Yaz

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ DENİZLİ

calendar_today Mar 16, 2018

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ DENİZLİ

PAMUKKALE TRAVERTENLERİ GEZİ REHBERİ

Denizli konum olarak ege bölgesinin en önemli merkezlerine yakın bir yerde olması çok büyük avantajlar oluşturmaktadır. Afyon, Aydın, Antalya gibi bazı önemli şehirlere de komşu olması turizm açısından ilgi çekmektedir. Ayrıca bu bölgelere de yaklaşık olarak 3 4 saat olmasından dolayı hem de yol üzerinde bulunan bir mevki olması tercih edilmesindeki birçok unsurdan birisidir. Denizli küçük olması ve samimi bir şehir olması dolayısıyla yaşanacak olan iller arasında yer almaktadır.

Denizli Hakkında

Denizli çok aşırı derecede bir nüfusa sahip olmasa da gelişmişlik açısından oldukça önemli bir merkezlerdendir. Ayrıca çevresindeki illerinde turistik açısından geniş bir alana hitap etmesi Denizli’yi de önemli bir pozisyona koymaktadır. Yakın bir zamanda büyükşehir olan il yatırımlar ve kalkınma açısından da büyük yol kat etmiş ve hala da gelişim yapmaya devam etmektedir. Şehir efeler ve zeybekler diyarı olarak anılmaktadır. Çağlar boyunca birçok kez işgale uğramış olan şehir Helen kralı ikinci Antiokhos tarafından kurulmuştur. Selçuklu idaresinde bir süre hüküm sürdüren şehir uzun zaan sonra Osmanlı Devleti egemenliğine geçmiştir. Horozu ile büyük bir öneme sahip olan şehir ise geçimini turizm, tekstil, tarım ve sanayiye dayalı olarak yapmaktadır. Ege bölgesinde yer alan şehir 987.000 kişilik bir nüfusa sahiptir. Birçok açıdan gezip görülecek yerler mevcuttur. Denizli hem kültür hem de kongre merkezi olarak gelişmişlik kaydetmektedir. Şehrin kötü yönü ise tramvay sisteminin olmamasıdır. Bu sistem olsa ulaşım mutlaka daha kolay olacaktır.

Denizli'ye Nasıl Gidilir?

Denizli’ye ulaşım oldukça kolaydır. Şehrin göbeğinde bulunan bir otogara sahiptir. Bu nedenle şehrin her yerine ulaşım kolay bir şekilde sağlanmaktadır. Ancak ulaşımın önemli bir ayağını oluşturan bir de havaalanına sahiptir. Bu açıdan ulaşım sağlanması konusunda problem yaşanmamaktadır. Havaalanı aktif olarak İstanbul seferleri gerçekleştirmektedir. Bu açıdan İstanbul’dan her türlü olarak ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Havaalanına inildikten sonra Havaş firma servisleri sizi küçük bir ücret karşılığında şehir merkezine veya istediğiniz bölgeye götürmektedir. Ayrıca kiralayacağınız bir araç ile kolaylıkla ulaşımı sağlayabilirsiniz. Veya bölgeden şehre gelebilmek için alanda bulunan taksiler vasıtasıyla da bu ulaşım imkanını doğurabilmektedir. Ancak şehre şehirlerarası otobüs firmaları ile ulaşımı sağlamışsanız ilk etapta sizi otogara indiğinizde çift katlı bir otogar ile karşılaşacaksınız ve genelde araç kullanan kimseler yolcuları otogarın alt katında bırakmaktadır. Ancak burada kötü olan durumun oldukça karanlık olması ve araç inişinde bir peron durumunun olmaması biraz özensiz dzayn edildiği düşüncesi doğurmaktadır. Burada bulunan servis araçlarını kullanarak gideceğiniz yere kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz. Ancak farklı bir yol tercih etmişseniz yürüyen merdivenler ile 2. Kata yani yeryüzüne çıkmak zorundasınız. Otogarın şehir merkezinde olması münasebetiyle ulaşımın kolay olacağı düşünülse de bu durum bazen o şekilde kolay olmamaktadır. Örneğin bir öğrencinin üniversiteye gidebilmesi için öncelikle otogardan çıkarak yaklaşık olarak 10 dakikalık bir yürüme mesafesinden sonra Babadağlılar çarşısına yürümesi gerekmektedir. Bu durum ise valizler ile büyük bir sıkıntı oluşturmaktadır. Veya otogarda ve çevresinde bulunan taksi ile kolaylıkla ulaşım sağlanabilmektedir. Ayrıca Çınar mevkisin de bulunan yüzlerce araç kiralama firmasından bu imkanları değerlendirebilirsiniz. Otogarda güzel olan bir başka yön ise bir simit sarayının bulunması, Hediye etmek için alabileceğiniz meşhur eşyaların satıldığı mekanlar bulabilir ve bazı bankaların ATM şubelerine kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bir başka ulaşım aracı ise demiryoludur. Demiryolu ise hem daha uygun fiyatlara sahip olması ve hem de diğer ulaşım araçlarına göre daha güvenli olmasından dolayı tercih edilmektedir. Tren istasyonu aracılığı ile İzmir, Aydın, Söke ve Eskişehir arası seferlerle ulaşım sağlanabilmektedir. İzmir seferleri günde beş defa, Aydın Söke seferi ise günde iki defa ve bir defa da Eskişehir seferi bulunmaktadır.

