Balkanlar Gezilecek Yerlerde Aşk

Balkanlar Gezilecek Yerlerde Aşk

Balkanlar Gezilecek Yerlerde Aşk

Bu yazımda anlatacağım her şey aslında tamamen benim özel hayatım. Bu yazı içerisinde balkanlar hakkında pek bilgi bulamayacaksınız. Merak edenler için en baştan söylemekte fayda gördüm:)

"Balkanlar Gezilecek Yerlerde Aşk" Hakkındaki Yorumlar (0)

Her Şey Bosna-Hersek Ülkesini Çok Beğenmemle Başlamıştı

Balkan ülkeleri turumda Makedonya Üsküp’ten başlayıp Belgrad’a , Novi Sad’a , Saraybosna’ya ve sonrasında Mostar’a gelmiştim. Belgrad gezilecek yerleri gerçekten çok beğenmiştim hatta Novi Sad’dan Saraybosna’ya geçerken keşke Novi Sad Exit Festival’e de katılsaydım diye içimden geçiriyordum. Hatta 1 yıl sonra tekrar gitmek istediğimde Exit Festival bilet fiyatlarının 250 Euro olduğunu duyunca vazgeçmiştim. Gel gör ki balkan turu gezi notlarıma bu kadar güzel anılar biriktireceğim hiç aklıma gelmezdi. Balkanların gezilecek görülecek yerlerinde en çok Bosna-Hersek’te zaman geçirmiş ve çok beğenmiştim. Bosna Hersek, şelalelerinden tarihi yerlerine kadar beni çok derinden etkilemişti.

Balkanlar gezilecek yerler - Sutjeska National Park

Balkanlara Gidin Gezin Korkmayın

Mostar gezilecek yerler yazımdan Balkanlarda Aşk yazısının giriş kısmını okuyabilirsiniz. Vizesiz balkan turu hatıralarımda en etkileyici kısım bu olduğu için bu bölümü ayrıca yazmaya karar verdim. Biliyorum kimsenin özel hayatıyla ilgilenmiyorsunuz. Aslında bunu yazmamın bir diğer amacı da hem ilk defa balkanlara gidecek kişilere güvenlik sorununun olmadığı hem de 1,5 balkan turu attığım için balkan ülkelerini gezmenin ne kadar kolay olduğunu da göstermek olacak. Balkanlar gezi haritasına ihtiyaç bile duymadan gezilecek yerleri tek başınıza gezebilirsiniz.

Mostar gezilecek yerler - Blagay Tekkesi

Sadece Mostar’ı Değil Çevresindeki Yerleri de Gezin

Mostar Bosna-Hersek’te ve Saraybosna Bosna-Hersek’te klasik bir turist tatili yaparak gidip gelirseniz çok şey kaçıracaksınız. Bütün olayı ateşleyen Mostar Köprüsü yakınlarında kaldığım Guest House Adi hostele gelen İspanyol sırt çantalı bir gezginle tanışmak oldu. Bosna-Hersek gezi rehberi kitabına ikimiz de şöyle bir göz attıktan sonra şuraya da gidelim buraya da gidelim sohbetleri başladı. İlk önce Kravice Şelalesi’ne , Poçitelj’e , Jablanica’da kuzu çevirme yemeye , Hutovo Blato’ya, Blagay Alperenler Tekkesi’ne gittiğimizde aşırı etkilenmiştik. Bosna Hersek’te gezilecek tüm yerler kitapta işaretlenince her yerine gitme arzusu başlamıştı. Mostar çevresinde gezilecek yerler yazısında detayları okuyabilirsiniz.

Bosna-Hersek gezilecek yerler - Hutovo Blato

Önce Yollarımız Ayrıldı

Dubrovnik’ten Mostar’a gelen Soraya ve Saraybosna’dan Mostar’a gelen ben seyahatimizi birkaç gün daha uzatıp Neretva Nehri’nde yüzmeye gidiyorduk. Çok güzel günler geçirdikten sonra ben Mostar’dan Kotor’a , Soraya ise Mostar’dan Split’e geçmesi ile yollarımızı ayırdık. İlk başta neden Bosna Hersek’te gezilecek yerleri gezmekten vazgeçtiğimi ben de anlamadım ama hikayenin devamını okuyunca mantıklı bir cevap bulacaksınız.

Ben Kotor’dan Budvaya , Sea Dance Festival’inden ,  Podgorica’ya , Kosova’ya ve Arnavutluk’a kadar gitmiştim. Kosova’ya geçerken eski şirketimin vergi borçları yüzünden hesabımın tekine haciz geldi ve bu hesapta tatil için para vardı. Buradan vergi memurlarına sevgi ve saygılarımı iletiyorum. Diğer hesabımda ise çok az para vardı belki de bu para geri kalan balkan turuma yetmeyecekti bile. Ben de başıma gelenleri instagram ve facebook hesaplarımda paylaşıyordum. Amacım Kosova’dayken Mostar’a geçmekti. Soraya ile o an tekrar buluşalım diye yazışıyorduk. Her işte bir hayır vardır sözü bu olsa gerek. Ben de paralar suyunu çekince gitmekten vazgeçtim,yok geliyorum diye kıza yazıyordum. En son Soraya da sinirlenip gelme artık diyordu.

Bosna-Herse gezilecek yerler - Boracko Lake

Neyse İstanbul’da spor koçluğu yaptığım aile hesabıma para atınca Allah dedim. Şimdi Balkanlar düşünsün hesabı hemen Arnavutluk’tan Mostar’a nasıl geçerim diye hesapları yaptım. Bu ana kadar yollarda ve otogarda uyuduğum için mobil veriyi de açmıştım. Battı balık yan gider dedim.

