Yaz

Belgrad Gezi Rehberi

calendar_today Kas 29, 2016 label

Belgrad Gezi Rehberi

42 günlük vizesiz balkan turumda Sırbistan’a öyle bir giriş yaptım ki akıllara zarar verecek şekilde diyebilirim. Belgrad turu nasıl yapılır? yazımı okuyabilirsiniz. Belgrad gezilecek yerler ve Belgrad yakınında gezilecek yerler nerelerdir? Peki ya Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar ? Eşi benzeri hiçbir yerde olmayan Belgrad gezi yazımı okuduktan sonra okuduğunuz bütün Belgrad gezi blog yazılarını unutacaksınız. Belgrad gezilecek yerler blog yazıma geçmeden önce Zemun gezilecek yerler söyleyeceklerim bile size hemen Belgrad gezisi planları yaptıracağına ve Belgrad uçak biletini aldıracağına eminim. Belgrad gezilecek yerleri gidip gören kişiler anlata anlata bitiremiyorlar ya dedim ki ne var bu Belgrad’da? Çok çok samimi söylüyorum Belgrad gezi rehberimi 10 kere yazdım sildim yazdım sildim.

Özellikle Sırbistan vizesiz ülkeler listesinde olduğu için sizlere 5 parça halinde Sırbistan gezi rehberi hazırlamayı uygun gördüm. En sonunda dedim ki Sedat sen en iyisi kendi içinden gelenleri yazarak güzel bir Belgrad gezi yazısı hazırla gitsin. Belgrad’da ne yenir? ve Sırbistan Belgrad gece hayatı hakkında yazımı da okuyun derim. Hemen soruyorum eğer Belgrad gezinizi turist gibi gezmek yani sadece fotoğraf mı çekinmek istiyorsunuz yoksa benim gibi Belgrad şehrini yaşamak mı istiyorsunuz? Nereye giderseniz gidin öncelikle İstanbul kadar güzel bir şehir ile karşılaşmak mümkün değil bunu öncelikle itiraf edelim. Belgrad şehrinin güzelliğini anlatan bir şiir duydunuz mu? Ya da Belgrad’da gezilecek yerlere ithafen yazılmış bir şiir? Ben duymadım. Örneğin; İstanbul Kız Kulesi kadar güzel mi Belgrad’da gezilecek yerler ? Galata Kulesi’nin tepesine çıkıp gördüğünüz manzara kadar güzel mi? Peki ya bizim boğaz köprülerinin vermiş olduğu güzel manzaraları verebilir mi? Ne demişler?

Belki Paris güzel bir salon,Londra güzel bir park,Berlin güzel bir kışla ama İstanbul çok harika bir şehir.

photo_library
video_library

Belgrad Nerenin Başkenti Hangi Ülkede Nerede?

Sırbistan başkenti olan Belgrad,Türkiye’den her yıl on binlerce Türkler tarafında ziyaret edildiği için Türkiye’de en çok konuşulan ve en meşhur gidilecek şehirler arasında yerini her daim korumaktadır. Sırbistan Belgrad’a düzenli olarak gidenlerin sebeplerinden birisi de şüphesiz Belgrad gece hayatı kadınlar olmasıdır. Belgrad gezi önerilerinde herkesin özellikle bilgi edinmeye çalıştıkları Beyaz Şehir olarak anılan Belgrad şehrindeki gece hayatı Times Dergisi’ne bile konu olmuştur. Sırbistan Başkenti Belgrad sokaklarında dolaşan Sırp kızları ise Türk erkeklerini olduğu kadar tüm erkeklere hayatı sorgulatacak güzellikte olması da Belgrad turu yapmak için bambaşka bir sebep olarak önümüze çıkıyor. Peki bu kadar meşhur olan Belgrad nerededir? Sava ve Tuna nehirlerinin birleştiği noktaya kurulan Beyaz Şehir Belgrad için 3 adet Belgrad gezi rehberi hazırlıyorum. Bir tanesi bu klasik turist gezi rehberi, bir tanesi adeta Belgrad’ın sokaklarında özgürlüğü hissettiğim,kaybolduğum,ticket cezası yediğim,sabahın 5’inde ve geceleri sokaklarında dolaştığım gidilmeyecek yerlerine gittiğim Belgad’ı gezgin gibi yaşadığım Belgrad’da gezilecek yerler yazım diğeri ise Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler yazım.

