Beyazıt Meydanı Gezilecek Yerler

Beyazıt Meydanı Gezilecek Yerler

Beyazıt Meydanı Gezilecek Yerler

İstanbul yüzyıllardır pek çok medeniyete ev sahipliği yapan, birçok dilden, birçok dinden, birçok ırktan insanı tarih boyunca kucaklayan ve dünyanın en güzel şehirlerinden birtanesidir. Tarihi ile , doğası ile, iki kıtayı buluşturmasıyla ile tüm dünya şehirlerinin içinde çok özel bir yere sahiptir.

Hem tarih açısından hemde manevi açıdan pek çok alanda Dünya standartlarının üzerinde bir öneme sahip olan İstanbul’un bir meydanı varki İstanbul’un en önemli yerlerinin başında geliyor o meydan Beyazıt meydanıdır. Beyazıt meydanı gezilecek yerler klasmanında da en üst sıralarda yer alıyor.

Beyazıt meydanından başlayarak Eminönü ve Galata gezilebilir. Gezinin başlangıç noktası olan  Beyazı Meydanına varmak  için Beyazıt'a giden  giden bütün otobüsler kullanılabilir ve tramway arayıcılığı ile Beyazıt - Kapalıçarşı durağında inerek ulaşılması da mümkündür. 
Beyazıt meydanından itibaren gezilmeye başlanacak yerler şu şekildedir:

"Beyazıt Meydanı Gezilecek Yerler" Hakkındaki Yorumlar (0)

1) Beyazıt Meydanı

Bu meydan tarihi yarımadanın merkez bölgesinde  bulunan ve Beyazıt semtinden adını alan meydandır. Bizans zamanında yapılan bu  alan dünyanın en geniş  meydanı olma özelliği ile dikkat çekmektedir. Aynı zamanda şehrin en eski  Üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi (1453) de bu meydanda bulunmaktadır. 

Beyazıt Meydanında gezebilecek 2 yer bulunmaktadır. İlk yer meydanın hemen girişinde bulunmakta olan Beyazıt Camii, ikinci alan ise Sahaflar Çarşısıdır.

2) Beyazıt Camii ( Beyazid Camii )

Beyazıt Camii, Sultan I.Beyazid tarafından yaptırılan  İstanbul'un en ünlü ibadethanelerinden birtanesidir. Cami'nin içinde aynı zamanda Sultan I.Beyazid'a ait türbe de bulunmaktadır. Bu Cami yerli yabancı pek çok turistin ziyaretine uğrayan bir yerdir. 

3) Sahaflar Çarşısı

Beyazıt Meydanı'nda bulunan İstanbul Üniversitesinin ana kapısının tam karşısında yer alan İstanbul'un en eski ve ünlü Sahaf Çarşısıdır. Kitap meraklılarının kesinlikle görmesi   gereken bir yer olan sahafçılar çarşısı aynı anda hiçbir yerde bulunamayacak kitapları burada bulmak mümkündür.
Burada bulunan esnafların her Birtanesi kitaplara o çok hakim kişilerdir. Bir yere bir kitap sorduğunuz anda "10 numaraya git orda var" "8 numarada bulursun" tarzında cümlelerle kitapları Gösteriyorlar.
Aynı zamanda Sahaflar Çarşısı içinde Osmanlı diline ait olan ilk matbaayı bulan  İbrahim Müteferrika'yı temsil bir büst bulunmaktadır.

4) Süleymaniye Camii

Süleymaniye'ye İstanbul Üniversitesine ait  ana giriş kapısının sol tarafındaki sokaktan ilerleyerek ulaşılabilir. O sokaktan ileriye gidildikçe Süleymaniye semtine doğru gidilir. İçerisinde ki süslemeleri ve harika işlemeleri sayesinde inanılmaz bir gösterilen sahip olan bu yapı dünya genelinden müslüman olsun başka dine mensup olsun milyonlarca insanın ziyaret ettiği bir mekandır. Özellikle müslüman ülkelerden milyonlarca kişi gelip bu devasa ve muhteşem camiyi görüp resmediyor. Aynı zamanda ibadete açık olan ve Müslümanlar tarafından mutlaka namaz kılınması gereken yerlerden biri olarak belirtilen bu camiye giren yabancı turistler saygılarından dolayı başlarına bir eşarp geçirirler. Girişi ve pencereleri oldukça dikkat çeken bu camii de flaş patlatarak Rasim çekinmek yasak olsa da bu eş dost ile resim çekinip harika bir anı edinmeye engel değil. Cuma günleri kalabalık bir şekilde cuma namazı kılındığı  için o saatlerde ziyaret sıkıntısı çekilsede onun dışında istenilen saatte ziyarete ve ibadete açıktır. 

5) Süleymaniye Meydan Çeşmesi

Süleymaniye'ye gelindiğinde ilk olarak ziyaretçilerin karşısına  büyük caminin önünde yer alan Süleymaniye Meydanı Çeşmesi çıkar. Buraya Hesap Çeşmesi de denilmektedir. Çeşmeyi gören herkes mimar Sinan döneminden kalan bu eserlerin kalitesine ve harika işlemelerine şahit olmaktadır. 
Bu çeşmeye  Hesap Çeşmesi denmesinin nedeni, külliyenin yapımı esnasında çalışan işçilere burada yüksek bir yere çıkan Mimar Sinan belli zamanlarda yanına çağırdığı ustalara yevmiyelerini verirdi. 

