Yaz

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

calendar_today Ağu 03, 2018 label

Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar schengen vizesi kadar uğraştırmıyor. Schengen vizesi başvurusu yaparken okul hayatımda bile bu kadar belgeleri bir araya toplamadığımı düşündüm. Bulgaristan vizesi için belgeler toplarken çok rahat bir nefes almıştım. Oradan oraya koşturma telaşımın olmaması sanırım İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu'na çok yakın bir konumda olmamdan kaynaklandı. Peki Bulgaristan vize evrakları nelerdir? Bulgaristan vize başvurusunda bulunacak olan kişiler evrak toplarken bazı noktalara dikkat etmesi gerekiyor.

Bulgaristan Vize Evrakları

Bulgaristan’da gidebilmek için çeşitli vize başvuruları yapabiliyorsunuz ama biz Bulgaristan turist vizesi için gerekli evrakları anlatmaya çalışacağımızı belirtelim.

Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler Bulgaristan Konsolosluğu tarafından belirlendiği için zaman geçtikçe istenilen evraklarda değişiklik olabileceğini de baştan belirtelim. Bu belgeleri hazırlamadan önce Bulgaristan Konsolosluğu’nun vize işlemleri ile ilgili bölümünü ya da yetkili acentaları arayarak istenilen evrakları teyit etmeniz yararlı olacaktır.

Pasaport

Listenin başında doğal olarak pasaport yer alıyor ama pasaportunuzda da bazı kriterlere bakıyorlar. Mesela gezinizin ardından Türkiye’ye döndüğünüzde pasaportunuzun en az 6 ay daha geçerli olmasını istiyorlar. Başvuru yaptığınız ya da gezinize başladığınız tarih değil dönüş tarihiniz önemli.

Ayrıca, vizenizin pasaportunuza işlenebilmesi için en az boş 2 sayfa istiyorlar. Bulgaristan vize evrakları arasında pasaport olmazsa olmazlar arasındadır. 

Pasaportunuzun da en fazla 10 yıl önce çıkartılmış olmasını gerekli kılıyorlar ve uzatılmış pasaportları kabul etmiyorlar. Pasaportunuzla birlikte kimlik bilgilerinizin bulunduğu sayfanın fotokopisini de başvuru sırasında yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

Biz size bir tavsiyede bulunalım. Daha önceki gezileriniz için almış olduğunuz vizeleri de dosyanıza eklerseniz vize işlemleri konusunda biraz daha kolaylık sağlayabilirsiniz. Yani siz devamlı gezen birisi iseniz Bulgaristan’a da gezi maksadıyla gittiğinizi ve bir sorun çıkarmadan söz verdiğiniz tarihte döneceğinizi anlatmış olacağınız için işlemleriniz çok daha kolay yürüyecektir. Aynı şekilde eğer daha eski pasaportunuz varsa onun da fotokopisini dosyanıza koymanız da benzer etkiyi gösterecektir.

1 yıllık Bulgaristan Vizesi

Bulgaristan Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvuru formunun çok önemli olduğunu ve eksiksiz doldurulması gerektiğini söylüyor. Bu nedenle bu forma gereken hassasiyeti göstermelisiniz. Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler arasında en önemliler arasında bu form vardır.

Öncelikli olarak form Türkçe hazırlandığı gibi siz de Türkçe doldurabilirsiniz. Vize almak isteyen her bir kişi için 1 yaşında bir bebek dahi olsa ayrı bir form doldurulmalıdır. Ailecek seyahat ediyorsanız 18 yaşından küçük çocuklarınız için pasaport almanız gerektiği gibi anne ve babanın beraber imzaladığı, noter onaylı muvafakatname dosyaya eklenmelidir. Bilgileri doldururken çocuğunuzun bazı bilgileri sizinkiler üzerinden doldurulabilir. Hesap bakiyesi, konaklama bilgileri gibi çocuğunuzun isminin geçemeyeceği alanları kastediyoruz.

Her ne kadar Bulgaristan için belirli vize kategorileri olsa da başvuru formu standart olduğu için siz almak istediğiniz vizeye uygun olarak bilgilerinizi yazmalısınız. Turistik vize taleplerinizde konaklayacağınız otelin adını, adresini ve telefon numarasını doğru yazmalısınız. Galiba otelden teyit alma durumları olabiliyormuş. Aile ziyaret vizesi alıyorsanız sizi davet eden kişinin bilgilerinde de yanlışlık ve eksiklik olmamalı. Form üzerinde yapacağınız bir yanlışlık tespit edildiğin başvurunuz red edilebilir ve siz itiraz edemezsiniz.

