Yaz

En Tehlikeli Ülkeler

calendar_today Kas 29, 2016 label

En Tehlikeli Ülkeler

DÜNYANIN EN TEHLİKELİ ÜLKELERİ

Dünyanın En Tehlikeli 26 Ülkesi

Yurtdışı seyahatinizi planlamadan önce gitmek istediğiniz ülkenin özelliklerini araştırmanız hayalini kurduğunuz seyahat açısından önemlidir. Zira gittiğiniz ülke sizi dehşete düşürebilir. Seyahat etmeden önce tedbirli olabilmek ve gitmek istediğiniz ülkeyi tanımak gerekebilir. Bu nedenle sizler için en tehlikeli ülkeleri derledik. Seyahat planınızda bu ülkeler yer alıyorsa bir kez daha düşünmenizi tavsiye ederiz.

Kolombiya

Güney Amerika'da batısında Büyük Okyanus bulunan bir ülkedir. Venezuela ve Brezilya ile sınır komşusu olan Kolombiya suç oranı en yüksek ülkeler arasında ilk sıralardadır. Özellikle 1970 ve 1980 yılları arasında işlenen suç miktarı sıralamasında ilk sırada yer alır. Ünlü uyuşturucu baronu Pablo Escobar'ın şehri olarak bilinen Medellin şehri, Güney Amerika kıtasının en tehlikeli şehri olarak görülmektedir. Özellikle insan kaçırma suçu ile bilinen Kolombiya, uyuşturucu ticareti, soygun, patlama ve terör olaylarında da ilk sıralarda bulunmaktadır. Kolombiya'da yaşanan terör olaylarının büyük bir kısmının sorumlusu olarak görülen terör örgütü BACRIM, Kolombiya'daki birçok şehire yayılmış durumdadır. 90'lı yıllardan günümüze kadar 40 bin insanın bu olaylar sebebiyle öldüğü belgelenmiştir. Bu nedenle Kolombiya'yı ziyaret edecek tüm turistlerin son derece dikkatli olması gerekmektedir.

dünyanın en tehlikeli ülkeleri sıralaması

Yemen

Orta Doğu'da Kızıldeniz'in kıyısında bulunan Yemen, Suudi Arabistan'ın da güneyinde yer alır. Yemen'in başkenti Sana'dır. Yemen, kendine özgü ilgi çekici bir mimari kültüre sahiptir. Turist olarak ziyaret edilebilecek ülkelerden biri gibi görünse de şu sıralar Yemen'e gitmek tehlikeli bir seçim olabilir. Sünni ve Şii kesimleri arasında yaşanan iç savaşın yanında radikal terör örgütü gruplarının yaptığı saldırılar da Yemen'i en tehlikeli ülkeler sıralamasında üst sıralara taşıyor. Aynı zamanda Suudi Arabistan ve İran'ın da çatışmalarda son derece etkili olması tehlikeyi biraz daha artırıyor. Karadan ve havadan yapılacak yardımlar sürekli engellendiği için Yemen halkı gıda ve su yetersizliğinin yanında yetersiz sağlık imkanları ile de mücadele etmeye çalışıyor.

El Salvador

Orta Amerika'da bulunan El Salvador, 6.9 milyonluk nüfusa sahip bir ülkedir. ''El Salvador'' kökeni İspanyolca olan ''kurtarıcı'' anlamına gelen kelimedir. Uzun bir süre İspanyol sömürgesinde bulunan ülke 1841'de bağımsızlığını ilan etmiştir. Ancak ülke içindeki sağ sol çatışmaları nedeniyle ülkede huzur sağlanamamıştır. Günümüzde ise hala tam anlamıyla huzur sağlayamayan El Salvador, özellikle en çok cinayet işlenen ülkelerin başında geliyor. Cinayetin yanında ülkede yaygın olan çete, şiddet, gasp, uyuşturucu kaçakçılığı gibi suç unsurları da ülkenin en tehlikeli ülkeler sıralamasında yer almasının sebepleridir.

