Yaz

Fas'ta Yapılacaklar

calendar_today Şub 21, 2018 label

Fas'ta Yapılacaklar

Fas'ta yapılacak şeyler o kadar çok fazla ki, Fas'ta yapılacaklar listesini bütün şehirlerde ayrı ayrı yazdım. Fas büyüleyici güzelliği ile daha önce neden gelmemişim dedirtecek cinsten sizleri etkisine alacak. Fas'ta ne yapılır? diye merak edenlere uzun uzun anlattık.

Fas'ta Yapılacaklar

Güzel bir yurtdışı gezisi planlıyorsunuz ama tam olarak nereye gideceğinize karar veremediniz. Çevrenizdeki insanlara sorduğunuzda herhalde Fas diye tavsiye edeceklerin sayısı yok denecek kadar az olacaktır. Çevrenizde gerçekten gezmeyi ve farklı kültürleri görmeyi amaçlayan dostlarınız varsa o zaman Fas ihtimali kuvvetlenebilir.

Fas’a gitme ihtimalini düşünüyorsanız siz gerçekten geziyorsunuz ya da Fas’a karşı özel bir ilgi duyuyorsunuz demektir. Avrupa kentlerinde gezi yaptığınızda birbirine çok yakın kültürleri görüyorsunuz. Evet, her birisi ayrı özellikler ve güzellikler taşıyor fakat çok da benzeşiyorlar. Fas uzun bir gezi planı için ideal bir ülke ve gerçekten kendisine has özellikleri ve farklılıkları var. Lafı uzatmadan Fas’ı tercih etmeniz için yeterli olacak Fas’ta yapılacakları anlatalım.

photo_library

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram : Cilgingezgin_

Facebook : Çılgın Gezgin

Fas'ta Yapılacaklar - Fas İnsanları İle Tanışın

Fas'ta Ne Yapılır?

Fas için bir plan yapıyorsanız ve Fas’ın öne çıkan yerlerinin tamamını görmek istiyorsanız 5-6 gün, Fas’ta detaylı bir gezi düşünüyorsanız da en az 8-10 gün ayırmanız gerektiğini belirtelim. Vizesiz 90 gün kalabileceğiniz Fas’a yolculuk uçakla yaklaşık olarak 4,5 saat sürüyor ve Türkiye’den sadece Kazablanka’ya sefer düzenleniyor. Fas nereye bağlı diye merak ediyorsanız muhakkak haritamıza bir bakın.

Fas’ı diğer ülkelerden ayıran en büyük özelliği elbette çölüdür. 9.000.000 km² büyüklüğündeki çölde deve ile gezmek, konaklamak ve güneşin doğuşunu izlemek başka bir yerde kolay kolay deneyimleyebileceğiniz bir tecrübe olmayacaktır. Fas gezi rehberi yazımızda A’dan Z’ye tüm detayları anlattık.

Farklı renklerdeki şehirleri ve rengarenk çarşılarını gezmek, Toubkal Dağı’na tırmanmak ve aynı gezide okyanusta denize girmek hatta sörf yapabilmek Fas’ı birçok ülkeden ayıracak özelliklerdir.

Uçakla Kazablanka’ya gidebiliyor olmak sizi yanıltmasın. Bu şehirde çok vakit harcamayın deriz. Dikkatinizi çekecek ve Fas’ın güzelliklerine kıyasla ilginç gelebilecek pek bir şeyle karşılaşamayacaksınız. Bu nedenle son sıraya attığımız Kazablanka turunu siz de en sona atarsanız uçağa binmeden ayıracağınız kısa bir süre şehir için size yeterli olacaktır. 

1. Marakeş'te Ne Yapılır?

Fas’ta sadece bir şehir görecekseniz kesinlikle ve kesinlikle bu Marakeş olmalıdır. Marakeş de Medina ve Gueliz olarak iki farklı bölgeye ayrılır. Şehrin kalbinin attığı, buram buram tarih ve yaşanmışlık kokan turistik bölge Medina da Marakeş’te kesinlikle ve kesinlikle vakit geçirmeniz gereken yerdir. 