Kısa süreli Bulgaristan vize işlemleri yetkili acentalar üzerinden yapılabiliyor. Burada da yine kendi ikamet ettiğiniz ilin hangi bölgede bulunduğu konusunda tereddütleriniz varsa başvuru yapmadan önce bunu telefonla sorabilirsiniz. Sadece Vfs Global değil başka acentalara da başvurabilirsiniz.

Bulgaristan Haritası

Başvuru Dosyası

Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar Bulgaristan Konsolosluğu’nun talep ettiği şekilde sıraya dizilmeli ve düzenli bir başvuru dosyası hazırlanmalıdır. Vize için yapacağınız başvuruda konsolosluğa bir dilekçe yazmanız gerekiyor. Bu dilekçede vize talebinizin gerekçesini net ve düzgün ifadelerle açıklamalısınız ve bu dilekçeyi kesinlikle vize talebinde siz bulunduğunuz için siz imzalamalısınız. Bulgaristan vize formu ve dilekçenizde iletişim bilgilerinize de yer vermelisiniz. Hazırlayacağınız dosya için en kritik noktalardan birisi de dosyada yer alacak olan Bulgaristan vize başvuru evraklarının 30 günden daha eski olmaması gerekiyor.

Biometrik Fotoğraf

Bulgaristan vize başvuru dosyanızda yer alacak olan fotoğraflarınız biometrik standartlarda olmak zorunda. Teknik özelliklerini açıklayacak olursak fotoğrafınızın kalınlığı 0,12-0,20 cm olan düz bir yüzeyi bulunan mat fotoğraf kağıdına basılması zorunlu tutuluyor. Raster ya da parlak kağıda basılan fotoğrafları konsolosluk kabul etmiyor. Biometrik fotoğrafınız 35x45 mm ölçülerinde olmalı ve yüzünüzün çenenizin en altından saçlarınızın en üst noktasına kadar 25-35 mmlik bir alanda yer alması gerekiyor. Arka fonun gri olması ve fotoğrafta yüzü gizleyecek aksesuarların yer almaması isteniyor. Bu şart tabi ki gözlük gibi zorunlu sebepleri kapsıyor yoksa modaya uygun olsun ya da tarzım anlaşılsın diye şapka veya bere ile çekilmiş fotoğraflar kabul edilmiyor. Başörtüsü kullanan adaylar için de her iki kulak ve saçın 1 cm. kadar görünür olmasını şart koşuyorlar. En son şart ise fotoğrafın son 6 ay içerisinde çektirilmiş olması isteniyor. Bir fotoğrafçıya gidip schengen vizesi için ya da Bulgaristan vizesi için fotoğraf çektirmek istediğinizi söylerseniz size yardımcı olacaklar.

Aile Nüfus Kaydı

Bulgaristan vize başvuru dosyanızda sizin Türkiye’de yaşayan ailenizin nüfus kaydına da yer vermeniz zorunlu kılınıyor. Aile nüfus kaydı evrağınız güncel olmalı ve aile üyelerini ve ikamet adreslerini de içerecek şekilde düzenlenmelidir. Nüfus kayıt örneğini eğer siz gidemezseniz babanız ya da anneniz alabiliyor. Benim yoğun olduğum dönemlerde babamı 3 defa Beşiktaş Kaymakamlığı’na göndermek zorunda kalmıştım.

Bulgaristan Şehirleri Haritası

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Gezi amaçlı yapacağınız Bulgaristan ziyaretiniz için Bulgaristan Konsolosluğu vatandaşı olduğunuz ülkeye göre farklı harç fiyatları çıkartabilir. 0-12 yaş (12. Yaşın dolmasından 1 gün öncesi) çocuklar için Bulgaristan vize harç bedeli istenmediğini de belirmeliyiz.

Bulgaristan ile Rusya, Ukrayna, Moldova, Karadağ, Bosna-Hersek, Gürcistan, Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki vize anlaşmaları uyarınca bu ülke vatandaşları için vize harç ücreti 35 euro olarak belirlenmiş.

Makedonya ve Sırbistan vatandaşları ise Bulgaristan turistik vizesi için harç bedeli ödemek zorunda değiller.

Vize harç ücret dışında ayrıca Bulgaristan vize başvuru merkezi hizmet bedeli, kargo ücreti, biometri işlem tutarı, seyahat sağlık sigortası gibi ödemeler yapmak zorunda kalacağınızı da unutmayın.

Bulgaristan Vizesine Kendiniz Başvurun 60 Euro Ödeyin. - Bulgaristan Sofya

Mali Durum Belgeleri

Bulgaristan ziyaretiniz öncesinde vizenizin onaylanması için Bulgaristan ziyaretiniz süresince ihtiyaçlarınızı karşılayabilecek miktarda paranın şahsi banka hesabınızda Euro, TL veya USD olarak bulunması gerekiyor. Bulgaristan Konsolosluğu sizin ziyaretiniz sırasında yeterli paranız olmadığını düşünürse vizenizi onaylamayabilir. Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler arasında banka hesap dökümanı da yerini koruyor.

