyorum. Özellikle Makedonya ve Kosova ucuz balkan ülkelerinde ve neredeyse herkes Türkçe biliyor.

balkan turu tavsiye

BALKAN TURU YAPACAKLARA TAVSİYELER

Ben tam 42 gün vize istemeyen balkan ülkeleri turu yaptım hatta esnafla bile bir ara kanka olduk. Balkan turu yorumlarımı yaparken eminim sizler de en yakın zamanda balkan ülkeleri rotaları çizeceksiniz.

1) Balkanlarda ulaşım nasıl sağlanır?

Balkanlarda ulaşım çok kolaydır sanki Türkiye’de şehirden şehire otobüs ile gezermiş gibi vizesiz balkan turu yapabilirsiniz.

Örneğin;Makedonya’dan Sırbistan’a hem otobüs hem de tren ile gidebilirsiniz. Vizesiz otobüsle balkan turu yapmak hem çok basit hem de yollar çok güvenli.

2)Balkan ülkeleri gezi tavsiyeleri nelerdir?

Balkan ülkeleri gezi tavsiyeleri verirken şunu da dile getireyim, ben vizesiz balkan ülkelerinde 1,5 tur attım daha sonra Arnavutluk’tan Karadağ’a oradan da Bosna Hersek Mostar’a ve tüm şehirlerine hatta oradan da Hırvatistan sınırına kadar gittim.

a)Balkan ülkeleri turu yaparken Makedonya’dan Sırbistan’a oradan da diğer ülkelere geçin,Kosova’dan sonra Sırbistan’a geçemezsiniz. Sırbistan Kosova’yı tanımıyor. Pasaportunuzda Kosova mührü yedikten sonra şansınızı Sırbistan için fazla zorlamayın.

MOSTAR

Mostar tarihi ve gezilecek yerler bakımından sizlere çok fazla seçenek sunuyor özellikle Mostar çevresinde gezilecek yerler sizlere unutamayacağınız bir tatil yaşatacağına emin olabilirsiniz. Mostar gezilecek yerler nerelerdir? Mostar çevresinde gezilecek yerler nerelerdir? Mostar’da ne yenir? Mostar gece hayatı nasıldır? Mostar’da ne yapılır? Mostar Köprüsü nerededir? Kravice Şelalesi nerede? Kravice Şelalesi’ne nasıl gidilir? Mostar şehri hakkında gezi yorumlarımı okuyabilirsiniz.

BELGRAD GECE HAYATI

Sırbistan,Belgrad gece hayatı ile meşhur olduğunu hepiniz duymuşsunuzdur. Peki Belgrad gece hayatı hakkında söylenenlerin ne kadarı doğru ne kadarı yanlış? Belgrad gece hayatında gidilmesi gereken yerler nerelerdir? Belgrad’da gece nereye gidilir? Sava Nehri kıyısındaki kulüpler ve Belgrad gece hayatı hakkındaki herşeyi yazdım. Sırbistan Belgrad gece hayatı öğrenci usulü ve maddi durumu iyi olanlara özel yazıma buradan ulaşabilirsiniz.

b)Vizesiz otobüsle balkan turu yapmak mümkün ama unutmayın otobüsler eski model ve otogarlarda geceleri açık kantin ya da büfe bulmak çok zor. Klasik Türk adetlerini uygulayın ve yola çıkmadan önce yolluk almayı unutmayın. Otobüsler eski ve klima olmadığı için gece yolculukları soğuk ,gündüzleri ise sıcak olacaktır. Ona göre giyinin.

Hatta otobüsler bazen çok geç mola veriyor, vize istemeyen balkan ülkelerini gezerken otobüs hareket etmeden önce tuvalet ihtiyacınızı mutlaka karşılayın. Saraybosna(Bosna Hersek),Kotor(Karadağ) arası en az 10 saat (Hırvatistan vize istiyor mecburen dolaşmak gerekecek).

3)Balkan ülkelerine vize var mı?

Balkan ülkelerine vize yok ama ben Makedonya çıkışında (Sırbistan’a geçerken) pasaport kontrolünde çantamla birlikte aşağıya indirilip sorguya çekildim. Bu sizi korkutmasın benim gibi başkalarının da başına gelmiş. Bir ton abuk subuk sorular soruluyor ,sakin olun ve hepsine cevap verin. Vize olmayışı o ülkeye elbette vizesiz gireceğiniz anlamına geliyor ama bazen böyle yapıyorlar.

balkan turu tavsiye

4)Vize istemeyen balkan ülkeleri hangileridir?

Vize istemeyen balkan ülkeleri

Makedonya,Sırbistan,Bosna Hersek,Karadağ,Arnavutluk ve Kosova olmak üzere 6 ülke için balkan turu yapabilirsiniz.

Balkan şehirleri ve tavsiye ettiğim gezi süreleri

Makedonya-ÜSKÜP: 1 gün ideal 3 gün çok fazla

Makedonya-OHRİD:2 gün ideal 4 gün fazla

Sırbistan-BELGRAD:4 gün ideal 7 gün fazla (Hangi amaçla gittiğinize göre değişir,Belgrad geceleri Cuma,cumartesi,Pazar günleri ve geceleri bambaşka olur)

Sırbistan-NOVİ SAD: 1 gün ideal 3 gün fazla (Novi sad gece hayatı da ayrı bir güzel olur,ayrıca Exit festival zamanını öneririm)

BELGRAD’DA YAPILACAK ŞEYLER

Belgrad’da yapılacak şeyler nelerdir? Belgrad’da gezilecek yerleri gezdikten sonra neler yapılır? Belgrad Ada Ciganlija’ya nasıl gidilir? Belgrad çıplaklar kampı nerede? Belgrad’da yapılacaklar nelerdir? Belgrad’da mutlaka yapılması gerekenler? Belgrad’da ne yapılır? Belgrad gece hayatı kadar Belgrad’da gezilecek yerler de dikkatinizi çekeceğine eminim.

 

Bosna Hersek-Saraybosna:1 gün ideal 3 gün fazla

 Balkan ülkeleri gezi tavsiyeleri yaparken aslında kaç gününüz olduğunuzu da öğrenmem lazım ki size daha iyi yardımcı olabileyim. İsteyenler yorum kısmında daha detaylı sorular sorabilirler. Saraybosna başçarşı’da 1 gün yeterli diyebilirim.

Bosna Hersek-Mostar: 2 gün ideal 4 gün fazla

Balkan ülkeleri turu yazımı okumanızı tavsiye ederim ben Bosna Hersek’te 22 gün kaldım ve bütün şehirlerine gittim. Bosna Hersek şehirleri hakkındaki yazılarımı daha detaylı okuyabilirsiniz.

Bosna Hersek’te gittiğim diğer yerler ve şehirler:

Jablanica, Kravice Şelalesi, Jajce, Banja Luka, Una National Park, Sutjeska National Park, Boracko Lake, Natura Art Eko Selo, Pliva lake, Konjic, Blagay Alperenler Tekkesi, Skakavac, Hutovo Blato, Pocitelj, Jahorina, Travnik, Saraybosna Umut Tüneli ,İgman ve bütün Bosna Hersek gezilecek yerleri gezdim.

balkan turu tavsiye

Mostar ve çevresinde Kravice waterfalls’a mutlaka ama mutlaka uğramanızı şiddetle tavsiye ediyorum. Balkan turu yapanlar kravice şelalesi’nin eşsiz güzelliğini kaçırmışlarsa muhakkak neler kaçırdığını da ayrıca görmesini isterim.

Kotor(Karadağ):  1 gün ideal 2 gün fazla

Balkan şehirleri arasında en çok dikkatimi çeken yer Kotor olmuştur. Kotor gezilecek yerleri çok az olmasına rağmen Kotor şehri çok elit bir yer ve buraya gitmenizi öneririm. Kotor Kale’sine çıkıp Adriyatik Denizi manzarasını mutlaka görünüz.

Budva(Karadağ) 1 gün ideal 2 gün fazla

Balkanlar turu yaparken eğer denk getirebilirseniz Sea Dance Festival’a muhakkak gidin ben hayatımda bu kadar eğlendiğimi hatırlamıyorum. Sea Dance Festival’de hem soğuktan titreye titreye yağmur altında uyudum hem de muhteşem Dj performanslarıyla eğlendim.

Podgorıca(Karadağ): 0 gün

Podgorıca gezilecek yerleri aman diyim araştırmayın bile buraya sadece Kosova’ya gitmek için gidin, yoksa yolunuz düşmesin bile. Karadağ gezilecek yerleri listesinden burayı çıkarın.

Tiran(Arnavutluk):1 gün ideal 2 gün fazlasıyla sıkıcı

Vize istemeyen Balkan ülkerini gezecekseniz burayı görmeyin abi çok şey kaybetmezsiniz. İnanılmaz sıkıcı. Tiran gezilecek yerleri listesi diye bişey yok. Arnavutluk’ta gezilecek yerler yok kesinlikle 1 günden fazla kalmayın planınızı ona göre yapın.

Vizesiz otobüsle balkan turu yapacaksanız akşamdan biletinizi alın ve Makedonya’ya sabah yola çıkın.

balkan turu tavsiye

ÖNEMLİ:Arnavutluk’tan Makedonya’ya sabah 07:30 /08:30 arası otobüsler var.

Prizren(Kosova): 1 gün ideal 2 gün fazla

Kosova gezilecek yerler bakımından çok zengin değil sadece şehir merkezini gezebilirsiniz. Prizren Kale’sine çıkıp şehri tepeden izleyebilirsiniz.

Onlarca vizesiz yurt dışı ülkeleri olsa da Balkanlar gezilecek yerler bakımından çok ideal bir tur olarak listenizde olsun.

balkan turu tavsiye

BALKAN TURU YAPACAKLARA ÖZEL TAVSİYELER

1)Vizesiz ülkeler listesinde ve Türk’lerin de yaşadığı yerler olarak tek başına dünya turu başlangıcı için ideal bir yer, Balkan ülkeleri tehlikeli değil,tek başına gezebilirsin,

2)Yaşanacak en ucuz ülkeler arasında olmasa da her bütçeye uygun olduğu için vizesiz balkan ülkelerini öneririm,

3)Balkan ülkeleri tur fiyatları gayet uygundur ama unutmayın vizesiz balkan ülkelerini tek gezmek her zaman daha keyif verici olur. Turlar Mostar’da sadece şehir merkezini gösterebilir. Balkan ülkeleri tursuz daha keyif verici olabilir ama siz yine de tek başıma gitmeyeyim derseniz vizesiz balkan turları fırsatlarını takip edebilrsiniz,

4)Arabayla vizesiz balkan turu yapamasam da balkanlarda araba kiralama keyfini 10 günden fazla çıkaran birisi olarak kesinlikle arabayla balkan turu öneririm. Muhteşem manzaralarda muhteşem yemekler yiyebilir ve fotoğraf çekme imkanı sağlayabilirsiniz. Arabayla Mostar Saraybosna yolunda Jablanica’da kuzu eti yiyebilir,Mostar çevresinde Kravice Şelale’sine gidebilir,Kotor’a giderken muhteşem deniz manzaralı fotoğraflar çekebilirsiniz.

5)Ucuz vizesiz balkan turu yapmanın en keyifli yolu hostellerde kalmak. Kesinlikle Balkanlarda hostellerde kalın hepsi güvenli diyemesem de benim kaldığım hosteller güvenliydi.

6)Balkan ülkelerinde hava durumu çok çok değişir. Temmuz ayında balkan turu yaparken sıcaktan sokağa çıkmayan gezginlerde gördüm,yağmura yakalanıp (benim gibi) sırılsıklam olanda gördüm ve üşütüp hasta olanlarda gördüm. Siz yine de balkan turu yaparken kalın sweatshirt almayı unutmayın.

KARADAĞ

Kotor’da gezilecek yerler nerelerdir? Kotor Kalesi nerede? Budva plajları nasıl? Budva gece hayatı nasıl? Budva otelleri hangileridir? Karadağ Kotor’a nasıl gidilir? Kotor Budva gezilecek yerler yazımı buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

7)Balkan ülkeleri başkentlerini göreceğim diye uğraşmayın. Karadağ öyle efsane bir yer ki başkenti Podgorica ama kesinlikle oraya gitmeyin,

8)Balkanlarda otostop çekerim diyerek umutlanmayın. Bosna Hersek Karadağ arası 10 saat ve bazen daha da fazla sürebiliyor. Otostop tehlikeli demiyorum. Kısa mesafe için ideal ama ben ülkeler arası balkanlarda otostop çok zor gibi görüyorum. Bunu bilerek balkan turu planlarınızı yapın.