Belgrad Vizeli Mi?

Belgrad’a vize var mı? Diye merak edenlere hemen söyleyeyim Belgrad’a vize yok.

Belgrad’a Nasıl Gidilir?

Türkiye’den Sırbistan’ın başkenti Belgrad’a uçakla,arabayla ve trenle gitme imkanı vardır. Hatta arabayla balkan turu yapanların da muhakkak uğraması gereken yerlerden birisi de Belgrad şehridir. Belgrad’da şehir içi ulaşım otobüs,tramvay ve troleybüs ile çok kolayca yapılmaktadır.

Nikola Tesla Havaalanı’na İstanbul’dan Pegasus,Thy ve Air Serbia havayolları ile yaklaşık 2 saat süren yolculuk sonrası gidilebilir. Haftada yaklaşık 30’a yakın sefer düzenlemeleri de bizleri Belgrad hakkında araştırmalar hatta planlar yapmaya davet ediyor. Nikola Tesla Havalimanı pasaport işlemlerini daha hızlı ve sorunsuz yapmak için kaldığımız oteli gösterir belgeleri ve dönüş biletimizi de yanımızda taşımalıyız. Ben Sırbistan’a girerken pasaport işlemleri sırasında ciddi ciddi mülteci muamelesi görmüştüm.

Belgrad Nikola Tesla Havaalanı’ndan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Ayrıca Nikola Tesla Havalimanı’nda araç kiralama şirketlerinden araç kiralayabilirsiniz. Belgrad Nikola Tesla havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 20 kilometre olup taksi yerine otobüs kullanmanızı tavsiye ederim.

Nikola Tesla Havalimanı şehir merkezi ulaşım ise otobüs ve taksi ile mümkündür.  Belgrad Nikola Tesla Havalimanından şehir merkezine ulaşım için 72 numaralı otobüse binip Zelena Velac Meydanı’nda inmeniz gerekmektedir. Yolculuk süresi yaklaşık 1 saat sürebiliyor.

Belgrad Tren İstasyonundan Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Üsküp’ten Belgrad’a otobüs ile yapmış olduğum yolculukta gördüğüm Belgrad tren istasyonunda emanet kasalar mevcut. Sanırım özellikle interrail yapan kişiler ya da Belgrad şehrinden başka yerler gitmek için tren saatini bekleyenler Belgrad tren istasyonundaki emanet kasaları kullanıyorlar. Fiyatı hakkında tam bir bilgim yok ama pahalı olacağını sanmıyorum. Belgrad pahalı mı? Diye merak etmenize gerek bile yok. Belgrad ucuz bir şehir. Belgrad tren istasyonu Knez Mihailova Caddesi’ne yürüyerek 15 dakikalık mesafede. Belgrad’dan Üsküp’e tren raylarında çalışma olduğu için (2016 yılında) Belgrad tren istasyonunu kullanmamıştım. Sadece Belgrad’dan Novi Sad’a nasıl gidilir? diye araştırma yaparken trenle gitmek daha keyifli olacağı kanaatine vardığım için Belgrad tren istasyonunu kullanmıştım.

Belgrad Otobüs Terminalinden Şehir Merkezine Nasıl Gidilir?

Belgrad tren istasyonu ile Belgrad otobüs terminali aynı yerde sayılır. Belgrad otogarından da şehir merkezine ulaşımı yürüyerek yapmanızı öneririm. Ben Belgrad otogarından sora sora kalacağım hosteli bulmuştum hatta sorduğum kişiye ilk başta İngilizce sordum. O da bana İngilizce cevap vermişti:) Sonra kardeş sen nerelisin? Muhabbeti:)

Sırbistan’a Giriş Hakkında Uyarı

Sırbistan’da tanıştığım savcıdan bile daha yetkili bir kız arkadaşımın sözleri: Ben kendim bile yurt dışından gelirken bazen sorguya çektikleri oluyor. Bazen bavulumu arıyorlar bazen çıkış yaparken bile soru sorduklarına şahitlik ettim. Polisler bütün yetkilerini üzerimde kullanıyorlar. Bunu yazmamın sebebi ise ; Belgrad’a girişte bazı arkadaşlar sorun yaşıyorlarmış. Bu durum sadece bu şehre özel değildir elbette ama muhakkak otel ya da hostel rezervasyon çıktılarınız yanınızda olsun derim.

