Yaz

BULGARİSTAN GEZİ REHBERİ

calendar_today Mar 15, 2018

BULGARİSTAN GEZİ REHBERİ

Bulgaristan gezilecek yerler bakımından oldukça zengin bir ülkedir. Eğer hali hazırda geçerli bir schengen vizeniz varsa Bulgaristan gezisi yapabilirsiniz.Bulgaristan kayak tutkusuyla yanıp tutuşanların tercihi olmakla birlikte yaz sezonunda deniz,kum ve güneş tatili seven turistlerin Türkiye'ye yakın olmasından dolayı akınına uğruyor. Bulgaristan vize istesede schengen vizesi kadar uğraştırmıyor. Bulgaristan gezisi yapacaklara Çılgın Gezgin editöründen özel tavsiyeler!

Eğer İstanbul, Tekirdağ ve Kırklareli gibi Bulgaristan’a yakın bir şehirde yaşıyorsanız Bulgaristan gezisi konusunda kendinizi çok daha şanslı hissedebilirsiniz. Düşünsenize evden arabayla çıktıktan sonra sadece 5-6 saat içerisinde bambaşka bir kültürle karşılaşıyorsunuz. Tabi bu durum tıpkı Karadeniz’de Gürcistan’a yakın şehirlerde yaşayan insanlar gibi. Özellikle ‘’Bir gecede Avrupa’’ hayali ile akşam trene binip sabah gözlerinizi Bulgaristan’da açabilirsiniz. Tabi başka şehirlerde yaşayanlar içinde Bulgaristan’a uçakla gitme imkanı bulunmaktadır. Buradan anlaşıldığı üzere Bulgaristan’a arabayla,trenle,otobüsle ve uçakla ulaşım mümkündür. 

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Alexander Nevski Katedrali Sofya

Bulgaristan Tarihi

Organize bir hal almış olan tarih öncesindeki kültürler günümüzün Bulgaristan topraklarında Neolitik Çağ’da gelişmeye başlamıştır. Antik tarihi Trakyalıların, Yunanlıların ve Romalıların egemenliğini görmüş bir bölgedir. Tam anlamıyla birleşmiş bir Bulgar devletinin ortaya çıkışıysa, Balkanlar'ın bir çok bölgesine egemen olmuş 1. Bulgar İmparatorluğu'nun MS 681’de kurulmasına kadar uzayan bir süreci kapsamakta ve Orta Çağ süresince Slavlar adına bir kültür merkezi konumuna gelmiştir. 2. Bulgar İmparatorluğu'nun 1396 da çökmesiyle beraber, toprakları yaklaşık olarak 500 yıl boyunca Osmanlı hakimiyetine girmiştir. 93 Harbi, 3. Bulgar Devleti'nin kurulmasına yol açan bir olaydır. Bundan sonraki süreçte komşularıyla yaşamış olduğu çatışmalar Bulgaristan'ın her 2 dünya savaşında da Almanya ile ittifak yapmasına neden olan bir durumdur. 1946’da Sovyet liderliğinde bulunan Doğu bloğunun bir parçası olarak tek partili bir sosyalist devlet haline gelmiştir. 1989 tarihinin aralık ayında iktidarda olan Komünist Parti’si çok partili seçimlerin yapılmasına izin verdi ve de bu durumda Bulgaristan'ın demokrasiye geçişine yol açtı.

Bulgaristan’da yaşayan ilk insanlar Hint – Avrupa kökenli bir kavim olan Trakyalılardır. Milatla beraber ülke ilk önce Roma İmparatorluğu daha sonra ise Bizans İmparatorluğunun egemenliğine girmiştir. Bizans’ın dağılmasından sonra Bizans’la savaşıp hakimiyet alanlarını genişletmekte olan Bulgarlar, 1018 – 1186 tarihleri arasında tekrardan Bizans İmparatorluğu'nun egemenliğine dahil olmuştur. 14. yüzyılda Türklerin Rumeli'ye doğru çıkmasıyla bağımsızlıklarını yitirip Osmanlı Devleti'nin egemenliğine altına girmiştir.

Osmanlı Devleti’nin gerileme sürecine girmesi ile ve Çarlık Rusyası'nın sağlamış olduğu desteğiyle Balkanların tamamında olduğu gibi Bulgaristan’ın da ulusal kurtuluş hareketi alevlenmiştir, 93 Harbi'nden yenilgi ile çıkmış olan Osmanlı Devleti, Bulgaristan'ı 1878 tarihinde içişlerinden bağımsız olan bir prenslik olarak 1908 senesindeyse tam bağımsız çarlık olmuştur

1.Dünya Savaşı sırasında Osmanlılar ile aynı cephede savaşa katılmış olan Bulgaristan, II. Dünya Savaşına da Almanya’nın yanında katılarak her 2 savaştanda mağlup ayrılmıştır. II. Dünya Savaşından sonra Balkanlarda ilerlemeye başlayan Sovyet ordusununda yardımlarıyla Georgi Dimitrov liderliğinde sosyalist rejime geçmiş olan ülke, soğuk savaşın yaşandığı dönemde Varşova Paktı'nın üyesi olmuştur. Doğu bloğunun çözülmesinin ardından 1990 tarihinde sosyalist rejimin yıkılmış olduğu Bulgaristan, komşusu Türkiye’yle olan ilişkilerini oldukça olumlu bir temele yaslamıştır.

