Yaz

Bulgaristan Vize

calendar_today Tem 26, 2018 label

Bulgaristan Vize

Bulgaristan vize başvurusu yapacak olan kişilere İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup röportaj sonrası en doğru bilgileri yazdım. Bulgaristan vizesi nasıl alınır diye uzun süren araştırmalarım ve uğraşlarım sonunda 1 yıllık Bulgaristan multi vizeyi kaptım. Sosyal medyadan bana en çok sorulan sorular arasında, Bulgaristan vizesi schengen mi? Bulgaristan transit vize nasıl alınır? sorularına ek olarak Bulgaristan vize işlemleri nasıl oluyor? soruları vardı. Bulgaristan vize başvurusu yapacak olanlara tüm ayrıntıları yazdım. Sizlerde Bulgaristan vizesi hakkında tüm merak ettiklerinizi yorum kısmında sorabilirsiniz. Sormuş olduğunuz soruları İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu'na sorup sizlere cevap aldığım an geri dönüş yaparım.

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vize başvurusu maceram tam olarak bir dizi film niteliğinde olmuştu. Hani böyle çekirdek alıp koltuk karşısında soğuk bir kış gününde evde televizyon karşısında oturursan ya. İşte böyle bir macera filminin içerisindeki karekter oldum tam olarak. Schengen vize başvurusu yapma fikri interrail ile başlamıştı. İnterrail yaparak tüm Avrupa ülkelerini gezmek istemiştim. İnterrail öncesinde de İstanbul Sofya Ekspresi bana biraz mantıklı gelmişti. Türkiye’den ilk defa trenle yurt dışına çıkma heyecanı bana aşırı bir motivasyon vermişti. Hatta daha ne schengen vizesi ne de Bulgaristan vize başvurusu yapmadan önce İstanbul Sofya treni hakkında detaylı bilgileri telefon açarak öğrenip gezi bloğunda yazmıştım. Yataklı vagonla İstanbul Halkalı’dan trene binip uyuya uyuya sınırı geçecektim. Hep sosyal medyada pijamalarla trende fotoğraf çektiren kişilere imrenmiştim. Gezi deyince benim için akan sular duruyor. Yolda olmak duygusu beni hep tutunacak bir dal olarak motive etmişti.

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

"Bulgaristan Vize Başvurusu" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (1)

Bulgaristan d vizeden red yedim 10. Madde den dolayı ve tekrar bulgaristana gidip adres icin kontrat felan imzalamm lazim c vize almam mumkun mu. add

Henüz hiç cevap yazılmadı.

Bulgaristan Vize Maceram

Fas ülkesine aktarmalı olarak Hollanda Amsterdam üzerinden gidecektim. Hollanda transit vize istemese de o aralar Türkiye ile Hollanda arasında ciddi bir siyasi kriz vardı. Hollanda Büyükelçisi Türkiye’yi terk etmişti. Madem Fas’a Hollanda aktarmalı gideceğim ben de Hollanda ülkesinde schengen vizesi başvuru yapayım dedim. Bu durumu vize başvurusu yaptığım kişiye anlattım. (Minik bir acentaydı) Bak kardeşim ben Fas’a gideceğim ve Fas’a uçak biletim var. Bu yüzden bu bileti konsolosluğa gösterelim. Yok dedi öyle konsolosun kafası karışır,sana sadece transit vize verir. Ya dedim vize versinler de transit olur 1 günlük olur farketmez. Sonuç ; Schengen vize reddini ilk Hollanda’dan yedim. Sonra Fransa,sonra tekrar Hollanda sonra ise Yunanistan… Schengen vize reddi yazımdan bu konu hakkında çoook uzun şekilde bahsettim.

Artık 4 defa schengen vizesinden red yedikten sonra Avrupa ülkelerinin sadece vizesiz olanına gidebilirdim ki zaten o tarihe kadar Avrupa’da vizesiz ülkelerin tamamına gitmiştim.