Denizli Gezilecek Yerler

Pamukkale Travertenleri

Denizli de önemli olan en büyük etken unesco tarafından koruma altına alınan kültürel miras  Pamukkale Travertenleridir. Bu bölgeye ulaşabilmek için otogarın alt katında bulunan kırsal alan otogarında bulunan servis araçları yarım saatte bir ulaşım sağlamaktadır. Veya özel aracınız ile bu imkana sahipsiniz. Yol mesafesi olarak şehir merkezine aşırı bir uzaklıkta olmayan bölgeye yaklaşık olarak yarım saat içinde ulaşabilmektesiniz. Araç sizi bölgeye getirdiğinde mekana inebilmek için doğu kapısı mı veya kuzey kapısında mı inmek istiyorsunuz şeklinde bir soru yöneltmektedir. Doğu kapısı direk travertenler ulaştığınız kuzey kapısı ise eski anıt mezarların bulunduğu kısımdır. Kuzey kapısında indiğinizi varsayarsak ilk girişte sizi giriş yapabilmeniz için bir güvenlik sistemi karşılamaktadır. Bu alanda sizin bir müze kart sahibi olmanız sağlanmaktadır hemen ancak bu karta sahipseniz içine yüklenen bir miktar para ile gezinize başlayabilirsiniz. İlk girişte sizi kurak topraklar içinde eski anıt mezarlar karşılamaktadır. Yıkık harabe bir görüntüye sahip olan bu alan oldukça dikkat çekmektedir. Çoğu mezarın üzerinde o alan ile alakalı bilgi yazıları bulmak mümkündür. Ayrıca anıt mezarları gezdikten sonra bölgeden çıkış yapmadan sizi direk travertenlere ulaştıracak ücretli servisler bulunmaktadır. Ancak yürümeyi tercih etmiş iseniz yaklaşık olarak bir yarım saat sonra travertenleri görebilirsiniz ayrıca yol boyunca da farklı tarihi eserleri görüp bir anı fotoğrafı almak oldukça cazip bir fikirdir. Yürüyüş esnasında anıt mezarlardan hemen sonra Tapınaklar ve yıkılmış anıtlar bulmak mümkündür. Bu eserlerden bazılarının yanına yaklaşmak mümkün değildir. Çünkü Denizli bir deprem bölgesinde olmasından dolayı bu eserlerden bazıları depremde yıpranmış ve tehlike arz etmesinden dolayı kişilerin uzaktan ziyaret etmesi istenmektedir. Tepeye doğru yaklaştığınızda artık Pamukkale’nin beyazlıkları göze çarpmaktadır. Bölgede çok sayıda palmiye ağacına rastlamaktasınız. Bölgeye geldiğinizde sizi bembeyaz bir su kütlesi karşılamaktadır.   Bikinilerinizi giyerek suyun içine dalanız ve merdiven sistemi şeklinde oluşmuş olan su birikintilerinin içinde durmakta mümkündür. Zeminin yumuşak olması ve karstik kalıntıları yüzünüze sürerek bir maske etkisini de kullanabilirsiniz. Bu oluşum doğal bir şekil olmasından dolayı bazı bölgelere girmeniz koruma açısından yasaklanmıştır. Bir başka unsur ise suyun içerisine ayakkabı veya plaj terliklerinizle girmek yasaklanmıştır. Bu oluşumun tepede yer almasından dolayı bölgeye oldukça hakimdir. Şehir merkezine de bir kuş bakışı yapmanıza fırsat vermektedir.