Bulgaristan parlamenter bir demokrasiyle yönetilmekte olan bir cumhuriyettir. Seçimler Merkez Seçim Komisyonu tarafınca denetlenir ve düzenlenir. Siyasi partiler direk doğrudan halk oylaması ile meclisteki 240 sandalye için yarışmaktadırlar. Ulusal Meclis’in yasaları çıkarma, cumhurbaşkanlığı seçimini düzenleme, bütçeyi onaylama veya reddetme, savaş ilan etme, hükümeti oylama ve ya görevden alma, askeri birliklerini yurtdışına gönderen tezkereyi çıkarabilme ve de uluslararası sözleşmeleri onaylama hakları vardır. 13 Kasım 2016 tarihinde yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini Bulgar Sosyalist Partisi ve de koalisyon ortakları tarafınca desteklenmiş olan Rumen Radev % 59.37 oyla kazanmıştır.

1990 tarihine kadar devlet yönetiminde egemen olan sosyalist ekonomisinin, Doğu bloğunun çözülmesinin hemen sonucu oalrak Sovyet pazarını kaybetmesi ve de kapitalist ekonomisine eklenmesi sorunları sebebiyle 90'lı yıllarda milli gelirin % 70'e kadar küçüldüğü çok ağır bir ekonomik bunalım yaşadığı bir sürece girmiştir. Bulgaristan ekonomisi, 90'lıların sonundan itibaren toparlanma süreciyle ve de Avrupa ülkelerinin arasında en hızlı büyüyen ekonomileri içinde yer almıştır. Kabul edilebilirliğini yitirmiş olan bu eski sistemin yerine ise yepyeni sistemin yerleşmesinin sancılarının yaşamış olduğu Bulgaristan, Polonya ve ya Rusya gibi şok ekonomik paketler uygulamamıştır. Daha muhafazakar bir ekonomik reform paketlerini uygulamayı tercih etmiştir. 2004 itibariyle bir NATO üyesi olan Bulgaristan 1 Ocak 2007 de de AB'nin tam üyesi olma başarısı göstermiştir.

Çağdaş olan Bulgar kültürü Trakyalılar, Slavlılar ve Bulgarlıların kültürünün bir karışımı dahi olsa da Roma, Yunan, Osmanlı ve de Kelt kültüründen de fazlasıyla etkilenmiştir. Trakyalıların eserleri çok sayıda lahit ve de altın hazine içermektedir. Moesia, Trakya ya da Makedonya eyaletlerini Roma İmparatorluğu içermektedir ve de bununla birlikte çok fazla sayıda arkeolojik keşifler sonucunda Roma dönemine dayandığı, bununla birlikte Antik Bulgarlar da müzik ve de erken dönem mimari etki altına kaldığı bilinmiştir. 1. ve 2. Bulgar İmparatorluk’ları Slavların kültürü egemenliğinin içerisinde yer almaktaydı ve bununla birlikte Preslav, Ohrid Edebiyat okullarıyla birlikte Doğu Ortodoks Slavların dünyasında ki edebi ve de kültürel açıdan oldukça büyük bir iz bırakmışlardır. Doğu Avrupa ve Asyada çok sayıda ülkede kullanılmakta olan Kiril alfabesi bu edebiyat okullarında şekillenerek günümüzdeki halini almıştır.

photo_library

Bulgaristan Nerede?

Bulgaristan (  Bılgariya ), resmi ismiyle Bulgaristan Cumhuriyeti ( Republika Bılgariya ), Balkanlarda yer almakta olan bir ülkedir. Batı tarafında Sırbistan ve Makedonya, doğu tarafında Karadeniz, kuzey tarafında Romanya, güney tarafında Yunanistan, güneydoğu tarafındaysa Türkiye ile çevrili bir kara parçasıdır. 110000994 km2’lik bir yüzölçümüyle Avrupa'nın en büyük 16. ülkesi konumunda yer almaktadır. Balkan, Rodop ve Rila gibi dağları yüzey şekillerini belirlemiştir. Rila Dağı üstündeki Musala Zirvesi, Doğu Avrupa'nın en yüksek noktalarının başında yer almaktadır. Kuzey bölge tarafındaki Tuna ovası ve bununla birlikte güney tarafında yer alan Yukarı Trakya ovasıda Bulgaristan'ın oldukça verimli ve aynı zamanda alçak bölgelerinin başında gelmektedir.

Balkan Dağları ( Stara Planina ) Bulgaristan'ı kuzey tarafında Tuna platosu, güneydeyse Trakya platosu olarak kabaca 2 coğrafi bölgeye ayırmaktadır. Çok fazla dağlık olan bir coğrafyanın içerisinde yer almakta olan güney Bulgaristan tarafında Rila ve Rodop sıra dağları yer alır. Ülkenin ve de Balkanların en yüksek zirvesi konumundaki 2925 m. rakıma sahip Musala Dağı bu bölgede bulunmaktadır.

Ülkenin en önemli ırmağı konumundaki Tuna Nehri, bununla birlikte Romanya – Bulgaristan sınırını oluşturmaktadır. Bulgaristan’ın sınırlarının içerisinde doğup, Türkiye – Yunanistan sınırlarını oluşturarak Ege Denizi'ne dökülmekte olan Meriç ( Maritsa ) Bulgaristan'ın en önde gelen ve en önemli nehirleri olarak bilinir.

Bulgaristan ve Komşu Ülkeleri

Bulgaristan'a Nasıl Gidilir?

Havayolu

 Türkiye'den Bulgaristan’ın Sofya kentine haftanın her günü aktarmasız olacak bir şekilde ulaşılabilmektedir. Yolculuk süresi ise yaklaşık olarak 1 saat 30 dakika sürmektedir. Türkiye’den Sofya’ya uçak bileti fiyatları 600-800 TL arasındadır fakat bazı firmaların kampanyalarını yakalayıp daha ucuza seyahat edebilirsiniz.

