Yaz

FATMA KADIN KOYU KAMP VE FATMA KADIN PLAJI

calendar_today Tem 29, 2017 label

FATMA KADIN KOYU KAMP VE FATMA KADIN PLAJI

FATMA KADIN KOYU VE FATMA KADIN KOYU KAMP ALANI

Fatma Kadın Koyu kamp alanını yazarken çok fena duygulandım.  Hikayemin ilk kısmı belki sizleri ilgilendirmeyebilir bu yüzden direkt olarak Güneyli Köyü – Fatma Kadın Koyu nasıl gidilir ve nerede? kısmına geçebilirsiniz. Aradan tam 17 yıl geçmesine rağmen ve tam 17. yılımda bu yazıyı yazma gereği duydum. Fatma Kadın Koyu konaklama deyince hatıralar sardı dört bir yanımı… En son gittiğimde Fatma Kadın Koyu plajında gece sabaha kadar oturup çok eski yılları hasretle yad etmiştim. Hayatımdaki gezi tutkumun başlangıç noktası tam olarak Fatma Kadın Koyu plajı ve sonrasında kamp alanıdır. O zamanlara ait fotoğraflarım keşke elimde olsa gerçi o zamanlar kameralı telefonumuz yoktu. Çılgın Gezgin bloğumun açmamın küçük bir sebebi de bu olsa gerek. Geçmişe dair hiçbir fotoğrafım yok yıllar sonra bile gezi bloğumu açıp vayy be ne günlermiş diyebileceğim güzel hatıralar ve fotoğrafları burada biriktirip anı olarak saklamak.

O zamanlar liseye gidiyorum, tenis kulübünde yatıp kalkıyorum aileme de rest çekmişim. Hayata karşı isyanın ilk adımlarını atmadan önce emekleme dönemlerimizdi. Tenis kulübünde tenis antrenörlüğü hayallerimin tozlu bulutlu sayfalarında aylık iki yüz elli milyon maaşla çalıştığım günlerdi. Bir de bu maceraya aşk serüvenleri eklenince benim ilk gezi planları başladı. O zamanlar geçim ve gelecek kaygısı yok tabi ki tek amacımız o günü kurtarmak. Paraları sabaha kadar sıfırlayıp ertesi gün arkadaşlara bir dal sigara var mı sohbetlerinin yoğun yaşandığı dönemler. Sigaramızda Bahar sigarası en ucuzundan…

Neyse gelelim konuya.. Dedik ya aşk uğruna düştük yollara… Benim hatunun yazlığı Çanakkale Güneyli Köyü’nde , ailesi de yazları oraya gidiyor. Kızı da tek başına İstanbul’da bırakmak istemiyorlar. Nasıl ederiz nasıl yaparız? Benim de gitmem lazım. Tenis kulübüyle bir anlaşma yapıp bütün tenis kortlarının direkleri boyanacak kararını aldık. Dedim ben şu paraya boyarım. ( parayı hatırlamıyorum)

Bütün yaramazlıkları yaptığım suç ortağım olan serseri arkadaşımı çağırdım.

+Kanka buraları boyayalım tatile gideriz durum böyle böyle..

-Sence yapabilir miyiz? Gider miyiz? Nasıl olacak? Falan filan…

+Yaparız oğlum çok heyecanlı olacak yepyeni bir macera bizi bekliyor.

Biz gece gündüz kulüpte çalışıp verilen görevleri yerine getirdik. Hatunla plan yapıldı artık gidiyoruz. Çanakkale Truva o zamanlar en meşhur firmaydı. Yalan olmasın Çanakkale’ye biletlerimizi 15 – 20 -25 milyona mı ne aldık..

Fatma Kadın Koyu plajı (Güneyli Köyü) için indiğimiz durağın adı Benzinlik’ti o zamanlar şimdiki adını bilmiyorum. Eski kötü bir benzinlik vardı ama kapalıydı. Murat 131’in taksi olduğu günler. (Çanakkale’de)

Elimizde çantalar, benim kız arkadaşın da yanında bir kız arkadaş var ve benim arkadaş Güneyli Köyü’ne doğru yürümeye başladık. İlk köy yolundan geçerken insan elbette bir tuhaf oluyor. (korkuyoruz) Ya kızın tanıdıkları varsa? Her yerde esnaflar var. Biz bir şekilde Güneyli Köyü’ne kız arkadaşın yazlığının önüne geldik. Fatma Kadın Koyu kamp alanını tamamen şans eseri bulduk. Kız arkadaş tarif etti ama sadece denize girmek için bize yol gösterdi. Bizim Fatma Kadın Koyu’na yakın bir yerde pansiyonda kalacağımızı düşünmüş olacak ki üzerine birde pansiyon tavsiye etti.

