Yaz

Belgrad Yapılacaklar

calendar_today Kas 29, 2016 label

Belgrad Yapılacaklar

Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar bizlere o kadar kaliteli bir tatil yaşatacak ki giden bir kere daha gitmek isteyecek. Türkiye’de yaşadığımız şehir neresi olursa olsun hepimizin ortak şikayeti hep hayat pahalılığı olmuştur. Kendi yaşadığımız şehirde bile eğer deniz varsa şöyle bir deniz kenarında oturup çay içelim desek çaya bile hak etmediği paraları ödüyoruz. Neden? Diye sorduğumuzda ise burası deniz manzaralı cevabını almaktan yorulmuş hatta bıkmış insanlarız biz. Belgrad yapılacaklar Belgrad’da ne yapılır? Belgrad’da yapılması gerekenler nelerdir? Diye bakınırken Tuna ve Sava Nehirlerinin kesiştiği noktaya konumlanmış şehir dediklerinde kesinlikle nehir kenarındaki restoran ve kafeler çok pahalıdır diye bir ön yargıya varmıştım. Belgrad’da yapılması gerekenleri liste halinde yazıyorum bunları yapmadan asla geri dönmemenizi tavsiye ederim.

Belgrad’da gezilecek yerleri keşfedip akşam Sırbistan Belgrad gece hayatının tadını çıkarmak ve Sava Nehri kıyısındaki gece kulüplerinde biraz kafa dağıtayım diye gittiğim gece kulübünde canlı müzik eşliğinde bir biraya 4 TL verdiğimde adeta şok olmuştum. Yanımda Belgrad’da hostelde tanıştığım arkadaşla birlikte gitmiştik. Gelen hesap Sırp parası olunca TL bazında tekrar tekrar hesapladım. Belgrad’da içki fiyatlarının bu kadar ucuz olacağını hiç tahmin edememiştim.

 Ne demek istiyorum? Belgrad şehri Avrupa standartlarında metroları otobüsleri ve yolları olmasa da yaşanacak en güzel ve en ucuz şehirlerden. Ben bu şehirde yaşarım demekten kendimi alıkoyamadığım Belgrad’da neler yapılır sizlere tek tek anlatacağım.

Belgrad’ın gezilecek görülecek yerlerini tek tek buradan okuyabilirsiniz. Farklı bir bakış açısından Belgrad’da yapılması gerekenleri ele almak için bu yazıyı hazırladım.

Sırbistan Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Belgrad gezi rehberi

Belgrad'da gezilecek yerler

Belgrad turu tavsiyeleri

Belgrad gece hayatı

Novi Sad’da gezilecek yerler

Sırbistan hakkında

Belgrad yapılacaklar - Nehir kenarında bisiklet kiralayın

Belgrad'da bisiklet kiralamak

Sava Nehri kıyısında bisiklet yolları sizleri bekliyor. Sava Nehri kıyısı boyunca uzanan tabiri caizse sahil yolu (nehir kenarı) diyebileceğimiz yollardan bisikletle gezerken, Sava Nehri manzarasını doyasıya çıkarın. Bisiklet kiralayarak yorulana kadar Belgrad’ın keşfedilmeyen yerlerini keşfetmeye Belgrad’ın turistik yerlerin dışına çıkmaya çalışın. Sava Nehri’ni tepeden izlemek için Sava Nehri üzerindeki köprülerin (Branko Köprüsü) üzerine çıkıp Belgrad şehrini tepeden mutlaka izleyin. Belgrad’da fiyatlar çok uygun olduğu için bisikleti günlük 10 TL’ye kiralamıştım.

Belgrad'da yapılacaklar - Sırbistan şehirlerini keşfedin

Zemun Bölgesi

Belgrad’da yapılacaklar o kadar çok fazla ki günü birlik gitmek yetmez hatta birkaç gün bile yetmez. Ben Belgrad’ı o kadar çok sevdim ki tekrar gitme ümidiyle Sırp parasını hala saklıyorum. Otobüs ile Zemun’a gitmek daha mantıklı olacaktır. Kondüsyonuna güvenenleri bisiklet ile gitmeye davet ediyorum. Kaybolmaktan korkmayın. Benim Belgrad maceramı okuyun. Zemun’da gezilecek yerleri keşfe çıkıp Zemun bölgesinin tepesinden güneşin batışını ve Tuna Nehrinin manzarasını izleyin. Gardoş Kulesi’ne girip çocukların elleriyle yaptığı resimleri görün. Zemun’da nehir kenarında yürüyüşler yapın. Nehir kenarındaki restoranlarda o güzelim Sırp yemeklerinin tadına bakmadan geri dönmeyin. Zemun Gardoş Kulesi giriş ücreti vermedim sanırım ama sizden para da isteyebilirler.

photo_library

Knez Mihailova Caddesi

Sabahı ayrı güzel,gündüzü ayrı güzel,gecesi ise apayrı bir güzellikte olan Knez Mihailova Caddesi’nde yapılacaklara güne sabah kahveni içmek ve insanları izlemekle başlayarak olsun. Elbette Belgrad’da yapılacaklar sadece bundan ibaret değil. Bu caddede yapılacakların başında dans etmek desem. Evet yanlış duymadınız Belgrad gece hayatının kalbi sadece Sava Nehri kıyısında değil bu caddede de devam ediyor. Belgrad restoranlarının neredeyse çoğu burada bulunuyor. Siz restoranda Belgrad’ın meşhur yemeklerini yerken bir yandan da Belgrad gece hayatının tadını çıkaran insanların nasıl dans ettiğini izleyebilir isterseniz eşinizle birlikte dans edebilirsiniz. Hepsi gerçekten çok iyi dans ediyor. Sokak konserlerini izleyebilir karakalem çalışmaları yapan insanlara kendi resminizi de yaptırabilirsiniz. Knez Mihailova’da yapacaklar o kadar çok ki biraz da spontane gelişecek olan Belgrad turu tatilinizde şimdiden iyi eğlenceler.