Demiryolu

Tren ile gitmek isteyenler Sofya Ekspresi treniyle Bulgaristan'a ulaşabilme imkanına sahiptirler. Tren yolculuk süresiyse yaklaşık olarak 12 saat sürmekte.

Bulgaristan Sofya Ekspresi - Bulgaristan Gezisi Yapacaklara Tavsiye Edilir

Denizyolu

Karadeniz'e kıyısı olduğundan turlar ile Bulgaristan'ın Burgaz ve Varna şehirlerine ulaşılabilme imkanına sahipsiniz.

Bulgaristan'da Gezilecek Yerler İçin Yatarak Yolculuk Yapın

Karayolu

Otobüs,özel araba ve ya motosiklet ile Bulgaristan'a ulaşabilme imkanına sahipsiniz. İstanbul'dan Sofya'ya ulaşabilmek yaklaşık olarak 10 saat sürmektedir. Her gün Bulgaristan'a gitmekte olan otobüs seferleri vardır. Yolculuk süresini sınırda araç sırasının yoğunluğu ile doğru orantılıdır. Bulgaristan’a giden otobüs firmaları ise Metro ve Ulusoy olup bilet fiyatları 80-110 TL arasındadır.

Bulgaristan Para Birimi

Bulgaristan para birimi LEV olarak geçmektedir. Bulgaristan da ki para birimleri yaklaşık olarak şunlardır:

1 TL = 0,44 LEV

1 DOLAR = 1,68 LEV

1 EURO = 1,95 LEV

1 STERLİN = 2,2 LEV

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Bulgaristan Sofya Banyabaşı Camii

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: Cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Bulgaristan'da Yemek Fiyatları - Bulgaristan Sofya Türk Restoranları

Bulgaristan'a Ne Zaman Gidilir ?

Bulgaristan hem kış aylarında hem de yaz aylarında gidilebilecek yerlerin içinde yer almaktadır. Kayak yapmak isteyenler kış sezonu zaman aralıkları Aralık ayından Mart ayına kadar uzanmaktadır. Yaz sezonuysa Haziran ayından Ekim ayına kadar sürmektedir.

İstanbul'dan Sofya'ya Nasıl Gidilir - İstanbul Sofya Arası Kaç Km

Bulgaristan Vize

Türkiye'den Bulgaristan'a gitmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti bordo pasaport sahibi vatandaşların Bulgaristan vizesi almaları gerekmektedir. Yeşil, diplomatik ve de hizmet pasaportuna sahip olanların Bulgaristan vizesi almaları lazım değildir. Eğer hali hazırda schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Fakat Bulgaristan vizesi ile schengen üyesi olan ülkelere giriş yapamazsınız.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu? - 1 Yıllık Bulgaristan Vize

Bulgaristan'da Ulaşım

Bulgaristan’da ulaşım metro,tramvay,trelöybüs ve otobüs gibi toplu taşıma araçları ile kolayca sağlanmaktadır. Korsan taksilere karşı dikkatli olunması tavsiye edilmektedir.

Bulgaristan Şehir İçi Ulaşım

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Bulgaristan Gezilecek Şehirler Haritası

Saint Anastasia Island

Karadeniz’deki nadir olan adaların başında gelen St. Anastasia Island, Sea Garden’daki iskeleden kalkmakta olan oldukça küçük tekneler ile gidip güzel bir zaman geçirebileceğiniz adreslerin başında gelmektedir. Adadaysa deniz fenerleri ve restoranlar bulunmaktadır.

Sunny Beach

Bir yer hayal edin Kabak Koyu gibi görünsün, eğlencesi ise nerdeyse İbiza gibi olsun. Bodrum’da ya da Çeşme’de böyle bir eğlence hiçbir yerde yok. Sunny Beach öyle muhteşem bir yer ki hem fazlasıyla ucuz, hem de eğlence hiçbir zaman bitmek bilmiyor. Partiler, eğlenceler, gösteriler sabahların ilk ışıklarına kadar sürmektedir, sanki güneş doğmadan otele girmek yasakmış gibi eğlencenin ve de dansın dorukları her anlamda yaşanmaktadır. Sunny Beach bölgesine giderek deniz, kum ve güneşin keyfini sonuna kadar yaşayacağınız gibi oldukça eğlenceli ortamların ve de festivallerin de tadına doyamayacaksınız. Birbirinden güzel oldukça eğlenceli aktivitelerin keyfini hiçbir zaman hiçbir yerde unutamayacağınıza kesinlikle emin olun.

Bulgaristan Gezisi İçin Kapıkule Sınır Kapısı'nda Kontrollerden Geçiyorsunuz

Svilengrad kenti

Kesinlikle gezilmesi gereken kentlerin başında gelmektedir. Bulgaristan’ın adeta Anadolu’ya doğru açılmış bir kapısı görünümünde olan bu şehir tam da alışveriş tutkunları için kurulmuş bir şehir hüviyetindedir.

Bansko

Yurt dışında kayak yapalım hem de ucuz olsun diye planlar yapıyorsanız işte size nokta atışı adres olan Bansko. İstanbul’a uzaklığı 600 km olan Bansko Bulgaristan’a arabayla 7-8 saatte ulaşma imkanı vardır. Hem de Türkiye’de kayak merkezleri otellerine oranla daha ucuza konaklama imkanıda vardır. Benim özel aracım yok diyorsanız önce Sofya Havaalanı’na inip araç kiralayarakda ulaşabilirsiniz. Burası Bulgaristan’ın bir kasabası olup toplam pist uzunluğu 70 km’dir. Alberto Tomba gibi bir dünya şampiyonun da kayak yaptığı hatta adını Tomba kayak pisti olarak alan pistin uzunluğu 2600 metre olup siyah zorluk derecesine sahiptir. Bansko’da sadece kayak merkezi değil ayrıca Bulgaristan gece hayatını yaşamak isteyenler için casino ve eğlence mekanları da vardır.