Suriye

Sırada ülkece yakından takip ettiğimiz bir ülke olan Suriye var. Bir çok insan Suriye'yi terk etmek zorunda kaldı. Ülkede savaş devam ediyor ve ülkelerinde kalan Suriyeliler sürekli bomba sesleri ile uyandıklarını söylüyorlar. Ülkede hal böyle iken Suriye’ye gitmek pek güvenli görünmüyor. IŞİD ve El-Nusra gibi birçok terör grubunun Suriye'de olduğu düşünüldüğünde Suriye tercihinizden vazgeçmeniz sizin için doğru olacaktır.

Pakistan

Pakistan günden güne çatışmaların ve dolayısıyla tehlikenin arttığı bir ülke durumundadır. Farklı birçok radikal grubun Pakistan topraklarında yaptıkları eylemler ve Pakistan Hükümeti'nin sınırlamaları sebebi ile Pakistan topraklarında yıllardır huzura rastlanmıyor. Şiddet her geçen gün daha çok yaygınlaşıyor. Pakistan Hükümeti'nin konuşma özgürlüğü konusundaki kısıtlamaları ve bazı bölgelere yabancıların girmesini engellemesi gibi birçok kısıtlama ülkeyi daha büyük bir çıkmaza götürüyor. Bunun gibi birçok unsur Pakistan'ın tehlikeli ülkeler sıralamasında bulunmasına neden oluyor. Seyahat sıralamasında Pakistan'ı bulunduruyorsanız Pakistan'a gitmek için doğru bir zaman olmadığını da düşünmelisiniz.

Nijerya

Afganistan'ın en güçlü ülkelerinden biri olan Nijerya birçok Müslümanın ve Hristiyanın yaşadığı bir ülkedir. Nijerya'nın başlıca sorunlarından biri de orada yaşayan Müslüman ve Hristiyanlar arasındaki iç çatışmadır. Bunun yanında iki aşırı uç olan Boko Haram ve Batı Afrika İslam Devleti ülkedeki huzursuzluğun nedenlerinin başında gelmektedir. Boko Haram aynı zamanda kadın ve çocuklara yönelik şiddet uygulamaları sebebiyle de tehlikeli bir örgüt konumundadır. Okul, restaurant, market ve kilise gibi mekanlara sürekli saldırı düzenlenmesi sebebi ile ülkedeki gerilim her geçen gün artmaya devam etmektedir. Nijerya seyahat etmeden önce düşünülmesi gereken ülkelerin başında gelmektedir.

Kuzey Kore

Kuzey Kore, herkes tarafından kısıtlamaları ve çeşitli tuhaf kuralları ile bilinen bir ülkedir. Kuzey Kore'de her an ne ile karşılaşacağınızı tahmin edemeyebilirsiniz. Zira sosyal medya kullanımı konusunda bile bir çok sıkıntı yaşanıyor. Fotoğraf çekmenin bile yasak olduğu bir ülke olan Kuzey Kore'de sıkı bir güvenlik kontrolü yapılmaktadır. Yabancı bir ülkeye giden herkes çeşitli hatalar yapabilir ancak Kuzey Kore'de hata yaptığınızda ne ile karşılaşabileceğinizi tahmin edemeyebilirsiniz. Amerika ile yaşadıkları diplomatik problemler ile de gündemde olan Kuzey Kore'ye gitmek sanıldığı kadar kolay değil. Bazı resmi şirketlerin denetiminde Çin'den girişlere izin veriliyor. Ancak Kuzey Kore'ye girme şansınız varsa bir kez daha düşünün.

dünyanın en tehlikeli ülkeleri sıralaması

Lübnan

Orta Doğu’daki Müslüman ülkeler arasında parlayan bir ülke olan Lübnan, yaşanan son iç çatışmalar sonucu hala tam anlamıyla toparlanmış durumda değil. Yaşanan son olaylardan dolayı büyük yara aldığı için ülkede tam bir istikrar sağlanamadı. Ülkenin iç sorunlarının dışında İsrail ve Suriye ile yaşanan krizler de ülkeyi çıkmaza sürüklüyor. Suriye'den gelen mülteciler de ülkede sorun yarattığı için Lübnan ülke içindeki sorunlarını tam olarak halledebilmiş değil. Ülkedeki karışıklıklar sebebiyle seyahatinizde sorun yaşayabilirsiniz. Bu yüzden Lübnan'a da gitmeden önce bir kez daha düşünmelisiniz.

