Yaz

Çıldır Gölü Nerede

calendar_today Oca 31, 2017 label

Çıldır Gölü Nerede

Kars Çıldır Gölü mü yoksa Ardahan Çıldır Gölü mü? Çıldır Gölü nerede diye soranların kafasının karıştığı bir noktada olan Çıldır Gölü aslında Kars'a kışın hatta yazın bile gideceklerin mutlaka uğraması gereken yerlerden... Kars Çıldır Gölü'ne hem yazın hem de kışın defalarca kez gittikten sonra Çıldır Gölü'ne nasıl gidilir ve Kars Çıldır Gölü arası kaç km diye çok soru gelince güzel bir Çıldır gezisi rehberi hazırlamak istedim.

Kars Çıldır Gölü ve Kars Doğu ve Güneydoğu turumda her zaman uğradığım bölgelerden birisi olmuştur. Kars’a ilk gitiğimde kışın arabayla İstanbul’dan çok keyifli bir yolculuk yaparak gitmiştim. Daha sonra ise büyük Karadeniz turumu yaptıktan sonra gitmiştim. Daha sonraları ise içimde hep bir şeyler eksik kaldı Kars’ı her haliyle yaşayamadım diye pişmanlık duyup Katerina Köşkü Sarıkamış’a giderken de Çıldır Gölü’ne uğramıştım. Daha sonra İstanbul’dan 1984 model Renault 12 model araçla İran’dan Gürcistan’a gitmeden önce yine Kars’ı gezmiştim. Ve yine içimde garip bir pişmanlık olduğu için Doğu ekspresi ile gidebilirim:) Hatta Nahçıvan – Azerbaycan ve Ermenistan rotama tekrar dahil edebilirim :)

video_library

Çıldır Gölü'nde Buzda Balık Avı

Çıldır Gölü nerede? Çıldır Gölü’nde buzda balık avı nasıl olur? Çıldır Gölü’nde sarı balık var mı? Kars’tan Çıldır Gölü’ne nasıl gidilir? Çıldır Gölü dondu haberleri doğru mu? Çıldır Gölü efsanesi nedir? Çıldır Gölü balık lokantası nerede var? Çıldır Gölü festivali ne zaman? Çıldır Gölü’nün özellikleri nelerdir? Çıldır Gölü derinliği ne kadardır? Çıldır Gölü Atalay’ın yeri iletişim numarası nedir? Çıldır Gölü atlı kızak keyfi yapmak ister misiniz? 

Çıldır Gölü’nde buzda balık avından sonra yapmış olduğum buz üzerinde arabayla kayak keyfi Milliyet gazetesi ve bir çok gazetelerde yayınlanmıştı. Haberlere buradan ve Basın sayfasından ulaşabilirsiniz. 

Çıldır Gölü’nde ve Kars’ta çektiğim videoları izlemenizi öneririm. Çıldır Gölü hakkında bilgiler ve Kars gezi yorumları yazımı çok severek yazıyorum. Yazın tekrar Kars’a gitiğimde ise Çıldır Gölü etrafında çok güzel düzenlemeler yapıldığını duymuştum. Rotamız başka yere doğru olduğu için sadece Çıldır Gölü’nün yanından geçebilmiştik. 

Çıldır Gölü balık avı videolarını her izleyişimde mutlaka Ardahan Çıldır Gölü’ne gitmem gerektiğini düşündüm, 2 senedir ertelediğim Çıldır Gölü turunu bu sene yapmaya karar verdim. İstanbul’dan Kars’a arabayla gitmiştik. Karadeniz üzerinden muhteşem kar manzaraları ve macera dolu yolculuk ile Kars’a vardık. Çıldır Gölü balık çeşitlerini bir çok yerde yiyebiliriz ama Çıldır Gölü’nde buzda balık avı herkesin muhakkak merak ettikleri arasındadır.

photo_library
video_library

Çıldır Gölü Efsanesi

Çıldır Gölü’nde balık avı kadar Çıldır Gölü efsanesi de dikkatimi çekmişti. Çıldır Gölü efsanesine göre Çıldır Gölü’nün altında bir köy olduğu söyleniyor. Köy çukurda kuruluymuş ve köyün dokuz burmalı çeşmesi varmış. Köyün Bey’i de herkesi ‘’Gece gündüz çeşmeden su alanlar çeşmeleri kapatmayı unutmasınlar yoksa köyü su basar’’ diye sürekli uyarıyormuş.