Bulgaristan Kaplıcaları İle Meşhurdur - Bulgaristan Sofya Şifalı Sular

Plovdiv (Filibe)

Plovdiv 600,000’e yaklaşan nüfusu ile Bulgaristan’ın 2. büyük şehri konumundadır. Filibe, ismini Makedonya Kralı II. Filip’ten almıştır. Şehrin tarihi çok fazla bilinmemekte lakin Osmanlı Devleti’nin fethinden sonra Yörük Türkleri bu bölgeye taşınmışlar. Kentte kesinlikle Filibe köftesinin tadına bakılması gerek, Roma Amfi Tiyatrosunun ve de forumunun gezilmesi gerekmektedir. Türk nüfusun fazlaca kalabalık olduğu bu şehirde klasik kafeleri, barları ve eğlence mekanları fazlaca hareketli bir yaşam sürmek isteyenler için oldukça uygundur. Plovdiv İstanbul ve de Roma gibi 7 tepe üstünde yükselmekte olan ve eşsiz manzaralara ev sahipliği yapmakta olan bir şehirdir. Bulgaristan’ın en büyük ikinci şehri konumunda olan Plovdiv, gezilmesi gereken şehirlerden birisidir. Tarihi dokusunu yürüdüğünüz her sokakta her caddede kesinlikle hissedeceğiniz bu şehirde Bulgaristan’ın tarihinin ne olduğunu sonuna kadar anlayacaksınız. Roma döneminden Osmanlı döneminde kalmakta olan tarihi yapıları bu şehirde bulacaksınız. Eğer tarihi yapıları seviyorsanız bu şehri ziyaret etmeyi kesinlikle unutmayın. İstanbul’a uzaklığı ise sadece 422 km olup hem arabayla Bulgaristan gezisi yapabilir hem de otobüsle gidebilirsiniz. Sofya’ya olan uzaklığı ise 140 km civarındadır.

Sveta Petka Kilisesi - Bulgaristan Sofya'da Gezilecek Yerler

Antik Roma Tiyatrosu

Plovdiv’de en çok turist çekmekte olan yerlerin başında Roma Tiyatrosu yer almaktadır. Tiyatro 7000 seyirci kapasiteli olup, oldukça büyük bir komplekstir.Günümüzdede çok sayıda dans, sahne, tiyatro, müzikal gösterileri burada sergilenir ama bu bölgede en çok ilgi çeken şeyse Osmanlı evleri olmaktadır.

The Virgin Mary Kathedrali

Cuma Cami’den çıktıktan sonra sağa döndüğünüz zaman Arnavut kaldırımlı olan oldukça eski bir Filibe başlamaktadır. Yapı yavaş yavaş değişmeye başlamakta ve de karşımıza Meryem Katedrali olarak çıkmaktadır. 9. yüzyılda yapılan bu tarihi katedral zaman geçtikçe yıkılmış, 1844 tarihinde tekrardan yaptırılmıştır. Bulgarlar adına oldukça önemli olan bu yapı Plovdiv’e geldiğiniz zaman görmeniz gereken yerlerin başında gelmektedir.

Bulgaristan Sofya Şehir Merkezi Ulaşım Metrosu

Knyaz Alexander I Caddesi

Plovdiv’de gezilecek yerlerin başında Knyaz Alexander I caddesi yer almaktadır. Plovdiv halkının ve de şehre gelmekte olan turistlerin fazla bir miktarda zaman geçirmiş olduğu yerlerden birisi konumundaki Knyaz Alexander I Caddesi’nde aramış olduğunuz her şeyi bulabilme imkanına sahipsiniz.

Cuma Cami ( Dzhumaya Mosque )

Knyaz Alexander I caddesinin sonuna doğru geldiğiniz zaman Dzhumaya meydanında bulunmakta olan Roma stadyumu kalıntılarının hemen önünüzde belirmektedir. Stadyumun hemen yanındaysa Cuma Cami’yi görüp ziyaret edebilirsiniz. Cami, 1364 tarihinde Sultan II. Murad’ın emri ile yaptırılmış ve de Balkanlarda bulunmakta olan en eski cami olarak karşımıza çıkmaktadır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sofya Haritası

Lamartine's House

Osmanlı’dan kalma evlerden birisi olan Lamartine’s House, Fransız bir şair Alphonse de Lamartine bir zaman bu evde yaşamıştır. Bununla birlikte Türk dostu konumundaki Alphonse’nun Türk tarihi ile ilgili eserleri de günümüzde müze olan bu evde sergilenmekte.

Hisar Kapısı (Hisar Kapia )

Roma zamanında 2. yüzyılda Acropolis’e giriş adına yapılmış olan bu oldukça heybetli kapı Osmanlı zamanında da kullanılmış olan adına Hisar Kapısı denilmiş olan bir yapıdır. Osmanlı zamanında zaman geçtikçe çevresine harika Osmanlı evleri yapılmıştır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Alexander Nevski Katedrali Sofya

Regional Ethnograohic Müzesi

Dıştan bakış görüntüsüyle oldukça büyüleyici olan bu Osmanlı evi, 1847 tarihinde bir tüccar tarafından yaptırılmıştır. 1930 tarihinden sonraysa Etnografya Müzesi olarak kullanılmaya başlanmıştır.

