Yaz

Couch Surfing Nedir?

calendar_today Ara 04, 2016 label

Couch Surfing Nedir?

Couch Surfing ile ilgili ilk bilgi araştırması yaparken çok komik yorumlara denk gelmiştim. Couch surfing kullanma kılavuzu gibi bilgiler veren ve böbreklerinizi çaldırmadan nasıl kullanabilirsiniz diye komik yazılar yazan bir arkadaş vardı sosyal medyada. Bu couch surfing terimini ilk defa orada duymuştum. Couch surfing nedir? Türkiye'de ya da yurt dışında evinde ücretsiz konaklama yapabileceğiniz arkadaşları bulma platformu. Sizler de couch surfing deneyimlerinizi yorumlar kısmında paylaşabilirsiniz.

Couch Surfing Nedir? Ne İşe Yarar?

Yurtdışı seyahati yapmak isteyenlerin en çok yakındığı 2 konudan birisi konaklama ücretlerinin çok pahalı oluşu ve uçak bileti fiyatları oluyor. Ee hal böyle olunca bizlerde nasıl başımızın çaresine bakarız diye araştırmalar yapıyoruz. Couchsurfing nedir ve Couchsurfing Türkçe anlamı olarak ne anlama geliyor gibi soruların anlamını bu rehberde bulabilirsiniz. Couchsurfing benzeri siteleri de araştırıp detaylı şekilde sizlerle payşalacağım. www.couchsurfing.com sitesi artık ücretli olmuştur. Kısıtlı mesaj gönderimine takılı kalmamak için ek ücret vererek sınırsız kullanım hakkı vermektedir.

Ben de couch surfing’e üye olmadan önce, couch surfing nasıl üye olunur, couch surfing ücretli mi? Couch surfing tehlikeli mi? diye çok merak ediyordum.

"Couch Surfing Nedir? Ne İşe Yarar?" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (1)

Türkçe diline çevrilebilir mi add

Henüz hiç cevap yazılmadı.

Couch Surfing Ücretli Mi?

Couch surfing bedava konaklama sitesi. Nasıl yani couch surfing ücretli mi? diye merak ediyorsanız kesinlikle HAYIR. Başkalarının evinde bedavaya konaklayabileceğiniz bir platform. Ne kadar faydalı ve güzel bir sistem değil mi? İlk tavsiyem couch surfing’e üye olmanız yönünde.

Peki Couch Surfing Anlamı Nedir? Couchsurfing Türkçe Anlamı

Bizim anlayacağımız dilden koltuk sörfçüleri diyebilirim. Bir başkasını kendi evinizde her hangi bir yerde ağırlayabilirsiniz,ayrıca bir başkası da sizi kendi evinde herhangi bir yerde ağırlayabilir. Bazen gittiğiniz evlerde size ayrılan koskoca yataklı ve odalı bir bölüm olurken,bazen de yere serilmiş yatak üzerinde uyuyabilirsiniz,hatta bazen de koltuk üzerinde gecenizi geçirebilirsiniz. Couch surfing anlamı kısaca bu demek.

Couch Surfing nedir? - Evimde misafir ettiğim Güney Koreli arkadaş

Couch Surfing Tehlikeli Mi?

Bazıları bu konuda aşırı takıntılı ve hassas olduğu için couch surfing’e üye olmayı düşününce tehlikeli gelebiliyor. Gecenin bir yarısı bir kadın olarak size hiç tanımadığınız adamın evinde kötü sürprizler de çıkabilir diye düşünebiliyor. Bunların örnekleri mevcut hatta ölüm vakaları bile internette duyduğumuz haberler arasında. Ben bir erkek olarak bile masa başında düşündüğüm zaman couch surfing tehlikeli diyebilirim.Eski bir couch surfing üyesi olarak evime hiç tanımadağım birini neden alayım. Bana uçaktan atlayın diyin hemen atlarım,en deli adrenalin sporları yapın deyin yine yaparım ama bu couch surfing fikrini pek sevmedim.

Evet,bu fikirler masa başında düşününce couch surfing tehlikeli sonucu çıkıyor.Ama couch surfing üyelik ücreti ödemeden kullanabileceğimiz müthiş bir buluş.

Üye olduğum ilk aylarda çok güzel bir uygulamaydı, amaç belliydi yeni kültürden yabancı insanlarla tanışmak ve onlara Türk misafirperverliğini tanıtmak ayrıca güzel referanslar alıp, ben de dünya turu yaparken bu güzel referanslarla başkalarının evinde kalmaktı.

Ben kendi evime kurallar koydum eve 12:00’den önce gelinecek diye ama baktım ki zamanla misafirler gece yarısı gelmeye başladı elbette bu durum hoşuma gitmedi.

Bir tane misafir evi bulamadı zil zurna sarhoş olmuş gittim onu yollardan topladım.

Bir tanesi otçu çıktı hooppp kardeşim napıyorsun?Ben hayatta ağzıma sürmemişim.

Bir başkası İstanbul’da cinsel istismara uğramış ve Türkiye’de yaşadıklarını anlattı.

