Yaz

Doğu Ekspresi

calendar_today Mar 21, 2018

Doğu Ekspresi

Tren yolculuğunu ilk sevme olayım Ukrayna Kharkiv'den Kiev'e,Kiev'den de Lviv'e 10 saatlik yolculuk sonunda başlamıştı. Daha sonra gitmek istediğim yerlere trenle gitmeye başladım. Bulgaristan'a uçakla 2 saatte gitmek varken Sofya Ekspresi ile 9 saat 30 dakikada gitmiştim. Yataklı vagonda uyuyarak gidiyorsunuz gözünüzü bir açıyorsunuz pasaport polisi gelmiş:) Konumuz Kars'a doğu ekspresi ile gitmek... Doğu ekspresi yataklı vagon fiyatları bir ara 1000 TL'lere çıkmıştı. Bunun temel sebebi ise Kars'a doğu ekspresi yataklı vagon ile gitmek isteyenlerin göstermiş olduğu aşırı ilgi ve turizm firmalarının bütün biletleri önceden alarak tabiri caizse karaborsa üzerinden satış yapmasıydı. Türkiye'de o kadar çok tepki alınan doğu ekspresi fiyatlarına bir düzenleme getirildi. Öncelikle Tcdd doğu ekspresi biletini daha yeni sordum. Eğer bilet alacaksanız en erken 30 gün önce alabiliyorsunuz. Kars'a doğu ekspresi ile gidecekler Ocak ayında gidecekse şimdiden bilet alamıyorlar. İnternete girdiğiniz zaman ileriki tarihlerde doğu ekspresi bileti bakıyorsanız ve bulamadıysanız moralinizi bozmayın. Biletler satışa çıkmadı. Doğu ekspresi yazımda Tcdd doğu ekspresi fiyatlarından, doğu ekspresi güzergahına, bilet rezervasyonuna kadar herşeyi en ince ayrıntısına kadar bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Çılgın Gezgin İnstagram Çekiliş Şartları

İnstagram hesabımda da belirttiğim gibi aranızda 2 kişiye Doğu ekspresi bileti veriyorum. Bilet fiyatları güncel fiyat üzerinden hesaplanıp kışın daha pahalı olma olasılığı göz önünde bulundurulup tek tren bileti 250 TL olarak hesaplanmıştır. Daha ucuza bilet bulursanız pek tabi bu durum beni de ilgilendirmiyor:)

Ben doğu ekspresi biletinin kendisini vermek yerine çekilişi hak kazanan kişiye 250 TL veriyorum. (2 kişiye 250 TL+250 TL)

Doğu ekspresi bileti ödülünü kazanan kişinin banka hesabına ertesi gün para ödemesi yapılacaktır. Eğer banka hesabı yoksa kendisine yakın bir PTT şubesine ödeme yapılacaktır. (Doğu ekspresi biletini vermiyorum)

18 yaşından küçükler bu çekilişe kanunen katılamaz.

Gerçekten veriyor musunuz? Ya da bu bir viral reklam çalışması mı diye merak edenlere;

Evet,çekiliş ödülünü gerçekten vereceğim. Viral ya da promosyon değildir. Hiç bir markanın ya da işletmenin reklamını yapmıyorum. Kars’taki otelin sahiplerinden ise bunun için hiç bir ek ücret almıyorum. Zaten Kars’ta kışın otelde yer bulmak imkansız olduğu için aslında onların da reklama pek ihtiyacı yok. Bu sadece Kars’taki otel sahiplerinin bize jestleridir. Kendim bizzat otellerinde kaldım ve bana göre 10 numara adamlar. Otelin iletişim adresini aşağıda yazdım.

Bir çok gezgin ajansın gölgesinde çalışıyor. Kendilerine de sürekli promosyon uçak biletleri oteller vs. veriliyor. Benim arkamda hiç bir şirket ya da ajans yoktur. Kendim gezmek için kendi işlerim dışında ek işler yaparak gezi bütçemi oluşturuyorum ve bu şekilde gezmekten de son derece mutluyum. 

Doğu ekspresi tren biletlerinin masraflarını ise Google Adsense reklam gelirlerinden karşılıyorum. 2 ayda sitem 500 TL kazanmış. Eğer gerekli görürsem de bunların ekran görüntülerini sizlerle paylaşabilirim.

Peki neden bu çekilişi yapıyorum? 

Sadece ve sadece instagram ve gezi bloğumun reklamını kendim yapmak istiyorum. Yine kendi bütçem dahilinde. Bundan sonra da niyetim her şehir için uçak bileti vermek olacaktır. Cilgingezgin.com sitesi yakın zamanda bambaşka bir yüzle sizlerin karşısında olacak. (İnternet sitemiz gerek tasarım gerek yazılım gerekse içerikler olarak yeniden düzenlenecektir.) Sitedeki aksaklıklar için kusuruma bakmayın. 

Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu

Yüzyıllardır medeniyete beşiklik yapmış olan Anadolu topraklarının hikayesini dinlemek, zamanın tanıklığına şahit olmak, büyülü havasına kendinizi kaptırarak geçen bunca zaman içinde kavimleri, medeniyetleri, yaşayan insanları, doğasını, havasını, öyküsünü anlamak ve içselleştirmek için çıkılan yolculuğun ilk durağı Kars olmalıdır. Bugüne kadar birçok Türk devletlerine ev sahipliği yapmış nice savaşlara konu olmuş doğasıyla, temiz havasıyla buram buram Anadolu kokan bu şehrin öyküsünü dinleyerek sizde bu şehire aşık olacak ve Anadolu coğrafyasının ne kadar kadim bir coğrafya olduğuna tanıklık edeceksiniz. Kars’ta gezilecek yerler yazımdan Kars ile ilgili hem yazın hem kışın gezilecek yerleri,tavsiyeleri bulabilirsiniz.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Daha Önce Gitmediğinize Pişman Olacaksınız

Kars tam 5000 yıllık bir yaşam merkezidir. Bulunan son bulgulara göre Kars’ın tarihi 5000 yıl öncesine kadar dayanmakla birlikte daha önceki zamanlarda da yaşamın olabileceğine dair bize ipuçları veriyor. Kars Orta Asya ile Batı dünyası arasında bulunan bir geçiş merkezidir. Buraya doğunun zenginlikleri getirilerek batıya aktarılır. Bu durum Kars’ı her zaman ticari yönden canlandırmakla birlikte birçok milletten insanın bu coğrafyada yaşamasına imkan vermiştir. Bir geçiş güzergahı olması dolayısıyla tarih boyunca bu şehri almak isteyenler arasında birçok savaş yaşanmıştır. Bu savaşlar dolayısıyla şehrin tarihi yapısı zarar görmemiş aksine daha da zenginleşerek adeta bir açık hava müzesi haline gelmiştir. Tam bir geçiş noktası ve stratejik açıdan çok önemli bir nokta olduğu için adını kapı manasından alarak Kars olmuştur.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Kars'ın Doğasına Hayran Kalacaksınız

Her ne kadar artık tren yolculuğu hayatımızdan hız gerekçesiyle çıksa da Anadolu seyahati için en uygun yolculuk şekli Doğu ekspresi ile yapılacak tren yolculuğudur. İnsanları gözlemleme, yolculuk boyunca inip binen insanlarla tanışma yüzyüze oturarak konuşma imkanınız olması dolayısıyla daha çok insan tanıyacak, güzergah boyunca her şehirden insan tamına imkanınız olacaktır. İşte doğu ekspresinin farkı budur. Yol boyunca bir çok şehirden geçerek yolculuğunuza farklı insanlar katacak ve zenginleşeceksiniz. Yolculukta varılacak yerden, merakla beklenen görülecek yerlerden başka yol boyunca da Anadolu seyahati yaparak bir çok farklı kültürden insan tanıyacaksınız. Uzun süren bir yolculuk olacağı için gözünüz korkabilir. Ancak seyahatin amacı zaten farklı insanlar tanıyıp farklı yerler görüp kültürel olarak biraz daha gelişmek değil midir?

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Doğu Ekspresi ile Kars

Doğu ekspresi birçok ayrılıklara ve kavuşmalara tanık oldu. Doğudan batıya bir günden fazla süren bu yolculuk ile doğu seyahatine çıkmak başta zor olsa da Kars’ın doğasını, tarihini ve kültürel birikimini gördükçe buna değdiğini düşüneceksiniz. Doğu ekspresi seyahatinde daha rahat etmek için doğu ekspresi yataklı vagonları da tercih edebilirsiniz. Yataklı vagonlarda  elektrik ihtiyacınız için priz,masa,lavabo,ısıtma ve havalandırma mevcut ayrıca güvenliğiniz için kapıları sadece siz içerden kilitleyebilirsiniz. Doğu ekspresi gibi uzun bir yolculuğa çıktığınız zaman elbette en önemli ihtiyaçlarınızdan biri de telefon olacaktır. Ancak yolculuk boyunca bazı yerlerde telefon kesintisi yaşanıyor. Bu durumu fırsata çevirip yolculuğun tadını çıkartabilir ve elektronik tutsaklıktan biraz olsun uzak kalabilirsiniz. Ancak içerde bulunan prizler sayesinde asla şarj sorununuz olmayacaktır. Bu kadar uzun süren bir yolculukta en önemli sorunlardan biri de elbette yemektir. Yemekler oldukça lezzetli ve ucuzdur. Tabi ki dışarıdaki restoranlara göre istediğiniz çeşidi ve istediğiniz yemeği bulmakta zorlanabilirsiniz. Ancak yemekler her kesime hitap eden özellikte olup oldukça uygun fiyatlara sunulur. Böyle bir yolculukta elbette çay, kahve gibi içeceklerde sıklıkla tüketilir. Bu içecekler ve yemekler için dilerseniz yolculuk sonunda toplu ödeme de yapabilirsiniz. Çünkü kredi kartı geçerli olsa da telefonun çekmediği yerlerde internet kesintisi de yaşanarak pos cihazları çalışmıyor.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Yolculuğu

Arkadaş grubu veya aile ile yapacağınız yolculukta yataklı vagon yolculuğunu tavsiye ederiz. Çünkü diğer vagonlarda erkek bulunması doğu insanları için pek de makul karşılanan bir durum değil. Örneğin kız arkadaşınızla birlikte normal bir vagonda seyahat ediyorsanız ve başka bir istasyondan kadınlar bindi ise vagon memuru erkeklerin dışarı çıkmasını isteyebilir ve sizi başka erkeklerin bulunduğu yere alabilir. Bu durumu Tcdd doğu eskpresinde değil Sofya ekspresinde de yaşamıştık. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak için doğu ekspresi yataklı vagon tercih edebilirsiniz. Tren seyahatiniz boyunca ulaştırma ücretleri de yemek ücretleri de aslında oldukça uygun fiyata. Ancak yanınıza termosta çay, kahvaltılık için salatalık domates, peynir ve ara sıra atıştırmalık için çeşitli hazır gıdalar almanızda sakınca yok. Bu sayede yolculuğu daha ekonomik bir hale getirebilirsiniz.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Yolculuk Boyunca Anadolu Topraklarının Güzelliğine Şahit Olacaksınız

Doğu ekspresi size Anadolu coğrafyasının en temiz ve en güzel noktalarından geçireceği için yolculuğun nasıl geçtiğini anlamayacaksınız. Yemyeşil meralar, kış aylarında gittiyseniz sonu gelmez bir kar deniziyle örtülü olacak. Bahar aylarına çağlayan derelerden gözlerinizi alamayacasınız. İnsanların sıcaklığını geçtiğiniz her yerden tren camından gülümsemesiyle bile içinize alacak ve sizi ısıtarak unutamayacağınız ancak çok çabuk geçen bir yolculuk yaşatacak.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Kars'a Varmadan Görülecek Yerler

Ankara’dan kalkan doğu ekspresi Kırıkkale, Kayseri, Sivas, Erzincan, Erzurum ve son olarak Kars’a ulaşıyor. Anadolu’nun en güzel noktalarında geçerek uzun bir yolculuk yapacağınız bu seyahatte dereler, ırmaklar, mezralar, çiftlikler, tarlalar ve pek çok doğal yaşam alanını görme imkanınız olacak. Sonlanan yolculuk Kars tren istasyonunda sizi Kars’ın büyüleyici doğasına götürüyor. Tren garından oldukça yakın mesafedeki otel ve pansiyonların çokluğu sayesinde dilediğiniz yerde kalma şansınız var. Konaklama bedelleri de oldukça uygun fiyatlara. Son zamanlarda Kars’a ilgi o kadar çok arttı ki fırsatçılara aldanmamak için önceden Kars otellerinde rezervasyonunuzu yapınız. Ayrıca kışın Kars’ta otellerde paranız olsa bile yer bulamayabilirsiniz. Bunu Kars’a en son gittiğimde öğrenmiştim.

Kars Doğu Ekspresi ile Çıldır Gölü'nde buzda balık avına gidin:)

Ve Kars

Uzun ve güzel geçen bir yolculuktan sonra doğu ile batıyı birleştirecek noktaya vardınız. Bundan sonra Kars Sarıkamış’ta kayak yapabilir, meralarda coğrafyanın tadını çıkartabilir, tarihi mekanları, kiliseleri, camileri, anıtları ve müzeleri görebilir ve bu coğrayanın kaderine tanıklık edebilirsiniz. Uzak yoldan gelmiş olmanın yabancılığını hemen atarak sizi büyüleyen havasıyla karşılayacak ve serin ikliminde size huzurlu anlar yaşatacak olan bu şehre daha önce gelmediğinze pişman olacaksınız.

Doğu Ekspresi Tren Yolculuğu ve Manzaraları

Kars'ta Mutlaka Görülmesi Gereken Yerler

Ermenistan sınırında bulunan Ani Harabeleri’nin tarihi 2500 yıl öncesine kadar dayanıyor. Doğunun en önemli ticaret yollarından olan İpek Yolu’nun Anadolu ve Batı için ilk durağı olan bu harabeleri mutlaka görmelisiniz. Antik kent olarak kabul edilen bu harabelerin içinde birçok sur, kilise ve cami bulunuyor. Kars’a gittiğiniz zaman mutlaka görmeniz gereken bir diğer yapıda Kars Kalesi’dir. Saltuklu sultanın yaptırdığı Kars Kalesi Moğolların ilk işgal durağı olan Kars’ta ne yazık ki birçok kültürel mirasın geri dönülemeyecek şekilde tahrip edilmesine yol açmıştır. Ancak Sultan 3. Murat Kars Kalesi’ni yeniden inşa ettirerek günümüze dek ulaşmasını sağlamıştır. Kars’ta bulunan bir diğer önemli kalede Arkina Kalesi’dir. Kim tarafından ve ne zaman yapıldığı bilinmese de Ermenilerin yaptırdığı sanılmaktadır. Bu kalelerin dışında günümüzde birkaç duvar kalıntısının kaldığı ancak bir zamanlar çok önemli yapılar olan bazı kaleler bulunmaktadır. Bunları sayacak olursak: Kızıltepe Kalesi, Marmeşen Kalesi,Pakaran Kalesi, Tunçkaya Kalesi, Artakes Kalesi, Apcakale, Kozlu Kalesi, Kötek Köroğlu Kalesi, İnkaya Kalesi, Zivin Kalesi ve birçok kale mevcuttur. Kentin coğrafi olarak yüksek yapısı ve sık sık istilalara uğraması dolayısıyla yerleşmeleri korumak için ve ibadet için yapılmış bu kaleleri mutlaka görmelisiniz.

Kars yüzyıllar boyunca Urartular, Selçuklular, çeşitli Türk devletleri, Ermeniler gibi birçok millete ev sahipliği yaptığı için burada kurulan pek çok kavimin bıraktığı eserlerle süslenmiştir. Ani Harabeleri,  Kars Kalesi, Ani Katedrali, Havariler Müzesi, Fethiye Camii, Tigran Kilisesi, Harrani Türbesi, Aziz Pirkich Kilisesi ve daha birçok anıt ve müzeler barındıran Kars yüzyıllar boyunca medeniyet beşikliği yapmasının bir göstergesi olarak birçok kültürel miras biriktirmiştir. Kars’ta görebileceğiniiz birçok tarihi alan bulunuyor. Bir şehire gittiğiniz zaman o yerin tarihi yapılarını görmeden gelirseniz şehri anlamamış olursunuz. Kars Sarayı, Beylerbeyi Sarayı, Topçuoğlu Hamamı, Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı, Genç Kızlar Kilisesi, İlbeyoğlu Hamamı ve Kars çayı üzerindeki Taş Köprü mutlaka ama mutlaka gezip görmeniz havasını teneffüs etmeniz gereken yerlerdendir. Buna ek olarak Kars Ardahan Çıldır Gölü ise mutlaka ama mutlaka görülmelidir.

photo_library

Kars'ın Doğal Güzellikleri

Kars’ın uçsuz bucaksız yaylaları ve platoları sizlere doğa ile yalnız kalma imkanı vererek unutulmaz bir macera yaşatacak. Göz alabilediğine uzanan genişlikler yeşilin her tonunu görmenizi sağlayacak. Kış veya bahar aylarında giderseniz doğayla birlikte muhteşem bir kar manzarası vererek tabloluk resimler ortaya çıkaraktır. Kars yalnızca insanların değil aynı zamanda göçmen kuşlarında geçiş noktası olduğu için yüzlerce kuş çeşidini barındıran göllere sahiptir. Bu sebeple doğal göllerin üzerinde farklı kuş türlerini görebileceğiniz birçok yer bulunuyor. Kuyucuk Kuş Cenneti bu alanlardan biri. Kars’ın doğal havasına çok önemli mağaraları da ekleniyor. Paleolitik dönemden kalma ve içinde duvarlarında resimleri, o dönemki insan yaşamını anlatan çizimleri görme imkanınız olan Kurbanağa Mağarası sizleri bekliyor. Bu mağarayı ziyaret ederek yalnızca kitaplardan okuduğunuz bilgilerle kalmayacak ilk insanların hayatlarına tanıklık edeceksiniz. Asboğa Gölü ve Cıbıltepe Kayak Merkezi bu harika doğanın keyfini çıkarmanız için mutlaka görmeniz gereken yerler arasında bulunuyor.

Doğu Ekspresi turu ile Kars Ebü'l Hasan Harakani Cami'yi görün

Kars Sarıkamış

Kars gezinize Sarıkamış’ı ayrı tutarak başlamalı ve Sarıkamış’ı ayrı bir heyecan içinde keşfe çıkmalısınız. Çünkü bu yerin muhteşem doğası ve bir o kadar da önemli tarihi sizi alıp götürecek ve Kars’ı Kars yapan asıl yerin burası olduğunu anlayacaksınız. Sarıkamış’ta bembeyaz bir örtü sizi karşılayacak, kardelenlerin narinliğini ile size incitmemenin ne olduğunu gösterecek ve burada yatan 90 bin askerin anısının ruhunu duyarak unutamayacağınız ve sürekli yaşamak isteyeceğiniz bir huzuru yaşayacaksınız. Kış turizminin en önemli alanlarından biri olan Sarıkamış Kayak Merkezi kayak severlerin ilgi duyarak geldiği bir yer. Her yıl burada çok önemli festivaller ve şenlikler düzenleniyor. Sarıkamış festivalleri burayı daha da ilgi çekici yapıyor. Ayrıca tarihi yapısı da buraya karşı insanları meraklandıran ve en önemli özelliklerinden biri. Geniş ormanları ve karla kaplı ovaları sizi de büyüleyecek. Yol boyu göreceğiniz kardelenler ise sizi kendisine hayran bıraktıracak.

Kars kış sporları ve kış turizmi açısından oldukça dikkat çeken kentlerimizden biri olmayı başarmıştır. Sarıkamış 2200-2900 metre yükseklikte bir plato üzerinde yer almaktadır.

Kayak tesislerinin bulunduğu bölge doğal güzelliğiyle de dikkat çekmektedir. Sarıkamış’a açılan otellerle birlikte bölge tam bir turizm merkezi haline gelmiştir. Sarıkamış’ta en uygun kayak dönemi ise 20 Aralık ve 20 Mart tarihleridir.