Mesleğim tenis antrenörlüğü olduğu için İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile tenis sayesinde tanışıp arkadaş oldum. Durumu kendisine uzun uzun anlattım. Ben 4 defa vize başvurusu yaptım. Bazı acentalarda çalışan kişiler el altından rüşvet alarak schengen vizesi vereceklerini de garanti ediyorlarmış. (Kulağıma gelen söylentilere göre) Benim böyle işlerle işim olmaz. Niyetim sadece İstanbul Sofya Ekspresi deneyimini yaşamak dedim. Ayrıca tenis dersi verdiğim öğrencilerle Bulgaristan’daki tenis maçlarına da katılacağımızı beyan ettim. Başkonsolos da eğer elimizden gelen bir şeyler varsa seve seve yardımcı oluruz dedi. 2 tane pasaportum olduğu için ikisini de kendisini yolladım ve kontrol etti. Hiçbir sorun olmadığını ve durumun geçici olduğunu söyledi. O aralar benim de sigortalı işte çalışıyor görünmem de beni umutlandırmıştı.

Sen gel Bulgaristan vizesi cebinde bil, dedi konsolos. Sonra arkadaşlarımın restoranında sigortalı olarak görünmem de artık son bulmuştu. Nasıl olacak derken? Gezi bloğumun olduğunu o ana kadar hiç söylememiştim. Bunu duyan konsolosun çok hoşuna gitti ve Bulgaristan ile ilgili tanıtım yazıları yazarsan sana vize veririz dedi. (Hem şaka hem gerçek)

Ben bir ara Bulgaristan vize başvurusu yapmaktan vazgeçtim. Her seferinde belgeler ve evraklar artık canımı sıkmıştı. Zaten sigortam da kesilince amaan dedim boşver. Kısmetimde yokmuş. Burası yanlış anlaşılmasın,gezi için şanslarımı sonuna kadar kullanıyorum ve kullandım da. Daha ayak basmadığım Avrupa ülkesi vizesi için 2,000-2,500 TL zaten ödemişim. Ulan vizeyi alsak yine gam yemeyecem ama ortada vize de yok.

Bulgaristan Başkonsolosu sürekli beni arayıp gel kardeşim vizeni vereyim dedi. Sağolsun 2 gün içinde Bulgaristan multi vizemi verdi.

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

Bulgaristan Vize İstiyor Mu? (Bulgaristan Vizeli Mi?)

Evet. Ne yazık ki hemen yanı başımızdaki sınır komşumuzu ziyaret edebilmek için Bulgaristan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları’ndan vize istiyor.

Bulgaristan'a Vize Gerekiyor Mu?

Eğer schengen vizeniz veya yeşil pasaportunuz yoksa ülkeye giriş için vize başvurusu yapmak zorundasınız.

Bulgaristan Vizesi Almak Zor Mu?

Sınır komşumuz Bulgaristan’a gidebilmek için almanız gereken vize işlemleri aslında diğer ülkelere nazaran daha hızlı ve çabuk oluyor. Bulgaristan Turizm Bakanlığı’nın teklifi nedeniyle Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Türkler için vize işlemlerini 2 güne kadar düşürmüş durumda. Bulgaristan vizesi için gerekli evrakları ve belgeleri tamamladığınızda başvurunun ardından 2 gün içerisinde vizenizi alabileceğiniz gibi 10 iş gününü siz gözden çıkartın. Uzun süreli ziyaretleriniz için yapacağınız vize başvurularında bu süre 45-60 güne kadar uzayabiliyor. Tabi bunların yanı sıra ortaya çıkabilecek bir takım sorunlar nedeniyle vizeniz gecikebilir hatta ret bile edilebilir. Bulgaristan vize başvurusu için bayram ve resmi tatillerden çok daha önce başvurmanızı tavsiye ediyorum.

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

Bulgaristan Vizesi Nereden Alınır?

Bulgaristan vizesi alabilmek için Bulgaristan Konsolosluğu’na başvurabileceğiniz gibi konsolosluğun yetkilendirdiği başvuru merkezi olarak görev yapan acenteleri de kullanabilirsiniz. Bulgaristan vize başvurunuzu kendiniz başvurmanızı öneriyorum. Bulgaristan vize ücreti yarı yarıya düşmüş oluyor.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Başvuru Gün ve Saatleri

Bulgaristan Vizesi Hakkında Diğer Yazılarım

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan vize işlemleri yaptırmak için öncelikli olarak Bulgaristan’a seyahat nedeninizi belirlemelisiniz. Gezi için gidiyorsanız Bulgaristan turistik vizesi almak istediğiniz aşikar. Bulgaristan vizesi için gerekli belgelerinizi de hazırladıktan sonra kendi yaşadığınız bölgedeki konsolosluk ya da yetkili acentalarden randevu aldıktan sonra başvuru yapmanız gerekiyor. Unutmamanız gereken nokta en az 15 gün öncesinden başvuru yapmanız gerekiyor.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu sadece İstanbul ve çevresinde ikamet edenlerin başvurularını kabul ediyor. Çanakkale, Silivri, Kocaeli, Sakarya ve Bolu illerinde yaşayanların da kendilerine en yakın vize hizmet merkezine başvurmaları gerekiyor.