9)Balkan ülkelerinde ne yenir? diye saatlerce araştırma yapmanıza gerek yok.ÇOK ÇOK ÖZEL bir yemekleri yok. Bildiğimiz köftenin adı orada cevabi diye geçer. Gideceğiniz çoğu yerde artık yemekten sıkılacaksınız bile,

10)Balkan ülkelerinin haritasını da ayrıca sizlere göstermek istiyorum.Balkan ülkeleri tavsiyesi verirken en ideal vizesiz balkan ülkeleri rotası şu şekilde olabilir.Balkan ülkeleri adları:

Makedonya

Sırbistan

Bosna Hersek

Karadağ

Kosova

Arnavutluk

Balkan ülkeleri rotasında dikkat etmeniz en önemli konu Sırbistan’ı gezdikten sonra Kosova’ya giriş yapmanız. Ya da tersten balkan ülkeleri rotası çıkaracaksanız da Kosova’ya uğramadan direkt olarak Karadağ’a geçiş yapmanız. Balkan ülkeleri vize istemiyor evet ama Sırbistan Kosova’yı tanımıyor. 2.kez yazıyorum ki gözden kaçmasın.

11)Balkan ülkeleri arası ulaşım çok çok kolay ama tekrar ediyorum otobüsler eski ve klima yok, ayrıca otobüsle balkan turu yaparken bagaj parası isterler. Cebinizde 1 2 euro bozukluklar olsun.

12)Arabayla vizesiz balkan turu yaparken benzinin Türkiye’den çok çok ucuz olacağını beklemeyin. Balkanlarda Dizel mazot fiyatları 3,5 TL civarında,balkanlarda ülkeleri benzin fiyatları yine 4 TL’ye yakın ,gaz nispeten daha uygun .

13)Vize isteyen Balkan ülkeleri arasında Hırvatistan var. Hırvatistan vizeniz yoksa orayı pas geçin.

14)Vizesiz Balkan ülkeleri turu yaparken muhakkak hostel ya da otel rezervasyon çıktılarınız yanında olsun. Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerleri görmeye giderken pasaport işlemleri sırasında ciddi sorunlar yaşadım. Beni kurtaran ise hostel çıktılarımı yanında taşımam oldu.​​​​​

15)Balkanlar gezilecek yerleri gezerken diyelim ki o şehri sadece 1 gün gezip daha sonra başka bir şehre geçiş yapacaksınız. Otobüs terminallerinde emanet kasalara 1 Euro ödeyerek sırt çantanızı otogar ya da tren istasyonlarına bırakabilirsiniz.  Değerli eşyaları notebook,para ve diğer önemli eşyalarınızı bu emanet kasalara bırakmayınız.

16)Vize isteyen balkan ülkeleri Yunanistan, Bulgaristan ve Hırvatistan var. Eğer vizeniz yoksa buraları direkt olarak pas geçebilirsiniz.

Benim balkan ülkeleri tavsiyelerim bu şekilde,eğer balkan ülkeleri hakkında sormak istedikleriniz varsa memnuniyetle yardımcı olabilirim. Balkanlarda gezilecek yerler yazılarım hakkında onlarca soru geliyor. Herkesin ilgisine ayrı ayrı teşekkür ederim. Sizlerden ricam balkan turu yapacaklara tavsiyeler verirken yorum yazarsanız herkes faydalanmış olur. Mail ya da cep telefonu ile iletişime geçmek diğer insanlar için çok faydalı olmayacaktır. Sizin yazdığınız yorumlara ben de balkan turu yorumlarımı ekliyorum ve bunları herkes okuyabiliyor. Vizesiz balkan turu yorumlarını onayladığımda geriye dönüş geç olursa da (2 3 gün sonra) bunun için özür dilerim. Balkanlar gezilecek yerlerde farklı bilgilere sahip olanlar da isterlerse yorum yazabilirler.

 1. hatice
  hatice says:

  Merhaba 31 ekim 2017 akşam uçağı ile Tiran'a inip ,8 Kasım da sabah 4 uçağı ile Tiran'dan dönüş yapmayı planlıyoruz. Biletimizi aldık. yani toplamda 7 günümüz var.Araç kiralayacaz...Fotoğraf odaklı bir gezimiz olacak... 4 bayanız.Önerileriniz ne olabilir..Sırbistanı gezimize dahil edip etmemekte kararsızız...Yazı ve önerileri okudum..bize ne önerirsiniz...Çok teşekkür ederim...

 2. Gökhan Avcı
  Gökhan Avcı says:

  Araba kiralayarak Vizesiz Balkan turu yapacağız. Bazı ülkelerde kiralanan araçlarla diğer balkan ülkelerine girişte sorun olduğu doğru mu ? Balkan turunda ne yenir ne içilir? Sadece cevapcici mi meşhur? Sorular çok oldu kusura bakmayın :)

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Gökhan Avcı Balkanlar'da yenilen yemekler sadece Balkan köftesi ya da cevapcici ile sınırlı değil:) alternatif olarak Üsküp'te sac kavurma , Kotor'da balık, Kosova'nın meşhur böreğini tavsiye ederim. Kosova'nın köftesi ayrı lezzet , Belgrad'ın ayrı , Mostar'ın köftesi ayrı lezzettir. Aynı gibi görünse de farklılık tatmıştım. Jablanica yanı Mostar yolunda kuzu çevirme o kadar güzel di ki 3 4 kere gitmiştim tavsiye ederim ☺️

 3. çağdaş özkan
  çağdaş özkan says:

  3-10 Eylül 2017 tarihinde arabayla sırasıyla sarajevo-mostar-kotor-budva-sarajevo-belgrad güzergahlarında gidilecek her yeri gezdik. Bu güzergahla ilgili soruları olanlar mail adresimden ulaşabilir.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @çağdaş özkan Arabayla balkan turu rotası hakkında verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim. Bu konuyu merak edenler için çok faydalı olacağına eminim.

 4. Fikret
  Fikret says:

  Hocam saygılar eline sağlık.. Kendi arabamla balkan turu yapsam 6 ülke için ne kadar benzin maliyeti çıkar?

  • çağdaş özkan
   çağdaş özkan says:

   @Fikret hocam 700 km de 170 TL benzin yaktık buda km 'de 24 kuruşa denk geliyor.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Fikret Balkanlarda benzin fiyatlarda çok ucuz değil. Gürcistan kadar fiyat farkı yok. Sizin kullanış şeklinize ve gideceğiniz kilometreye bağlı olarak fiyat farkı olacaktır. Ama genel olarak arabanızın marka modeline de bağlıdır. Ford Ranger asfalt yolda bile en düşük 35 /40 kuruş arası yakarken benim binek aracım 25 kuruş yakıyor:) Ben sürekli dağ tepe gezdiğim için Balkanlarda mecburen Opel arabadan jipe geçiş yaptım ve benzin maliyetini de inanın hesaplamadım. Mesela Sutjeska National Park ve Una National Park'a bir kaç deneyiş sonrası gidebildim.

 5. Kader Şen
  Kader Şen says:

  Vizesiz balkan ülkeleri turunu bu şekilde yapan birini nette görmedim. Tarzınız ve gezi anlayışınız çok hoşuma gitti. toplamda kaç gün ayırmak gerekli sizin gittiğiniz yerlere 42 gün zamanımız yok ama 14 gün içerisinde Balkanlar gezilecek yerler listesi yapsanız nereleri tavsiye edersiniz.

 6. Bide bu şehirlere gün sayısı olarak şu günler nasıl sizce - saraybosna 2 / mostar 2 / belgrad 3-4 / novisad 1 / kotor 2 / budva 2 / üsküp 2 / ohrid 2-3 / pristine 1 toplam da 17 günümüz var rotayı ve günleri tavsiyelerine göre değiştirebiliriz. Son olarak bütçe çok değişken bi durum herkes için ama konaklama da 17 gün için hostel masrafı günlük en fazla 10 euro ayırmak yeterli mi? Tabi pazarlık yapıcaz muhakkak da. Bide gece yolculukları denk gelirse iyi olucak ve sanırım kravice şelaleleri veya matka kanyonu için turla gitmemiz gerekicek.

  • çağdaş özkan
   çağdaş özkan says:

   @Eda cidden ayırdığınız günler şehirlere göre çok fazla

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Balkanlar gezilecek yerler için kişisel zevkler çok önemlidir. Eğer doğa seviyorsanız sadece başkentleri değil de Bosna-Hersek gezilecek yerlere daha fazla zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Gece hayatı severim derseniz elbette Belgrad gece hayatı bu şehirler arasında güzel bir tercih olacaktır. Gel gelelim diğer Balkan ülkeleri şehirlerine şuraya lu kadar zaman ayırın yazdım ama bunu şöyle bir örnekle açıklamak isterim. Tiran gezilecek yerlere 4 gün ayırmak sizi psikolojik olarak yoracaktır cidden şehirde hiçbir şey yok. 1 saat bile şehir merkezini gezmeye yetecektir. Saraybosna için 2 gün yeter 1 gün az. Bosna Hersek Yaşam Tüneli tarihe meraklı olanlara hitap ediyor. Bu ilk yorumum.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Mostar gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz. Bu kararı kendiniz verebilirsiniz. Mostar şehri Mostar Köprüsü ve çevresinde gezilecek yerlerden ibaret değildir. Kravice Şelalesi ve Blagay Alperenler Tekkesi'ne de uğramalısınız. Bunun için Mostar'da kaldığım hostel günlük tur düzenliyor hem daha ucuza Mostar şehir merkezi dışındaki yerleri de görmüş olursunuz hem de Mostar için 2 günlük tatil planınız yeterli olacaktır. Sadece Mostar Köprüsü yeterli derseniz de yarım saat bile yeterli olacaktır.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Belgrad gezilecek yerleri bir kaç parçaya ayırırsanız 3 gün yeterli olur ama 1 gün de yolculuk günü için opsiyon olabilir. Otobüsünüz o gün başka bir şehre sabah ya da öğlen gidecekse 4.günü bu şekilde kullanabilirsiniz. Ada Ciganlija'ya zaman ayırmak için 1 gün bu şekilde geçer. Kalemeydan Parkı , Knez Mihaiolava Caddesi ve diğer müzeler için de 1 gün ayırabilirsiniz. 3.gün ise hoşunuza giden ya da spontane gelişen durumlara göre tatil gününüzü pozisyonlayabilirsiniz. Gel geleim Belgrad şehri sürprizlere gebedir. Bir gün öncesi ise bir gün sonrası arasında dağlar kadar hareketlilik farkı görmüştüm.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Novi Sad , Kotor , Budva için 1'er gün yeterli görüyorum. Yapacak çok fazla bir şey yok bu şehirlerde. İlla gece hayatı istiyorum derseniz sizin tercihiniz elbette buna göre her şehre 1'er gün de eklenebilir. Kotor ve Budva'da bulunan Stephan Adası güzeldir ama hem Kotor hem Budva çok pahalı şehirler hatta Vizesiz balkanların en pahalı olduğu ülke Karadağ'dır. Hostel fiyatları geçen sene 15 Euro'ydu. Genel olarak 17 gün için günlük ortalama 10 Euro yeterli olacaktır.

 7. bizim uçağmız 25i sabah 9.25 de yani hiç saraybosna da konaklamadan akşam otobüs varsa o gün saraybosnayı gezip belgrad a geçmemizi mi önerirsiniz? Bide belgrad için hostel rez olayını saraybosna ve mostar da ne kadar kalıcağmızı tahmin edemediğim için (en fazla toplam da iki şehir için 4 gün düşündük ama değişebilir tavsiyenize göre) kesin bi tarih bildirip rez yapamıyorum yani türkiye den ayrılmadan önce sırbistan için rez çıktısı kesin almalı mıyız? City zen hosteli ısrarla tavsiye ettiler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Özellikle Belgrad şehrine giriş yapacaksanız hostel çıktılarınızı muhakkak yanınızda bulundurun. Hatta her ülkeye girişte hostel çıktıları yanınızda olsun ben Belgrad'a girişte ciddi sıkıntı yaşadım. Hatta cebinizde az da olsa para bulundurun derim. Belgrad'da hostel tavsiyesi verirken ben kendi kriterlerim doğrultusunda verdim. Kilitli dolaplarının olması,mutfağının olması dışında her gün çarşaflarının yıkanması benim için en önemli kriterler arasında. Ayrıca Belgrad gezilecek yerlere de yakın olması hoşuma gitmişti,eğer bu saydığım kriterler her hangi bir hostelde varsa adının bir önemi olmayacaktır.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda direkt Saraybosna'dan Belgrad'a otobüs bulursanız Belgrad'a gitmeniz daha mantıklı sonuçta Saraybosna'ya geri geleceksiniz. Belgrad'dan Karadağ'a direkt otobüs var mı bilmiyorum bunu öğrenmek için Saraybosna gezilecek yerler yazımda bulunan 2 otobüs terminaline de sormalısınız. Ya da internetten araştırabilirsiniz. Saraybosna'da bulunan bir otobüs terminali şehir merkezine yürüyerek 15 dakika diğeri ise benim yanlışlıkla gittiğim uzakta olan otobüs terminalidir. Bu konuya dikkat etmenizi öneririm.