Sonra Yeniden Buluştuk

Bir şekilde Arnavutluk’tan Kotor’a otobüsle geldikten sonra Kotor’dan Mostar’a giden otobüsleri sordum. Maalesef sadece akşam 23:00’de varmış. Ben de Sea Dance Festival’de yağmur altında ıslanıp üzerine Podgorica otogarında uyuyup bir de üzerine uzun yolculuk yaptıktan sonra bitkin halde olunca Kotor’da kaldığım aynı hostelde kalıp Mostar’a ertesi gün otobüsle geçmiştim.

Mostar’a geldim fakat dönüş biletim Üsküp’tendi. Baktım bu iş böyle olmayacak ben de hazır gemileri yakmışken limanı da yakayım dedim İstanbul’a dönüş biletini yırtıp attım. Bu arada Mostar’da kaldığım hostelde yer yoktu. Soraya ile ikimize hostel sahibi kendi evinin bir odasını vermişti hatta bizden para da almamıştı. Nasılsa buralardasınız yine geleceksiniz diye… Nitekim de öyle oldu.

Bosna-Hersek gezilecek yerler - Konjic

Yeniden Bosna’yı Keşfe Çıktık

Audi arabayla Jablanica’da kuzu çevirme yediğimiz yere gitmiştik. Jablanica Köprüsü’nü de görelim hem de Jablanica’da gezilecek yer var mı diye bakalım demiştik. Çok harika ve tertemiz suyuyla bizi etkileyen Jablanica’da 1 gün konaklayacaktık ama baktık ki bize hitap eden çok fazla şey yok evin teki göle (nehire) sıfır konumdaydı izin alıp bahçesinde çok güzel bir piknik yapmıştık.

Buradaki hedefimiz Boracko Lake’ti. Oraya giderken Konjic’i de tesadüf eseri keşfetmiş olduk. Baktık herkes nehirde yüzüyor hem bizim de karnımız aç. Bir şeyler yedikten sonra nehirde yüzüp up uzun bir dağ yolundan Boracko Lake’e ulaştık. Balkan turu maceralarımdan detayları okuyabilirsiniz.

Balkan ülkelerinde en güzel yerlerden olan Lukomir Dağı’na çıkmak istedik. Kime sorsak adresi bilmiyordu. En son ‘’Autobuska Stanica’’ yani otobüs terminalinin otoparkına çekip ücretsiz wi-fi bağlanıp Lukomir hakkındaki bilgileri okuduk. Fakat buraya jeep harici çıkmak imkansızmış.

Bosna-Hersek gezilecek yerler - Sutjeska National Park

O zaman Sutjeska National Park’a gidelim bari diye konuştuk. Araba hem tüplü hem de benzinli olduğu için gaz bitmişti benzin de neredeyse azdı. Abi çık çık yollar bitmiyor benzin de azaldı iyice. Bildiğim bütün duaları okuyorum. Bir ara suratım düşmüş , kız da neden gülmüyorsun? Dedi. Şimdi söylersem panik yapar diye olayı benzinciye varınca anlattım. Kaç saat sonunda benzinciye vardık hatırlamıyorum. Tek hatırladığım yollarda kimseler yoktu sanki Karadeniz’in dağlarına çıkar gibi dağ üstüne dağ çıkıyorduk. Kışın arabayla Kars’a giderken bile Karadeniz üzerinde bu kadar dağ görmemiştim.

Mostar çevresinde gezilecek yerler - Jablanica

Sonunda merkezi bir yere geldik. Porsiyonları çok büyük pizzalardan yedik. Adam haliyle buralı olmadığımızı anlayınca nereden geldiniz nerelesiniz? Diye sordu. Manyak mısınız? Kardeşim hesabı ne işiniz var buralarda imasını bir güzel hissettirdi bize. Macera Sutjeska National Park yazısından devam ediyor.

Sonra Başka Araç Kiraladık

Mostar’a gelip Jeep kiralamak istedik. Bu arabayla çıkılmıyor dedik ama araba 2 gün sonra geleceğini duyunca (belki 3 gün) Mostar’da yine değişik yerlere gittik. Jeep’i alıp tekrar düştük Sutjeska National Park yollarına.  Göreceğimizi görüp 1 gece daha Sutjeska National Park’ta konakladıktan sonra hedefimiz Una Naitonal Park oldu. Burası Bihac Bosna-Hersek diye geçiyor. Yani Edirne’den Kars’a yolculuk yapacağımızı düşünün. Bir de üzerine balkanların dağlık yolları eklenince tahmini 3 gün sürer diye plan yapmıştık. Gel gör ki yollarda gördüğümüz tüm şehirlere uğradık. Gittiğimiz yerleri merak edenlere Travnik gezilecek yerler , Jajce Gezilecek Yerler , Banja Luka gezilecek yerler yazılarını okuyabilirler.

Bosna-Hersek gezilecek yerler - Jajce

Balkanlar gezilecek yerler gerçekten doğasıyla birlikte çok çok harika yerler. Özellikle Bosna Hersek’te gezilecek yerleri gezmek için en az 20 gün ayırmanızı tavsiye ederim. Ben arkadaşlarımla tekrar balkan turu yapmayı düşünüyorum. Yine aynı yerlere gitsem hiç sıkılmayacağımı da biliyorum.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z