İzmir, Balıkesir, Manisa, Aydın, Yalova, Denizli, Muğla, Bursa ve Bilecik illerinde ikamet edenler ise Ege Bölgesi Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu yetki alanına girdiği için İzmir ve Bursa’da bulunan vize hizmet merkezi ile iletişim kurabilirler.

Diğer illerde yaşayanlar ise kendilerine en yakın Bulgaristan vize hizmet merkezini öğrenebilmek için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Bursa Konsolosluğu ile irtibata geçerek gerekli detayları öğrenebilirler.

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

Bulgaristan Vize Harcı Hangi Bankalara Yatırılır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ve konsolosluklar Garanti Bankası ile çalışıyor. Dolayısıyla vize harçlarını Garanti Bankası’ndaki hesaplara yatırmanız gerekiyor. Garanti Bankası’nda benim gibi hesabı olmayanları ise uzun kuyruklar bekliyor. Ben sadece Bulgaristan vize harcını yatırmak için abartısız 3 saat beklediğimi söyleyebilirim. Sıra size geldiği zaman ise Bulgaristan vize harcı yatırmak istediğinizi söyleyince, ne kadar yatıracaksınız? Gibi bir soruyla muhattap oluyorsunuz. Bulgaristan vize harcı için güncel bilgileri kontrol ederek ödeme yapınız zira bankadaki görevliler bile Bulgaristan vizesi ne kadar bilmiyorlar. Bulgaristan vize ücreti yazımızdan bilgi alabilirsiniz. Eğer kendiniz başvuracaksanız Bulgaristan vize harcı ayrıdır. Eğer acentalar üzerinden Bulgaristan vize başvurusu yapacaksanız en son fiyat güncellemesini sorup öyle para yatırmanızı tavsiye ediyorum.

Bulgaristan Vizesi İle Bulgaristan Ve Komşu Ülkeleri Keşfedin

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?

Her ne kadar Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun elektronik hizmetleri olsa bu kolaylık Türk Vatandaşları için geçerli olmuyor. Büyükelçilik ve konsolosluklarda işlem yapabilmeniz için ön başvurularınızı konsolosluk tarafından yetki verilmiş Bulgaristan vize merkezi de diyebileceğimiz akredite vize merkezleri üzerinden yapmalısınız. Bu merkezler sizlerin evraklarınızı ve gereklilikleri kontrol ettikten sonra işlemleri başlatıyor. Zaman sorunu yaşamamak için sizin kendi pozisyonunuz neyse ona göre evrak toplamalısınız. Öğrenciler için,çalışanlar ve emekliler için farklı Bulgaristan vize başvurusu evrakları gerekecektir.

Bulgaristan Vizesi Alır Almaz İstanbul Sofya Ekspresi'yle Sofya'ya Gittim.

Bulgaristan Schengen Vizesi Mi?

Bana en çok sorulan sorular arasında Bulgaristan vizesi schengen mi olmuştu. Yeri gelmişken cevap vermek istedim. Hayır,Bulgaristan vizesi schengen vizesi değildir.

Bulgaristan Schengen Ülkesi mi?

Hayır. Bulgaristan schengen ülkesi değil.

Schengen Vizesi İle Bulgaristan'a Gidilir Mi?

Evet, Schengen vizesi ile Bulgaristan’a gidebiliyorsunuz ama burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Çok girişli (multi) vize aldıysanız rahatlıkla giriş yapabilirsiniz ama tek girişli schengen vizesi aldıysanız o zaman Bulgaristan’a giriş yapabilmeniz için sizden Bulgaristan vizesi isteyeceklerdir. Mesela İtalya için tek giriş çıkış vizeniz varsa sadece İtalya’ya giriş çıkış yapabilirsiniz. İtalya’ya gideyim daha sonra İstanbul’a geleyim daha sonra Bulgaristan’a gideyim derseniz sınır kapısından geri çevirilirsiniz.