video_library

Mısır

Mısır dünyanın en eski medeniyetlerinden biri olması sebebiyle mimari, sanat ve matematik alanında ilgi çeken bir ülkedir. Turizm açısından çok değerli bir ülke olmasına rağmen şu sıralar yaşadıkları iç çatışmalar sebebi ile seyahat etmek için tercih edilmemesi gereken ülkeler arasındadır. Mübarek ve Mursi'nin devrilmesine sebep olan ayaklanmalar ülkede büyük bir karışıklığa neden olmuş durumdadır. Ülkeyi Mısır Ordusu yönetiyormuş gibi görünse de ülkede her an bir kargaşa çıkabilir. Terör örgütlerinin de hedefleri arasında olan Mısır'da özellikle toplu taşıma araçlarının hedef alındığı biliniyor. Bu nedenle Mısır'ın güzelliklerini görmek için biraz daha beklemeniz daha doğru olacaktır.

Çad

Dünyadaki terör olaylarının öncüsü olan terör örgütleri IŞİD, Boko Haram ve El Kaide Çad sınırları içinde sürekli aktif durumdadır. Bu nedenle ülkede çok fazla terör olayı olmaktadır. Yerel halkı hedef alan terör örgütleri, ziyarete gelen turistleri de hedef almaya devam etmektedir. Çad sınırları mayınlarla çevrili olduğu için ülkeye kara ulaşımı da oldukça tehlikelidir. Terör örgütlerinin turistleri de hedef alması nedeni ile seyahat planınızda Çad'ı bulundurmak tehlikeli olacaktır.

Irak

Amerika ve İngiltere'nin Irak'a girmesiyle birlikte bir çok çatışmanın yaşanması nedeniyle Irak zor günler geçirmeye devam ediyor. Ölen insanların sayısı tam olarak bilinmese de yüz binlerce insanın öldüğü düşünülmektedir. Kürt Özerk Yönetimi'nin yönetimi altında bulunan Kuzey Irak'ta IŞİD ve Irak Ordusu çatışma içindeler. Bu nedenle Irak'ta güvenliği tam olarak sağlayamayan ülkeler arasında yer almaktadır.

video_library

Tayland

Turizm açısından önemli ülkelerden biri olan Tayland Güneydoğu Asya ülkesidir. Tayland'ın en tehlikeli şehirleri olarak gösterilen Yala, Pattani, Narathiwat ve Songhkla, cinayetlerin yoğun olarak yaşandığı şehirlerdir. İşlenen cinayetlerle adından söz ettiren Tayland, faili meçhul birçok cinayete sahip olduğu için sıkı yönetimle yönetiliyor. Ancak sıkı yönetimle yönetilmesine rağmen işlenen cinayetlerin önüne geçilemiyor. Tayland turizm cenneti olarak görülse de bu şehirlere gidecekler dikkat etmelidirler.

video_library

Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Demokratik Kongo Cumhuriyeti'nde hükümete karşı bir çok grup bulunmaktadır. Hükümete karşı oluşan bu grupların büyük bir kesiminin silahlı gruplar olması sebebi ile hükümet tarafından birçok askeri önlem alınmaktadır. Hükümet ve hükümet karşıtı gruplar arasında çıkan çatışmalar dinsel, tarihsel ve bölgesel olarak değişkenlik gösterebiliyor. Demokratik Kongo Cumhuriyeti hükümeti halka daha fazla zarar gelmemesi için toplu taşıma araçlarında bile askeri güvenlikler bulundurmaya çalışmaktadır.