 8. gezmekgüzel
  gezmekgüzel says:

  merhabalar,15-23 eylül arası 2 kişi tur firması ile balkan turuna çıkıyoruz. gezeceğimiz yerler selanik-ohrid-podgorica-mostar-saraybosna-belgrad-üsküp-kavala yanımıza kaç euro alsak yeterli olur? bir de hırsızlık olayları yaşanıyor mu? müze ören yerleri ile ohrid de tekne turunu biz ödeyeceğiz. bunlar dışında öğlen yemekleri de bize ait. ayırmamız gereken bütçe nasıl olsun hediyelik eşya vs almaya kalksak ne kadar harcarız tahminen?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @gezmekgüzel Balkanlarda genel anlamda hırsızlık olayı olmuyor yani bir Meksika ülkesi değil tabi ki. Ama bunun garantisini kimse veremez. Benim buna garanti vermem yanlış olur. Yurt dışında gezerken ben yanımda paramı taşıyorum ama bir sorunla karşılaşmadım ve Allah kimsenin başına böyle bir şey vermesin. Tahmini yorumum hırsızlar tek gezen kişileri tercih ederler ama siz grupla gezeceksiniz. Paranızı çantanıza, üzerinize koyup hatta değişik bölümlere 4-5 parça halinde ayırırsanız en azında hepsi çalınmamış olur ki inşallah böyle bir durum olmaz. Balkanlarda yeme içme ucuz sadece Karadağ pahalı. Selanik ve Kavala'ya henüz gitmedim bu yıl planlarım arasında olacak. 8 günlük her öğün size ait olsa ortalama bir rakam vereyim en fazla vereceğiniz rakam günlük 35 TL olur. Asgari karnımız doysun derseniz 25 TL bile olabilir. Ohri şehri de turistik olduğu için diğer şehirlere göre çok az yeme içme fiyat farkı gösterebilir. Hediyelik eşyalarda bu bahsettiğim ülkelerde ucuz (Mostar - Ohri - Kavala- Selanik hariç)

  • gezmekgüzel
   gezmekgüzel says:

   @sedat.ayoglu çok teşekkür ederim bu akşam yola çıkıyoruz nasipse. inşallah dediğiniz gibi kötü bir sürprizle karşılaşmayız.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @gezmekgüzel Umarım güzel bir balkan turu olur tecrübelerinizi yazarsanız çok memnun olurum sağlıkla iyi tatiller...

 9. Ve spor ayakkabısı bide ceket yeterli mi yoksa mont ve bot mu giymeliyiz? Yağmurluk falan aldık ama emin olamıyoruz bu konuda da. Hava durumu değişken

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Balkanlarda hava durumu çok değişken oluyor. Yazın Mostar'da hava sıcaklığı 40 derece hissedilirken aynı gün çok fazla yağmur yağmıştı. Belgrad ve Kotor'da da ciddi yağmura yakalanmıştım. Bu yüzden her nereye giderseniz gidin sırt çantasına muhakkak yağmurluk koymayı ihmal etmeyin. Balkanlar gezilecek yerler kadar hava durumu da çok meşhurdur. Bunun garantisini kimse veremez ama bot giyecek bir durum da söz konusu değil.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @sedat.ayoglu yanınıza ekstra sweat-shirt almanız muhakkak tavsiye olunur ama monta ihtiyaç duyulacağını sanmıyorum.

  • @sedat.ayoglu Biz saraybosna-mostar beraber aradan çıkaralım dedik ama yollar ters mi kalıyo yani saraybosna-belgrad-novisad-saraybosna-mostar daha mı iyi olcak ? Saraybosna ya geri dönceğmizi hesaba katmamıştım da belgrad dan direk karadağ a geçiş var mı bilmiyorum. Bide saraybosna için gerek yok ama belgrad için hostel rez konusunun altını siz de çizmişsiniz,

 10. Bizim balkan turu planımız 25eylül 12ekim arasında olucak. İstanbul-saraybosna-mostar-kotor-budva-belgrad-novisad-üsküp-ohrid-pristine-istanbul, şeklinde. Sizin ki dahil bi çok blog yazarını okuyup bilgi aldım yeme konaklama ulaşım vs. Fakat rotanın son halini bu şekilde paylaşmak istedim ekleyebiliceğniz yada değiştirebiliceğniz bişey olursa? Şurdan şuraya gitme burdan geçiş daha iyi olur yada burdan buraya ulaşım için otobüs yok dediğiniz şeyler varsa bilmek isteriz. Bide belgrad için cuma-cumartesi-pazar daha iyi yazmışsınız bi çok yerde de böyle yazıyo acaba mostar dan sonra direk belgrad a mı geçiş yapsak günler o tarihlere denk geliyo?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eda Selamlar anladığım kadarıyla büyük balkan turu düşünüyorsunuz. Vizesiz balkan ülkeleri rotanızda küçük bir değişiklik olabilir. Örneğin; İstanbul - Saraybosna -Belgrad - Novi Sad - Saraybosna - Mostar - Kotor - Budva - Priştine - Ohrid - Üsküp olursa balkan ülkeleri ve şehirlerinden çok daha rahat geçiş yaparsınız. Saraybosna'ya erken gelebilirseniz hiç konaklama yapmadan direkt olarak Belgrad şehrine geçiş yapabilirsiniz. Bu sayede hem konaklama ücretiniz düşer (gece yolculuk varsa) hem de Belgrad'ı ters istikamette olduğu için aradan çıkarmış olursunuz. Arzu ederseniz benim yaptığım gibi Saraybosna'dan sonra Novi Sad'a geçiş yapıp orada bir iki gün zaman geçirip daha sonra Belgrad'a geçiş yapabilirsiniz. Balkan turunuzda en çok sorun yaratacak ülke Sırbistan gibi görünüyor. Sizin rotanızın arkasında kalıyor. Bu benim ilk yorumum olsun. Siz sordukça rotaya ekleme çıkarma yapalım.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @sedat.ayoglu Belgrad gece hayatı her daim hareketli oluyor. Avrupa genelinde Friday - Saturday Night's mantığı ile düşünürsek evet hafta sonları çok daha hareketli oluyor. Ama bunun da genel bir garantisi yok tabi. Kışın bile Sırbistan Belgrad gece hayatı hareketli oluyor diye düşünebilirsiniz. Eğer rotanız uymuyorsa Cuma Cts Pazar günlerini Belgrad şehri için zorlamanıza gerek yok. Bunun yerine Ada Ciganlija ve Skadarlija Caddesi (Bohem Köşesi) de alternatif olabilir.

 11. Çağla
  Çağla says:

  Merhabalar, Biz iki kız balkan turu yapmaya karar verdik, ancak rota konusunda biraz kararsızız. Düşüncemiz uçakla Saraybosna'dan giriş yapıp, sırasıyla Sırbistan'da Belgrad, Karadağ'da Kotor ya da Budva, belki Arnavutluk Tiran, Kosova'da Priştine ve Prizren, ardından da Makedonya'da Ohrid ve Matka Kanyonu olarak planladık. Dönüş uçağını da Üsküp'ten alacağız. Sizce bu rotada balkan turu bizi çok zorlar mı ? Yolculuk süremiz de 1 hafta olacak. Genelde herkes Üsküp'ten başlayıp Saraybosna ya da Belgrad'tan Türkiye'ye dönüş yapmış gibi geldi. Bizim çizdiğimiz rotanın hatalı yönleri var mıdır ? Yardımcı olursanız bizi çok mutlu edersiniz. Şimdiden teşekkürler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Çağla Vizesiz balkan ülkeleri için 1 hafta çok yetersiz olacaktır. Beni yanlış anlamayın lütfen fakat güzel bir balkan ülkeleri turu yapmak istiyorsanız kesinlikle şu ülke ya da şehirleri görmek istiyoruz diye yazarsanız çok daha sağlıklı bir planlama çıkartmış olurum. Mesela Üsküp'ü pas geçip daha sonra Makedonya'ya giderseniz hem Ohri Gölü'nü de görmüş olursunuz hem de diğer Makedonya şehirlerini görmüş olursunuz. Bu yüzden eğer Belgrad'a bilet alırsanız (örneğin) Mostar - Saraybosna - Kotor ve Budva'yı da görme ihtimaliniz olur.

  • kaleli17
   kaleli17 says:

   @sedat.ayoglu otobüsle balkan turu yapmak sizi oldukça yoracaktır arabayla yaptığımız halde bizi yordu.

 12. Yağmur
  Yağmur says:

  Merhaba, eylülde önce Belgrad ardından Makedonya yapmayı düşünüyorum ve tek kişi olacağım uçak biletini gidiş Belgrad dönüş Makedonya olacak şekilde alacağım Belgrad'dan Makedonya otobüs ile geçmeyi düşünüyorum . Otobüs ile yolculuk güvenlimidir ? Toplam 6 günlük gidiyorum tavsiye edeceginiz başka bır rota varmıdır ?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Yağmur Tek başına balkan turu güvenlidir. Belgrad'dan Makedonya'ya hem otobüs hem de trenle güvenle yolculuk yapabilirsiniz. Geçen sene Balkanlar gezilecek yerleri gezerken tren yollarında çalışmalar vardı. Bu sene çalışmalar bitti diye biliyorum. Belgrad'a (Balkanların bazı şehirlerine) tek yön uçak bileti alma sorunu yaşayabilirsiniz. Sistem izin veriyor mu bilemiyorum son kontrolleri yapıp tekrar yazarsanız sevinirim. Belgrad'dan sonra Üsküp ve Ohri şehirlerine ek olarak Matka Kanyonu'nu da tavsiye ederim. 6 gün yeterli bir süre olacaktır.

 13. Gülşah
  Gülşah says:

  Merhaba, biz Romanya çıkışlı Belgrad üzerinden balkan turu yapıp Romanya'ya geri döneceğiz. Bunun için yaklaşık 10 günümüz ve az paramız var. Balkan ülkeleri arasında otostop konusunda ne düşünüyorsunuz?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Gülşah Balkanlarda ulaşımın otostopla yapıldığını hem kendi gözlerimle gördüm hem de şu an bir kız arkadaşım otostopla ilerlemeye çalışıyor. Kendisinin tecrübeleri; Normalde Türkiye'de 10 dakikada bir araç geçiyor ve duruyorsa balkan ülkelerinde 40 dakikada bir araç duruyor. Yanınıza çadır alırsanız daha sağlıklı olacaktır.

 14. Filiz Taş
  Filiz Taş says:

  Merhaba, iki kız balkan ülkerini gezmek istiyoruz. 6 günümüz var. Rota oluşturmasa zorlanıyoruz. Yollarda uzun saat geçirip vaktimizi yollarda geçirmektense nokta atışı birbirine yakın ama gezilecek yerleri çok olan ülkler seçmek istiyoruz. Örneğin borna hersekte pek birşey olmad için orayı direk es geçtik. Biz sırayla makedonya karadağ sırbistan diye düşündük ama kafamız çok karıştı. Lütfen yardımcı olun. Sırayla hangi ülkeye gidelim? kaç gün kalalım? Geçişler kaç saat sürer? Neyle gidelim?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Filiz Taş Vizesiz balkan ülkelerinde rota oluştururken nokta atışı program oluşturmak biraz zorlayıcı olabilir. Otobüs saatleri ve seferleri fix olsa da hiç ummadığınız yerleri beğenebilirsiniz. Mesela ben Bosna Hersek gezilecek yerler için 3 günlük plan yapmıştım ama 22 gün kalmıştım. Makedonya Üsküp'ten Belgrad'a otobüs ya da trenle çok rahat gidebilirsiniz. Mkaedonya ve Sırbistan rotası çok kolay. Öte yandan Makedonya Ohrid'den Arnavutluk üzerinden Karadağ'a kısa sürede geçmiştim. Gel gelelim Bosna Hersek'e uğramadan geçiş yapmak biraz zor olacaktır. Balkan ülkeleri rotası Makedonya Sırbistan Bosna Hersek Karadağ olur. Ya da Makedonya Arnavutluk Karadağ Bosna Hersek ve Sırbistan olacaktır. Arzu ederseniz nasıl bir tatil arayışı içinde olduğunuzu yazın ben de ona göre rota çıkarayım. Doğa mı seversiniz yoksa şehir hayatı mı? Deniz kum güneş mi? yoksa gece hayatı mı? gibi...

