Yaz

Budva Sea Dance Festival

calendar_today Kas 29, 2016 label

Budva Sea Dance Festival

Şüphesiz balkan ülkeleri turu yapanların tercihlerinden birisi vizesiz oluşu ve balkanlar gezilecek yerlerin buram buram tarih kokan sokaklarıdır. Balkanlarda eğlence arayanlar Belgrad gece hayatını tercih etmekle birlikte alternatif tercih arayanlar için Budva Sea Dance Festival çok mantıklı görünüyor. Budva’da otel ve hostel fiyatlarının pahalı olması ve konaklama fiyatına eğlence arayanlar için Budva Sea Dance Festival’i öneririm. Belgrad’da Exit Festival’in küçük kardeşi olarak adlandırılan bu festival de sınırsız eğlence arayanlara hitap ediyor. Sırbistan’ın Belgrad şehrine gitmeden önce az çok Exit Festival hakkında bilgi sahibi olmuştum. Kesin gitmeyi kafaya koymasam da eğer şansıma denk gelirse ve elbette fiyatları benim bütçeme uyarsa giderim diye öylesine düşündüm. Belgrad’dan Novi Sad’a geçip bir güzel Novi Sad gece hayatının da tadını çıkarıp caddelerde bulunan Exit Festival afiş ve standları ilgimi çekti.  Standlardan detaylı bilgiyi aldım. Şöyle ki Exit Festival’e giriş için resmi internet sitesine girip kimlik bilgilerimle üye olup hangi ülkenin vatandaşı isem o ülkeye göre fiyat farklılıklarının oluşu sanırım beni biraz bu festivalden soğuttu. Kimliğimle siteye girip üye oldum ama bir türlü onay mesajı gelmeyince şansımı fazla zorlamayıp bir sonraki balkan turum olan Saraybosna şehrine geçmiştim.

Karadağ’da olan Sea Dance Festival’i ise geçen sene giden arkadaşımdan duydum ama gitmeden o ambiyansı yaşamadan bu kadar güzel olacağını tahmin edemezdim. Plan olarak Karadağ Sea Dance Festival aklımda yoktu. Zamanlaması da bana uyacak mı uymayacak mı diye kendimi çok kasamazdım. Saraybosna’da hostel rezervasyonlarımı uzattım , buna ilave olarak Mostar’da da vizesiz balkan turu rotamdan şaşınca gerisini düşünmedim bile.

Budva Sea Dance Festival

Karadağ Budva Sea Dance Festival Fiyatı

Saraybosna’dan Mostar’a , Mostar’dan Kotor’a ve oradan Budva’ya geçtim nihayetinde. Budva efsane güzel bir yer. Gel gelelim konaklama olayına, abi şehirde en yakın hostel bile 5-6 km uzaklıkta kalıyor. Hostelde kaldım diyelim her gün git gel 12 km yol mu yürüyeceğim? Yürümesine yürürüm de Budva’da gezilecek yerlerin çoğu başka bir istikamette kalıyor yani hostelin konumu ile Budva’nın güzel yerleri alakasız noktalarda kalınca bu şehirden ayrılmam gerektiğine artık kanaat getirmiştim. Karadağ Budva’da ve Karadağ Kotor’da gezilecek yerleri artık bitirmiştim ama Budva’yı da çok beğendim. Ne yapsam ne etsem zaten fiyatlar da pahalı ikilemini yaşarken Budva Sea Dance Festivali standlarına denk geldim. Bu arada Budva’da hostel fiyatları 96 TL’den başlıyor kiralık evlerde de fiyatlar uçuk , onlarda da boş yer bulabilirsen amenna!

Budva Sea Dance fiyatlarının 3 gün boyunca 60 Euro olduğunu ve Jazz Beach’te yani sınırsız eğlencenin yapılacağı yerde uyuyabileceğimi de öğrenince küçük bir matematik hesabı yaptım ve bana mantıklı geldi. Bileti satan kişi ilk başta verdiği fiyatını unutmuş olacak ki tekrar bana kaç para dediğini sorunca ben de 45 Euro dedim. Ooo keyifler gıcırında… Bilet artık elimdeydi hemen markete gidip 3 günlük erzağımı depoladım. Kamp seven birisi olduğum için bu konuda az çok tecrübeliydim. Konserveleri ve diğer sevdiğim malzemeleri de yanıma alıp ilk işim Budva otobüs terminaline gitmek oldu. Otobüs terminalinin yakınında birisiyle tanışıyorum ve Baba Restoran adlı mekanın işletmecisi ile ilişkileri çok iyiymiş. Oturduk bana güzel bir yemek ısmarladı ben de Budva Festival’i hakkında tüm detaylı bilgileri kendisinden aldım. Kendisinden öğrendiğim kadarıyla biletler resmi karaborsa usulü farklılık gösterebiliyormuş.

Budva Sea Dance Festival

Karadağ Budva Sea Dance Festival Nerede Yapılıyor?

Budva Music Festival’e gitmek için otogara gidip Jazz Beach deyip 2-3 Euro karşılığında minibüs ile gittim. Alana geldiğimde 2 tane giriş olduğunu öğrendim bunlardan birisi sadece gece eğlenip tekrar eve gidecekler içinmiş diğeri ise kamp alanlı olan yani geceyi orada geçirecekler içinmiş. Ben biletime kamp ya da konaklama dahil diye sevinirken lönk diye 40 Euro daha istediler. Bu arada tam olarak adresi vermek gerekirse Jazz Budva Beach diye sorarsanız sizi Budva’da yönlendirecekler. Burası aynı zamanda Budva’nın en güzel plajı olarak da geçer. Neyse sıraya girip 40 Euro verip bana verilen bilekliği kaybetmem söylendi ben de söyleneni yapıp bilekliği İstanbul’a eve kadar getirdim ve şu an bile saklıyorum 😊 Şaka bir yana kolunuza takılan bileklik sizin kamp alanlı yere giriş için biletiniz oluyor. Diğer girişten de bu alana giriş yapabilirsiniz ama ayrı bir güvenlik alanından geçmeniz gerekiyor.

