Yaz

Vizesiz ülkeler Rehberi

Ukrayna'da gezilecek yerler

Ukrayna'da gezilecek yerler Kharkiv Ukrayna ile başlayıp Lviv Ukrayna ile son bulmuştu. Size ilk tavsiyem Odessa Ukrayna şehrini de listeye dahil etmeniz olacaktır. Ukrayna gezi rehberi yazımda Kiev Ukrayna şehrine de değindim. Ukrayna nerede ve Ukrayna gezilecek noktalar gezi yazısı. Ukrayna gezisi yapacaklar Ukrayna gezilecek yerler hakkında sorularını yorum kısmında sorabilirler. Ukrayna gece hayatı ile ilgili ufak detaylara da bu yazıda değindim.

59 B görüntüleme • 2 yorum

Ukrayna Turu İçin Altın Tavsiyeler

Özellikle Ukrayna’ya kimlikle giriş serbest olduktan sonra Ukrayna’ya gitmek isteyenler her geçen gün artıyor. Peki nedir bu Ukrayna olayı? Herşey anlattıkları kadar var mı? Yoksa herkes bol keseden atıyor mu? Türkiye Ukrayna uçak biletini önceden alıp ucuza kapatanların bazıları Ukrayna turunu bitirip geri geldi bazıları ise Lviv Ukrayna , Kiev Ukrayna , Odessa Ukrayna , Kharkiv (Harkov) Ukrayna hakkında yazılanları her gün araştırıyor. Ukrayna seyahatim boyunca Ukrayna’da gezilecek yerlerden , Kharkiv gezilecek yerlere , Kiev gezilecek yerlerden Lviv gezilecek yerlere kadar Ukrayna’ya gideceklere tavsiyelerimi canlı canlı Ukrayna’dan yazdım. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımda Ukrayna hakkında daha değişik bilgilere ulaşabilirsiniz. Bu yazıda Ukrayna gezi yorumlarım , Ukrayna’ya gitmek için gerekenler , Ukrayna’ya pasaport kalktı haberlerinin en net bilgilerini ve Ukrayna turu nasıl yapılır? gibi bilgiler bulacaksınız. 15 günlük Ukrayna turumdan sonra bu yazıyı yazmak boynumun borcu olduğunu düşündüm, işte sizlere Ukrayna gezi rehberim hakkında detaylı bilgiler.

17 B görüntüleme • 1 yorum

Ukrayna'ya Gideceklere Tavsiyeler

Ukrayna'ya gitmek isteyen kişilerin en çok merak ettiği soruların başında Ukrayna nerede ve Ukrayna'ya nasıl gidilir? soruları geliyor. Ukrayna'ya kimlikle giriş başladıktan sonra çipli kimlik kartı olmayıp pasaportu olan kişilerin kafası çok karıştı. Bu yazımda Ukrayna'ya gitmek için gerekli evraklar ve Ukrayna'ya gidişte yaşanan sorunları ele alıyorum. Ukrayna'da gezilecek yerler hakkında uyarılarıma da dikkate almanızı öneririm.

32 B görüntüleme • 42 yorum

Ukrayna'ya Kimlikle Giriş

Ukrayna'ya kimlikle seyahat edebilirsiniz. Ukrayna'ya kimlikle giriş hakkında tüm sorulara en güncel cevapları bu yazımda cevapladım. Ukrayna pasaportsuz giriş ve kimlikle gidenlerin yorumlarını bulacağınız yazı dizisi sizlerle. Ukrayna pasaport istiyor mu diye merak edenlere hemen söyleyeyim. Hayır.

14 B görüntüleme • 63 yorum

Ukrayna Aşk Tüneli

Ukrayna’nın Lviv şehrindeyken hostelde tanıştığım 2 Güney Kore’li kız arkadaş ile Lviv gezilecek yerleri bitirip başka neler yapabiliriz diye konuşuyorduk. Ukrayna Aşk Tüneli hakkında bilgilere ulaşıp hemen Aşk Tüneli Ukrayna nasıl gidilir? Diye bakınmaya başladım. Klevan – Ukrayna’ya giderek Aşk Tüneli – Ukrayna Klevan’a ulaşımın çok kolay olduğu fakat dönüşün zor olduğunu öğrenince küçük çaplı bir aksiyonun bizi beklediğini hissetmiştim ki zaten benim aradığım da tam olarak buydu. Bize lazım olan ilk bilgi Lviv’den Aşk Tüneli’ne nasıl gidilir? bilgisi Türkçe kaynaklarda sınırlı olunca İngilizce kaynaklardan güzelce araştırıp edindiğim bilgileri aktarıyorum. Klevan Ukrayna, bulunduğumuz noktaya yani Lviv şehir merkezine yaklaşık 3/3,5 saat uzaklıktaydı. Fakat Klevan nerede? diye araştırmak gerekiyordu. Çünkü Lviv’den Rivne’ye gidip daha sonra Rivne’den Kleven Ukrayna yollarını tutmamız gerekiyordu. Aşk Tüneli’ne ulaşım biraz kolay biraz karışık, bu yüzden başlıklar halinde yazıyorum. Ukrayna Aşk Tüneli nerede? yazımı sonuna kadar okursanız çok güzel bir yolculuğa kapıları açmış olacaksınız.

19 B görüntüleme • 7 yorum

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna şehirleri arasında benim en çok sevdiğim şehir Lviv olmuştu. Ukrayna'da gezilecek yerler bittikten sonra Ukrayna şehirleri listesi olan Ukrayna Lviv, Kiev, Odessa ve Kharkiv şehirleri haritalı olarak gösterdim. Ukrayna haritası ve Ukrayna gezilecek yerler hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar inceleyip Ukrayna'da gezilecek şehirler listesine bakıp nereye gideceğinize karar verebilirsiniz.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Ukrayna Nerede

Son zamanlarda özellikle çipli kimlikle Ukrayna'ya giriş gündeme geldikten sonra Ukrayna nerede ve Ukrayna nereye bağlı soruları herkes tarafından oldukça merak edilmeye başlandı. Ukrayna haritası çizerek bu soruya net bir yanıt verdim. Ukrayna şehir haritası sizlerle...

23 B görüntüleme • 0 yorum

Ukrayna Gece Hayatı

Ukrayna gece hayatı ile nam salmış nadide ülkelerden, hem de Ukrayna geceleri için fiyatlar oldukça uygun. Gittiğim ülkelerde gece hayatı yaşamamaya karar versem de, o kadar çok sorular geliyor ki en sonunda Kiev gece hayatı,Lviv gece hayatı ve Odessa gece hayatı hakkında bilgileri yazmaya ikna oldum. Ukrayna gece kulüpleri yazısı bilgi ve tavsiye amaçlıdır. Ukrayna gece hayatı videoları da yazı içerisinde sadece bilgi amaçlı sunulmuştur. Ukrayna gece hayatı fiyatları sizlerle...

54 B görüntüleme • 0 yorum

Ukrayna Para Birimi

Ukrayna para birimi Grivna'dır. Ukrayna parası ise kısaca ''UAH'' diye yazılıyor.

4 B görüntüleme • 0 yorum

Balkan Turu Tavsiyeleri

Vizesiz balkan turu yapacaklara balkanlar haritası çıkarıp balkanlar şehirlerinde neler var neler yok hepsini detaylıca yazdım. Balkanlar neresi diye merak edenlere, vizesiz balkan ülkeleri turu yapmak isteyenlere balkan haritası üzerinde her şehri tek tek işaretledim. Acılar coğrafyası Balkanlar … İsim olarak her ne kadar ‘’sık ormanlarla kaplı sıradağlar’’ anlamına gelse de Balkan ülkelerinde özellikle Bosna-Hersek şehirlerinde özellikle Mostar ve Saraybosna’da gördüğüm manzaralar karşısında kanımın donduğunu belirtmeden Balkan ülkeleri gezi rehberine başlamak istemedim. Bir ülke düşünün başkentinde her mahallesinde ve her sokağında ve tabir-i caizse her binasında kurşun izleri aradan yıllar geçmesine rağmen ibreti alem için duruyor. Öte yandan balkanların gezilip görülecek yerleri doğa manzaraları ile kaplı cennet bir yarımada olarak adlandırılabilir. Bir şehrinde sabah uyanıp, tarih kokan sokaklarında adım atarken bir başka şehrinde sabah uyanıp denize girebilecek kadar çeşitliliği olan bu güzel coğrafya Balkanlar , hem deniz-kum-güneş tatili sevenler,hem tarihe meraklılara tatil vaat ederken, hem de vizesiz olması sebebiyle Türkiye’den bir çok ziyaretçiye kapılarını açıyor. İşte böyle bir coğrafya Balkanlar ülkeleri ve şehirleri… Yemeklerinin tadı ayrı güzel,gece hayatı ayrı güzel,tarihi ise bambaşka dünyalara kapılarını açan bu coğrafyanın güzelliği insanların samimiyeti ile bütünleşip insanı bir daha geri dönmemek üzere ikna ediyor. Nitekim öyle de oldu Balkanlarda gezilecek yerleri bitiremeden Türkiye’ye geri gelmemek için dönüş biletimi yırtıp balkan turumu uzatmıştım. Bal-kan; yani her noktasında bal, tarihinde ise kan yatan yer. Her etnik kökenden insanın yeri geldiğinde aynı mahallede kardeşçe yaşadığı,savaşlardan sonra hızla toparlanıp dimdik ayakta durmayı başarmış olsa da kendi ülkeleri arasında bile sevgili tadında küslükler de yaşanmıyor değil.