 15. Zuhal
  Zuhal says:

  Merhaba10 günlük bir tura çıkıyoruz arkadaşlarımla. Yorumları okurken aklıma her ülke için ayrı ayrı hostel rezervasyonu gerekiyor mu sorusu geldi. Saray Bosna'dan başlayacağımız için sadece orada hostel rezerve ettik. Gezeceğimiz her ülke için rezerve yapmak gerekiyor mu ? Ve bu 10 günlük tatil için Saray Bosna başlangıç Kosova bitiş olarak ele alırsak önerilerinizi paylaşır mısınız ?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Zuhal Vizesiz balkan ülkelerini gezerken diyelim ki Saraybosna'dan başlangıç yapıp hostel rezervasyonlarınızı yaptınız. Bir sonraki şehriniz Mostar olacaktır. Aynı ülkenin farklı şehirlerini gezerken hostel rezervasyonunuzu yapmayıp Mostar şehrine gittiğinizde de yapabilirsiniz. Fakat Balkan ülkeleri arası geçişlerde hostel rezervasyon çıktılarınızı isteyebilirler ve bu görevli memurların en doğal hakkıdır. Fakat şu şekilde avantaj olabilir rezervasyon yapıp çıktısını aldıktan sonra rezervasyonunuzu iptal edebilirsiniz. Öte yandan Balkan ülkeleri ya da diğer ülkelerde ne kadar geç hostel rezervasyonu yaparsanız hosteller o kadar pahalı olacaktır. Avantaj ve dezavantajları bu şekildedir.

 16. yeni gezgin
  yeni gezgin says:

  Merhaba. Yaklaşık 5 gün sonra Balkanlar turuna başlayacağız. Ancak bir ayrıntıyı gözden kaçırarak bileitimizi Kosova priştine ye aldık. Bu durumda kesinlikle sırbistan belgrada gidemez miyiz? :S Yardımcı olursanız sevinirim

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @yeni gezgin Selamlar şu an yanımda Sırbistan savcısı var. Kosova'dan Sırbistan'a geçişte bazen sorun oluyormuş. Eğer turistim derseniz ve otel rezervasyonları varsa ekstra günlük 50 Euro'dan hesap yapılıp soru sorulma ihtimali varmış yanınızda para var mı yok mu ? Bunu soruyorlar. Bunu yanımdaki savcı arkadaş kendi ağzıyla söylüyor. Bazen de hiç sormuyorlarmış. Bu durum sadece Türklere özel değil herkese karşı bu zekimdeymiş. En net ve en doğru bilgi budur.

 17. F.n.a
  F.n.a says:

  Merhaba, eylulde balkanlara gitmeyi planliyorum fakat turla degil bireysel olarak gezecegim. Balkan flexpass adinda bir secenek duydum. Trenle balkanlarda yolculuk yapiyorsunuz. Bunun hakkinda bilginiz yada bir tavsiyeniz varsa ogrenmek isterim. Ilk defa yurtdisina cikacagim ve buyuk ihtimalle tek olacagim, bu yuzden yardiminiz benim icin onemli.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @F.n.a Trenle balkanlarda yolculuk kısmen mümkündür. Vizesiz balkan turu yaparken Bosna Hersek - Karadağ arası ulaşım için tren yok. Karadağ - Kosova , Kosova - Arnavutluk , Arnavutluk - Makedonya arası tren yok. Bunlar benim bildiklerim ama siz bu konuyu spesifik olarak araştırabilirsiniz. Ben vizesiz balkan turumu otobüsle yaptım ve gayet memnun kaldım.

 18. nilay
  nilay says:

  merhaba,vizemiz yok balkan turu yapacağız mostardan kotora geçmek herceg noviyi koyacağız araya, mostardan herceg novi ve herceg noviden kotor yapmayı planlıyoruz.sorum, herceg noviden kotara her saat başı otobüs var diye duyduk . doğru mudur?bustickec4.me adlı siteden bakınca var gibi görünüyor.güvenebilir miyiz?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @nilay Selamlar en mantıklı yolu tercih ediyorsunuz. 2 sene önce arkadaşlarım Mostar'dan Herceg Novi'ye otobüsle gitmişlerdi. Onlarda minibüsle Herceg Novi'den Kotor'a geçmişlerdi. Ama onlar şansa bulmuşlardı. Ben Herceg Novi'ye gitmedim. Herceg Novi hakkında arkadaşımın yorumları: Hosteller şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta kalıyor Herceg Novi'de gezilecek yerler kalacağınız yere muhakkak yakın olsun. Saat başı otobüs var mı? bilemiyorum ama Mostar'dan Kotor'a ulaşımın en kısa yol olduğunu biliyorum. (Hırvatistan vizesi olmayanlar için geçerli)

 19. Eyslay
  Eyslay says:

  Bizimde festival nedeniyle belgradda başlamak zorunda olan bir balkan turu isteğimiz var festivalden sonra ise 8 günümüz var fakat rotayı tam olarak belirleyemedik dolayısıyla da dönüşbiletimizi alamadık. Öneriniz nedir?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Eyslay Exit Festival Novi Sad'da olacağı için Novi Sad gezilecek yerleri zaten gezeceksiniz bunun için http://cilgingezgin.com/novi-sad-gezisi yazımı okuyabilirsiniz. Fakat Türkiye'den direkt uçuşlar Sırbistan Belgrad'a olacağı için festivalden 1 2 gün önce Belgrad Sırbistan'da gezip daha sonra Belgrad'dan Novi Sad'a geçiş yapabilirsiniz. Festival sonrası ise Novi Sad'dan Saraybosna'ya oradan da Mostar'a geçiş yapmak en doğru karar olabilir. Dönüş biletini Belgrad şehrine tek yön alabilme sorununu çözebilirseniz dönüşü Karadağ Kotor'dan yapabilirsiniz.

 20. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Selamlar balkanlarda tek yön bilet sorunu olduğu için sanırım hem gidiş hem dönüşü Belgrad'dan uçak bileti alarak yaptınız. Bu şekilde balkan turu rotası biraz sizi zorlayabilir ama endişe edecek bir durum yok. 14 günlük vizesiz balkan turu için Üsküp'ü görmeye gerek var mı? onu biraz düşündüm... Belgrad Üsküp otobüs seferleri var dediniz ama direkt olarak giderseniz aradaki Saraybosna, Mostar , Kotor ve Budva'yı kaçırabilirsiniz. Dönüşte de bu şehirleri görebilirsiniz. Belki şu şekilde daha mı iyi olur? Belgrad'dan Üsküp'e oradan Ohrid Gölü - Arnavutluk - Karadağ- Bosna Hersek -Belgrad diyecem ama zaman sorunu yaşayabilirsiniz. Üsküp ve Ohrid'den fedakarlık yapsanız bile Karadağ'a kadar gidip tekrar Belgrad şehrine geri gelmeniz gerekecek. Biraz zor bir rota gibi görünüyor. Karadağ'dan Belgrad'a direkt olarak otobüs seferleri var mı? Bunu araştırabilir misiniz?

 21. engn
  engn says:

  Merhabalar. 4 arkadaş 14 günlük otobüslü Balkanlar turu yapacağız. Hem gidiş hem dönüşümüz Belgrad üzerinden. Belgrad, Saraybosna, Üsküp, Ohrid, Kotor ve Budva görmek istediğimiz yerler. İki rota arasında kaldık sizce Belgrad üzerinden Üsküp' e mi yoksa Saraybosna'ya mı devam etmeliyiz? Netten araştırdığım kadarıyla Belgrad Üsküp arası daha sık otobüs seferi var. Hangisini tavsiye edersiniz? Zamanımız buralar için yeterli olur mu?

 22. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  balkanlarda araç kiralayan onlarca insan gördüm. Pasaport kontrolleri öyle bir konu ki eğer kural dışı bir sorun yoksa sırf gözünün üstünde kaş var diye ülkelere almayabilirler ve buna kimse müdahale edemez. Balkanlarda ülkeler arası bazı sorunlar var ama araç kiralama ile ilgili bir sorun duymadım. Havalimanı ve şehir merkezlerinin hepsinde arac kiralama şirketleri var. Balkan ülkelerinin otogarlarinda da bulabilirsiniz. Internette aşırı pahalı bilginiz olsun.

 23. YGünayy
  YGünayy says:

  Merhaba, Öncelikle ayrıntılı anlatım için teşekkürler. Önümüzdeki ay benzer bir rota izliyeceğim tek sorunumuz şuan için henüz araç kiralama olayını halledememiş olmamız. Önerebileceğiniz site yada şirketler varsa bu konuda yardımınızı istiyorum. Bir diğer sorunumuz da ülke geçişlerinde araç ile sorun oluyor mu biz aracı Arnavutluktan kiralamayı düşünüyoruz Sırbistan'a girerken birkaç yerde problem olur diye okudum bunu nasıl halledebiliriz. Geçişler sırasında alınan bedel i aracı kiraladığımız şirket ile halledebilir miyiz, Araç kiralama ücretleri günlük ne kadardır. Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olurlarsa sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @YGünayy balkanlarda araç kiralayan onlarca insan gördüm. Pasaport kontrolleri öyle bir konu ki eğer kural dışı bir sorun yoksa sırf gözünün üstünde kaş var diye ülkelere almayabilirler ve buna kimse müdahale edemez. Balkanlarda ülkeler arası bazı sorunlar var ama araç kiralama ile ilgili bir sorun duymadım. Havalimanı ve şehir merkezlerinin hepsinde arac kiralama şirketleri var. Balkan ülkelerinin otogarlarinda da bulabilirsiniz. Internette aşırı pahalı bilginiz olsun.

 24. Onder
  Onder says:

  Merhaba. Biz 4 kişi balkan turuna çıkmak istiyoruz. Gezi turunuz genelde 8- 10 gün için düzenlenmiş. İşimiz gereği daha koda olsun istiyoruz.İkiye bölmemiz durumunda bize 3-4 günlük ilk balkan turu rotası hususunda yardımcı olabilir misin lütfen? ( uçak araç kiralama) İlginiz için teşekkür ederim.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Onder Balkanlarda gece hayatı için Belgrad/ Sırbistan, doğa güzellikleri için Bosna Hersek. 4 günlük balkan turu Belgrad araç kiralama ile başlayıp Saraybosna Mostar ve tekrar Belgrad olabilir.

 25. serdem
  serdem says:

  merhaba biz 23 temmuzda kosovaya uçak biletimizi aldık. kosovadan araç kiralayıp kosova, makedonya, arnavutluk, karadğ, bosna,sırbistan... seklinde gezmeyi düşünüyoruz. sınır kapılarında geçişlerde bir sıkıntı yaşadınızmı? 23 31 temmuz arası bir program için sizce nereye ne kadar vakit ayırmalı?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @serdem selamlar yaklaşık 1 aydır seyahatteydim. Yorumlara yeni bakabiliyorum sanırım geç kaldım özür dilerim. Eğer bu yorumu şu an görüyorsanız seve sever yardımcı olurum . Sanırım şu an balkanlardasınız .

 26. glcnalp
  glcnalp says:

  Merhabalar.. 1 haftalık balkan turunu budva ve ohridi mutlaka kapsayacak şekilde nasıl planlayabilirim ( gidiş dönüş uçaklı olacak şekilde) nerden başlamalı nerde bitirmeliyim :)

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @glcnalp Budva ve Ohrid Golü için Kotor şehri başlangıç olabilir. Kotor Budva gezisi yapıp daha sonra Kosova , Arnavutluk ve Ohrid şehrini gezip Üsküp dönüş olabilir.

 27. nevra
  nevra says:

  Merhaba oncelikle bilgilendirmeniz ve yardiminiz icin tesekkur ederim.Biz esimle ve cocugumla(3 kisi) 1 hafta balkan turu dusunuyoruz.Ancak zaman kisitli oldugu icin 2 ye bolersek hangi ulkeleri gezebiliriz? Ankara oturuyoruz ve ucakla gitmeyi dusunuyrz.Tercihimiz de gece hayati vs degil tamamen doga icinde olmak.Hangi ulkeden baslamali sonrasinda hangi vasita ile gezmeli ve donusu hangi ulkeden yapmaliyiz? Bir de maliyetimiz takriben ne olur? Cevabiniz icin Simdiden tesekkurler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @nevra Balkanların doğası için en güzel ülke Bosna Hersek derim . Saraybosna gidiş tekrar Saraybosna /Ankara dönüş olabilir. Tam olarak anlayamadım 1 haftayı mi 2'ye böleceksiniz . Eğer 4 günlük tatilse Saraybosna ve Mostar çevresinde gezilecek yerleri muhakkak tavsiye ederim.