Biz Fatma Kadın Plajı’na geldik amacımız ne yüzmek ne de güneşin tadını çıkarmak. Tek amacımız nerede yatacağımıza karar vermek. Cepteki para sınırlı bu parayı da otele verirsek ne yeriz ne içeriz? Akşam olunca sahile attık havluları burada yatmaya karar verdik. Akşam oldu jandarma geldi. Hakkımızda şikayet olduunu ve burada yatmamıza izin verilmediğini söyledi. Kimlikleri aldı ve bu arada sorular sormaya başladı. Adam adımı sorsa ben İstiklal Marşı’nı söylerim. O derece korkuyorum. Ailemin buraya geldiğimden haberleri yok. Yaşımızda malum. Adam iyi niyetli çıkıp bize yol gösterdi ve Fatma Kadın Koyu kamp alanında kalın (hemen arkamızda) deyince Ahmet abi ile tanıştırdı. İlk gece çadırda yattık ama ne korku!! Sürekli arkadaşla birbirimizi dürtüyoruz yok yılan geldi yok böcek geldi… Bir şekilde sabah ettik bir de bize sorun. Her yerimiz ağrıyor. Ne mat var ne de uyku tulumu havluların üzerine uzandık..

Ertesi gün benim kız arkadaşı görünce bütün ağrılarım birden geçti. Bizi Fatma Kadın Koyu pansiyonunda yatıyor biliyorlar. Hiç ses etmedik. Bu şekilde bir hafta geçti ve bizim kamp olayı acayip hoşumuza gitti. Bütün hikayeyi anlattık ve ardından evden gizli gizli yemek gelmelere başlandı.

Gel zaman git zaman biz Fatma Kadın Plajı’nda daha fazla kalmak için cep telefonlarını da sattık. O zamanlar Panasonic Gd 90 vardı. (Tam modelini hatırlayamadım) İşler giderek sarpa sarıyordu. İş yerine ve aileye haber verilmedi. Paralar suyunu çekti. En sonunda aileye de gerçekleri söyledik. Hikaye böyle uzar gider…. Fatma Kadın Koyu’na her yıl düzenli olarak gitmelere başlandı. Hatta öyle ki bizim mahalle bile olayları duyunca herkes Fatma Kadın Koyu’nda satılık arsa filan bakmaya başladılar. Günlük ev kiralayıp tatil yapmalar.

Fatma Kadın Koyu’nda yaşadığımız maceralar bunlarla sınırlı değil. Mesela 2014 yılında da bir maceramız olmuştu. Onu da aşağıda yazacağım ama çok da başınızı ağrıtmamak adına Fatma Kadın Koyu’na nasıl gidilir? Fatma Kadın Koyu konaklama, otel ve motel olaylarına geçiyorum.

photo_library
video_library

FATMA KADIN KOYU NEREDE?

Saroz Körfezi’ni bilmeyen duymayan yoktur. Muhteşem denizi ve temizliği ile ülkemizin güzelliklerindendir. Çanakkale ilinin Gelibolu ilçesine bağlı olan Güneyli Köyü’nde olan Fatma Kadın Plajını muhakkak tavsiye ederim. İstanbul’dan giderken Gelibolu ilçesine gelmeden yaklaşık 10 km önce sağ tarafınızda kalacaktır. Güneyli Köyü’ne gittiğinizde deniz tarafına ineceksiniz ama o sahil Güneyli Köyü’nün sahili oluyor burayla karıştırmayalım. Güneyli Köyü sahiline yüzünüzü döndüğünüz zaman sol tarafınızda kalıyor ve ara sokaklardan geçmek zorunda olacağınız için muhakkak yerli halka sorun. Tarla yolu eskiden kapalıydı ama son yıllarda artık tarla yolundan gidilebiliyor.

FATMA KADIN KOYU'NA NASIL GİDİLİR?

Gelibolu Fatma Kadın Koyu’na giden yolu İstanbul’dan gidecekler için tarif ediyorum. İstanbul’dan Gelibolu Çanakkale istikametine giderken Gelibolu merkeze gelmeden 10 km geride kalıyor. Sağdaki Güneyli Köyü tabelasından içeri doğru girdiğiniz zaman Güneyli Köyü çarşısından geçeceksiniz. Sağ taraftaki ara yoldan direkt olarak aşağıya indiğiniz zaman Güneyli Köyü sahile ineceksiniz. Burada muhakkak birilerine sorunuz ara sokaklarda zaman kaybedebilirsiniz.

Fatma Kadın Koyu Kamp Fatma Kadın Plajı

FATMA KADIN KOYU KAMP ALANI VE FATMA KADIN PLAJINDA NELER VAR?