Ayrıca bölgede yüksek bir tepeden Pamukkale’nin üzerinden geçerek bir yamaç paraşütü yapma imkanınızda olmaktadır. Bu esnada hem antik tiyatroyu hem de Pamukkale’yi rahatlıkla gözlemleme imkanına sahipsiniz.

"Pamukkale Travertenleri" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Pamukkale'de olmak çocukluk zamanlarimda olmak istediğim yer. Her defasında ertelediğim tatil Buranın beyazlığının oluşumunu anlatacak olursam bilimsel yöntemlerle değilde normal bir vatandaşın anlattığı gibi buranın suyunun kireçli termal suyu olduğundan, bu sıcak kaynayan suyun buhar olduktan sonra kireçlerini bırakması sonrası oluşmaktadır. Aynı çaydanlikta kaynayan suyun içine bıraktığı beyaz kireçler gibi. Kaplıca suları, tarihi kalıntıları, Pamukkale travertenleri, doğası ile unesco koruma altında olan ve günübirlik değilde haftalık kalmanız gerektiğini anlayacağınız Pamukkale, sizleri yılın her mevsimi bekliyor.

Hierapolis Antik Kenti

Unesco kültür mirası içerisinde bulunan tarihi alan Frigyalı’lar tarafından inşa edilmiş ve günümüze kadar gelmektedir. Pamukkale travertenlerinin olduğu alanda olan bölgeye ulaşım için küçük palet araçlar bulunmaktadır. Dik bir yamaçta bulunmasından dolayı biraz zorlayacağından bu araçlarla ulaşım yapılması tavsiye edilmektedir. Bölgeye geldiğinizde sizi büyükçe demir bir kapı karşılamaktadır kapıdan girildiğinde ise olağanüstü bir muazzamlıkta antik tiyatro ile karşılaşıyorsunuz. Tiyatronun sadece belli bir kısmı ziyaretçilere açılmış geri kalan kısmı ise koruma altında uzaktan ziyaret etmeniz sağlanmıştır. Bölgede çok güzel kareler yakalayabilir ve Pamukkale travertenlerine kuş bakışı bir kare alabilirsiniz.

Denizli Teleferik

Kısa bir süre içerisinde şehre kazandırılan teleferik sistemi de ziyaretçilere ilgi uyandırmaktadır. Antalya yolu üzerinden ulaşım sağlanan teleferik için şehir içi araçlarla ulaşmak oldukça mümkündür. Bölgeye geldiğinizde sizi ilk girişte hediye alabileceğiniz küçük bir alan ile bilet için bir yer karşılamaktadır. Oldukça küçük bir miktar ile biletinize sahip olabiliriniz. Daha sonra asansörler ile 2. Kata çıkarak teleferiğe biletinizle binebilirsiniz. Bindikten sonra güzel bir manzara ile karşılaşmaktasınız Denizli’nin tüm varlığını ayaklarınızın altında görmek mümkündür.