Eğer çoklu giriş çıkış (multi schengen vizesi) schengen vizeniz varsa Bulgaristan’a giriş yapabilirsiniz. Mesela bir arkadaşım sürekli Yunanistan’dan schengen vizesi alıyor ama Yunanistan’dan daha fazla Bulgaristan’da kaldığı için bir sonraki seferde Yunanistan daha kısa süreli turistik schengen vizesi veriyor. Bu tip durumları da göz ardı etmeyin.

Sofya Gezilecek Yerler : Banyabaşı Camii

Bulgaristan Transit Vize Nedir?

Adından da anlaşılacağı gibi yolculuğunuz sırasında özellikle de tren ya da karayolu ile seyahat ediyorsanız mecburen Bulgaristan sınırları içerisine girmeniz gerekiyor. Bu nedenle de Bulgaristan transit vize işlemlerine tabi oluyorsunuz. Transit vizenin süresi 48 saat ile sınırlı. Bulgaristan’ın B tipi vize olarak adlandırdığı transit vize de aslında ikiye ayrılıyor. Birincisi A tipi olan havaalanı transit vize ki bu konunun Türk vatandaşlarını çok ilgilendirmeyeceğini düşünerek biz B tipinden bahsettik.

Önemli Not

İstanbul Sofya Ekspresi treninde pasaport polisleri trene binip pasaportları toplarken bizden önceki kişinin transit vizesi olduğunu görüyor. Bulgaristan’da kalacağını söyleyen kişiye bir güzel fırça atıp ‘’Geri gidiyorsun’’ diyor. Pasaport polisinin buradaki iddası şu; Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan’da konaklayamazsın. Sonra sıra bize geliyor. Nerede kalacağımızı soruyor. Vizelerimiz hepimizin 1 yıllık multi Bulgaristan vizesi. Bize de baklava var mı? Sigara var mı? İyi bayramlar… tarzında sohbet ettikten sonra biz de ne sorarsa yok diyoruz : ) Pasaport polisi uyuz olunca nerede kalacağımızı soruyor. Hostelde diyoruz. Evrakları gösterin diyor. Meğer ben booking.com üzerinden yaptırmış olduğum rezervasyonun sadece normal bir çıktısını almışım. Kağıt üzerinde isimlerimiz yazmıyor. Aha dedim Bulgaristan pasaport polisine rüşvet verme zamanı geldi : ) Polis parayı alacak. Bizden önceki arkadaşın yanına gidip verelim 10’ar dolar diyorum. Parayı kondüktöre veriyoruz o da pasaport polisine takdim ediyor. Tam sınır kapısındayız kimse dışarıya çıkmıyor. Biz nasılsa 10’ar dolar verdik diye havamız var. Pasaport polisi bizi görünce gülümsüyor ve pasaportları teslim edip yola devam ediyoruz. Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan’da kalamazsın dediği arkadaş da aynen yola devam etti : ) Yani Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan’ı gezebilirsiniz ve konaklayabilirsiniz. 

Bulgaristan Vizesi İle Bulgaristan Şehirlerini Keşfedin

Bulgaristan Transit Vize Nasıl Alınır?

Geçmiş yıllarda gurbetçi vatandaşlarımız yaşadıkları ülkelere giderken Bulgaristan sınır kapısından transit vize alabiliyorlarmış ancak Bulgaristan’ın Avrupa Birliği’ne girmesiyle birlikte artık transit vize başvuruları da konsolosluklardan ya da yetkilendirilmiş acentelerden yapılabiliyor.

Burada önemli olan nokta ise transit vizeyi kaç defa kullanacağınız. Yani siz sadece giderken ya da gelirken mi Bulgaristan’a uğrayacaksınız yoksa geliş ve gidişiniz de Bulgaristan üzerinden mi olacak? Bulgaristan vize talebinizde bu konuya dikkat etmeniz gerekiyor.

Eğer özel araç ile yolculuk yapacaksanız standart evrakların dışında aracınızın sigorta poliçesi ve ruhsat gibi evrakları da isteniyor.

Sofya Gezilecek Yerler : Church of St Petka of the Saddlers

Bulgaristan C Vizesi Nedir?

Bulgaristan’da 90 günden az kalacaksanız C tipi vizeye başvurmanız gerekiyor. Daha doğrusu konsolosluk C tipi vize veriyor. Bulgaristan Konsoloslukları 1 günlük vize talebinize de 90 günlük talebinize de C tipi olarak onaylıyor. Tek girişli, çift girişli olabileceği gibi özel durumlarda multi girişli onaylanabilen C tipi vize çeşitleri ise:

1. Bulgaristan Turistik Vize,

2. Bulgaristan Ticari Vize,

3. Bulgaristan Transit Vize,

4. Bulgaristan Ziyaret Vizesi şeklinde sıralanabilir.

Bulgaristan D Vizesi Nedir?