Köyde herkes bu emre itaat edermiş. Fakat bir akşam genç kızın tekine çeşmelerden su doldururken uzun süredir gurbette olan ağabeyinin geldiği müjdelenmiş. Kız heyecandan çeşmeyi kapatmayı unutmuş doğru eve koşmuş. O gece şehrin çukurda kalan yerlerini su basarken yukarıda kalanlar su bastığını fark edince eşyalarını bile almadan köyü terk etmişler. Ertesi gün bütün köy sular altında kalmış.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: @cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Böyle bir Çıldır Gölü efsanesi halk arasında dolaşıyor. Ne kadar doğru ne kadar yalan bilemesek bile Çıldır Gölü balık avı yaparken böyle bir efsaneyi bilip Çıldır Gölü üzerinde gezmek apayrı bir heyecan yaratıyor.

Kars Çıldır Gölü
video_library

Çıldır Gölü Buzda Balık Avı

Çıldır Gölü’nde buzda balık avı gerçekten müthiş bir olay. Kars halkının bir kısmı geçimini balıkçılık yaparak sağlıyor. Kışın buz tutan Çıldır Gölü’ndeki balıkları yakalamak için buzu elektrikli testere ya da uzun uğraşlar kazma ile kırarak daha önce attıkları ağlara ulaşıyorlar. Ciddi derecede zahmetli bir uğraş olan Çıldır Gölü buzda balık avı görülmeye değer.

Kars Çıldır Gölü
video_library

Çıldır Gölü Nerede?

Bu konu biraz karışık desem. Mesela arkadaşlarımdan birisi aslen Ardahan’lı ve Çıldır Gölü’nün nerede olduğunu sorunca Ardahan ili sınırlarında olduğunu ve kendilerine ait olduğunu söylüyor. Kars’taki esnafla sohbet ettiğimde Çıldır Gölü’nün Kars’a ait olduğunu söylemişlerdir. Çıldır Gölü haritasına baktığımızda ise göl Kars – Ardahan yolu üzerinde görünüyor ve her iki ilimizi de sınırları içerisine alıyor.

Kars Çıldır Gölü

Kars Çıldır Gölü Arası Kaç Km?

Kars Çıldır arası yaklaşık 65 km’dir.

Kars Çıldır Gölü

"Kars Çıldır Gölü Arası Kaç Km?" Hakkındaki Sorular ve Cevaplar (1)

Çıldır gölünde mangal yakabilir miyiz. Son olan orman yangınlarda sonra yasaklandığını söylüyorlar doğru?? add

Henüz hiç cevap yazılmadı.

Kars'tan Çıldır Gölü'ne Nasıl Gidilir?

Çıldır’a nasıl gidilir? Diye arkadaşlarla uzun uzun düşündük. Çıldır Gölü’ne gitmenin bir çok yöntemi var. Şehirler arası otobüsle ,uçakla,arabayla,doğu ekspresi ile Kars’a gidip sonrasında Kars’tan Çıldır Gölü’ne gidilmesi gerekiyor. Biz Kars’tan Çıldır’a kendi aracımızla gitmiştik. Çıldır Gölü , Kars ve Ardahan’dan ulaşımın ortak 2 şehri olsa da toplu taşıma ile biraz zor gidilebilir. Kars – Çıldır Gölü arası yaklaşık 1 saatlik araç mesafesi uzaklığındadır. Ancak toplu taşıma ile Çıldır’a gidenler hemen gölü göremeyebilirler. Ardahan Çıldır Gölü , Çıldır merkezde değildir. Dolayısıyla Çıldır Gölü’ne gitmek için ek bir araca ihtiyaçları olabilir. Bu sebepten dolayı Kars merkezde araç kiralayıp gitmek en mantıklı yol olacaktır.