Bağbaşı Yaylası

Teleferik ile ulaşım sağlanan yayla oldukça talep görmektedir. Teleferik ile tefeye geldikten sonra sizi yaylaya götürmek için ücretsiz araçlar tahsis edilmektedir. Bu araçlar ise yaklaşık 15 dakika arası ile kişileri alarak sizi yaylaya ulaşmanıza vasıta olmaktadır. Yaylaya geldiğinizde ise oldukça serin bir havanın yüzünüze yansıdığını hissedebilmektesiniz. Yaylada ayrıca bol ağaçlar ve yeşil alanlar dikkat çekmektedir. Oturmanız ve çocuklarınızın eğlenmesi için park ve piknik alanları mevcuttur. Ateş yakıp etrafında gitar eşliğinde şarkılar söyleyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır. Küçük kulübe tarzı ahşap yapıların içinde ise yöresel bazı ürünler ve kuru meyve sebzeler satılmaktadır. Ayrıca yaylada konaklamakta mümkündür. Ve bazı işletmeler burada yayla konsepti ile size aperatif yiyecekler sunmaktadır. Bir yayık ayran ile el açımı gözleme yemenizi tavsiye edilebilir. Daha sonra yine geldiğiniz servisler ile teleferik kısmına geçmeniz mümkündür. Yol boyunca ise birçok çeşitli ağaç ve yol üzerinde çeşmeler görmek mümkündür. Yürümek içinde elverişli olan bu yol farklı deneyim arayanlar içinde oldukça uygundur. Aşağıda ise sizi bekleyen bir seyir terası bulunmaktadır. Bu terasta çayınızı yudumlayarak şehri seyredebilirsiniz. Daha sonra tekrar teleferiği kullanarak şehir merkezine ulaşmanız mümkündür. Şehir içi araçları kullanmak istemeyenler bölgede birçok taksi ile de ulaşım sağlayabilirler.

Denizli Kaplıcaları

Yörenin fay hattı üzerinde bulunmasından dolayıdır ki kaplıcaları ve şifalı suları ile de gelen turistlere hizmet vermektedir. Kara hayıt kaplıcaları ise yörenin en bilinen meşhur kaplıcalarındandır. Mevki olarak Pamukkale Travertenlerinin bulunduğu alanın 5 kilometre kuzeyinde bulunmaktadır. Suyun özelliği travertenlerdeki su ile aynı olsa da içerisindeki mineraller ve suyun sıcaklığı daha fazla olmasından dolayı ondan ayıran ve tercih edilen özelliklerin başında yer almaktadır. Suyun içinde bikarbonat, kalsiyum, karbondioksit, hiper termal bulunan doğal bir maden suyudur. Denizli2 de bulunan yerli halkın ve yabancı turistin oldukça ilgisini çekmektedir. Hem ulaşım açısından kolay olması hem de konaklama problemi yaşanmamasından dolayı tercih edilen bölgede çok sayıda konaklamak için beş yıldızlı oteller, kiralayabileceğiniz apart evler ve pansiyonlar bulmak oldukça kolaydır. Su ise karaciğer, bağırsak, safra yolu enfeksiyonları ve taşları, tansiyon değişimi, damar sertliği, astım, bronşit, diyabet, şişmanlık vb. hastalıklara iyi gelmesinden dolayı tercih edilmektedir. Ayrıca termalde bulunan kırmızı renkli termal suyunun da yapılan incelemeler sonuncunda içinde barındırdığı birçok mineral sayesinde pek çok hastalığa iyi geldiği anlaşılmıştır.

Çamlık Parkı

Denizli’nin pek de içinde yer almayan park Antalya yolu üzerinde ve üniversite mevkisin de bulunmaktadır. Oldukça geniş olan park piknik yapmak için uygun bir alandır ve parkta çok sayıda ağaç çeşidi bulunmaktadır. Sık sık ağaçlarla bezenmiş olan alan temiz bir hava almak isteyenler için oldukça idealdir.

