Yaz

Belgrad Ormanları

calendar_today Eyl 22, 2017 label

Belgrad Ormanları

Belgrad Ormanları gerek bilinmeyen yönleri gerekse doğal güzellikleri ile sürekli merak edilen alanlar arasında yer almaktadır. Bu alana nasıl gidildiği, giriş için ne kadar ücret ödendiği ya da girişte ve sonraki bölümlerde mangal yapma gibi imkanın bulunup bulunmadığı ile ilgili her konu merak edilmektedir. Çatalca yarım adasının en doğusunda yer alan Belgrad Ormanları doğusunda İstanbul Boğazı yer almaktadır. Kuzeyinde ise Karadeniz bulunan bu orman için farklı ulaşım seçenekleri yer almaktadır.

Orman için en fazla merak edilen konulardan biri de giriş için ne kadar ücret alındığı ya da ücret alınıp alınmadığı konusudur. Bu ormana giriş için özel araç kullananlar giriş ücreti olarak araç için ücret ödemektedir. Yaya ya da bisiklet ile Belgrad Ormanlarına girmek isteyenler ise herhangi bir ücret ödememektedir. Genel olarak araç başı alınacak olan ücret ise 10 ile 15 TL arası bir miktardır. Belgrad Ormanlarına giden bir kişi elbette hemen ormanın her bölümünü görememektedir. Çünkü orman oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Doğal güzellikler bakımından en güzel örnekler arasında bulunan Belgrad Ormanları girişinden sonra mutlaka görülmesi gereken bir takım yerler bulunmaktadır. Zaten başlı başına Belgrad Ormanları mutlaka görülmelidir. Bunun yanı sıra orman içerisinde saklı kalan bazı yerler de görülmeye değer güzelliklere sahiptir. İçerisinde saklı kalan pek çok hazine bulunduran Belgrad Ormanları şehrin ortasında yer alan bir vaha gibidir. Özellikle son dönemlerde İstanbul içinde bulunan sıkıntılı yeşillik durumu ile orman çok daha değerli bir hale gelmektedir. Burada ilk görülecek estetik değere sahip yerlerden biri olan bentler yani su kemerleri yeşil ile bütünleşerek sizlere görsel bir şölen sunmaktadır. 1600 ile 1800 yıllarında yapılmış olan 6 tane bent burada yer almaktadır ve bu bentler ormanı sadece doğal güzellik anlamında değil aynı zamanda tarihi anlamda da oldukça değerli hale getirmektedir.

6 tane su bendi bulunan Belgrad Ormanları’nda her bent farklı yapıya sahiptir.  Bunların arasında mutlaka görülmesi gereken ve estetik olduğu kadar tarihi anlamda da değerli olan Büyük Bent mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu bentlerin içinde en genç bent olarak bulunan Sultan Mahmut Bendi de mutlaka görülmesi gereken bentler arasında yer almaktadır. Tüm bu bentlere ek olarak orman içinde kalan göl kenarında bulunan tahta iskele de görülmeye değer bölümlerdendir. Buranın güzelliği ise henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş olmaktan gelmektedir. Ayrıca burada çekilecek olan harika fotoğraflar da günümüzde pek çok kişi için bu alanı daha da çekici hale getirmektedir. Herkes tarafından merak edilen bir diğer konu ise Belgrad Ormanlarında yapılacak aktivitelerdir. İlk olarak aktiviteden önce orman ve girişler konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Belgrad Ormanları için ilk girişte 3 ayrı giriş yer almaktadır. Ana kapıdan girildiğinde ise yol size iki farklı seçenek sunacaktır. Bu yollardan sol yolu seçenler için Belgrad Ormanları içinde 3 km kadar ilerlediğinizde yürüyüş parkına ya da Neşet Suyu piknik alanına varmanız sağlanmaktadır. Burada dilediğiniz gibi piknik yapmanız ya da yürüyüş yapmanız sağlanmaktadır. Sağ taraftan Belgrad Ormanları içinde devam ettiğinizde ise bentler ya da piknik alanlarına varmanız sağlanmaktadır. Zaten son olarak yani yol sonunda bütün yollar birbirine bağlanmaktadır. Yeşil bir yol söz konusu olduğunda herkesin ilk aklına gelen aktivite elbette yürüyüştür. Sabah yapılacak olan güzel bir yürüyüş bu yeşil alanın ve doğanın hakkını vermek anlamına gelmektedir. Ayrıca bu yürüyüş sayesinde sağlığınız açısından da son derece önemli bir adım atmanız sağlanacaktır. Koşu yapmak ya da yürüyüş yapmak için Belgrad Ormanlarında İstanbul’un en güzel parkurları yer almaktadır. En uzun yürüyüş yolu pek çok kişiyi yorabilecek kadar uzun olan 6 km kadardır. Bu yol Büyük Bent yanında bulunmaktadır. Ayrıca burada mesire ya da piknik alanı da bulunmaktadır. Bulduğu en ufak yeşillikte dahi mangal yapan hatta bu alışkanlığı ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında esprili konulara sebep olan halkımız için burada piknik ve mangallık alan bulunmaktadır. Kendin pişir kendin ye şeklinde hazırlanan bu mangallık alanlar özellikle tatil günlerinde kalabalık bir hal almaktadır. Belgrad Ormanlarında yer alan mesire alanlarının hepsi tabela ile gösterilerek sizlere kolaylık sağlamaktadır. Burada ayrıca bol bol fotoğraf çektirmek sizin için eğlenceli olacaktır.