Zimbabve Cumhuriyeti

Zimbabve Cumhuriyeti, Güney Afrika'da denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Denize kıyısı olmamasına rağmen doğal güzelliği ile ilginiz çekebilecek bir ülkedir. Zimbabve Cumhuriyeti'nin altı senedir yönetiminde bulunan seksen dört yaşındaki Mugabe bir kesim tarafından kabul görmeyen bir devlet başkanıdır. Mugabe yanlıları ve muhalifler arasında çok şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Bu nedenle ülkede büyük bir kargaşa bulunuyor. Doğal güzellikleri ile dikkat çeken Zimbabve Cumhuriyeti’ni ziyaret etmek için seyahat tarihinizi daha ileri bir tarihe atmanız daha iyi bir seçim olacaktır.

dünyanın en tehlikeli ülkeleri sıralaması

Fildişi Sahili Cumhuriyeti

Fildişi Sahili Cumhuriyeti Afrika kıtasının batısında bulunur. Mükemmel bir sahile sahiptir. Sahiliyle turizm cenneti ülkelerden biri olarak görülür. Afrika'nın en zengin ülkelerinden biri olması beklenirken açlıkla mücadele eden Fildişi Sahili Cumhuriyeti şiddetle başı dertte olan ülkelerin başında gelmektedir. Şiddet bu ülkede çözülemeyen sorunlardandır ve gün geçtikçe artmaya devam etmektedir. Ayrıca kolera ve sıtma gibi hastalıklar da Fildişi Sahili Cumhuriyeti'nin tehlikeli ülkeler arasında bulunmasının sebeplerindendir.

Güney Afrika

Güney Afrika'nın daha kırsal kesimlerinde suç oranı fazla olsa da ülke geneline yayılmaya devam etmektedir. Güney Afrika'da yaşayan zengin halk bu suçlardan korunmak amacı ile kendilerine özel korumalar tutmaktadır. Güney Afrika'da en yoğun işlenen suçlar ise tecavüz ve cinayettir. Bu nedenle Güney Afrika da tedbirli olunması ve gitmeden önce bir kez daha düşünülmesi gereken ülkelerden biridir.

video_library

Jamaika

Küba'nın güneyinde bulunan bir ada ülkesidir. Karayiplerde bulunan Jamaika ada ülkesi olması nedeni ile de bir çok doğa güzelliğine ev sahipliği yapmaktadır. Doğal güzelliği ve uzun sahil şeridi ile turistlerin adresi durumundadır. Jamaika bu listedeki diğer ülkelere göre daha güvenli gibi görünse de insan kaçırma ve uyuşturucu ticareti yapan gruplara ev sahipliği yapması nedeni ile tehlike arz edebilir.

Guatemala

Guatemala Meksika sınırında bulunan Orta Amerika ülkesidir. Guatemala ve Meksika sınırında yoğun olarak turist ve uyuşturucu kaçakçılığı yapılmaktadır. Ayrıca ülkede en çok işlenen suçların başında cinayetin geliyor olması Guatemala'yı tehlikeli ülkelerin arasında göstermektedir.

İsrail

İsrail Orta Doğu'da Asya ve Afrika kıtalarının birleştiği yerde konumlanır. İsrail ile Filistin arasında yaşanan gerginliklerden dolayı bu bölgede her an olaylar yeniden alevlenebilir. Ayrıca İran, Lübnan ve Suriye ile de gerginlikler yaşayan İsrail sürekli çatışmaların yaşandığı bir ülke konumundadır. Bu nedenle İsrail'e gitmeden önce her anlamda bir kez daha düşünmek gerekir.

Bangladeş

Bangladeş Güney Asya'da bulunan ve Hindistan ile sınır komşusu olan bir ülkedir. Müslüman bir ülke olan Bangladeş'te farklı radikal gruplar tarafından terör saldırıları yapılmaktadır. Terör saldırıları sebebi ile güvensiz ve tehlikeli bir ülke olarak görülen Bangladeş, aynı zamanda doğal afetler sebebi ile de tehlike arz etmektedir. Yaşanan doğal afetler nedeniyle birçok insanın hayatını kaybetmesi nedeni ile de tehlikeli ülkeler arasında yer almaktadır.