Belgrad’da yapılacak şeylere Ada Ciganlija ile devam edelim. Ada Ciganlija’da Zipline yapabilirsiniz. Zipline fiyatı ise 500 RSD (12,5 TL) olmakla birlikte sadece Sava Nehri’nden karşıya geçiş ya da gidiş geliş zipline yapma seçenekleri bulunmaktadır. Ada Cİganlija’da suya para vermenize gerek yok. Ada Ciganlija’da restoranların olduğu bölümde içilebilir çeşmeler bulunuyor. Ayrıca duş alma ve soyunma kabinleri de mevcuttur. Ayrıca Belgrad’da helal yemek isteyenler Garage adlı mekanda Turgut abiyi bulabilirler.

Belgrad’da gezilecek yerler blog yazımda da belirttiğim gibi Ada Ciganlija’da 40 Euro karşılığında bungee jumping yapabilirsiniz. Belgrad’ın dondurma porsiyonlarının da büyük olduğunu ve fiyatının da 150 RSD olduğunu da Belgrad gezi notlarıma ekliyorum.

Belgrad'da ne yapılır - Knez Mihailova Caddesi'ni gezin
video_library

Belgrad'da Ücretsiz Şehir Turu Yürüyüşlerine Katılın

Cumhuriyet Meydanı’nda bir grup öğrenci (gönüllü) tarafından organize edilen Belgrad turu tamamen ücretsiz olup, tur sonunda bahşiş sistemi ile çalışan bu gruba katılmanızı öneririm. Belgrad’da gezilecek yerleri gezerken dünyanın dört bir yanından gelen yeni insanlarla tanışabilirsiniz. Tur sonunda Belgrad gece hayatına birlikte akabilirsiniz. Belgrad’da şehir turu sabah 11:00 ile 16:00 arasında olduğunu unutmayın.

Skardarlija Caddesi (Bohem Köşesi)

Skadarlija’daki restoranlar,kafeler ve barlar sizleri bekliyor olacak. Belgrad’da gezilecek yerleri görmeye gelen her yabancı turistin kesinlikle ve kesinlikle gitmesi gereken yerlerden birisidir. Belgrad gece hayatının bir değişik versiyonu yani yerel müziklerle kulağınızın pasını atacağınız tek yer burasıdır.

Skardarlija Caddesi (Bohem Köşesi) - Belgrad'da ne yapılır

Belgrad'daki Müzeleri Keşfedin

Nikola Tesla gibi ünlü bir mucidi Belgrad’a kadar gelmişken müzesini de görmemek ayıp olur. Nikola Tesla Müzesi içi çok büyük olmasa da yaptığı icatlarla insanlığa yaptığı hizmetleri görme şansını muhakkak yakalayın derim. Nikola Tesla Müzesiz giriş ücreti 500 RSD’dir. Ayrıca Belgrad’da gezilecek yerler yazımda diğer müzeleri de yazdım.

Belgrad'da yapılacaklar - Nikola Tesla Müzesi'ni gezin

Kale Meydanı Park (Kalemegdan Park)

Belgrad’a gelmişken Kalemegdan Parkı görmemek olur mu hiç? Sava Nehri’nin manzarası başka nerede çıkar ki? Size garanti veriyorum Belgrad’da gezilecek yerlerde manzarası en güzel olan KaleMegdan parkına hem gündüz hem de gece gelmek isteyeceksiniz.

Belgrad Yeme İçme Fiyatları

Tüm Avrupa ülkelerine göre hatta ve hatta Türkiye’ye göre Belgrad restoranlarının çok ucuz olduğunu duyunca şaşıracaksınız. Belgrad’da ne yenir? Diye merak edenler için lokumundan baklavasına,kebabından sarmasına ve köftesinden böreğine kadar bir çok Türk Mutfağına yakın yemekler de sizleri bekliyor olacak.

Belgrad'da yapılacaklar - Sırp yemeklerini tadın

Belgrad Gezi Notlarım

Sırbistan’da kapalı mekanlarda bile sigara içmenin serbest olduğunu unutmayalım. Malum Belgrad’da hava durumu her an değişiyor. Kendinizi bir kafeye attığınız zaman sigara içmeyenler bu durumu pek alışık olmayıp durumu yadırgayabilirler. Belgrad’ın en büyük pazarı olan Kalenic Pazarı’na gitmeyi ihmal etmeyin. Ben Belgrad’da gezilecek yerlere bu pazarla başlamıştım gerçekten çok keyif verici. Yerel insanları görerek gerçekten Belgrad turu yaşamak isteyenlere bu pazarı tavsiye ederim. Sırbistan gezilecek yerlerini ne anlatmakla bitirebiliriz ne de yazmakla bitirebiliriz. Siz en iyisi Belgrad uçak biletinizi alıp Belgrad gezilecek yerleri, Belgrad gezi rehberimde yazdığım yerleri keşfedip sonra kendinizi Belgrad şehrinin sokaklarında kaybolarak yaşayın.

"Belgrad Yapılacaklar" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z