116 B görüntüleme • 226 yorum

Balkanlarda 42 günlük maceram

Vizesiz balkan turu benim yurt dışına düzenlediğim ilk uzun soluklu bir seyahat olmuştu. 1 aylık balkan ülkeleri turu yapmayı aslında bir gezi değil de uzun bir tatil olarak değerlendiriyordum. Hiç bir amaç olmadan Türkiye'ye yakın vizesiz ülkeler olsun yeter diyordum. Nerelere gideyim neresi ucuz ve vizesiz diye başladım araştırmaya... İlk olarak Makedonya'ya gittikten sonra devamı çorap söküğü gibi gelmeye başladı. Daha sonradan dönüş biletimi de yırtıp 42 gün boyunca balkanlarda güzel bir tatil yapmıştım.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Arnavutluk Gezilecek Yerler

Vizesiz balkan turu yaparken ister istemez bazı ülkelerde Türklerle karşılaşıp sohbet etme imkanı buluyorsunuz. İster istemez derken balkan ülkeleri turu yapmanın çok da zor olmadığını anlatmak istiyorum.

15 B görüntüleme • 2 yorum

Makedonya Gezilecek Yerler

Makedonya gezilecek yerler bakımından zengin mi zengin bir ülke. Üstelik Türkiye’den vize istemiyor. Makedonya Üsküp,Ohrid, Bitola ve gezilecek diğer şehirlerini bir araya getirip güzel bir Makedonya gezi rehberi hazırladım. Balkanların incisi olarak adlandırılan Ohri Gölü ve Makedonya’ya gezi düşünenler için özel tavsiyeler ile Makedonya turumuza başlayabiliriz.

55 B görüntüleme • 1 yorum

SIRBİSTAN GEZİLECEK YERLER

Sırbistan gezilecek yerler benim Balkanlar'da en çok sevdiğim bölge olmuştu. Özellikle Sırbistan Belgrad Türkler tarafından en çok ziyaret edilen şehirler arasında her daim yerini koruyor. Novi Sad ve Belgrad şehirleri ise Sırbistan'da gezilecek yerlerin en önemlileri olsa da sizlere Sırbistan'ın diğer şehirleri hakkında da bilgileri detaylıca yazdım. Üstelik Sırbistan vize istemiyor ve nüfus olarak çok kalabalık olmayınca gezi destinasyonları arasında her zaman cazibesini koruyor.

53 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Gezi Rehberi

Kıbrıs’a Nisan ayında adanın en keyifli olduğu, nergis ve yasemin çiçeklerinin kokusunun sokakları doldurduğu dönemde gittim. Sıcaklığın ilkbahar aylarına göre biraz daha yüksek olduğu, kısa kollu tişörtlerle rahatlıkla dolaşılabildiği, hatta soğuk su severlerin denize girebildiği zamandı. Ercan Havalimanı’nda uçaktan inip, adaya ilk ayak bastığımız andan itibaren kendimizi hem yerli hem turist gibi hissettik. İşte o an Kıbrıs gezilecek yerler için heyecanım doruklara çıkmıştı. Kıbrıs; Venedik’ten Bizans’a, Haçlılar'dan Osmanlı'ya kadar sokaklarında her türlü mimari tarza rastlanabilen bir kültür şöleni sundu. Adanın yerli halkı, esnafı, çalışanları gittiğim her yerde sımsıcak karşıladı. Şimdi bütün detaylarıyla neler yaptım, nerelere gittim, nasıl gittim, ne yedim Kıbrıs gezisi hakkında tüm detayları anlatmaya başlıyorum. Kıbrıs gezi rehberi içerisinde Kıbrıs nerede ve Kıbrıs uçak bileti bilgilerini de bulabilirsiniz.

74 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Plajları

Kıbrıs altını andıran sahilleri, mavi gökyüzü ve berrak havası ile Akdeniz'in ada özelliğini taşıyan görülesi yerlerden biridir. Kıyı kentlerinde birbirinden güzel plajları ile turistlerin ilgisini çeken bölgenin kendine has özellikleri var. Kıbrıs'ın sahilleri ve plajları ilkbahar aylarında turistleri çekmeye başlıyor ve yaz sonuna kadar dünyanın her yerinden insanı ağırlıyor. Gece kulüpleri, kumarhaneleri ve lüks otelleri ile dünyanın sayılı zenginlerini ağırlayan Kıbrıs doğal ve tarihi güzellikleri ile insanların ilgisini her zaman çekiyor. Kıbrıs'ın en çok tercih edilen kumsallarına göz atıldığında öne çıkan birçok plaj olduğunu görebilirsiniz. Hem rahat olması hem de insanların kendilerini daha özgür hissettiği Kıbrıs plajları dünyanın sayılı plajları arasında yer alıyor.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Dini ve Kültürel Mekanlar

Bir bölgeyi sadece doğal güzellikleri ya da diğer güzellikleri tek başına çekici hale getirmemektedir.  Bir bölgenin turizm açısından çekici hale gelmesi ya da ilgi görmesi hem o bölgenin doğal bir güzelliğe sahip olmasına hem de bu bölgenin dini ve tarihi acıdan birçok güzelliğe sahip olmasına bağlıdır.  Kıbrıs bu açıdan bünyesinde pek çok dini ve tarihi unsur yanında doğal güzellikler bulunduran bir ülkedir.  Bu özellikleri ile de bölge turizm açısından her yıl pek çok ziyaretçiyi konuk etmektedir.

13 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Turizm Kültürü ve Doğal Güzellikleri

Ülkemizde turizm ve tatil konusunda ilk akla gelen bölgeler arasında yer alan Kıbrıs her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Yerli ya da yabancı pek çok turist doğal güzelliklerinin yanında tarihi güzellikleri ile de ön plana çıkan bu ülkede muhteşem bir tatil yapmaktadır.  Dünyanın bölünmüş son başkenti olan Lefkoşa içinde ilk yerleşim yeri çember altında bulunan bir sur içerisinde yer almaktadır.  Burada çok sayıda tarihi yapı ve daracık sokaklar arasında bulunan canlı bir şehir havası kesin görülmesi gereken birçok yeri meydana getirmektedir. Lefkoşa tarihi ve turistik açıdan görülecek onlarca farklı eser ve doğa güzelliğine sahiptir.

