Yaz

Belgrad Turu Yapacaklara Tavsiyeler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Belgrad Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Bazen gezi yazılarımı kaydederken ciddi zaman kaybettiğimi fark ettim. Sadece yazmak için yazmak değil de insanların yazılarımı okurken o ülkeyi ya da o şehri hissetmesini istiyorum. Ben de herkes gibi seyahate çıkmadan önce uzun araştırmalar yapıyorum. Belgrad’a gitmeden önce de bütün Belgrad gezilecek yerler blog yazılarını okumuştum. Ada Ciganlija’ya nasıl gidilir? Knez Mihailova Caddesi nerede? Gibi bilgilerin çoğunu gezi bloğu sitelerinden öğrenmiştim. 6 ay önce vizesiz balkan ülkelerine gitmeye karar verip Sırbistan’ın başkenti Belgrad hakkında araştırmalar yapmıştım. Belgrad’da yapılacaklar nelerdir? Diye bakınırken hep karşıma Belgrad gece hayatı hakkında bilgiler çıktı. Aynı durum Ukrayna için de geçerli. Ben Ukrayna’ya uçak bileti aldım dediğim zaman hemen erkeklerin bakış açısı farklı oluyor. Söz konusu Belgrad’da gezilecek yerler olunca da yine aynı durum. Belgrad gece hayatı kadınlar… Bir şehir sadece kadınlardan mı ibaret olabilir? Elbette Hayır! İşte sizlere Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler yazım.

Sırbistan’ın Belgrad şehrine gitmek istiyorsanız Belgrad’ın vize istemediğini hemen belirtmek isterim. Sırbistan ülkesi hem ucuz hem de her an uçak bileti bulup kolayca gidebileceğiniz ülkeler arasında yerini koruyor. 

Samimi olalım bir çok insan Belgrad’da gezilecek yerleri görmeye,Belgrad’daki parklara görmeye,Sırbistan savaşından kalan kalıntıları ve tarihi yerleri görmeye gidiyor diyemeyiz. Bir çoğumuz da merak için gittik ve gideceğiz. Hadi ben de itiraf edeyim Belgrad gezilecek yerler blog yazılarında sürekli karşıma çıkan Belgrad gece hayatını merak etmedim değil. Bu konuyu detaylı şekilde Belgrad gece hayatında ele aldım.

Sırbistan başkenti Belgrad sokakları inanın görülmeye değer. Yurt dışı gezileri seviyorsanız muhakkak Sırbistan’ın Belgrad şehrini görün derim.

Belgrad'da gezilecek yerler- Kalemegdan Park

Neden Belgrad Turu?

1)Sırbistan’ı gezmek için vize gerekmiyor,Sırbistan vizesiz bir ülke olduğu için ekstra bir ton evrak işiyle uğraşmayacaksınız,

2)Belgrad’da gezilecek yerlerin hepsi güvenli bölgedir. Belgrad turu yaparken gece gündüz yollarında dolaştım başıma her hangi bir olay gelmedi,

3)Belgrad’da şehir içi ulaşım çok kolay hatta Belgrad şehir merkezini gezmek için haritaya bile ihtiyacınız olmayacak. Eğer Belgrad’da gezilecek yerler haritasına ihtiyaç duyarsanız Knez Mihailova Caddesi’nde Tourist İnformation’dan Belgrad şehir haritası alabilirsiniz,

4)Belgrad’da şehir içi ulaşım otobüs ve tramvaylar ile yapılabiliyor,

5)Belgrad’da yapılacaklar o kadar fazla ki canınızın sıkılması söz konusu bile olamaz, Belgrad’da yapılacaklar  yazımı okumanızı tavsiye ederim,

6)Sırbistan’da gezilmesi ve görülmesi gereken yerler sadece Belgrad şehrinden ibaret değildir. Eğer olurda canınız sıkılırsa Novi Sad’a geçebilirsiniz. Özellikle Exıt Festival zamanı en hareketli dönemlerini çılgınca yaşayabilirsiniz. Novi Sad’a nasıl gidilir?

7)Sırbistan başkenti Belgrad sokaklarında tarihi yolculuk yaparken aynı zamanda Belgrad Kale Meydan’dan Tuna ve Sava Nehri manzaralarının tadını çıkarabilirsiniz.

Belgrad'da gezilecek yerler - Ada Ciganlija

Belgrad Turu Tavsiyelerim

Belgrad’a gidilecek en iyi günler Cuma,Cumartesi ve Pazar günleridir. Belgrad sokakları her daim canlı olsa da Belgrad gece hayatının tadı en iyi bugünlerde çıkar,

Belgrad’da Sava Mahallesi Sava Nehri kıyısındadır. Belgrad gece hayatını yaşamak için karşıya geçeceğiniz köprünün Knez Mihailova Caddesi tarafı Sava Bölgesi oluyor.

Belgrad'da gezilecek yerler - Sava mahallesi

Zemun'a nasıl gidilir?

