Yaz

Banja Luka Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Banja Luka Gezilecek Yerler

Banja Luka gezilecek yerler en çok merak ettiğim Bosna-Hersek şehirleri arasındaydı. Banja Luka gezisi yapmadan önce bu şehir hakkında nokta kadar bilgim yoktu. Banja Luka nerede diye merak ediyordum. Benim için çok farklı bir tecrübe olan Banja Luka gezi rehberini nihayet hazırlayabildim. Bosna-Hersek Banja Luka Vrbas nehri üzerine kurulu olup pek bilinmese bile modern caddeleri ile kendi bünyesinde nam salmıştır. 300,000 nüfuslu oluşu ise sakinliğe davetiye çıkarıyor. Burası aslında Sırbistan’a kendini daha yakın hissediyor. Meşhur caddesinde oturup yemek yiyip bir şeyler yediğimizde ise Sırbistan’ın meşhur yemekleri ve meşhur biralarından Law ve Yenel seçenekleri sanki az da olsa Sırbistan’da mıyım? Acaba diye beni tereddüte sokup o hissi vermişti. Bosna-Hersek Banja Luka , ülkedeki özerk yönetimin Sırp Cumhuriyeti’nin de fiili başkenti sayılır. Kaynaklara göre Banaluka olarak geçen Banja Luka şehri 1639 yılına kadar Bosna Beylerbeyi’nin ikametgahı olmuştur. Fakat sonradan şehir eyalet merkezinin Saraybosna şehrine ulaşması sonucu eski önemini kaybetmiştir.

Her ne kadar Saraybosna şehrinden sonra ikinci büyük şehir olsa da bölgede ağırlıklı olarak Bosnalı Sırplar ikamet etmektedir. 

Banja Luka gezilecek yerler - Banja Luka kalesi

Banja Luka Nerede?

Bosna-Hersek sınırları içerisindedir.

Bosna-Hersek haritası

Banja Luka'ya Nasıl Gidilir?

Saraybosna üzerinden gitmek isterseniz Saraybosna ile Banja Luka arası 200 km’dir. Benim rotam Jajce şehrinden sonra gelmek olduğu için arabayla gelmenin çok daha güzel bir rota olacağı kanaatindeyim. ‘’Devlet içinde devlet’’ anlayışını gerek sokak tabelaları gerekse bu şehirde Bosnalı Sırpların yaşaması buna en iyi örnek olacaktır.

Banja Luka gezilecek yerler

Banja Luka Gezilecek Yerler

Öyle aman aman güzelliği olmasa da hem şehrin sakinliği hem de yeni yerler keşfetmek için yapılan planlar da bazen güzel oluyor. Bizim Banja Luka gezisi esnasındaki olayımız ‘’Plansızlık içerisinde plansızlık’’ diye adlandırılabilir. Banja Luka gezilecek yerler çok şey vaad etmese de gezip görmek adına nedense bu şehri sevmiştim. Aslında yolda olmak duygusuyla yol üzerindeki manzaraları çok ayrı beğenmiştim. Dar virajları,sürekli yağmur yağışı ve dağ yollarından sadece tek aracın geçebileceği gibi yollar beni bu şehri sevmeye ikna etmişti.

Banja Luka şehrinde ağırlıklı olarak Osmanlı eserleri yapılmış olup hem savaştan hem de 1969 depreminden etkilenip hepsi yıkılmıştır. Banja Luka okunuşu ‘’Banya Luka’’ diye telaffuz edilmektedir. Anlamı ise Kaplıca Limanı’ymış. Banja Luka şehrinde beklenilen tam aksine hiçbir hediyelik eşya dükkanı yoktur halbuki Bosna-Hersek gezilecek noktalar için okuduğumuz kitapta buranın muhakkak gezilmesi gerekli diye yazıyordu. Diğer önemli konu ise hem Mostar’da hem Saraybosna’da savaştan kalan izlerin Banja Luka gezisi esnasında hiç gözüme çarpmamasıydı.

Banja Luka Ferhad Paşa Camii

Hemen şehir merkezinde bulunuyor. 1579 yılında Sokullu Ferhad Paşa tarafından yaptırılmış ama mimari henüz bilinmiyormuş. Şehirde toplamda 16 camii varmış ama Bosna savaşı sırasında hepsi yıkılmış hatta ve hatta yıkılmakla kalmamış kalan parçaların üzerinden kepçe ve buldozerle geçilmiş ki bir daha cami yapılması engellenmiştir. 1950 yılında UNESCO Dünya Mirası listesine eklenmiş olsa da yıkımından sonra bu listeden çıkartılmış. Tekrar yapımı gündeme gelse de Sırp milliyetçileri tarafından engellenip en son 2015 yılında yapımı bitip ibadete açılmıştır.