15 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs'taki Tarihi Yerler

Kıbrıs’taki tarihi yerler konusunda, bilgi vermeden önce Kıbrıs tarihinden kısaca bahsetmek istiyoruz. Bazı tarihçilere göre, adaya ilk ayak basan insanlar Avrupa’dan, bazı tarihçilere göre ise Asya’dan gelmiştir. Kıbrıs adası geçmiş yıllarda Hititler, Mısırlılar, Antik Yunanlar gibi birçok medeniyetin yönetimine girmiştir. Kıbrıs adası, milattan önce 58 yılında Romalılar tarafından alınmıştır. 350 sene boyunca Roma imparatorluğu'nun kontrolünde kalan Kıbrıs adası, milattan sonra 395’te Bizans imparatorluğu'nun bir parçası haline gelmiştir. Bu dönemde Kıbrıs halkı putperest din anlayışını bırakıp Ortodoks Hristiyanlığa doğru yönelmiştir. Kıbrıs tarihinden kısaca bahsettikten sonra sizlere bu yazımızda Kıbrıs’taki tarihi yerler hakkında bilgi vermek istiyoruz.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Festivalleri

Akdeniz’deki mükemmel iklimin ve konuksever insanların yaşadığı Kıbrıs, üç kıtayı birbirine bağlayan eşsiz güzellikte adalardan birdir. Güzel sahilleri ve mükemmel doğasıyla tam bir turizm cennetidir. Efsaneye göre; Sezar aşkını ispat amacıyla, bu adayı kendisine armağan etmiştir. Kıbrıs'a gelen ilk insanlar; Mezopotamya ve Anadolu'dan göç ederek tarım ve hayvancılıkla uğraşmışlardır.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Oteller ve Yemek Kültürleri Kıbrıs

Kıbrıs önemli tarihi mekan ve eğlence mekanlarını içerisinde barındıran köklü geçmişe sahiptir. AB üzerinde de parçası bulunmasına rağmen, coğrafik konumu sayesinde önemli adımlara ve içeriklere sahiplik yapması, birbirinden farklı kişileri bünyesine eklemesine olanak tanınmasına imkan sunuyor.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs'ta Ne Yenir Kıbrıs Yemekleri

Kıbrıs yemekleri Kıbrıs köfte ile başlıyor. Kıbrıs içerisinde bulunan önemli yöresel lezzetleri içerisinde bulunan köfte, rendelenmiş patates, kıyma, rendelenmiş soğan ve maydanozun yanına ek olarak farklı baharatların harmanlandığı önemli besinler içerisindedir. Yemek öğünü olmasının yanı sıra çay yapı aperatifi olarak da kabul ediliyor. Önemli detay ise sıcak tüketilmesi gerektiğidir. Kıbrıs yemekleri yazısını okurken ağzınızın sulanmasına sebep olduğumuz için şimdiden özür dileriz:)

7 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Nerede

Kıbrıs nerede? Kıbrıs haritası nasıldır? Bir çok kaynakta Akdeniz’in incisi olarak geçen ve gerçekten de Akdeniz’in tam ortası sayılabilecek bir konumda tarih boyunca bütün devletlerin gözünü üzerine çekmiş, doğal güzelliğiyle ve iklimiyle cennet gibi bir adadır Kıbrıs. Kıbrıs, bitki örtüsü ve iklim tipiyle tam olarak bir Akdeniz ülkesi. Jeopolitik ve stratejik konumu ile de hem batılı hem de Ortadoğulu devletlerin bir şekilde söz hakkı sahibi olmak istedikleri Kıbrıs şu an Yunanistan, Türkiye ve İngiltere’nin garantörlükleri altında Akdeniz’in göbeğinde uluslararası anlamda bir askeri üs görevi de görmekte. Kıtasal olarak hem Avrupa hem de Asya’ya dahil edilebilecek bir durumda olması adaya kültürel olarak da artılar katmış. Kktc haritası benim hep ilgimi çeken bir konumda olmuştur. Kktc nerede diye merak edenlere yeni Kıbrıs haritasını dünya üzerinde gösterdim. Kıbrıs haritası Türkçe olarak umarım işinize yarayacaktır. Doğu Akdeniz’in en büyük adası olan Kıbrıs; yüz ölçümü olarak 9251 kilometre karelik bir alanı kaplamakta. En yakın komşusu olan Türkiye’ye 70 kilometre mesafede bulunan ada aynı zamanda Mısır, Lübnan, İsrail ve Suriye gibi Akdeniz’e kıyısı bulunan ülkelere de deniz yoluyla çok yakın bir mesafede. Eski Dünya kara kütleleri olarak bilinen Avrupa, Asya ve Afrika’nın tam merkezinde konumlanmış olması ise hem tarih boyunca hem de günümüzde adayı önemli bir liman ve ticaret geçiş noktası haline getirmiş. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti haritasına bakıp tatil planlarınızı yapabilirsiniz.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Gece Hayatı Kıbrıs Gece Kulüpleri Kıbrıs Geceleri

Kıbrıs gece hayatı denince aklımıza Belgrad gece hayatı tarzı yerler pek gelmesin. Dünyaca ünlü Kıbrıs gece kulüplerinin ve Kıbrıs’ta gece hayatı adı altında dönen dolapların elbette mantıklı bir açıklaması vardır. Kıbrıs gecelerinin bir yanı masum iken bir yanı ise günahlar şehri olarak da geçmesinde rol oynayan temel faktörler var. Kıbrıs gece hayatında dikkat edilmesi gereken noktalar başında önünüze gelen her gece kulübüne girmeyin. Diyelim ki evli bir çiftsiniz ya da sevgilinizle Kıbrıs’ta geceleri eğlenmek istediniz. İşte burada işler biraz sarpa sarabilir. Kıbrıs gece hayatını bir kaç kez iliklerine kadar yaşamış birisi olarak Kıbrıs geceleri hakkında detaylı bir yazı yazdım. İşte sizlere Kıbrıs gece hayatı yorumları ve fiyatları rehberim.

47 B görüntüleme • 0 yorum

Fas Gezi Rehberi

Fas gezisi yaptıktan sonra şunu çok rahat bir şekilde itiraf edebilirim. Fas insanları hakkında söylenenler biraz abartı olmuş. Fas gezilecek yerler hem çok mükemmel hem de Fas'ta gezilecek yerler inanın gezmekle bitmiyor. Fas gezi rehberi yazımızda Fas neyi meşhur ve Fas gece hayatı hakkında tüm detayları yazdık. Fas şehirleri hakkında sormak istediklerinizi sorarsanız seve seve yardımcı oluruz. Fas ekonomisi çok parlak olmasa da özellikle Marakeş'te halkın geçim kaynağı turizm. Sosyal medyada Fas dini ve Fas para birimi hakkında çok fazla soru geldi. Fas hakkında tüm merak edilenlere Fas gezi yazısında detaylıca yazdım. Fas uçak bileti oldukça pahalı olunca Fas ülkesi gezisi yapmak isteyenler hayallerini ertelemek zorunda kalıyor. Fas başkenti ve Fas'a nasıl gidilir? işte tüm ayrıntılar.

75 B görüntüleme • 2 yorum

Fas'ta Yapılacaklar

Fas'ta yapılacak şeyler o kadar çok fazla ki, Fas'ta yapılacaklar listesini bütün şehirlerde ayrı ayrı yazdım. Fas büyüleyici güzelliği ile daha önce neden gelmemişim dedirtecek cinsten sizleri etkisine alacak. Fas'ta ne yapılır? diye merak edenlere uzun uzun anlattık.

26 B görüntüleme • 0 yorum

Fas Nerede Harita

Fas nerede harita bilgilerini ve Fas nereye bağlı bu yazı içerisinde gösterdim. Ayrıca Fas'ta gezilecek şehirler olan Marakeş,Kazablanka ve Fes nerede harita bilgilerini gördükten sonra Fas gezisi rotanızı oluşturabilirsiniz. Fas haritası Türkçe olarak bakıldığında daha kolay olduğunu düşünerek yazı içerisine Fas haritası ekledim. Fas neresi yazımızı okuyup Fas çevresindeki ülkeleri de gezebilirsiniz.

38 B görüntüleme • 0 yorum

Fas Şehirleri

Fas şehirleri haritasını Türkçe olarak yapmamın ilk sebebi kendinize Fas'ın en güzel şehirleri listesini çıkarıp tatil gününüzü ona göre ayarlamanız. Fas'ta gezilecek şehirler o kadar çok fazla ki Fas'ın en güzel şehirleri listesi hazırlamanın vakti gelmişti. Fas şehirleri hakkında tüm detayları anlatmaya başlayalım.

36 B görüntüleme • 0 yorum

GÜRCİSTAN GEZİ REHBERİ

Gürcistan gezi rehberi yazımızda Gürcistan gezilecek yerler hakkında bilgileri yazdık. Gürcistan Batum ve Gürcistan Tiflis şehirleri hemen yanı başımızda. Çılgın Gezgin editöründen Gürcistan gezi tavsiyeleri ve Gürcistan Batum Tiflis turu.

36 B görüntüleme • 0 yorum

İran'a Nasıl Gidilir

İran'a nasıl gidilir sorusu İran'a hem arabayla hem otobüsle hem de trenle gitmek isteyen herkesin merak ettiği konular arasında yer alıyor. Biz 3 kafadar arkadaş eski bir hurda araçla İran'a İstanbul'dan arabayla gidince bu sefer Van'dan İran'a ya da Ağrı'dan İran'a nasıl gidilir sorularını araştırmaya başladık. Nitekim herkesin yolu doğu illerine uğramak zorunda kalıyor.