 28. hasanozkanbas
  hasanozkanbas says:

  Aslında Belgrad'ı da gezmeyi düşünüyorduk. Belgrad ile birlikte nasıl bir rota izleyebiliriz?

 29. sasa
  sasa says:

  Yazı için teşekkürler çok faydalı oldu ben bir şey merak ediyorum pasaport polisiyle hangi dilde konuştunuz ben biraz değil baya dil konusunda endişeliyim acaba orada sıkıntı çekmeyiz di mi?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @sasa balkanlarda dil sorunu yaşandığı doğru ama pasaport polislerinin bazıları da ingilizce bilmiyor. Bana hiç soru sormadılar. ( Makedonya girişte) sadece Belgrad' a girişte pasaport kontrolünde ciddi ciddi bekletip soru sordular.. Ingilızce bilmemeniz o ulkeye giremezsiniz anlamı taşımıyor. Mutlaka cebinizde az miktar para ve hostel rezervasyon çıktıları da olsun sorun olmaz.

 30. Ceylin
  Ceylin says:

  sedat.ayoglu merhabalar. değerli paylaşımlarınız için teşekkürler. haziran sonunda otobüslü 6 gecelik bir balkan turuna katılmayı planlıyoruz. 6 yaşındaki kızımızla üstesinden gelebilir miyiz sizce? gerçi o bizden daha istekli çünkü ailece ilk yurt dışı deneyimimiz olacak. şimdiden teşekkürler

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Ceylin Merhabalar vizesiz balkan turu yaparken çocuklu ailelere çok fazla denk geldim. Hatta Kotor Kalesi'ne 4 çocuklu bir aileyle beraber çıkıp bol bol sohbet etmiştik:) Sadece önemli bir uyarıda bulunmak isterim otobüsle balkan turu yaparken elinizdeki biletlerdeki koltuk numaralarının hiç bir önemi yok. Herkes kafasına göre oturuyor. Eğer siz otobüs dolmadan binerseniz numaralı yerinize erkenden geçmenizde fayda var. Çocuklar için bilet alınıyor mu bilmiyorum. Çocuğunuzu otobüse binmeden önce kişisel ihtiyaçlarını karşılaması konusunda da uyarmanız faydalı olacaktır. Bazen mola süreleri uzun olabiliyor. Şimdiden keyifli yolculuklar dönüşte tecrübelerinizi burada paylaşırsanız sizin gibi ailelere de örnek olacağına eminim.

 31. Ceylin
  Ceylin says:

  merhabalar paylaşımlarınız için teşekkürler. biz haziran ayında 6 gecelik otobüslü balkan turu planladık.ancak 6yaşında bir kızımız var ve çocukla gitmek sıkıntı yaratır mı sizce? gerçi o bizden daha heyecanlı ve istekli ama! şimdiden teşekkür ederim.

 32. gezenöğrenci
  gezenöğrenci says:

  Öncelikle verdiğiniz bilgiler için teşekkürler. Bi sorum olacak, 19 yaşındayım ve arkadaşlarımla balkan turu yapacağım. 19 yaşında bir kişi balkanlarda araba kiralayabilir mi ve fiyatları nasıl? Teşekkür ederim.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @gezenöğrenci Eski bir rent a car firması sahibi olarak cevap vereyim. Normalde Türkiye'de araç kiralama yaşı 22'dir. Arabayla balkan turu yapmak için araç kiralama yaşını bilmiyorum. Ama bu işler güven üzerine kurulu olduğu için o an rent a car firması sahibiyle yapacağınız görüşme anındaki izlenimlere bağlı olarak değişir. Eğer büyük şirketler size araç vermezse küçük esnaflarda şansınızı deneyebilirsiniz. Ya da kaldığınız hostel, otel, couch surfing gibi yerlerdeki kişiler size daha fazla yardımcı olacaktır. Bu işe büyük şirketlerde online araç kiralama ile başlayabilirsiniz.

  • ardang
   ardang says:

   @gezenöğrenci Ben 17 yaşındayım 4 arkadasım ve ben üsküp-ohdi-elbistan-tiran-budva-kotor ve bosna diye düşündük...Bosna yazdım çünkü orada kalacak yerimiz hazır-bizi gezdirecekler ve bosnadan uçakla geri dönedeceğiz... nereye ne kadar zaman ayırmamız gerektiğini ortalama ne kadar harcama yapacağımızı ve son olarak nelere dikkat etmemiz gerektiğini yazarsanız sevinirim. Üsküp'e tek yön gidiş,bosnadan ise tek yön dönüş uçak bileti sorun olur mu bilmiyorum. Yalnız yolculuk yapmak için muvaffakatnamelerimiz var cevabınızı bekliyorum

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @ardang balkan ülkeleri gezi notlarımda "Arnavutluk'tan çok fazla beklentiniz olmasın " yönünde mesajlar vermek oldu. Balkanlarda tek yön bileti almaya özellikle Sırbistan izin vermiyor.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @ardang kotor ve Budva çok pahalı, euro bölgesi olduğu için. Üsküp için 1 gün yeterli. Ohri'den Tiran' a geçiş çok kolay. Elbistan'a gitmedim. Bosna Hersek gezilecek yerler yazılarımda Mostar ve Saraybosna için özel rotalar çıkardım okumanızı tavsiye ederim

 33. Ayşe
  Ayşe says:

  Merhaba ne kadar güzel ve detaylı yazmışsınız . Biz bir hAftalık vizesiz Balkanlar turu yapmak istiyoruz . Tur rotası çizmek benim görevim ancak bu sefer pek başarılı olamadım . Sizden ricam çok yorucu olmayan Bir güzergah önerir misiniz çok teşekkür ediyorum .

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Ayşe selamlar 2 gün yoğun tempodayım. Vizesiz balkan turu hakkında yorumlarımı önümüzdeki hafta güzel bir şekilde yazacağım☺

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @sedat.ayoglu selamlar, Balkanların gezilecek yerlerini otobüs ile yapmak mümkün olduğu için genelde yorucu oluyor. Daha az şehir görüp o şehri keşfedebilirsiniz. Mostar ve çevresinde gezilecek yerleri 2 bölüme ayirdim Saraybosna gezilecek ise 4'e ayırdım. O yazıları okuduktan sonra kararınız değişebilir ☺

 34. Faruktahal
  Faruktahal says:

  Gonlu,gorusu,bakısı guzel ınsan bılgılerın,yazdıkların,paylasımların ıcın en kalbı hıslerımle tesekkur edıyorum. Esım ve 4 yas kızımla 12-22 eylul balkan turu planladım. Denızlı-ıst-uskup gıdıd,arac kıralama.uskup1,belgrad3,saraybosna1,mostar1,kotor,budva2,ohrıd2 ve uskupten donus seklınde. Ilk yurt degıl. Ilk balkanlar :) bılet,konaklama,rota,gezılecek yerler,yeme ıcme tamamdır. dolna matka,umut tunelı,blagaj,fyord gecısı,plajlar,st. Naum ınsallah. Trafık,park,sınır gecıslerı,ulke paraları ıslerı kaldı :) evraklar konusundakı uyarın ıyı oldu. Saygılar,hurmetler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Faruktahal vizesiz balkan ülkeleri gerçekten çok harika yerler. Karadağ hariç diğer ülkeler hem ucuz hem güvenli ☺ şimdiden iyi yolculuklar güzel dilekleriniz için teşekkürler ☺

 35. Mehpatek
  Mehpatek says:

  Merhabalar , böylesine detaylı bilgilendirici yazı yazdığınız için öncelikle teşekkürler . Biz saraybosna ve mostara gitmiştik çok beğendik. Özellikle arabayla mostara giderken harika manzaralar vardı.şimdi artık küçük çocuğumz var 18 aylık . Ona göre plan yapmamız gerek . Gece hayatı ve plaj denize girme tutkumuz yok . Doğal güzellikler ve güzel yemek bizi mutlu edecektir . Belgrad ve karadağ bize uygun gibi geldi ama sizin de tavsiyenizi almak istiyorum . Varsa bildiğiniz temiz otel onları da yazın lütfen. Sakince gezip güzel yerler görebileceğimiz bi rota çizerseniz çok sevinirim . Teşekkürler .

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Mehpatek Belgrad genelde gece hayatı üzerine kurulu. Eğer evlilik yıl dönümü kutlayacağım ve unutulmaz olsun diyorsanız Karadağ tavsiye ederim.  Sadece Kotor Kalesi içerisinde değil dışında da güzel yerler var.  Özellikle Budva'da tekne turuyla adalara gitme fikri çok hoş ve unutulmaz olacağına eminim.  Fakat burada bütçe sorusunu sormak zorundayım . Karadağ para birimi euro ve en ucuz hostel bile kişi başı 15 euro. Siz 2 yetişkin bir çocuk otelde kalacaksınız ve Budva otelleri de çok pahalı.  Eğer sizin için bütçe sorun değilse kesinlikle ve kesinlikle kotor budva gezisi oneriyorum.  Belgrad aşırı ucuz bir ülke fakat gece hayatı ile ilgilenmiyorsunuz. Belgrad'da illa alkol içmek zorunda değilsiniz.  Özellikle Bohem Sokağı Sırp ezgileri ile güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

 36. balkanlar55
  balkanlar55 says:

  slmlar..tavsiyelerini de dikkate alarak yaptığımız 12 günlük gezi planı 24 temmuz-istanbul-üsküp uçusuhavaalanından araç kiralayıp matka ve tetovayı gezgikten sonra ohride konaklama. 2. gün sv noum resne bitola ve su müzesi gezisinden sonra ohride konaklama.3. gün ohrid çevresi ve strugayı gördükten sonra akşam üsküp te konaklama. 4. gün üsküp gezisi ve akşam belgrada otobüs yada tren?(gece yolculuğu yapabilir miyiz ve fiyatı ne olur?) 5. 6. 7. günler belgrad (günübirlik novi sad) gene gece yolculuğuyla s. bosnaya geçmeyi planlıyoruz( gece otobüs mü tren mi.? bulabilirmiyiz?fiyatı ne olur?) 4 günlük bosna için planlamayı rica etmiştim mostar yazında:) burada da değinebilirsin zahmet olmazsa:) 5 ağustos s.bosnadan istanbul...esnetmemiz ve değiştirmemiz gereken şeyler var mı? 2 kişi ne kadara malolur? cevaplarını ve tavsiyelerini merakla bekliyoruz.. çk teşekkürler

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @balkanlar55 Makedonya gezilecek yerlerde sadece Üsküp'e gitmiştim. Diğer şehirler hakkında detaylı bilgim yok. Makedonya'ya 4 gün ayırmak sizin tercihiniz ama ben olsaydım bu süreyi 3 güne çekip balkanların gezilecek diğer yerlerine zaman ayırırdım. Mostar Bosna-Hersek'te daha da güzel yerler var. Ohrid'de ve Üsküp'te 1'er gün yeterli olacaktır. Balkanlarda araba kiralama olayını Mostar ve Saraybosna'da yapmak daha mantıklı gibi. Ama sizin balkan turu programınıza göre yorum yapacak olursam, Üsküp'ten Belgrad'a sabah ve akşam olmak üzere 2 sefer otobüs seferleri var. Fiyatı da sanırım 22 Euro olması gerekiyordu. Üsküp'ten Belgrad'a tren var ama geçen sene çalışmalar nedeniyle Belgrad'a tren yoktu. Novi Sad'dan Sarayosna'ya tren yok sadece otobüs var. Yaklaşık 12 saat sürüyor. Gece yolculuğu yoktu sanırım ama bu sene olur mu bilemem. Siz Hostel rezervasyonlarınızı 3 gün önceden iptal edilebilir şeklinde seçerseniz daha sağlıklı olacaktır.

 37. hasanozkanbas
  hasanozkanbas says:

  Merhaba, verdiğiniz bilgiler için teşekkür ediyoruz. Bize Üsküp başlangıç ve bitişli 15 günlük bir rota çıkarabilir misiniz?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @hasanozkanbas Merhaba, vizesiz balkan turu için benim izlediğim rotayı takip edebilirsiniz. Üsküp 1 gün , Saraybosna 1 gün, Mostar 2 gün, Kotor ve Budva 1 gün, Prizren ve Priştine için 2 gün ya da aynı gün, Arnavutluk 1 gün, Ohrid 1 gün ve Üsküp dönüş. Toplam 10 gün ama 5 gününüz de otobüsle balkan turu için yol hakkı diyelim. Eğer zaman sorunu yaşarsanız Mostar'ı 1 gün Kosova'yi da 1 güne sigdirmaya çalışın.