Tekkeköy Kaplıcası

Denizli’nin Sarayköy ilçesine bağlı olan Tekke Köyde bulunan kaplıca Roma dönemine ait olan bir hamam ve soyunma odası bulunmaktadır. Suyu ile de şifalı olduğu inanılan kaplıcanın suyu romatizma, kadın hastalıkları, cilt ile ilgili hastalıklar ve idrar yolu rahatsızlıklarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Denizli bölgesinde bu gibi termal suyundan faydalanabileceğiniz bir çok kaplıca ve şifalı olan alanlara erişim sağlamak ve bu tarz yerleri bulmak mümkündür.

Acıpayam Yazır Cami

Denizli’nin Acıpayam ilçesinde bulunan 1800’lü yıllara dayanan tarihi cami hacı Ömer Efendi adındaki bir zat tarafından yapılmıştır. caminin en ilgi çekici yönü ise ağaç direklerle çevrili bir ibadethane olasıdır.

Babadağlılar Çarşısı

Osmanlı zamanında kurulan bu çarşı merkezde bulunmaktadır. Otogara yakın olması ile de büyük avantaj sağlamaktadır. Çarşıda ise gözünüzün alabildiği her yer havlu ve havlu malzemelerinden oluşmaktadır. Havlu ve tekstil ürünleri ile meşhur olan il bu açıdan hediye almak istediğiniz yakınlarınıza gayet de uygun olabilecek parçalar bulmak mümkündür. Çarşı yaklaşık 10 katlı ve her çeşit ürün bulmak mümkündür.

Meydandaki Horoz Anıtı

Bir başka ünlü olan şey ise şehrin meydanında bulunan büyük bir horoz heykelidir. Horozlu meydan da mutlaka bir anınız olmalı ve fotoğraf çektirmelisiniz.

Honaz Dağı Milli Parkı

Honaz ilçesi sınırlarında bulunan milli park binlerce bitki ve hayvan türüne ev sahipliği yapmaktadır. Flora ve faunası ile ilgi çekici yerler göze çarpmaktadır. Milli park içerinde çocuklar için milli park ve yemek alanları da bulmak mümkündür. Doğa yürüyüşleri yapabilir ve kamp için uygun alanlar bulmak da mümkündür. Karavanınız ile bir tatil düşünüyorsanız doğanın en içinde bu imkanı bulmanız mümkündür. Ulaşım ise Ankara Denizli yolu üzerinden özel araçlarınızla kolaylıkla ulaşım sağlayabilirsiniz.

Akhan Kervansarayı

Şehir merkezine oldukça yakın olan kervansaraya ulaşım için şehir merkezinden Akkale Akhan minibüslerini tercih edebilir veya özel araçlarınızla da bu iletişimi sağlamanız mümkündür. Bölgeye vardığınızda etrafın tarih koktuğu izlenimini yaşamanız hiç de olanaksız değildir. Selçuklular döneminden günümüze kadar gelmeyi başaran yapıt köklü tarihi ve sağlam bir mimari yapıya sahip olması ile dikkatleri çekmektedir. Oldukça büyük bir alana yayılan yapıtta günümüze kadar ulaşan ii adet kitabe bulunmaktadır. 1253 ve1254 yıllarında yapılan kervansarayın duvarlarında çeşitli hayvan figürlerini bulmak mümkündür. Ziyaretçilerin mutlaka gidip görmesi ve bu yaklaşıl olarak bin yıllık tarihi yapıyı görmeleri tavsiye edilmektedir.

Denizli'de Ne Yenir ?