Doğu Ekspresi ile Kars'a gidip Kars şehir merkezinin arka sokaklarını keşfe çıkın

Kars Pahalı Bir Şehir Mi?

Her ne kadar kültürel olarak Kars’ta doyum yaşayacağınızı söylesek de insanoğlu acıkmadan duramaz. Bu noktada Kars’ın muheşem yöresel yemeklerini oldukça uygun fiyatlara yiyebileceğiniz söylemek gerek.  Bu yemeklerden biri Hangel’dir. Bir çeşit yöresel makarna da denebilir. Bir diğer yemek tavsiyesi Kars’ın meşhur yemeği kaz dolmasıdır. Kars’ın muhteşem doğasının binbir çeşit otuyla beslenen lezzetli kazların pişirilmesinden yapılan bu dolmayı mutlaka tatmalısınız. Elma Türkiye’de Amasya’da yetiştirildiği bilinse de Kars elmalarının tadı bir başka, dolayısıyla elma dolmasının da tadı bir başka. Haşıl, katmer ve şiş kebap yemekler için diğer önerilerimiz. Tatlılar içinse umaç helvasını mutlaka yemenizi tavsiye ederiz. Bu eşsiz yöresel lezzetleri oldukça uygun fiyatlara yiyebilir ve restoranlardaki insanların ne kadar misafirperver olduklarına şahitlik edebilirsiniz.

Tcdd Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları yazın ucuz kışın pahalı

Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu

Kars’a en güzel nasıl gidilir? Kars’a gezi planı yapılırken nelere dikkat etmek gerekir? Gibi doğuya yapılacak kültür turizminin en can alıcı sorularına yazımızda cevap vermeye çalışacağız.

Doğunun incisi Kars, tarihi zenginlikleri, doğal güzellikleri ve eşsiz manzaraya sahip yerleriyle sizleri büyüleyecek illerimiz arasında yer almaktadır. Kars’a yapacağınız yolculuğu Doğu ekspresi ile yapacak olmanız da ömrünüzde unutamayacağınız muhteşem manzaralar eşliğinde bir 25 saat kazanmanıza olanak sunacaktır.

Sunduğu konfor ve manzara, tren yolculuğunu tercih ettiğiniz için sizi pişman etmeyecek kalitededir. Tren içerisindeki yemek vagonu ile hareket halindeyken yiyebileceğiniz en güzel menülere ulaşmanızı sağlayacaktır.

Evinizin odasının rahatlığı ve güvenliğini yataklı vagonlarda bulabileceksiniz. Uzun süre yolculuk yapmayı size sevdirecek olan Doğu ekspresi biletleri hareket zamanından 30 gün öncesinden gardan ya da online olarak internetten satışa sunulmaya başlanmaktadır. Kars’a ilk gittiğim zaman kışın arabayla Karadeniz üzerinden gitmiştim. Bu yolculuğu pek tavsiye etmiyorum ciddi şekilde çığ,yol kapanma riski yaşayabilirsiniz. Kars’a daha sonra Karadeniz turu yaparak yazın gitmiştim. Daha sonra ise yine arabayla İran’dan sonra gitmiştim ve en son uçakla gitmiştim. 

Tcdd Doğu Ekspresi bilet almadan önce öğretmenevinde yerinizi ayırın - Kars'a 2.gidişimde burada kalmıştım

Kars Ayrı Doğu Ekspresi Ayrı Bir Güzellik

Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat etmeyi planlamaya başladığınızda hem yolculuğun hem de Kars’ın sizin için unutulmaz anılar oluşturacağından emin olabilirsiniz. 24 saatten fazla sürecek olan tren yolculuğunda yavaş giden trenin manzaraya doymanıza fırsat sunmasıyla başlayan yolculuğunuz eşsiz bir deneyim olacaktır.

Saat 18:00’de Ankara’dan başlayan yolculuğunuzun ilk birkaç saati havanın aydınlık olmasından dolayı dışarıyı izlemekle geçecektir ve zamanın nasıl geçtiğini bile anlamadan hava kararacaktır.

Akşam yemeğiniz için yanınızdaki yiyeceklerle yerinizde yemek yerine, yemekli vagonda, tren hareket halindeyken akşam yemeği menüsünden lezzetler seçmenizi öneririz. Çünkü diğer akşam 19:00 civarında Kars’a varmış olacak ve trende başka akşam yemeği yeme fırsatı bulamayacaksınız.

Kars’a yolculuk için mümkünse dolunay gecesini denk getirmeye çalışın. Çünkü dolunay eşliğinde gece boyunca da yol manzarasının keyfini çıkarmanız mümkün olacaktır. Sabah uyandığınızda kahvaltınız için de yemekli vagonunu tercih edebilirken, oradan alacağınız sıcacık çayınızla kendi menünüzü odanızda yiyebilirsiniz.

25 saatlik muhteşem yolculuğun ardından Kars’a ayak bastığınız andan itibaren şehrin tarihi dokusunu dolu dolu içinize çekebilirsiniz. Çünkü kafanızı çevirdiğiniz her yönde tarihi bir çizgiye denk gelebilirsiniz.

Kars Kalesi içindeki Celal Baba Türbesi'ni ziyaret edin

Kars'a Seyahat Kısa ya da Uzun Süreli Planlanabilir

Kars’a yolculuk yapmak için birkaç günlük bir plan yapacaksanız, şehir merkezine yakın mekanları yürüyerek kolaylıkla gezip görebilirsiniz. Buralarda farklı kültürleri ve farklı dinleri bir arada bulabilir, mekanlardaki kültür birliğini her girdiğiniz yapıda bulabilirsiniz.

Uzun süreli, en az bir haftalık bir gezi planlıyorsanız, Kars’ın merkezine 40-50 km uzaklıktaki tarihi ve kültürel mekanları görme imkanı bulabilirsiniz. Doğanın eşsiz güzelliklerini, kuşların uğrak mekanlarını gezme ve görme olanağı bulabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi, kış turizminin dünya çapında kabul gördüğü bir yer olduğu bilinmektedir. Buradaki kristal karın kalitesi, dünyanın pek çok kayak merkezinde bile bulunmamaktadır.

Kayak ve kış turizmi Sarıkamış Kayak Merkezi ile Kars’ın yeniden canlanmasına ve rağbet görmesine yol açmıştır. Doğu Ekspresİ turu ile nostaljik başlayan yolculuğunuzu zamandan tasarruf edip, Kars’ı daha çok gezebilmek için uçakla dönüş ayarlayarak tamamlayabilirsiniz. Turizm firmalarının yapmış olduğu Doğu Ekspresi turu 4 gün 5 gece 1300 TL rakamlarda olması bana göre pahalı ve macerası çok azdır. Bu yüzden Doğu Ekspresi yolculuğunu kendiniz yapsanız hem daha fazla eğlenecek hem de daha özgür olacaksınız.

Tcdd Doğu Ekspresi bileti aldıktan sonra Kars gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz

Kars Nasıl Gezilebilir?

Doğu Ekspresi yataklı vagonu ile harika bir 25 saat geçirmenizin ardından, Ankara’da 18.00 de başlayan yolculuğunuz ertesi gün akşam 19.00 da Kars tren garında son bulacaktır. Buraya varmadan önce Kars’taki konaklama mekanlarından birinde rezervasyon yaptırdıysanız, pek çok konaklama mekanı gara yaklaşırken size taksi gönderecektir. Taksilerin ücretini önceden öğreniniz zira taksiciler Kars merkezden Ani Harabeleri’ne bile 300 TL fiyat çekiyorlarmış.

Taksi şoförü sizi arayarak ulaşacak ve trenden iner inmez konaklama yerinizin hizmetinden yararlanmaya başlayacaksınız. Bu hizmet, Kars’ı bilmeyip, burayı gezip görmek isteyen tüm seyahat severler için eşsiz bir hizmet deneyimi olarak kabul görmektedir.

Kars’ta ulaşım sorunu yaşamazsınız. Şehir içi mekanlarını gezip görmek için yürüme yeterli olacaktır. Kars Kalesi dahil pek çok cami, kilise gibi tarihi ve görülmesi gereken mekanlara yürüyerek ulaşabilir, rahatlıkla gezebilirsiniz.

Şehir dışındaki mekanları gezmek için taksi kullanabilirsiniz ya da araç kiralayabilirsiniz. Araç kiralama ve benzin parası, taksi ile hemen hemen aynı ücrete tekabül etmektedir. Yollara yabancı olduğunuz düşünülürse ve Kars’ı gezmek için kış aylarını seçtiyseniz taksi hizmetini kullanmanızı öneririz. Son durumlarda Kars’ın aşırı talep görmesi sebebiyle artık araba kiralamak daha makul olmuştur.

Kars gezisi için tur hizmetinden yararlanmayı tercih ettiyseniz, sizi oraya götüren tur şirketi, gezebileceğiniz mekanlara gidiş ve dönüşü de ayarlayacaktır. Turla gitmediyseniz ve rehber eşliğinde mekanları gezmek isterseniz de gittiğiniz yerlerde size rehberlik hizmeti sunabilecek kişiler çok uygun fiyatlarla sizleri bölgeyi ve tarihini anlatmaktadırlar.

Kars’tan Çıldır Gölü’ne toplu ulaşım önceleri yoktu fakat Kars Belediyesi aşırı talepten dolayı Kars merkezden Çıldır Gölü’ne otobüs imkanı getirmiştir. Dolayısıyla Kars’ta sadece Ani Harabeleri,Katerina Köşkü ve Sarıkamış Kayak Merkezi için araç kiralamanız gerekecektir.

Doğu Ekspresi ile Kars turu yapacaklar Çıldır Gölü'nde buzda balık avı deneyimini de yaşasınlar

Kars'ta Konaklama ve Oteller

Kars’ta kalınacak yer sorunu yok denecek kadar azdır. Şehrin merkezinde, yürüme mesafesinde bulanan konaklama yerleri ve otellere online olarak ya da otel sorumluları ile telefonla iletişimde bulunarak rezervasyon yaptırabilirsiniz.

Kars halkı içten, samimi ve sıcakkanlı insanlardır. Bu davranış yapısını işletme sahiplerinde de görebilirsiniz. Kendinizi evinizde gibi rahat hissetmeniz için konaklama yerleri her zaman sizlerin sorunlarını çözmek için çaba göstermektedir.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nin konaklama, yeme, içme ve eğlence mekanları, şehir merkezinden uzakta olan merkezin çevresinde yer almaktadır. Sarıkamış Kayak Merkezi’ne gidip, orada kış ve kayak tatili yapacaksınız, tüm ihtiyaçlarınızı Sarıkamış Kayak Merkezi yakınlarında giderebilecek yerler bulmanız mümkündür.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nin dünya çapında kabul görmüş olmasının en büyük nedeni doğal olarak buradaki kar tanelerinin kristal kar kalitesinde olmasından kaynaklanmaktadır. Tüm dünya ile birlikte ülkemizin eşsiz manzaralı muhteşem güzelliklerine Doğu Ekspresi ile Kars’a seyahat yaparak siz de ulaşabilirsiniz.

Doğu ekspresi

Kars'ta Nerelerde Kaldım?

Kars Defterdarlık Misafirhanesi

Kars’ta otel yerine alternatif olarak misafirhanede kalabilirsiniz. Odalar 2 veya 3 kişilik olabiliyor. Bizim gittiğimiz dönemde (kışın) şansımıza ben 3 kişilik odada tek kalmıştım arkadaşlarım ise 2 kişi aynı odada kalmıştı. Odalarda banyo ve ısıtma sistemi olduğu gibi Kars merkeze de yürüme mesafesindedir. Ücreti 25 TL civarındadır. Gitmeden önce yer ayırmanız şiddetle tavsiye olunur zira 2.gidişimizde yer yoktu.

Kars Öğretmenevi

Kars o kadar çok meşhur oldu ki sözleri yerini artık Kars pahalı olmaya başladı sözlerine bırakalı sadece 1 yıl oldu. Kars öğretmenevinde fiyatlar bir yılda yüzde yüz artış sağladı ve kişi başı 60 TL oldu. Gece 00:00’dan önce buraya gitmeye özen gösterin.

Kars Taş Grup Otel

Artık Kars’ı iyiden iyiye avucumun içi gibi ezberledikçe bulduğum ilk otele hemen dalmıyorum. Malum fiyatlar bazen dudak uçuklatan cinsten olabiliyor. Burası 2 abi kardeşin yeni yapmış olduğu bir otel ve fiyatları da gayet makuldur. Hem güvenilir olması hem de Kars Kalesi’ne yakın olması sebebiyle burayı tercih edebilirsiniz. Kars otellerinin pahalı olmasına inat gecelik 50 TL gibi bir rakamı vardır. 

Otel Adresi: Yusufpaşa mahallesi İstiklal Caddesi Millet Sokak No:5

İletişim: 0505 015 19 89 Mahir Taş 

Kars soğuk mu ? Yoo çok sıcak :) Doğu Ekspresi ile Kars'a gidecekler sıkı giyinsin

Kars'ta Yemeden Dönmemeniz Gereken Yöresel Yemekler

Kars denilince uzun yıllardır kaz eti akla gelmektedir. Günümüzde de Kars’ta yeme-içme sektöründe hizmet veren mekanların tamamında kaz eti ile yapılan leziz menüler yer almaktadır.

Sadece kaz eti üzerine hizmet veren lokantalar da bulunmakla birlikte, farklı tatları bir arada bulabileceğiniz mekanlarda da kaz etiyle birlikte diğer yöresel yemeklerin tadına bakmanız da mümkündür. Kars ve kaz eti ikilisi Kars’ın tarihi kadar eski bir tarihe sahiptir.

Kars’ın soğuğuna sıcacık bir ayran aşı çorbası ile karşı koymanız mümkündür. Kars’ta yemeklerden önce genellikle ayran aşı çorbasının içilmesi hem sağlık hem lezzet açısından tercih edilmektedir. Ayran aşı çorbası, batıda soğuk içilmesi tercih edilen yayla çorbasının biraz daha farklı malzemelerle sıcak olarak servis edilmiş hali şeklinde tanımlanabilir.

Kaz etiyle yemeğinize devam etmek istediğinizde iki farklı servis sunumundan birini tercih etmeniz gerekiyor. Birinde kaz, bütün olarak sofraya servis edilirken, diğerinde bulgur pilavı üzerine kaz eti konularak servis edilmektedir.

Tercihinize göre özenle hazırlanmış olan kaz etinizi afiyetle yerken, sofraya yöresel bazı yemeklerden de birer servis sipariş verebilirsiniz. Kars’ın yöresel yemeklerinden biri Hangeldir. Kars yöresel yemeği Hangel, bir çeşit mantı olmakla birlikte içinde et bulunmamaktadır. Soğanlı ve yoğurtlu bir sosla birlikte servis edilir.

Yemekten sonra yöresel tatlı ziyafetini Umaç Helvası ile tamamlayabilirsiniz. Umaç helvası bildiğimiz un helvasına benzemektedir. Ancak unun birkaç kez elekten geçirilmesi ile tatlının kıvamı ve akışkanlığı lezzetine ayrı bir lezzet katmaktadır.

Kaz eti dışında Kars’ta yenmesi gereken yiyecekler şu şekilde sıralanabilir;

  • Revan köftesi, yöreye özel bir köftedir. Zırhla kıyma haline getirilmiş olan kıymadan yapılan kocaman köftelerin lezzetine içindeki kuru erikler eşlik etmektedir. Yöresel bulgurla yapılan pilavla ya da pirinç pilavıyla servis edilen köfte, biraz sulu ve patatesli bir yemek olarak karşımıza çıkmaktadır.
  • Ayran aşı çorbasının yanında erişte aşı çorbası da ziyafet sofrasına ayrı bir lezzet katmaktadır. Erişte, mercimek, taze reyhan ve nohut ile hazırlanan çorbanın lezzetinin tadı damağınızda kalacak güzelliktedir.
  • Kars’ta ilginç bir şekilde Umaç Helvası dışında yöresel bir tatlı olmamasıdır. Her gittiğiniz yerde tatlı olarak sadece umaç helvası sunulmaktadır.
  • Çıldır Gölü girişindeki balık lokantalarında buz üstünde balık tutanları izleyerek taze taze tutulmuş lezzetli balıklarla karnınızı doyurabilirsiniz.
  • Doğu yemek kültürünün vazgeçilmezi kırmızı et severler için ocak başı ve kendin pişir kendin ye tarzı kebapçıları şehir merkezinde ve gezi mekanlarının yakınlarında bulabilirsiniz.

Kars’ın kaz eti uzun yıllar boyunca gelişim ve tanıtım olanağı bulamamış olduğundan çok fazla gelişme gösterememiştir. Son yıllarda Kaz Üreticileri Derneği’nin başarılı çalışmalarıyla birlikte kaz etiyle ünlü olan Kars için tanıtım ve reklam yapma olanağı oluşmuştur.

Kars’taki kaz etinin özel ve lezzetli olmasının nedeni el değmemiş doğada yetişen kazların doğal ürünlerle beslenmiş olmasından kaynaklanmaktadır. Bu durum yöredeki kazların dünyanın en lezzetli kaz etinin burada bulunmasını sağlamaktadır.

Kaz eti, Çıldır gölü çevresinde balıketi ve yörenin her köşesinde doğal ve lezzetli yiyeceklere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Kars kahvaltılık ürünleri ve Kars kaşarı ise ilk günkü kalitesinden ve lezzetinden hiçbir şey kaybetmeden doğal yöntemlerle üretilmeye ve tüketicilerine ulaştırılmaya devam edilmektedir.

Kars’ta yeme içmenin dışında karda gezmek de bir ayrıcalık olarak gezinize renk katacaktır. Her mevsimi ayrı güzel olan karsta rengarenk baharla bembeyaz kış birbiriyle rekabet halindedir.

Doğal güzellikleriyle eşsiz manzaralar sunan Kars ilinin her köşesini kar altındayken de rahatlıkla gezebilirsiniz. Kış aylarında Kars’ta bulunmak da ayrıcalıklı ve özgün bir kültür turizmi yapmanıza olanak sağlayacaktır.

Kars’taki belediye binaları, tarihi dokusunu kaybetmeden restore edilmiş muhteşem güzellikteki mimarileriyle göz kamaştıran binalardır. Kars’ın her köşesinde, her sokağında tarihi bir unsura rastlamanız mümkündür.

Kısa süreli Kars gezisi planladıysanız da yeme,içme, eğlenme ve gezme için şehir merkezindeki yerler yürüme mesafesinde ulaşılabilir durumda olduğundan dolu dolu birkaç gün geçirmeniz mümkün olacaktır.

photo_library

Unutulmaz Kars Deneyiminizi Her Yerde Paylaşacaksınız

Karsa doğu ekspresi ile gitmeyle başlayıp geri dönüş yolculuğuna çıkana kadar ki her dakikanızı herkesle paylaşmak isteyecek kadar doludizgin bir deneyim yaşayacaksınız. Anları ölümsüzleştirmek için bol bol fotoğraf çekmek bile size bu güzellikleri yansıtmak ve saklamak için yeterli olmayacaktır.

Bilinmesi gerekir ki Kars sadece doğal güzelliği ya da sadece tarihi dokusuyla özel bir şehir değildir. Dini, kültürel, tarihsel, yöresel yiyecek ve içecekler gibi özelliklerinin her birini bünyesinde taşıyan Kars gezinizde her lezzetten bir yudum alarak kültür turizminin en keyifli ve unutulmaz deneyiminiz yaşamış olacaksınız.

Konaklamadan ulaşıma, tarihten doğal güzelliklerine kadar tüm aşamalarda sorun yaşamadan keyifli ve lezzetli b,r tatil için en az bir iki haftanızı burada geçirmenizi tavsiye ederiz. Bir-iki günlük gezinizde bile çok şey yapabileceğiniz de aklınızda kalsın.

photo_library

Doğu Ekspresi İle Kars Yolculuğu

Ankara’dan Kars’a trenle gidilir mi? Eğer bindiğiniz tren Doğu Ekspres ise mevsimlerden özellikle kış ise eşsiz manzara eşliğinde gidilir. Hem de öyle bir gidilir ki geçen 24 saate rağmen yolculuktan asla sıkılmazsınız ve bitmesini hiç istemezsiniz.