 38. kriyt
  kriyt says:

  -Gidiş ve dönüş uçakla olacak ancak dediğimiz gibi ekonomik olması açısından istanbuldan hangi şehire gidip rotamızı başlatmamız daha doğru olur (malum uçak bileti fiyatları havaalanına göre değişiyor)? -Ülkeler ve şehirler arası geçişlerde en mantıklı ulaşım yolu nedir? otobüs, tren(interrail bileti olabilir), araç kiralama vs. -Önerebileceğiniz güvenli hosteller var mı? Malum eşimle gidiyorum. Belgrad için city zen hostel'ı önerdiler. Hem uygun hem güvenli ama diğer şehirlerde ne yapacağımı bilemiyorum.-Rotamıza istediğiniz gibi ekleme çıkarma yapabilirsiniz. İlk yurt dışı deneyimimiz olacağı için sıkıştırmadan ziyade keyif alabileceğimiz az ama öz yerleri görmek istiyoruz. Yazdıklarınızın dışında mutlaka önerebileceğiniz şehir veya şehir içinde mekan var mı?Heyecanla cevaplarınızı bekliyoruz:)

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @kriyt ilk defa yurt dışına çıkacaksanız tavsiyem: Seyahat sağlık sigortanızı yaptırın ,balkanlarda dönüş uçak biletinizin çıktısını ve kalacağınız hostel rezervasyon çıktıları yanınızda olsun. Vizesiz balkan turunuzu Üskup/Ohrid (ohrid gölü), Tekrar Üsküp'e gelip o gün Belgrad'a geçerek başlayabilirsiniz. Balkan ülkeleri ve şehirlerini Üsküp/Ohrid/ Belgrad/ Saraybosna/Mostar olarak yapmanızı ve balkan turunuzu da 9 güne indirmenizi tavsiye ederim.

 39. kriyt
  kriyt says:

  Merhabalar, yazılarınızı okuduktan sonra eşimle beraber 15 günü geçmeyecek şekilde vizesiz balkan turu yapmaya karar verdik. En kısa sürede rotamızı kesin bir şekilde belirlememiz gerekiyor ki uçak biletimizi alalım, bilet fiyatları her gün bariz bir şekilde artıyor maalesef. Bu konuda da tecrübelerinize ihtiyacımız var. Ekonomik bir tatil planlıyoruz . Uçak biletleri hariç toplamda 2000 tl miz var. Nereden başlayacağımızı bilemiyoruz. Bu konuda yardımınızı isteyeceğiz. Gezmek istediğimiz şehirler; üsküp, ohrid, belgrad, novisad, saraybosna,mostar, kotor, budva, prizren,tiran.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @kriyt Balkanların gezilecek yerlerinin hepsini bitirmeye çalışmayın çünkü 2.000 TL balkan turu bütçesi için ( 2 kişi) yeterli olmaz.Ortalama 50 TL hostel ücreti 15 gün için 500 TL yapar.Kotor ve Budva'da hostel fiyatları da kişi başı 50 TL.Yani vizesiz balkan turunuzda 15 gün 2 kişi minimum en az 3.500 TL yanınızda olursa kafanızda rahat olur. Otobusle balkan turu yapmanizi tavsiye ederim. Belgrad'dan Saraybosna'ya tren yok ya da bosna hersek'ten Karadağ'a oradan Kosova ve Arnavutluk'a tren yok

 40. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Bu hafta ise Mostar'da gezilecek yerler ve Mostar şehrinde ( çevresinde) gezilecek yerler yazısı güncellenecektir. Sormak istediğiniz her soruyu buradan sorarsanız herkes faydalanmış olacaktır ☺ balkan turu rotası isteyenler de yorum yazabilirler isteyen kişilere yardımcı olabilirim.

  • Nesringokce
   Nesringokce says:

   @sedat.ayoglu Bosna Hersek Kravice Şelalesine nasıl gidilir? Balkan turu yaparken araştırdığım kadarıyla Kravice Şelalesine Mostar'dan otobüs yoktu. Ayrıca Blagaj Tekkesi, Poçitel Kalesi ve Jablanica'yı da soracaktım.

 41. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Yeniden düzenlenen vizesiz balkan turu yazılarım: Balkan turu yapacaklara tavsiyeler, belgrad gece hayatı, arnavutluk gezilecek yerler, belgrad gezi rehberi, belgrad turu yapacaklara tavsiyeler, belgrad'da yapılması gerekenler, karadağ budva gezilecek yerler, kosova gezilecek yerler, novi sad gezi rehberi, makedonya gezi rehberi, belgrad gezilecek yerler, podgorica gezilecek yerler, kotorda gezilecek yerler. Bu balkan ülkeleri gezi yazıları güncellenmiştir.

 42. Nesringokce
  Nesringokce says:

  Balkanlarda gezilecek yerleri çok iyi özetlemişsiniz. Vizesiz balkan turu blog yazılarınızı tekrar yazdığınizi farkettim. Eşim ve çocuğumla birlikte kurban bayramında vizesiz balkan turu yapmayı planlıyoruz. Sizden yardım isteyecektim ama öncelikle merak ettiğim hangi yazıları tekrar düzenleyeceksiniz.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Nesringokce vizesiz balkan turu yapmadan önce internette bir çok araştırma yaptım. Balkan ülkeleri ve şehirlerini bitirip Türkiye'ye geri geldiğimde tekrar internette araştırma yaptım. Fark ettim ki bazı bloglarda balkan turu hakkında eksik bilgiler var. Hatta bazıları balkanlarda gezilecek yerleri gezmeden " google'da üst sıralara çıkmak için " yazılar yazmış. ( parayla metin yazarlığı yaptırmış) yani birilerine para ödeyerek o ülkeyi sanki gezmiş gibi anlatarak yazılar yazılıyor. Bizim gibi gezip samimi bilgiler vermek isteyenler de kayboluyor. Bu yüzden bütün vizesiz balkan turu yazılarımı en doğru bilgiler ve geniş bilgilerle yeniden yazmaya karar verdim. ☺

 43. egemen
  egemen says:

  sedat.ayoglu merhaba sedat bey ben balkan turu için priştineye uçak bileti aldım ve turumu üsküp ohrid tiran saraybosna ve belgrad ve ordan priştine den türkiye dönüş olarak düşündüm.bu durumda sırbistan beni saraybosnadan sonra almazmı yada belgrad tan priştine ye dönemezmiyim.birde sizce orda tüm tur boyunca araba kiralamak mantıklı mı.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @egemen Selamlar Egemen Bey, benim kafama takılan siz bu rotaya Karadağ gezilecek yerler listesini eklememişsiniz. Saraybosna'dan Kosova'ya nasıl gideceksiniz. Ya da Belgrad'dan Priştine'ye otobüs var mı? Balkan turu rotanızı sırasıyla gideceğiniz şehirleri sırasıyla yazabilir misiniz? Merak ettiğiniz konu Kosova'dan sonra Sırbistan'a geçişte sorun yaşar mıyım? Arabayla balkan turu yapmak daha keyifli elbette ama kaç günlük vizesiz balkan turu planlıyorsunuz?

 44. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  basaksila Üsküp'ten Belgrad'a otobüs fiyatları 22 Euro'ydu. Bu sene en fazla Balkanlar arası otobüs fiyatlarına 3 euro zam geleceğini tahmin ediyorum. Ayrıca balkanlar gezilecek yerlerde en tuhaf olay 1 euro bagaj parası almalarıydı. Ohri'den Üsküp'e otobüs fiyatları 5 Euro'dur. Üsküp Ohri arası tren seferleri yoktur. Üsküp'ten Belgrad'a tren seferleri geçen sene bakımdaydı ama bu sene sanırım artık faaliyete geçmiştir.

 45. Mervece123
  Mervece123 says:

  Merhabalar bende erkek arkadaşı mla beraber 7 haziran saraybosna ya gidiş aldık 15 hazoran dönüşü Makedonya üsküp aldık ama aradaki ulaşım tren saatlerini vs bulamıyorum intwrnnetten en fazla ne kadar kalabiliriz plan yapamiyoruz birntuelu sizin yazdıklarınız da ve okuduklarım da he psinde bizim rotamiz ters ülke giriş çıkışlarında sorun yasamirmi yim benim bordo pasaport çünkü kalacak yer konusunda öneriniz uygun hostel ler vs varmi birde en fazla nr kadar paramı z gider birlikte kalacağımız için sorun yasamrmi yız paramızı euro ya mi çevirelim önerilerin izi bekliyorim

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Mervece123 Selamlar Saraybosna'dan direkt olarak Üsküp'e gidiş yok. Bunun yerine Saraybosna'dan Belgrad'a otobüsle gidip daha sonra Belgrad'dan Üsküp'e otobüs ya da tren ile gidebilirsiniz. Balkan ülkeleri gezi rehberimde Belgrad ve Makedonya gezilecek yerler yazımı okursanız orada saatleri yazmıştım. Balkan ülkeleri turu yaparken sınır geçişlerinde size kaç paranız olduğunu ve nerede kalacağınızı sorarlar bunları yanınızda bulundurum. Balkan turu tavsiyelerimde de belirttiğim gibi hostel ya da otel rezervasyon çıktıları yanınızda olsun. Bunun dışında otobüsle balkan turu yaparken pasaportunuzun renginin bir önemi yok. Daha da detaylı olarak sormak istediklerinizi balkan turu blog yazılarımın altına yorum yaparak sorabilirsiniz:)

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Mervece123 Bakanlarda gezi bütçesi olarak Makedonya ve Sırbistan'da kişi başı en fazla 60 TL yeterli olacaktır. Saraybosna gezilecek yerler Başçarşı Sebil etrafında (Umut Tüneli'ne nasıl gidilir yazımı okuyabilirsiniz) . Saraybosna gezisi için de 60 TL olarak günlük bütçe yeterlidir. Balkanlar gezilecek yerlerde hostel fiyatları uygundur. ( Karadağ hariç) Vizesiz balkan turuna çıkmadan önce paranızı euro ya da dolara çevirmeniz en doğru yöntem olacaktır.

 46. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  mine Balkan ülkeleri haritasına yeni bakabildim kusura bakmayın,Balkan turu rotanız çok hoşuma gitti. Bu balkan ülkeleri rotasına göre bana fazlalık gelen yerler Arnavutluk gezilecek yerlerde hiçbir şey yok boşuna zaman harcamayın. Sizin bu rota gerçektençok çok büyük ve 18 günde bu balkan turu ülkelerini ve avrupa ülkelerini turunu bitirmeniz tamamen imkansız olarak yorumluyorum. Siz nerelerden feraget edebilirsiniz? Bana opsiyon söylerseniz ona göre ben daha farklı bir rota size çıkarayım.

 47. Mine
  Mine says:

  İyi günler tecrübelerinizle gezmeyi planlayanlara gerçekten yardımcı olduğunuzu gördüm. Biz haziranda 4 kişi arabayla balkanlar planlıyoruz . Şöyle bir güzergah düşündük sofya, belgrad, zagrep, Ljubljana, zadar, mostar, saraybosna, dubrovnik, kotor, budva, tiran, üsküp, priştine, selanik, kavala bu turu 13-18 günde yapmayı planlıyoruz. Bu turda gereksiz gördüğünüz yada eksik gördüğünüz şehir yada kasabalar varsa bize fikirlerinizi söylerseniz seviniriz. Şimdiden teşekürler.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Mine selamlar Balkan turu blog yazılarımı okuduğunuz için çok teşekkür ederim. Planladığınız büyük balkan turu rotası 13-18 gün arasında bana çok kısa gibi geldi. Balkan turu yorumlarımda ve tavsiyelerimde size ilk söylemek istediğim balkan ülkeleri arasındaki yollar ne çok bozuk ne de çok mükemmel. Ama balkanlar dağlık olduğu için balkan ülkeleri arasındaki yolculuk ciddi ciddi uzun sürüyor. Ben sizin balkan ülkeleri turunuza yarın bir göz atıp size tekrar buradan yazayım daha sağlıklı olacaktır:) Balkan ülkeleri gezi rehberimi okuduğunuz için tekrar teşekkür ederim:)

 48. basaksila
  basaksila says:

  Merhaba, yardimci olursaniz inanilmaz sevinirim. Agustos ayi sonunda 15 gunluk vizesiz balkan turu planimiz var. iki kisi icin yaklasik butcemiz 4 bin tl yeterli midir, ulkeler arasi ulasim icin oneriniz nedir, pasaport kontrolundem sikintisiz gecmek icin neler onerirsiniz, son olarak vizesiz olacak sekilde onerdiginiz rota nedir? Hepsini cevaplarsaniz cok mutlu olurum simdiden cok tesekkurler

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @basaksila Selamlar,balkan ülkeleri turu için 4.000 TL bütçe yeterli olacaktır. Balkanlar gezi tavsiyeleri olarak sınır geçişlerinde muhakkak gideceğiniz şehirdeki otel ya da hostel rezervasyon çıktıları ve bir miktar para yanınızda bulunsun. Beni sınır polisleri içeri alıp bu soruları sormuşlardı. Vizesiz balkan ülkelerinde sınır geçişlerinde her hangi bir sorun yaşanmıyor sadece sorulan sorulara sabırlı bir şekilde cevap verin yeterli olacaktır. Vizesiz balkan ülkeleri turu yaparken pasaport polisi yanınıza geldiğinde sadece rahat olun. 15 günlük vizesiz balkan ülkeleri turu size yetecektir. Balkan turu rotası hakkındaki fikirlerimi de ayrıca yazayım.