Knez Mihailova yakınlarında bulunan Terazije Meydanı otobüs son duraklarından Zemun’a otobüs ile gidebilirsiniz.

Belgrad’da hostel önerisi ise Belgrad şehir merkezine yakın yerlerde hostelde kalmanızı öneririm. Bu sayede tüm Belgrad’da gezilecek yerlere merkezi konumda olursunuz.

Belgrad Kalesi nerede? Belgrad Kalemegdan Parkı’nı bulmanız gerekmektedir. Knez Mihailova Caddesi sizin her zaman başlangıç noktanız olursa her yeri daha rahat bulabilirsiniz. Knez Mihailova Caddesi’nin bir başı Terazije diğer başı ise Kale Meydan Parkı olarak geçiyor.

Sava Nehri’ne inmek için en ideal yol Kale Meydanı Parkı’ndan aşağıya doğru yürümek olacaktır.

Belgrad'da gezilecek yerler - Skadarlija Caddesi

Belgrad'da Ne Yenir?

Belgrad yemekleri cevapcici ve steakhouse tarzı burgerler başta olmak üzere sarmayı da bu listeye dahil edebiliriz.

Ada Ciganlija'ya Nasıl Gidilir?

Ada ciganlija ulaşım aracı olarak en zevkli ve en kolay yöntem Belgrad’da bisiklet kiralamak. Belgrad Kale Meydanı Park’tan Sava Nehri’ne indiğiniz zaman hemen sol tarafta bisiklet kiralama mağazasını göreceksiniz. Sol tarafa doğru (köprülerin olduğu yere doğru) gittiğiniz zaman Ada Ciganlija’yı görebilirsiniz.

Belgrad Turu Yapıp Saraybosna'ya Geçmek İsteyenlere

Novi Sad’dan Saraybosna’ya tren ile gitmek maalesef mümkün değil. Bunun yerine Saraybosna’dan Belgrad’a mecburen otobüs ile yolculuk yapmak zorundasınız. Aynı şekilde Belgrad’dan Saraybosna’ya tren seferleri yoktur.

Ben Belgrad’dan sonra Novi Sad’a geçtim. Novi Sad’a nasıl gidilir? Diye merak edenler;

Belgrad’dan Novi Sad’a otobüs ve tren seferleri mevcuttur.

Üsküp'ten Belgrad'a Nasıl Gidilir?

Makedonya Üsküp’ten Belgrad’a otobüs seferleri saat 09:25,13:10 ve 17:00’de her gün düzenli olarak yapılıyor. Üsküp’ten Belgrad’a geçiş için otobüse 21 Euro ödedim. Ekstra 1 Euro da bagaj parası ödedim. Üsküp’ten Belgrad’a tren ile gitmek de mümkündür. Benim gittiğim tarihte Üsküp tren istasyonu raylardaki çalışmalar nedeniyle kapalıydı.

Belgrad Hayvanat Bahçesi Giriş Ücreti

Belgrad Kalesinin (Kale meydanı) içinde bulunan Belgrad hayvanat bahçesine 10 TL ücret ödeyerek giriş yaptım.

Belgrad'da Market Fiyatları

Belgrad’da hostelde yemek pişirmek isteyenler ise Belgrad’ın en ucuz süpermarket zinciri olan Shop&Go marketlerini her yerde görebilirsiniz. Ben defalarca kez buradan alışveriş yaptım. 1 litre kola 2,5 TL yani çok aşırı ucuz değil. Belgrad’da fiyatlar bazı şeylerde çok ucuz olmakla birlikte bazı şeylerde çok pahalı. Türkiye’de benzincilerde aldığımız tavuklu peynirli sandviç 8 TL iken Belgrad’da 2 TL olduğunu söyleyeyim.

Belgrad’da et dönere 7.5 TL vermiştim.

Belgrad’da ulaşım için muhakkak otobüs ya da tren biletlerini alın ve kart okuyuculara okutun. Ben 2.000 Sırp parası yaklaşık 50 TL ceza ödemiştim.

Sırbistan’da içki fiyatları gayet uygun,Belgrad gece hayatını yaşamak isteyenlerin gece kulüplerinde ödeyeceği ortalama bira fiyatı 4 TL’dir. Marketlerde daha uygun fiyata alabilirsiniz.

Belgrad gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesinde bu yüzden turistik gezi için taksi kullanmanıza gerek yok. Skadarlija (Skadarska) Caddesi’ni (Bohem Köşesi) muhakkak görün,Knez Mihailova Caddesi’nde gece yürüyüşü mutlaka yapın,Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerine girmeseniz bile 1 gece muhakkak nehrin etrafında yürüyüp muhteşem müziği en azından dışarıdan duyun,Kalemeydan Parkı’na bir akşam gidip manzaraya karşı oturun,Sırp yemeklerinin muhakkak tadına bakın ve gitmeden önce Belgrad’da gezilecek yerleri nasıl keşfettiğimi okuyun:) Belgrad turu yapanlar yorumlarını paylaşabilirler.

Belgrad turu

"Belgrad Turu Yapacaklara Tavsiyeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z