Filmlerde sıkça gördüğünüz Arap Dünyası’na ait pazar yerlerinin en etkileyicisi ve en gizemlisi bize göre Cema el-Fna Meydanı’dır. Gündüz giderseniz sakin bir pazar yeri ile karşılaşabilirsiniz. Ama akşam giderseniz binlerle tarif edilebilecek satıcı yoğunluğuna, yemek tezgahları ve baharat kokuları arasında falcılardan dövmecilere uzanan belki de bugüne kadar hiç şahit olmadığınız insan suretlerine hayran kalacağınıza eminiz. UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi’ne alınmış meydanda geçmişte idamlar yapıldığı için yerel dille “ölülerin buluştuğu yer” ya da “kıyamet meydanı” deniliyor olması gözünüzü korkutmasın. Marakeş gezilecek yerler yazımızı mutlaka okumanızı tavsiye ederiz.

Şehrin merkezinde Fransız asıllı ressam Jacques Majorelle’ye ait bir arazide 40 yıllık bir çalışmanın sonucunda ortaya çıkan güzelliğe bahçe demeye dilimiz varmıyor. Majorelle Bahçeleri bir botanik park değil ama dünyanın dört bir yanından seçilmiş ve özenle yetiştirilmiş bitkileri bu alana bambaşka bir hava vermiş. 

Fas’ın önemli şehirlerinin sembolü haline gelmiş kendilerine özel renkleri vardır. Marakeş’inki de kiremit kırmızısıdır. Marakeş kiremit kırmızısı şehrin havasına ayrı bir büyü katıyor. Daracık sokaklar, meydanlar ve avlulu otelleri ile sizi bir masal dünyasının içine sokacak şehri anlatırken böyle ağdalı bir dil kullanıyor olmamızın nedeni şehir gerçekten çok farklı bir atmosfere sahip. Gidip gördüğünüzde bize hak vereceksiniz.

Fas’a ait havasıyla, kokusuyla ve karmaşasıyla en az 10 tane çarşı gezmeniz gerekebilir. Şehirdeki kaos belki nefret etmenize yol açacaktır bu konuda bir şey diyemeyiz. Fakat 3 gün ayırmanız gereken geziniz sonucunda gerçekten dünyanın başka hiçbir noktasında göremeyeceğiniz farklı bir yaşam tarzı ve kültürle karşılaşmış olacaksınız. Ben Marakeş’te bütün çarşıları gezdim.

Aynı şekilde ara sokaklarda, çarşılarda gezerken duyacağınız baharat ve yağ kokusu hoşunuza gitmeyebilir. Güzel bir araştırma sonucunda uğrayacağınız restoranlarda yiyeceğiniz yemeklerin yıllardır tadını bildiğiniz lezzetleri nasıl daha farklı ve nasıl daha güzel hale getirdiklerini görmelisiniz. 

Marakeş’te Kutubiya Camisi’nden Saadin Mezarları’na, Bahia Sarayı’ından şehrin yeni kurulmuş bölgesi olan Gueliz’e kadar uğramanız gereken birçok nokta var. “Marakeş’te ne yapılır” sorusunun tek ve en güzel cevabı “gezilir” olacaktır. Bol bol gezin. Her birisi ayrı bir güzellik, ayrı bir dünya.

photo_library

2.​Merzouga'da Ne Yapılır?

​Merzouga, Fas’ın büyük bir şehri değil. Hatta bir şehri değil. Merzouga, tam anlamıyla Cezayir sınırında ve Sahra Çölü’nün başlangıcı denilebilecek bir noktada yer alan bir köy. Köyde ne yapılabilir ki diyor olabilirsiniz. İşin aslına bakarsanız da bu köyde pek bir vakit geçirmeyeceksiniz. Bu köy o meşhur çöl turunun başlangıç noktası olduğu için önemli. 