Nebet Tepe

Tepede oldukça büyük bir arkeolojik sit alanı yer almaktadır, bu nedenle şehrin tarihi milattan önce 6000 yılına kadar dayanan alanı görmek son derece normal bir hal alıyor. Burada önceleri Trakyalılar yaşamış sonraysa Makedonya Krallığı şehri fethetmiş ve zaman ile tepe bir Yunan akropolisi halini almıştır.

Varna

Bulgaristan’ın tam olarak Karadeniz kıyısına konumlanmış olan Varna şehri ülkenin liman şehridir. Bulgaristan geceleri yaşamak isteyen on binlerce turistin akınına uğramaktan kendini alıkoyamayan Varna şehri Bulgaristan’ın turistik şehridir.

Sea Garden

Varna’nın en sosyal hayatı Sea Garden da geçmektedir. Sea Garden’a geldiğiniz zaman spor yapmakta olan, bisiklete binmekte olan Varna’lıları görerek enerjilerine hayran kalacağınıza emin olabilirsiniz. Restoran, kafe ve de barlarında yer aldığı bu parkta Karadeniz’in oldukça eşsiz manzarası ile içkinizi yudumlamaya hazırlanın.

Bulgaristan Kaplıcaları Hamamları

Assumption Katedrali

Her şehre ait olan bir simge bulunmaktadır. Bazı şehirler adına bu bir yemek; bazıları şehirler içineyse bir bina. Varna’nın da simgesi bu oldukça heybetli yapısı ile Assumption Katedrali olarak bilinmektedir. Katedral, Bulgarlar adına oldukça önemli bir değere sahiptir. Osmanlı’ya karşı ölmüş olan Rus askerlerinin anısına Varna’lılar tarafınca yapılmış olan ve Sofya’daki Alexander Nevsky Katedrali’nden sonra ülkedeki en görkemli ve en büyük katedraldir.

Aziz Konstantin ve Elena

Varna’ya yaklaşık olarak 10 km uzakta bulunan bu harika yazlık köye Bulgaristan’ın Bodrum’u desem de yerinde olur herhalde. Yüzlerce tesisi ile adeta deniz, kum, güneş tatili yapmak  isteyenler adına en doğru adreslerin başında yer almaktadır. Gece hayatını sorarsanız Bulgarlar eğlenmeyi ve de eğlendirmeyi gerçek anlamda her türüyle bilmektedirler.

Bulgaristan Türkiye Treni

Golden Sands

Varna’nın görkemli en güzel sahillerinin başında gelen Golden Sands yani diğer adıyla Altın Kum, her yaz on binlerce turiste ev sahipliği yapmaktadır. Bu turistleri de son derece mutlu etmeyi bilmektedirler.

Burgaz

İstanbul’a uzaklığı 335 km olup özel aracınızla hem yakın konumda olması nedeniyle tercih edilebilir hem de Bulgaristan’ın diğer şehirlerinide keşfetme imkanınız bulunmaktadır. Otobüsle İstanbul’dan ve yakın şehirlerden de Burgaz’a ulaşım sağlanabilir. Kırklareli ile Bulgaristan şehri Burgaz komşudur bu yüzdendir ki Bulgaristan Türklerine rastlamak pek mümkündür.

Aleksandrovska Caddesi

Burgaz’da hayat bu caddede geçmektedir. Aleksandrovska Caddesi’nde kafe bölgelerinden restoran bölgelerine, butiklerden hediyelik eşyaların alabileceği mağazalara dek aramış olduğunuz her şeyi burada bulabilme imkanına sahipsiniz. Aleksandrovska Caddesini gezmeden Bulgaristan’a geldim ben demeyin. Bu cadde öyle bir cadde ki içinde her türlü ürünü bulabileceğiniz bir cadde.

Bulgaristan Gezilecek Yerler

Burgaz Kum Heykeller Festivali

Burgaz’da yaz ayları kesinlikle görmeniz gereken yerlerin başında gelen bir festivaldir. Dünyanın her bir tarafından gelmiş olan heykeltıraşların kumdan heykelleri Temmuz ayının başlarında Eylül aylarının sonlarına kadar burada sergilenmektedir.

Sofya

Avrupa’nın en eski şehirleri arasında yer alan Bulgaristan başkenti Sofya’da birbirinden farklı kültürlere rastlamak pek mümkündür. Sofya’da gezilecek yerler ise birbirinden çok uzak değildir. Eski caddeler,manastırlar ve birçok tarihi eseri aynı anda görebileceğiniz Bulgaristan Sofya gezilecek yerlere arabayla ve bir çok otobüs firmasıyla çok rahatlıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Detaylar için Sofya Gezilecek Yerler yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Aziz George Katedrali Sofya

Vitosha Caddesi

Sofya’da ilk önce gelmeniz gereken yerlerin başında yer almaktadır, Vitosha Caddesi. Bizim adına İstiklal Caddesi ne ise Sofya’lılar adına de Vitosha Caddesi öyle bir haldedir. Günümüz şartlarında bir lokal gibi yaşamak istemekteyseniz; alışverişinizi yapabilmeniz adına, yemeklerinizi yemeniz adına akşamsa eğlenebileceğiniz bir adres konumundaki Vitosha… Bununla birlikte şehrin simgelerinin başında gelen Vitosha Dağını da en iyi izleyebileceğiniz yerlerin başında Vitosha caddesi gelmektedir.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sofya Vitoşa Caddesi

