Yaz

FETHİYE GEZİ REHBERİ

calendar_today Mar 19, 2018

FETHİYE GEZİ REHBERİ

FETHİYE GEZİLECEK YERLER

Ülkemizin en önemli turizm şehirlerinden biri olan Fethiye’nin doğadan denize tatil için pek çok çekiciliği bulunmaktadır. ülkemizin ve dünyanın en özel denizlerinden biri olan Ölüdeniz’in bu bölgede bulunması, yine dünya çapında bir ünü bulunan ve ülkemizin uzun mesafede ilk yürüyüş yolu olan Likya yolunun burada yer alması, Rodos şövalyelerinin yaşadığı şövalye adasının da çevrede görülmesi gereken önemli yerlerden biri olması çevreyi çekici kılmaktadır.  Kelebekler Vadisi ve farklı pek çok farklı doğal güzelliğin bölgede bir arada bulunması bu yöreyi mutlaka ziyaret edilmesi gerekenler arasında bulundurmaktadır. Bu sayılanlar bölgede yer alan pek çok doğal ve tarihi güzellikten sadece bir kısmını oluştururken gezi dışında yapılacak olan birçok etkinlik de Fethiye için mutlaka ziyaret şartını ortaya çıkarmaktadır. Ayrıca pek çok doğal ve tarihi güzellik ile birlikte bulunan turistik aktiviteler gezi öncesinde aklınızda bulunurken burada yapacağınız gezi sırasında da birçok farklı aktiviteye yer verilecektir. Yani gezi sırasında kendiliğinden gelişecek olan olaylar ve doğal çevre ile planlanmamış birçok farklı etkinlik ve güzellik sizi beklemektedir. Muğla’ ya bağlı olan bu güzel ilçe sadece günümüzde değil tarihin her döneminde rağbet gören bir yerdir. Tekrar tekrara Fethiye ziyareti yapmak için gezginlerin pek çok nedeni bulunmaktadır. yapılan gezi sırasında bazı aktiviteler es geçilmese bile yani tam anlamıyla dolu dolu geçen bir Fethiye gezisinden sonra dahi yeniden bir Fethiye gezisi her zaman aklınızın bir köşesinde yer alacaktır. Çünkü ziyaret için gerekli olan tüm eğlence ve doğallık sizi aynı şekilde yeniden kendine hayran bırakmaya hazır bir yerde beklemektedir. Fethiye gezilecek yerler arasında gezinti yaparken kendinizi dinleme olanağı bulmanız ve doğal güzelliklerin tadını çıkarmanız bölgenin her yıl ziyaret edilmesini sağlayan en küçük sebeplerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

Fethiye Hakkında

Fethiye muhteşem bir doğa güzelliği yanında tarihi güzellikleri ile de dikkat çekmeyi başaran ve yüzyıllardır ziyaretçi çeken bir bölgede yer almaktadır. bölgede yer alan Ölüdeniz, dünyanın en güzel plajlarından biridir. Plajın bu kadar güzel olması ve bu kadar çekici olmasının en önemli taraflarından biri sakin ve dalgasız bir denizinin bulunmasıdır. Bunun yanında doğal güzellik ile insana görsel bir şölen yapması da denizin sadece yerli turistler tarafından değil aynı zamanda yabancı turistler tarafından da tercih edilmesini sağlamaktadır. dünya çapında en prestijli dergilerde yer alan deniz, ismini farklı medya organlarında da dünya genelinde duyurmayı başarmıştır. Antik Çağdan bu yana ünü bulunan bu denizin o dönemlerde aldığı isim ise gerçek anlamını gözler önüne seren ışık ve güneş diyarıdır.  Ölüdeniz turkuaz ve mavi rengi yanında nefis bir kuma sahip olması ile yaz dönemi boyunca asla ayrılmak istemeyeceğiniz aynı zamanda deniz keyfini en iyi şekilde yaşayacağınız bölgeler arasında bulunmaktadır. burada tüm gün deniz ve kumun keyfini çıkarmanın tadına varanlar bölgeyi her yıl ziyaret etmekten de geri kalamayacaktır.  Fethiye ile ilgili pek çok doğal güzellik bilinmesi gerekenler arasında yer almaktadır. Muğla ilinin on üç ilçesinden biridir. Turizm açısından ülkemizin en gelişmiş şehirlerinden biri olan bu ilçe Bodrum sonrasında nüfus bakımından 2. Büyük ilçe olmaktadır. ilçenin resmi nüfusu ise 143bin civarındadır.  Antik dönemde bu bölgenin adı ise Telmossos olarak bilinmektedir.  Kent M.ö.  5. Yy civarında kurulmuştur. Kentte o dönemlerde Likya ve Karya uygarlıklarının hakimiyetinden bahsedilmektedir. M.Ö. 545 yıllarında ise şehir Pers İmparatoru tarafından ele geçirilerek bu devletin hakimiyeti altına girmiştir. M.Ö. 4 . yy dolaylarında ise Likyalılar tarafından şehir bu medeniyete geçmiştir. 333 yılında ise Büyük İskender ile yapılan savaş sonrasında şehir teslim olarak Roma İmparatorluğu hakimiyeti altına giren ve bu medeniyetler altında pek çok tarihi esere da sahip olan bir bölge olmaktadır. Roma imparatorluğu sınırında bulunan şehir o dönemde Asya eyaleti sınırlarında bulunmaktadır. Helenistik ve Roma dönemlerinde incelenen şehir için bu dönemde oldukça zengin bir kültürel yapıya sahip olduğu sonucuna varılmaktadır.  Şehir bu dönemden sonra 1424 yılında Osmanlı himayesine girmiştir. Bu dönemde şehrin adı Meğri olarak bilinmektedir. Şehrin bugünkü taşıdığı anlam ise oldukça manevi köklere dayanmaktadır. Şehir ismini 1914 yılında ilk hava şehitlerinden biri olan Fethi Bey’den almaktadır. bu şekilde ismi değiştirilen şehir günümüzde hala bu manevi isim ile anılmaktadır.