Eğer Bulgaristan’da 90 günden daha uzun süre kalacaksanız D tipi vize alabiliyorsunuz. Tabi ki süre uzadığı için Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar artarken inceleme süresi de uzamaktadır. Ne yazık ki turistik amaçlı gezileriniz D tipi vize için geçerli olmuyor. Evlilik, eğitim ya da ilgili ülkede şirket sahibi olmanız durumunda D tipi vize alabiliyorsunuz.

Bulgaristan D Vize Sorgulama Nereden Yapılır?

Eğer D tipi başvuru yaptıysanız https://www.bgvisa.eu/reservation.nsf/checkstatus.xsp adresinden başvurunuzun durumunu sorgulatabilirsiniz.

Bulgaristan D Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler

Bulgaristan D vizesi ile sadece Bulgaristan’da uzun süre kalabilme hakkını elde edebiliyorsunuz. Ama çok girişli D tipi vize aldıysanız Romanya ve Hırvatistan’a geçiş hakkını kullanabilirsiniz.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu İle Bulgaristan Vizesi Hakkında Konuşurken

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Saatleri

Türkiye sınırları içerisinde Bulgaristan’ın 4 tane konsolosluğu bulunuyor. İstanbul’da Başkonsolosluk varken diğer 3 ilde de konsolosluk yer alıyor.

Bulgaristan Büyükelçiliği Nerede? Bulgaristan Konsolosluğu Nerede?

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara’da bulunuyor. Vize başvuruları için de konsoloslukların sorumluluk alanı dışında kalan tüm illerin işlemlerini yapıyor. Açık adresi ise;

Atatürk Bulvarı, No: 124, Kavaklıdere / ANKARA

Büyükelçiliğin yanı sıra bir de konsolosluklar var.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İzmir Nerede?

Ne yazık ki İzmir’de başkonsolosluk ya da konsolosluk bulunmuyor. Ege bölgesinde ikamet edenler işlemlerini vize hizmet merkezleri aracılığı ile yürütmek zorundalar. Ege bölgesindeki iller için yetkili vize hizmet merkezleri de İzmir ve Bursa’da bulunuyor.

Bulgaristan Konsolosluğu İstanbul Nerede?

Konsolosluk İstanbul Beşiktaş Ulus’ta yer alıyor. Açık adresi Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No: 44, 2. Beşiktaş - Ulus / İSTANBUL.

Bulgaristan Konsolosluğu Ankara Nerede?

Ankara’da konsolosluk işlerini daha doğrusu Bulgaristan vize takip işlemlerini Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği yürütüyor ve Türkiye’nin büyük bir bölümünü içine alan sorumluluk alanında ikamet edenlerin vizelerine karar veriyor.

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Nerede?

Talat Paşa Asfaltı, No: 31, EDİRNE

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Konsolosluğu’ndan randevu alabilmeniz için yetkili acenteleri kullanmanız gerekiyor. Vize için özel olarak yetkilendirilmiş şirketler sizlerin belgelerinizi kontrol edip eksiklerin tamamlanmasını sağladıktan sonra konsolosluk ile sizin yerinize iletişime geçiyorlar. Konsolosluk eğer gerekli görürse sizinle yüz yüze görüşmek isteyebiliyor.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu İle Bulgaristan Vizesi Hakkında Konuşup Tenis Oynarken

Bulgaristan Konsolosluğu İletişim

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara, Resmi Web Sitesi: http://www.bulgaristankonsoloslugu.com/ 

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul: E-mail: consulate.istanbul@mfa.bg

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu E mail:bulkonsedn@ttnet.net.tr

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Web Sitesi:  http://www.bulgaristankonsoloslugu.com/edirne-baskonsoloslugu/ 

Bulgaristan Konsolosluğu Telefon

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Telefon: +90 (312) 467 2071

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Faks: +90 (312) 468 6956

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Telefon: +90 (212) 281 0114

Edirne Bulgaristan Konsolosluğu Telefon: +90 (284) 214 0617

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu (Bulgaristan Konsolosluğu Bursa)

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu resmi bir Bulgaristan temsilciliği iken diplomatik bir yetkiye de sahip değildir. Bizi ilgilendiren kısmı ise kendi sorumluluğunda yer alan illerin vize işlemlerini yürütmesidir. Sorumlu olduğu illeri yukarıda saymıştık burada tekrarlamıyoruz.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu İle Bulgaristan Vizesi Hakkında Konuşup Tenis Oynarken

Bulgaristan Konsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi, Perşembe : 09.00 / 17.30 saatleri arasında çalışıyor ama vize başvurularını Pazartesi -Perşembe : 09.00 / 12.00 saatleri arasında kabul ediyor.