Sveta Petka Kilisesi

Burası küçük bir Ortodoks kilisesi olduğu gibi bulması çok kolay bir yerdedir. Hemen Serdika metrosundan çıkar çıkmaz karşınıza çıkacaktır. Yapım tarihi 11.yüzyılda olup Osmanlı zamanında boyanmıştır. Kilisenin içerisinde Vasil Levski’nin mezarı bulunmaktadır. Vesil Levski ise Bulgaristan’ın ulusal kahramanıdır. Kiliseye giriş ücretlidir. illa kiliseyi göreceğim diye gidecekseniz etrafındaki Tzum adında alışveriş merkezini ve çevresindeki tarihi yapılardan olan Cumhurbaşkanlığı binalarını da listeye ekleyebilirsiniz.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sveta Petka Kilisesi Sofya

Banyabaşı Camii

Mimar Sinan’ın elinin değmediği yer neredeyse yok. Büyük üstad Mimar Sinan’ın o güzelim eseri olan ve muhteşem görsellikle sizi karşılayan Banyabaşı Cami, Avrupa’nın en eski camileri arasında yerini korurken,caminin yapım emrini veren kişi ise Seytullah Efendi’dir. Hatta Banyabaşı Cami, Seytullah Efendi Cami olarakta bilinmektedir. Sofya şehrinde sadece bu cami ibadete açıktır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Banyabaşı Camii

Ulusal Sanat Galerisi

Eğer sanata düşkünlüğünüz varsa burayı da pas geçmeyin deriz. Orta Çağ eserlerinin de sergilendiği bu galeride 50 bini aşkın tarihi ve sanat eserleri bulunmaktadır.Bulgaristan kültürünü daha yakından incelemek isteyenlere tavsiye edilir.

Alexander Nevsky Katedrali

Yukarıda görmüş olduğunuz fotoğraf gözünüze çok yabancı gelmiyor öyle değil mi? Evet,burası sadece Sofya şehrinin değil adeta Bulgaristan ülkesinin de simgesi sayılır. Hani bizim Kız Kulesi ve Galata Kulesi gibi meşhur bir yer. Ama bu katedralin tarihinde maalesef acı yatıyor.  Hem gösterişli hem de etkileyici olan bu katedralin neden yapıldığını öğrenince biz de derinden etkilendik. 1882-1912 yılları arasında bu güzelim ülkenin bağımsızlığını kazanması için tam tamına 200 bin Rus askeri hayatını kaybetmişti. İşte bu katedral bu ölen Rus askerlerinin anısına yapılmıştır. Neo-Bizans mimarisi tarzında inşaa edilmiştir. Alexander anıtı sadece bir ibadethane değil aynı zamanda Bulgaristan halkının bağımsızlık sembolüdür. Yüksekliği ise 45 metredir. Aynı anda 10,000 kişi ibadet edebilmektedir.

Bulgaristan Sofya'da Gezilecek Yerler - Alexander Nevski Katedrali Sofya

Antika Pazarı

İstanbul Balat’ta hem tarihe yolculuk yapmak isteyenler hem de eski paralardan,plaklara,magnetler ve hediyelik eşyalar satın almak isteyenler nasıl ki her fırsatta oralara gidiyor. Burasıda aynı böyle bir yer. Bulgaristan’a ait koleksiyonları ve hediyelik eşyaları bulabileceğiniz nadir yerlerden olan Antika Pazarı’nı da listeye ekleyebilirsiniz.

Ivan Vazov Ulusal Tiyatro

Alman mimarısı tarzında yapılsa da mimarları Viyanalılar olan bu Ulusal Tiyatro, Sofya şehrinin en eski ve aynı zamanda en büyük tiyatro binasıdır.Kullanıma açılması ise 1907 yılındadır.

Rotunda ( Saint George ) Kilisesi

Romalılardan kalan bir hediye olarak nitelendirilen bu kilise Cumhurbaşkanlığı avlusunda yer almaktadır. Yuvarlak kubbeli yapı anlamına gelen ‘’Roma Rotundası’’ Serdika Antik Kenti’nin kalıntılarıyla birlikte bulunmuştur.

Bulgaristan İçin Tren Biletimi Sirkeci Tren Garı'ndan Aldım

Ulusal Kültür Sarayı

Vitosha Caddesi’ne çok yakın konumda olan Ulusal Kültür Sarayı her yıl düzenli olarak yapılan Sofya Film Festivali’nin ev sahibidir. 2005 yılında Avrupa’nın en iyi kültür kompleksi ünvanını kazanmıştır. İçerisinde ise baleden tiyatroya ve konserden birçok etkinliğe kadar sosyal hayatını burada yaşamak isteyenlere farklı aktivitelere şahitlik edebilirsiniz.

Barisova Gradina Parkı

Her şehrin nefes alınabilecek bir noktası vardır ya işte Borisova Gradina Parkı öyle bir yer. Kafa dinlemek.huzur bulmak ve şehirden çok dışarı çıkmadan hafta sonunu bir yerlerde geçirmek isteyenlere hitap ediyor. Parkın içerisinde hayvanat bahçesi,spor kompleksleri,yürüyüş yapanlara özel yollar ve Kardeşlik anıtı yer almaktadır.

Bulgaristan Sofya Tren Garı

Sveti Sedmochislenitsi Kilisesi (Kara Camii)

Hemen parktan çıktıktan sonra uğrayabileceğiniz ikinci adresiniz burası olabilir. Yine büyük üstad Mimar Sinan’ın imzasını attığı Kara Cami’nin yapım emrini veren ise Sultan Süleyman’dır. Adını ise içine döşenmiş kara taşlardan almaktadır.

Sofya Üniversitesi

1888 yılında kurulmuş olan bu üniversitede 15 fakülte bulunup 14,000 öğrenci eğitim almaktadır. Adresi: Tsar Osvoboditel Bulvarı’yla,Vasil Levski Bulvarı’nın tam kesiştiği noktadadır.