30 B görüntüleme • 0 yorum

İran Gezilecek Yerler

Dile kolay İstanbul’dan İran’a arabayla gitmek! Hem de 1984 model Renault 12 arabayla desem ne dersiniz? Macera İran’da gezilecek yerleri merakla başladı… 3 çılgın arkadaş 12 yıldır seyahatlerimizde hep değişik planlar yapıyorduk. Türkiye’nin değişik yerlerinde kamp maceralarımız bile hep enteresan geçmişti. İran gezi planı da değişik olması gerekiyordu. İstanbul’dan uçakla İran’a gitmek bize çok klasik gelecekti bizde 6 ay öncesinden fotoğraflarda görmüş olduğunuz bu arabayı aldık ve arabayı baştan sona yaptırıp İstanbul’dan yola çıkıp tüm doğu ve güneydoğu illerini gezerek İran’a gittik. İran’dan sonra yine bu araçla Gürcistan’a geçtik. Başımıza İran’da neler gelmedi ki? Defalarca kez araç bozuldu. Hatta İran’da kamp bile yaptık. İran hakkında anlatacak çok şey var. İran insanları nasıldır? İran’a nasıl gidilir? hakkında anlatacaklarımı okuduktan sonra İran hakkındaki ön yargılarınız değişecektir. İran gezi rehberi yazıma başlıyorum

36 B görüntüleme • 1 yorum

Una National Park

Klasik bir balkan rotası izlediğinizi düşünelim… Diyelim ki X bir ülke hakkında detaylı bilgileri araştırıp kim nereye gitmişse onu takip edip aynı rotalara,aynı şehirlere ve aynı restoranlara gittiğinizi hayal edin. Öte yandan da kimselerin çok tercih etmediği ama size hitap eden yerlere gittiğinizi hayal edin. İşte Bihac , Bosna-Hersek’in tam da bu tarifime uyan nitelikte ve güzellikte bir şehridir. Bihaç’ta gezilecek yerler Bosna-Hersek’in Saraybosna ve Mostar şehirleri kadar meşhur ve turistik yerlerinden olmasa da Una National Park Bosnia (Bosna-Hersek) ve Una National Park Croatia (Hırvatistan) taraflarında kalan kısmıyla birlikte adeta cennetten bir parça olarak adlandırılabilir. Elbette kişisel zevkler ve seyahat anlayışı kişiye göre farklılık gösterse de Una National Park rafting ve hiking sevenlere de hitap ediyor. Peki Bihaç neresi ve Bihac gezilecek yerler listesinde olan bu muazzam güzellikteki parkta neler var?

11 B görüntüleme • 0 yorum

Sutjeska National Park

Hani bazı gezi hatıraları vardır asla unutulmaz. Sürekli konuşulmasa bile aklınıza yılda bir kere gelse bile yüzünüzde güzel bir tebessüm bırakır. Kimileri gezerken çok keyif alır,kimileri gezi esnasında bir şey anlamaz ama geldiği zaman fotoğraflara baktıkça vay be! der. İşte Sutjeska National Park ise her gezimde olduğu gibi benim hem oraya giderken hem içinde gezerken hem de aradan aylar geçmesine rağmen benim gözümde ayrı bir yeri olan bölgelerden birisidir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kosova Gezilecek Yerler

Kosova balkanların tam kalbinde yer alan yıllarca işgal altında yaşamış bir ülkedir. Buna rağmen dik duruşuyla Balkanlarda Türklerin sık ziyaret ettiği ülkeler arasında yer alıyor. Her ne kadar Kosova gezilecek yerler bakımından deniz,kum ve güneş vaad etmese de tarihe meraklı insanların mutlaka gidip görmesi gereken balkan ülkesidir.

24 B görüntüleme • 1 yorum

Belgrad Gece Hayatı

BELGRAD GECE HAYATI - SIRBİSTAN BELGRAD GECE HAYATI

34 B görüntüleme • 4 yorum

Belgrad Gezi Rehberi

42 günlük vizesiz balkan turumda Sırbistan’a öyle bir giriş yaptım ki akıllara zarar verecek şekilde diyebilirim. Belgrad turu nasıl yapılır? yazımı okuyabilirsiniz. Belgrad gezilecek yerler ve Belgrad yakınında gezilecek yerler nerelerdir? Peki ya Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar ? Eşi benzeri hiçbir yerde olmayan Belgrad gezi yazımı okuduktan sonra okuduğunuz bütün Belgrad gezi blog yazılarını unutacaksınız. Belgrad gezilecek yerler blog yazıma geçmeden önce Zemun gezilecek yerler söyleyeceklerim bile size hemen Belgrad gezisi planları yaptıracağına ve Belgrad uçak biletini aldıracağına eminim. Belgrad gezilecek yerleri gidip gören kişiler anlata anlata bitiremiyorlar ya dedim ki ne var bu Belgrad’da? Çok çok samimi söylüyorum Belgrad gezi rehberimi 10 kere yazdım sildim yazdım sildim.

48 B görüntüleme • 1 yorum

Belgrad Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Bazen gezi yazılarımı kaydederken ciddi zaman kaybettiğimi fark ettim. Sadece yazmak için yazmak değil de insanların yazılarımı okurken o ülkeyi ya da o şehri hissetmesini istiyorum. Ben de herkes gibi seyahate çıkmadan önce uzun araştırmalar yapıyorum. Belgrad’a gitmeden önce de bütün Belgrad gezilecek yerler blog yazılarını okumuştum. Ada Ciganlija’ya nasıl gidilir? Knez Mihailova Caddesi nerede? Gibi bilgilerin çoğunu gezi bloğu sitelerinden öğrenmiştim. 6 ay önce vizesiz balkan ülkelerine gitmeye karar verip Sırbistan’ın başkenti Belgrad hakkında araştırmalar yapmıştım. Belgrad’da yapılacaklar nelerdir? Diye bakınırken hep karşıma Belgrad gece hayatı hakkında bilgiler çıktı. Aynı durum Ukrayna için de geçerli. Ben Ukrayna’ya uçak bileti aldım dediğim zaman hemen erkeklerin bakış açısı farklı oluyor. Söz konusu Belgrad’da gezilecek yerler olunca da yine aynı durum. Belgrad gece hayatı kadınlar… Bir şehir sadece kadınlardan mı ibaret olabilir? Elbette Hayır! İşte sizlere Belgrad turu yapacaklara tavsiyeler yazım.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Belgrad Yapılacaklar

Belgrad Sırbistan gezilecek noktalar bizlere o kadar kaliteli bir tatil yaşatacak ki giden bir kere daha gitmek isteyecek. Türkiye’de yaşadığımız şehir neresi olursa olsun hepimizin ortak şikayeti hep hayat pahalılığı olmuştur. Kendi yaşadığımız şehirde bile eğer deniz varsa şöyle bir deniz kenarında oturup çay içelim desek çaya bile hak etmediği paraları ödüyoruz. Neden? Diye sorduğumuzda ise burası deniz manzaralı cevabını almaktan yorulmuş hatta bıkmış insanlarız biz. Belgrad yapılacaklar Belgrad’da ne yapılır? Belgrad’da yapılması gerekenler nelerdir? Diye bakınırken Tuna ve Sava Nehirlerinin kesiştiği noktaya konumlanmış şehir dediklerinde kesinlikle nehir kenarındaki restoran ve kafeler çok pahalıdır diye bir ön yargıya varmıştım. Belgrad’da yapılması gerekenleri liste halinde yazıyorum bunları yapmadan asla geri dönmemenizi tavsiye ederim.

14 B görüntüleme • 0 yorum

Belgrad Gezilecek Yerler

Belgrad, Sırbistan'ın başkenti olmakla birlikte gece hayatı ile nam salmış bir şehirdir. Belgrad gezilecek yerler ise Türkler tarafından yoğun ilgi görüyor. Sadece vizesiz balkan turu rotasında karşınıza çıkan bir şehir olarak kalmıyor özellikle Belgrad şehrine gitmek için Cuma akşamından yola çıkıp Pazar akşamı dönen onlarca arkadaşım vardır. Her ne kadar yaz mevsiminde turist çekse de kışın dahi gidilebilir olması ise Sırbistan Belgrad gezisi yapmak isteyenlerin iştahını kabartmaktadır.