Bulgaristan Konsolosluğu Pasaport Sorgulama Nasıl Yapılır?

Eğer Bulgaristan vatandaşı iseniz Bulgaristan Konsolosluğu’nun size sunduğu elektronik imkanlardan faydalanabilirsiniz. Bunun için https://www.consulatebg.eu/status  adresine giriş yaparak başvuru durumunuzun son durumunu görebilirsiniz.

Bulgaristan Vize Randevusu Nereden Alınır?

İşin gerçeği sizin kısa süreli vize başvurularınız için randevu almanıza gerek yok. Vize hizmet merkezi de denilen aracı kurumlar ile görüştüğünüzde onlar sizin evraklarınızı kontrol ederek eksik olanları ve yapmanız gerekenleri size iletecektir. Belgeleriniz tamamlandıktan sonra da yetkili acenteler randevu alarak sizin yerinize işlemleriniz tamamlayacaklardır. Burada önemli olan nokta ise başvuruların onaylanma sürelerinin 10 gün kadar sürebildiğini düşünürsek acentanın en geç 15 gün öncesinden de başvurması gerektiğini hesaplarsak siz her türlü duruma karşı deyin ve 1 ay öncesinden Bulgaristan vize hizmet merkezleri ile irtibata geçin.

Bulgaristan Kapıda Vize Alabilir Miyiz?

Bulgaristan günlük vize ya da transit vize talebiniz olsa dahi gümrük kapılarında vize alabilmeniz mümkün değil. Saatlik girişleriniz dahi turistik vize içerisinde değerlendirildiği için konsolosluk üzerinden vize almanız gerekiyor.

Bulgaristan C Vizesi İle Gidilebilecek Ülkeler

Bulgaristan multi vizesi ile Romanya ve Hırvatistan’a da gidebilirsiniz. Burası çok önemli eğer çoklu giriş çıkış Bulgaristan vize sahibi iseniz Romanya’ya ve Hırvatistan’a gidebilirsiniz. Eğer tek girişli Bulgaristan vizeniz varsa sadece Bulgaristan’a gidebilirsiniz.

Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler : Aleksandr Nevski Katedrali

Bulgaristan Yeşil Pasaport Sahiplerinden Vize İstiyor mu?

Hayır. Eğer yeşil pasaportunuz varsa Bulgaristan 90 güne kadar vize istemiyor.

Bulgaristan Vfs Global İle Çalışıyor Mu?

Evet, Vfs Global Bulgaristan Konsolosluğu ile çalışıyor. Bulgaristan vizesi başvurularınızı oradan da yapabilirsiniz.

Vfs Global Bulgaristan Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vfs Global Bulgaristan başvurusu için yukarıda anlattıklarımızdan farklı bir şey yapmanıza gerek yok. Aynı şekilde Bulgaristan vize evraklarınızı tamamlıyorsunuz ve ikamet ettiğiniz şehre uygun olarak en yakın Vfs Global’e gidiyorsunuz. En geç 15 gün içerisinde başvuru yapılması gerektiğini de unutmayın.

Bulgaristan Vize Acentaları Nerelerdir?

VFS Global.

Bulgaristan Çok Girişli Vize Nedir?

Çok girişli vize ya da multi vize belirli bir süre içerisinde Bulgaristan’a birden fazla giriş yapabilmek için kullanılır. Örneğin siz karayolu ile Romanya’daki şirketinize devamlı gidiyorsunuz ve belki 3-5 sefer yolculuk yapacaksınız. Bu tip durumlarda konsolosluğa gerekli evrakları verdikten sonra Bulgaristan çok girişli vize alabilirsiniz. Ya da balkan turu yapacaksanız. İstanbul’dan Bulgaristan’a, oradan da Romanya ve Sırbistan’a geçiş yapacaksınız. Bu tip durumlarda Bulgaristan çoklu giriş çıkış vizesi lazım olacak. Dönüşte de muhtemelen Hırvatistan,Sırbistan ve Makedonya gibi balkan ülkeleri için Bulgaristan çoklu giriş çıkış vizesi şart olacaktır. Özellikle benim gibi hem yazın Bulgaristan şehirlerini kışın da Bansko Kayak Merkezi’ni gezecek olanlar Bulgaristan multi vize talebinde bulunabilirler. Eğer schengen vizesinden red yediyseniz ve Romanya,Hırvatistan gibi ülkeleri de benim gibi gezecekseniz Bulgaristan multi vize almanızı tavsiye ederim.