 • Bölgenin meşhur bir tatlıcısı olan ‘Hacı Şerif’ tatlısını mutlaka denemelisiniz. Dükkan da oldukça farklı ürünlerde bulmak mümkündür. Özellikle Denizli’ ye özgü olan dondurmalı irmik helvasından tatmalısınız. Sunum olarak da sizleri güler ve sıcak bir yüzle karşılayan çalışanlar sayesinde kendinizi tarihin içinde bir ana götürebilmeniz mümkündür.
 • Denizli’ye gelince yemeden gitmeyeceğiniz bir başka şey ise şüphesiz keşkektir. Bizim ev aşure mantı ve keşkek evinde bu lezzeti tatmanız mutlaka denemeniz önerilir. Teras katı ve balkonu olan işletme de hem mantınızı ve keşkeğinizi yiyerek hem de Denizli’nin meşhur gazozu olan zafer gazozunu yudumlayabilirsiniz.
 • Denizli’nin vazgeçilmez lezzetlerinden birisi ise tandır kebabıdır. Kebabı ise bölgenin meşhur kebapçısı olan Kocabaylar kebap salonunda yemeniz tavsiye edilir. Denizli’nin merkezinde bayramyerinde bulunan işletme Denizli’nin ilk kebapçısı olarak yaklaşık kırk yılı aşkın bir süredir halka hizmet etmektedir. Gittiğinizde mutlaka tek porsiyon yeter düşüncesinde olacaksınız ama iki porsiyon yemeden de kalkmayacağınız lezzetli bir işletme olduğu muhakkaktır.
 • Denizli’nin ve hatta tadı ile dünyanın en meşhur kokoreççisi de Denizli de bulunmaktadır. İçinde herhangi bir katkı malzemesi bulunmadan katıksız ve domates kullanmadan yapılan leziz kokoreçlerin tadına varmalısınız.
 • Denizli de meydanda gezerken mutlaka gözünüze rengarenk karlamalar çarpacaktır. Genelde yaz mevsiminde rastlamak mümkün olsa da tropik, limonlu, çilekli karlamalardan almalı o sıcak havada bir nebze de olsa serinlemenin tadını çıkartmalısınız.
 • Mavi köşe lokantasında kelle paça lezzetinin tadına varmalısınız. Bayram yerinde olan işletmede bu keyfi yaşayabilmek için tek yapmanız gereken sabahın erken saatinde uğrak vermelisiniz. Çünkü saat 10 11 civarından kelle paça çorba bulmanız zor olmaktadır. Denizli’ye ilk geldiğiniz anda saat oldukça erken ve karnınız acıkmış ise bu mekanı aramakta yarar vardır. Pişman olmazsınız.
 • Balık severler içinde Denizli’de uygun mekanlar bulmak mümkün olacaktır. Kayhan beldesinde bulunan Değirmende balık işletmesi müşterilerine güzel bir atmosferde imkan sunmaktadır. İşletmenin bahçesinde balıklarınızı yiyerek gecenin karanlığında havanın serinliğinin tadına varabilirsiniz.
 • Tavaslı pideci Nihat Ustanın mekanını da ziyaret etmeden dönmemelisiniz oldukça meşhur olan mekanda hemen hemen her şeyi yemeniz mümkündür. Sıcak ve hoş bir atmosferi bulunan mekanda Denizli’ye özgü köftelerin tadına bakabilir, meşhur el açımı pideden yiyebilir ve güveç yemeğinin tadına varabilirsiniz.

Denizli Otelleri

Bölge turistik açıdan oldukça güzellere sahip olmasından dolayı birçok kişinin de düşündüğü ilk durum konaklama olmaktadır. İnsanlar bunun için hem ucuz hem de kaliteli mekanlar tercih etmektedir. Farklı bölgelerde ve gezmek dolaşmak istediğiniz yerlere yakın yerde konaklama imkanınız oldukça rahat olacaktır. Termal kaplıcalar olmasından dolayı her türlü otel vb. konaklayacak ve her bütçeye uygun tesis bulmak mümkündür. Bu mekanlardan birkaçını ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Doga Apartment
 • Koşar Hotel
 • Bulut Hotel
 • İnci class Hotel
 • Lavin Hotel
 • Konak Residence Hotel
 • Dedeman Park
 • North Point Hotel

Denizli'ye Ne Zaman Gidilir?

