Yaz

BANGKOK GEZİ REHBERİ

calendar_today Mar 19, 2018

BANGKOK GEZİ REHBERİ

TAYLAND BANGKOK GEZİLECEK YERLER

Bangkok gerçekten de tam bir rüya şehirdir. Hareketli bir gece hayatı vardır ve gerçekten de bu gece hayatını sizler de yaşamak isteyebilirsiniz. Dizi dizi Gökdelenler var. Bu konuda aslında biraz da olsa New York, biraz Las Vegas havası yaşatan Bangkok'da aşırı bir sıcak bulunmaktadır. Biraz kirli ve kaotik bir yapısı vardır. Bu da hem başkenti olmasından kaynaklanır hem de yoğun bir kalabalık olmasından kaynaklanır. Sıcak kelimeleri ve kaotik kelimesi biraz kullanıldığı zaman elbette ki Bangkok, biraz zor bir şehir gibi gelse de aslında enerjik ve hareketli bir şehir olarak bilinmektedir.

Tayland'ın en büyük şehir olmasının yanı sıra, aynı zamanda da az önce de söylediğimiz gibi başkentidir. Şehrin resmini adı çok uzundur. Bu yüzden dolayı halk dilinde Melekler Şehri ve ya Doğu'nun venedik'i de denmektedir. Ülkenin tropik bir iklimi vardır. Gökdelenlerin çokluğu sebebiyle, Bangkok çok sıcak olmaktadır. Öyle ki Dünya Meteoroloji Örgütü son açıklamasına göre, dünyanın en sıcak büyük şehri olarak Bangkok'u seçmiş bulunmaktadır. Bangkok geleneksel ve modern en değişik bir harmanlanması olarak sizlere sunulmuş bulunmaktadır. Şehrin bir yanında gökdelenler, rezidanslar bir ara mahalleye girdiğinizde karşınızda gecekondular bulunabilir.

Çok farklılıkları bir araya getiren harmanlamış ve bunu da kendisine yapıştırmış bir şehir olarak karşımıza bulunmaktadır. Nüfusun 8,5 milyon civarındadır ki, bu resmi rakamlardır. Aslında kaçakları ile birlikte ortalama, 11 milyon civarında bir nüfusa olduğu söylenmektedir. Ağırlıklı olarak tabii ki yine Hindistan'dan etkilenmesi nedeniyle, Budizm ancak Müslüman Hristiyan ve yerel farklı dinlere mensup olan insanlar bulunmaktadır. Şehrin tarihi 15. yüzyıla kadar dayanır. Bu yüzden dolayı da gelişmiş bir yapısı vardır. Nehrin ağzında yer aldığı için Gümrük ve Ticaret işlerinin merkezi haline gelmiş bulunmaktadır. Teknolojik gelişmelere ayak uydurmaya zorlanmış bir şehir olarak bilinmektedir. Birçok festivale ev sahipliği yapar, bunlar hakkında daha detaylı bir şekilde bilgi vermeye çalışalım.

Bangkok Hakkında

Öncelikle şunu söylemek gerekir ki, çok yoğun bir nüfusa sahip olmasına rağmen, herkes güler yüzlüdür. Gerçekten de insanlar burada sizleri çok güzel yüzlü bir şekilde karşılamaktadırlar. Evet biraz kaotik bir yapısı bulunabilir ancak, sizlere sunmuş olduğu farklılıklar bu kaotik yapısını düşündüğünüz zaman aklınızda soru işaretleri olabilir ancak, bu konuda Bangkok gerekenleri yapmış ve çok güzel gelişimi sağlamış bir şehir olarak karşımızda duruyor. Enerjik ve hareketli bir şehir. Ayrıca sizler de Bangkok'a gittiğinizde zaten, bu farklılıkları göreceksiniz.