Bulgaristan Vizesi İle Sofya

İlk defa Bulgaristan Vizesi Başvurusu Yapsam Kaç Günlük Vize Verirler?

Bulgaristan’a yapacağınız kısa süreli girişlerde otel rezervasyonlarınızı soruyorlar. Ayrıca banka hesabınızdaki para miktarını da istiyorlar. Dolayısıyla siz 90 güne kadar rezervasyon yaptırırsanız ve konsolosluğa göre yeterli miktarda paranız varsa size 90 günlük vize verebilirler. Ayrıca turistik bir gezi için niye 90 gün diye soracaklardır ve bunu da açıklamanız gerekecektir.

Kanuni olarak bir engeliniz yoksa ve Bulgaristan turistik vize almayı amaçlıyorsanız konsolosluk size maksimum 15 gün olmak üzere istediğiniz süre kadar vize verecektir. Bu bilgi genel olup,benim 1 yıllık vize başvurularım sonucunda herkesten ve her yerden öğrendiğim bilgiye göre Bulgaristan’a ilk kez vize başvurusu yapacak olan kişilere 1 haftalık ya da 10 günlük veriyorlar. Bu durum kişiye göre farklılık gösterebilir.

Bulgaristan Vizesi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Bulgaristan Turistik Vize ya da transit vize 2 günde çıkabileceği gibi 10 güne kadar da uzayabiliyor. Tabi bu söylediğimiz süreler acentanızın konsolosluktan alacağı randevu tarihinden itibaren işliyor. Uzun süreli ziyaretleriniz için ise 45-60 günü bulabiliyor.

Schengen Vizesi'nden Red Yedim,Bulgaristan Vizesi Alabilir Miyim?

Schengen vizesinden red edilmenizin sebeplerine göre değişecektir. Belirli bazı sebepler dışında vize alabilme ihtimaliniz var. Ama kesin bir şey söylemek mümkün değil tabi. Sizin durumunuz ve reddin gerekçesi önemli. Ben de 4 defa schengen vizesinden red yediğim halde Bulgaristan vizesi alabildim.

Bulgaristan Vizesi İle Sofya

Bulgaristan Vize Şartları Nelerdir?

Öncelikli olarak kısa süreli vize başvurularınızı yetkili başvuru merkezleri üzerinden yapmalısınız.

Vize başvurusu yapmadan önce kalacağınız yer ile anlaşmış ve rezervasyon yaptırmış olmanız gerekiyor.

Bulgaristan ziyaretiniz sırasında harcayacak param var diyebilmeniz için banka hesap bilgilerinizi vermeniz ve hesabınızda da bir miktar para bulunması gerekiyor.

Bulgaristan Vize Başvurusu Yapacakların Dikkatine

Bulgaristan vize başvurusu yapmayı düşünüyorsanız,pasaportunuzun geçerlilik süresini mutlaka kontrol ediniz. Benim 2 tane pasaportum olduğu için 10 yıllık geçerli olan pasaportumla Bulgaristan vizesi başvurusu yaptım. Diğer pasaportumun geçerlilik süresine 1 yıl kalmıştı. Dolayısıyla Bulgaristan bana 1 yıllık multi vize veremezdi. Bu durum arkadaşımın başına geldi. Sadece 1 yıllık pasaport aldığı için 6 aylık Bulgaristan vizesi alabildi. Yeni bir pasaport alın öyle uzun süreli Bulgaristan vizesi alın.

Bulgaristan Vize Hakkında Diğer Bilgiler

Yukarıda benim pasaportumun üzerindeki Bulgaristan vizesi hakkında yazanları size açıklamak istiyorum.