Doğu ekspresi tren bileti, en çok üç sinema bileti kadar ucuz olmasının yanında eşsiz manzaralar eşliğinde, anılarınızda mutlaka yer alması gereken bir yolculuk yapmanızı sağlayacaktır. Türkiye fiziki haritasının üzerinde gider gibi, belki de sadece adını duyduğunuz dağlar, nehirler ve şehirler birer birer manzaranıza eşlik edecektir.

Önceleri Haydarpaşa’dan başlayan yolculuk, artık Ankara’dan başlamakta olup, İstanbul’dan Ankara’ya hızlı trenle geçerek Ankara’dan Doğu ekspresine binebilir, yolculuğunuza buradan başlayabilirsiniz. Türkiye’nin bir ucundan diğerine 24-25 saat gibi bir sürede giderken 5 şehir geçecek ve her şehrin havasını teneffüs edebileceksiniz.

Doğu Ekspresi ile Kars turu - Kars Çıldır Gölü yazıma da bir göz atın

Doğu Ekspresi Hakkında Genel Bilgiler

Yılların eskitemediği Doğu Ekspresi, sizlere konforlu ve keyifli bir yolculuk yapma imkanı sunmaktadır. Doğu ekspresi yataklı vagonu ile kişi başı 100 liradan az bir ücretle size ait, prizi, dolabı ve lavabosu bulunan bir alan elde etmiş olacaksınız.

Küçük yerleşim yerlerinde 5 dakika, büyük şehir garlarında 10 dakika kadar duran tren sizlere her şehre ayak basma imkanı sağlamaktadır. Yol boyunca, trenin yemekli vagonundan yararlanabilirsiniz.

Trenden inip alışveriş yapma süreniz olamayacağı için trene binmeden önce valizlerinizi hazırladığınız gibi yiyecek ve içecekler için de ayrı bir özen göstermeniz gerekecektir. Yolculuk boyunca hem yemekli vagonu kullanabilecek, hem de kendi getirdiklerinizi keyifle tüketebileceksiniz.

Doğu Ekspresi peronuna 17.45 civarlarında yanaşır ve saat tam 18.00 de yolculuğunuza başlarsınız. İlk bir-iki saat, zaten daha havanın aydınlık olması ve trenin yavaşlığı ile sizi manzaraya çekecek ve nasıl geçtiğini anlamayacaksınız bile. İlerleyen saatlerde, yemekli vagonun da keyfini mutlaka çıkarmanızı tavsiye ederiz.

Doğu Ekspresi Güzergahı

Doğu Ekspresi ile Kars yolculuğuna başlayanlar ilk olarak Ankara’dan yola çıkmaktadır. Ankara’dan kalkan tren sırasıyla Kırıkkale, Sivas, Erzincan ve Erzurum şehirlerini geçerek Kars’a ulaşmaktadır. 1933 km’lik uzun bir yola sahip olan Doğu Ekspresi Türkiye’nin en iyi rotasına sahip tren yollarından birini kullanmaktadır. Harika bir yol güzergahının ardından Kars ve Kars’ın güzelliklerini görme imkanına sahip olabilirsiniz.

Doğu ekspresi

Doğu Ekspresi Durakları

Ankara'dan Kars'a;

Ankara – 17:55

Kayseri – 00:48

Sivas – 04:19

Erzincan – 10:32

Erzurum – 14:32

Kars – 18:30

Kars'tan Ankara'ya;

Kars – 08:00

Erzurum – 12:10

Erzincan – 16:06

Sivas – 22:18

Kayseri  – 01:48

Ankara – 08:30

Doğu Ekspresi Tren Bileti Nereden Alınır?

Doğu Ekspres biletlerini TCDD sitesinden alabilirsiniz. Örtülü kuşetli ve yataklı vagon seçenekleri bulunan tren yolculuğunda yataklı vagon seçeneği uzun saatler süren seyahatler için en idealidir.

Yataklı vagon sayesinde hem yol boyunca tüm güzellikleri keşfedebilir hem de size sunulan oda içerisinde konforlu bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Doğu Ekspresi ile Kars’a yolculuk yaparken birçok güzelliğe şahit olma fırsatı sunulmaktadır.

Doğu Ekspresi Bilet Fiyatları

Pulman

Normal koltuklu ama geniş ve rahat olduğunu söyleyebilirim. Doğu ekspresi pulman bileti fiyatı 48 TL. Pulman koltuk bir tarafta çift koltukların olduğu bir tarafta da tek koltuğun olduğu seçenektir. Ama Ankara’dan Kars’a kadar pulman koltukta gitmenizi asla tavsiye etmem. Doğu ekspresi bilet satın alacaksanız en azından kuşetli vagon almalısınız.

Örtülü Kuşetli (Sofya Ekspresi yazımdan örtülü kuşetli fotoları görebilirsiniz buraya örnek olsun diye fotoğrafını koyuyorum)

Doğu ekspresi örtülü kuşetli bilet fiyatı 63,5 TL.

Kars Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Fiyatı

Doğu ekspresi bilet fiyatlarının en pahalısı bu olup yataklı vagon fiyatı 187 TL’dir.

Eğer biletlerinizi aynı gidiş-dönüş istikamet alırsanız yüzde 20 indirim kazanabilirsiniz.

Genç indirimi 13 yaş ile 26 yaş arasındadır. İndirimi istemeyi unutmayınız.

12 kişiden fazla gruplara,60-65 yaş arası vatandaşlara,basın kartına sahip olan kişilere,TSK (Türk Silahlı Kuvvetleri) subay,astsubay,askeri memurlara,TCDD personeli (eş ve ailesine),TCDD emeklilerine ve MEB onaylı okullarda çalışan öğretmenlere %20 indirim uygulanıyor.

Tüm bunlara ek olarak 7-12 yaş arası çocuklara %50 indirim uygulanırken 0-7 yaş arası çocuklara ayrı bir koltuk almadığınız takdirde ücretsiz bilet temin edebilirsiniz.

Ankara Kars doğu ekspresi bilet rezervasyon 30 gün önceden yapılabiliyor.

Tüm bu fiyatlar doğu ekspresi Ankara Kars bilet fiyatları ve Kars-Ankara doğu ekspresi tren bileti için geçerlidir. Eğer Kars’a ya da Ankara’ya kadar gitmeyecekseniz ya da her hangi bir ara durakta binecek ve inecekseniz biletler daha da indirimli olacaktır. Doğu ekspresi bilet alacaklara duyurulur…

Tcdd doğu ekspresi bilet fiyatları internetten satın almak ile gişeden satın almak arasında 1-2 TL oynayabilir.

Tcdd doğu ekspresi bilet alacaksanız elinizi çabuk tutmanızda fayda var zira biletler hemen tükenebiliyor.

Doğu Ekspresi Yataklı Vagon Nedir?

Doğu ekspresinde yataklı vagon ile kuşetli vagon alanı her ne kadar aynı olsa da yataklı vagondaki alanda masa,sandalye,lavabo ve mini buzdolabı olduğu için alan daha dar görünebilir. Yataklı vagonlarda sadece çift olarak gidilebildiği gibi arzu ederseniz odayı tek başınıza da kapatabilirsiniz. 

Doğu Ekspresi Tavsiyeleri

Eskiden İstanbul’dan başlayan doğu ekspresi artık Ankara’dan kalkıyor. Hatta önceleri Ankara Irmak Durağı’ndan kalkan tren artık Marmaray çalışmalarının tamamlanması sonucu tekrar Ankara Garı’ndan kalkmaya başladı. (Ne olur ne olmaz son kez doğu ekspresi bileti alırken doğu ekspresi nereden kalkıyor diye sorunuz) 

Doğu ekspresi için en güzel zaman aralığı Ocak ve Şubat aylarıdır fakat bu aylarda biletlere aşırı bir yüklenme olduğu için (30 gün önce) gün seçme şansınız olmayabilir. 

Doğu ekspresi treni İstanbul’dan direkt olarak kalkmayacağı için öncelikle İstanbul’dan Ankara’ya ulaşmanız gerekiyor. İstanbul’dan Ankara’ya yüksek hızlı tren bileti fiyatları yaklaşık 70 TL’dir. İstanbul’dan direkt olarak doğu ekspresi başlamaz!

Tren Ankara’dan Kars’a kadar duraklarda maksimum 3 dakika sürüyor bu yüzden inip bir şeyler alayım demeyin! Hazırlıklarınızı önceden yapınız! Bu durum Sırbistan Belgrad’dan Novisad’a giderken başımıza geldiği için bunu özellikle söylüyorum. 

Eğer pulman vagonda seyahat edecekseniz ve evcil hayvanınızdan ayrılamıyorsanız %50 indirimli bilet alıp sevimli dostlarınızı da Kars’a götürebilirsiniz.

Eğer kız arkadaşınız ile gidecekseniz ve 4 kişilik yataklı kuşetlide gidecekseniz sizi ayırabilirler. Diğer 2 koltuğu da satın almanızı ya da yataklı vagonda gitmenizi tavsiye ederim. Bulgaristan’a Sofya Ekspresi ile giderken ve gelirken bu duruma şahitlik etmiştim. 

Eğer bu yolculuğu gidiş dönüş yorucu buluyorsanız en azından dönüşte Kars’tan uçakla yapabilirsiniz.

Doğu ekspresinde yemek sorunu yoktur. Restoran menüsünde çorbadan,ızgaralara,çaydan mezelere ve aperatiflere kadar her şey mevcuttur. Fiyatlar ise orta hallice diyebilirim. İsteyenler dışarıdan yemek getirebilirler.

Tcdd doğu ekspresi vagonları gayet temizdir. Size nevresim ve çarşaf veriyorlar. 

Tuvaletlerde her ne kadar sabun ve tuvalet kağıdı olsa da benim yapmış olduğum her tren yolculuğunda mutlaka yanıma temizlik malzemeleri almam prensip olmuştu.

Tren içerisinde wi-fi yok. 

Pulman vagonda priz yok,kuşetlide 1 adet var,yataklı vagonda ise 2 adet elektirik prizi var.

Her ne kadar trenin içi sıcak olsa da yanınıza kalın kıyafetler alabilirsiniz.

Trende alkol satışı yoktur.

Sigara içmek yasaktır ama ben yaptığım her tren yolculuğunda sigara içtim.

Doğu ekspresi Tcdd bilet fiyatları güvenilir fiyatlardır dışarıdan turizm acentaları çok pahalıya satıyorlar. Almayın!

Doğu ekspresi tren saatleri tam zamanında rötar yapmadan kalktığı için trene geç kalmamanız tavsiye edilir. Doğu ekspresi saatleri bazen rötar yaptığı internette dolaşan bilgiler arasında yer alsa da aylardır hayalini kurduğunuz bu yolculuğun düş kırıklığı olmaması adına tren kalkmadan erken saatte garda olunuz.

Doğu Ekspresi bu değil:) At arabasına otostop çekmek:)

Kars'a Vardıktan Sonra Doğa ve Tarihle İç İçe Bir Gezi

Doğu ekspresi seferleri 1080 km uzunluğunda ve 25 saat olarak planlanmaktadır. 60’a yakın istasyon geçerek Kars’a vardığınızda yeni maceralara, doğal ve tarihi güzelliklere hayran kalacağınız bir gezi sizi bekliyor olacaktır.

İmkanınız varsa Kars’ta araç kiralamanızı öneririz. Çünkü görülmesi ve gezilmesi gereken mekanlar birbirlerine çok yakın mesafede olmayan zıt yönlerde yer almaktadır. Bireysel olarak Doğu ekspresine binip seyahat edebileceğiniz gibi doğu ekspresi turu yapan tur şirketleri aracılığı ve rehber eşliğinde de Kars’ı gezmeniz mümkündür.

Kars’ta konaklayacağınız oteli önceden ayarlarsanız, hem gezi hem de konaklama sırasında sıkıntı yaşamazsınız. Kars garına giriş yaptığınız anda farklı bir dünyaya adım attığınızı hissedeceksiniz. Rayların sona erdiği Kars garı, sizleri sıcak, samimi ve içten Kars insanıyla birlikte karşılayacaktır.

Doğu turlarının en güzel yanı, kültürün ve dinin tarihine yolculuk yapabilecek olmanızdır. Hem kültürel hem de tarihsel açıdan gezilip görülecek mekanlar sizi zaman yolculuğuna çıkaracak derinliğe ve özelliğe sahiptir.

Yazın Çıldır Gölü yolu

Kars'ta Gün Erken Aydın Olur

Özellikle kış aylarında günlerin kısa olmasından kaynaklı olarak Kars’ın yerlileri ve esnafı güne çok erken başlarlar. Dolmuşlar, gün ışığı belirir belirmez duraklarından hareket etmeye hazır hale gelirler. Bakkal, market, kahve gibi tüm mekanlar günün ilk ışıklarıyla birlikte kepenklerini açarlar.

Doğu Ekspresi tren bileti ile akşam 18.00 de Ankara’dan başlayan yolculuğunuz, ertesi akşam 19.00 civarlarında Kars garına giriş yapmanız ile son bulacaktır. Güne erken başlayan Kars halkına ayak uydurmak ve vakit kaybetmemek, gün ışığından uzun süre faydalanabilmek için gardan sonra hemen konaklayacağınız otele gitmeyi öneririz.

Otel odanıza hemen yerleşip, dinlenmeye de hemen başlamanız, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte şehrin 40 km kadar uzağındaki Ani Harabelerini görmeniz için yola çıkmaya sizi hazırlayacaktır.

Kars Çıldır Gölü etrafı 2018 yazında düzenlendi

Kars'ta Gezilecek Yerler

Doğu ekspresi ile Kars turunu  seçmek, benzersiz bir yolculuk deneyimi kazandıracaktır. Kars’a vardıktan sonra da kesinlikle görmeden dönmemeniz gereken kültür ve tarih dolu mekanlar bulunmaktadır.

Kars Çıldır Gölü etrafındaki sosyal tesis 2018 yazında da buradaydım. Tesis 10 numara Balıkçı Atalay'dan daha iyi

Kars Kalesi

Tek bir mekanda tüm şehrin ayaklarınızın altına serilmesi ve sokak sokak, adım adım gezmişçesine izleme imkanını sunan yer Kars Kalesi’nden başka bir yer değildir. Yılara meydan okuyan ihtişamını günümüze kadar taşımış olan Kars Kalesi’ne şehir merkezinden yürüyerek çıkabileceğiniz gibi aracınızla ya da taksiyle de kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Kaleyi ve kale içini gezip görmek isteyen misafirler için canlı müzik, yemek, çay gibi birçok hizmet sunan kafe-restoran sayesinde tarihin içinde eğlenceli vakit geçirmeniz mümkündür. Kalenin temizliği ve tarihi dokusunun korunması oldukça iyi durumda olmakla birlikte, yanınızda rehber varsa çok daha keyifli bir şekilde tarihin kokusunu içinize çekebilirsiniz.

Kars Kalesi manzarası, tüm şehri görebileceğiniz bir panoramaya sahiptir. Gezerken yanınızdan ayırmamanız gereken fotoğraf makineniz ile gördüğünüz eşsiz güzellikleri kalıcı bir şekilde fotoğraf karelerine yerleştirebilirsiniz.

Kars’a gelindiğinde görülmesi yerler arasında bulunan Kars Kalesi son derece şaşırtıcı ve dikkat çekici bir yer olarak karşımıza çıkmaktadır.  Kars Kalesi 1152 yılında Saltuklular tarafından yapılmış olup dik ve yamaçlı bir tepenin üzerine kurulmuştur.

Kars Kalesi iç ve dış kale olmak üzere iki kısımdan meydana gelmektedir. Kalenin etrafı 5 sıra surlarla çevrilmiş olup kentte görülmesi gereken önemli tarihi mekanlardandır.

Doğu Ekspresi ile Kars turu - Kars Kalesi yazın canlı müzik efsane oluyor

Sarıkamış Kış Turizmi Alanı

Kars’a kış aylarında gelirken, kayak yeteneğinizi dünyaca tanınmış olan Sarıkamış Kayak Merkezi’nin ihtişamında gösterebilirsiniz. Keyifli bir kış tatili için Sarıkamış Kış Turizmi Merkezi’ne uğramadan Kars’tan ayrılmamanızı öneririz.

Kars’a daha önce tarihi mekanlarını gezmek için geldiyseniz ikinci Kars seyahatinizi Sarıkamış Kış Turizmi alanına ayırmanız daha etkili olacaktır. Sadece görüp kaçılacak bir alan olmayıp, kış tatili için ideal bir alandır.

 Kristal kar taneleri ile taçlandırılmış olan kayak pistinin yanında konaklama, yeme-içme, eğlenme için de gerekli olan tüm mekanlar düşünülmüştür. Burada kış tatilinizi yaptıktan sonra geri dönmeyi düşünmek bile istemeyeceksiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi Kars kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunmaktadır. Özellikle son zamanlarda yoğun ilgi gören Sarıkamış Kayak Merkezi’nin sezonu Aralık ayında başlar, Nisan ayında son bulur.

Sarıkamış Kayak Merkezi Çamurlu Dağ’da yer almaktadır. Kayak merkezinin içerisinde toplam 844 metre uzunluğunda olan bir tesis bulunmaktadır. Bölgedeki teleski 750 kişi kapasitesine sahip olup kayak malzemeleri kiralamak mümkündür.

Kristal kara sahip olan Sarıkamış Kayak Merkezi sarı çam ormanlarıyla çevrilidir. Bölgede turistlerin konaklayabileceği pek çok tesis bulunmaktadır.

Doğu Ekspresi ile Kars turu - Kars Ani Harabeleri

Kars'taki Müzeler

Kars’ı gezerken Havariler Müzesi ve Kars Müzesi için mutlaka vakit ayırmanızı öneririz. Kars Müzesi, bahçesine girdiğiniz andan itibaren sizi içine çeken bir tarihi dokuya ve yoğunluğa sahip bir mekandır.

Kars Müzesi’nin çok büyük olmaması sizi yanıltmasın, içerisindeki tarihi ürünlerin ve materyallerin yoğunluğu, küçük bir alanın uzun sürede gezilmesine sebep olmaktadır. Müze personeli, gelen misafirlerine en kibar ve sıcak misafirperverlikleriyle davranmaktadır.

Havariler Müzesi ise Kars’ın görülmesi gereken diğer bir müze mekanıdır. Kilise olarak inşa edilmiş olan mekan daha sonra camiye ve müzeye dönüştürülmüştür. Farklı kültürleri misafir etmiş olan Kars’ta farklı dinler de iç içe yaşamışlardır.

Havariler Müzesinin mimarisi başta olmak üzere her köşesinde iki dinin ve iki farklı kültürün izlerine rastlayabilirsiniz. Kiliseden camiye dönüştürülen mekanlar arasında ihtişamı ve tarihi dokusunun korunaklı olması ile oldukça güzel bir deneyim kazandıracaktır.

Kars Müzesi

Kars Müzesi Doğu Anadolu Bölgesi’nin en zengin müzelerinden biridir. Arkeolojik eserler bölümü oldukça zengin olan Kars Müzesi’nde pek çok seramik eser ve bronz eser bulmak mümkündür.

Ayrıca birçok para, yüzük taşı, niş, çan, süslemeli ahşap kapı bu bölümde oldukça ilgi çekmektedir. Müzenin etnografik eserler bölümünde ise Kars halkının tarih içerisinde kullandığı eşyalar, mezar taşları, koç heykelleri ve farklı devirlere ait rölyefler sergilenmektedir.

Kurtarıcı Kilisesi Keseli Müzesi

Kurtarıcı Kilisesi 1035 yılında yaptırılmış olup 1771 yılında restore edilmiştir. Çan kulesinin ilave edildiği kilisenin dış cephesinde zengin motifler yer almaktadır. Kilisenin yarısı yıldırım çarpması sonucu yıkılmıştır.