Peki giden herkes araç kiralamak zorunda mı? Elbette hayır,arzu edenler Kars merkezde bir taksici ile anlaşıp Kars’tan Çıldır Gölü’ne ulaşım sağlayabilirler. Hatta grup halinde gidenler taksi ücretlerini de bölüşürlerse çok daha uygun fiyata gidebilirler.

Düzenleme : Kars Belediyesi yoğun talep nedeniyle her gün saat 10:30 Kars Belediyesi’nin önünden Çıldır Gölü’ne otobüs ile ulaşım sağlıyor. Çıldır Gölü’nden Kars’a ise otobüs saat 15:30’da kalkış yapıyor.

photo_library

Çıldır Gölü Ne Zaman Erir Ne Zaman Donar?

Göl Nisan sonu gibi artık tamamen eriyor. Çıldır Gölü’nün buz kalınlığı Mart ayında en kalın seviyede olsa da Çıldır Gölü’ndeki hava durumunun en iyi olduğu dönemler Ocak ve Şubat aylarıdır.

Çıldır Gölü’nde buzda balık avı yapmak isterseniz Çıldır Gölü balıkçı iletişim numarası:

Çıldır Gölü’nde kışın balık avını muhakkak öneririm,

Sedat Sarıçayır: 0537 526 68 28

Çıldır Gölü dondu haberlerini alır almaz hemen planları yapmaya başlayın. Kars otelleri çok uygun fiyatta hatta daha da uygun fiyatta konaklamak isterseniz Kars merkezdeki oteller yerine Defterdarlık Misafirhanesinde gecelik 20 TL’ye konaklayabilirsiniz. Kars gezi yorumlarım için Kars’ta gezilecek yerler yazımı okuyabilirsiniz.

Çıldır Gölü buz kalınlığı sayesinde Çıldır Gölü araba turu yapabilirsiniz. Ben hiç tereddüt etmeden hemen Çıldır Gölü’ndeki balık avını izlemek için Çıldır Gölü’nün üzerine arabayla çıktım. Ama daha sonra yanımızdan taksiciler geçtikçe buzun sesleri geldikçe küçük bir tereddüt etsem de güneşten dolayı Çıldır Gölü’ndeki buzların gevşediğini düşünerek Çıldır Gölü turu yapmak için arabayla gezintiye çıktım.

photo_library

Çıldır Gölü Özellikleri

123 kilometrekare alanı kaplamasından dolayı Doğu Anadolu Bölgemizin en büyük tatlı su ve en büyük ikinci gölü olmasından da ziyade kışın Çıldır Gölü’nün tamamen donması ve üzerinde festival yapılması bu gölü çok meşhur yapmıştır. Çıldır Gölü’nün en derin yeri 49 metredir. İlla Çıldır Gölü’nde yüzmek ve sonrasında piknik yapmak isterseniz pek tabi tercih sizindir.

Her mevsim yapılmasından ötürü Çıldır Gölü balık avcılığı halkın geçim kaynağı olmuştur. Zaman zaman göl sularının çekilmesi ve kışın donan Çıldır Gölü bile halkın bu mesleği yapmasına engel değildir. Halk buzu elektirikli testere ile kesip atmış olduğu ağlara takılan balıkları satarak geçimini sağlıyor. Çıldır Gölü balık çeşitleri popülasyonundan en meşhur olanı ise sazan balığıdır. Kars ve Ardahan’dan gelen turistler ise Çıldır’da buzda balık avına katılmak için geliyorlar.

Çıldır Gölü balık çeşitleri nelerdir? Çıldır Gölü’nde buzda balık avı nasıl oluyor? diye muhakkak videoları izlemişsinizdir. Her ne kadar video izlemiş olsanız da Çıldır Gölü balık avına kendi gözleriniz ile şahitlik ettikten sonra neden daha önce Çıldır Gölü turu yapmamışım diye kendi kendinize söyleneceksiniz.

Çıldır Gölü her ne kadar Ardahan ili sınırları içerisinde olsa da Kars’ta gezilecek yerler daha iyi ve daha fazla olduğu için Kars’ta gezilecek yerleri öneriririm.