Sırbistan Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Belgrad'da gezilecek Yerler 

Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler

Novi Sad gezi rehberi

Belgrad gece hayatı

Sırbistan gezilecek yerler

Belgrad’da Şehir İçi Ulaşım Kullanacakların Dikkatine

Belgrad şehrinde ulaşım çok kolay,neye binerseniz binin bütün kapılar açılıyor ve siz istediğiniz kapıdan binebiliyorsunuz. Ben hem Belgrad’da hem de Saraybosna’dan Umut Tüneli’ne giderken ticket cezası yedim. Böyle bir hataya düşmemek için muhakkak bindiğiniz kapının yanında bulunan kart okuyuculara kartınızı okutmayı ihmal etmeyin. Görevliler herhangi bir durakta binip sizin biletinizi ellerindeki makineye okutuyorlar ve özellikle turist görünümlü kişilere soruyorlar. Bazı insanlar otobüse kart okutmuyorlar, ben de ilk başta baktım kimse bilet ya da bizim kullandığımız aylık kart kullanmıyor diye aldanmıştım. Ama bu nedenle bilet almamazlık yapmadım Belgrad’da şehir içi ulaşım yaparken turist olduğunuzu söyleyin gibi saçma bir tavsiyede bulunmuşlardı ben de şoföre para uzattım ama geç geç deyince otobüse binmiştim. Biletleri ise otobüs duraklarının yanındaki büfelerden temin edebilirsiniz.

Belgrad Şehrinde Erkeklere Tavsiyem

+Kanka Belgrad’a uçak biletimi aldım oğlum bütün Belgad gezi rehberi yazılarını okudum,hepsinde Sırp kızlarının çok güzel olduğu yazıyor. Bekle beni Sırbistan.

Klasik erkek muhabbeti değil mi? Hadi hemen morallerinizi bozmayayım önce size güzel haberi vereyim. O soğuk upuzun boylu burnundan kıl aldırmayan Sırp kızları var ya bazıları gerçekten çok mutsuzmuş ve hatta kendilerine erkek arkadaş arıyormuş. Tabi olayı hemen sapıklığa vurmayacaksanız devamını anlatıyorum. Couch surfing sayesinde Belgrad’da bir akşam vakti bir Sırp kız arkadaşla buluştuk. Oradan buradan sohbet ederken en çok merak ettiğim konuyu bir şekilde sordum. Dedim ki:

+Sırp kızları olarak çok güzelsiniz nasıl olur da sevgiliniz olmaz?

-Bizim Sırp erkekleri çok soğuk olur ve romantizmden pek anlamaz. Ne zaman ki Türk erkekleri buraya gelmeye başladılar biz o zaman bazı şeylerin farkına vardık. Ne garip…

Sohbeti özetleyecek olursak yani benim anladığım kadarıyla anlatıyorum.

Bizim Türk erkekleri ya internetten (instagram ya da facebooktan) Sırp kızlarını buluyor ya da couch surfing sitesinden buluyor. Onları tavlamak için bin bir takla atıyor. Bu kısım yanlış anlaşılmasın; Sırbistan’ın para birimi her ne kadar bizim ülke kadar değerli olmasa da Sırp kızları kimsenin bir akşam yemeği için ya da Belgrad gece hayatını bedava yaşamak için bir erkekle birlikte olacağını kesinlikle sanmıyorum. Bir kaç Sırp kızıyla daha sohbet edince bu konuyu bir şekilde soruyorum. Hani yurt dışındayım özellikle Sırbistan özgürlükler ülkesi diye aldanmayın avucunuzu yalarsınız. Hee ne diyordum Sırp kızlarının şöyle bir özelliği var eğer sizden hoşlanırlarsa konunun devamı gelebilir.  Zaten Sırplar da bu durumdan çok şikayetçi. Novi Sad’da gezilecek yerleri keşfederken bir amca da bu durumdan şikayetçi olduğunu güzel bir dille yarım saat anlamıştı.