Havariler Müzesi

932 yılında II. Abbas Tekver tarafından yapılmıştır. Dış cephesinde 12 havarinin rölyefleri yer alan Havariler Müzesi, 1579 yılında Osmanlı Devleti tarafından camiye çevrilmiş ve Kümbet Cami adını almıştır

Doğu Ekspresi ile Kars turu - Kars Ani Harabeleri

Fethiye Cami

Kars’ın merkezinde bulunan Fethiye Cami’sinin gezilip görülmesi gereken bir mekan olmasının en büyük sebebi, eskiden Ruslara ait olan taş binanın kiliseden camiye dönüştürülmüş olmasıdır.

Dışarıdan bakılınca ve minareler olmadığı düşünlünce taş bina mimarisinin Ruslar tarafından yapılmış olan bir kilise olduğu açıkça belli olmaktadır. Cami tek katlı bir mimariye sahiptir ve iç mekanda kiliseyle alakalı herhangi bir görünüm bulunmamaktadır.

Şehir merkezinde bulunan Fethiye Cami’sini, ilginç mimarisi ve içinde barındırdığı tarihi için mutlaka gezip görmelisiniz. Anı ölümsüzleştirmek için fotoğraf çekmeyi ihmal etmeyin. İçi ve dışı iki farklı kültürü ve dini ayrı ayrı yansıtmakta olduğundan her açıdan etkileyici bir mekandır.

Kars şehir merkezi

Harrani Türbesi

Harrani Türbesi, Kars’ın merkezine yakın konumuyla, ulaşım olarak sıkıntı oluşturmayan ve türbe ve çevresindeki külliyesi ile adım adım tarih içeren manevi bir mekandır. Zamanında buraya giren herkese ekmeği verilir ve dini sorulmazmış.

Dinimizin herkese açık ve cömert olduğunun en iyi göstergelerinden birini Anadolu’nun manevi Fatihi olarak anılan Ebul Hasan Harakani gelen herkese dergahının kapılarını açarak göstermiştir.

Manevi duygularınızı tarihin derinlikleri içinde bir kez daha güçlendirebileceğiniz ve aldığınız her nefeste bu maneviyatı hissedebileceğiniz Harrani Türbesi ve çevresini gezmenizi öneririz. Birkaç yıldır iyileştirme çalışmalarının yapıldığı mekanda bazı alanlar ziyarete kapalı durumda olabilmektedir.

Doğu Ekspresi ile Kars turu bu da değil:) 1984 model Reno arabayla İstanbul'dan İran'a,Gürcistan'a kadar gitmiştim

Menuçehr Camii

Ani Harabelerine gitmeden dönmeyenlerin kesinlikle görülmesi gerektiğini tavsiye ettiği Menuçehr Camii, Anadolu’daki ilk Türk camisidir. Bakıldığında Selçuklu mimarisine ait bir yapı olduğu hemen anlaşılan caminin konumu size başka yerde göremeyeceğiniz eşsiz bir manzara sunmaktadır.

Arpaçay, caminin penceresinden boylu boyunca görülebilmektedir. Karşıya baktığınızda ise Ermenistanı görebilirsiniz. Doğal güzelliği, tarihi, maneviyatıyla sizleri Menuçehr Camii ağırlamaya hazır olarak Ani Harabelerinin yakınında beklemektedir.

Ani emri olan Menuçehr tarafından 1072 yılında yaptırılmış olan Menuçehr Cami Selçuklu Devleti’nin Anadolu’da inşa etmiş olduğu ilk camilerdendir. Çok zengin bir görsele sahip olan caminin tavanları mozaik görünüme sahiptir. Renkli taşlar ve motiflerle bezenmiş caminin minaresi yıkılmıştır.

Kuyucuk Gölü Doğal Hayatı Koruma Alanı

Şehir merkezinden çok uzakta olmayan Kuyucuk Gölü Doğal Hayatı Koruma Alanı ulaşımı kolay bir yerdedir. Özellikle göçmen kuşların çok farklı çeşitlerinin uğrak noktası olan alan, koruma altına alışmış ve kuş gözlemcilerinin ziyaretine açılmıştır.

Kars’ın doğal güzelliklerinin hemen hepsini bir arada bulabileceğiniz yerde hayvanların varlığı doğallığa eşsiz güzellikler katmaktadır. Kars’a gidildiğinde görülmesi gereken mekanlar arasında üst sıralarda yer alan mekanda keyifli ve manzaralı zamanlar geçirmeniz mümkündür.

Bu dayı Kars'lı ozanlardan- Cebindeki fotoyu gösterdi başladı şiir söylemeye:)

Digor

Kars kent merkezine 42 km uzaklıkta bulunan Digor Kars’ın önemli tarihi mekanları arasında yer almaktadır. Digor’da Türk şairi Dede Korkut’un yaşadığı düşünülmektedir.

Digor çevresinde Orta çağdan günümüze ulaşmayı başarmış pek çok kilise bulunmaktadır. Digor yakınlarında bulunan Beş Müzesi ve Karabağ köyü ile Karabağ Müzesi pek çok ziyaretçiyi kabul etmektedir.

Surlar

Kuzey surları olarak bilinen surlar ilk olarak 972 yılında III. Ashot tarafından yapılmıştır. 977 ile 900 yıllarında II. Simbat tarafından restore edilmiş olan surlar 11.yüzyılda daha da güçlendirilmiştir.

Selçuklu motifleriyle süslenen surların kuzeyinde yer alan kapıya Aslanlı Kapı ya da Orta Kapı adı verilmektedir. Surların solunda yer alan kapıya Hıdırellez Kapısı, sağında yer alan kapıya ise Çifte Beden Kapısı veya Ejderha Kapısı adı verilmektedir. 

Ejderja Kapısı 12 yüzyıla gelindiğinde Selçuklu Devleti tarafından hastane olarak kullanılmış olup Anadolu’nun en eski hastanelerinden biri olarak gösterilmektedir.

Selçuk Sarayı

Selçuk Sarayı Ani Harabeleri’nin kuzeybatı ucunda yer almaktadır. Beş katlı olan sarayın üst katları yıkılmıştır. Ön yüzünde mozaik işlemelerin yer aldığı sarayın dış kapısında zengin mozaik süslemeler ve geometrik şekiller bulunmaktadır. Sarayın iç kısmında ise galeri, odalar, depolar ve çeşme bulunmaktadır.

Tigran Honentz Kilisesi

Nakışlı Kilise olarak da bilinen Tigran Honentz Kilisesi 1215 yılında Tiran Honentz tarafından yaptırılmıştır. Arpaçay Vadisi’ne bakan bir yamaç üzerine konumlanan Tigran Honentz Kilisesi’nin konik kubbesi 16 köşegenli kemerlerle hazırlanmıştır. Kilisenin dış yüzeyinde ise taş üzerine oyulmuş hayvan, bitki ve insan figürleriyle süslenmiştir.

Meryem Ana Katedrali

Ani Harabeleri merkezinde yer alan Meryem Ana Katedrali 939 yılında yapılmaya başlanmış ve 1001 yılında yapımı tamamlanmıştır. Meryem Ana Katedrali’nin mimarı Tiridates’tir. Tridates deprem sonrasında hasar gören Ayasofya’yı onaran mimar olarak bilinmektedir.

Ani’nin en büyük katedrali olan Meryem Ana Katedrali silindirik gövdeye ve 3 nefliye sahiptir. Katedral 1063 yılında Alpaslan tarafından camiye çevrilmiş ve adı Fethiye Cami olmuştur.

Doğu ekspresi treni

Taş Köprü

Kars Kalesi’nden bakıldığında göze çarpan yerlerden biri olan Taş Köprü Kars Çayı üzerinde geçiş sağlamaya yardımcı olmaktadır. Kale İçi Mahallesi ile Sukapı Mahallesi’ni birleştirmeye yardımcı olan köprü 1579 yılında Osmanlı padişahı III. Murat tarafından yaptırılmıştır.

Yanık Kilise

Yanık Kilise Ruslar tarafından 19. yüzyılda inşa ettirilmiştir. Etkileyici bir görsele sahip olan Yanık Kilise Sarıkamış’ta yer almaktadır. Sarıkamış Hükümet Konağı’nın yanında yer alan kilise İnönü Mahallesi’nde bulunmaktadır.

Ebu'l Hasan'ı Harakani Türbesi

Ebu’l Hasan’ı Harakani adına Kars’ta sık sık karşılaşmak mümkündür. Mevlana, Nakşıbendi ve Yesevi’nin manevi hocası olarak bilinen Harakani 1033 yılında savaşta şehit düşmüştür.

Ebu’l Hasan’ı Harakani Türbesi içinde 21 adet mezar bulunmaktadır. Anadolu’nun farklı noktalarından dua etmek için Ebu’l Hasan’ı Harakani Türbesi ziyaretçilerini kabul etmektedir.

Kars hem bulunduğu konum hem de geçmişinin çok eski dönemlere rast gelmesi nedeniyle pek çok tarihi ve doğal güzelliğe sahiptir. Kars’a geldiğinizde gezip görülmesi gereken pek çok mekan bulunmaktadır. 

Kars özellikle kış turizmiyle son derece gelişmiştir. Sarıkamış kış turizminin gerçekleştirildiği en önemli noktalardan biridir.  Kars’ta inanç, kültür, kış ve termal turizmi oldukça gelişmiştir. Eko turizmi içerisinde yer alan kuş gözetleme, botanik turizmi ve yayla turizmi Kars’ta önemli bir yere sahiptir.

Ayrıca kano, rafting, sörf ve yelkencilik sporları için Kars şehri idealdir. Olta balıkçılığı, av turizmi, dağ ve doğa turizmi Kars kentinin vazgeçilmezleri arasında yer almaktadır.

Asboğa Gölü

Asboğa Gölü Kars’ın Sarıkamış ilçesinde yer almaktadır. Şehrin doğal güzellikleri arasında ilk sırada yer alan Asboğa Gölü’nün turizme kazandırılması için ilde önemli çalışmalar yürütülmeye devam etmektedir.

Kars merkezine 11 km’lik uzaklıkta bulunan Asboğa Gölü’ne ulaşmak oldukça kolaydır.  Asboğa Gölü doğal su kaynaklarından meydana gelen Kars’ın keşfedilmeyi bekleyen önemli doğal güzelliklerinden biridir.13.800 metrekarelik bir alana sahip olan Asboğa Gölü Kars gezisinde mutlaka görülmesi gereken yerlerden biridir.

Kars Çayı

Kars’ta gezilecek doğal güzelliklerden biri de Kars Çayı’dır. Kars Çayı’nın etrafında Kars’a ait pek çok tarihi yapıyı görmek mümkündür.

Kümbet Cami, Evliya Cami ve Havariler Kilisesi Kars Çayı’nın etrafında yer alan tarihi güzelliklerdir. Kars Çayı boyunca etraftaki kalıntıları inceleyerek ve yürüyerek Kars merkeze ulaşmanız mümkündür.

Çıldır Gölü

Kars’ta kış turizminde önemli bir yere sahip olan Çıldır Gölü kış oyunları açısından oldukça ilgi çekici bir merkezdir. Van Gölü’nden sonra ikinci en büyük göl olma özelliğine sahip olan Çıldır Gölü Ardahan ve Kars sınırları içerisinde yer almaktadır.

123 km’lik bir alan sahip olan Çıldır Gölü Doğu Anadolu Bölgesi’nin en büyük tatlı su gölü olma özelliğine sahiptir. Kış aylarının gelmesiyle birlikte donan Çıldır Gölü tıpkı bir kara yolu halini almaktadır.

Çıldır Gölü’nün en derin noktası 42 metredir. Çıldır Gölü’nün popülerleşmesiyle birlikte pek çok aktivite yapılabilir hale gelmiştir. Özellikle atlı kızak Çıldır Gölü’nün çok sevilen aktiviteleri arasında yer almaktadır. Donmuş Çıldır Gölü’nde balık tutmak çok tercih edilen  aktiviteler arasında yer almaktadır. Bu aktivite hem macera hem heyecan hem de lezzet açısından turistlere büyük bir zevk yaşatmaktadır.

Cıbıltepe Kayak Merkezi

Cıbıltepe Kayak Merkezi Kars Sarıkamış’ta yer almaktadır. Cıbıltepe Kayak Merkezi yakın illerden gelen turistleri ağırlamaktadır. Çok yoğun olmayan kayak merkezi muhteşem bir doğaya sahiptir. Çamlar arasında kalan kayak merkezi beyaz örtüsüyle harik bir görüntüye sahiptir. 

Kars il merkezine sadece 55 km uzaklıkta bulunan Cıbıltepe Kayak Merkezi Çamurlu Dağ bölgesinde yer almaktadır. Diğer kayak merkezlerinden ayrılan Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde konukevlerinde konaklama imkanı sunulmaktadır.

Kristal karlara sahip olan Cıbıltepe Kayak Merkezi’nde kayak malzemeleri kiralayabilme imkanı sunulmaktadır. Kayaktan daha çok doğasıyla büyüleyen Cıbıltepe Kayak Merkezi turistlere ev sahipliği yapmaktadır.

Doğu ekspresi treni

Kurbanağa Mağarası

Kars Aladağ bölgesinde keşfedilen Kurbanağa Mağarası 2.000 metre yüksekliğe sahiptir. Kurbanağa Mağarası’nda paleolitik çağdan kalma resimler ve Tunç Devri’ne ait çanak çömlek ve avlanma malzemeleri resimleri bulunmaktadır.

11.30 metre derinliğindeki Kurbanağa Mağarası, 8.50 metre bir genişliği sahiptir. Kurbanağa Mağarası girişiyle de dikkat çekmektedir. Mağaranın girişi 4.50 metredir.

Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı

Kars Merkez Ortakapı Mahallesi’nde yer alan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı 19. yüzyılın ilk yarısında yapılmıştır. Osmanlı Dönemi’nin önemli yapılarından olan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı 1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı esnasında karargah olarak kullanılmıştır.

2001 yılından itibaren Kars Valiliği Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı’nı restore etmiştir. Günümüzde galeri olarak hizmet sunan Gazi Ahmet Muhtar Paşa Konağı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır.

Susuz Şelalesi

 Susuz Şelalesi Susuz Ardahan karayolu üzerinde yer almaktadır. Bölgenin en yüksek düşüşünün sağlandığı şelale çevresinde herhangi bir kullanım alanı bulunmamaktadır. Susuz Şelalesi için gerekli düzenlemeler yapıldığında tatilciler için önemli bir seçenek olacaktır.

Sarıkamış Ormanları

Kars’ın önemli bölgelerinden biri olan Sarıkamış ormanlarla kaplıdır. Doğal güzellikleriyle ünlü olan Sarıkamış Ormanları siyah, ser volkanik çamlarla kaplıdır.

Kars’ın kış sporları merkezi olması nedeniyle orman içerisinde iki tane Telesiej tesisi bulunmaktadır. Günübirlik tatilciler oldukça ideal olan bölgede kışın atlı kızaklara binebilir ve karlarla kaplı Sarıkamış’ı gezme imkanına sahip olabilir.

Kars Kuş Gözlem Alanları

Kars doğal güzellikleri nedeniyle önemli bir turizm merkezi haline gelmiştir. Pek çok gölde kuş gözlemi yapılabilmektedir. Çıldır Gölü, Balık Gölü, Kuyucak Gölü bölgenin en önemli kuş gözlem alanları olarak karşımıza çıkmaktadır.

Balık Bölü 3400 metrekare yüzölçümüne sahip göllerden biridir. 2235 metre rakıma sahip olan göl koruma altındadır. Tatlısu gölü olan Balıklı Göl önemli kuş alanlarından biri olma özelliğine sahiptir. 10 çift dikkuyruk ve diğer önemli kuş türlerinin yer aldığı göl her yıl pek çok kuş gözlemcisini ağırlamaktadır.

Kuyucak Gölü kuş gözleminin yapıldığı diğer bir göldür. 1627 rakıma sahip olan göl koruma altındadır. 219 metrekare yüzölçümüne sahip olan göl tatlısu gölü olarak geçmektedir. Kars-Akyaka yolu üzerinde yer alan Kuyucak gölü küçük bir göldür. Düz bir ovaya konumlanan göl suyu asitlidir. Bu durum ise gölde balık yetişmesini engeller. Göl su kuşları için tam bir beslenme yeridir. 12 kuş türünün yaşadığı gölde 2 çift dikkuyruk görmek mümkündür.

Diğer bir kuş gözlem alanı ise Çıldır Gölü’dür. Tatlısu gölü olan Çıldır Gölü’nün çevresi çıplaktır. Van Gölü martısı ve Angıt Çıldır Gölü’nde yaşamlarını sürdüren önemli kuş türleridir.

Katerina Av Köşkü

1877-1878 Osmanlı Rus Savaşı esnasında Kars kenti Askeri Garnizon bölgesi olarak ilan edilmiştir. Bu dönemde pek çok yapı yapılmaya başlanmış ve halk arasında Katerina Köşkü olarak anılan Av köşkü yapılmıştır. 

Özgün bir mimariye sahip olan Katerina Av Köşkü ormanların içerisinde yer alan önemli turizm merkezlerinden biridir. Pek çok turist Katerina Av Köşkü’ne özel araçlar veya tur otobüsleri aracılığıyla ulaşım sağlamaktadır.

Katerina Av Köşkü’nün en dikkat çeken özelliği ise yekpare ağaç kullanılarak yapılmış olmasıdır. Yapıda hiçbir şekilde çivi kullanılmamıştır. Köşk günümüzde de özelliklerini korumaya devam etmektedir.

Kars Yaylaları

Kars yayla turizmi açısından da çok tercih edilen bölgelerden biridir. 33 tane yaylaya sahip olan Kars ilinde pek çok kişi yayla turizminin keyfini çıkarmak ve Kars’ın güzelliklerini keşfetmek için bölgeyi tercih etmektedir.

Ani Harabeleri

Kars’ın en önemli turistik yerlerinden biri de Ani Harabeleri’dir. 2012 yılında UNSECO tarafından dünya mirası geçici listesinde almaya hak kazanan Ani Harabeleri 2016 yılından itibaren dünya mirasına alınmıştır.

Arpaçay’da yer alan Ani Harabeleri’nde 8 adet kilise ve bir adet cami hala ayaktadır. 2500 yıllık bir tarihe sahip olan ören yerinde turistler zaman yolculuğuna çıkarak eşsiz bir keşif yaşama imkanına sahip olmaktadır. 

Kars kent merkezine 48 km uzaklıkta bulunan Ani Harabeleri çok dikkat çekici yapılardan biridir. Ani Harabeleri Ocaklı köyü yakınında yer alan Türkiye-Ermenistan sınırına oldukça yakın olan Arpaçay nehrinin kenarında konumlanmıştır.

Ani Harabeleri’nin yapılışı M.Ö 350-300 yıllarına denk gelmektedir. Ani Harabeleri Ermeni Hristiyan inanışlarına göre kutsal sanılmaktadır. Ani Harabeleri’nde kilise ile Selçuklu eserleri yan yanadır.

Ani Harabeleri adını Roma ve Eti Tanrıları’ndan almıştır. Bir kale kenti olarak kurulmuş olan Ani Harabeleri 10 yüzyılda bazı Ermeni hükümdarlara başkentlik yapmış önemli bir kenttir. Ani Harabeleri’ni ele geçiren kavimler tarafından sürekli yenilenen kent uzun yıllar askeri amaçla kullanılmıştır.

1064 yılına kadar Bizans yönetiminin elinde kalan Ani Harabeleri daha sonra Selçukluların eline geçmiştir. Ani Harabeleri konumu nedeniyle son derece ilgi çekici olmayı başarmıştır. İpek Yolu geçişinde olan Ani Harabeleri ticari ve askeri bakımdan oldukça büyük bir öneme sahiptir.

Ani Harabeleri pek çok saldırı ve depreme tanıklık etmiştir. Bu nedenle harabe haline gelen şehrin en önemli eserlerinden biri Ani Katedrali’dir. 1001 yılında yapılmış olan katedral 1064 yılında Alparslan tarafından camiye çevrilmiştir.

Ani Harabeleri’nin doğu kısmında Surp Kırkor kilisesi bulunmaktadır. Şu an oldukça iyi bir durumda olan Surp Kırkor Kilisesi fresklerle süslenmiştir.  Keçeli Kilise ve Surp Hovannes Kilisesi de Ani Harabeleri içerisinde yer alan kiliselerdir.