Zamanla artık başka amaçlar olmaya başladı bu sitede bende sinirlendim.

Bunun gibi onlarca hikaye dinledikçe couchsurfing üyeliğimi iptal ettim. Ama tekrar etmekte fayda var couch surfing tehlikeli değildir ben özetle bu işlere zaman ayıramayacağımı düşündüm.

Tabi bunlar negatif örnekler… Onbinlerce insan kullanıyor ve çok faydalı olduğunun da farkındayım.Ben tekrar kullanmaya başlayacağım.

photo_library

Peki Tüm Dünya Couch Surfing Kullanıyor Buna Ne Diyorsun?

Kötü senaryolar olduğu gibi çok olumlu senaryolar da olabilir şizofrene bağlamaya gerek yok tabiki. Ön yargılarımızı kenara bırakacak olursak couch surfing’e üye olmak gayet mantıklı. Bütün dünya turunu bedavaya getirmiş oluyorsunuz.Yeni insanlarla tanışıp yerel halkla tanışma fırsatı buluyorsunuz.Zaten bu siteye üye oldunuz diye illa evinize birisini almak ya da başkasının evinde kalmak zorunda değilsiniz. İsterseniz yurt dışından gezginlerle dışarıda buluşarak onlara sadece etrafı gezdirebilirsiniz ve onların ülkeleri hakkında bilgiler edinebilirsiniz. Üstelik bunların hepsini couch surfing üyelik ücreti ödemeden yapabilirsiniz.

Eğer hoşunuza gitmezse couch surfing üyelik iptali yapabilirsiniz.

Couch surfing kullanırken dikkat edilmesi gerekenler de var.Her kullanıcıya ait couch surfing referans mevcut. Bu referansları okuyarak karşıdaki kişinin nasıl birisi olduğunu anlayabilirsiniz. Birisi hakkında yazılan couch surfing referans artık silinemez değiştirilemez .Eğer olumsuz bişey ile karşılaşırsanız bunu couch surfing İstanbul ya da couchsurfing İzmir ya da hangi şehirdeyseniz,o kişiyi şikayet edebilirsiniz.

Couch Surfing nedir? - Evimde misafir ettiğim bir diğer arkadaş

Couch Surfing Nasıl Üye Olunur?

Üye olurken mail adresiniz ve facebook hesabınız varsa çok daha şanslısınız demektir. Facebook hesabı olmadan diğer üyelere mesaj gönderemezsiniz ya da güvenilirlik puanınız yüksek olmaz. Couchsurfing üye olmak sadece  dakikanızı alacaktır. Kişisel bilgilerinizi girmeniz yeterlidir.

Couch surfing Türkçe olarak da kullanılabiliyor ama çevirisi pek de anlaşılır olamayabilir.

Couchsurfing.com nedir? Anlatmaya çalıştım bu konuda aşırı pozitif olanlar da mevcut. Ben bu konudaki fikirlerimi bir çok açıdan ele alarak anlatmaya çalıştım. Evimde onlarca bayan ve erkek misafir ettim Hatta bazı hatıra fotoğrafları ve bana yazmış olduğu çok güzel ve anlamlı mektupları hala saklamaktayım. Evime gelen misafirlerden duyduklarım inanın midemi bulandırdı ayrıca couch surfing ekşi yorumlarını da okumanızı tavsiye ederim.

Couch surfing tehlikeli mi değil mi? Bu kısmı tamamen size bırakıyorum.Yaşayıp tecrübe edinmek en doğrusu olacak. Couchsurfing İstanbul , Türkiye ve İran’da deneyim yaşayanların tecrübelerini yorum kısmına yazmalarını rica ediyorum. İnanın özellikle İran’da couchsurfing kullanmak nasıl bir tecrübe oluyor bunu çok merak ediyorum. İran’a gittiğimde ise couch surfing kullanmamıştım. Ama inanın kullanmış kadar oldum desem yeridir. 1984 model Renault arabayla İran’a gittiğimde araç sürekli olarak yollarda kalmıştı ve imdadımıza Tebriz halkı yetişmişti. Hatta bize boşuna otellere para vermeyin gelin bizde kalın demişlerdi ama biz Tebriz’de parkta kamp yapmıştık.

"Couch Surfing Nasıl Üye Olunur?" Hakkındaki Yorumlar (1)

turkan 28 Nisan 2019 Pazar
Couch Surfing kanalıyla ısfahan da üc kişi bir ailenın üc katlı evinin alt katını kıraladık( kahvaltı dahil) gayet memnun kaldık.Aile fertleri oldukça nazik ve centilmen davrandılar.Şehir içi ulaşımda özel araçlaryla bizi gidecegimiz yerlere bırakıp tekrar aldılar. İranı özellikle ısfahanı ve sirazı tavsıye edrim.

"Couch Surfing Nedir?" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

bhjbkjbk 22 Aralık 2018 Cumartesi
hvhjhjbjkbjknkljbjhjhkbjkbjkbjkbjkjk

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z