Kötü haberi vereyim;

Sırp kızlarının bazıları hatta ve hatta Sırp erkeklerine ve halkına artık Türk erkeklerinden gına gelmiş. Nasıl ki bizim ülkemizde bir sürü Suriyeli ve Araplar her yerdeler durumu o şekilde düşünün. (Ben bu konulara hiç girmek istemem ama başka bir örnek aklıma gelmediği için yazıyorum) Kötü habere devam edeyim. Abi az akıllı olalım Allah aşkına hangi sanki Sırp kızları Belgrad Nikola Tesla Havalimanında Türk erkeklerini bekliyor.

Belgrad Gezisi Notlarım

Belgrad’da nereler gezilir? Belgrad’da görülecek yerler nerelerdir? Belgrad’da gezilecek yerler nerelerdir? Belgrad gezisi dışında söyleyeceklerimi kendi izlenimlerime göre aktarıyorum.

Belgrad halkı (genç nüfus) savaşın izlerini silmiş özgürlüğüne ve eğlencelerine aşırı düşkünler. Genç nüfus yaşlı nüfus kadar milliyetçi değiller. Türk düşmanı olarak ilan edilen Sırplarda böyle bir durum görmedim tabi ben sanırım 6 gün (kaç gün kaldığımı unuttum) Sırbistan’da kalan birisi olarak bunları söylüyorum. Yaşlı nüfus İngilizce pek bilmiyor. Zamanımın yettiği yere kadar Belgrad’ın turistik yerlerinden ve herkesin gittiği yerlerinden çok kimsenin gitmediği yerlere gittim. Belgrad şehrinin sokaklarında gezinirken bir pazarda alışveriş yaparken yerel halkın da gayet sıcakkanlı olduğuna şahit oldum. Yaşlı nüfus Sırbistan’da yaşanan savaşları unutamamış ve uzun yıllar da hafızalarda kazınacak gibi duruyor. Ne bir tarihçiyim ne de profesyonel bir gezgin. Bazı fotoğrafların altına yaptığım yorumlardan da anlaşıldığı üzere bunları söylüyorum. Belgrad halkı yardımseverdir İngilizce bilmeyenlere bile adres sorduğunuzda sizlere yardımcı olacaktır. Domuz eti ve alkol kullanımı çok fazla yaygındır. Sırbistan Novi Sad tren istasyonun hemen yanında bulunan Mcdonald’sda yemek yerken birisine hosteli sormuştum adam İngilizce bilmiyordu ama adeta yardım etmek için can atıyordu. Koluyla 3 kere sol sonra sağ yaptı adresi adeta elimle koymuş gibi bulmuştum.

Belgrad’a Ne Zaman Gidilir?

Belgrad hava durumu nasıl? Hepimiz Belgrad uçak biletlerimizi erkenden aldığımız için gittiğimiz günlerde Belgrad hava durumunu önceden kestiremeyebiliriz. Genel olarak yazları özellikle Haziran-Temmuz-Ağustos aylarında Sırbistan’ın Belgrad şehrinde havalar aşırı sıcak oluyor. Belgrad otogarına indiğimde hava yağmurluydu ve ertesi gün Belgrad sokaklarında gezinirken tekrar yağmur başladı. Siz yine de Belgrad hava durumu nasıl diye gitmeden önce bir kontrol edin derim. Mart ayında da 4 tane arkadaşım Belgrad’a gittiklerinde bir gün montla bir gün de tişörtle gezdiklerini söylemişlerdir.

Sırbistan Para Birimi

Sırbistan’ın para birimi Sırp Dinarı’dır. 1 TL kaç Sırp Dinarı yapar diye hesap edecekseniz Türk Lirasını 40 ile çarpın. Ortalama bir hesap çıkacaktır. Eğer ortalama bir rakam çıkmıyorsa Belgrad’daki döviz bürolarından muhakkak fiş isteyin.