Çıldır Gölü drift yapmak isterseniz muhakkak balıkçıların yolunu takip ediniz aksi halde Çıldır Gölü üzerinde arabanız yolda kalabilir. Çıldır Gölü youtube videolarımı izleyebilirsiniz.

Çıldır Gölü turu için yorumlarım;

Çıldır Gölü buzda balık avı için gitmeden önce balıkçılar ile iletişime geçiniz. Çıldır Gölü balık avı hayaliniz suya düşmemesi için Kars Çıldır hava durumunu önceden kontrol ediniz. Oldu ki Kars uçak biletlerini daha önceden aldınız Çıldır Gölü’ne gitmek yerine Kars şehir turu yapabilirsiniz. Balıkçılar size havanın güzel olduğu günü söylediklerine Çıldır Gölü’nde balık avına gidebilirsiniz.

photo_library

Çıldır Gölü Balık Lokantası

Çıldır Gölü Atalay’ın yeri iletişim numarası: 0535 211 03 48 eğer gitmeden önce ararsanız Çıldır Gölü Festivali ve gölün son durumu (donma ve erime) hakkında daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Mekan sabahları bazen 10:00 bazen 11:00’de açılıyor. Biz gittiğimizde gece görevlisi vardı ama servis hizmeti yoktu. Çıldır Gölü konaklama seçenekleri malesef yok. Çıldır Gölü etrafında sadece 1 adet balık lokantası mevcut. Atalay’ın Yeri isimli balık lokantası saat 11:00’de açılıyor. Çıldır Gölü atlı kızak yapacaksanız çok erken saatlerde gitmenize gerek yok. Çıldır Gölü atlı kızak arabaları da saat 10:00 gibi gelmeye başlıyorlar.

Düzenleme: Kars Çıldır Gölü etrafında güzel bir sosyal tesis açılmış. Hatta çok daha nezih olan bu mekanın fotoğrafını paylaştım. 

video_library

Çıldır Gölü'nde Buzda Balık Avı İçin Dikkat Edilmesi Gerekenler

Çıldır Gölü’nde buzda balık avı yapmak herkesin muhakkak tatması gereken heyecanlardan bir tanesi. Hani Türkiye’de yapılacak değişik aktiviteler nelerdir? Diye sorsalar kesinlikle Çıldır Gölü’nde buzda balık avını da listeye dahil ederim. Sizler de Çıldır Gölü dondu haberlerini alır almaz planlar yapmaya başlayın.

1)Çıldır Gölü Kars arası maalesef çok yakın değil bu yüzden Kars merkezden muhakkak araç kiralamanız gerekmektedir,hani otostop çekerek gitme ihtimalini de düşünecek olursak maalesef bu durum bile imkansız görünmektedir. Kars Çıldır Gölü arası toplu taşıma araçlarının olduğunu duymuştum ama Çıldır Gölü maalesef yol kenarında kalmıyor. Kars’ta Çıldır Gölü’ne nasıl gidilir diye uzun araştırma yapmaya gerek yok. En az 2 arkadaş gidip araba kiralayın.

Düzenleme: Sürekli araba kiralayın dememin sebeplerinden birisi de Kars o kadar çok meşhur oldu ki artık taksiciler itelamasyon usülüne geçtiler. Bilginize!

NOT:Çıldır Gölü turu yapmak için muhakkak aracınızda kar lastiği olmalı. Çıldır Gölü buz kalınlığından korkmayın. Balıkçılar yıllardır Çıldır Gölü üzerinde arabayla geziyorlar.