34 B görüntüleme • 0 yorum

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

PODGORİCA GEZİLECEK YERLER

10 B görüntüleme • 0 yorum

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

KOTOR'DA GEZİLECEK YERLER

19 B görüntüleme • 6 yorum

MOSTAR GEZİ REHBERİ - Mostar Çevresinde Gezilecek Yerler

MOSTAR GEZİ REHBERİ

25 B görüntüleme • 10 yorum

Mostar Gezilecek Yerler

Mostar gezilecek yerleri bu kadar meşhur eden sanırım Mostar Köprüsü'dür. Bosna Hersek'in Mostar şehrinin simgesi haline gelen bu köprüyü Mostar'a gitmeden önce bende çok merak etmiştim.

33 B görüntüleme • 5 yorum

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Kharkiv gezilecek yerler için uçak biletimi 150 TL gidiş dönüş olarak almıştım. Ukrayna Kharkiv şehrini araştırmak için önümde aylar vardı ben de bu yüzden acele etmek istemeyip Kharkiv gezi rehberini okumamıştım. Kharkiv gezi yorumlarımı okumamam bana biraz aksiyon yaratsa da yapmış olduğum Ukrayna turumdan inanılmaz keyif aldım. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımı muhakkak okuyup Ukrayna’da gezilecek yerlere bir göz atmalı sebebi ise ülkede bazı kurallar var. Detaylara yavaş yavaş Kharkiv gezi bloğu yazımdan başlayarak bahsedeceğim. Kharkiv gezi notlarını sizlerle paylaşırken Ukrayna’dan Belarus’a geçiş yaptığımı da belirtmek isterim. Ben tarzım gereği gideceğim ülkeler hakkında çok fazla detaylı araştırma yapmıyorum. Benim için önemli olan kısımları okuyup geçiyorum. İlk yurtdışına çıkarken fazlaca araştırma yapmıştım ama zaman sorunum olmadığı için artık şehirleri kendim keşfederek gezmeyi sevmeye başladım. Kharkiv bölgesinde yapılacaklar nelerdir? Kharkiv’e nasıl gidilir? Kharkiv’de rehbere ihtiyaç var mı? ve Kharkiv nerede?  Buyrun efenim Kharkiv gezi rehberi …

32 B görüntüleme • 1 yorum

Kharkiv Nerede

Kharkiv nerede sorusuna cevap arayanlara özel yazımızda Ukrayna Kharkov nerede detaylarıyla birlikte yazdık. Kharkiv,Ukrayna'nın ikinci büyük kenti olma özelliğine sahiptir.

16 B görüntüleme • 0 yorum

Kiev'den Minsk'e Nasıl Gidilir

Bu yazımda sizlere Ukrayna’dan Belarus’a nasıl geçiş yapılır? (Ukrayna’dan Belarus’a nasıl gidilir?) Kiev’den Minsk’e nasıl gidilir? Bütün tecrübelerimi en ince ayrıntısına kadar yazıyorum. Malum Ukrayna’ya pasaportsuz kimlikle giriş başladı. Hazır Ukrayna’ya kadar gitmişken insan çevresindeki ülkeleri de merak ediyor. Malum hepimiz yoğun iş temposunda çalışıp fırsat buldukça yeni yerler keşfetmek için yollara düşüyoruz. Kiev – Minsk arası ulaşım otobüsle de varken neden bu fırsatı değerlendirmeyelim değil mi? Fakat Kiev’den Minsk’e otobüsle geçerken dikkat etmemiz gereken çok önemli konular var. Yolculuğumuzun can sıkıcı hale gelmemesi için çok önemli noktalar konusunda bilgileri içeren yazıda Kiev’den Minsk’e otobüs seferlerinden, Kiev – Minsk arası tren seferlerine kadar bir çok soruya da cevap vermek istedim. Ukrayna – Belarus tren hattı ve Ukrayna – Belarus sınır kapıları bakalım neden çok önemliymiş?

24 B görüntüleme • 19 yorum

Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev

İstanbul’a gelip sadece Kız Kulesi , Ayasofya , Topkapı Sarayı , Galata Kulesi gibi turistik yerleri gezip İstanbul’dan ayrıldığınızı hayal edin. Avrupa’nın en büyük açık hava müzesi olan Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev (Pirogovo Open Air Museum) , Kiev’de turistik bölgelerin dışında kalan Kiev gezilecek yerler listesinde yerini korumuş fakat keşfedilmeyi bekleyen çok harika güzellikte bir köydür. İstanbul’a gelip turistik yerleri görenler Şile , Ağva ve Polonezköy’ü de görmeliler sadece tarihi yarımadadan ibaret olmayan İstanbul’u düşününce Kiev’e de öyle bir gözle bakıp yollara düştüm. Genel anlamda Kiev gezilecek noktalara şöyle kabaca bir göz attığımızda Aziz Andreas Kilisesi Kiev , Kiev Pechersk Lavra , Altın Kapı (Golden Gate Kiev) , Anavatan , Kreşçatik (Khreshchatyk Caddesi) diye sıralayıp Kiev’de turistik bir gezi yapmayı düşünüyorsanız Kiev gezi bloğumu okuyabilirsiniz.  Fakat Kiev’in Pirogovo Açık Hava Müzesi öyle hemen şehir merkezinde konumlanmasa da muhakkak gidip görün diye ayrıca burayı yazma ihtiyacı hissettim. Ukrayna’nın geçmişine doğru bir yolculuk yapmak istiyorsanız Kiev çevresinde gezilecek yerler listemde yerini her zaman alacak olan, bir daha gitsem bir daha giderim diyeceğim Pirogovo Açık Hava Müzesi Kiev nerede ve nasıl gidilir? (Pyrohiv Kiev) yazımı en ayrıntılı şekilde yazıyorum.

16 B görüntüleme • 0 yorum

Kiev Gezilecek Yerler

Kiev gezilecek yerler bakımından Ukrayna'nın diğer şehirlerine göre çok daha zengin bir şehirdir. Ukrayna Kiev hakkında tüm dünya ülkelerini gezen bir gezginin söylediklerini duyduktan sonra 2 defa gitmiştim. Ukrayna'nın başkenti olan Kiev şehri dünyada gezilmesi gereken ilk 20 şehir arasındadır. Ayrıca Goethe Kiev için '' İçinde parklar olan şehir çok gördüm ama ilk defa bir parkın içerisinde şehir gördüm'' demiş. Peki Kiev nerede ? Ukrayna Kiev gezilecek yerler nerelerdir ? Kiev gece hayatı ve Kiev yemekleri nelerdir? İşte sizlere özenle hazırladığım Kiev turu .

58 B görüntüleme • 1 yorum

Kiev Nerede

Kiev'e Kharkiv şehrinden trenle geçmiştim. Kiev nerede diye haritadan baktığımda hem Lviv şehrinden hem de Kharkiv şehrinden trenle ulaşım olduğunu görünce güzel bir rota çıkarmak istemiştim. Sizler de hem daha ekonomik gezmek ve güzel bir rota çıkarmak istiyorsanız Kiev neresi ve Kiev harita rehberini okumanızı tavsiye ederim.

26 B görüntüleme • 0 yorum

Lviv Gezilecek Yerler

Lviv gezilecek yerler yazısını yazmadan önce şunu düşündüm. Bir insan bir seyahatten ne bekler? Özellikle Ukrayna Lviv şehrinden ne bekler? Tabi bu kişiye göre farklılık gösterse de genel hatlarıyla şöyle düşünmez miyiz? Lviv uçak bileti ucuz olsun,Lviv gece hayatı güzel olsun,Lviv turu yapacaksam herşey elimin altında olsun. Eee bir de Ukrayna Lviv güvenli olsun! İşte bunları paket halinde sunan Lviv ve sizler için özenle hazırladığım sürpriz destinasyon içeren Lviv gezi rehberi ... Herkesin merak ettiği bu sevimli şehir Lviv nerede ? Kahveler hazırsa başlıyorum Lviv gezisi ve Lviv'de nerelere gidilir hakkında herşeyi anlatmaya:)

50 B görüntüleme • 11 yorum

Lviv Nerede

Lviv nerede? sorusu bana en çok sorulan sorular arasında olduğu için ayrı bir başlık açarak detaylı şekilde Lviv neresi ve Lviv haritası nasıl? sorularına cevap yazdım. Lviv'de gezilecek yerlere,Lviv-Kiev arası hızlı tren,Odessa-Lviv tren saatleri ve Lviv şehiriçi ulaşım bilgilerine de ulaşabilirsiniz. Lviv harita ve Ukrayna harita bilgileri bu yazımızda sizlerle...