Genel olarak yapılan yanlış yorumlardan biri Belgrad Ormanları’nın Sırbistan içinde bulunan Belgrad ile bağlantılı olduğu konusudur. Elbette böyle bir durum söz konusu değildir ve bu şekilde yapılacak bir yorum tamamen yanlıştır. Ama ormanın Belgrad ile şöyle bir bağlantısı bulunmaktadır. 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından geçekleştirilen Sırbistan seferinden sonra pek çok Sırp esir buraya getirilmiştir. Bu esirler orman içinde yer alan bir köye yerleştirilmiştir. Burada yaşayanlar tarafından köye Belgrad adı verilmiştir. Zamanla köylüler yavaş yavaş bentler içinde yer alan suları kirletince bu defa köy ormandan ayrılmaya başlamıştır. Fakat bu ayrılmaya karşın bu Osmanlının adı Belgrad Ormanları olarak kalmıştır. Uzun yıllar Osmanlılar su ihtiyaçlarını bu bentler aracılığı ile kazanmıştır. Vahşi hayvan konusu da Belgrad Ormanları için merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 5.500 hektarlık alan gayet doğal olarak varlığını korumaktadır. Elbette böyle bir alanda son derece vahşi hayvanlar ya da türüne özgü hayvanlar da bulunmaktadır. Vahşi denince aklına timsah gibi hayvanlar geliyorsa o türden hayvanlar burada bulunmamaktadır. Genel olarak Belgrad Ormanlarında çok sayıda kuş, memeli, sürüngen ya da bu tarz hayvanlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Belgrad Ormanlarında hayvan avlama yasağı da bulunduğundan burada son derece doğal ortamda pek çok nesli tükenen hayvan rahat bir şekilde çoğalmaktadır. Belgrad Ormanlarının yaklaşık yüzde 75’lik bir kısmı meşe ağacından oluşmaktadır. Bu araçların yanı sıra geriye kalan bölümde ise Kayın, Gürgen ve Kestane ağaçları da bulunmaktadır. Genel olarak Belgrad Ormanları gezisi için yapılacak olan öneride Sarıyer Hünkar Börekçi’sinde meşhur Sarıyer böreği yenilebilir. Buradan meşhur Belgrad Ormanları içinde 1 ya da 2 saatlik güzel bir yürüyüş yapılabilir. Bunun yanı sıra Belgrad Ormanları bölgesinde yer alan Atatürk Arboretumu da görülecek yelerdendir.

Belgrad Ormanı'na Nasıl Gidilir?

Belgrad Ormanı'na özel araçla gidilebildiği gibi isteyenler otobüsle de ulaşımı sağlayabilirler.

Arabayla Belgrad Ormanı'na Nasıl Gidilir?

Araç ile Belgrad Ormanları gezisi yapmak isteyenler Maslak-Sarıyer istikametinde hareket etmelidir. Hacıosman'a gelmeden hemen U dönüşü yapıp Bahçeköy orman yoluna girip dümdüz devam ettiğiniz zaman karşısınıza alışveriş yapacağınız bir çarşı çıkacak. Eğer erzak ihtiyacınız varsa ya da mangal yapacaksanız burada ihtiyaçlarınızı giderdikten sonra yola dümdüz devam ederseniz sizi Belgrad Ormanı'na götürecektir.

Otobüsle (Toplu Ulaşımla) Belgrad Ormanı'na Nasıl Gidilir?

Yaya olarak ya da toplu taşıma ile Belgrad Ormanlarına ulaşmak isteyenler ise 42T, 42 R, 42M, 42HM , 253 numaralı otobüs hatları aracılığı ile bu ormana rahat bir şekilde ulaşacaktır

Belgrad Ormanı Giriş Ücreti Ne Kadar?