​Fotoğraf çekiyorsanız bu köyde biraz vakit geçirip başka bir yerde pek de bulamayacağınız çöl fotoğrafları çekebilirsiniz. Sabah güneş doğuşunu ya da akşam güneş batışını bekleyerek muhteşem manzaralar ve ışık gösterilerine şahit olabilirsiniz.

 

​Fotoğraf ile pek aranız yoksa bu köyde yapılacak hiçbir şey bulunmuyor. Buradan çöl turlarına katılmak dışında. Çöl turlarının düzenlendiği alanlarda genel olarak Merzouga olarak geçiyor. Farklı tur seçeneklerini değerlendirebilirsiniz. Yeri gelmişken söyleyelim internet üzerinden Sahra Çölü turlarını satın alırsanız pazarlık şansınızı yitirebilirsiniz. Fas’ın en önemli aktivitelerinden birisi olduğu için adım başı tur acentalarını bulabilirsiniz ve uygun fiyatlı turlara katılabilirsiniz.

​Çöl turları günübirlik olabildiği gibi 1 gece 2 günlük ile 3 gece 4 günlük olarak da değişebiliyor. Turların alanları da uğrak noktaları da zamana göre farklı oluyor. Biz size çölde en az 2 gece geçirmenizi tavsiye ediyoruz. 

​Marakeş’ten 8 saatlik bir araba yolculuğu ile Merzouga’ya ulaşabiliyorsunuz ve bu noktadan sonra ya deveyi ya da arazi araçlarını seçmeniz gerekiyor. Çöl içerisindeki farklı otellerde konaklayabiliyorsunuz. Otel derken 5 yıldızlı, havuzlu otelleri hayal etmeyin. Çadır tesislerden bahsediyoruz. Bu tesislerde karnınızı tajin ile doyurabilirsiniz ama tuvalet konusunda çöl şartlarındaki ihtimalleri göz önünde bulundursanız iyi olur. Çeşitli eğlenceler de düzenlenen tesislerde dinlenebileceğiniz gibi burada yaşayacağınız çöl deneyimini hayatınız boyunca unutamayacağınızı düşünüyoruz. Sahra Çölü turu için tüm tavsiyeleri tek tek yazdım.

photo_library

3.​Chefchaouen (Şafşavan) ‘da Ne Yapılır?

​Fas denilince aklınıza ilk olarak ne gelir? Durun tahmin edeyim çöl gezilerinden bile önce gözlerinizin önüne “mavi” gelir. Özellikle de mavi kapılar… İşte Fas’ın tüm dünyada en çok tanınan özelliğine sahip şehir Şafşavan ya da Chefchaouen. 

​Şafşavan’a gittiğinizde bir akvaryumun içerisinde gezdiğiniz hissine kapılabilirsiniz. Bu şehirde de yapabileceğiniz şeyleri sıralamaya kalksak aynı Marakeş gibi çok heyecanlı bir liste ortaya çıkmayabilir. Burada da yapacağınız en önemli aktivite gezmek. Gezdikçe şehrin havasına hakim olabileceksiniz, gezdikçe buraya iyi ki gelmişim diyeceksiniz.

​Chefchaouen’in Medina Bölgesi’nde (Marakeş’te olduğu gibi burada da bir Medina Bölgesi var) gezerek kaybolun. Burası aslında daha çok Avrupa’lı turistleri ağırlayan bir belde. Sayısı az olan turistler nedeniyle şehirde turistlere musallat olan ve onlardan para kazanmaya çalışan tiplemelerde yok. Bu konuda Marakeş’le kıyaslayınca oldukça rahat edeceksiniz.

​Güneşin doğuşunu ve batışını izleyebilirsiniz. Bu manzaralara Riadların (Avlulu otellerin genel adı Riad) teraslarından rahatlıkla şahit olabileceğiniz gibi Alaaddin Restoran’ın terası da iyi bir seçim olabilir. Güzel bir yemekle bu fırsatı bir ziyafete dönüştürebilirsiniz.