15 B görüntüleme • 0 yorum

Minsk Beyaz Rusya Gezilecek Yerler

Minsk gezilecek yerlere gelmeden önce, konuya direkt olarak Kiev’den ve Lviv’den Minsk’e geçiş yapmanın hem çok kolay hem de çok uygun fiyata geldiğinin sevindirici haberini vereyim. Hazır Ukrayna’ya kimlikle giriş başlamışken bir çoğumuz Ukrayna gezisi yapacaktır. Belarus Minsk’e uçak bileti fiyatını göz önünde bulundurup Ukrayna Belarus gezinizi çok daha uygun fiyata getirebilirsiniz. Belarus için pasaporta ihtiyacınız olacak bu yüzden Ukrayna’ya pasaport ile gidecekseniz Belarus – Ukrayna -Moldova gezisi mantıklı görünüyor. Tabi Minsk , Beyaz Rusya gezi rehberim hakkındaki yorumlarım hoşunuza giderse bu planı yapabilirsiniz.

27 B görüntüleme • 16 yorum

Marakeş Gezilecek Yerler

Marakeş gezilecek yerler hakkında ilk söyleyeceğim sözler bile sizi Fas Marakeş şehrine yolculuk yapmaya davet edecektir. Marakeş'in en ünlü meydanı Djemaa El Fna Meydanı. Hani '' Ortalık Bayram Yeri'' deriz ya işte bu meydan bu adı sonuna kadar hakediyor ve bu meydana gelen yerli ya da yabancı turistlere  sonuna kadar bu hissi yaşatıyor. Marakeş nerede diye hemen araştırmalara başlatacak güzellikte olan Fas Marakeş gece hayatı ve Marakeş turu gezi rehberi yazısında tüm detayları yazdım. Marakeş otel ve Marakeş uçak bileti hakkında tecrübe kazananlar tecrübelerini bizimle paylaşabilirler.

58 B görüntüleme • 0 yorum

Kazablanka gezilecek yerler

Kazablanka nerede bilgisi sizlere çok lazım olacak. Kazablanka gezilecek yerler listesine yavaş yavaş geleceğiz. Öncelikle Kazablanka Fas gezisi için sizin başlangıç noktanız olacak. Türkiye'den direkt olarak Fas Kazablanka şehrine iniş yapacaksınız fakat Kazablanka uçak bileti pahalı olduğu için aktarma bilgilerini bu yazıda bulabilirsiniz. Kazablanka gece hayatı bilgilerini ve Kazablanka otel bilgilerini çok detaylı şekilde yazdım. Ben Fas'a ayak basar basmaz Kazablanka Havalimanı içerisinden Marakeş şehrine trenle gittim. Sebeplerine Kazablanka gezi rehberi yazısıyla başlayalım.

65 B görüntüleme • 0 yorum

TİFLİS GEZİ REHBERİ

Tiflis Gezilecek Yerler ve Tiflis Gürcistan Gezilecek Noktalar

27 B görüntüleme • 2 yorum

SOFYA GEZİLECEK YERLER

Sofya Gezi Rehberi ve Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da gezilecek yerler - Bulgaristan Sofya Gezilecek Yerler - Sofya'da Ne Yenir - Sofya'da yemek fiyatları - Sofya'da Gece Hayatı

39 B görüntüleme • 0 yorum

GÜRCİSTAN BATUM GEZİLECEK YERLER

BATUM GEZİ REHBERİ

28 B görüntüleme • 0 yorum

Odessa Nerede

Odessa nerede sorusunun cevabını hemen verelim. Ukrayna'nın Karadeniz kıyısında bulunan bu güzel şehir yaz tatili arayışı için ideal bir konumda. Ukrayna'da nerede denize girilir diye merak edenlere hitap eden Odessa nerede harita anlatımlı gezi yazısı sizlerle. Ben Odessa şehrine gidemedim ama gitmek isteyenler için Odessa nerede ve Odessa'ya nasıl gidilir harita çizerek anlattım.

17 B görüntüleme • 0 yorum

Ukrayna Odessa Gezilecek Yerler

Odessa Ukrayna benim en çok gitmek istediğim Ukrayna şehriydi. Lviv'den Odessa'ya tren bulamayınca maalesef gidemedim. Odessa gezilecek yerler ve Odessa hakkında yorumları duyduktan sonra Odessa plajları tatil planım başka bir yaza kaldı. Çılgın Gezgin editörü ile Odessa gezi rehberi yazarak Ukrayna Odessa turu yapacaklara Odessa Ukrayna uçak bileti ve Odessa otel bilgilerini sizler için derledik. Odessa nerede ve Odessa'da gezilecek yerler detayları sizlerle. Odessa Ukrayna gezilecek noktalar sizlerle...

44 B görüntüleme • 1 yorum

Fas Mavi Şehir

Fas Mavi Şehir diye bilinen bu güzel şehrin gerçek adı Şafşavan olarak geçiyor. Şafşavan Fas herkes tarafından en çok merak edilen şehir olmakla birlikte Chefchaouen diye karşınıza çıkacaktır. Ben Fas Şafşavan'a gitmedim ama merak edenler için Şafşavan gezilecek yerler nerelerdir? Şafşavan nerede ve nasıl gidilir ? Çılgın Gezgin editörüyle birlikte Chefchaouen turu yapmak isteyenlere güzel bir Şafşavan gezi rehberi hazırladık.

33 B görüntüleme • 0 yorum

Banja Luka Gezilecek Yerler

Banja Luka gezilecek yerler en çok merak ettiğim Bosna-Hersek şehirleri arasındaydı. Banja Luka gezisi yapmadan önce bu şehir hakkında nokta kadar bilgim yoktu. Banja Luka nerede diye merak ediyordum. Benim için çok farklı bir tecrübe olan Banja Luka gezi rehberini nihayet hazırlayabildim. Bosna-Hersek Banja Luka Vrbas nehri üzerine kurulu olup pek bilinmese bile modern caddeleri ile kendi bünyesinde nam salmıştır. 300,000 nüfuslu oluşu ise sakinliğe davetiye çıkarıyor. Burası aslında Sırbistan’a kendini daha yakın hissediyor. Meşhur caddesinde oturup yemek yiyip bir şeyler yediğimizde ise Sırbistan’ın meşhur yemekleri ve meşhur biralarından Law ve Yenel seçenekleri sanki az da olsa Sırbistan’da mıyım? Acaba diye beni tereddüte sokup o hissi vermişti. Bosna-Hersek Banja Luka , ülkedeki özerk yönetimin Sırp Cumhuriyeti’nin de fiili başkenti sayılır. Kaynaklara göre Banaluka olarak geçen Banja Luka şehri 1639 yılına kadar Bosna Beylerbeyi’nin ikametgahı olmuştur. Fakat sonradan şehir eyalet merkezinin Saraybosna şehrine ulaşması sonucu eski önemini kaybetmiştir.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Jajce Gezilecek Yerler

Jajce gezilecek yerler bakımından enteresan olmakla birlikte Türkiye’den gidenlerin pek uğrak yeri olmamasına da şaşırıyorum. Bosna-Hersek gezilecek noktalar bize çok şey vaad etmişti ama içlerinde en garipsediğim öte yandan da farklı bir tecrübe kazandığım Pliva Şelalesi ( Jajce Pliva Waterfall) görülmeye değer güzellikteydi. Jajce Şelalesi Yayçe şehrine gidenlerin muhakkak uğraması gereken yerlerden birisi diye yorumluyorum.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Saraybosna Gezilecek Yerler

Saraybosna gezilecek yerler Bosna-Hersek ülkesinin en çok ziyarete açık şehridir. Öyle ki Saraybosna gezisi yaparken özellikle akşamları Başçarşı'da iğne atsan yere düşmüyor tabirine şahitlik edeceksiniz. Saraybosna gezisi yapacak olanlara araba kiralayarak Saraybosna dışında da gezilecek yerleri bu yazımla birlikte gönderiyorum.

30 B görüntüleme • 4 yorum

Saraybosna Umut Tüneli

Saraybosna Umut Tüneli Nerede Nasıl Gidilir? Balkanlarda yediğim 2.ticket cezasını Bosna-Hersek'te yemiştim. Saraybosna Baş Çarşı'dan tramwaya binmiştim ama biletimi makineye okutmayı unuttuğum için beni yakalamışlardı. Sizler de benim gibi mağdur olmamanız için gerekli bilgileri Bosna-Hersek Saraybosna Umut Tüneli yazımı detaylıca yazdım. İster turla gidin ister tek başınıza otobüsle ya da tramwayla gezilecek görülecek çok yeri olan Saraybosna hakkında detaylar sizlerle..