Ani Harabelerine gitmek için günün erken saatlerini tercih etmenizi öneririz. Şehirden yaklaşık olarak 40 km kadar uzakta olan bu mekana gidiş için, turla Kars’a gittiyseniz, tur şirketi size yolculuk araçlarını hazırlayacaktır.

Kendi imkanlarınızla Kars’ta gezecekseniz, Ani Harabelerine araç kiralayarak ya da taksi tutarak gidebilirsiniz. Her ikisi de yolun uzak olmasından dolayı yakın fiyatlara mal olacaktır. Yolu tanımıyorsanız ve kış aylarında Kars’ta bulunduysanız, güvenliğiniz için bölgeyi tanıyan bir taksi ile yolculuk yapmanızı öneririz.

Ani Harabelerine giriş, müze kartı olanlar için ücretsizdir. Burası açık hava müzesi olarak korunmakta ve ziyaretçi kabulü yapmaktadır. Doğal olarak korunaklı bir yapısı olan Ani Harabelerinin üç tarafı vadilerle çevrilidir.

Burada Arpaçay olarak bilinen su kaynakları da bulunmakta olduğundan yerleşim bölgesi olarak ideal bir ortam oluşmuştur. Ani Harabeleri olarak adlandırılan bölge, Ani Antik Kenti olarak da bilinmektedir ve gerçekten de tam anlamıyla bir şehri, tarih kokan havasıyla karış karış gezip bu derinlikte kaybolabilirsiniz.

Kars Büyük Katedral

Kars Büyük Katedral şehrin en merak edilen tarihi güzelliklerinden biridir. M.S. 900 yılında yapımına başlanan büyük katedral sağlam bir mimariye sahiptir.

Yapımında kesme taşların kullanıldığı katedralin mimarı Tridat’tır. 1060 yılında Alparslan tarafından camiye çevrilen katedral Fethiye Camii adını almıştır.

Kars Beylerbeyi Sarayı

Kars Beylerbeyi Sarayı Kars Kalesi’nin eteklerinde bulunmaktadır. Son derece köklü bir tarihe sahip olan saray Kars’ın turistler tarafından çok ziyaret edilen yerlerinden biridir. 1579 yılında Lala Mustafa Paşa tarafından inşa edilen saray Kars merkezde yer almaktadır.

Herkesin kolayca ulaşım sağlayabileceği Kars Beylerbeyi Sarayı kesme taş ve moloz taş kullanılarak inşa edilmiştir. Pencerelerde yuvarlak kemerlerin bulunduğu sarayın ön giriş kapısında yuvarlak kemerlere yer verilmiştir. Yıkılmış bir halde günümüze gelmeyi başaran Kars Beylerbeyi Sarayı turistler tarafından oldukça ilgi görmektedir.

Genç Kızlar Kilisesi

Kars Arpaçay nehri kıyısında yer alan Genç Kızlar Kilisesi görülmeye değer eşsiz bir güzelliğe sahiptir. Doğanın içerisinde sakladığı eski yapılardan biri olan Genç Kızlar Kilisesi Türkiye ile Ermenistan sınırına oldukça yakındır.

Sarp kayalıkların üzerinde yer alan kilise kervan yolu üzerine yapılmıştır. 13. yüzyıl eserlerinden olduğu düşünülen Genç Kızlar Kilisesi geometrik süslemeler nedeniyle göz alıcı bir güzelliğe sahiptir. Ulaşım açısından biraz zor gelinse de özel araçla Genç Kızlar kilisesine ulaşmak mümkündür.

Topçuoğlu Hamamı

Kars merkezde yer alan Topçuoğlu Hamamı Kars Çayı’nın kıyısındadır. 1742 yılında inşa edilmiş olan Topçuoğlu Hamamı’nın içerisinde niş süslemelere ve sağır kemerlere yer verilmiştir.  Klasik hamamlardan çok farklı olan Topçuoğlu Hamamı restore edilerek kültür merkezi haline getirilmiştir.

Camuşlu Kaya Resimleri

Kültür turizmi için oldukça önemli bir yere sahip olan Camuşlu Kaya resimleri Kars’ın Kağızman ilçesinde bulunmaktadır. Bölgenin en eski yerleşim yerlerinden biri olan Camışlu Kaya yapılan arkeolojik kazılar sonrasında M.Ö 13000 yıllarından kaldığı tespit edilmiştir.

Son derece realist resimlere sahip olan Camuşlu Kaya ilgi çekicidir. Mağaralarda yer alan iki adet sert granit taş blok üstüne yapılan keçi ve geyik resimleri kazıma tekniği ile uygulanmıştır.

Kars’a turistik amaçlı gelen kişiler Kağızman ilçesine uğradıklarında mutlaka Camuşlu Kaya resimlerini görmelidir. Realist resimleriyle dikkat çeken bölge kültür turizmi açısından önemli bir yere sahiptir.

Kars'ı Karış Karış Gezecek Zamanınız Olsun

Kars’a gittiğinizde birkaç günün size yetmediğini göreceksiniz. Adım attığınız her sokakta tarihi ve kültürel bir mekanda kendinizi bulacak ve tarihin dokusunu her yerde görebileceksiniz.

Bazı mekanların şehir merkezinden uzak olmasından dolayı birkaç içerisinde tüm eşsiz mekanları görmeyi yetiştiremeyebilirsiniz. Kısıtlı bir zamanınız olmadan en azından bir hafta gibi bir süre için buraya gelmeniz, eksiksiz bir gezi, planlayabilmeniz için yeterli olacaktır.

Birkaç gün için Kars’a geldiyseniz, şehir merkezindeki mekanları gezebilir, Kars’a özgü yöresel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Şehir dışındaki mekanlar için daha sonra Kars’a tekrar gelmeyi gezi planlarınızın içinde yer vererek Kars’tan ayrılabilirsiniz.

Doğu Ekspresi ile Kars’a gelmeniz bile unutulmaz bir gezi deneyimini sizlere yaşatmaya yetecektir. Eğere gezmek için daha fazla vaktiniz kalsın istiyorsanız dönüş planınızı uçak ile yapabilirsiniz.

Kars Kalesi yanındaki kafelerde içinizi ısıtabilirsiniz.

Kars Restoranları

Kars Kaz Evi

Kars Kaz Evi şehrin en sevilen restoranlarından biridir. Menüsünde yer alan yöresel lezzetler nedeniyle çok popüler hale gelen mekanda kaz yemeği yemek mümkündür. 

Kaz Evi’nde kaz yemeğini bütün şeklinde yiyebileceğiniz gibi bulgur üstünde de sipariş edebilirsiniz. Hengel ve mantı çeşitlerinin de bulunduğu restoranda Kars tatlısı olan umaç helvasını mutlaka yemelisiniz.

Hanımeli Lokantası

Kars yöresel lezzetlerini tatmak için Kars Hanımeli Lokantası’nı tercih edebilirsiniz. Otantik bir yapıya sahip olan Hanımeli Lokantası’nda Kars yöresel lezzetlerini tadarken canlı müzik keyfini de yaşayabilirsiniz.

Lokantada piti yemeği, erişte aşı çorbası, yaprak sarması, kaz eti, umaç helvası gibi çok sevilen Kars lezzetlerini bulmak mümkündür. Kars yöresel lezzetlerini yerinde tatmak için Hanımeli Lokantası idealdir. Hoş bir ambiyansa sahip olan lokantada Kars lezzetlerini tadarken müzik dinleyerek yemek yeme imkanına sahip olabilirsiniz. Hanımeli Lokantası Kars Ortakapı’da yer almaktadır.

Doğuş Ocakbaşı

Kendin pişir kendi ye usulü ile çalışan Doğuş Ocakbaşı birbirinden özel lezzetleriyle konuklarını ağırlamaktadır. Modern ve derli toplu bir şekilde tasarlanmış olan mekanda ızgaralar son derece leziz bir şekilde hazırlanmaktadır.

Oturduğunuz masalarda yer alan ızgaralar üzerinde etlerinizi pişirme imkanına sahip olabilirsiniz. Mekanın kendi çiftliklerinden getirmiş olduğu etlerin tadına doyulmuyor.

Izgaranın yanı sıra meze, pide ve lahmacun çeşitleri de konukları bekliyor. Sadece yemekleriyle değil tatlılarıyla da ön plana çıkan mekanda Antep usulü tatlı çeşitleri yaygın olarak tüketilmektedir.

Kamer

Kars’ın önemli mekanlarından biri de Kamer’dir. Soslu bonfile, soğan kebabı, çökertme kebabı, piti yemeği, Çin Seddi ve kaz yemekleriyle dikkat çeken mekanda en iyi hengeli bulmak da mümkündür. 

Ayrıca meşhur yöresel lezzetlerden olan patlıcanlı çorba ve kesme aşını da Kamer’de yiyebilirsiniz. İkramlarında sundukları zetinyağlı mezeler Kars lezzetleri hakkında önemli bir fikir vermektedir.

Düşler Sokağı Balık Evi

Balık sevenler için Düşler Sokağı Balık Evi oldukça önemli bir alternatif olacaktır. Son derece mütevazi bir şekilde tasarlanmış olan Düşler Sokağı Balık Evi Ortakapı’da yer almaktadır.

Sadece balık çeşitlerinin yer almadığı mekanda farklı lezzetleri de tatmak mümkündür. Balığın yanı sıra kebaplar, çorbalar, güveçler ve yaprak ciğerini Düşler Sokağı Balık Evi’nde bulabilirsiniz. Mekan kalabalık gruplar için oldukça idealdir. Ayrıca mekana özgü özel soslu salatalar da son derece lezzetlidir.

Kars Ayaz Restaurant

2016 yılından bu yana Kars’ta hizmet sunan Kars Ayaz Restaurant birbirinden güzel yöresel lezzetleriyle hem Kars halkını hem de turistleri ağırlamaktadır. Atatürk Caddesi’nde yer alan Kars Ayaz Restaurant davet ve organizasyonlar için oldukça idealdir.

Kaygısız Ocakbaşı

Uzun yıllardan beri Kars lezzetlerini insanlarla buluşturan Kaygısız Ocakbaşı 1974 yılından bu yana hizmet vermektedir. Izgara, pide çeşitlerinin yer aldığı Kaygusuz Ocakbaşı’nda simit kebabı, tavuk dolması, biftek sarma ve Akçaabat köfte gibi specialler dikkat çekmektedir.

Kaygısız Ocakbaşı’nda yöresel lezzetleri bulmak mümkündür. Çiğ köfte, pörtletme, kaz eti, piti, içli köfte, garnitür ve tatlılar oldukça lezzetlidir. Yöreye özgü Kars kahvaltısını Kaygısız Ocakbaşı’nda yapabilirsiniz. Kars peynirini tatmak için oldukça ideal bir yer alan Kaygısız Ocakbaşı’nda birbirinden lezzetli yemekler yiyebilirsiniz.

Kars'ta gezilecek yerler - Çıldır Gölü

Doğu Ekspresi Son Sözler

Doğu Ekspresi tren yolculuğu son zamanlarda ciddi şekilde fenomen oldu. Kimileri bu yolculuğu çok yorucu bulurken, zaman sorunu olmayan ve benim gibi sadece macera peşinde koşup inanılmaz hatıralar biriktirmek isteyen kişiler doğu ekspresi bileti bulmak için aylar öncesinden planlar yapıyor. O kadar uzun yolu çekemem ben keyfime düşkün biriyim ve zaman sorunum var diyenlere Kars’a doğu ekspresi ile gitmek yerine uçakla gitmesini tavsiye ediyorum. Doğu ekspresi ücretleri uçak biletine nazaran çok daha uygundur. 

"Doğu Ekspresi" Hakkındaki Genel Yorumlar (163)