Belgrad Ormanı için en fazla merak edilen konulardan biri de giriş için ne kadar ücret alındığı ya da ücret alınıp alınmadığı konusudur. Bu ormana giriş için özel araç kullananlar giriş ücreti olarak araç için ücret ödemektedir. Yaya ya da bisiklet ile Belgrad Ormanlarına girmek isteyenler ise herhangi bir ücret ödememektedir. Genel olarak Belgrad ormanı giriş ücreti araç başı alınacak olan para ise 15 ile 30 TL arası bir miktardır.  Belgrad Ormanı’na araçla giriş ücreti aracın cinsine göre değişmektedir.

Belgrad Ormanı Hakkında

Belgrad Ormanlarına giden bir kişi elbette hemen ormanın her bölümünü görememektedir. Çünkü orman oldukça geniş bir alanı kaplamaktadır. Doğal güzellikler bakımından en güzel örnekler arasında bulunan Belgrad Ormanları girişinden sonra mutlaka görülmesi gereken bir takım yerler bulunmaktadır. Zaten başlı başına Belgrad Ormanları mutlaka görülmelidir. Bunun yanı sıra orman içerisinde saklı kalan bazı yerler de görülmeye değer güzelliklere sahiptir. İçerisinde saklı kalan pek çok hazine bulunduran Belgrad Ormanları şehrin ortasında yer alan bir vaha gibidir. Özellikle son dönemlerde İstanbul içinde bulunan sıkıntılı yeşillik durumu ile orman çok daha değerli bir hale gelmektedir. Burada ilk görülecek estetik değere sahip yerlerden biri olan bentler yani su kemerleri yeşil ile bütünleşerek sizlere görsel bir şölen sunmaktadır. 1600 ile 1800 yıllarında yapılmış olan 6 tane bent burada yer almaktadır ve bu bentler ormanı sadece doğal güzellik anlamında değil aynı zamanda tarihi anlamda da oldukça değerli hale getirmektedir.

6 tane su bendi bulunan Belgrad Ormanları’nda her bent farklı yapıya sahiptir.  Bunların arasında mutlaka görülmesi gereken ve estetik olduğu kadar tarihi anlamda da değerli olan Büyük Bent mutlaka ziyaret edilmelidir. Bu bentlerin içinde en genç bent olarak bulunan Sultan Mahmut Bendi de mutlaka görülmesi gereken bentler arasında yer almaktadır. Tüm bu bentlere ek olarak orman içinde kalan göl kenarında bulunan tahta iskele de görülmeye değer bölümlerdendir. Buranın güzelliği ise henüz çok fazla kişi tarafından keşfedilmemiş olmaktan gelmektedir. Ayrıca burada çekilecek olan harika fotoğraflar da günümüzde pek çok kişi için bu alanı daha da çekici hale getirmektedir. Herkes tarafından merak edilen bir diğer konu ise Belgrad Ormanlarında yapılacak aktivitelerdir. İlk olarak aktiviteden önce orman ve girişler konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Belgrad Ormanları için ilk girişte 3 ayrı giriş yer almaktadır. Ana kapıdan girildiğinde ise yol size iki farklı seçenek sunacaktır. Bu yollardan sol yolu seçenler için Belgrad Ormanları içinde 3 km kadar ilerlediğinizde yürüyüş parkına ya da Neşet Suyu piknik alanına varmanız sağlanmaktadır. Burada dilediğiniz gibi piknik yapmanız ya da yürüyüş yapmanız sağlanmaktadır. Sağ taraftan Belgrad Ormanları içinde devam ettiğinizde ise bentler ya da piknik alanlarına varmanız sağlanmaktadır. Zaten son olarak yani yol sonunda bütün yollar birbirine bağlanmaktadır.

Belgrad Ormanı Yürüyüş Parkuru

Yeşil bir yol söz konusu olduğunda herkesin ilk aklına gelen aktivite elbette yürüyüştür. Sabah yapılacak olan güzel bir yürüyüş bu yeşil alanın ve doğanın hakkını vermek anlamına gelmektedir. Ayrıca bu yürüyüş sayesinde sağlığınız açısından da son derece önemli bir adım atmanız sağlanacaktır. Koşu yapmak ya da yürüyüş yapmak için Belgrad Ormanlarında İstanbul’un en güzel parkurları yer almaktadır. En uzun yürüyüş yolu pek çok kişiyi yorabilecek kadar uzun olan 6 km kadardır. Bu yol Büyük Bent yanında bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Piknik ve Mangal Alanı

