Yaz

Kaleler Rehberi

Rumeli Hisarı Kalesi

Türkler, Anadolu’nun İslamileştirilmesi görevini kendilerine yüklemişlerdir. Türkler, üstlenmiş oldukları bu görev doğrultusunda, elde etmiş oldukları Anadolu topraklarını kaybetmemek ve yeni Anadolu topraklarına hakim olabilmek için, savunmaya büyük bir önem vermişlerdir. Kimi zaman eski kaleleri ele geçirmiş ve onararak amaçları doğrultusunda, bu kale ve benzeri yapıları kullanmışlardır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Anadolu Hisarı Kalesi

Anadolu Hisarı Kalesi, İstanbul Boğazı ile Göksu arasında bulunan 7 dönümlük bir alana adını vermiştir. Kale yapı olarak Göksu deresi ile Boğazın birleştiği yerde bulunmaktadır. Ayrıca denize doğru uzanan kalenin çevreside yine Anadolu Hisarı Kalesi adı ile anılmaktadır. Anadolu Hisarı Kalesi ileri bir karakol olarak tarif edilecek şekilde yapılmıştır. Kalenin inşaatına başlayan isim ve yine inşaatı bitiren isim aynı Osmanlı padişahıdır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Yoros Kalesi

Anadolu ve Rumeli Kavakları İstanbul için oldukça farklı doğası ile hayat bulan bir alandır. Temiz hava almak isteyenler ya da köy hayatında sahil havası solumak isteyenler bu eşsiz manzara arasında gününü en iyi şekilde değerlendirmektedir. Ayrıca bu bölgede ya da buralarda bulunan köylerde balık ve mevsim salatası yemek buralarda adettendir.

7 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z