Krystal Garden

Hani bir şehri gezip küçük bir mola alıp yerel insanları izlemek isteriz. Halkın içerisine karışıp sevgililerin ya da evli çiftlerin el ele kol kola gezdiğini,insanların vaktini nasıl geçirdiğine şahitlik etmek isteriz. Eğer sizler de yeşili seviyorsanız burası tam size göre bir park.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Bulgaristan Parkları

Şumen

Şumnu şehrinin merkezi konumundaki Şumen ( Шумен ) Bulgaristan’ın kuzeydoğu bölgesinde yer almaktadır. Balkan savaşından hemen sonra oldukça önemli bir ölçüde göç vermiş olan bu bölgede günümüzde hala çok sayıda Türk yaşar. Bölge ayrıca pehlivanlar diyarı olarak da bilinmektedir. Şumen’den çıkmış olan ünlü Türk simaların içinde cihan pehlivanı olarak da anılmakta olan Koca Yusuf ve de bir zamanlar geçici olarak Türkiye Başbakanlık görevi yapmış olan Ahmet Fikri Tüzer de sayılabilmektedir. Şehirde bununla birlikte balkanlar da ki en büyük 2. cami olarak bilinen Şerif Halil Paşa Tombul Cami yer almaktadır. Şehre oldukça yakın antik kent ve kale ziyaret edilebilecek yerlerin içinde yer almaktadır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Rila Yedigöller

Rila Yedi Göller

Bölgede göllerin güzellikleriyle baş başa kalarak hayallere dalabilirsiniz. Central Balkan National Park’ın eşsiz güzellikleriyle birlikte doğa yürüyüşü yapabilirsiniz. Müze ve tiyatro hayranıysanız Bulgaristan’da birbirinden güzel müzeleri ya da tiyatro sahnelerini bulma imkanına erişeceksiniz.

Smolyan

Smolyan ( Paşmaklı ) ülkenin en güney bölgesinde bulunmakta olan şehir konumundadır. Yunanistan’a fazlaca yakın bir bölgededir. Şehrin oldukça önemli yemeklerinin başında olan patates kızartmasını “pırjeni kartofi” diyerek isteyebilirsiniz ve de gerçekten fazla sevmiş olduğumuz ama oldukça basit bir şey olarak gördüğümüz patatesin neler yapabildiğine şahitlik edeceksiniz. Şehre, Pamporovo Kayak Merkezi çok fazla yakın bir bölgede bulunmaktadır. Smolyan dağların içinde bulunduğundan yılın on iki ayı fazlasıyla serindir ve gece yorgansız uyumak çok zordur. Eğer kafanızı dinlemek, şehir gürültüsünden bir an olsun uzaklaşmak, stresten ve de sıcaktan uzaklaşmak istiyorsanız Smolyan tam da size göre bir bölgede yer almaktadır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Svilengrad

Svilengrad ( Свиленград ) Haskova iline bağlı olan bir sınır şehri konumundadır. Bulgaristan’ın Anadolu’ya açılmış olan kapısı konumundaki şehir, Türkiye ve de Yunanistan’a fazlaca yakın bir konumdadır. Svilengrad kentinde alışveriş hayatı fazlaca canlı bir konumdadır. Sınıra çok yakın olmasından dolayı Edirne’lilerin çok sık uğramış olduğu şehirde Türk nüfusu oldukça fazladır. Otelleri, barları ve de diskoları yöneten kesim genelde Türkler olduğundan hiçbir zaman yabancılık çekmeyeceğiniz bir şehirdir. Bu şehirde dilediğiniz kadar kumar oynayabilme, alışveriş yapabilme ve de eğlenebilme hakkına sahipsiniz.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Bulgaristan Konaklama Tavsiyeleri

Bulgaristan’da çok sayıda otel zincirine ait olan otelleri bulmanız mümkündür. Bununla birlikte yerel işletmele de oldukça başarılı bir sistemde ziyaretçilerin konaklama ihtiyaçlarına karşılık vermektedir. Size tavsiyemiz bulunduğunuz şehrin merkezi konumundaki yerlerde konaklama yapmanızdır. Böylece hem daha ucuz fiyata hem de görsel anlamda daha zevk alacağınız bir şeyle karşı karşıya gelmiş olursunuz. Bulgaristan’da ucuza hostelde kalmak isteyenler için fiyatlar 35 TL ile başlayıp 80 TL’ye kadar çıkmaktadır. Bulgaristan’da otel fiyatları ise 300 TL ile 1000 TL üzerine çıkan fiyatlarla karşımıza çıkmaktadır.

Bulgaristan Gezilecek Yerler - Sofya Şehir Merkezi

Bulgaristan Yemekleri?

Kifla

Fransa'nın oldukça ünlü lezzetlerinin başında kruvasanın oldukça değişik bir türü konumundaki kiflanın içerisinde genellikle çok farklı marmelat çeşitleri bulunmaktadır. Kifla’yı kahvaltıda ve yahut günün çeşitli saatlerinde yanında çayla ya da kahveyle tüketebilme imkanınız vardır.

Bulgaristan Yemekleri - Bulgaristan'da Türk Restoranları Var

Bulgar Usulü Olan Omlet

Yumurtanın içine ince ince doğranmış maydanoz, biber ve bununla birlikte peynir gibi malzemeler ilave ederek hazırlanmış olan omlet kentlerde sabah kahvaltılarının vazgeçilmez lezzetlerinin başında yer almaktadır.

Poniçka

Hamurlu olan bir tatlı poniçkaysa özellikle de Amerika Birleşik Devletleri'nde çok fazla sevilmekte olan donutlara benzemektedir. Şehirlerin sokaklarında oldukça farklı isimler ile de bu lezzeti görebilme imkanına sahipsiniz.