2)Çıldır Gölü’nde buzda balık avı yapmak için muhakkak balıkçılarla iletişime geçiniz,her zaman balık avına çıkmıyorlar ve gitmeden 1 ya da 2 gün önce arayın,

3)Çıldır Gölü’nde Atalay’ın Yeri adlı bir mekan var,bu mekanda kahvaltı yapmak isterseniz mekan açılış saati en erken saat 10:00,daha erken gidip orada donmayın,

4)Çıldır Gölü’nde atlı kızak keyfi için oranın yerel halkı da saat 10:30’dan sonra gelmeye başlıyor,

5)Çıldır Gölü Festivali’ne katılamadım ama gideceğiniz tarihleri de Çıldır Gölü Festival zamanına göre ayarlayabilirsiniz,

6)İstanbul’dan Kars’a arabayla gittiğim için Doğu Expresi macerasını yaşayamadım ama muhakkak bu macerayı yaşayın hatta gidince yorumlarınızı da bekliyorum, Doğu ekspresi maceramı arkadaşlarım yaptı. Her ikisiyle birlikte oturup güzel bir Doğu ekspresi yazısı çıkardık.

7)Çıldır Gölü etrafında konaklayacak her herhangi bir otel yok, Kars merkezde birçok uygun fiyatlı oteller mevcut. Uygun fiyata konaklamak isterseniz Öğretmenevi’nde 50 TL ya da Defterdarlık Misafirhanesinde gecelik 20 TL’ye konaklayabilirsiniz, Ya da Kars gezi rehberimde paylaştığım oteli de tercih edebilirsiniz.

8)Kılık kıyafetinizi sıkı sıkı giyinmeniz gerekmektedir,ben kayak kıyafetleri giydiğim için hiç üşümedim. Bana bir şey olmaz diye düşünüyorsanız -35 dereceyi bir kere daha düşünün,

9)Çıldır Gölü’nde buzda balık avı keyfinizi hava kararmadan yaşarsanız keyfinize ayrı bir keyif katmış olursunuz,

10)Araba kiralayarak gidecekseniz ve buz üzerinde drift yapacaksanız muhakkak göl üzerindeki balıkçıların kullandığı yolu kullanın ki benim gibi buz üzerinde aracınız kalmasın,

11)Çıldır Gölü’nde buzda balık avı yapacağınız aylar Aralık ile Nisan ayı arasındadır. Siz hayallerinizi ertelemeyin ve Çıldır Gölü Festivali zamanında gidin,

12)Kars’a ilk gittiğimde Defterdarlık’ta çok ucuza kalmıştım ama daha sonra gittiğimde ise Kars Öğretmenevi’nde daha pahalıya kalmıştım.Daha sonra ise Kars otelleri arasında en ucuz olan bir otelde kalmıştım.  Kars’ta gezilecek yerler konaklama ile ilgili detayları görebilirsiniz.

13)Kars’a 4.kez gittiğimde ise yazın burasının çok daha fazla geliştiğini gördüm. Yazın Çıldır Gölü etrafında mangal ve piknik yapabilirsiniz.

Çıldır Gölü’nde buzda balık avı gerçekten efsane bir tecrübe Türkiye’de kışın gidilecekler listesinde olmazsa olmazlardan desem hakkıdır. Eğer yolunuz düşerse Kars Çıldır Gölü’ne yazın da gidip etrafında mangal yapabiirsiniz. Seneye tekrar doğu expresi macerası yaşayarak gitmek istediğim yerlerden birisi. Çıldır Gölü’nde atlı kızak keyfi ise tarif edilemez. Düşünsenize Çıldır Gölü’nün altında balıklar yüzüyor siz ise donmuş göl üzerinde yürüyüş yapıyorsunuz ve atlı kızak keyfinin tadını çıkartıyorsunuz. Kars’tan Çıldır Gölü’ne nasıl gidilir ve Ardahan’dan Çıldır Gölü’ne nasıl gidilir? sorularının cevaplarını farklı şekilde tecrübe edinenler yorum kısmında paylaşabilirler.

photo_library
video_library

"Çıldır Gölü Nerede" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Ayhan 6 Eylül 2017 Çarşamba
Ben de aslen Kars'lıyım biz hafta sonları Çıldır Gölü'ndeki balık lokantasına gideriz . Bu kadar meşhur olacağı hiç aklımıza gelmezdi👍
Ayşe savar 6 Eylül 2017 Çarşamba
Kars'tan Çıldıra nasıl gidilir ? Tam olarak anlayamadım. Sadece araç kiralayarak mı gidilir ? Otobüse nerede bineceğiz nerede ineceğiz?

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z