İsterseniz sokakta satıcılardan yemek alabilecek isterseniz çok ünlü restoranlarda şef aşçılardan hazırlanmış olan, çok lüks yemekleri göreceksiniz. A'dan Z'ye her şeyin sunulduğu bir şehir olarak gözüküyor. Bir yanda bir nehrin kıyısında oturup, yemek yiyebileceğiniz gibi bir yandan da isterseniz bir rezidansın bir kulenin bir gökdelenin tepesinden de çok rahatlıkla bütün şehri izleyebileceğiniz şekilde yemek yeme fırsatlarını bulunuyor. Otel deseniz otel konusunda sınırsız seçenek var, çok uygun fiyatlı otellerden çok lüks otellere kadar birçok farklı fiyat seçeneği sunuluyor. Kısacası Bangkok'da aradığınız her şey çok rahatlıkla bulabiliyorsunuz. Her türlü eğlence ve fırsat burada sizlere sunulmuş bulunuyor.

Bangkok Nerede ?

Bangkok bileceğiniz üzere, Tayland'ın başkentidir. Tam olarak Asya'nın güneyinde yer almaktadır ve Tayland körfezinin de yanı başında yer alır. Zaten bildiğiniz üzere, bir sahil kenti olması olarak da bilinir. Bu yüzden dolayı da böyle bir özelliği bulunur.

Bangkok'a Nasıl Gidilir ?

Türkiye'den haftanın her günü aktarmasız olarak uçuş şansı bulunmaktadır. Bu aktarmasız uçuşlar İstanbul'dan yapılmaktadır. İstanbul Bangkok seferleri düzenlenir. Bu seferler aşağı yukarı 10 saat kadar sürmektedir ancak, biraz daha uygun fiyata gelmesi için, sizler de aktarmalı yolculuk da tercih edebilirsiniz. Aktarmalı yolculuk, tercih ettiğiniz takdirde, çeşitli ülkeler üzerinden vardınız için dinlenmesi ve duraklama süresi aradaki boşlukları ile birlikte 18 saate kadar çıkabilir bu uçuş süresi.

Bangkok Havalimanı'ndan Şehir Merkezine Ulaşım

Bangkok özelliklerinden bir tanesi de kesinlikle tabii ki çok farklı ve çok eski bir şehir olmasından kaynaklanmaktadır. Bu yüzden dolayı, yatırımlar yapılmıştır. Otobüs bağlantıları ile kentin her noktasına çok kolay bir şekilde ulaşılabilmektedir. Bu yüzden dolayı da sizler de havalimanında indiğiniz zaman, aslında tercih edebilirsiniz. Ancak şunu bilmemiz gerekiyor. Öncelikle kentte 2 adet hava limanı bulunmaktadır. Havalimanı'ndan kentin birçok noktasına ulaşımda toplu taşıma kullanılmaktadır. Otobüsler ile ilgili olarak şunu da söylemek gerekir ki, günün 24 saat hizmet vermektedir. Bu sayede sizler de otobüsler sayesinde istediğiniz yere çok kolay bir şekilde gidebilirsiniz.

Bunun yanı sıra taksilerde bulunur. Bangkok'ta Türk Lirası da göz önünde bulundurulduğunda, taksi fiyatları oldukça ucuzdur. Bu yüzden dolayı taksiyle seyahat etmeniz sizler için çok daha büyük kolaylık sağlayacaktır. Özellikle buraları bilmediğimiz için taksiyle her tarafa gitmek hem uygun atlı hem de sizler için çok zorluk çıkarmayacak şekilde olacaktır. Toplu taşımalarda kontörlü kart sistemi vardır. Tek seferlik seyahat için, 3 TL tutarında aşağı yukarı bir ödeme yapıyorsunuz. Bunun haricinde gitmiş olduğunuz yerlerle ilgili belirli rotasyonları belli rotaları uygun olarak gidildiği için toplu taşıma hakkında ayrıntılı bir bilgiye sahip olmanız gerekiyor.

Metro biraz daha kısıtlı bir alanda hizmet veriyor. Bu arada mavi otobüsler normal sistemde çalışırken, sarı otobüsler var. Bunlar daha çok ekspres özelliğine sahip. Ayrıca kentte bulunan viyadüklerde üzerinden hava trenleri denilen bir tren sistemi var, iki odalı feribot sistemi var. Bu sayede isterseniz doğu-batı yönünde romantik bir gezi imkanı da sunuyor.