​Medina’nın biraz dışında daha çok Faslılar’ın yaz aylarında serinlemek için gittikleri bir şelale var. Standart bir şelale. İlla gidilmesi gereken bir yer değil fakat bir değişiklik olsun diyorsanız buraya da uğrayabilirsiniz.  Şafşavan gezilecek yerler hakkında detaylara linkten ulaşabilirsiniz.

Fas'ta Yapılacak Şeyler - Fas Mavi Şehri Keşfedin

4​.Essaouira (Suvayr) ‘da Ne Yapılır?

​Büyük Atlas Okyanusu’nun kıyısında yer alan Essaouira’ya da okunuşuyla Suvayr’da at gezileri atv safarileri filan gibi adına etkinlik diyebileceğimiz çeşitli aktiviteler var. Ama biz size yine gezmeyi ve yine şehir içinde dar sokaklarda kaybolmayı öneriyoruz. Müslümanların, Hristiyanların ve Musevilerin yıllardır birbirleriyle aynı semtte kavga etmeden nasıl barış içerisinde yaşadıklarına şahit oldukça,Ortadoğu’da sorun ne o zaman, diye sorgulamaya başlayabilirsiniz.

​UNESCO tarafından koruma altına alınmış şehir 1952 yılında Orson Welles tarafından çekilen Othello filminin açılış sahnesine ev sahipliği yaptıktan sonra turizm açısından dikkat çekmeye başladı. Son zamanlarda, dünya çapında oldukça popüler olan Game of Thrones’un bazı sahnelerine de ev sahipliği yapıyor.

​Burası da diğer şehirler gibi eski ve yeni olmak üzere 2’ye bölünmüş. Eski şehri gezin, görün tarihini koklayın atmosferini yaşayın. Essaouira’da yapmanız gereken bir şey daha var. Tüm dünyada dalga sörfü için en elverişli 10 sahilden birisindesiniz veya çok yakınsınız desek, aklınızda bir şeyler yapma isteği oluşabilir mi? Oluşmasa dahi mevsim ne olursa olsun okyanusun sertliğini ve haşinliğini buraya kadar gelmişken görmelisiniz. 

​Essaouira, Marakeş’e 170 km. mesafede yer alıyor. Dolayısıyla da kimi insanlar buraya günü birlik turlarla geliyor. Eğer sörf yapmayacaksanız böyle bir tutkunuz yoksa Essaouira için bir gün yeterli olabilir. 2. gün de gezebileceğiniz alanlar var ama hem çok gerekli değil hem de bir yerden sonra sıkıcı bir hal alabiliyor. 

Fas'ta Yapılacak Şeyler - Suvayr Şehrine Gidin

5.​Fes'te Ne Yapılır?

​Meşhur bir tabakhane resmi vardır. Eminiz ki siz bu fotoğrafı daha önce görmüşsünüzdür ama bu fotoğrafın nerede çekildiği hakkında belki sizin de dahil olduğunuz çoğu insanın bilgisi olmayabilir. Bu meşhur fotoğraf Fas’ın Fes şehrine ait. Fes’e gitmişken bu tabakhaneye mutlaka gitmeli ve o yoğun deri kokusunu hissetmelisiniz. 

​Fes sokakları da Fas’ın şehir düzenine fazlasıyla uyuyor. Burada dolaşmaya başladığınızda kaybolacağınıza garanti verebiliriz. Kimi yerlerde 2 kişinin bile yan yana geçemeyeceği sokaklara denk gelebilirsiniz. Bunu fark eden turizm acentaları da şehir içi turları düzenliyor. İsterseniz bu turlara katılabilirsiniz. Kendinize güveniyorsanız ve biraz da cesaretiniz varsa şehri keşfetmek için katılmanız gerekmeyebilir ama tam bir labirent diyebileceğimiz Fes’te tekrar geri gelebilmek için büyük bir zamana ihtiyaç duyacak olabilirsiniz.