Mali

Resmi adıyla Mali Cumhuriyeti, Batı Afrika'da bulunan bir ülkedir. Denize kıyısı bulunmamaktadır. Afrika'nın en büyük yedinci ülkesidir. Mali'de başta başkenti Bamako olmak üzere birçok şehirde terör saldırıları yapılmaktadır. Özellikle turistik alanlar, oteller ve restaurantlar terör tehditi altındadır. Bunların başında başkentte bulunan bir oteldeki rehin alınan insanların öldürülmesi olayı gösterilmektedir. Bu sebeple Mali de gidilmeden önce düşünülmesi gereken ülkeler arasında gösterilmektedir.

Filipinler

Filipinler, Pasifik Okyanusu'nda bulunan bir ülkedir. Resmi adıyla Filipin Cumhuriyeti’dir. Bir Güneydoğu Asya ülkesi olan Filipinler birçok adadan oluşur. Turistik bir bölge olan Filipinlerin bu listede bulunmasının sebebi okyanus yoluyla insan kaçakçılığının yapılmasıdır. İnsan kaçakçılığı yoğun olarak işlenen bir suçtur. Turistleri de bu yolla kaçırmaya çalışan kaçakçıların işledikleri bu suçlar nedeni ile Filipinler de tehlikeli ülkeler listesinde yerini almaktadır.

video_library

Honduras

Honduras bir Güney Amerika ülkesidir. Dünya üzerinde en çok cinayet suçu işlenen ülkelerden birisidir. Güvenlik güçlerinin otoritesini sürekli olarak etkisiz hale getiren gruplar uyuşturucu kaçakçılığı ve ticareti de yapmaktadır. Honduras'ta son yıllarda cinayete kurban giden insanların büyük bir kısmının Amerikan vatandaşı olması da korkutan bir detaydır. Honduras, ziyaret boyunca güvende hissedilemeyen bir ülkedir. Çünkü ülkede uyuşturucu ticareti yapan ve cinayet işleyen gruplar güvenlik güçlerini de etkisiz hale getirebilmektedir. Honduras da ziyaret edilmeden önce bir kez daha düşünülmesi gereken ülkeler başında gelmektedir.

Kenya

Kenya, Afrika kıtasının doğusunda yer alan bir ülkedir. Açlıkla ve hastalıkla mücadele veren Kenya halkı aynı zamanda yıllardır terörle de mücadele etmektedir. Ülkede sürekli bombalama ve cinayet suçları işlenmektedir. Bunun dışında adam yaralama ve kaçırma suçları da baş göstermektedir. Kenya da uzun yıllar terörle mücadele etmesine rağmen sonuç alamadığı için güvenliği sağlayamayan Afrika ülkelerinin başında gelmektedir.

video_library

Venezuela

Venezuela, Güney Amerika'da bulunan bir ülkedir. Su ve gıda gibi temel ihtiyaçların yetersizliğinden yakınan Venezuela halkı, aynı zamanda elektrik kesintileri ile de mücadele etmektedir. Soygun, cinayet, adam kaçırma gibi suçların yanında sıklıkla yaşanan trafik kazaları da toplumsal huzuru bozmakla birlikte ülkenin güvenliğini de sarsmaktadır.

Orta Afrika Cumhuriyeti

Resmi adıyla Orta Afrika Cumhuriyeti, Afrika kıtasının ortasında bulunan ve denize kıyısı olmayan bir ülkedir. Ülke açlık ve hastalıkla mücadelesinin yanında iç savaş ile de mücadele etmektedir. Ülkede Müslümanlar ve Hristiyanlar arasında çıkan iç savaş kanlı çatışmalara sebep olmaktadır. Bu nedenle Orta Afrika Cumhuriyeti de güvenliği sağlayamamış, tehlikeli ülkeler listesinde yer alır. 

"En Tehlikeli Ülkeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z