Yaz

Burgazada Gezilecek Yerler

calendar_today Eyl 22, 2017

Burgazada Gezilecek Yerler

İstanbul’a sadece 1 saat uzaklıkta olan ve Türkiye'de yaşayan insanlar başta olmak üzere tüm dünyadaki herkesin görmesi gereken bir yer olan Burgazada ziyaretçilerini adeta mest eden bir güzelliğe sahip.

Burgazada'da gidilmesi gereken yerlerden biri Kalpazankaya

Adaya girdiğiniz andan itibaren iskeleden yaklaşık olarak 45  dakikalık bir mesafede bulunmakta olan Kalpazankaya  bölgesi Burgazada’nın en tanıdık yerlerinden yalnızca bir tanesi ve eşsiz ada manzarasını izleyebileceğiniz yerler arasında bulunmakta. Cafe ve restoranı ile hizmet veren Kalpazankaya bölgesi ada kültürünü tamamen yaşayabileceğiniz, hep birlikte sevdiklerinizle gün batımını izleyerek çayınızı yudumlayabileceğiniz özel bir mekan ve aynı zamanda bu alan kendine has plajı ile de hizmet vermektedir.

Gidilecek 2. yer Sait Faik Abasıyanık Müzesi

Edebiyat dünyasının en önemli isimlerinden bir olan Sait Faik Abasıyanık’ın ailesi ile birlikte yaşadığı, Türkiye’nin en fazla  ziyaret edilen müze-evleri içerisinde bulunan Sait Faik Abasıyanık Müzesi, tam olarak 1959 senesinden bu yana sanat hayranlarının uğrak bölgesi. Ünlü yazarın da isteği doğrultusunda annesi Makbule Abasıyanık tarafından Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlanmış olan bu müzede, fotoğraflardan tutun, kartpostallara ve mektuplardan kişisel eşyaların tamamına kadar Sait Faik’e ait birçok anı sergilenmektedir. Burgazada gezilecek yerler içerisinde başı çeken müze-evi görmek gelmek isteyenler için harika bir deneyim olarak dikkat çekiyor.

Gezilecek 3. Yer Hristos Manastırı

Harika manzarası ile Burgazada gezilecek yerler içerisinde bulunan bu bölge aynı adlı dağda, namı değer İsa Tepesi’nde bulunan Hristos Manastırı ve çok eski bir rivayete göre antik Yunan zamanına ait bir tapınağın arkeolojik parçaları üzerine kurulmuş ve bunun sayesinde  bugün aşırı dikkat çekmektedir. Fakat dikkat çekmesinin en büyük sebebi tarihe tanıklık etmiş bir yer olması değil aynı zamanda bütün adalar manzarasından başlayıp masmavi denize kadar doğaüstü bir manzaraya da sahiplik ediyor ve görenler mest oluyor. Milattan sonra  865 yılında bu tepeye inşa edilmiş olan Hristos Manastırı 18. yüzyılda terk edilmiş bir mekan olsa bile geçirmiş olduğu restorasyon çalışmaları sonrasında gelen ziyaretçilerine sunacak adeta köklü bir mirasa da ev sahipliği yapmaktadır.

Gezilecek 4. Yer Aya bir diğer ismi ile (Ayios İoannes Prodromos) Kilisesi

Sait Faik’in bugün müze şeklinde  kullanılmakta olan evinin çalışma odalarına bakmakta olan Aya Yani Kilisesi, M.S 842 yılında  kurulması ile birlikte  Burgazada’nın en eski mimarileri içerisinde  bulunmaktadır. Eski  zamanlar da Rum  Ortadoks patriği Metodios’un kodes olarak atıldığı yerin orası olduğu  iddia  edilen bu kilisenin içerisinde bir de zindan bulunmaktadır. Yüksek kubbesi sayesinde  denizden de dikkat çeken bir görkeme sahip  Aya Yani Kilisesi, kısa bir süre önce depremde hasar görmesinin ardından  yeniden inşa edilmiş olduğu  1899 yılından bu yana ziyaretçilerini göz alıcı süslemeleri ve mimarisi ile hayran bırakıyor.

Gezilecek 5. Yer Madam Martha Koyu

Tarihi Burgazada gezilecek yerler içerisinde bulunan Madam Martha enfes bir manzaranın harika bir hikaye ile buluştuğu mekan dik merdivenlerden aşağıya doğru inildiğinde ziyaretçileri karşılamakta olan  kumsuz bir plaj olan Madam Martha Köyü harika anılar yaşamanızı sağlayacak mekanlardan birtanesi. Bir diğer ismi ile Halikya Plajı olan ve çarşaf gibi bir denizin üstünde batan güneşe şahitlik  edebilebilmesine olanak tanımaktadır. Belirtilen rivayetlere göre Madam Martha isminde bir bayanın bu koyda kendini denize bırakması ile son buluyor bu hikaye ve o gün bugündür pek çok insan tarafından ziyaret edilmektedir. Özellikle gençlerin çokça tepe tarafında kamp yaptığı koyun etrafı ise eşsiz bir yeşillik ve adeta doğaya eşlik etmektedir. Ziyaretçiler Burgazada gezilecek yerler içerisine harika bir hikayesi olan bu alanı eklemek istiyorsa Madam Martha Koyu kesinlikle ziyaret edilmeye görülmeye değer yerlerin başında. 