Duş imkanı var ücreti 1 TL ama biz arkadaşla 1 TL atıp sırayla duş almıştık. (Çok büyük kar ettik sanki) Tuvalette aynı şekilde ücretli. Fatma Kadın Koyu’nda illa ki kamp atmanız gerekmiyor sadece denize girmek isterseniz şezlong ücreti kişi başı 10 TL’dir. Hafta sonu ve resmi tatillerde ciddi kalabalık oluyor. Hafta içi bir nebze daha sakindir. Restoran kısmında gölgede zaman geçirilebilir. Suya boşuna para vermeyin çeşme var ve suyun tadı muazzam.

Fatma Kadın Koyu kamp alanı önceden bahsettiğim Ahmet abiye (Ahmet Tırpan) aitti ama artık başka işletmeciler var. Kamp alanı ile Fatma Kadın plajının kamp alanı ile ilgisi kesilmiştir. Genelde günü birlikten çok resmen kendini oraya adamış kampçılar var bu yüzden en azından Cuma gününden gitmeye çalışın.

Benim tavsiyem çok uzun süre kalınca sıkıcı olabilir ama günü birlik kamp için ideal bir yer. Tabi bu sizin keyfinize bağlı bir durum bu yüzden bu söylediğimi çok da ciddiye almayın.

Ara sıra deniz kestaneleri sizleri rahatsız edebilir bu yüzden çıplak ayakla girmek bazen riskli olabilir ama denizin içindeki yürüme yolundan sonra kumlu bölgeye giriyorsunuz.

Gelibolu’nun en güzel koylarından birisi olan Gelibolu Fatma Kadın Plajı hem erkek erkeğe,hem kız kıza hem de ailecek gidilebilecek bir yer. Personel gayet ilgili bu konuda sorun yaşamadım. Şezlongların olduğu bölüme kadar restoran hizmeti veriliyor. Gün batımı için akşam saatleri efsane güzelliktedir.

Fatma Kadın Koyu Kamp Fatma Kadın Plajı

GELİBOLU FATMA KADIN KOYU PANSİYON - OTEL - KONAKLAMA

Gelibolu Fatma Kadın Plajı’nda sadece çadırınız ile konaklayabilirsiniz. Güneyli Köyü’ne hemen sağ taraftaki yokuştan yukarı yürüyerek çıkarak ulaşma imkanı vardır. Gelibolu Fatma Kadın Plajı’na gelmek için Güneyli Köyü’nde pansiyon olarak Orhan Motel’de kalmıştım ama şu an orası açık mı bilmiyorum. Ayrıca Mercan Hotel içlerinde sanırım en iyisi. Siz yine de internetten bütçenize ve tarzınıza göre otel seçebilirsiniz.

Gelibolu Fatma Kadın Plajı’nda maceralarımız yazmakla bitmez. Çok kafa ütülemeden 2014 yılındaki maceramı ekleyip konuyu kapatıyorum. Bir bayram öncesi 3 kafadar arkadaş Çanakkale Saroz koylarını keşfe çıktık. Plan şu: Plan yok arabada uyuruz filan modunda. Çanakkale Bozcaada , Babaeski ,Lapseki , Ayvalık gezerken telefon çalıyor. Aradan yıllar geçmiş artık arabam da var rahat rahat geziyoruz. Cepte yine para sınırlı ama bu tatil için yeter diyoruz. En küçük kardeşim arkadaşını almış yola çıkmış. Abi biz yolları karıştırdık siz nerdesiniz? Haydaa Facebook’tan görüp düşmüş peşime. Biz şuradayız gelin. Aradan 2 saat geçer diğer kardeşim almış kuzenleri yanına , Abi biz yoldayız siz nerdesiniz? 2 araba birlikte benim kuzenler yeğenler doluşmuşlar. Olduk mu 13 14 kişi.. Bu kadar adam nerede yatar? Motele gitsek en düşük 100 TL alsalar dünya para yapar. Kimsede bu kadar para yok. Olsa bile neden verelim?

Rotayı Güneyli Köyü Fatma Kadın Koyu’na çevirip Ahmet abinin yanına gittik. Akşam oldu herkes dağıldı biz kaldık plajda. Ahmet abi biz sahilde yatabilir miyiz? İzini aldık çektik şezlongları denize en yakın yere. Bütün gece titreye titreye Fatma Kadın Plajı’nda yatmıştık. Sabah olduğunda ise Saroz’a karşı mujhteşem bir kahvaltı yapmıştık.

Gelibolu Güneyli Fatma Kadın Koyu hakkında bilgiler benden bu kadarlık. Eğer aranızda Ahmet Tırpan’ı tanıyan varsa selamımı söylesin. Kadir ve Sedat deyip bu hikayeleri anlatırsanız muhakkak tanır bizi. Kendisini bu yıl göremedim Fatma Kadın Plajı’nı başkasına devretmiş. Öğrendiğim kadarıyla şu anki işletmecinin adı da Ahmet’miş.

"FATMA KADIN KOYU KAMP VE FATMA KADIN PLAJI" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z