Bangkok Gezilecek Yerler

Bangkok gezisi için inanılmaz yerler bulunmaktadır. Şimdi sizlere hızlı bir şekilde anlatmaya çalışacağız. Bu yerler ile ilgili olarak, öncelikle bilmelisiniz ki, eğer gezilecek yerleri keşfe çıkarsanız. Görmek istemeyeceğiniz kadar, Buda heykeli göreceksiniz. Sokaklar, caddeler, meydanlar, bağdaş kurup oturan bir sürü Buda heykelleri ile dolu. Ancak yüksek binaları sebebiyle, biraz New York havası ışıklandırmaları sebebiyle, biraz Las Vegas havası vardır. Eğlence mekanları, Budist tapınakları, Saraylar, gerçekten de keşfedebileceğiniz birçok farklı yer var. Gezip doyamayacağınız, Uzakdoğu'nun uzak kültürünü gerçekten de sizleri çok güzel bir şekilde sunan ve sizlere doyumsuz tatlar sunan bir şehir olarak ön plana çıkıyor.

Gerçekten de gündüz yani günümüz açısından ciddi anlamda metropollerden biri haline gelmiş ve kendi kültürünü farklı köşelerde yaşatabilen bir yer. Gökdelenler ve dolu kalabalık bir caddede yürürken Tayland'ın ahşap evlerini görüyorsunuz yerel halk çok hoşgörülü turistlere karşı çok yardımsever ve her an sizlere yardım etmeye çalışıyorlar. Bu yüzden dolayı banka bu gezmek için özellikle günün her saatine yaşamak için birkaç gün ayırmak sizin için çok daha güzel olacaktır. Sizlere kısaca birkaç yerden bahsedelim. Bangkok bunu daha önce de söylediğimiz gibi, tarihi bir kısmı vardır. Şehir içerisi boyunca uzanan bir kısmı vardır. 150 seneye yakın, kraliyet ailesinin ikamet ettiği Büyük Saray bu nehrin kıyısında bulmuştur.

Buraya doğru gittiğinizde zaten inanılmaz bir ihtişam görüyorsunuz, mimari görüyorsunuz. Sarayın hemen yanında, bir tapınak var. Bu tapınakta da gerçekten de yine inanılmaz bir mimari var. Ancak biraz büyük saraydan bahsedelim, ışıl ışıl parlayan altın başlıklarıyla sağ yaka kısmında yükseliyor. Nehrin 1782'den 1925'a kadar Kraliyet Ailesi burada kalmış ve çok geniş bir alana sahip kültürel ve tarihi geçmişi kentin en önemli yapısı olmasını ön plana çıkarıyor. Gökdelenlerin arasında duran ışıklandırması ile, sizlere çok farklı havalar katıyor. Gerek yapı içerisinde, birçok heykel ve figür gerekse mimarisi, Uzakdoğu sanatının gerçekten de harika bir örneği olarak karşımızda duruyor.

Bu arada içerisinde özel bir tapınak var burada ziyaret ederken belirli kıyafet prosedürleri var. Buna uyma zorunluluğu bulunmaktadır. Bu konuda biraz İtalyan rönesansı, biraz İngiliz mimarisi inanılmaz bir hava katmış. Tay mimarisiyle karıştığı zaman, gerçekten de gezip görmeniz gereken bir yer olarak gözüküyor. On yedinci yüzyılda yapılmış olan bir yer ve şehrin simgelerinden biri haline gelmiş. Aslında görüntüsü bir Piramidi andırıyor, biraz Mısır piramitlerine benziyor ancak, Uzak Doğu Sanatı en güzel şekilde yansıtan tapınaklar dan biri. Çin seramikleri, işte yerel figürler süslemeler en ince ayrıntıya kadar dikkat edilmiş. Bu yüzden dolayı da, gerçekten de çok güzel gözüküyor. Kral 2. Rama zamanında yapılmış ve bu da nehrin kıyısında yükselen bir tapınak dış cephesi komple mozaiklenme geçirmiş ve Çin porselenden yapılmış gerçekten de gördüğünüz zaman aşık olacağınız yerlerden biri.

Jim Thomson evi, Tayland'ın efsanevi Amerikalısı olarak bilinir. Bangkok kültürünü yansıtan en güzel evlerden biri olarak karşımıza çıkıyor. 2. Dünya Savaşı sırasında Jim Thomson, aslında siyah için çalışmakta ve burada Tayland'a geliyor. Ömrünü 25 senesinde Thomson burada geçiriyor. Özellikle ipek endüstrisinde çok büyük gelişimler sağlıyor. Tay İpek şirketini kuruyor. Öncelikle bundan sonra da artık Asya daha çok anlatılan hikayelerden biri haline geliyor.