Gezilecek 6. Yer Bayrak Tepe

Ziyaretçilerin bazıları geçerken manzarayı izler, bazıları da  tasını tarağını alıp manzara izlemeye gider işte Bayrak Tepe bu derece içten ve bu derece insanı kendine çeken manzarayı adeta bir yaşam felsefesi duruma getiren paha biçilemez manzaralı kaliteli bir durak. Burgazada’nın tek tepesi olan bu yer hem öteki adaların hem de üzerinde bulunulan adanın tadının çıkarabileceği bu harika tepeye faytonlar ile ulaşılabilir. 

Gezilecek 7. Yer Süt Koyu

Burgazada’nın en yüksek alanlarından birtanesi olan Süt Koyu genellikle adada bulunan kişilerin denize girmek için uğrak yeri haline getirdiği  bir plaj ve kalabalıktan uzaklaşmak isteyenler için ideal bir alternatif olarak dikkat çekiyor. Kış aylarında lodos dalgalarına ve yaz aylarında ise ada yerlilerinin yanısıra turistlere de ev sahipliği yapan Süt Koyu’nda hem çok uzak bölgelere gitmeye gerek kalmayacak hemde çok kısa bir deniz tatilli yapılabilecek hem de doğa ile baş başa vakit geçirilebilecek mekanlardan bir tanesi. 

Gezilecek 8.yer Burgazada Camii

Mimar Burhan Ongun tarafından tasarlanmış olan ve 1954 yılında inşası tamamlanan Burgazada Camii, özellikle sekizgen yapısı ve kubbesi sayesinde öne çıkmaktadır. Geçtiğimiz dönemlerde İstanbul’un fethinin 500. devri senesi anısına inşa edildiği yönünde kimi kaynaklarca bildirilen bu ibadethane aynı zamanda adanın tek camisi olma özelliği taşımaktadır. Tüm gösterişini ve görkemini ziyaretçiler henüz vapurla adaya yaklaştığı esnada yansıtan Burgazada Camii bu bölgede  gezilecek yerler arasında yer alıyor.

Burgazada'da Kesinlikle Yapılması Gereken Şeyler

Burgazada’ya inilir inilmez  iskele alanının tam  karşısında bulunmakta olan ve imkan olurda boş bir masa bulunabilecek olursa Ergun Pastanesi ve adanın en tanındık, en cıvıl cıvıl yerlerinden  biri olan, resmen bu bölgenin maskotu haline gelmiş bu mekan es geçilmemeli. Oturacak güzel bir yer bulunamazsa dahi Ergün Pastanesi’ne uğramadan ve buranın harika milföy pastalarından yemeden dönülmemeli.

Öncelikle Büyükada veya Burgazada gezmek isteyenler hangisine gitmek isterse istesin geçmişten günümüze bir gelenek adeta bir kültür gibi varlığını sürdürmekte olan faytonlara binip kısa bir tur atmak bu bölgede yaşanabilecek en güzel anlardan biri olacaktır. Burgazada’ya giden herkes adanın kısa bir bölümünü veya en azından yokuş yukarı giden bölümleri  faytonla gezerek hem zamandan tasarruf edilmiş olur hem de fayton keyfi yapılmış olur.

Ziyaretçiler ülkemizin bu en turistik mekanlarından biri olan adaya  günübirlik bir gezi için dahi gitmiş olsa, Burgazada ile özdeşleşmiş olan bu eşsiz bölgenin sokaklarından taşına tüm toprağına kadar anılar biriktirmiş olan Sait Faik Abasıyanık’ın müze-evini mutlaka görmeli ve incelemeli. 

İskeleden inildiğinde hemen sağ bölümde  bulunan Barba mazisi olan bir sahil lokantası ve başlıca Rum mekanı olması ile çokca ziyaret edilen yerlerden biri olarak göze çarpıyor fakat ailecek  Rum müzikleri eşliğinde ve  mezelerinden deniz mahsullerine kadar geniş bir menü sunmakta olan  bu restoranda gerçek bir keyif yaşamadan dönülmemesi kesinlikle tavsiye edilir. 
Son olarak mutlaka ailenizle buraya gitmeli o tadı çoluk çocuğunuz veya torununuzla yaşamalı hatta imkanınız varsa en az 1 hafta kalmalı ve temiz havanın o güzel manzaranın ve ülkemizin güzel insanlarının o misafir perverliği içerisinde harika anlar yaşamadan ailenizle orada çekilmiş fotoğraflardan bir albüm yapmadan kesinlikle geri dönülmemeli. 

"Burgazada Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z