Gamze 9 Aralık 2018 Pazar
gamze sorkulu 😅
Enes ERDAĞ 9 Aralık 2018 Pazar
Doğu ekspresini çok istiyorum çünkü dağları dereleri doya doya seyrederek yolculuk yapmaya bayılırım sabah gün ışığının camdan süzülerek beni uyandırması bile bremi heyecanlandırıyor bir yere ulaşmak istemiyorum sadece o yolu yaşamak istiyorum bir gün içinde 4mevsimi yaşamak istiyorum ve bir gün içinde 5.6 tane il gezmiş gibi olacağım vagonda ki diğer kişilerle tanışıp farklı kültürler arkadaşlık kurmak istiyorum.
Berkehan Koçoğlu 9 Aralık 2018 Pazar
Daha once hic trene binmemistim ve doğu ekspresini öncelerden duyup araştırmistim ölmeden gerçekten yapmak istedigim seylerden birisi ama ogrenci oldugum icin maliyet konusunda cekinceler yasiyordum sonucta sadece bilet ucreti yok gezmek isteyecegiz bunlar hep masraf bu cekilisi ogrenince sansimi denemek istedim umarim guzel seyler olur :)Ahmet Berkehan KoçoğluInstagram: kocoglubrkhn
Selma Zelhaoğlu 9 Aralık 2018 Pazar
Ablamla uzun süredir planlarımız arasında ama bi türlü denk getiremedik :( umarım bize çıkar 😍
özge yıldız 8 Aralık 2018 Cumartesi
Seyahat etmeyi çok seviyorum. farklı yerler görmek, eğlenmek çok hoşuma gidiyor. Doğu ekspresi uzun zamandır seyahat listemde ve beni heyecanlandıran bir seyahat planı. Fotoğrafları bile faklı ve masalsı bir bir deneyim olduğunu hissettiriyorken gerçekten orada olmak eminim harikadır :)instagram:ozgicim
Meliha köksal 6 Aralık 2018 Perşembe
Baba toprakları Erzincan'dan geçiyor ve en son yolculuğunu rahmetli babam Doğu ekspresi ile yapmıştı çok mutlu olmuştu.Rüyamda mistik bir şekilde ani harabelerinide görmüş biri olarak neden olmasın.eşim ve oğlumla güzel bir seyahat düşlüyorum.
Gül Özdeniz 3 Aralık 2018 Pazartesi
Doğu Ekspresi çünkü yıllar önce yaptığım İstanbul - Bilecik arası tren yolculuklarını özlüyorum .Her geçtiğim yer de hayal kurmayı doğanın ne olduğunu kendim öğrenmeyi, istasyonlardan çıkmak için hazırlanan trenlere görevliler tarafından çalınan düdükleri tekrar duymak istiyorum. Farkli yerleri görmek, keşfetmek , aynı coğrafya da daha nasıl hayatlar olduğunu gormek istiyorum Bunları da 3 saatte degil de 25 saatte yaşamak en büyük hayallerimden birisi. Gül Özdeniz
Burcu 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresi deneyimi harika olmalı , bu yüzden çok istiyorum Burcu Menekşe
Fatih Taşkesen 21 Kasım 2018 Çarşamba
Bu mevsimlerde özellikle özellikle tren yolundaki manzaranın çok güzel olduğunu söylüyor herkes kış döneminde karla kaplı olduğu zaman bende özellikle yolda olmak benim için Bir çeşit terapi o his beni rahatlatan bir şey bu sayede hem güzel bir yolculuk yapıp hemde ilk defa karsa gidip oraları gezip tanımak istiyorum. Fatih Taşkesen
Şenay akın 21 Kasım 2018 Çarşamba
Herkesin bi kaç hayali vardır elbet. Benimde “Allahım bi atanayım da şu Doğu ekspresini yapayımdı” 🙏🏻Daha atanmak nasip olmadı ama keşfetime düştünüz. Dedim Şenay bak bu işaret💪🏼O yüzdem Doğu ekspersi hayali olan biri kazanmalı 🤷🏻‍♀️Yanlış miyim😇
sedat.ayoglu 21 Kasım 2018 Çarşamba
Merhabalar ✋Nasıl başlasam bilmiyorum .Bu geziyi istiyorum çünkü küçüklüğümden beri hep karsa gitmek istemişimdir şaka gibi gelmesin bu doğru.Çünkü harittada hep bakip böyle bir yer türkiyede var ve kimse burası yokmuş gibi davraniyor türkiyede ilk keşfetmek istedigim yerdi.Büyüdüm ama araya sürekli biseyler girdi olmadi falan .Ama inaniyorum bu gezi çıkarsa çok iyi olur çünkü oranin insanlarinida merak ediyorum üstelik trenle olmasi beni heyecanlandiriyor .Allah rızası için bana verin bir arkadaşımda var orda onu görmek çok isterim.Hem kandildede dua ettim umarim çikar .Çıkmazsada caniniz saolsun be abi 🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿🌿
Betül Can 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü, yolculukları çok severim, Dünyayı gezmeye ülkemizden başlamak gerek ve bence bana unutulmaz bir deneyim sağlayacak.
Fatma Üre 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğayla iç içe sakın huzurlu bir yolculuk için doğu ekspres
Doğan Ünal 21 Kasım 2018 Çarşamba
Merhaba, Doğu ekspresi ile yolculuk yapmayı yıllardır istiyırum ve hem vakit bulamıyodum hem de tek başıma gitmek istemiyodum. Bi kış gününde o anı yaşamak en büyük eğlencem olabilir. Yanımda gidecek biri de olduğuna göre geriye sadece 2 bilet kalıyor. Doğan Ünal
Mery 21 Kasım 2018 Çarşamba
Arkadaşımla uzun zamandır hayalini kuruyoruz ama işten ve okuldan bir türlü fırsat bulamadığımız için asla gidemedik.Aşırı aşırı aşırı gitmek istiyoruz nolurrr bize çıksın noluuurrrr 🙏🏻🙏🏻🙏🏻😍
Zeynep Toraman 21 Kasım 2018 Çarşamba
Merhaba uzun tren yolculuğunu deneyimlemek ve Kars'ın doğal ve Tarihi yerlerini görebilmek için müthiş bir fırsat umarım iki kişiden biri Ben olurum şimdiden teşekkür ederim 😌 Zeynep Toraman
Halil şaşmaz 21 Kasım 2018 Çarşamba
Sadece çiftçilik yapıyorum ve hiç görme caktim zamanım olmadı ama. Çıkarsa gidecem bu sefer inşallah
Esra Şatana 21 Kasım 2018 Çarşamba
Hayatım boyunca hep trenle yolculuk yapmak istedim ama hiç yapamadım maalesef. Eğer farklı yerler geziceksek kendi ülkemizden başlamamız gerektiğini düşünüyorum ve özellikle doğu taraflarını, Karsı fazlasıyla görmek istiyorum! Doğu ekspres ve bu çekiliş benim için büyük bir şans olabilir☺️Umarım çekiliş bana çıkar, çok mutlu olurum..
Gizemnur Akyatan 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresi Kars! Hayalim. Her insanın bir hayali vardır benim de hayalim gezmek ama gezmeye ülkemin eşsiz guzel topraklarından baslamak istiyorum. Önce kendi ülkemi tanimak ögrenmek istiyorum. Farkli kültürleri tanımak ögrenmek yeni yerler görmek ufkumu genişletmek hayalim. Hayalimi gerçekleştirmem de bana yardımcı olun lütfen .
Arif arslantekin 21 Kasım 2018 Çarşamba
Etiketlediğim arkadaşlarımdan biriyle gitmeyi düşünüyorum ikimizde doğayı ve gezmeyi çok seviyoruz ayrıca Erzurum'dan geçerken cağ kebabı denemek istiyorum en önemlisi de taşıt farketmeksizin seyahat etmeyi çok seviyorum
Betül TEMİN 21 Kasım 2018 Çarşamba
Kars’a gitmek istiyorum, abim orda askerlik yaptı be kuzenim orda üniversite okudu. Gezip görmek istiyorum. Yöresel lezzetlerini tatmak istiyorum. Ve en yakın arkadaşımla hayalimiz Doğu ekspresine binmek. Ve ayrıcaa nişanlım Ardahan da asker onu da görmüş olurum:)) Betül TEMİN instagram:ecb.gebes
Betül 21 Kasım 2018 Çarşamba
Kars’a gitmek istiyorum çünkü abim orda askerlik yapmıştı ve kuzenim orda üniversite okumuştu, o yüzden çok merak ediyorum. Görmek istiyorum. Yöresel lezzetlerini tatmak istiyorum. Aynı zamanda nişanlım Ardahan’da asker şuan onu da görmüş olurum, güzel olur:) Betül TEMİN İnstagram: ecb.gebes
Hümeyra USLU 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu Ekspresi’ni denemek istiyorum çünkü Türkiye’nin en batısında yaşıyorum ve doğuyu hep merak etmişimdir.Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seviyorum. ☺️
Hamra uslu 21 Kasım 2018 Çarşamba
Geçen kıştan beri arkadaşlarımla hayalini kurduğumuz,güzel anılar olarak heybemize dolmasını istediğim bi gezi doğu ekspres.Herkes batıya hayranlık duyarken doğu ekspresle tren deneyimi yaşayıp doğudan bi yer görmek harika olur.Hamra uslu
Merve Dzltn 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü yolculuk yapmak- hele trenle seyahat etmek ve bambaşka duygularla keşfetmek, insanları tanımak benim için dünyadaki en büyük zevktir.
Hanife 21 Kasım 2018 Çarşamba
Kars Akyaka’da 3 sene görev yaptım. İlk görev yerim olması sebebiyle benim için özel bir yeri vardır Kars’ın. Seviyorum tren yolculuklarını, Akyaka Kars arası tren kullanırdık ve bu yolculuklar hayatımdaki en güzel en tatlı yolculuklardı. Hanife kurt ülkü
Mahire Nur Şahin 21 Kasım 2018 Çarşamba
Şehrin🏙 temposundan uzaklaşıp elimde bir fincan kahve ☕️ ile müthiş manzaralar 🏞eşliğinde tren 🚂 yolculuğu yapmak bol bol en güzelinden fotoğraflar 📸çekmek kim istemez 🤔Bir yandan üniversite 🏢 bir yandan hastane 🏥 nöbetler 👩🏼‍⚕️derken insan kendini düşünecek fırsat bulamıyor.Bu yolculuk 🧳 bana benliğimi hatırlatacak 😌huzur verecek 👍🏻dinlendirecek 💆🏼‍♀️güzel deneyimler ,arkadaşlıklar 👭👬kurup harika vakit geçirmek için olağanüstü bir fırsata dönüşecek ✔️Diyeceğim o ki inanılmaz tatile 🏔🏕 ihtiyacım olan bu zamanlarda ⏱ böyle bir hediye 🎁 kazanmak🎉daha ne isteyebilirim ki🙇🏼‍♀️Herkese şimdiden bol şans 🍀
Yesim polat 21 Kasım 2018 Çarşamba
Dogu ekspresine gitmek istiyorum cunku macera yasamak hayati anlamak icin bir firsat. Ani yakalamak dunyaya neden geldigini sorgulamak farkli hayatlarda kavrularak kisisel aromani bulmani saglayacak bir yolculuk 💛
Tuba 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlenmek istiyorum çünkü fotoğrafçılık okuyorum ve ne kadar deneyim edinirsem mesleğime o kadar katkısı olacağı için bütün fırsatları değerlendiriyorum 💚
Ayşenur Erdinç 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresi deneyimlemek istiyorum çünkü; 24 saat sürmesine rağmen bitmesini istemediğim huzur dolu bir yolculuk olacağına inanıyorum :)
Özlem 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü gezmeyi çok seviyorum, Kars’ı görmek çok istiyorum, yolculuk yapmayı çok seviyorum
Vecihe Tekbaş Turna 21 Kasım 2018 Çarşamba
Çocukluğumdan beri beni en çok mutlu eden seyahatlerimiz tren yolculukları oldu, neden birkez daha orta yaşımda tatmayayım bu duyguyu..Vecihe Tekbaş Turna
Fırat çeçen 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresine gitmek istiyorum çünkü kafa dinlemek istiyorum soğuk havada o sıcacık manzarayı tadıp herseyi unutmak istiyorum bir süre güzel fotoğraflarla da güzel bir anı olarak kalmasını umuyorum Fırat Çeçen
Mustafa Bayrak 21 Kasım 2018 Çarşamba
Üniversite öğrenimimin ilk iki yılında Kars'taydım. Havası soğuk ama insanları bir o kadar sıcak bir memlekettir. Kaç yıldır gitmek istiyorum ama bir türlü nasip olmadı. Özlenen günler var. Doğu ekspresi ile gitmekte bir ayrıcalık. Umarım bana çıkar.
İftikhar Aliyev 21 Kasım 2018 Çarşamba
Tren yolculuklarına özel bir tutkum var. Uzun zamandır planladığım bir gezi doğu turu.
Dilan Nilifırka 21 Kasım 2018 Çarşamba
Daha önce doğu ekspres yolculu yapmadım daha doğrusu trenle uzun yolculuk yapmadım böyle bir maceraya katılmak isterim benim için çok güzel bir değişiklik yenilik olucak 🙏🏻
Hanife aydın 21 Kasım 2018 Çarşamba
Yolculuğu deneyimlemek bana çocukluğumu hatırlatacak treni İzmit Eskişehir arası kullanıp hep yolun kısa olduğundan şikayet ederdim. Hanife aydın
Halil elcik 21 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresine binmek istiyorum için karın doğayla buluşmasını görmeyi çok istiyorum. Doğun kültürel ve etnik yapısını merak ediyorum. Bi tatilden ziyade bi gözlem turu olarak düşündüğüm bu etkinliğin benim hayatıma renk katacağını düşünüyorum ... Halil Elcik
Serpil demir 21 Kasım 2018 Çarşamba
Bizim sevgimiz aşkımız o kadr büyükki.. istedik ki gezdiğimiz gördüğümüz heryer şahit olsun buna... yazın herkes denizde tatil yerlerinde gezerken biz mağaraları kaleleri örenyerlerini gezdik herfırsatta.. bizim tarihimizde şahit olsun istedik aşkımıza... şimdi ise doğuyu gezicez.. ve biz buna Doğu Ekspresle başlamak istıyoruz... sarıkamışa kadar uzanıcaz biz geliyoruz Aşk’la....
Sevda Çetin 21 Kasım 2018 Çarşamba
Univ okurken trenle gidip geliyordum ve yol boyunca bozkırların arasından geçiyordum bu bana büyük bir haz ve mutluluk veriyordu.. güneşin sıcağında kavrulan bozkırları trenin penceresinden seyredip raylarin sesini duymak bile huzur veriyordu bana. trenle yolculuk yapmayı çok seviyorum bu yüzden de Kars'a gitmek istiyorum. biraz medeniyetten uzak ve 1 günü trende geçirip sürekli yolda olmak her şeyden kaçış gibi gelecektir ve yorgun aklımıza bedenimize iyi geleceği için..Kars'i çok merak ediyorum gravyerini çıldır gölünü, ani harabelerini en nihayetinde -23 leri bile görmüş soğuk karasal iklimini hissetmek istiyorum.. Tüm benliğine işleyecek bir şehre, trenle huzurlu bir yolculuk yapmak, hayatimda planladıklarim arasında ilk sırada yer aliyor..yanar söner ışıklı yılbaşı lambamı da götüreceğim kahve mi de yapacağım oh miss huzurlu bir yolculuğa hasret olduğum için doğu ekspresiyle Kars'a gitmek istiyorum.. 😊
Fatih 21 Kasım 2018 Çarşamba
Karsı gormek istiyorum çünkü kıș gününü kıșın sert geçtiği yerde deneyimlemek mevsimin șehre kattiklarini gorebilmek karsin lezzetlerini tadmak, bir gölün buz tutmus bir sekilde gorebilmek istiyorum. Fatih Muhçu
Gülizar gökmen 16 Kasım 2018 Cuma
Birazcık ailemin zoru ile geldiğim bölümün bana göre olmadığını anlayıp geçen yıl gezmeye karar verdim.İmkanlarım ve fırsatlarım yettiğince bütün şehirleri gezmye çalışıyorum ama öğrenci olunca tabi bazen zaman ve maddi imkanlar yeterli gelmio.Ama geçen yıldan beri içimde bi doğu ekspresi aşkı var zaten trenle yolculuk yapamayı çook seviyorum daha geçen hafta gittim hatta:) Farklı kültürler çevre insanlar etnik yapı benm ülkemin her yeri güzel ve bn bunu doğudan batıya herkeze anlatmk isitiyorum karsın bile ne denli güzel olduğunu tanmin edebiliyorum İmşallah nasip olursa sayenizde çok gitmek istiyorum güzel anılarıma bi yenisiini eklersiniz umarım Çılgın Gezgin Bey💛😊 Gülizar gökmen
Eyüp Tolgahan YILDIRIM 15 Kasım 2018 Perşembe
yalnız kalabildiğim tek yer olan memleketime bu sefer de doğu ekspresiyle gitmek istiyorum.
Dilay Sunan 15 Kasım 2018 Perşembe
İmkanım varken neden imkanlarımı değerlendirmiyorum; yoğun okul ve hayat temposuyla genç yaşımda yaşlanmış hissetmekten kendimi nasıl koruyabilirim diye kafa yorarken, küçüklüğümden beri gezme ve tecrübe etme isteğimin, hayatı öğrenme tutkumun beni yönlendirmesiyle kendimi burada buldum. Bu sunulan güzel fırsatı da Türkiye'de yaşarken kıymetlendirmemek vicdanımı sızlatır diyebilirim ve doğa tamamen yok edilememişken bunu deneyimlemek isterim. Tüm maceracılara saygılarımla...
Bilge Akçay 14 Kasım 2018 Çarşamba
Çocukluğumdan beri severim yolculuğu, yolda olmayı. Bir iki sene öncesine kadar gideceğim yer neresi olursa olsun, uçak olmayan bir araç tercih etmek isterdim hep. Yolun kendisi gittiğim yerden daha güzel bile gelirdi bazen. Derken biraz büyüdük sanırım; her şeyi en kısa sürede bitirmeye çalışır, her şeyden en az tadı alır olduk. Hele bu sene üniversite hayatımın da başlamış olmasıyla, hepten bir keşmekeşe düştüm. Bir yere yetişme derdim olmadan, bir şeye ulaşmaya çalışmadan, sadece yol için yola çıkmak istiyorum. Bunun yanında Kars'ın doğasının ve serinliğinin üstümdeki metropol ağırlığını alacağından hiç şüphem yok. Sabırsızlıkla bekliyorum!
Sevilay yanar 13 Kasım 2018 Salı
Tren yolculuğu yapmayı Kars'ı doğuyu görmeyi, oraların havasını solumayı çok istiyorum. Ankara'da yaşamama rağmen bilet bulmak ne mümkün. bugün doğum günüm inşallah doğumgünümün şansına gitmek nasipolur.
Duygu Gümüş 13 Kasım 2018 Salı
Trenleri hep sevdim. Öğrenciyken Ankara expresiyle çok seyahat ettim ama yataklı hiç gitmedim. Oğlum hiç trene binmedi. Onunla seyahat etmek istiyorum. İkimiz hem Doğu Expresi macerası yaşar hem de babasının askerliğini geçirdiği, kışlarını anlata anlata bitiremediği Kars’ı görürüz. Sevgiler Duygu Gümüş inst: derdero
Kübra 13 Kasım 2018 Salı
Doğu ekspresi herkesin olduğu gibi benim de hayalim. Bu hayalimde sevdiğim insanlarla beraber karlı bir manzara eşliğinde benzersiz bir zaman geçirmek istiyorum fakat öğrenci olduğumuzdan dolayı kah para denkleşmiyor kah zaman uyuşmuyor kah bilet bulamıyoruz. Umarım çekilişi kazanır en azından değişkenlerden birini denkleştirmiş olurum. Böyle bir şeye vesile olduğunuz için teşekkürler.
P.Şeyma Kandemir 13 Kasım 2018 Salı
Doğu ekspresle birkaç yıldır Kars'a gitmek isteyen bir öykü yazariyim. Lakin Sadece kalem,kağıt,yurdumun güzel manzarası... Hastalığımı unutturacak,hava kirliliğinden uzaklasmami sağlayacak bir yere yol almak ve tren sesinin içinde sessizliği keşfetmek isterdim. Belli mi olur? Böyle bir deneyimi yaşarsam, belki kirli şehri mi terkedip yaşanacak yeni ve doğal bir yere kucak açma kararı alırım. Çekilişle ya da çekilişsiz :)
Orhun tuncer 13 Kasım 2018 Salı
Kars'a gittmeyi çok istiyorum çünkü doğu bölgesine karşı o sert duruşu herşeye rağmen yıkıp geçmeyi sizin oralar bizim oralar lafını çiğneyip gezip görmek ve doğu halkını o yörenin insanlarını tanıyıp yeni kültürler tanıyıp biraz da olsa yaşamak istiyorum ve uzun zamandır yapmak o deneyimi yaşamak istediğim ve bir türlü yapamadığım bilet bulamadığım doğu ekspresi seyahatini de deneyimlemek istiyorum herşey için şimdiden teşekkürler.
Orhun Berat 13 Kasım 2018 Salı
Öncelikle merhabalar Kocaeli üniversitesin de öğrenciyim kamp yapmayı gezmeyi yeni yerleri keşif etmeyi çok seviyorum doğu ekspresini uzun zamandır inceliyor ve takip ediyorum fakat bir türlü gitmek istesemde bilet bulamadım çekilişinizi görünce çok heyecanlandım ve buraya yazmaya başladım ne yazacağımı pek bilmesemde gerçekten bu çekilişin talihlisi olmayı çok istiyorum ve böyle bir çekiliş yaptığınız için teşekkür ediyorum yarışmacı arkadaşlara başarılar diliyorum 😀
Deniz gezici 13 Kasım 2018 Salı