1959 yılında yapımı tamamlanmış olan bu komplekste kendisi toplamda 6 evden oluşan bir kompleks kendisi kalıyor. Ev kompleksi'nde ilginç özelliklerinden biri de şudur ki, her evin dış cephesini hemen yanında ki evin iç cephesini görüyor. Bu da  başka özelliği evin biraz Lumpini Parkı'ndan bahsedelim. Bangkok gürültüsünden uzaklaşmak stresinden uzaklaşmak isteyen insanların gelmiş olduğu bir yer olarak dikkat çekiyor. Central Park'ın küçük bir kardeşi diyebiliriz. İçersinde teknelerin yüzlü şirin bir gör bulunuyor ufak ama şirin, güzel bir göl yani özellikle bir kitap okumak istediğiniz zaman ya da çimlere uzanarak senin bir an hissetmek İstediğiniz zaman Lumpini Parkı'nı ziyaret edebiliyorsunuz.

Keyifli zaman geçirebileceğiniz ferah bir ortam sunuyor. Aynı zamanda ailecek de zaman getirebiliyorsunuz parkta. Sigara içmek ve köpek gezdirmek yasak. Park ismini Nepal'deki Buda'nın doğduğu yerden alıyor. Parkın bulunduğu yerde, aslında daha önceden bir müze vardır. Ancak 1920'lerde bu alanı parka çevirerek şehrin ilk parkın oluşturan kişiyi 6. Rama Parkı ziyaret etmek isteyenler için şunu da söylememiz gerekir ki, aslında en güzel vakti sabah erken vakitleridir. Dusit Sarayı zamanında yapılan Tayland kralının ikamet ettiği saraylardan biridir. Önemin mimarisinin yansıtan, çok tipik bir örneği olarak bilinmektedir. Yalnız işin enteresan kısmı, özellikle Rus figürlerine benzemektedir. Burayı da görmek isteyeceksiniz. Kraliyet ait olan üç tane filin konulduğu kafesler var. Saray Kraliyet ait olduğu için uzun kollu tişörtler ve pantolon ve uzun etek giymek gerektiğini söylemeliyiz. Başka türlü gezide izin verilmiyor.

Bangkok Ulusal Müzesi, Güneydoğu Asya'nın en büyük müzesi olarak kabul edilir. Tay sanatının ve tarihin en güzel örnekleri bu müzede bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı da buraya gezmenizi tavsiye ederiz. Şu an fakat Saray Müzesi özellikle gökdelenlerin yapıldığı ve yavaş yavaş tarih kültürünün kaybolduğu yerde can bulan saray kompleksi olarak görülmesi gereken yerlerden biridir. 1959 yılında hayatını kaybetmiş olan prens ve eşine ait olan bu kompleks tropikal bir bahçeden ve özel çay evlerinden oluşmaktadır. Bu evleri geleneksel olarak ahşaptan yapılmış ve 8 adet toplam evinden oluşmaktadır. Evleri çevreleyen göletler de burada tam bir Uzakdoğu havası katmış bulunmaktadır. Bu yüzden dolayı da buraya geldiğinizde çok farklı eşyalar da bulabilirsiniz. 4000 yıllık çömlek gibi özel objeler bulunmaktadır. UNESCO Dünya mirasları Listesi'nde yer almakta olan 4000 yıllık bir çömlek sizlere burada sergilenmektedir. Ayrıca şunu söylemek gerekir ki, Asya kültürü denildiği zaman o muhteşem ihtişamı, sizler de görebileceksiniz renk geçişleri ve ince aksesuarlarıyla çok farklı tasarlanmış ve sizlere sunulmuş bir yer olarak sizleri bekliyor.