Belgrad Döviz Bürosu

Belgrad tren istasyonunda para bozdurmayın sakın orada ucuza bozuyorlar demicem bu zaten çok klasik olacak. Belgrad tren garının yakınlarında Türk Lirasını öyle bir ucuza bozdular ki hikayenin devamını buradan okuyabilirsiniz. Knez Mihailova Caddesinde onlarca döviz büroları var mutlaka burada bozdurun ve fişinizi almayı ihmal etmeyin.

Belgrad Şehrinde Çiftlere Tavsiyem

Sırbistan vizesiz bir ülke olduğu için vize masraflarıyla gezi bütçeniz zorlanmayacak ve Belgrad’a sadece pasaportlarınız ile giriş yapıp tatilin tadını çıkaracaksınız.

Hem ucuz olsun hem de ben sevgilimle ya da eşimle güvenli bir yurt dışı tatili yaşamak istiyorum diyenler. Eşime ya da sevgilime şöyle güzel bir ucuz yurt dışı tatili yaşatmak istiyorum eşimin gönlünü kazanmak istiyorum, evlilik yıl dönümümüzü şöyle güzel ve romantik bir yurt dışı tatilinde yapmak istiyorum diyenler için Belgrad gece hayatını kesinlikle öneriyorum. Eee hani bu Belgrad gece hayatı sadece erkeklere özeldi? Hani herkes çapkınlık yapmaya gidiyordu? Yok kardeşim Belgrad gezilecek görülecek yerler ve Belgrad gece hayatı sadece erkeklere göre değil. Hem sadece kızlara özel hem de sadece çiftlere özel diyorum ve sizlere parça parça Belgrad’da hoş vakitler geçirebileceğiniz Belgrad turu çıkartıyorum. Belgrad romantik yerler için de ayrıca yazı içerisinde bulunan özel bölgelere gidebilirsiniz.

1)Skadarlija Caddesi Ya Da Bohem Köşesi

Ben İstanbul’da yaşadığım için hep İstanbul’dan örnekler veriyorum. Taksim’de Nevizade sokakları olur ya heh işte aynen orası gibi Balkan müzikleri eşliğinde istersen Sırp içkilerinin tadına bakarak Sırbistan’a özel yemekleri ye istersen sadece sokaklarında dolaşabilirsiniz. Ben Paris’e gitmediğim için bilemiyorum ama bir kısımda Skadarlija Caddesi’ni Paris’in Montmartre bölgesine benzetiyor. Ya ne alkolü biz alkol kullanmıyoruz? Tamam abi doğrudur herkes alkol kullanacak diye bir kaide yok. Alkolsüz mekanları bulabilirsiniz ya da alkol almadan da Bohem Köşesi’nin tadını çıkarabilirsiniz. Amacımız Belgrad sokaklarını tek tek keşfetmek değil mi? Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar için en doğru adres bu bölge diyebilirim.

2)Ada Ciganlija

Türkiye’de işten eve evden işe artık kapitalist sistemin kölesi olduk sabahın köründe işe gittik akşamın karanlığında eve geldik şöyle güzel kafa dağıtmalık (dinlemelik) sessiz sakin insanlardan uzak bir Belgrad planı için sizleri Sava Nehri kıyısından taaa Ada Ciganlija’ya yolluyorum. Ayaklarınız yavaş yavaş pedal çevirirken Sava Nehri kıyısındaki köprülerin altından geçmeyi ve şehir hayatından kurtulmayı tercih edenlere buyrun Belgrad’da yapılacak şeyler bölümüne alayım. Belgrad’da ne yapılır? adlı videomda sadece bisiklet kısmını görebilirsiniz. Ada Ciganlija’ya ulaşım esnasında Belgrad şehir merkezini de göreceksiniz hatta patenle kayanları hatta ve hatta Ada Ciganlija yanındaki parkı da göreceksiniz. İster dondurma ye ister çekirdek çitle istersen Ada Ciganlija içindeki bizim Türk dönerci abinin mekanı olan ‘’Garage’’ mekanında oturup etrafı izle. Beğenmediniz mi? Devam ediyorum.