Budva Sea Dance Festival

Karadağ Budva Sea Dance Festival Çadır Kampı

Buraya kadar her şey tamam diyelim. Bu sefer de benim çadırım yok. Ucuza konaklayayım üzerine de eğleneyim derken bu iş bana daha pahalıya gelecek gibi göründü. Çadır satan bir yerde yok. Türkiye’de olsak Decathlon’a gider ucuz yollu tek kişilik bir çadırla bile bu işi hallederdim. Dışarıda yatarım dedim tam içeriye girerken bu seferde marketten aldığım yiyeceklerin engeline takıldım. Hay aksi… Demesinler mi sadece ağzı kapalı kutu olan yiyecekleri içeriye sokabilirsiniz. Tamam deyip hemen içeriye girmedim ağzı açık ne varsa hepsini yedim o kadar para vermişim.

Nihayet Budva Festival alanına giriş yaptım. Bu arada verdiğim ekstra 40 Euro ile Jazz Beach’te 1 hafta çadırla isteyenler konaklayabiliyor. İsteyenler Jazz Beach’te denize girip tatil yapabilirler. Size tavsiyem Budva’da gezilecek yerler planı yapacaksanız ve tarihleri de tutturabilirseniz Türkiye’den çadırınızı da getirip buranın tadını çıkarın.

video_library

Budva Sea Dance Festival Nasıl Oluyor?

Sırt çantamı kenara atıp değerli eşyalarımı,pasaportumu ve paramı yanıma alıp festival alanını yavaş yavaş gezmeye başladım. Bazıları uyuyorlar. Bu insanlar akşam saat 18:00’de neden uyuyorlar? Sea Dance Festival saat 21:00 gibi hareketlenmeye başlıyor. 24 saat kesintisiz müzik olsa da esas eğlence gece yarısı başlıyor. Nihayet açılış yapıldı havai fişekler filan derken ortalık kopuyor. İlk gün sabah 06:00’ya kadar sınırsızca eğlendim. Bazı insanlar Jazz Beach’in kumsalındaki elektro danslara katılıyor. Bazıları salsa bazıları Jazz bazıları pop derken her yerde farklı konserler eğlenceler danslar…

Artık esas eğlence bitti ama kimse dur durak bilmiyor. Bir sonraki geceyi beklemek için bazıları uyudu bazıları ise eğlenceye devam ediyor. Herkesin kafası bir milyon olmuş. Yatacak yer olmadığı için ortak alan denilen yer var. Üstü çadır yanları açık olan alana yattım. Bir soğuk başladı aman Allah’ım dişlerim tirim tirim titriyor. Kamp yaparken de ara sıra üşüdüğümü hatırlarım ama dışarıda uyku tulumu ve şişme yatak olmadan ilk defa soğukta yatıyorum. Hava sıcak olsa hiç sorun olmayacak. İnsanlar bir sonraki gün güneş batsa da eğlensek diye dua ediyor ben de güneş doğsa da kemiklerim ısınsın diye dua ediyorum. Hiç uyuyamadım ama canım nasıl çay çekti. Hangi standa gitsem hepsinde bira var. Dışarıda bir market olduğunu öğrenince neskafe alırım bir şekilde kahve yaparım dedim. Dışarıda birkaç kafe de var ama sabahın köründe hepsi kapalı.

Tekrar festival alanına gelip güneşin de doğması sonucunda ısınmaya başladım. Bu böyle olmaz deyip Adriyatik Denizi’nde biraz yüzmeye gittim. Bu sefer de ben denizde yüzerken yağmur başladı. Koştur koştur ortak alana sığınmaya giderken 2 dakika içerisinde fırtına ve yağmur sayesinde her yer dağılmış. 15 dakika bile alandaki eğlenceyi kesmeye yetti demek isterdim ama bu insanlar tam bir çılgın! Yağmur fırtına kimsenin umrunda bile değil ortak alanda gitarlar şarkılar efsane bir eğlence anlayışı var bu insanların. Yağmur durdu ama eşyalarım sırılsıklam. Sadece benim eşyalarım değil herkesin çadırları ve kıyafetleri ıslandı ve dağıldı. Yağmur durduğu gibi herkes çadırlarını tekrar onarmaya başladı ve eğlenceye devam…

photo_library

Budva Sea Dance Festival'den Budva Şehir Merkezi'ne Nasıl Gidilir?

2 saat sessizliğini koruyan yağmur ve fırtına bu sefer şiddetini arttırarak geri geldi. Ortak alandaki çadırlar iyice dağıldı ve görevliler ortak alanı yıkmaya başladı. Aha dedim ben bu gece nerede yatarım ne yaparım? Mecburen orada kalmak zorundaydım! Sea Dance Festival hakkında anlattıklarımı videolarda görebilirsiniz. Dikkat edilmesi gereken bir konu ise taksiciler Budva’dan Jazz Beach’e gitmek için 20 Euro isteyebilirler. Ben Budva’ya geri dönüşte 7 Euro’ya kadar pazarlık yaparak gitmiştim.

"Budva Sea Dance Festival" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z