Bulgaristan turistik vize başvurusu sırasında hesabınızda yeterli para olması gerekiyor. Ufak bir hesap yapacak olursak, geceliği 100 Euro olan bir otelde konaklayacaksınız ve günlük harcamalarınızın da 100 Euro kadar tutabileceğini düşünürsek 15 günlük ziyaretiniz 3000 Euro gerektirecektir. Eğer hesabınızda 3000 Euro varsa konsolosluk size bu konuda sorun çıkarmayacaktır. O kadar paranız yoksa bile 2000 Euro’nun üzerinde bir meblağ göstermeniz gerektiğini rahatlıkla söyleyebiliriz.

Hesabınızda para olması da tek başına yeterli olmayacaktır. Banka hesap cüzdanınızın yanı sıra paranın kaynağını gösterir belgeleri de konsolosluğa ibraz etmeniz gerekiyor. Bu belgelerin ve banka hesap cüzdanınızın son 15 gün içerisinde alınmış olmasını isteyen Bulgaristan Konsolosluğu şirket sahipleri için imza sirküleri ile sunulan şirket hesaplarını da kabul ediyor.

Sizin sunduğunuz hesabın ne kadar para akışı sağladığını çok önemsemeyen Bulgaristan Konsolosluğu son bakiyenin durumuna dikkat ediyor. Yani geçmişte hesabınızda istediğiniz kadar para akışı olsun eğer güncel bakiyeniz sizin gezinizi karşılayamayacak durumdaysa vizeniz onaylanmayabilir.

Dosyanıza koyacağınız banka hesap cüzdanının internet çıktısı konsolosluk tarafından kabul edilmiyor. Dosyaya ya gerçekten hesap cüzdanınızı ya da bankanızdan alacağınız ıslak imzalı belgeleri koymanız gerekiyor. Bankada alacağınız evraklar içerisine bankanın imza sirküsünü de eklemeyi unutmayın.

Başvuru dosyasında her ne kadar zorunlu olmasa da eğer varsa adınıza kayıtlı tapu, araç ruhsatı nüshalarını da ekleyebilirsiniz. Varsa kira gelirleriniz ve kredi kartı ekstreleriniz de yer alabilir.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu İle Birlikte Tenis Oynarken

Çalışma Durumu Belgeleri

Bulgaristan vize başvuru evrakları arasında çalışma durumunuzu da belgelemeniz gerekecektir.

Eğer çalışıyorsanız; kurum/şirketinizden onay belgesi almanız gerekiyor. Bu belgede işe ne zaman girdiğiniz, maaşınız, pozisyonunuz, izinli olduğunuz tarihler ve izin dönüşünde işe devam edeceğinize dair taahhüdünüzün bulunmasını istiyorlar. Ayrıca, çalıştığınız iş yerinin adres ve telefon gibi iletişim bilgileri, konu ile ilgili görüşülecek yetkili kişinin ismi ve görevinin yanı sıra imza ve kaşesini de belirtmelisiniz. Çalıştığınız kuruma ait özel bir kimlik kartınız da varsa bunu da Bulgaristan Konsolosluğuna ibraz etmeniz istenecektir.

Eğer şirket sahibiyseniz şirketinizin ticaret odası kaydı ile birlikte imza sirküleri, vergi levhası ve ticaret sicil gazetesinin kopyasını konsolosluğa teslim etmelisiniz.

Çalışmıyorsanız ama 18 yaşından büyük bir öğrenciyseniz son 30 gün içerisinde aldığınız öğrenci belgesinin aslını dosyaya eklemelisiniz. Seyahatiniz süresince sizi finansal olarak destekleyecek ebeveyninizin seyahat detaylarını içeren ve masrafları karşılayacağını belirten bir dilekçeyi de dosyaya koymalısınız. Bu dilekçenin ekinde de ebeveyninizin yukarıda belirttiğimiz şekilde iş evrakları ve mali durumunu belgeleyen evrakları eklemelisiniz. Nüfus cüzdanınızın fotokopisi ile birlikte vukuatlı nüfus kayıt örneği de almalısınız. Bunlara ek olarak 18 yaşından küçük bir öğrenciyseniz o zaman da anne ve babanızın birlikte imzaladığı noter onaylı muvafakatname almak zorunda kalıyorsunuz. Ziyaretinizi anne ve/veya babanızla yapıyor olsanız dahi bu izin belgesini zorunlu tutuyorlar.