 

Eşimle birlikte adrenalin arıyorum diyenler için;

Bu bisiklet olayı çok rutin geldi başka Belgrad tavsiyelerin nelerdir? Belki de haklısınız, Büyükada’da ya da Florya sahillerinde çekirdek çitlemekten sıkılıp bisiklet turu yapanlara gına gelmiş olabilir. Peki size Belgrad şehir turunda adrenalin önersem?

Belgrad’da Neler Yapılır?

1)Belgrad’da Zipline

Hani olur da sevgilinize güç gösterisi yapmak isteyen erkek adayları çıkarsa işte sizlere ilk önerim Belgrad’da zipline yapmak. Ücretler gayet makul sevdiğinizle birlikte ileride izleyebileceğiniz yurt dışı videoları biriktirmek için ideal bir aktivite.

2)Belgrad’da Bungee Jumping

Ya ne bungee jumpingi ben düz yolda yürüyemiyorum demeyin DENEYİN! Olur da aranızda çılgın çiftler varsa diye önerilerime ekliyorum. Ya da aşkım bak şimdi kendimi aşağıya atacam sen beni ne sandın? diyen bizim meşhur Türk erkekleri için yazıyorum.

3)Belgrad’da Su Bisikleti

Su üzerinde bisiklete deneyin adını tam olarak ben de bilmiyorum cahilliğime verin. Belgrad şehrini yaşayın. Ya biz bunu Büyükçekmece Gölü’nde de denedik ne farkı var ki? Diye düşünüyorsanız zaten İstanbul’da kalın sonuçta su her yerde su öyle değil mi?

4)Sava Nehri Kıyısındaki Gece Kulüplerinde Eğlenebilirsiniz

Bizim paramız yok ki hem nasıl gireriz o gece kulüplerine? Çok basit. Nasıl bir müzik zevkiniz varsa o gece kulübünü bulup bir gün önceden ya da o gün rezervasyon yaparak istediğiniz kulübe giderek Belgrad gece hayatının tadını çıkarın. Biz o işlerden anlamayız mı diyorsunuz? Benim gittiğim yerde Belgrad gece hayatının tadını çıkarın. Biranın koladan daha ucuz olduğu yer olan ‘’SAVA’’ adlı kulüp hem de Belgrad Kale Meydan Parkı manzaralı. Buyrun sizi Belgrad gece hayatına alayım.

NOT: Çift olanlara küçük bir tavsiyede bulunmak istiyorum. Şaka bir yana eğer ben de eşimle gitmiş olsaydım bu tavsiyeye kulak verirdim. Şehir efsanesi sözler dolaşıyor Belgrad gece hayatının tadını çıkaran Türklere Sırp gençleri laf atıyor ya da sataşıyor diye. Böyle bir durum birilerinin muhakkak başına gelmiştir. Belgrad’da gece hayatının kalbi Sava Nehri’nin diğer tarafında (Knez Mihailova caddesi tarafında değil) attığı için köprüden yürüyerek karşıya geçmek zorunda kalacaksınız. Bu yüzden taksiyle gidip gelmeniz naçizane bir önerimdir. Bu konuda pinpiriklenmeye gerek duymasam da en azından riske atmaya gerek yok diyebilirim. Ben gece yarısı Sava Nehri’nden karşıya geçmek için yürüdüğümde her hangi bir sorunla karşılaşmadım. Ya da Sava Nehri’nin Knez Mihailova tarafındaki bistro barlarda vakit geçirebilirsiniz.

5)Knez Mihailova Caddesi’nde Sokak Danslarına Katılabilirsiniz

Mükemmel dans etmeniz gerekmiyor ki amaç eğlenmek ve Belgrad gece hayatının tadını yaşayarak çıkarmak. Denemeye değer gördüğüm için yazıyorum. Belgrad’da gezilecek yerleri gezip gördükten sonra akşam yemeğinizi de bu dans şovları izleyerek yiyebilirsiniz.

Belgrad’da Gezilecek Yerler

Şu an masa başında ya da elinizdeki telefonlardan belki evinizde belki de iş yerinizde elinizde kağıt kalem Belgrad’da gezilecek yerleri yazıyorsanız tam olarak doğru adrestesiniz.