Ege bölgesinde yer alan şehir tam anlamıyla egenin ılıman iklimine sahip değildir. Karasal iklim özellikleri de görülmektedir. Yaz mevsiminde aşırı sıcak olmasından dolay evlerin ve işletmelerin dışında klima aparatlarını görmek mümkündür. Ayrıca nem açısından da zengin bir bölge olması dolayısıyla bazı hastalık sahipleri için çok da uygun değildir. Kış mevsiminde kar yağışı da gözlenmektedir. Bu yüzden hem ulaşım problemi yaşamamak hem de daha keyifli zamanlar geçirmek özellikle Pamukkale’nin sularında yürüyebilmek açısından yaz mevsiminde özellikle nisan mayıs aylarının tercih edilmesinden dolayı gayet uygun bir zaman dilimi olacaktır.

Denizli'de Gece Hayatı Nasıldır?

Denizli bu açıdan çevre illere göre biraz zayıf kalmaktadır. Bir Antalya gibi veya bir Mersin gibi sahil kenarında olan iller gibi canlı bir gece hayatına sahip değildir. Ancak bu durum gelen ziyaretçiler için dezavantaj olan bir durum değildir. Diğer güzellikler bu negatif algıyı güzel bir şekilde ortadan kaldırmaktadır. Bunun yanında bazı gece kulüpleri bulunmaktadır. Bazı kafeler ve mekanlar ise gece canlı müzik hizmeti vermektedir. Ayrıca bazı dönemlerde sanatçılar Denizli’ye gelerek halk konserleri vermektedir. Bu faaliyetlere de katılarak gece hayatı konusunda bir eksiklik hissetmeyeceksinizdir.

Denizli'de Nerelerde Alışveriş Yapmak Gerekir?

Denizli’de alışveriş yapmak isteyen yabancı ve yerli turistler için yapılabilecek olanak aşırı geniş bir yelpazeye sahip değildir. Bu imkanlar sadece alışveriş merkezleri, çarşıda bulunan mağazalar, pasajlar ve yerel halk pazarları olarak sıralamak mümkündür. Bölgenin bilinir en önemli alışveriş yeri olarak kale içi çarşısında birçok ürünü bulmak mümkündür. Ayrıca çınar ve bayramyeri semtlerinde de her türlü ihtiyaçlarınızı karşılamak için birçok olanağa sahipsiniz. Ayrıca şehirde bulunan iki tane alışveriş merkezinde de her türlü markayı bulmak mümkündür. Özellikle havlu alabilmek için Babadağlılar çarşısı da gayet uygun her bütçeye hitap eden ürünler bulmak mümkündür. Bayram yerinde ise genellikle düğün malzemeleri bulunmaktadır. Sarraflar çarşısı ve kına malzemeleri bulmak için küçük küçük dükkanlar bulunmaktadır. Sevdiklerinize hediyeler alabilmek içinde uygun yerler ve Denizli’ye özgü dolap süsleri, bölgenin meşhur horoz biblosunu, ve yöresel şeyleri bulmak mümkündür. Bölgede dokumacılık da gelişmiştir. Yöresel halı ve kilimler satan dükkanları bulmak ve ev dekorasyonunuzda bu parçaları kullanmak için alışverişler yapabilirsiniz. Yörenin bakır ve bıçak ürünleri de meşhur olduğundan bunları da bulmak ve almak için satıcılara rastlamak mümkündür. Çınar meydanı ise size resmen Ankara’da Kızılay caddesinde İstanbul’da istiklal caddesinde geziyormuşsunuz hissine kapılıp buradaki mağazalardan istediğiniz hemen hemen her ürünü ve çeşidi bulmak mümkün kılınmaktadır.

Denizli'de Gerçekleştirilen Festivaller Nelerdir?