Doğu ekpresi ilk gördüğüm de kahve fincanı pofuduklar battaniye kitap ve mükkemel bir manzara kulağa bile mükemmel gelirken bunu yaşamak ! Yani işe evlilik hazırlıklarına eksiklere sorunlara gün içinde olan biten her şeye mola unutulmaz anılar özellikle sevdiğin dostlar la ise paha biçilmez tabiki .. kars ı hep merak etmişim çocukluğumdan beri babam sayesinde.. anlatıp dururdu binbir türlü anıları ile hayali olarak giderdim e tabi askerlik anıları çarşı izinleri ve sonrası karşı karış karış gezdiğini.. yine olsa yine giderim der. Bir akraba bir arkadaş ta yokki ziyaret edebilelim görebilelim. Sonra bir arkadaşımın yıllık izin fikri ile karşıma çıktı doğu ekspresi dedim ki işte bu şimdi askerlik olmasada sıra bende elbet gideceğim gitmeliyim :) geçmi uçak yolculukların oldu ama tren e hiç binmedim . Bu deneyimi yaşamak istiyorum. Umarım olur Teşekkürler Saygılar Deniz gezici Instagram denizkayra25
Ali Yılmaz 13 Kasım 2018 Salı
Memleketim erzurum ama hiç gitmedim erzurumu merak ettiğim kadar doğu bölgemizide merak ediyorum eşsiz manzarası eşliğinde bende karsa trenle gitmek istiyorum inşallah sizlerin sayesinde gitmek nasip olur :) ALİ YILMAZ
Melike ayşe kulaksız 13 Kasım 2018 Salı
2009 yılında trenle İzmit-İstanbul arası gidip gelirken broşür alıp , en uzak yeri seçip trenle buraya gideceğim diye plan yapmıştım. 10 yıl olacak Doğu ekspresi moda oldu ben hala gidemedim 😄 çok üzülüyorum.. Tren yolculuğunu aşırı çok çok seviyorum ben gideyim artık :)) MELİKE AYŞE KULAKSIZ
Neslihan sariabaci 13 Kasım 2018 Salı
Doğu kizi olarak önceligim doğuyu tren nin camlarindan her bölgesinden toprak kokusunu alarak gezmek diger en büyük hayalim sarikamisa türk bayrağıyla şehitlerimizin izinden yürümek di ve bu bana iyi bir fırsat olacak
Neslihan Sarıabaci 13 Kasım 2018 Salı
Kars a gidiş amacim sarıkamista şehitlerimizin izinde türk bayrağıyla yürümek hayalim Bir gerçek varki Trene binmedim dogunun topralarını bir dogu kızı olarak keşfederek bu serüvene katilmak
Cansu Özdemir 13 Kasım 2018 Salı
Üniversite öğrencisiyim ailemden uzaktayım bu yüzden sürekli bir yerlere gitmek için para biriktiriyorum. Yeni yerler görmeyi, fotoğraf çekmeyi, insanlarla tanışmayı ve tren yolculuklarını seviyorum. Doğu Ekspresi ile Kars'a gitmek uzun zamandır gitmeyi planladığım şehirler içinde. Hani derler ya çok gezen mi, çok okuyan mı? İkisinin birden olmasını kanıtlamak istiyorum.
Ece kurt 13 Kasım 2018 Salı
Doğu ekspresine gitmek istiyorum. Çünkü huzur istiyorum. Aynı günde farkli iklimleri gorüp hep ayni duyguyu yasamak istiyorum. Hem bunun icin okumaya sakladigim kitaplarim var ve onlari okumak icin bence çok güzel bir fırsat. Kenarda durmalarini siz de istemezsiniz 😊Ece KurtNOT: bir onceki yorumda ismimi yazmayı unutmusum 😊
Gizem 13 Kasım 2018 Salı
Ufak bir tatil, dinginlik ve doga ile bas basa kalmak, mukemmel bir yenilenme olur.Gizem Ekren
Merve Akyel 12 Kasım 2018 Pazartesi
Bu sene üniversiteye yeni başladım. Küçük bir şehirden geliyorum. Çocukluğumdan beri en çok istediğim şey kitaplarda, televizyonda, internette gördüğüm o yerleri kendi gözümle görüp hayatımda herbirinden bir parça taşımak...Özellikle son birkaç yıldır fazlaca gündemde olan Doğu Ekspresi özellikle dikkatimi çekiyor. Popüleritesi nedeniyle değil daha çok bu uzun yolculukta yavaş yavaş değişen manzaranın, havanın, insanların tadını çıkara çıkara sonunda da daha önce hiç görmediğim bir yeri keşfetme arzusu... Merve Akyel @mmerveakyel
Muhammed veysi Bayram 12 Kasım 2018 Pazartesi
Kars’a hiç gitmedim gidip yöresel yemeklerinden tadıp gezmek istiyorum Muhammed Veysi bayram
Muhammed veysi Bayram 12 Kasım 2018 Pazartesi
Doğu ekspresini deneyimlenmek istiyorum çünkü gezmeyi çok seven biriyim türkiyede 52 tane şehir gezdim ve içlerinde Kars yok malesef , çekilişi kazanırsam eğer karsıda gezmiş olacağım nasip olur inşallah 😊Muhammed Veysi Bayram
sedat.ayoglu 12 Kasım 2018 Pazartesi
Ne kadar ufak bir canlı olduğumu tekrar görebilmek için ve gözün gorebildiginin ötesinde dans eden ışıkları izleyebilmek için.Tarık İkiz
Esra Okunlu 12 Kasım 2018 Pazartesi
Benim için gerçekten çok anlamlı bir çekiliş. Ve gözlerim dolu dolu yazıyorum buraya. Babam karslı ölmeden önce hep beni Kars’a götürmek istemişti doğu ekspresi ile ama nasip olmadı ve bende 1 yıldır bunun hayalini kuruyorum. Umarım bana çıkar 🙏🏼 Esra
Ege Artar 11 Kasım 2018 Pazar
Gidilen, görülen ve içinde sindirdiğin yerler seni sen yapanlardır. İdeallerin sonucunda hayalini kurduğun, çabalayıp ve sonunda şansın yüzüne gülüp gitme fırsatı bulduğun yerler... Buraya herkes gitmek istiyorum çünkü çok görmek istiyorum vs tarzı şeyler yazacak. Benim gitmek isteme sebebim oranın insanlarının, çocuklarının, çiftlikte, bağda, bahçede çalışan kadınların hayatını yakından tanık olma fırsatı yakalamak. Şehir hayatından uzak doğal yaşamı orada özümseyebilmek ve mucizevi doğayla rahatlamak..
Ezgi 11 Kasım 2018 Pazar
İnstegramda resimleri videoları gördükçe içim içime sığmıyor gelende sevdiğiniz insanlarla bu yerleri görmek seyehat etmek olağan üstü güzellikte güzel hava eğlence mutluluk kültür hepsi hepsi bir arada gerçekten huzur arayanlar için Doğu ekspresi muhteşem bir örnek iyiki bu çekilişi yapıyorsunuz öyle güzel bir şey ki herkes 1 kere de olsa mutlaka tatmalı. Umarım bende bu kişilerden biri olurum . Ezgi Bozdağ
Ece 11 Kasım 2018 Pazar
Doğu ekspresine gitmek istiyorum. Çünkü huzur istiyorum. Aynı günde farkli iklimleri gorüp hep ayni duyguyu yasamak istiyorum. Hem bunun icin okumaya sakladigim kitaplarim var ve onlari okumak icin bence çok güzel bir fırsat. Kenarda durmalarini siz de istemezsiniz 😊
Aleyna duru 11 Kasım 2018 Pazar
Sevdiğim biriyle uzun bir yolculuk geçirmek istiyorum ayrıca Türkiye’Nin doğu tarafına hiç gitmedim merak ediyorum ve güzelliklerini muhteşemliğini deneyimlemek istiyorum aleynaduru4
Didem türkmüş 11 Kasım 2018 Pazar
bembeyaz karların arasında hayal dünyasını hatırlatıyor bana doğu expresine katılıp bu tutkulu geziye katılmak isterim Didem türkmüş
Cansu Aslan 11 Kasım 2018 Pazar
Doğu ekspresini deneyimlemeyi gerçekten çok istiyorum. Çünkü daha önce hiç uzun tren yolculuğu yapmadım ve çok eğlenceli görünüyor. Ayrıca Kars çok merak ettiğim ve görmek istediğim şehirlerden biri. Cansu Aslan instagram cinssuu
Ali kemal karaduman 11 Kasım 2018 Pazar
Yazdıklarını okudum ve daha önceden araştırdı doğu ekspresi olayını . Çok güzel bir deneyim olabilir karsın güzelliklerini görmek için iyi bir fırsat. O yüzden gitmeliyim bence :) Ali Kemal Karadumanİnsta: alikkaraduman
Fatma şahin 10 Kasım 2018 Cumartesi
Yaşadığımız hengamelerden sonra rahatlamak aynı zamanda tatil yapmak yeni yerler keşfetmek için çok güzel bir fırsat olacağını düşünüyorum. Trenle seyahat etmek biraz insanlardan uzaklaşmak için harika bir seçenek bence . Umarım gidebilirim. 😊 İnstagram: fattmaashn
Hatice Arslan 10 Kasım 2018 Cumartesi
Gitmek istiyorum. Çünküsü yok
Gamze 10 Kasım 2018 Cumartesi
Aslına bakarsanız Karslıyım ama hiç gidip görmedim memleketimi.. bu yüzden katıldım yarışmaya.. sevgiler 🖤
Abdullah Sayar 10 Kasım 2018 Cumartesi
Merhaba öncelikle böyle bir çekilişin olması çok güzel hem ülkemizin doğal yerlerinin tanıtımı yapılmış oluyor hemde ihtiyacı olan gezginlere yardımcı olunuyor etiketleme postunu bulamadım ama çekilişe katılmak istiyorum çünkü eski Anadolu kara trenlerinde seyehat etmeyi özledim o günleri tekrar hatırlamak istiyorum Abdullah SayarInstagram:narcooss
Müslim ADIGÜZEL 10 Kasım 2018 Cumartesi
Bu hayattaki en değerli varlığım eşimle beraber bu seyahati yapmak istiyorum uzun zamandır planladığımız halde gitmek nasip olmadı sayende gidebiliriz belki....
Gökhan Ay 10 Kasım 2018 Cumartesi
herkesin bir tren hikayesi var. benim hikayem çocukluğumda gebze-haydarpaşa banliyö trenleri ile başladı. tren yolculuğunun rahatlığını ve sevgisini kazanınca her yere trenle gitmek istedim ve üniversite yıllarında iç anadolu mavi treni ile okula gidip gelmeye devam ettim. çekilişin ayrı bir yönü ya da kars'a gitmenin isteği bir arkadaşım o zaman haydarpaşa garı hizmet veriyorken haydarpaşadan başlayıp kars'a kadar belgesel çekerek girmişti. hep gitme isteğimi bu hikaye besledi durdu. çekilişi görünce yazma isteğim doğum günümde sonlanip açıklanıyor olması oldu. herkesin şansı bol olsun.
Elif Özer 10 Kasım 2018 Cumartesi
Karslıyım evim tren garının önünde ama bi kere bile binemedim uzun yıllardır binemediğim trene illa da Kars’a gelmek için değil Ankara’ya gitmek için de binebilirim 😂 hayatında hiç trene binemeyen😂 Elif Özer
Yoncagül Kuyu 9 Kasım 2018 Cuma
Doğu ekspresi merak ediyorum daha önce hiç trene binmedim. Kars ın güzelliklerinin merak ediyorum farklı yerleri gezmeyi sevdiğim için Kars a gitmek istiyorum. Yoncagül Kuyu
Yoncagül Kuyu 9 Kasım 2018 Cuma
Hayatımda daha önce tren de yolculuk yapmadım ve merak ediyorum. Farklı bir şehir görmeyi çok istediğim için Kars'a gitmek istiyorum.
Dizge 9 Kasım 2018 Cuma
Uzun bir ten yolculuğunun keyifli olacağını düşünüyorum
Ceyda Yıldırım 9 Kasım 2018 Cuma
Öncelikle merhabalar 😊 Rahmetli anneannem Kars Selim Benliahmet köyünde doğmuş büyümüş hep anlatırdı havasini suyunu özlediğini birgün gideriz belki derdi gözleri dolardı bilirdim ki doğup büyüdüğü topraklari özlerdi ama mekani nurla dolsun birlikte gitmek nasip.olmadi lakin onun oradaki cocukluk genclik hikayeleri ile büyüdüm hep gözümde canlandırdı o anlattıkça . esime hep söylerim birgün gideriz belki diye nasip olur da bu cekilisi kazanirsak da inanılmaz bir mutluluğa vesile olmus olursunuz 😊 ve buna ek olarak da gecen seneden bu yana esimle bakıyoruz biletlere fiyatlar pahalı olduğu icin de hep es gecmisizdir. Daha birgün evvel o trene binmenin aksam bir fener eşliğinde o guzel manzarayi izleyerek kahve yudumlamakti hayalim ki bugün sizin story deki postunuz gördüm ... İnaniyorum ki hiçbirşey tesadüf değildir hersey bir tevafuktur ... Can -ı yürekten isteyerek katılıyorum bir Kars kızı olarak kraya gitmenin görmenin heyecani tüm bedenimi sararak bekliyorum bir an önce cekilisin sonucunu 😊sevgilerimle....
Neslihan Ertek 9 Kasım 2018 Cuma
Tren yolculuğu yapmayı çok seviyorum ve efsane bir yolculuk olduğuna inanıyorum.Kars ve tarihi yerleri de cabası👌🏼Neslihan Ertek
Neslihan Ertek 9 Kasım 2018 Cuma
Merhaba.Bu çekilişe katlıyorum çünkü Doğu Ekspresi’ne katılmayı çok istiyorum.Normalde Erzincanlıyım ama gitmek istediğim yerlere gidemedim.Kars ile tarihi yapıları çok benziyor ve kış yolculuğu yapmayı çok istiyorum.İnşallah gidebilirimmm🙏🏼🙏🏼🙏🏼
Emel Bozkurt 9 Kasım 2018 Cuma
Memleketim Erzurum-Kars sınırında bir köy... Ama oradan göçeli yıllar olmuş. Çocukluğumdan beri ailemden dinlediğim güzellikleri Doğu Ekspresi ile gidip görmek uzun zamandır hayalim. Ayrıca tren yolculuğunu çok seviyorum,seyri uzun metrajlı filmler gibi 💕 Ruhum özgür,yeni yerleri görmekten büyük keyif alıyorum 🚂 Emel Bozkurtİnstagram : emelbzkrt
Yonca 9 Kasım 2018 Cuma
Nişanlıma doğum günü hediyesi olarak götürmek istiyorum :)
Abdulkadir atabil 8 Kasım 2018 Perşembe
Tren yolculuğunu seviyorum ve ilgi duyuyorum yeni yerler görmek istiyorum teşekkürler Abdulkadir atabilİnstagram;kadir_atabil
Ali Gürpınar 8 Kasım 2018 Perşembe
Kars’a eşimle beraber gitmeyi çok istiyoruz çünkü kış Ankara’ya o kadar da yakışmıyor artık. Bu mevsimin tüm güzelliğini yaşayabileceğimiz bir güzergah. Aynı zamanda eşimin 2 yaşından beri görmediği aslen memleketidir Kars. :)
cansu can 8 Kasım 2018 Perşembe
seyahat bölümü okuyorum gezip gormek benim en keyif aldigim seylerden birisi ve sanirim bölümün verdigi bir hissiyat fakat doguya hic gitmedim oradaki yoresel tatlari antik kentleri merak ediyorum mümkün oldukça arastiriyorum tabiki ama yakindan gormek anı yasamak daha bir guzel olur doguya gitmek nasip olmadı hic ama ölmeden yapmak istediklerim arasında tesekkur ederim instagram marleyiess
cansu can 8 Kasım 2018 Perşembe
ben seyahat okuyorum bu yüzden gezip gormeyi deneyimleri seviyorum uzun zamandir doguya gitmek istiyorum fakat gidemedim oradaki antik kentleri yasam stillerini merak ediyorum mümkün oldukça arastiriyorum fakat oraya gidip gormek daha bir heyecan verici olucak bundan eminim tesekkur ederiminstagram=marleyiess
Sezer Türkyılmaz 8 Kasım 2018 Perşembe
Ben Sezer Türkyılmaz. Seyahat etmeyi bilmediğim yerleri keşfetmeyi çok seviyorum. Zaten şehir şehir gezme planım varken bu da bir isabet oldu çünkü Doğu Ekspresi de hayallerimin arasındaydı. Ülkemi bitirip ondan sonra yurtdışına çıkma hayaline sahibim. Bu imkanı ve şansı tanıdığınız için teşekkürler.
Merve balkı 8 Kasım 2018 Perşembe
Neden mi istiyorum kocaman bir KEŞKE dememek için.. o sırtı çantalı insanlardan benim neyim eksik diye düşünmüyorum çünkü tamamlayıcı unsurumu (sizi) buldum 😊
Sema Ayaz 8 Kasım 2018 Perşembe
Doğu ekspresi son beş yılın ukdesi diyebilirim. Ara açıldıkça insanın içindeki heveste katmerleniyor. Sanki o trenin camına kafamı dayadığımda içime, tee çocukluğuma seyahat etcekmişim gibi.. O eşsiz manzaralar arasında ilerlerken ruhum aradığı şifayı bulcakmış gibi.. Yol ve yolculuk hep kutsaldır, tılsımlı birşeydir zaten. Lazım birşeydir.. Çok lazım...@ani_bankasi s.ayaz
Emine 8 Kasım 2018 Perşembe
Bu bileti kazanmak istiyorum çünkü Doğu ekspresine gitmek istiyorum Kars'ı adim adim gezmek istiyorum.Bu geziyi maddi durumum yeterli olmadığı için sizden hediye olarak kazanmak istiyorum.Eğer ki Doğu Ekspresine gitmezsem veya gidemezsem hayatim boyunca pişmanlık yaşayacağım sanırım.
Rabia Kavak 8 Kasım 2018 Perşembe
Merhabalar. Ben Doğu ekspresi ve ilk uzun tren yolculuğumu arkadaşlarımla doyasıya yaşamak istiyorum. Sadece Kars değil yol sırasınca geçilen diğer yerleri de fotoğraflayıp anlarımı ölümsüzleştirmek istiyorum.
Burak bozkurt 8 Kasım 2018 Perşembe
Merhaba çılgın gezgin sayesinde inşallah memleketim karsa gidebilirim çok eskiden 5 yaşındayken gittim karsa ama hiçbirşey hatırlamıyorum ve dedemin kabri de orda olduğu için cenazesine gidemedim bari kabrine gidim diye bu çekilişe katılmak istedim BURAK BOZKURT
Kader Baytekin 8 Kasım 2018 Perşembe
Gemi veya trenle uzun bir yolculuk yapmak çocukluğumdan beri içimde olan bir şeydi. Doğu ekspresinde ilgimi çeken popüler olması değil yani . Kutup Ekspresi filminden de çok etkilenmiştim çok hoşuma gitmişti. Kars ise kültürel ve tarihi olarak zengin bir geçmişe sahip. Ben ne yazık ki Ankara'dan doğuya geçemedim henüz. Eğer olursa hem bir ilk olacak hayatımda hem de öğrencilik yıllarımda yaşadığım çok güzel bir deneyim olacak. Herkese bol şans ...
zehra erdoğan 8 Kasım 2018 Perşembe
merhaba öncelikle daha önce bir iki kere kısa zamanlı bi tren yolculuğu yapmıştım ve o bile beni o kadar heyecanlandırmıştı ki sonra sizin bu çekilişinizi gördüm ve çokkkk istediğim doğu ekspres türü için çekilişe katıldım gerçekten muazzam bi deneyim ve huzur olduğunu düşünüyorum tren yolculuklarının inşallah bana çıkar 😊🤗zehra erdoğan instra:zhr.erdgnn
Hicret Yılmaz 8 Kasım 2018 Perşembe
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü trenle yolculuklar bu hayatta insana yaşadığını hissetiren, nadir deneyimlerden. Ağır ağır giderken tren, ruhunu dinlendirerek nefes almak, eşsiz manzaralarin keyfine varmak bambaska yönden besliyor insani. Çok niyetlendiğim halde gidemedim öğrenci olduğum için gerek maddi gerek sınavlarım ile alakalı engellere takıldım. Yeni mezun olduğum şu vakitlerde en büyük hayalim olan gezginliğe bir adım atmak ve hiç gitmediğim Kars'a böyle bir deneyimle gitmek istiyorum.. Umarım şanslı kişilerden olurum:) Hicret Yılmaz
Merve Kavak 8 Kasım 2018 Perşembe
Doğu Ekspresi Trenini deneyimlemek istiyorum çünkü Türkiye sadece 26 yıldır yaşadığım Batı'dan ibaret değil ve anlatılanların, fotoğrafların dışında bir yeri, tarihi dokuyu kendim de keşfetmek istiyorum. Bunu otobüs veya uçak yerine trenle 24 saat; hayali bile çok güzel, uzun zamandır beklediğim fırsat için bir şans önüme çıktı. Bencilce olacak biraz, umarım kazanan ben olurum :)
Seda EROĞLU 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu express.. Deli gibi istiyorum.. Başka diyarlarda yaşamı seyretmek.. Şahit olmak istiyorum.. Seda EROĞLUsedaeroglu0905@gmail.com
Seda EROĞLU 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu express.. Deli gibi istiyorum.. Başka diyarlarda yaşamı seyretmek.. Şahit olmak istiyorum.. Seda EROĞLUsedaeroglu0905@gmail.com
Seda EROĞLU 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu'yu merak ediyorum arkadaşlarımın anlattıklarına şahit olmak istiyorum fakat öğrenciyken bu pek mümkün değil gene de en deli zaman bu zaman..Bunun içinde fırsat veriliyorken Kars'ı görmek, şansımı denemek istedim. Seda EROĞLU
Berat doğan 7 Kasım 2018 Çarşamba
Tren yolcyluğu yapmak ve kar kıştan mutlu oluyorum bu yüzden kars vegasa bi xiyaret düzenlemek sevdiği kişi ile insanı mutlu ediceğini düşünüyorum.
Gizem ATALAY 7 Kasım 2018 Çarşamba
merhaba :) Yaklasık 7yasındayken kutup ekspresi filmini izlemistim ve o filmi izlerken ki heyecanımı hiçbir zaman unutamadım cocuklugumdan beri en cok istediğim sey karlı yollardan gecen bir tren yolculugu yapmaktı. Doğu ekspresi yolculuguna gitmek bunun için cok istiyorum. 🚂 ve tabiki yeni yerler görüp kesfetmek, farklı tatlar denemek ve farklı insanlar tanımakta yolculugun ekstraları arasında :)
Seda şanlı 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum , çünkü yapılacaklar listemde 1. Sırada ve bu çekiliş hayallerimi gerçekleştirmem için büyük fırsat . Karsı görmek istiyorum çünkü yazdıklarınızı okuduktan ve yakın arkadaşımın karslı olup devamlı bana anlatması beni çokk ama çook Meraklandırdı . Bu yıl orda olmalıyım ..!!! Seda Şanlı
Seda şanlı 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum , çünkü yapılacaklar listesinde 1. Sırada , büyük HAYALİM . Kars ı görmek istiyorum çünkü yazdıklarınız , okuduklarımdan ve en yakın arkadaşımın karslı olup anlattıklarından yola çıkarak benim için harika deneyim olucağı düşünüyorum . Ve ÇOK MERAK EDİYORUM ... !!!