Banja Luka Kalesi

Banja Luka gezilecek yerlere Banja Luka Kalesi’ni de eklemek gerekir. ( Banja Luka Kastel Fortress )

Şehrin ortasında bulunan kale normalde şehrin tepesinde olması gerekirken Banja Luka’da neden şehir merkezinde olduğuna da anlam verememiştim. Kale içerisinde hiçbir şey yok. Arka tarafında restoran ve nehir var. Nehirde balık avcılığı yapılmaktadır. Banja Luka’da yapılan bazı festivaller bu kale içerisinde yapılmaktadır.

Church of Christ the Savior ( Kurtarıcı İsa Kilisesi )

Kurtarıcı İsa Kilisesi Banja Luka şehir merkezinde bulunmaktadır. 1929 yılında yapılmış ama 2.Dünya Savaşı esnasında komple yıkılmıştır. 2004 yılında ise tekrar yapılmıştır.

Gospodska Street ( Gospodska Caddesi )

Banja Luka’da bulunan en ünlü cadde burasıdır. Banja Luka’da zaman geçirmek,yemek yemek ve kafelerde takılmak isteyenlerin uğrak mekanıdır. Biz kız arkadaşla birlikte sokak aralarına girip bu caddede çok güzel yerel yemekler tatma imkanı bulmuştuk. Banja Luka gece hayatı arayanlar da bu caddede bulunan barlara gidebilirler. Ayrıca alışveriş yapmak isteyenler de BOSKA Alışveriş Merkezi’ni tercih edebilirler.

Banja Luka gezilecek yerler

Banja Luka Konaklama Tavsiyeleri

Booking.com üzerinden rezervasyon yapmayıp direkt olarak Banja Luka’ya gitmiştik. Kalacak yer nasılsa bulunur umuduyla diğer şehirlerde olduğu gibi spontane olarak yapılan plan aslında tamamen bir hataydı. Banja Luka gezi rehberi okuyup daha sonra gitmiş olsaydık anlatacağım sorunu hiç yaşamazdık. Olay şöyle; İlk şehir merkezine girişimiz yağmurla başlayınca sığınacak bir yer bulalım hem telefonları şarza takalım hem de wi-fi kullanarak hostel bakarız diye düşündük. Bulduğumuz ilk yer bir bardı. Telefonlar şarz olurken o esnada barmen ile sohbete başladık. Kalacak yer nerede buluruz? Diye sorduğumuzda bir arkadaşının evi olduğunu ve kendisini araması gerektiğini söyledi. Arkadaşının verdiği fiyat dudak uçurtan cinsten olunca vazgeçtik. Bu sefer barda oturan başka bir arkadaşına sordu ama kendisi sadece kiralık evi göstermek için bizden 5 Euro para istedi. Hoppala Paşam! Nereye düştük böyle? Neyse telefonların şarzı dolunca booking üzerinden bulunduğumuz konuma en yakın yer 6 km uzaklıkta fiyatı ise 33 Euro. Napalım mecburen gideceğiz. Yorumları okuduğumuzda ise evin çok zor bulunan yerde olduğunu görmüştük. Banja Luka nehri ana yol kenarındaydı ama bizim diğer ara ‘’ana cadde’ye’’ geçmemiz lazımdı. Ne yol var ne de tabela. Bir şekilde yolun diğer tarafına geçtik. Burası da sessiz sakin bir cadde. Bir bara girip adres sorduk adamlar çok güzel tarif ettiler. Booking’ten rezervasyon fiyatı 33 Euro ama adam üzerine 4 Euro daha çarşafları bugün temizlettim diyerek para istedi. Kavga gürültü.. Zaten evin sahibi Google translete kullanıyor. Neyse bir şekilde kaldık ev hem büyük hem de bahçesi filan 10 numara… Ertesi gün Banja Luka gezilecek yerler bitti bitmesine ama bizim de pilimiz bitti. Bu sefer yine aynı evde kalırız dedik. Adam bookingten rezervasyon yapmayın direkt gelin dedi ama biz güvenlik amaçlı rezervasyon yapınca yine adam bizden ek ücret istedi. Olaylar Olaylar! …

Özetle Banja Luka gezisi yapacaklara; Bosna-Hersek’te gezilecek yerleri gezip bu şehre uğrayacaksanız 2 saatinizi ayırmanız yeterli olacaktır diye tavsiye verebilirim. Banja Luka gezilecek yerler çok şey vaad etmemekle birlikte huzur bulmak kafa dinlemek isteyenler için ideal bir şehirdir. Bosna-Hersek Banja Luka’dan sonra Hırvatistan’a da çok rahat bir şekilde vizeniz varsa geçiş yapabilirsiniz.

"Banja Luka Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z