6) Süleymaniye Camii

Süleymaniye Camii, Osmanlı devletinin hükümdarı  Kanuni Sultan Süleyman emri ile 1551-1557 yılları arasında Mimar Sinan'a yaptırılmış ve İstanbul'un en ünlü camilerinin başında gelir. Mimar Sinan  'kalfalık devri eserim' diyerek nitelendirmiştir. Kalfalık eserim diyerek tanımladığı bu eserin bile harika görüntüsü ve duruşu görenleri mest etmektedir. 
Cami'nin içinde Kanuni Sultan Süleymanın ve Hürrem Sultan'ın türbeleri bulunmaktadır. Özellikle Muhteşem Yüzyıl filminden sonra bu türbeler aşırı ilgi görmektedir. 
Süleymaniye Camii İstanbul şehrinin en önemli silüetlerinden biri olmakla beraber cami'nin kuzey cephesinde bulunan İstanbul manzarası seyredilmelidir. Süleymaniye Camii'nin çok sayıda çıkış kapısı bulunmaktadır. 
Cami dışına çıkıldığı anda sol yönden devam eden yol ve İstanbul Üniversitesi'nin duvarları takip edilip güzel bir anı elde edilebilir. 
Gezi esnasında güzergahtan çıkılıp kaybolunma ihtimali çok yüksek olduğu için için verilen cadde isimlerini Google Haritalar programından ya da çeşitli navigasyonlar ile takip edilmesi gerektiği önerilir. Aksi durumda yanlış bir yokuştan inildiğinde geriye çıkılması gerekir.

 

 

7) Kapalıçarşı (Grand Bazaar)

İstanbul şehrinin Beyazıt, Nuri osmaniye ve Mercan bölgelerinin tam ortasında yer almakta olan dünyanın en eski ve en geniş çarşılarından biri olarak göze çarpıyor. 1461 senesinde Fatih Sultan Mehmet  yaptırmıştır. Yaklaşık olarak 4.500 dükkanın yer aldığı, 70 sokaktan oluşan bu koca çarşıda yaklaşık olarak  30.000 kişi çalışmaktadır. Sene de 100 milyon kişiyi ağırlayan Kapalıçarşı, Dünyanın en çok ziyaret edilen turistik mekanların başında geliyor. Özellikle sosyal medyada resmi paylaşılan bölgelerin başında gelen Kapalıçarşı turistik gelir bakımındam ülke ekonomisine çok büyük katkıda bulunuyor.

Kapalıçarşı'da alışveriş adına birçok şey bulunması mümkündür. Hediyelik eşya satıcıları , derici kıyafet ve ürün satanlar, tatlıcılar ve özellikle baharatçılar, turistlerin en çok ziyaret ettiği kuyumcular, ve yerli akımına uğrayan giyim mağazaları ile dolu bu çarşının dünyada başka bir örneği yoktur.

Kapalıçarşı'nın etkisinin ve alışveriş aşkının içerisinde  gezinin güzergahından kopmamak için telefonların navigasyon bölümünden yardım alınması tavsiye edilir. Kapalıçarşı'nın Mercan Kapısı bölümünden çıkıp o sokakta ilerleyip, Çakmakçılar Yokuşu'na ulaşılması gerekmektedir. Çünkü bir sonraki durakta Büyük Valide Han bulunmaktadır. Kapalıçarşı'ya ulaşım Vapur, tren, tramvay, metro, otobüs gibi çeşitli vasıtaları ile ulaşmak mümkündür. 

8) Büyük Valide Han

Büyük Valide Han, Çakmakçılar Yokuşu üstündeki  bölgenin en geniş Hanıdır. 17.Yüzyılda Kösem Sultan  yaptırmıştır. Son zamanlarda çatısı üstüne çıkıp İstanbul'u izlemek ve  fotoğraf çekmek oldukça  moda olduğu için bu bölgeyi gezenlerinde da gezi programına bunu eklemesi gerekiyor. Bu bölge İstanbul'un en güzel fotoğraflanabileceği yerlerden biridir. 

Büyük Valide Han üstünden inip Çakmakçılar Yokuşundan aşağı yöne doğru  inmeye devam edilip devamında Mısır Çarşısı'na en doğru  şekilde ulaşabilmesi için Fincancılar caddesi ve Sabuncu Hanından inilmesi tavsiye edilmektedir.

Mısır Çarşısı'na ulaşıldığında ilk olarak o bölgenin  meşhur Kurukahvecisi Mehmet Efendi'nin dükkanına ulaşılır. Burada bulunan  kahve kokusu ve günün her anında  açık olan dükkanları sayesinde güzel zamanlar geçirilebilir.

9) Mısır Çarşısı

Mısır Çarşısı, özellikle aktarları ile tanınıyor  olması sebebiyle günümüzde dahi  tıbbi  ilaçlar ve çiçek tohumlarının yanında baharat gibi nadir bitkilerin yanında hediyelik eşya satan birçok mekan da bulunabilir. kurulmuş ürünleri  ve şarküteri ürünleri satın alınabilecek büyük bir çarşıdır. Baharat kokuları içerisinde  gezmenin çok zevkli olduğu İstanbul'un en meşhur ve turistik çarşılarının başında geliyor. Yapı olarak Kapalıçarşı'ya da çok benzemektedir. 
Mısır Çarşısı gezildiğinde karşının kuzey bölgesinden Eminönü Meydanı'na çıkılır. Burada İstanbul'un boğaz manzarasına yakından şahitlik edilebilir.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z