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @basaksila Balkan turu gezi notlarımda en çok beğendiğim yer Bosna Hersek olmuştu. Balkan ülkeleri turunuza Makedonya Üsküp'ten başlayıp-Sırbistan-Bosna Hersek-Karadağ-Kosova-Arnavutluk ve tekrar Makedonya şeklinde yapabilirsiniz. Balkanlar gezilecek yerlerde Arnavutluk'ta gezilecek yerlere 1 günden fazla zaman ayırmayın. Kosova'da gezilecek yerlere en fazla 2 gün olabilir. Üsküp'te gezilecek yerlere 1 gün,Ohrid'de gezilecek yerlere 2 gün,Belgrad gezilecek yerlere 2 gün,Bosna Hersek'te gezilecek yerlere zamana bağlı olarak daha fazla zaman geçirebilirsiniz. Vizesiz balkan turu hakkında merak ettiğiniz herşeyi buradan sorabilirsiniz.

  • basaksila
   basaksila says:

   @sedat.ayoglu peki mumkunse balkanlar arasi otobus fiyatlarini ogrenebilicegimiz bi site onermeniz mumkun mu? uskup ohrid arasi veya ohrid belgrad arasi otobus bilet fiyati ne kadar gibi

 49. ysmorll
  ysmorll says:

  Merhaba, ben 6- 7 günlük bir balkan turu planlıyorum fakat başlangıç Türkiye'den dönüş ise Romanya'ya olacak şekilde nasıl bir rota tavsiye edersiniz?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @ysmorll Selamlar,yorumunuzu yeni gördüm kusura bakmayın. Ben sadece vizesiz balkan ülkelerinde tur yaptım. Romanya vize istediği için oraya gitmedim. 6 7 gün bana az bir süre gibi geldi. Vizesiz balkan ülkeleri için en az 10 gün idealdir. 1 haftalık vizesiz balkan turu rotası için Arnavutluk ve Kosova'yı pas geçebilirsiniz. Sırbistan Belgrad'da gezilecek yerlere 1 gün,Mostar'da gezilecek yerlere 1 gün,Saraybosna'da gezilecek yerlere 1 gün,Karadağ'da gezilecek yerlere 1 gün ayırsanız otobüsle balkan ülkeleri arasında geçişlerde de zaman kaybı yaşayacaksınız. İsterseniz vizesiz balkan ülkeleri blog yazılarımı okuduktan sonra en beğendiğiniz balkan ülkeleri hakkında tekrar soru sorabilirsiniz.

 50. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Mostar gezisi yaparken eğer hoşunuza gitmezse 1 gün eksik Mostar gezisi yapıp Kotor'a ayırabilirsiniz. Kotor şehri gezilecekyerleri de güzeldir ayrıca Budva plajlarının da tadını çıkarmayı ihmal etmeyin. Ama ortada bir sorun var ki Budva'dan Kosova'yaulaşım yok bu yüzden Podgorıca'ya gidip oradan Kosova'ya geçmeniz gerekiyor. Podgorica'da hostel sayısı çok az ve Podgorica hostelleri çok çok kötü bilginiz olsun. Priştine'de gezilecek yerlere 1 gün zaten yeterli olacaktır. 10 günlük program bu şekildeoluyor ama Balkanlar gezilecek yerler kişinin zevkine göre farklılık gösterebilir. İyi yolculuklar

 51. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Ertesi gün Belgrad'dan Saraybosna'ya geçiyoruz yolda 1 günümüz geçiyor. Saraybosna hostele ya da otele yerleştikten sonra Saraybosna gece hayatının tadını çıkarmaya kendimizi Saraybosna Başçarşı'ya atıyoruz. Ertesi gün Saraybosna Başçarşı'da gezilecek yerleri keşfe çıkıyoruz. Saraybosna Umut Tüneli Saraybosna Başçarşı'ya uzak olduğu için sabah erkenden kalkıyoruz. (O gün Saraybosna'da kalmıyoruz) Saraybosna Başçarşı gezilecek yerleri 1 günde bitirip Mostar gezilecek yerler çok fazla olduğu için Mostar şehrine geçiyoruz. Mostar şehri gezilecek noktalara 2 gün ancak yeterli olur. 7.gün ya da 8.günMostar şehrini terkedip (gece otobüsü varsa Kotor'a geçiyoruz yoksa sabah erkenden geçiyoruz) Kotor Kalesi'ni ve Kotor'da gezilecek yerlere ve Budva plajlarına 1 gün yeterli olacaktır.

 52. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Belgrad'ın gezilecek yerleri hemen bir günde bitmez. Bu arada küçük bir tavsiye, Belgrad gezilecek yerler listesi veripsana görev vermek yerine sana anlatıcam herşeyi. Kim demiş Belgrad gece hayatı sadece erkekler içindir? Belgrad geceleriherkese hitap ediyor. Akşam oldu Belgrad'ın Skadarlija Caddesi'nde (Bohem Köşesi) dolaşmadan,kaybolmadan,Belgrad'da Balkan müziklerini dinlemeden Belgrad gece hayatının tadı çıkmaz. Alacaksın sevgilini romantizm zirvede. (1 gün böyle geçti)Ertesi sabah uyandık doğru Sava Nehri kıyısında bisiklet kiralayıp Ada Ciganlija'ya doğru yol alıyoruz Sava Nehri kıyısındave Ada Ciganlija'da 1 gün geçirip Belgrad gece hayatının tadını çıkarmaya bu kez adres Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerine akmaya.. (2. gün böyle geçti) 3.gün Knez Mihaliova caddesinde zaman kaybetmeden Belgrad Zemun gezilecek yerlerikeşfetmeye çıkıyoruz. Belgrad'da yapılacaklar bu şekilde diyebilirim. Belgrad'da ne yenir? Belgrad'da ne yapılır? Belgraz gezi rehberimi okumanı tavsiye ederim.

 53. mermor
  mermor says:

  Merhabalar. Balkan turunu biz Martta yapalim dedik. Azcik usuyecegiz galiba:) Belgradda sabah 10da olcaz 10 Martta. Sonra saraybosna-mostar-kotor-budva-piristine. Donuste 20 martta sabah 5te. Rotamizi da 10-11 12? Belgrad 13 sarybosna 14 mostar 15 yol? 16-17-18 ?kotor 19 budva 20 priştine seklinde yaptik. Siz ne diyorsunuz? Kotor'a bu kadar gün fazla mi? Bu rotayla ulasim nasil olur? Planimiza yardimci olursaniz seviniriz. 😊

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @mermor Selamlar diğer balkan turu gezi rehberime yazmış olduğunuz yorumlara da cevap vereceğim. Öncelikle balkan turu yorumlarıma Belgrad gezilecek yerlerle başlamak istiyorum madem Belgrad'a uçak bileti aldınız. İlk öncelikle Belgrad havalimanındanşehir merkezine geldik Belgrad'da hostelimize ya da otelimize yerleştik bir an önce Belgrad şehir turu yapmak istiyorsunuzama ilk dikkat edeceğimiz konu Belgrad'dan Saraybosna'ya giden otobüs saatlerini öğrenmek için Belgrad otogarına gidiyoruz.Daha sonra Belgrad'da gezilecek yerleri keşfetmeye Knez Mihailova Caddesi'nden başlıyoruz. Belgrad'da döviz bürolarını KnezMihaiolava Caddesi'nde yapıyoruz burası önemli Belgrad otogarında para bozdurmak yok UNUTMAYIN!! Belgrad'da gezilecek yerleri listeye alıyoruz St.Marks Kilisesi,Sırbistan Ulusal Müzesi,Nikola Tesla Müzesi ve Aziz Sava Katedrali ve elbette KaleMegdan Parkı ve KaleMegdan Parkı içindeki hayvanat bahçesi.. Aaaa diyeceksin Belgrad'da gezilece yerler bu kadar mı?HAYIR TABİ Kİ!!

 54. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  gezgin.ressam .... Karadağ Budva plajlarında, Bosna Hersek Saraybosna Başçarşı Sebili etrafında buralarda çok fazla yerli yabancı turistler oluyor. Saydığım balkan şehirlerinde kara kalem çalışmaları ve sanatsal çalışmalar yapanlar vardı. Bosna Hersek Mostar Köprüsü etrafında bir çok esnaf var böyle bir çalışmaya izin vereceklerini sanmıyorum. Ayrıca Kosova ve Arnavutluk ülkelerinde de bu çalışmanın talep göreceğini sanmam. Balkan turu rotası hakkında ve vizesiz balkan ülkeleri hakkında herşeyi sorabilirsiniz😊

 55. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  gezgin.ressam 1)Vizesiz balkan turunuzu yapmadan önce hostel sahiplerine mesaj ve mail atıp, çalışma karşılığında ücretsiz konaklama olayını konuşabilirsiniz. (Bu şekilde Makedonya Üsküp hostelde çalışan birisi ile tanışmıştım.) 2)Couch surfing yapacağınız kişilere kara kalem çalışmanızı detaylı şekilde anlatırsanız. Onlar size daha sağlıklı ve en doğru kararları verecektir. ( Benim size söyleyeceklerim garanti kapsamında değil sadece balkanlar gezi tavsiye niteliği taşıyacaktır.)3) Balkanlarda otostop çekilmez diye bir kaide elbette yok fakat realist olmak gerekirse balkan ülkeleri arasındaki yollara bakacak olursak biraz zorlayıcı olabilir. 4)Hangi balkan ülkeleri ve şehirlerinde kara kalem çalışmanızı yapabilirsiniz ? Makedonya Üsküp şehir merkezinde, Ohrid Gölü kenarında ve Ohri şehrinde, Sırbistan Belgrad Knez Mihailova caddesinde, Belgrad Ada Ciganlija , Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinin etrafında, Belgrad Skadarlija Caddesi ( Bohem Köşesİnde) , Karadağ Kotor Kalesi''nde ve Kotor gezilecek yerler çevresinde.....

 56. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  burakreus Diğer Belgrad gezi notlarıma gelecek olursak. Knez Mihailova caddesi çok hareketli oluyor. Sokaklarda salsa danslar eglenceler oluyor. KaleMegdan Park'inda insanlar gece eğleniyorlar. Ayrıca Ada Ciganlija'ya muhakkak gidin Belgrad'da yapılacak şeylerin başında Ada Ciganlija'ya bisiklet kiralayıp gitmek ve Ada Ciganlija'daki aktiviteleri yapmak gelir. Skadarlija Caddesi ( Bohem Köşesi) 'ne gitmeden geri dönmeyin 😊

 57. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  burakreis Balkan turu vizesiz yazılarımda en çok Belgrad gece hayatı hakkında sorular alıyorum. Sırbistan Belgrad gece hayatı hakkında bir efsanedir dolaşıyor 😊 Belgrad gezi yazılarında en çok dikkat çeken Belgrad kadınları nasıl? Belgrad'da gece nerelere gidilir? Tüm soruların cevabını Belgrad gece hayatı yazımda görebilirsiniz. Size daha da samimi bir cevap vermek gerekirse o kadar çok büyük hayaller kurup yollara çıkmayın. Evet, Sırp kadınları çok çok guzel hepsi uzun boylu manken gibi. Ama hiç bir Sırp kadını Türkler gelse de alemlere akalım diye beklemiyor. Sırbistan Belgrad'da gezilecek yerlerin hepsini her yerini gezmiş birisi olarak söylüyorum Belgrad gece hayatı öyle dillere destan olacak şekilde değildir. Bir çok erkek arkadaşım Belgrad gece hayatı kadınlar şöyle böyle diyerek yola çıktı elleri boş geri döndüler 😊 Sırbistan Belgrad gece hayatı ucuz hem de çok ucuz. Taksim'de 1 gecede harcadığımız parayı Belgrad'da 4 günde harcayamayız.