Bangkok Çevresinde Gezilecek Yerler

Bangkok'un en büyük özelliklerinden biri, her yere çok kolay bir şekilde ulaşım sağlamasıdır. Özellikle iki tane havalimanı olması sebebiyle, özel olarak kaldırılan uçaklar vardır. Burada 9 ve ya 10 kişilik bir grup olduğunuz zaman, özel uçak kaldırma şansınız vardır ve bu çok büyük yüksek maliyetlerle gelmez. Aynı zamanda metro, tren, otobüs gibi bir çok araçla da bir çok şehre ulaşabiliyorsunuz. Pattaya, Phuket Adası gibi yerlere çok rahatlıkla Bangkok üzerinden geçiş sağlayabiliyorsunuz. Bu konuda da herhangi bir sıkıntı olmadan, sizler de istediğiniz gibi işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Hem de hiçbir sıkıntı yaşamadan.

Özellikle son yıllarda Phuket adasının da çok ön plana çıkması ile birlikte Bangkok üzerinden, Phuket turları sürekli yapılmaktadır ve sizler de bu paket tercihlerinden tercih edebilirsiniz.  Bu şekilde de rehber eşliğinde Tayland lokasyonunda gezerken, Bangkok'tan Phuket'e geçebilirsiniz. Phuket Adası bildiğiniz gibi, gerçekten de çok güzel bir ada ve sizlere bütün güzellikleri bir arada sunan bir ada olarak bilinmektedir. Tayland ile ilgili ve Bangkok ile ilgili olarak şunu da söylemek gerekir ki, sadece Phuket ve Pattaya değil aynı zamanda Phi Phi Adası'na da geçme şansımız bulunmaktadır.

Phi Phi Adası da sizlere doğal bir güzellik solacak, bembeyaz kumsalları ve masmavi deniziyle sizleri karşılayacaktır. Aynı şekilde buradaki insanlar da yine sizlere harika çözümler sunulmuş olacaktır. Bangkok üzerinden aynı zamanda gidebileceğiniz ve gelip görebileceğiniz bir çok farklı yer bulunmaktadır. Çünkü Bangkok çok merkezi bir yerde bulunur ve her yere çok kolay bir şekilde ulaşma şansınız bulunur. Bu yüzden dolayı da çok rahatlıkla istediğiniz her yere gidebilirsiniz. Gezebilir ve bu şekilde görebilirsiniz. Bangkok Pattaya turu turları ile alakalı olarak da şunu söylemek gerekir ki, gerçekten de gittiğiniz zaman Pattaya'yı da görmeniz gerekir.

Bu arada Singapur için isterseniz Bangkok üzerinden paket ve Singapur'da yapabilirsiniz Singapur'da da harika zamanlar geçirebilirsiniz Kısacası Asya adına gerçekten de merkezi bir yerde olduğu için çok rahat bir şekilde her yeri ulaşım şansı bulunmaktadır. Bir çok zaten son dönemdeki aktarmalı yolculuklarda Bangkok üzerinden yapılmaktadır. Bu şekilde sizler de çok kolay bir biçimde çok farklılıklara ulaşabilir ve keyifli zamanlar geçirebilirsiniz.

Bangkok Para Birimi

Bangkok para birimi Tayland'a kullanılan para birimi olan Tayland bahtıdır. 1 euro aşağı yukarı 35-40 Tayland bahtı arasında değişiklik gösterir. Burada verdiğimiz rakam da neden geniş verdiğimizi soracak olursanız. Belirli zamanlarda fiyat farklılıkları ortaya çıkabildiği için bu şekilde bir rakam sunmak en doğru olacaktır.

Bangkok'a Ne Zaman Gidilir?

Tropikal iklim kuşağında olan Tayland, mevsimler ağırlıklı olarak serin mevsim, sıcak mevsim ve yağışlı mevsim olarak üçe ayrılmaktadır. Serin mevsimi olarak geçen dönem, kasım ve şubat ayları arasında olarak bilinir ki, seyahat için en ideal dönemdir. Sıcaklık genelde 20-27 derece arasında seyretmektedir. Bu dönemde muson yağmurları bitmiş olur ve bunaltıcı sıcaklar, yerini ılıman bir havaya bırakmış olurlar. Bu yüzden dolayı da, bu dönemlerde ziyaret biraz daha güzel olmaktadır.