Sırbistan Belgrad’da gezilecek yerler o kadar çok fazla ki hepsini ayrı ayrı yazacağım. Sizlerle beraber fotoğraflarla birlikte an ve an Belgrad turu yapacağız. Buyrun

 Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar yazıma:)

Knez Mihailova Caddesi

Belgrad gece hayatının kalbinin attığı diğer önemli rota ve Belgrad halkının uğrak caddesi diyebilirim. Belgrad halkı özellikle hafta sonu zamanlarını bu cadde üzerinde geçiriyor. Belgrad’da gezilecek yerlerin olmazsa olmazı diyebileceğim Belgrad gezi rotasının dönüp dolaşıp gelineceği cadde olmakla birlikte Knez Mihailova Caddesi üzerinde bir çok dans ve gösteri şovları yapılmaktadır. İstanbul’daki Taksim Caddesi’nin uzunluğu kadar olmasa da cadde üzerinde sağlı sollu mağazaralar sizi sanki Taksim’de sokak sanatçıları eşliğinde bir geziye davet ediyor. İstiklal Caddesi’nden farkı ise cadde ortasında bulunan kafe ve restoranlarında otururak Belgrad gece hayatını canlı canlı izleme imkanı sunmasıdır. Sevgilinizle ya da eşinizle birlikte Knez Mihailova Caddesi üzerindeki salsa danslarına katılabilirsiniz.

Knez Mihailova nerede? Knez Mihailova kimdir?

Knez Mihailova Caddesi’nden Kalemeydan Parkı’na doğru yürürken Sırbistan başkenti Belgrad’ın en canlı en hareketli yaşam alanına şahitlik edebilirsiniz. Terazije adı verilen bölgeden başlayan Knez Mihailova Caddesi sadece yaya yolu olarak kullanılmaktadır. Bu caddeyi temsil eden Prens Mihailo heykeli de bu bölgede bulunmaktadır.

Kale Meydan Parkı

KaleMegdan Kalesi ve Kalemeydan Parkı’nın gecesi ayrı gündüzü ayrı güzeldir öyle ki gündüzleri Park içerisindeki sanat galerini gezebilir ve park içerisindeki standlardan hediyelik eşyalar satın alabilirsiniz. Ayrıca Belgrad hayvanat bahçesi de KaleMegdan Park’ı içerisinde bulunmaktadır. Park içerisinde oturup Sava Nehri’nin muhteşem manzarasını izleyebilir hatıra fotoğrafları çekinebilirsiniz. Gündüz sıcağından bunalan turistler ve Belgrad halkı soluğu Kale Megdan Parkı içerisinde alıyorlar. Geceleri ise Kale Megdan Parkı bambaşka oluyor. Sırp kızları ve Sırp erkekleri çiftler ve gruplar halinde Kale Megdan Parkı’na akın ediyorlar. Park içerisinde bulunan kulübe girmek içinse rezervasyon zorunluluğu vardır. Ben Kalemeydan Parkının içerisinde taşların üzerine oturup slow müzik dinlemiştim eğer şansınıza o gece yıldızlar da varsa offf demeyin keyfinize.

Savamala Bölgesi - Sava Mahallesi

Tamamen tesadüf eseri bulduğum yer desem. Belgrad turu blog yazımı yazarken gerçekten neden bu kadar keyif aldığımı şimdi bir kere daha iyi anlıyorum. Ben Belgrad turu yaparken adeta kayboldum hiç farkında olmadan Sava Mahallesi’ni keşfettiğimde ise duvardaki grafitiler dikkatimi çok çekmişti. Savamala Bölgesine kaç kere geldiğimi bile hatırlamıyorum. Özellikle Belgrad’da bisiklet kiralama olayına girdikten sonra bu bölgede bisiklet ile yaptığım turu nasıl unutabilirim ki? Keşke Belgrad turu yorumlarıma daha fazla videolar ekleyebilseydim.