​Fes sokaklarında dolaşırken alışveriş yapmayı düşünmüyor olsanız dahi rengarenk dükkanları da dolaşmalısınız. Deri ürünleri ile daha çok haşır neşir olacağınız kesin. 

​UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’nde yer alan Fes aynı zamanda dünyanın en büyük trafiğe kapalı alanını barındırıyor. Şehir içerisinde araç trafiği ile uğraşmadan rahatlıkla yürüyüp dolaşabilirsiniz. 

Fas'ta Yapılacak Şeyler - Fes'te Tabakhaneleri Gezin

6.​Yukarı Atlas Dağları'nda Ne Yapılır?

​Atlas Dağları Fas, Cezayir ve Tunus sınırlarında Atlas Okyanusu’na dik uzanan bir doğa harikası. Bu dağların 4000 metrenin üzerindeki 10 zirvesi ise Fas sınırları içerisinde yer alıyor. Brad Pitt’in oynadığı Babel filmini izlediniz mi bilmiyoruz ama izlediyseniz Atlas Dağları’nın nasıl gözüktüğü ve nasıl bir ortam ile karşılaşacağınız konusunda bir fikriniz vardır. Olağanüstü yükseklikleri olmasına rağmen zirveye ulaşım açısından zor koşullar barındırmıyor.

​Atlas Dağları’nın zirvesine ulaşmak için önünüzde farklı seçenekler bulunuyor. 2 günde yürüyerek çıkabileceğiniz gibi 4x4 araçlarla yolculuk da yapabilirsiniz. Bu ikisinin dışında isterseniz deve turları da düzenleniyor. 

​Bisiklet turu da seçenekler arasında yer alırken bu turlar esnasında büyük bir çoğunluğunu izlediğiniz ve nerede çekildiğini fark etmediğiniz film ve dizilerin stüdyolarına uğrama imkanı da buluyorsunuz. Babel, Asteriks, Alexandre, Prince of Persia’nın yanı sıra Game of Thrones gibi tarihi ve mistik filmlerin doğal ortamlarına şahitlik ediyorsunuz.

​2660 m. yüksekliğindeki Tichka Tepesi’nde muhteşem bir manzarayı izleyebiliyor, sanki özel olarak filmler için tasarlanmış gibi gözüken Ait Ben Haddou Köyü’nü dolaşabiliyorsunuz. Araçla gezilmesine müsaade edilmeyen köyün atmosferi sizi şaşırtıyor ve filmlerde gördüğünüz birçok ünlünün yerel halkla çekilmiş fotoğraflarına sık sık rastlıyorsunuz. Bu köye bayılacağınızdan eminiz ve bu köy Fas’ta görülmesi gereken yerler arasında ilk 3 içerisinde yer alır.

​Bu geziler sırasında yaşayabileceğiniz en büyük sorun kıyafet seçimi olacaktır. Sıcaktan bunalıp diliniz damağınıza yapışırken 45 dk. içerisinde karlarla kaplı bir başka alana ulaşabilir ve tir tir titreyebiliyorsunuz. Bu nedenle 4 mevsime uygun kıyafetleriniz olması gerekebilir.

​Çok farklı bir deneyim yaşayacağınız Atlas Dağları’nı gezerken hele bir de fotoğraf tutkunuz varsa işte o zaman sizin keyfinize söylenebilecek hiçbir şey yok. Muhteşem manzaralar, muhteşem renkler sizi bekliyor olacak. 

Fas'ta Yapılacak Şeyler - Berberi Köyleri'ni Gezin

7​.Kazablanka'da Ne Yapılır?

​Kazablanka’nın baskın rengi de beyaz. Atlas Okyanusu’nun sahillerinde yer alan ve Fas’ın en büyük şehri olan Kazablanka’ya mecbur gideceksiniz. Çünkü Türkiye’den uçak seferleri sadece bu şehre düzenleniyor. 