Çiftçi iseniz bağlı bulunduğunuz ziraat odasından çiftçi belgesi almanız mühendis, doktor veya avukat gibi bir meslek sahibi iseniz de oda kaydınızı ya da kimlik kartınızı belirtmeniz isteniyor.

Şirkete Ait Resmi Belgeler

Bulgaristan turistik vize başvurusu yapıyorsanız eğer ve çalışma durumunu gösterirken siz ya da size sponsor olan ebeveyniniz bir şirkette çalışıyorsa o zaman şirketteki isim ve unvan değişikliğini ispatlayabilmek açısından ticaret sicil gazetesi fotokopisi önemli bir yer tutuyor.

Çalışılan şirket tarafından doldurulmuş belgelerde yer alan imzaların geçerli ve yetkili olduğunu gösterebilmek için imza sirküleri fotokopisi dosyada yer almalıdır.

Bahse konu şirketin son yıla ait vergi levhası da unutulmamalı tabi.

Son 3 ayı gösteren şirketin faaliyet belgesini de dosyaya koymalısınız.

İstanbul Sofya Ekspresi Tren Biletim

Gezi Planınızın Belgeleri

Bulgaristan vizesi için başvuru yaptığınızda konsolosluğa planınızı anlatmanız ve de ispatlamanız mantıklı olacaktır. Bulgaristan’a nasıl gideceğinizi, nerede konaklayacağınızı gösteren uçak ya da otobüs biletleriniz, otel rezervasyon bilgileriniz dosyada yer alırsa vize onay sürecinde daha olumlu bir sonuç çıkmasına yardımcı olacaktır. 

Otel Rezervasyon Bilgileri

Burada önemli bir not düşelim. Siz rezervasyon yapmadan konsolosluğa yaptım diye bir bilgi verirseniz çok büyük ihtimalle vizeniz reddedilecektir. Çünkü konsolosluk vizenizi onaylamadan önce sizin belirttiğiniz oteli arayarak sizin verdiğiniz bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol ediyor. Siz böyle yanlış bir bilgi verirseniz güvensizlik oluşacağı için vizeniz onaylanmayacaktır. Eğer Bulgaristan Konsolosluğu gerekli görürse otelinizin ücretini ödenmiş şekilde rezervasyon yapılmasını da talep edebilir.

Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan vizesi için konsolosluğun zorunlu kıldığı şartlardan birisi de seyahat sağlık sigortası. Siz istediğiniz sigorta şirketinden talep ettiğiniz vizeden daha uzun bir süreyi içine alan seyahat sağlık sigortası yaptırabilirsiniz. Ben ilk başta 2 haftalık bir sağlık sigortası yaptırmıştım ama bana daha uzun süreli Bulgaristan vizesi vereceklerini ve yapmış olduğum seyahat sağlık sigortasını iptal ettirmemi söylediler. Daha sonra 1 yıllık Bulgaristan vizesi için 1 yıllık seyahat sağlık sigortası yaptırdım. Kısa süreli bir seyahat sağlık sigortası yaptırmak daha kısa süreli vize almanıza sebep olacaktır. Tabi bu durumda uzun süreli seyahat sağlık sigortası yaptırmanın uzun süreli vize alma garantisi de yoktur.

Bulgaristan Vizesine Kendiniz Başvurun 60 Euro Ödeyin. - Bulgaristan Sofya

Bulgaristan Vize Harcı Dekontu

Bulgaristan vize ücretini yatırdığınıza dair dekontu da Bulgaristan vize evrakları listenizin içerisine eklemek zorundasınız.

Özel Araç ile Yolculuk

Eğer siz Bulgaristan’a özel aracınızla gidecekseniz gümrük kapısından geçiş sırasında yeşil sigorta isteyeceklerdir. Buna dikkat etmelisiniz. Ehliyetinizin de uluslararası geçerliliği olması gerektiğini unutmayın.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Bulgaristan Vizesine Kendiniz Başvurun 60 Euro Ödeyin. - Bulgaristan Sofya

Bulgaristan Vizesi Hakkında Diğer Yazılarım

Bulgaristan Vize

Bulgaristan Vize Ücreti

Bulgaristan vizesi aldıktan sonra İstanbul Sofya Ekspresi ile Bulgaristan Sofya’ya trenle gidebilirsiniz. Bulgaristan gezilecek yerler ve Sofya gezilecek yerler yazımızdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

Bulgaristan vize evrakları sizin mesleğinize göre farklılık gösterecektir. Serbest meslek sahibi,işveren ya da işçi olmanız durumundan Bulgaristan vizesi için gerekli belgeler listesi farklılık gösterecektir. Ev hanımı ve öğrenciler için de Bulgaristan vizesi için gerekli evraklar listesine sponsor dilekçeleri eklenmeli. 

"Bulgaristan Vizesi İçin Gerekli Evraklar" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z