Seda şanlı 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü yapılacaklar listemde 1. Sırada şuan için büyük HAYALİM. Okuduklarımdan sonra daha da çok orda olmak istiyorum ... !!
Ayça ALKAYA 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum çünkü içimdeki hipster durmak bilmiyor, sınırları yok ve bembeyaz bir dünyaya başını uzatmak o soğuğu, beyaz örtüyü delen trenin rüzgarını hissetmek istiyor. Her şey bir yana bilet bulamıyor ve bu unutulmaz deneyimi yaşamak istiyorum (katkılarınızla 😊) bakalım şans bize güler mi 🍀😇🚉 Yeniliklere..
Rana 7 Kasım 2018 Çarşamba
Saatlerce tren yolculuğunda yanımda olmasını en çok istediğim insanla yeni şehirler yeni yerler ve deneyimlerle dolu sadece bir kaç gün geçirmek istiyorum. Hayatıma yeni yerler katıp yeni yerler keşfetmek ve gelecek de iyiki oraya gidebilmişim demek istiyorum. Bir üniversite öğrencisi icin oraya gidip otelde kalmak gezmek zor bu kadar masraf ama belki şanslıyımdır :)
Rana 7 Kasım 2018 Çarşamba
Saatlerce tren yolculuğunda yanımda en çok istediğim insanla güzel bir kaç günüm geçsin istiyorum hayatıma yeni yerler katıp keşfetmek ve gelecekte Iyi ki oraya gidebilmişim demek istiyorum. Bir öğrenci icin zor bu masraf ama belkide şanslıyımdır neden olmasın :) instagram: akkayarana
SEHER ÇETİN 7 Kasım 2018 Çarşamba
Çünkü doğu ekspresi hayalim🇹🇷✌️ Seher Çetin
SEHER ÇETİN 7 Kasım 2018 Çarşamba
Merhaba doğu ekspresi ile yolculuk hayalim ve Kars Ani Harabeleri'nide görmek istiyorum. Türkiye'de birçok ili gezdim . Kars'ın Doğu Ekspresi ile gezmek istiyorum 🙂
Seyit ahmet arabacı 7 Kasım 2018 Çarşamba
Yeni yerler görmeyi gezmeyi çok severim ayrıca tren yolculuklarını da severim fakat öğrenci olduğum için bu tarz şeyleri pek yapamıyorum. Eğer çekilişi ben kazanırsam da sevdiğim bu iki şeyi sayenizde birleştireceğim. Seyit Ahmet ARABACI
Memduh kula 7 Kasım 2018 Çarşamba
Merhaba.bu tren yolculuğu paha biçilemez birşey.
Selda Hepaltun 7 Kasım 2018 Çarşamba
İnstagramda hep karşımıza cikar ; mükemmel şık dizayni ile dogu ekspresi odalari. Özenirsin keske dersin şuan surda olabilsem. Ulasabilecegi son şehre kadar onunla varabilsem . 2 saatlik bi otobus yolculuğunda bile saatlerce yol alan doğu ekspresi treninde gibi hisseder sonra kapılırım olabilecegi ümidine. İsmiyle bile espirisi olan sehir Kars , gittigi yolu üzerinden gectigi sehirleri saymiyorum bile . Kafamdaki bu kurguyu gercekleştirmek adına dogu ekspresiyle karsa gitmeyi istiyorum belki bu fırsatla belki de daha farklı yollarla .
Kader BÖLÜKMEŞE 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu Ekspres trenini deneyimlemek istiyorum çünkü çok okuyan değil çok gezen bilir. Kars'a gitmek istiyorum çünkü yöresel lezzetleri yerinde deneyimlemek istiyorum.Kader BÖLÜKMEŞE
Aylin Öztürk 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu Ekspresini uzun süredir deneyimlemek istiyorum fakat ben de tren bileti bulamayanlardanım. Kars'ı ve özellikle Ani Harabeleri'ni ve Sarıkamış'ı çok fazla merak ediyorum. Yolculuğu ve özellikle tren yolculuğunu da çok sevenlerdenim. Doğu ekspresini hem yolculuk seven hem de yeni yerler eşsiz manzaralar görmeyi çok seven biri olarak deneyimlemeyi çok istiyorum.. Aylin Öztürk
Alperen Kaplan 7 Kasım 2018 Çarşamba
Kars'a trenle gitmeyi istiyorum. Çünkü tren güzergahındaki manzaraya tanıklık etmek istiyorum ve gezmeyi seviyorum.
kübra 7 Kasım 2018 Çarşamba
Doğu ekspresini deneyimlemek hayalim olmuştur çok istiyorum uzun bi yolculuğa çok ihtiyacım var..Kübra Oluğ
Sinem Bayırlı 7 Kasım 2018 Çarşamba
Merhaba :) Bu çekilişi görünce nasıl sevindiğimi anlatamam.Kars o kadar çok merak ediyorum ki.Guzel bir tren yolculuğu,yeni yerler görmek,birsürü fotoğraf çekinmek ve daha neler neler kim istemezki böyle birseyi.Ve ben gerçekten çok çok isterim. İnşalalh çekilişi kazanırım.Cunku şimdiden hayaller kurdum...instagram sinembyrli
Dilek 7 Kasım 2018 Çarşamba
Hep gitmek istedim ancak hep birşeyler engel oldu kimi zaman maddi yetersizlikler kimi zaman sinavlar... Ama asıl gitmek istememdeki amaç Kars'a gidip çıldır gölünün üzerine uzanıp gökyüzünü izlemek istiyorum... sadece bir anlık da olsa dunyadan soyutlanmak istiyorum...Herkese bol şanslar...
Hilal Bulut 7 Kasım 2018 Çarşamba
Bu bileti kazanmak istiyorum çünkü öğrenciyim ve seyahat etmeyi çok seviyorum ve seyahat için en uygun zamanın bu olduğunu düşünüyorum. Hem Doğu bölgesi için hem kış olduğundan dolayı o manzaraların görünümü ve o yolculukta geçilecek yerlerin karla kaplı olduğunu görmek, farklı lezzetler tatmak ve fotoğraflar çekmek için tatilimi değerlendirmek istiyorum. Maddi yönden ailemin bu seyahatlerin hepsini karşılaması mümkün olmadığından buraya başvurdum.
Dilek 4 Kasım 2018 Pazar
Doğu Ekspresi trenini deneyimlemek istiyorum. Hatta benden çok erkek arkadasımın hayali bu trenle seyahat etmek. Hem Kars’ı hem de tren yolculugunu merak ediyor. Tabi ben de öyle... Eğer kazanırsam ondan önce davranıp ben sürpriz yapabilmek icin bu cekilise katılıyorum. Dilek Eryürük
Merve yılmaz 4 Kasım 2018 Pazar
Doğu ekspres trenini deneyimlemek istiyorum çünkü oğlum eşim ve benim için ilk defa uzun bir tren yolculuğu olacak Kars'a gitmek istememin sebebi ise ailemle yeni yerler görmek keşfetmek güzel vakit geçirmek istiyorum Merve yılmaz
Elif Kara 4 Kasım 2018 Pazar
Doğu ekspresi yapmak istiyorum çünku daha önce trenle yolculuk yapmadım ve çok merak ediyorum.
Lütfiye 2 Kasım 2018 Cuma
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum. Çünkü hayatımda hiç tren yolculuğu yapmadımmmm bir çok nedenim var ennn sevdiğim arkadaşımm orada görevde şehrin tarihi dokusu, cıldır gölünüü merak ediyorum birde ölmeden önce yapılması gereken listemde 😂 Lütfiye SÖNMEZ 🍀
Meral 1 Kasım 2018 Perşembe
Son dönemde gezi planının içerisine ekleyip bir türlü gidemediğimden çekilişe katılıyorum. Umarım bana çıkar :))
Meryem Soyyiğit 1 Kasım 2018 Perşembe
Doğu Ekspresini çok uzun zamandır deneyimlemek istiyorum. Çünkü hayatımda yapacağım ilk tren deneyimini bu rotada gerçekleştirmek istiyorum. Fakat bir türlü denk gelmedi. Umarım şimdi şanslı olurum. Meryem Soyyiğit
Nasıf Özkan 31 Ekim 2018 Çarşamba
Valla şuan sabah 7: 42 İnstagram da bu çekilişi görünce işte dedim hayalini kurduğum seyahat için bir fırsat neden böyle bir seyehatin hayalini kuruyorum çünkü 21 yaşında hiç trenle seyahat etmedim bu ilki ülkemin en güzel manzaralarını görerek yaşamak istiyorum da ondan İnşaallah bu sefer bunu yapabilirim
Ramazan Gödel 31 Ekim 2018 Çarşamba
Her zaman coğrafya ya ve tarihe ilgim olmuştur . Ankara'dan başlayan bu serüven belki de olursa benim için çok iyi bir deneyim olucaktır . Eğer bana çıkar da gidersem hayatımın en güzel anılarından birini yaşamış olucagim ve tarihin , coğrafya'nın izlerini canlı canlı yaşamış bulunacağım . TEŞEKKÜRLER Instagram :ramazangodel1
Mert Yücesan 31 Ekim 2018 Çarşamba
Doğu ekspresi treniyle Kars'ı keşfetmek istiyorum Çünkü şimdiye kadar şehirle ilgili gördüğüm görseller bende masalsı bir şehir olduğu izlenimi yarattı. Nasıl ki Bağdat 1001 gece masallarıyla özdeşleştirilmiş Kars'ta bende Türkiyede'ki masal şehir fikri yarattı. Mert Yücesan
Nilufer savas 31 Ekim 2018 Çarşamba
Kısa ve öz; hayatta başına gelen en güzel şey olucak... 😊😊
Gülşen Akçay 31 Ekim 2018 Çarşamba
"Uzaklara gitmek, denizler, sınırlar, ülkeler, inançlar aşmak fırsatı çıktığı zaman hiç duraksama" demiş Amin Maalouf.Belki denizler ve ülkeler değil ama sınırlar ve inançlar aşabilme fırsatını elde edebileceğim bu sayede.
Aynur Erunsal 31 Ekim 2018 Çarşamba
Çünkü Kars in doğa sı, yemekleri😁😁 vee tren yolculuğu (5 yaşındaki oğlum cok merak ediyor) o yuzden cok ilgi ve merakla bekliyorum.
Said Yıldız 31 Ekim 2018 Çarşamba
Karsa gitmek orada üşümek, üşürken de orada olduğum için mutlu olmak istiyorum. Ve tren çuf çuf giderken sıcak bir bardak çay eşliğinde başımı cama yaslamak, o değişen coğrafyi görmek, hissetmek istiyorum.. Her karış toprağı ile bizim olan bu güzel vatanımızın o toprağına da basmak ve o inci gibi beyaz karın tadına varmak istiyorum. İnstagram: savyildizi
Suzan 31 Ekim 2018 Çarşamba
3.5 yaşındaki oğlumla en sevdiğimiz şey uzun yolculuklar.. Doğu Ekspresi de geçen kıştan beri istiyordum imkan olmadı şimdi bir şansımızı deneyelim dedim umarım ilk tren deneyimimiz sizin sayenizde olur🙏🏻suzansuzzii
Merve Begüm Düzenli 31 Ekim 2018 Çarşamba
Özellikle bu yıl psikolojik olarak biraz zor günler yaşıyorum ve kendimi iyi hissetmek için sürekli bir şeyler yapmaya çalışıyorum ama imkan bulamıyorum, çok şanslı bir insan değilimdir. Yakın arkadaşımda başka bir şehirde güzel günler geçiremiyor ve biz bir türlü bir araya gelemiyoruz. Bana iyi gelen şeylerden biri de sevdiğim insanlarla zaman geçirmek bir şeyler paylaşmak ve Doğu ekspresi yolculuğunun bizi bir araya getirip bize çok güzel bir anı bırakacağına inanıyorum. İlk defa gideceğim bir yere, biriktireceğim güzel anılara ihtiyacım var bu dünyada.Merve Begüm Düzenli
Pınar 31 Ekim 2018 Çarşamba
İstiyorum çünkü Tez dönemindeyim biraz ruhumu dinlendirmeye ihtiyacım var, bu sayede mobil fotoğrafçılık hobim ile de uğraşabılme sansım olacak.
Umutcan AYHAN 31 Ekim 2018 Çarşamba
Öncelikle bloğunu okudum ve gerçekten o kadar gitmek istiyorum ki oraya...Zaten doğayı çok severim tren yolculuğu apayrıdır benim için hatta ben de ilk tren yolculuğumu LVİV den KİEV e giderken yapmıştım bu yaz ve harikaydı.Tabi Türkiye'de bu kadar güzellik varken gezmemek ayıp olurdu.İstanbulda Tıp okuyorum ve gerçekten ara tatilde güzel bir heyecana ihtiyacım var.Bu hayalimi gerçekleştirmeme yardım edersen çok mutlu olurum.
Betül Acay 31 Ekim 2018 Çarşamba
Fotoğrafçıyım, Doğu Ekspresi'nde çok güzel kareler yakalayacağımı ve bu karelerin arşivimde yer alması gerektiğini düşünüyorum. Bu yüzden Doğu Ekspresi'yle Kars'a gitmek istiyorum. Betül ACAY
Duygu Demiroğlu 31 Ekim 2018 Çarşamba
Hani herkesin bir hayali vardır. Uçsuz bucaksız güzellikleri en derinden hissetmek her günün sabahını heyecanla beklemek trenin sesiyle huzuru bulmak ve hee gezdiği noktada nice güzel hayalleri yaşamak... Kars çocukluk hayalim her sene gitmek icin can attigin maddiyat sorunu tren fiyatları ve aniden tükenmesi binbir türlü sebeble gidemediğim yer... Rüyalarımın sehrinde 2 gun yasamak o kültürü yasamak yemeklerini yemek tarih kokan evlerinde konaklamak insanlarıyla muhabbet etmek dost edinmek belki de benligimi bulmak icin... Bende orda olmalıyım... Duygu Demiroğlu
Metin Önal 31 Ekim 2018 Çarşamba
Dogu ekspresini deneyimlemek istiyorum. Cunku amator olarak fotograf cekmekteyim ve bu seyahatte cok guzel anlar yakalayabilecegimi dusunuyorum. Anlarin yaninda harika anilar biriktirecegimin de inanci icerisindeyim. Hayatimda 1 gunumu trende gecirmek istiyorum.
Metin Önal 31 Ekim 2018 Çarşamba
Dogu ekspresine gitmek istiyorum cunku amator olarak fotograf cekiyorum ve bu harika treni, Kars'ı, o bolgedeki dogal guzelliklerin fotograflarini cekmek istiyorum. Bu harika deneyimi tatmak istiyorum. Metin Önal. Instagram: metnonal
ömer ezer 31 Ekim 2018 Çarşamba
hep hayalim gezmek olmustur, ben de dogu ekspresini deneyimlemek istiyorum instagram @omerezer0
Firdevs karapinar akyer 31 Ekim 2018 Çarşamba
Dogu ekspiresi trenini merak ediyorum cunku satisa sunulan biletler aninda bitiyor alamiyoruz. bu kadar guzelki talep fazla. Karsi gormeyi cok istiyorum insallah bana cikar😊
Dilan 31 Ekim 2018 Çarşamba
Selam öncellikle karsa hiç gitmedim ama hep gitmek istemişimdir. Doğayı, çevreyi ve kar havasını çok seviyorum. Betonlaştırılmamış bir yeri görmek güzel olur heralde. eğer kazanırsam babamla gidicem hayattaki tek ailem şimdiden herkese bol şanslar:) dilanplt01
hüseyin öz 30 Ekim 2018 Salı
antalyada doğup büyüdüm bunun avantajlarıda var dezavantajlarıda var mesela hiç trene binmedim ve kars kadar uzak yerlere gidemedim. bu yolla gidebilmeyi çok isterdim 😊
Mahmut Kaan İşbilir 30 Ekim 2018 Salı
MerhabalarrÇok kez duymuştum doğu ekspresinin güzelliğini ve yaklaşık 6 aydır bi fırsatını bulsam da gitsem diyordum ki bu güzel çekilişle karşılaştım. Karlarla kaplı uçsuz bucaksız arazide çok eğlenceli bir gezi olacağa benziyor :) Mahmut Kaan İşbilir
Beyza Kadioglu 30 Ekim 2018 Salı
Merhaba.. Ben bir Karslı olarak buraya yazıyorum ve aynı zamanda maalesef Kars a gitmeyi tecrübe etmemiş biri olarak da yazıyorum. Aslında Türkiye'nin en güzel ve en tarih kokan şehirlerinden birinin memleketim olması gurur verici ama oraya imkanlar sebebinden hiç gidememiş olmam da bir o kadar utanç verici.. Eğer bana çıkarsa sayenizde kendi memleketimi görmüş olacağım. İnstagram : beykadioglu
Esin Serpen 30 Ekim 2018 Salı
Daha önce hiç trene binmedim çok merak ediyorum izmir de yaşadığım için pek fazla kar yağmıyor ve karsta kar olabileceği için gitmek istiyorum kar olmazsa bile karsta gezilecek yerleri, tarihi yerleri görmeyi çok istiyorum askerlerimizin donarak şehit olduğu yer olan sarıkamışa gitmeyi oraları görmeyi çok istiyorum doğu ekspresiyle gitmenin çok eğlenceli olacağını düşünüyorum
Öyküm Özsu 30 Ekim 2018 Salı
Doğu ekspresi trenini deneyimlemek istiyorum çünkü küçüklüğümden beri trenle seyahat etmeyi hep çok merak ediyordum.Çok net hatırlıyorum,6-7 yaşlarındaydım. Annemle Antalya'dan Sivas'a otobüs yolculuğu yapıyorduk ve hayatımda treni ilk görmem bu şekilde olmuştu.Merakla anneme sorular sormaya başlamıştım.O anlattıkça, ben de trende uyumanın ve yolculuk etmenin nasıl bir şey olduğunu hayal etmeye başlamıştım.Seneler sonra ilk defa bu yaz tren seyahatini deneyimledim ve 15 günlük interrail maceramı yaşadım.Hiç abartmıyorum interrail seyahatim boyunca en keyifli anlarım trende geçti.Tren evim gibi oldu ve her seferinde bir sonraki şehre geçmek için bineceğim treni heyecanla bekledim.En güzel günbatımlarına trende şahit oldum, en rahatsız ama en huzurlu uykularımı trende uyudum.Doğu ekspresi trenini deneyimlemeyi çok uzun zamandır istiyordum ve interrail deneyimimin sonrasında bu, istekten çok benim için tutkuya dönüştü diyebilirim.Türkiye'de tren yolculuğunu deneyimlemek için sabırsızlanıyorum.Aynı zamanda kara hasret bir Antalyalı olarak da 2 farklı deneyimi aynı anda yaşamak çok istiyorum ve fikri bile beni çok heyecanlandırıyor. (instagram hesabım: @oykmzsu )
Gülşah Sağlam 30 Ekim 2018 Salı
Oldum olası uzun yolculuk severim, banliyöden başlayan tren sevgimi de yıllarca Ankara-Eskişehir ile bir nebze doyurmaya çalıştım ama Doğu Ekspresi ile gidip Kars’ı görmeyi de hep hayal ettim. Umarım gerçek olur. Gülşah Sağlam @gulsahcans
Şeyma Karaca 30 Ekim 2018 Salı
Sonbahar mevsimi geldiğinde kış için Doğu expresi bileti telaşı başlıyor.Bu yolculuğu mutlaka eşsiz deneyimler yaşatabilecek tren ile yapmak istediğim için bilet bulma konusunda da şanssız olanlar kervanındaydım 😞Bu çekilişle umarım şans benden yana olur ve geçen yıl gece yarıları bilet almak için nöbet tutup üzülürken şimdi doğru zamanda ve böyle güzel bir anıyla gidecek olmanın mutluluğunu yaşarım.🙏🏻😇
Melike yurtvermez 30 Ekim 2018 Salı
Tren yolculuğunu ve Karsı merak ediyorum ve bu macerayı deneyimlemek için sabırsızlanıyorum!-Melike Yurtvermez
zihni muslu 30 Ekim 2018 Salı
bu tura gitmek istiyorum cunku tren yolculugunu merak ediyorum ve o turda cekilen fotoraflara her zaman hayran kaliyorum kültürel zenginlik cok fazla oldugu icin orlari keşfetmek istiyorum
Beyza Nur Sarı 30 Ekim 2018 Salı
Neden Doğu Ekspresi: abim ve kız kardeşim benden saklayarak Doğu ekspresi ile tatil yapmak istiyorlar ama fark ettigimi bilmiyorlar tabi bende onlara bu şansı hediye etmek isterim. Kız kardeşim Atatürk hayranı sizin attığınız fotoğrafta M. K. ATATÜRK'ÜN tren garındaki fotoğrafını görmüştü ona bu özel duyguyu tattırmak isterim.
Ercan Köseoğlu 30 Ekim 2018 Salı
Kalesi kiliseleri çok meraklandırıyor beni özellikle Sarıkamış’ı çok merak ediyorum Ercan Köseoğlu
Remziye Dizdar 30 Ekim 2018 Salı
Yolculuk esnasindaki doga manzaralarini izlemek cok keyifli olurdu 😊Remziye Dizdar
Berat Görkem Dizdar 30 Ekim 2018 Salı
Hayatımda trenle yolculuk yapmadığım için ve Kars’ın yöresel lezzetlerini merak ettiğim için gitmek isterdim. Berat Görkem Dizdar
Kübra İncekara 30 Ekim 2018 Salı
Doğu ekspresini deneyimlemek istiyorum. Çünkü hayatımda hiç tren yolculuğu yapmadım ve bu çekilişte de tren yolculuğu ile Kars'a gidecek şanslı kişi aranıyordu. Kars'a gitmek istememin sebebi ise gezip yeni yerler görmüş olmak. Çünkü dünyada önemli şeylerden biri bu. Bana da şu sıralar iyi gelebileceğini düşünüyorum açıkcası.
Bahar Cinal 30 Ekim 2018 Salı
Dogu ekspresi bana hogwarts trenini hatirlatiyor. Bembeyaz yerlerden tren ile gecerken cok mutlu olacagim o yuzden dogu ekspresi'yle kars'a gitmek istiyorum :) Instagram: baharcinall
E. Aylin Aykanat 30 Ekim 2018 Salı
Merhaba, Geçen sene Doğu Ekspresi ve Kars gezisi için cok detaylı bir çalışma yapmıştım ama şimdi yazdıklarınızı okudum da benimki az bile. Çok istemiştim Kars'a gitmeyi ama özellikle tren yolculuğu yapmayı ama tren bileti bulmak ne mümkün. Bilet bulabilmek için gece yarısına alarm bile kurdum ama nafile. En sonunda BIMER' e yazdım ama ondan gelen cevap da hiç tatmin edici olmadı.Anlayacağınız Doğu Ekspresi içimde bir uhde. Dilerim bu sene gitme şansım olur.Sevgiler,E.Aylin Aykanatm00nlight_1903

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z