Mart ve Haziran ayları sıcak mevsim olarak kabul eder. Hava sıcaklığı en yüksek derecelere ulaşır. Bu sıcaklıklar 35 derecenin üzerindedir. Yüksek sıcaklık şehirleşme nedeniyle de oldukça ağır ve kirli bir havası olduğu için insanları rahatsız edebilir. İstediğiniz gibi keyif alamıyor olabilirsiniz. Yağışlı mevsim ise, temmuz ve ekim ayları arasındadır. Ülkede bu dönemde muson yağmurlarının etkisi görünmektedir. Hemen her gün, yağmur yağışı olur, bu yüzden dolayı da turist sayısı nispeten biraz daha az olabilir.

Bangkok Otelleri

Bangkok konaklama tavsiyeleri hakkında şunu söylemek gerekir ki, sizlere en uygun fiyat olarak otel fiyatları gelmektedir. Otel fiyatları konusunda da, şöyle düşünmek lazım, Bangkok çok geniş bir şehirdir. Bu yüzden dolayı da çok uygun fiyatlı oteller olduğu gibi, çok yüksek fiyatlı çok lüks otellerde bulunmaktadır. Burada tamamen karar sizdedir. İstediğiniz gibi bir otel, tercih ederek burada kalabilirsiniz.

Bangkok'ta Ne Yenir

Tayland mutfağı özellikle son 50 yılda uluslararası bir üne kavuşmuştur. Çok farklı kültürleri bir araya getirebilmek de ve sizlere sunabilmektedir. Güneydoğu Asya mutfak kültürlerinin bir sentez olarak bulunmaktadır. Bu sofra dengesi baharatlar yöntemi ile yapılır. Tatlı, tuzlu, acı, ekşi gibi çeşitli seçenekler sunulur. Tayland mutfağında baharatların çok büyük bir önemi vardır. Aynı zamanda şunu da bilmek gerekir ki, meyveler dahi baharatlarla servis yapılır ve bu şekilde tüketilir. Uzakdoğu'nun birçok ülkesinde olduğu gibi ağırlıklı olarak pirinç ve deniz ürünleri Tayland Bölgesi'nde en çok tüketilen ürünlerdir.

Bölgelerarası değişiklik göstermeyen Tayland mutfağında özel soslar yemeklere ayrı bir lezzet katmaktadır. Bu yüzden dolayı da önünüze gelen yemekler ağırlıklı olarak bu soslarla birlikte gelecektir. Bangkok'ta 50.000 adet civarında restoran bulunur. Bunların büyük bir çoğunluğu veren restoranlar ancak azımsanmayacak sayıda dünya mutfağından da birçok seçenekli restoran bulunmaktadır. Kent sokaklarında seyyar satıcılar da oldukça yaygın ve hatta şöyle bir gerçek var ki, insanlar akşam yemeklerini sokakta pişirip, artanı da satabiliyorlar. Farklı lezzetleri deneyim diyebiliyorsunuz, yemek fiyatları da Türkiye'ye oranladığınız zaman, oldukça ucuz fiyatlarda, birçok bölgesinde restoranlar bulunuyor. Dünya mutfaklarından yemekler yapanlarda var. Belirli bölgelerde yüksek fiyatlar var, belirli bölgelerde uygun fiyatlı restoranlar var.

Ancak şunu söylemek gerekir ki, fiyatı ne olur. Elbette ki burada tercih sizin olacaktır. Ancak Tayland yemeğini balkonda her yerde çok lezzetli bir şekilde yiyebilirsiniz. Bu arada sizlere sorulacaktır yani, Tayland'da yemek yerken Bangkok'ta sizlere soru sorulacaktır. Bir gemi baharatlı ister misiniz? Acı ister misiniz? diye çünkü yemekler ağırlıklı olarak baharatlı bir şekilde yapılmaktadır. Ancak bunu da düşünmüş Bangkok'ta ve gelen misafirlerini doğru bir şekilde ağırlamak için bunu soruyorlar. Eğer siz baharatlı isterseniz, bu durumda baharatlı olarak geliyor, baharatsız isterseniz baharatsız olarak geliyor. Bu tamamen sizin seçeneğiniz oluyor. Bu şekilde de yemeklerimizi istediğiniz gibi seçebiliyor ve tercih edebiliyorsunuz.

Bangkok'ta Ne Yapılır?