14,06,2018 ve 14,06,2019. Vizede belirtilen bu tarihler arasında benim Bulgaristan vizem geçerlidir. Bu tarihler arasında Bulgaristan giriş-çıkış yapma hakkını bana sınırsız şekilde vermiştir. Sınırsızdan kastım nedir? Bunu açıklayayım. Ben önce İstanbul Sofya Ekspresi ile Bulgaristan’a gittim. Sofya’yı gezip geri İstanbul’a geldim daha sonra tekrar Bulgaristan’a arabayla ya da uçakla gitmek istedim. Hiç bir vize başvurusu yapmadan Bulgaristan’a tekrar gidebilirim.  Bu da Bulgaristan Multi Vize demektir. Eğer Bulgaristan vizenizin üzerinde ‘’MULT’’ yazıyorsa bu demek oluyor ki birden fazla kez Bulgaristan’a giriş-çıkış yapabilirsiniz.  Bulgaristan vizesinin üzerinde 90 gün yazıyor. Ben tek seferde maksimum 90 gün Bulgaristan’da kalabilirim. Ama genel olarak 90 değil de 89. gün ülkeyi terk etmem gerekiyor. İleride ciddi sorunlarla karşılaşmamak adına bu bilgi çok önemlidir. Bulgaristan vize tipi ise C yazıyor. Kültür gezi ve spor etkinlikleri adı altında Bulgaristan turistik vizesidir. Ben tenis öğrencilerimle sürekli olarak turnuvalara gidiyorum. Bulgaristan vizesi almamda en büyük kriter bu olmuştur. Anlattıklarım yanlış anlaşılıp tanıdık vasıtasıyla Bulgaristan vizesi alınmıştır denilmesin diye bunu özellikle belirtiyorum.

1 yıllık Bulgaristan Multi Vize - Bulgaristan Vize Hakkında Bilgiler

Bulgaristan İle İlgili Bilgiler

Sınır komşumuz Bulgaristan herhalde ülkemizde en çok bilinen komşulardan birisidir. Aramızda, yanımızda, karşımızda birçok Bulgar göçmeni tanıdığımız yer alır. Bulgaristan gezilecek yerler yazımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Biliyorsunuz ki Bulgaristan’ın başkenti Sofya ve en önemli turistik şehri ise Varna. Bulgaristan’ın Karadeniz’de kıyısı bulunuyor ve yaz tatili için Türkler tarafından çok da tercih edilmiyor. Bulgaristan’ın son dönemlerde parladığı alan ise kış turizmi. Özellikle Bansko Kayak Merkezi ciddi bir ziyaretçi çekiyor. Sofya gezilecek yerler yazımıza da ayrıca bir göz atabilirsiniz.

Siz gezip görmek için gidiyorsanız bahar ve yaz aylarını tercih etmelisiniz. Bizden biraz daha kuzeyde yer aldığı için daha serin bir iklim ile karşılaşacağınızı bilmelisiniz.

Bulgaristan'a Nasıl Gidilir?

Ben Bulgaristan’a İstanbul Sofya Ekspresi ile gittim. Detayları Sofya Ekspresi yazımdan görebilirsiniz.

İsterseniz kendi özel aracınızla da gidebileceğiniz gibi otobüs firmalarını da kullanabilirsiniz. Havayolu ile gitmek istiyorsanız da İstanbul üzerinden Varna ve Sofya’ya direkt uçuşları tercih edebilirsiniz. Diğer şehirlerden ise Bulgaristan’a ne yazık ki aktarmalı uçuşları seçmek zorunda kalıyorsunuz.

En başta da belirttiğim gibi Bulgaristan vize başvurusu nasıl yapılır ve Bulgaristan vizesi nasıl alınır hakkında detayları yazdım. Olur da Bulgaristan vize başvuru işlemleri hakkında sormak istediklerinizi olursa yorum kısmından sorular sorarsanız ben de Başkonsolos’a sorup sizlere geri dönüş yapabilirim.

"Bulgaristan Vize" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Huseyin 28 Ağustos 2018 Salı
evet transit yani kisa sureli nulgar vizesi alman gerekir. arqci kuruma agustos 2018 de 130 euro odedim. eger bursa ankara ist. da yasiyorsan kendin de basvurabilirsin 60 70 euro falan tutiyor. bu arada bu vizeyle hirvatistana ve romanyaya da giriliyor. ben gecen hafta dubrovnige bu vizeyle girdim
Elif 6 Ağustos 2018 Pazartesi
Merhaba. Yazınız gayet güzel ama anlayamadığım noktalar var. Mesela ben vizeyle uğraşmak istemiyorum, sadece Makedonya'ya geçicem. Bunun için benden yine de vize isteyecekler mi?

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z