​Kazablanka sadece Fas’ın değil aynı zamanda Osmanlı zamanında mağrip olarak adlandırılan bölgenin de en büyük şehridir. Ticaret ve sanayi konusunda diğer illere göre oldukça gelişmiş olan şehir işin aslına bakarsanız çok turistik bir alan değil. Bir de Fas’ın diğer mistik kentleri ile kıyaslandığında burada geçirdiğiniz zamanda sıkılabilirsiniz. Kazablanka gezilecek yerler için ayrıntılara göz atabilirsiniz.

​Türkiye’den gidiyorsanız zorunlu olarak uğrayacağınız şehri de hiç görmeden terk etmek çok mantıklı olmayacaktır. Bu nedenle şehrin merkezi sayılan Muhammed V Meydanı’na uğramalısınız. Farklı bir mimari havası olan meydanda hem şehrin havasını koklayabilir, hem alışveriş yapabilir hem de biraz soluklanabilirsiniz.

​Fransız Michel Pinseu tarafından çizilmiş ve 100.000’inin üzerinden insanı alabilecek kapasitesi ve 210 m. yüksekliğe sahip minaresi ile II. Hasan Camisi’ne uğrayabilirsiniz. Gerek boyutları gerekse alışılagelmiş cami mimarisinden farklı görünümü ile bu cami buraya kadar gelmişken görmeniz gereken yerlerden birisi.

​İzmir’e ilk defa gidiyorsanız herhalde ilk uğramak isteyeceğiniz yer kordonu olur. Kazablanka’da da bir kordon var ve bu kordon Atlas Okyanusu boyunca uzanıyor. Şehrin restoranları, kafeleri bu alanda yer aldığı için gerek turistler gerekse yerel halk tarafından sıklıkla ziyaret ediliyor.

​Fas uzun bir süre Fransız sömürgesi olarak kaldığı için şehirde Katolik kiliselerine rastlamanız da mümkün ancak bunlardan en ihtişamlısı Kazablanka Katedrali. Fas’ın bağımsızlığını elde ettiği 1956 yılından bu yana kilise olarak kullanılmayan yapı bugün fuar ve sergi alanı olarak değerlendiriliyor. Katedralin çatısı harika bir şehir manzarasına sahip.

photo_library

Fas Hakkında Yazdığım Diğer Yazılar

Sahra Çölü Nerede

Şafşavan Gezilecek Yerler

Fas’ta Gezilecek Yerler

Marakeş’te Gezilecek Yerler

Kazablanka Gezilecek Yerler

Fas Şehirleri

Fas Nerede Haritası

Fas'ta Yapılacak Şeyler - Fas'ta Dört Mevsimi Birden Yaşayın

Fas'ta Yapılacak Şeyleri Özetleyecek Olursak…

Fas, kendisine ait doğal ve tarihi güzellikleri ile sizi bambaşka bir dünyaya götürecektir. Buraya geleceğiniz zaman yürüyüş konusunda kendinize fazlasıyla güveniyor olmanız gerekir. Şehirler gezdikçe güzelleşiyor ve arabayla gezmeyi düşündüğünüzde göremeyeceğiniz, ulaşamayacağınız bir sürü sokak barındırıyor. Fas şehirleri hakkında detaylara bir bakın deriz.

Sahra Çölü ve Atlas Dağları ise sizi kolay kolay ulaşamayacağınız uç noktalardaki deneyimlere taşıyor. Buralarda gezmek biraz tozlu topraklı olabilir, biraz yorucu ve ani değişen hava koşullarına maruz bırakıyor olabilir ama kesinlikle görülmesi ve tadılması gereken hatta hiç unutamayacağınız tecrübeleri hediye eden turlar oluyor. Bu yazımızda sizlere Fas’ta yapılacakları anlattık. Fas’ta ne yapılır? sorusuna ekleme yapmak isteyenler Fas tatil yorumlarını bizlerle paylaşabilirler.

"Fas'ta Yapılacaklar" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z