16 B görüntüleme • 0 yorum

Travnik Gezilecek Yerler

Amacımız Sutjeska National Park’tan sonra Una National Park’a geçmekti. Aklımda Travnik gezilecek yerleri gezip görmek gibi niyetim olmadığı gibi Travnik gezi rehberini yazmadan önce hiçbir bilgim de yoktu. Bosna-Hersek’te 22 gün kaldığım süre içerisinde tesadüf eseri keşfettiğim bir çok şehir olmuştu. Bunlardan birisi de Bosna-Hersek Travnik şehri olmuştu. Bosna-Hersek’in Bihac yolunda mola vermek için durduğumuz sadece yemek yeriz diye düşünüp çok beğendiğimiz Travnik Bosna-Hersek hakkında biraz araştırma yaptıktan sonra yazdıklarım eminim sizlerin de hoşunuza gidecektir. Travnik’e Saraybosna üzerinden çok daha kısa sürede gidilebilirdi , Saraybosna gezilecek yerlerden sonra Travnik’i de listenize ekleyebilirsiniz. Biz giderken yolu ciddi anlamda uzatmıştık, gerçi çekilen çilelerden sonra gezip gördüğümüz yollar ve muhteşem güzellikteki şehirler bütün bu acılara son vermişti. Aslında Travnik ziyareti yaparken buranın küçük bir kasaba olduğunu düşünmüştüm ama ne kadar önemli bir şehir olduğunu şimdi daha da iyi anlıyorum. Travnik’te gezilecek yerler hakkında sizler de yorumlarınızı bırakabilirsiniz.

17 B görüntüleme • 0 yorum

Budva Sea Dance Festival

Şüphesiz balkan ülkeleri turu yapanların tercihlerinden birisi vizesiz oluşu ve balkanlar gezilecek yerlerin buram buram tarih kokan sokaklarıdır. Balkanlarda eğlence arayanlar Belgrad gece hayatını tercih etmekle birlikte alternatif tercih arayanlar için Budva Sea Dance Festival çok mantıklı görünüyor. Budva’da otel ve hostel fiyatlarının pahalı olması ve konaklama fiyatına eğlence arayanlar için Budva Sea Dance Festival’i öneririm. Belgrad’da Exit Festival’in küçük kardeşi olarak adlandırılan bu festival de sınırsız eğlence arayanlara hitap ediyor. Sırbistan’ın Belgrad şehrine gitmeden önce az çok Exit Festival hakkında bilgi sahibi olmuştum. Kesin gitmeyi kafaya koymasam da eğer şansıma denk gelirse ve elbette fiyatları benim bütçeme uyarsa giderim diye öylesine düşündüm. Belgrad’dan Novi Sad’a geçip bir güzel Novi Sad gece hayatının da tadını çıkarıp caddelerde bulunan Exit Festival afiş ve standları ilgimi çekti.  Standlardan detaylı bilgiyi aldım. Şöyle ki Exit Festival’e giriş için resmi internet sitesine girip kimlik bilgilerimle üye olup hangi ülkenin vatandaşı isem o ülkeye göre fiyat farklılıklarının oluşu sanırım beni biraz bu festivalden soğuttu. Kimliğimle siteye girip üye oldum ama bir türlü onay mesajı gelmeyince şansımı fazla zorlamayıp bir sonraki balkan turum olan Saraybosna şehrine geçmiştim.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Karadağ Budva Gezilecek Yerler

Karadağ Budva gezilecek yerler özellikle Karadağ ülkesinde deniz,kum ve güneş tatili yapmak isteyenlere uygundur. Eğer aklınızda yaz tatili varsa Karadağ'ın Budva şehri tam size göre.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Novi Sad Gezilecek Yerler

Novi Sad gezilecek yerleri 1 günde dahi gezebilirsiniz. Özellikle yazın gidiyorsanız Sırbistan'ın Voyvodina Bölgesi'nde ve Macaristan tarafında yer alan bu minik sevimli şehre 2 gün ayırabilirsiniz. Novi Sad'da gezilecek yerler dışında denize girilecek plajları ve Exit Festival'e de ev sahipliği yapması bu şehri yazın popüler hale getirmektedir.

25 B görüntüleme • 0 yorum

Makedonya Üsküp'te Gezilecek Yerler

Ben de hepiniz gibi Makedonya Üsküp’te gezilecek yerleri aylar öncesinden araştırıp kendime güzel bir Üsküp gezi rehberi çıkarmak için bütün vizesiz balkan ülkeleri blog yazılarını okudum. Üsküp’te ne yenir? Üsküp’te ne yapılır? Makedonya gezilecek yerler nerelerdir diye geceleri bile yorganın altında kendimi Vardar Nehri üzerindeki Üsküp Taş Köprü üzerinde hayal edip Üsküp gezi rehberleri hakkında bilgileri cep telefonumdan araştırıyordum.

33 B görüntüleme • 0 yorum

Girne Gezilecek Yerler

Kıbrıs Girne’de gezilecek yerler listesi hazırlayacak olursak aklımıza ilk gelen yer şüphesiz Girne Kalesi olacaktır. Kıbrıs Girne gezilecek yerleri özellikle yazın Kıbrıs’a gidecek olan kişilere tavsiye ediyorum. Girne deniz suyu sıcaklığı ancak bu zamanlarda kendine geliyor ve denize girilecek hale geliyor. Girne Limanı’nda da Girne yemek yerleri aktif olduğu için Kıbrıs Girne şehrinin tadını çok iyi çıkartabilirsiniz. KKTC Girne’ye bir kaç kez giden birisi olarak hem Girne plajlarının hem de Girne gece hayatının tadını doyasıya çıkarmıştım. Bu yazımda sizlere Ercan Havalimanı Girne ulaşım detaylarıyla birlikte Girne nerede nasıl gidilir bilgilerini de vereceğim.

40 B görüntüleme • 0 yorum

Girne Nerede

Girne nerede sorusu için yapılabilecek en güzel tanımlama Kıbrıs’ın incisi olur herhalde. Hem doğal güzellik hem de turistik mekanlar konusunda adanın en zengin bölgesi olan Girne, ziyaretçilerin de en çok rağbet gösterdikleri şehir durumunda. Kıbrıs'lıların da vakit geçirmek için ilk tercihi de genellikle Girne ve çevresindeki mekanlardır. Bu sebeple Girne, turist olarak Kıbrıs’a gelenlerle adanın yerlilerinin kaynaşması için de en avantajlı şehir. Kıbrıs Girne nerede harita üzerinde sorusunun cevabını da vermiş olduk. Girne haritasına bakıyorsunuz Kıbrıs ülkesinde olduğunu hemen söyleyelim.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Lefkoşa Gezilecek Yerler

Lefkoşa’da gezilecek yerler arasındaki mesafenin çok uzak olmaması Kıbrıs Lefkoşa’ya gidecek olanların yüzünü güldürüyor çünkü Kıbrıs’ta ulaşımın İstanbul gibi rahat olmaması KKTC Lefkoşa’ya gidecek olanları hep düşündürüyordu. Lefkoşa gezilecek yerler tarihi açıdan bir çok yeri barındırması tarihi gezi düşünen kişileri cezbediyor. Lefkoşa,Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin başkenti olduğunu hemen belirtelim. Bu yazımda sizlere Lefkoşa nerede Lefkoşa Kıbrıs gezilecek noktaları anlatacağım.

40 B görüntüleme • 0 yorum

Lefkoşa Nerede

Lefkoşa nerede sorusunun en net cevabı, Kıbrıs’ın tam merkezi sayılacak bir konumda yer alan dünyanın en ilginç başkentlerinden bir tanesidir. Bir çok insanın Berlin örneğinden de aşina olduğu ikiye bölünmüş başkentlerin sonuncusu olan Lefkoşa; aynı zamanda Güney Kıbrıs Rum Cumhuriyeti’nin de başkentidir. Tam ortasından sayabileceğimiz bir yerinden ikiyi ayrılmış olan şehir aynı zamanda Dünya’da ikiye bölünmüş iki ada ülkesinden birisinin de başkenti olmasıyla dünyada ilgilerini üzerine çeken bir bölge. 1974 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından adaya yapılan harekattan önce Avrupa’nın en bilinen ve en gözde otellerinden birisi olan Ledra Palace Oteli bugünlerde Birleşmiş Milletler askerlerinin üs olarak kullandığı ve Lefkoşa’yı ikiye ayıran sınır haline gelmiş durumda. Sınır kapısını da içine alan Ledra Palace bölgesi; Kıbrıs’ta ve Lefkoşa’da savaşın izlerini yerinde görmek isteyenlerin en sık ziyaret ettikleri yerlerden. Ledra Palace bölgesinin kuzey tarafında kalan Eski Lefkoşa bölgesi ise adanın kültür turistlerini en çok etkileyen yerlerinden. Kıbrıs haritası Lefkoşa için harita hazırladım bu sayede Lefkoşa Girne arası kaç km az çok gözünüzde kestirebilirsiniz.