Kalemegdan Kalesi (Kalemeydan Kalesi)

Belgrad’daki Kalemegdan Kalesi Knez Mihailova caddesine çok yakın mesafede olup herkesin muhakkak Belgrad’da görmesi gereken yerler arasındadır.Kalemeydan Parkı Sırp halkının göğüslerini kabarta kabarta ‘’İşte bizim tarihimiz burada’’ dedikleri alan diyebiliriz. Ben Kalemegdan Kalesi’nin arkasında ne var merak edip bir gece düştüm yollara öyle ya Belgrad şehrini fethetmem gerekiyordu. Belgrad Kalesi’nin arkasında hiçbir şey yok. KaleMegdan Kalesi giriş ücreti istenmiyor ama içindeki askeri müzeye ve anlam veremediğim bir yere ücret isteniyor. Kalemegdan Kalesi içindeki hayvanat bahçesine giriş ücretini anladım da dışarıdan sadece tel örgülerle çevrili donmuş hayvan heykellerini (dinazor vs) yanına girmek için neden para istediklerine anlam veremedim. Belgrad KaleMegdan Kalesi’nin manzarası ise Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinden müthiş görünmektedir. Kaleye karşı fotoğraf çekinmenizi de tavsiye ederim.

Belgrad Kalesi nerede?

Knez Mihailova caddesinin bir başı Terazije bir başı ise Kale Meydan Parkı diye düşünün. Kale Meydan Park’ından çok rahatlıkla gidebilirsiniz.

Belgrad Hayvanat Bahçesi

Belgrad hayvanat bahçesi nerede diye merak ediyorsanız öyle uzun uzun araştırmalar yapmanıza gerek yok. Kalemeydan Park’ının içerisindeki hayvanat bahçesine giriş ücretli olup girilmeye değer yer olarak görüyorum. Ben yağmurlu bir havada gitsem de içeride çok güzel hayvanları yakından görüp merakımı gidermiş oldum.

Nova Grad -Yeni Belgrad

Sava Nehri’nin karşı tarafında bulunan Yeni Belgrad olarak geçen bölgede tam 8 saatimi geçirdim. Peki bu bölgeye gitmeye değer mi? Eğer benim gibi çok uzun bir süre vizesiz balkan ülkeleri turu yapacaksanız gidin en azından görün derim. Ben ilk gittiğimde Savamala bölgesinden yürüyerek ünlü tenisçi Djokovic Restaurant’ını görmek için gittim. Saatlerce bütün sokaklarını dolaştığım Belgrad’ın bu bölgesinde turistik hiçbir şey bulamadım. Ama şunu da itiraf ederim Sava Nehri üzerindeki köprü ve otoyollara da ayak basmadım demem. 2.kez gittiğimde ise Belgrad Sava Nehri kıyısında bisiklet kiralayıp Savski Most Köprüsü’nden bisikletle geçerek Zemun’da gezilecek yerleri  keşfetmeye gittim ve inanılmaz keyif almıştım. Sanki yaşadığım şehrin sokaklarını geziyormuş gibi avucumun içi gibi Belgrad sokaklarını ezberlemiştim.

Aziz Sava Katedrali

"Belgrad Gezi Rehberi" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Sırbistan da toplam iki siyasi parti var... halkın yarısından fazlası siyaset nedir bile bilmez..Yağmur yağdığında sokaklara çıkıp dans ederler ,güneşin altında parklarda ,bahçelerde güzel melodiler eşliğinde müzik yapan ,spor yapan ve güneşlenen insanlarının tamamiyle iyilik sever yaklaşımına hayran kalacaksınız ..Gece hayatına gelince ,savaştan yeni çıkmış bir ülkenin bu kadar cabuk yaralarını sarıp ve avrupa ekonomisine göre düşük ekonimiye sahip olup, dünyanın en iyi ,en mutlu ,en güzel giyinen insanların mutluluğu ,eglencesi,Time dergisine kapak olmuş ve avrupa ülkelerinin ,bu mutlulugun sırrı ne diye araştırmasına bile girmiş ,muazzam ülke...Tuna Nehri ve Save Nehrinin kesiştiği yerde bulunan belgratta zamanın nasıl geçtiğini anlayamayacaksınız ..Festivallerinde bir anda kendinizi pistte bulacak ,kiraladığınız bisikletinizle gün boyu pedal cevirip yeni yerler keşfedip,aynı gün adrenalin dolu sporlar yapıp,müzeler dolaşıp,Ada Ciganlijada yüzüp,akşamlarıda eğlencenin dibine vurabilirsiniz

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z