Bulgaristan Yemekleri - Bulgaristan'da Türk Restoranları Var

Tikvenik

Bulgaristan'ın oldukça özel lezzetlerinin başında gelen tikvenik hamurlu ve şekerli malzemeler ile hazırlanıp rulo olacak bir halde servis edilmekte olan bir tatlıdır. İçerisine ceviz, balkabağı ve de bununla birlikte limon suyu gibi malzemeler ilave edilebilmektedir.

Bulgar Kebabı

Koyun eti, domates, biber ve de soğanın bir araya getirilmesiyle hazırlanmış olan bu lezzetli kebap hem şehrin hem de ülkenin oldukça ünlü tatlarının içinde yerini almıştır.

Bulgaristan Yemekleri

Funiyki

Bir başka hamurlu tatlı konumunda olan funiyki ise krema, nişasta ve de bununla birlikte ceviz gibi malzemeleri içinde barındırmaktadır. Şehirlerde funiyiki denemek istemeniz halinde geleneksel olarak Bulgar yemekleri yapmakta olan bir restorana gidebilirsiniz.

Balık

Karadeniz’e kıyısının diğer kentlerinde olduğu gibi Varna’da da çok çeşitli balık sofraların vazgeçilmezi olan lezzetlerini tadabilirsiniz. Şehirde hem hamsi hem de diğer balık çeşitlerinin oldukça lezzetli olan alternatiflerini bulabilme imkanına sahipsiniz.

Deniz Ürünleri

Denizden gelmiş olan lezzetleriyle de bilinmekte olan Varna’da kalamar, ıstakoz ve karides gibi çok sayıda deniz ürünlerine sahil boyunca uzanmakta olan restoranlarda deneyebilme imkanına sahipsiniz. Kentte denizden çıkan ürünleri hem yemeklerde bununla birlikte mezelerde hem de salatalarda fazlasıyla kullanılmakta ve buradaki halk tarafından da çok fazla sevilmektedir.

Şarap

Bulgaristan’da kendisine has olan tatlarıyla oldukça çeşitli şarapları da tadabilirsiniz. Bulgar şaraplarının en önemli özelliğiyse tadı diğer şaraplara göre hafif olsa dahi etkisinin çok daha uzun bir süre devam etmesidir. Bu sizi oldukça etkisi altına alacak bir özelliktir.

Bulgaristan Yemekleri

Baniçka

Türkiye’nin hangi bölgesinde olursanız olun bir kafenin camında Baniçka’ya denk gelirseniz bilin ki o yer bir Bulgaristan göçmeni tarafından işletilmektedir. Dikdörtgen şeklinde servis edilmekte olan bu böreğin içerisinde lor peyniri bulunmaktadır. Yufkası geleneksel anlamda yufkalardan çok az bir miktarda daha kalındır ve de üstü yumurtalanıp bir güzelce sac üstünde pişirilmektedir.

Akıtma ve ya Döndürme

Aslına bakıldığında adından da anlaşılacağı üzere bir şey ya akıtılacak ve yahut döndürülecektir. Bu akıtılanda krep hamuru olacaktır. Krep hamurları tavaya döküldükten sonra da döndürülecektir. Nenelerimizin oldukça bol yağlı olarak yapmış oldukları bu krepler dolaptan yeni çıkmış olan peynirler, domatesler, ballar gibi besinler ile bir araya getirilip afiyetle tüketilmektedir.

Dızmana

Hafta sonlarında tüketilmekte olan dızmana özel hamuruyla kıymalı ve ya peynirli olarak hazırlanmaktadır. Hamurların içerisine yerleştirilmiş olan içler yuvarlak toplar halinde bir tepsiye dizilmiş ve de doğrudan fırınlanırlar.

Birbirinden ünlü olan Bulgar yemekleri genel anlamıyla bu şekildedir. Bulgaristan’a gittiğiniz zaman kesinlikle aç kalmayacağınıza emin olun. Bizim kültürümüze oldukça yakın olan Bulgar yemek kültüründe kendimize özgü olan tatlarımızı bulacağınıza emin olabilirsiniz. Bulgar tatlarının yanında yemeğe uyacak olan şarapların tadıda oldukça başkadır. Birbirinden güzel olan bu Bulgar yemeklerini yediğinize kesinlikle pişman olmayacaksınız.  Bu tatlara karşı şüphe duymadan leziz yemekleri yiyin. Yemeklerin yanında verilen şaraplara da hayran kalacağınıza kesinlikle emin olun.

Bulgaristan Alışveriş

Gül kokulu parfümlerin meşhur olduğu Bulgaristan’dan ayrıca yine gül kokulu sabunlar satın alabilirsiniz. Eğer yeme içmeye düşkün biriyseniz Kaşkaval adı verilen meşhur peynirden tadabilir ve dönerken evinize de getirebilirsiniz. Gümrük kontrolünde sıkıntı yaşamamak adına alınan ürünlerin adedini çok aşmamak gereklidir.

Bulgaristan'dan Ne Alınır - Bulgaristan Gülleri Meşhurdur

Bulgaristan'da Ne Yapılır ?

Bulgaristan gezisi yapmak isteyenler yılın her ayı bu güzel ülkeyi ziyaret edebilir. Bulgaristan kayak merkezleri ülkemize ve diğer Avrupa ülkelerine nazaran daha ucuzdur. Bu sayede hem yurt dışı tatilinizi yapabilir hem de kayak keyfinizi yaşayabilirsiniz. Bulgaristan gezilecek yerler bakımından zengin bir ülke olmakla birlikte yolculuk süresinin kısa oluşu da bizleri bu ülkeye davet etmektedir. 

photo_library

"BULGARİSTAN GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z