Bangkok, aslında yapılabilecek birçok şeyi sizlere sunan bir yer öncelikli olarak biraz gece hayatından bahsedelim. Gece hayatı konusunda sizlere bir Las Vegas bir Amsterdam kadar sınırsız bir gece hayatı sunuyor. İsterseniz gece hayatının merkezi olan Pattaya'da yani gece kulübü, pub istediğiniz çeşide barlara gidebiliyorsunuz. Bangkok en doğru şehirlerden biri özellikle gece hayatını sevenler için binlerce turist şehrin tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, aslında gece hayatı sevenler de, Bangkok tercih ediyorlar çeşitli pazarlar kuruluyor. Çılgın gece kulüpleri var, kamera şovları var, gerçekten de aktivite bitmiyor ve Bangkok geceleri niye bütün aktiviteleri yaşamak mümkün bu hareketli gece hayatı sebebiyle, Tayland devlete de bu hareketli gece hayatına bazı kısıtlamalar getirmiş. Örnek vermek gerekir ki, kapalı mekanlarda sigara içmek yasak ve bu arada gece ikiden sonra kapanır gibi be bu arada pasaport ve kimlik kontrolleri de Yapılıyor bunu da bilmenizde fayda var.

Hafta içi caz müzik çalan veya hafta sonu DJ performans sağlayan kokteyl barlar da var. Biraz Paris kafesi havasını andırıyor. Bu sayede Aslında A'dan Z'ye istemiş olduğunuz her türlü farklı eğlenceyi gece hayatında erişebiliyorsunuz. Bu konuda Bangkok gerçek anlamda bir baş yapıt gibi sizin karşınızda duruyor. Elbette ki içki fiyatları bazı yerlerde düşük bazı yerlerde yüksek burada sizin seçtiğiniz yerle alakalı bir durum var.

Ayrıca sizleri biraz Tayland'daki festivaller hakkında da bilgi verelim. Her yıl 2 defa düzenlenen uçurtma festivalinden başlayalım. Şubat ve Nisan aylarında düzenlenir. Uluslararası düzeyde ciddi bir katılımcısı vardır. Uçurtma festivalinde gökyüzü rengarenk olur ve özellikle Lumphini Parkı üstünde rengarenk uçurtmalar görebilirsiniz. Çin yeni yılı kutlaması vardır. Tayland'da yaşayan Çinliler organize eder. Ocak ayının son haftası ile şubat ayının son haftası arasında yeni yılın gelişi kutlanmaktadır. Çin takvimine göre pirinç sezonun başlatılması seramonisi vardır.

Mayıs ayında başlayan festivallerde Prens ya da Kral bu festivale katılım sağlar. Pirinç ekim döneminin başlangıcı vesilesiyle bu festival kutlanmaktadır. Ayrıca Işık Festivali, tabii ki bu festival tamamen Budizm ile alakalıdır ve budistler için çok büyük önem arz eder. Sabahları suya girilir, ruhani arınma gerçekleşir. Kentin her yeri renkli ışıklarla döşenir. Budist inancının yaygın olduğu birçok ülkede, aslında Işık Festivali yapılmaktadır. Ay takviminin 12. Ayının dolunayında Miladi takvime göre Kasım ayının ortalarında kutlamalar başlar. Bu şekilde de zaman geçirilmektedir.

Ayrıca bir çok restoran seçeneği vardır. istediğiniz her yerde restoran bulabilirsiniz. Bunların yanı sıra gerçekten de parkın içerisinde isterseniz gidip çok güzel bir şekilde kitap okuyabilir ve kendinizi çok daha farklı hissedebilirsiniz. Bangkok gerçekten de yaşanılması gereken ve bir kaç gün ayrılması gereken bir şehirdir. Işıklarının altında muhteşem günler geçirebilirsiniz. Bunların yanı sıra tapınakları gezebilirsiniz, eski saraylara bakabilirsiniz, saraylarla ilgili de olarak gereken bilgileri zaten sizlere vermiştik. Bunların yanında aynı zamanda da güler yüzlü insanlara ile çok ciddi anlamda zaman geçirebilirsiniz. Ağırlıklı olarak İngilizce bilmektedir ve bu yüzden dolayı da rahatlıkla sizler de anlaşabilirsiniz. Bangkok'tan çok kolay bir şekilde Pattaya'ya gidip burada zaman geçirebilir ve burada istediğiniz gibi kendinize farklı tercihler bulabilirsiniz.

"BANGKOK GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z