Yaz

Camiler Rehberi

Büyük Mecidiye Camii Ortaköy

Özel bir Osmanlı mimarisi olan Büyük Mecidiye Camii’ne halk arasında Ortaköy Camii adı verilmektedir. İstanbul’da bulunan güzel Osmanlı mimarilerinden biri olan Büyük Mecidiye Camii, 19. Yüzyıl Osmanlı mimarisinin kült örneklerinden biri olarak nitelendirilebilir. Halk arasındaki adı Ortaköy Camii olan, Büyük Mecidiye Camii 1854 senesinde tamamlanmıştır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Eyüp Sultan Camii

İslam dünyasının sayılı dini mekanlarından olan Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un gezilecek yerleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. Eyüp Sultan Camii, İstanbul’un Eyüp semtinde bulunmaktadır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Rüstem Paşa Camii

Mısır Pazarı ve Balık Pazarı’na oldukça yakın bir mevkide bulunmakta olan Rüstem Paşa Camii, Mimar Sinan tarafından yapılmış olan, ilginç ve görülmeye değer bir mimarı yapıdır. Rüstem Paşa Camii Tahtakale adı verilen semtin içerisinde bulunmaktadır. Rüstem Paşa Camii, oldukça ilginç bir yapı olmasına rağmen, camiyi yaptırmış olan Sadrazam Rüstem Paşa da, oldukça ilginç bir tarihi şahsiyet olmaktadır. Bu sebeple, Rüstem Paşa Camii’nden bahsedilmeden önce, bu camiyi yaptırmış olan ilginç şahsiyetten bahsedilmesinde de, yarar bulunmaktadır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Süleymaniye Cami Tarihi

Mimar Sinan’ın diğer birçok eseri gibi Süleymaniye Camisi de bir şaheser olma özelliği barındıran mimari eserlerinden biridir. 1550-1557 yılları arasında o dönemin padişahı Kanuni Sultan Süleyman adına yaptırılan cami klasik Osmanlı mimarisini yansıtır. Caminin etrafında medrese, hastane, hamam, kütüphane ve aşevi yapılarak halka sosyal hizmet anlamında destek olunur. Süleymaniye Camisinin dört minaresi vardır.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Yeni Camii Eminönü

Yeni Camii Eminönü Hakkında Genel Bilgi Yeni Camii, İstanbul’un belki de, en önemli semtlerinden biri olan Eminönü semtinde bulunmakta olan bir camidir. Eminönü semtinin en can alıcı ve popüler noktası olan Eminönü Meydanı’nda bulunmakta olan Yeni Camii’nin yapımında, oldukça ilginç olaylar olmuştur. Yeni Camii’nin yapımında Osmanlı tarihinde adı geçen iki valide sultan rol almıştır. Yeni Camii, uzun ve ilginç bir yapım aşaması geçirmiştir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Sultan Ahmet Camii (Mavi Cami) Nerede

Sultanahmet Cami (Blue Mosque), Ayasofya ile beraber muhteşem şehri İstanbul’un en önemli sembolüdür. Doğu Roma’yı doğu roma, Osmanlı'yı Osmanlı yapan İstanbul ise İstanbul'lu İstanbul yapan karşı karşıya durarak birbirine meydan okuyan bu iki muhteşem eserdir. Nasıl Ayasofya Hz. Süleyman mabedine meydan okumak için yapıldıysa Sultanahmet Cami de Ayasofya’ya meydan okumak için yapılmıştır. Sultanahmet Camisi ismini camiyi yaptıran Birinci Ahmet’ten almıştır. Sultanahmet Camiinin yapımına 1609 yılında başlanmış, 1616 yılında tamamlanmıştır. Bu yazımda sizlere Sultanahmet Camisi nerede,tarihi,mimarı ve özelliklerinden bahsedeceğim. Sultanahmet Camisi özellikle Ramazan ayında yüzlerce kişinin akınına uğruyor. Peki Sultanahmet Camisi kaç kişilik? Sultanahmet Camisi hakkında kısa bilgiler ve detaylarına başlayalım.

13 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z