 58. Gezgin.ressam
  Gezgin.ressam says:

  Merhabalar yakında Balkanlara otostop yapacağım yazınızı hemen hemen hepsini okudum ve Kosova Sırbistan ilişkisini öğrenmem iyi oldu hocam . Hocam soracağım soru şu . Ben kendim ressamlık yapıyorum artı öğrenciyim . Bunu balkanlarda sokakta çizsem ilgi varmı sizce ? Hem gezip hem çalışmak istiyorum aslında çalışmak değil sadece günlük konaklama ve ihtiyaç paramı çıkarsın yeter . Balkanları bitirince Asya yolculuğu yapmayı düşünüyorum. Türkiyede hemen hemen her ile otostop ile kamp vs seyahatım olmuştur . Sanırım sizin belirdiğiniz Makedonya Sırbistan Bosna Hersek Karadağ Kosova Arnavutluk şeklinde bir rota yapmıştınız bende ona tabi tutacam . Ben aslında yukarıdan aşağıya doğru gelecektim ama sizin rotanız daha iyi gibi. Couchsurfing tabiki kullanacağım ama her ihtimale rağmen sizce balkanlarda karakalem portreye ilgi duyarlar mı ? Teşekkürler yolunuz güzel olsun ☺

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Gezgin.ressam size ilk acil önerim balkan ülkeleri turunuzu couch surfing yaparak gezeceginizi pasaport kontrol noktalarında söylemeyin. Özellikle Makedonya pasaport kontrolünde sahte hostel rezervasyonları çıktıları elinizde olsun. Booking.com'dan "ücretsiz iptal seçeneği olan" hostelleri ya da otellerden rezervasyon yapın daha sonra çıktısını alıp iptal edin . Balkan ülkeleri turumu yaparken Balkanlarda otostop çeken bir yabancı ile tanıştığımda sadece Arnavutluk ülkesine arabayla gittiğine şahit olmuştum. Balkanlar gezilecek yerler çok fazla seçenek sunuyor. Yaptığınız işi ve cesaretini takdir ettim. Yarın size bu işi hangi balkan şehirlerinde yapılabilir olduğunu detaylı şekilde yazacağım 😊

  • Gezgin.ressam
   Gezgin.ressam says:

   @sedat.ayoglu teşekkür ederim dikkata alacağım bilgileri ve beklemedeyim :)

 59. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Düzeltme: " Karadağ en ucuz vizesiz balkan ülkeleri arasında 1. Sırada. " yazmışım. Cep telefonundan yazdım bu yüzden klavyenin azizliğine uğramışım . En ucuz vizesiz balkan ülkeleri sıralaması yeme,içme ve konaklama olarak ucuzdan pahalıya şu şekildedir, Makedonya, Kosova, Sırbistan, Bosna Hersek, Arnavutluk ve Karadağ şeklinde olacak.

 60. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  Sizin vizesiz balkan turları rotanız şu şekilde olabilir. 2 adet balkan turu rotası çıkarmak istedim size. 1.balkan turunuz, Ucuza uçak bileti bulabilirseniz Karadağ'a gidip Kotor'da gezilecek yerleri yarım günde bitirebilirsiniz. ( Kotor'da hostel fiyatları Budva'ya göre ucuz. Budva'da hostel şehir merkezine aşırı uzak) ertesi gün Budva plajlarının tadını çıkarabilirsiniz. Budva'da gezilecek yerler çok kısıtlı. Tekne ile gezileri mevcut ama pahalı. Kısaca Karadağ ucuz balkan ülkeleri sıralamasında 1. Sırada. Size tavsiyem balkan turu rotası çıkaracaksanız bunu göz önünde bulundurun. Budva Sea Dance Festival'e katılın Dünya'nın en iyi gece hayatı burada demek biraz abarti olabilir ama Budva gece hayatı en iyi bu festival'de çıkar. Dönüşü Saraybosna havaalanından yapın. Bosna Hersek gezilecek yerler daha fazla özellikle Mostar çevresinde gezilecek yerler çok çok fazla. Kravice şelalesi nerede ? Kravice şelalesi nasıl gidilir? Blagaj Alperenler Tekkesi hakkında yazılarımı okuduktan sonra tekrar konuşabiliriz

 61. burakreis
  burakreis says:

  Hocam sen vizesiz balkan turu yapmamışsın,resmen 2 ay balkan ülkelerinde yaşamışsın .dün facebook sayfanda gördüm; balkanlarda gezilebilecek güzel yerler hakkında isteyene yardımcı olabileceğinizi söylemişsiniz. bir arkadaş gurubuyla tahmini şuan 4 kişi (ama artabilir) bizi gitmeye değecek yerler yani: gezi, yemek ,konaklama, eğlenme, gibi 7 günlük bir rota tavsiyeniz olabilir'mi hocam bir kaç arkadaştan duyduğuma göre ucak biletleri konusunda onlara yardımcı da olmuşsunuz anlatmayla bitiremediler hatta bosna'da gönderdiğiniz motel sahipleri arkadaşlarla özel olarak ilgilenmiş ve elinden gelen her türlü yardımı yapmış sizden bir kıyak istiyoruz hocam şu öğrencilere bir kıyak yapın :) şimdiden teşekkürler..

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @burakreis Selamlar, balkanlar uçak kampanyası hakkında net bir bilgiye sahip değilim. En ucuza uçak bileti nasıl alınır? Yazımı okuyabilirsiniz. Balkan turu rotası çıkarmadan önce nasıl bir yer aradığınız çok önemli. Doğa mi seviyorsunuz, gece hayatı mi şehir hayatı mı? Örnek; Belgrad gece hayatı çok çok harika. Size tavsiyem balkan turu yorumlayımi ülke ülke olursanız o yazının altından sorduğunuz sorulara memnuniyetle cevap veririm. Balkanlar gezilecek yerler gerçekten çok çok harika. 4 erkek arkadaş gidecekseniz Sırbistan, Bosna Hersek ve Karadağ harika bir balkan turu rotası olacaktır.

  • burakreis
   burakreis says:

   @sedat.ayoglu tavsiyeleriniz için öncelikle teşekkür ederim hocam . bizim ilk yurt dışı gezimiz olucak malum ögrenci hallerini sizde yaşadınız bilirsiniz bütçe olaylarını :) belgrat hakkında bazı şehir efsaneleri dolaşıyor.. ve sizde birçok yazınızda belgrat gece hayatından ve şehir efsanelerinden bahsetmişsiniz :) bu efsaneler doğrumu yoksa kulaktan duyma söylentilermi çok merak ediyoruz.. bilgilendirirseniz seviniriz ve kesin suraya gidin görün dediginiz yerleri merak ediyoruz gerçi haziran ayında çok ca başınızı agrıtacağız bu konuyla alakalı ama olsun siz yinede anlatın zevkli oluyor :)

 62. sedat.ayoglu
  sedat.ayoglu says:

  ha-di Balkanlara ucuz uçak bileti bulursanız gidis dönüş en fazla 600 TL ile 700 TL ödersiniz. Siz Belgrad'a uçak bileti alıp Saraybosna'dan dönerseniz daha mantıklı olur ve zamandan kazanırsınız. Hostellerde kalmak ısterseniz 2 kişinin kalabileceği odalar oluyor 5 gecelik en fazla 350/400 TL ödersiniz. Şehirler arası yolculuk maliyetlerini balkan ülkeleri yazılarımdan öğrenebilirsiniz. Gerisi yemek ve sizin extra harcamalarıniza kalmış. Sırbistan Belgrad aşırı ucuz orada çok para gitmez. Vizesiz balkan turu yorumlarım şimdilik bunlar. Siz sordukça seve seve yardımcı olurum 😊

 63. ha-di
  ha-di says:

  merhaba.mayıs ayında eşim ile birlikte balkan turu planlıyoruz.ancak ferdi şekilde mi tur ile mi kararsız kaldık.sizden ricam bize 5gece kalabilecek şekilde bir program yağabilirmisiniz ?tur ile mi ferdi şekilde mi önerirsiniz?birde ferdi girmenin maliyeti tahminen ne kadar olur yardımcı olursanız sevinirim.şimdiden ilginiz için teşekkür ederim

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @ha-di 5 günlük vizesiz balkan turu rotası için en iyi ülke Bosna Hersek ve Sırbistan derim. Bosna Hersek gezilecek şehirler ve Sırbistan gezilecek şehirlerde fiyatlar gayet uygun. Belgrad'da ve Saraybosna'da rehbere hiç ihtiyaç yok. Mostar çevresinde gezilecek yerler çok fazla ve çok harika. Özellikle Kravice Şelalesini öneririm. Mostar'da günlük turlar var hem de uygun fiyata bunları kullanabilirsiniz. Tavsiyede bulunabilirim ısterseniz. Vizesiz balkan ülkelerinde ferdi olarak gitmek daha keyif verici olur.

 64. Beşiktaşlı Gezgin
  Beşiktaşlı Gezgin says:

  Bize 10 günlük vizesiz balkan turu çıkarabilir misiniz?Otobüsle balkan turu yapacagımız için çoluk çocuk perişan olur mu diye düşünüyorum.Balkan turu yapanlar en çok yolların bozuk olduğundan şikayet ediyorlarmış. Vizesiz Balkan ülkeleri hep hayalimiz olduğu için tatilimizin kötü geçmesini istemiyoruz. 10 günlük Balkan turu için tavsiyeleriniz nelerdir ? Size zahmet olacak ama bize güzel bir Balkan turu rotası çizermisiniz?

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Beşiktaşlı Gezgin ailecek gideceğiniz için ve 10 günlük Balkan ülkeleri turu için en güzel tatil planı şu şekilde olabilir. Türkiye'den Belgrad'a uçak bileti alıp, Belgrad 2 gün, Bosna Hersek 3 gün (1 gün Saraybosna , 2 gün Mostar "Kravice Şelalesi için 1 gün" ) , Kotor ve Budva için 1'er gün. Diğer günler yollarda geçecektir. Türkiye'ye dönüşü de Karadağ'dan yapmak en güzel yol olacaktır . Yollarda geçen süreye göre planlar değişir. Balkan ülkeleri turu için kesin program yapmak biraz zor oluyor. Bu yüzden şehirler arası otobüs saatlerini de ayrıca yazmıştım😊

 65. Beşiktaşlı Gezgin
  Beşiktaşlı Gezgin says:

  Bu Ramazan Bayramında vizesiz Balkan turu yapmayı düşünüyordum.Balkan turu gezi notlarınızı okudukca kesinlikle balkan turu yapmaya karar verdim. Biz de ailecek otobüsle balkan turu yapmak istiyoruz. Vizesiz balkan turu blog yazınızda rotayı Üsküpten Belgrada doğru yapmışsınız . Biz Ohridden Tirana geçip balkan turumuzu bitirmeyi düşünüyoruz. Sizce balkan turu için nasıl bir rota yapmalıyız? Duyduğum kadarıyla Kosovaya girenleri Sırbistan içeri almıyormuş. Balkan turu yorumlarında en çok sizin gezi notlarınızı beğendim. şimdiden teşekkürler

  • sedat.ayoglu
   sedat.ayoglu says:

   @Beşiktaşlı Gezgin Selamlar, gezi bloguma ilk yorumu siz yazdınız😊 Bunun için teşekkür ederim. Ben size detaylı şekilde vizesiz balkan turu hakkında yazmaya çalışayım. Balkan turu rotası ile ilgili sormak istediklerinizi sorabilirsiniz.1) Isterseniz balkan turu fırsatlarına bir göz atabilirsiniz. Bir çok firma otobüsle balkan turu yapıyor. Ailecek gidecekseniz daha uygun fiyata balkan turu olabilir. 2) Ben balkan turu rotasını Makedonya'dan Sırbistan'a oradan da Bosna Hersek , Karadağ ve devamı olarak yaptım çünkü Sırbistan ve Bosna Hersek gezilecek yerler daha çok ilgimi çekti. 3) Makedonya'dan Arnavutluk'a otobüs seferleri mevcut. Ohrid'den Tiran'a 6 saat sürüyor) Tiran'da gezilecek pek fazla yer yok.4) Tiran'dan Karadağ Kotor'a otobüs seferleri var ( Bu sayede Kosova

  • Beşiktaşlı Gezgin
   Beşiktaşlı Gezgin says:

   @sedat.ayoglu Bize 10 günlük vizesiz balkan turu çıkarabilir misiniz?Otobüsle balkan turu yapacagımız için çoluk çocuk perişan olur mu diye düşünüyorum.Balkan turu yapanlar en çok yolların bozuk olduğundan şikayet ediyorlarmış. Vizesiz Balkan ülkeleri hep hayalimiz olduğu için tatilimizin kötü geçmesini istemiyoruz. 10 günlük Balkan turu için tavsiyeleriniz nelerdir ? Size zahmet olacak ama bize güzel bir Balkan turu rotası çizermisiniz?

Görüşünü yaz Vazgeç