Ayrıca burada mesire ya da piknik alanı da bulunmaktadır. Bulduğu en ufak yeşillikte dahi mangal yapan hatta bu alışkanlığı ile gerek yurt içinde gerek yurt dışında esprili konulara sebep olan halkımız için burada piknik ve mangallık alan bulunmaktadır. Kendin pişir kendin ye şeklinde hazırlanan bu mangallık alanlar özellikle tatil günlerinde kalabalık bir hal almaktadır. Belgrad Ormanlarında yer alan mesire alanlarının hepsi tabela ile gösterilerek sizlere kolaylık sağlamaktadır. Burada ayrıca bol bol fotoğraf çektirmek sizin için eğlenceli olacaktır.

Belgrad Ormanı Tarihi

Genel olarak yapılan yanlış yorumlardan biri Belgrad Ormanları’nın Sırbistan içinde bulunan Belgrad ile bağlantılı olduğu konusudur. Elbette böyle bir durum söz konusu değildir ve bu şekilde yapılacak bir yorum tamamen yanlıştır. Ama ormanın Belgrad ile şöyle bir bağlantısı bulunmaktadır. 1521 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından geçekleştirilen Sırbistan seferinden sonra pek çok Sırp esir buraya getirilmiştir. Bu esirler orman içinde yer alan bir köye yerleştirilmiştir. Burada yaşayanlar tarafından köye Belgrad adı verilmiştir. Zamanla köylüler yavaş yavaş bentler içinde yer alan suları kirletince bu defa köy ormandan ayrılmaya başlamıştır. Fakat bu ayrılmaya karşın bu Osmanlının adı Belgrad Ormanları olarak kalmıştır. Uzun yıllar Osmanlılar su ihtiyaçlarını bu bentler aracılığı ile kazanmıştır.

Belgrad Ormanı Doğal Yaşam Bitki ve Hayvan Türleri

Vahşi hayvan konusu da Belgrad Ormanları için merak edilen konular arasında bulunmaktadır. Yaklaşık 5.500 hektarlık alan gayet doğal olarak varlığını korumaktadır. Elbette böyle bir alanda son derece vahşi hayvanlar ya da türüne özgü hayvanlar da bulunmaktadır. Vahşi denince aklına timsah gibi hayvanlar geliyorsa o türden hayvanlar burada bulunmamaktadır. Genel olarak Belgrad Ormanlarında çok sayıda kuş, memeli, sürüngen ya da bu tarz hayvanlar bulunmaktadır. Bunların yanı sıra Belgrad Ormanlarında hayvan avlama yasağı da bulunduğundan burada son derece doğal ortamda pek çok nesli tükenen hayvan rahat bir şekilde çoğalmaktadır. Belgrad Ormanlarının yaklaşık yüzde 75’lik bir kısmı meşe ağacından oluşmaktadır. Bu araçların yanı sıra geriye kalan bölümde ise Kayın, Gürgen ve Kestane ağaçları da bulunmaktadır.

Belgrad Ormanı Çevresinde Gezilecek Yerler

Genel olarak Belgrad Ormanları gezisi için yapılacak olan öneride Sarıyer Hünkar Börekçi’sinde meşhur Sarıyer böreği yenilebilir. Buradan meşhur Belgrad Ormanları içinde 1 ya da 2 saatlik güzel bir yürüyüş yapılabilir. Bunun yanı sıra Belgrad Ormanları bölgesinde yer alan Atatürk Arboretumu da görülecek yelerdendir. Belgrad Ormanı giriş ücreti seneden seneye fark edebilir. Bu yüzden araç giriş ücretlerinden 3-5 TL fark olabilir. 

Belgrad Ormanı Açılış Kapanış Saatleri

Belgrad Ormanı'nda Kamp Yasak Mı?

Belgrad Ormanı Nerede?

Belgrad Ormanı'na Gideceklere Tavsiyeler

"Belgrad Ormanları" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Belgrad ormanları- Sarıyer- İstanbul İstanbul’dasınız ve yürüyüş , kamp , koşu, piknik yapmak için en ideal yerlerden biri burası. Artık İstanbul’da kuş sesi duymanın neredeyse şehir efsanesi olmaya başladığı şu günlerde imdadımıza yetişen bir yer Belgrad. Koşu parkı dünya standartlarına uygun olması rotayı saptığınız da sincaplar ile karşılaşacak ve göletleri ile huzurun içinde bulunacağınıza emin olabilirsiniz. Ben buraya nerede ise her haftasonu geliyorum. Ama sonbahar ve kışın daha keyifli bilin isterim.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z