11 B görüntüleme • 0 yorum

Kıbrıs Güzelyurt Nerede Harita

Güzelyurt nerede haritada sorusu için söylenebilecek ilk ayrıntı Kıbrıs’ın kuzeyinin keşfedilmeye en müsait şehri olduğudur. Şehirleşmenin neredeyse hiç olmadığı, doğal güzellikleriyle ve Akdeniz ikliminin bütün renklerini bünyesinde barındırmasıyla adından söz ettiren bir bölgedir. Kıbrıs’ın yerlilerinin dahi bir çok yerini bilmediği şehirde, özellikle nostalji severler için birden çok seçenek mevcut. Köy hayatına ve pastoral yaşama temas etmek isteyen gezginlerin Güzelyurt’u görmesini ısrarla tavsiye ediyoruz. Güzelyurt haritası sizlere umarım yardımcı olur.

12 B görüntüleme • 0 yorum

Magosa Nerede

Kıbrıs Lefkoşa’dan sonra savaşın etkisini en yoğun yaşayan şehri olan Magosa (Gazimağusa) nerede diye merak edenlere hemen belirteyim. Kıbrıs'ın doğu kısmında Suriye ve Lübnan’a bakarak konumlanmış bir bölgededir. Kıbrıs haritasına aşina olanlar için adanın şahsına münhasır burnunun altında yer alıyor da denebilir. Günümüzde genellikle ticaret limanı görevi görse de tarihte Avrupa’nın turizm cennetleri arasında yer almıştır. Şehrin dış kısmında hala daha büyük oteller yer alsa da Girne’nin öne çıkışıyla ikinci planda kalmıştır. Savaş sonrası dönemde ortaya çıkan en büyük anlaşmazlıkların da merkezinde yer alan Magosa, özellikle Kapalı Maraş davası ile dünyanın gündeminde sık sık yer kaplamıştır. Siyasi tarihe yabancı olmayanlar daha net hatırlayacaktır; 2004 yılında Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Kofi Annan’ın hazırladığı ve Kıbrıs’ta birleşmeyi öngören Annan Planı doğrultusunda yapılan referandumda da en büyük sorun yine Magosa ve Maraş bölgesi olmuştur. Gazimağusa haritası sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

15 B görüntüleme • 0 yorum

Vizesiz Avrupa Ülkeleri

Vizesiz Avrupa ülkeleri benim gibi schengen vizesi sorunu yaşayan kişiler için adeta biçilmiş kaftan. Tam 4 defa vize reddi yedikten sonra vizesiz gidilen Avrupa ülkeleri hakkında tüm bilgileri yazdım. Vize evrakları ile uğraşmadan vize istemeyen Avrupa ülkeleri için uçak biletleri de gayet uygun oluyor. Vizesiz ülkeleri Avrupa listesi yapıp uçak bileti için uygun kampanya dönemlerini kovalarsanız benim gibi Ukrayna'ya gidiş dönüş 150 TL'ye bile bilet bulabilirsiniz. İşte sizlere Türkiye'den vize istemeyen Avrupa ülkeleri...

8 B görüntüleme • 0 yorum

Vizesiz Afrika Ülkeleri

Vizesiz Afrika ülkeleri listesi çıkartırken özellikle benim gibi schengen vizesi alamayanları düşündüm. Vizesiz gidilebilen Afrika ülkeleri için hiç bir evrak gerekmiyor. Malum Afrika ülkelerinin güzelliği anlatmakla bitmez. Gelin hep birlikte binlerce evraklarla uğraşmadan, sadece uçak biletinizi alıp gidebileceğiniz vizesiz gidilebilen Afrika ülkeleri hakkında detaylara bakalım.

7 B görüntüleme • 0 yorum

VİZESİZ BALKAN TURU ROTASI

Vizesiz balkan ülkeleri maceram bir hayli uzun sürmüştü. Makedonya Üsküp'ten başlayan vizesiz balkan ülkeleri rotası sırasıyla Sırbistan , Bosna - Hersek , Karadağ , Kosova ve Arnavutluk ile devam etti. Vizesiz balkan turu yaparken tanıştığım bir kız arkadaş ile yolumuza tekrar Bosna-Hersek Mostar'dan devam ettik. Balkanlar gezilecek yerler ve Balkan haritası hakkında detayları bu yazımda ele aldım. Umarım balkanlar haritası sizlere yardımcı olur.

24 B görüntüleme • 18 yorum

İran Vize İstiyor Mu

İran vizesi olmadan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 3 aya kadar İran’da vizesiz şekilde gezebilir. Fakat eğer İran’a arabayla gitmek gibi bir niyetiniz varsa İran’a vize var mı sorusunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka konular var. Ben İran’a 1984 model Renault 12 arabayla gittim. İran vize işlemleri olmadığı için sınırdan çok rahat şekilde geçtim.

5 B görüntüleme • 1 yorum

Vizesiz Asya Ülkeleri

Her ne kadar Asya ülkelerine uçak biletleri pahalı olsa da zaman zaman ucuza uçak bileti kampanyalarından faydalanıp hemen vizesiz asya ülkelerine kendimizi atmak istiyoruz. Vizesiz seyahat edebileceğimiz Asya ülkeleri listesi oldukça fazla. Bazı Asya ülkeleri var ki kapıda vize alma kolaylığı sağlıyor. Bakalım vizesiz ve/veya kapıda vize veren Asya ülkeleri nerelerdir?

12 B görüntüleme • 0 yorum

Türkiye'den Vize İstemeyen Ülkeler

Türkiye'den vize istemeyen ülkeler hem ucuz olsun hem de Türkiye'ye yakın vizesiz ülkeler olsun diyorsanız bu liste tam da size göre. Türkiye'den vizesiz gidilen ülkeler Euro bölgesi ağırlıklı olmadığı için hem ucuza gezeyim hem de Türkiye'ye yakın olsun şöyle 2 günlük gidip geleyim diyenler için bile ideal. Türkiye'ye vize uygulamayan ülkelerin başında ucuz olsun diyorsanız kesinlikle Ukrayna'yı tavsiye ediyorum. İşte sizlere Türkiye'nin vizesiz gittiği ülkeler listesi.

10 B görüntüleme • 0 yorum

Vizesiz Güney Amerika Ülkeleri

Güney Amerika'da vizesiz gidilen ülkeler hakkındaki tüm bilgiler sadece turistik girişli amaçlı yazılmıştır. Eğer Güney Amerika'da öğrenci vizesi,çalışma vizesi ve oturum izni almak gibi bir niyetiniz varsa ilgili ülkelerin temsilciliklerinden detaylı bilgiler alabilirsiniz. Vizesiz Güney Amerika ülkeleri bilgileri içerik yazıldığı andan itibaren geçerli olmayabilir. Uçak bileti satın almadan önce son kontrolleri yapmanızı tavsiye ederiz.

7 B görüntüleme • 0 yorum

Vizesiz Okyanusya Ülkeleri

Okyanusya ülkelerini keşfetmek ve doya doya tatil yapmak şüphesiz herkesin hayalidir. Okyanusya kıtasındaki ülkeleri araştırırken bazı ülkelerin vizesiz olduğunu öğrendim. Okyanusya kıtası namı diğer Avustralya kıtasıdır. İşte sizlere vizesiz Okyanusya ülkeleri listesi...

3 B görüntüleme • 0 yorum

Vizesiz Ülkeler Vizesiz Gidilen Ülkeler

Yurtdışı seyahatlerinden en meşakkatli ve dertli olan kısım vize başvurusu oluyor. İnsanın içinde bir gezme isteği oluşuyor ve nereye gidileceğine karar veriliyor ama ne zaman olacağı konusunda net bir şey olmayabiliyor.

56 B görüntüleme • 0 yorum

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z