Kültür ve sanat etkinlikleri açısından kendisini gayet güzel bir şekilde temsil eden Denizli resmen festivaller şehri denilse hiç de abartılmış bir tabir kullanılmamış olur. Yıl içerisinde birçok aktivitede kendisini gösteren şehirde düzenlenen çeşitli festivallerin yanı sıra halk konserleri, tiyatro gösteri etkinlikleri bulunmaktadır. Denizli’de hem yerel festivaller hem de yabancı uluslararası festivallere rastlamak mümkündür Denizli’ye geldiğinizde mutlaka bir festivale katılmanız tavsiye edilebilir. Düzenlenen festivalleri ise şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Uluslararası amatör tiyatro festivalleri gerçekleştirilmektedir.

Uluslararası kızılca bölük  kültür, sanat ve tekstil festivalleri yapılmaktadır.

 • Kiraz bayramı festivali
 • Yağlı pehlivan güreşleri yapılmaktadır.
 • Çoban güzeli seçimleri ve sudan koyun geçirme şenlikleri düzenlenmektedir.
 • Akalan kavun ve karpuz kültür festivali
 • Güney üç eylül kurtuluş günü bağcılık ve kültür festivali
 • Buldan kültür, sanat ve kurtuluş şenlikleri
 • Kebap şöleni
 • Çıvrıl elma kültür ve sekizinci tarım festivali
 • Kültür sanat ve üzüm festivali
 • Bağ bozumu şenlikleri
 • Dodurgalar kültür festivali
 • Traverten ve mermer festivali
 • Bekilli kültür sanat şarap ve üzüm festivali

Festivallere genelde ilkbahar ve yaz mevsiminde yapıldığından dolayı tatilinizi bu mevsimlerde yapmayı tercih etmeniz veya bu şenliklere denk gelmesi halinde mutlaka katılım sağlayarak renkli ve eğlenceli sahneler görüntüleyebilir ve farklı anılar yaşama imkanı bulabilirsiniz.

Ege Mutfağının Denizli'deki Esintileri Nelerdir?

Ege bölgesinde yer alan şehir birçok kültürü içinde barındırdığı gibi ege mutfağını oluşturan parçalardan da birisidir. Yerli ve yabancı birçok turistin dikkatini çeken en ünlü yemekler ise: un çorbası, tirit, darı ekmeği, kaçamak, Denizli turşusu, sıyırma ve keşkek başlıca içinde sayılabilir. Zeytinyağlı tatları ve kültürlerinin yanında vazgeçilmez et yemekleri de meşhurdur. Ünlü et yemekleri bulunmaktadır. Bu et yemeklerinin en önemlisi ise:et kapama, et çevirmesi, kebapların yanında kuzu çevirmesi ile meşhurdur. Yerel lezzetlerin yanında ulusal kültürlerin mutfağını da bulmak ve bu lezzeti tatmak mümkündür. Bu yemekleri ve bu kültürleri bulabileceğiniz birçok mekanda gelen yerli ve yabancı turistlere hizmet vermektedir.

Denizli'de Şehir İçi Ulaşım Nasıl Sağlanmaktadır?

Büyükşehir statüsünde olan şehir de tramvay bulunmaması bir dezavantaj olarak düşünülebilmektedir. Denizli’de şehir içinde ulaşım iki şekilde sağlanmaktadır. İlk olarak küçük halk minibüsleri kullanılmakta bu minibüslerde katlı sistem bulunmamaktadır. Ücret usulü ile hemen hemen her yere ulaşım imkanı sağlamaktadır. 20’nin üzerinde minibüs hattı bulunmaktadır. Bir başka ulaşım aracı ise büyük halk otobüsleri bulunmaktadır. Yaklaşık olarak 40’ın üzerinde otobüs hattı bulunmaktadır. Bu araçlardan faydalanabilmek için Denizli kart sahibi olmanız gerekmektedir. Ayrıca çok sayıda taksi durakları ve taksi hizmetleri ile de ulaşım imkanı sağlanmaktadır. Denizli belediyesi ise henüz yapım aşamasında olan yeni yollar ve yeni köprüleri kavşakları halkın hizmetine sunmak ve ulaşımı da kolaylaştırmak adını hizmet vermektedir.

"PAMUKKALE TRAVERTENLERİ DENİZLİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z