Fethiye Nerede ?

Ülkenin en gözde tatil beldelerinden biri olan Fethiye Muğla’ya bağlı olan turistik bir ilçedir. İlçe Muğla’nın 13 ilçesinden sadece birisidir. Yemyeşil doğası ile ve masmavi denizi ile Fethiye her yıl binlerce turisti ağırlamaktadır.  Fethiye Akdeniz bölgesinin batısında yer alan bir şehirdir. Muğla içinde en geniş yüz ölçümüne sahip olan ilçe aynı zamanda ilin en çok nüfusa sahip olan ilçesidir.  Fethiye çevresinde ise yine tarihi ve turistik açısından önemli bölgeler yer almaktadır. ilçenin doğu ve güneydoğusunda Antalya yer almaktadır.  güneyi, güneybatısı ve ve batısı Akdeniz ile çevrili olan şehir deniz güzelliğini buradan almaktadır. kuzeybatıda ise Dalaman yer almaktadır.  kuzeyi ise Denizli ve Burdur ile çevrili olan ilçe Fethiye ovasının güneybatısında ve Fethiye körfezinin hemen doğusunda yer almaktadır.  Fethiye coğrafi konum olarak da gerek çevresinde yer alan tarihi ve turistik şehirler ile gerek diğer özellikler ile tam bir ziyaret şehri olmayı hak eden bir şehirdir.

Fethiye'ye Nasıl Gidilir ?

Fethiye için hem kara yolu ile ulaşımdan hem de hava yolu ile ulaşımdan söz etmek mümkündür. bu iki seçenekten biri kullanılarak ilçeye ulaşım sağlanmaktadır. Hava yolu ile bu tarihi ve turistik şehre ulaşmak isteyenler için bölgeye en yakın hava limanı Dalaman’da yer almaktadır. Fethiye merkeze yaklaşık 30 dakika kadar bir mesafede yer alan bu havalimanı ile ilçeye ulaşım kolay bir şekilde yapılmaktadır. Haftanın her günü Türk Hava Yolları, Pegasus ve Onur Air gibi hava yolu şirketleri havalimanına sefer düzenlemektedir. İstanbul üzerinden bölgeye ulaşmaya çalışanlar için Sabiha Gökçen ya da Atatürk Havalimanlarından sefer bulunmaktadır. buradan Dalaman için yapılacak uçuş saati ise ortalama 1 saat 15 dakika sürmektedir. Yalnız bu saat direkt uçuşlar için geçerlidir. Antalya Havalimanı ise Fethiye merkeze yaklaşık 50 km uzaklıkta yer almaktadır. buradan ulaşım Dalaman havalimanından ulaşımdan biraz daha zor olduğundan genelde Fethiye için havayolu ulaşımı Dalaman havalimanı üzerinden yapılmaktadır. Buraya geldikten sonra otuz dakikada bir Fethiye’ye hareket eden dolmuşlar ile bölgeye ulaşım kolay şekilde sağlanırken buradan özel bir araç ile gitmek isteyenler için ya da taksi ile ulaşım sağlamak isteyenler için de farklı alternatifler yer almaktadır.  büyükşehirlere uzaklığı ise İstanbul için 810 km, Ankara için 635 km ve İzmir için 360 km olarak ölçülmektedir. Fethiye için karayolu ile ulaşım seçmek isteyenlere ise ülkenin her bölgesinden direkt olarak ulaşım imkanı bulunmaktadır. Ölüdeniz Fethiye arasında bulunan sürekli seferler de bölgede kara yolu ile ulaşım sağlamayı kolaylaştırmaktadır. Kendi aracı ile bölgeye ulaşmak isteyenler ise Ankara yönünden Ankara- Sivrihisar- Afyon- Burdur-Tefenni- Çavdır- Söğüt- Kemer ve Fethiye üzerinden buraya seyahat edecektir.  İstanbul başlangıçlıya da bu yönden yapılacak olan ziyaretler için ise İstanbul- İzmit- Sakarya- Kütahya- Afyon- Burdur- Tefenni- Çavdır- Söğüt- Kemer ve Fethiye ile ulaşım sağlanmaktadır. İzmir üzerinden bölgeye ulaşmak isteyenler ise daha kısa bir mesafede seyahat edecektir. İzmir- Aydın Muğla ve Dalaman üzerinden Fethiye ulaşımı sağlanmaktadır.

Fethiye Gezilecek Yerler

Fethiye gibi turistik bir mekan için gezilecek yerler oldukça fazladır. bölge içinde sadece doğal güzelliklerin değil aynı zamanda tarihi güzelliklerin de yer alması bölgede gezilecek yerlerin bir hayli fazla olmasını sağlamaktadır. Fethiye denildiği zaman sadece ülkemizde değil dünya genelinde de pek çok kişinin ilk aklına gelen bölge ve deniz Ölüdeniz olmaktadır. Bu bakımdan bölgeye gidenler için Ölüdeniz mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır.  dünyanın en güzel plajlarından biri olan Ölüdeniz dünya çapında da gerek dergi gerek televizyon kanalları aracılığı ile ismini duyurmayı başaran bir yerdir. Antik Çağ döneminde ışık ve güneş diyarı olarak adlandırılan bu bölgede deniz ve kumun sağladığı muhteşem bütünlük deniz tatili yapmak isteyenler tarafından en çekici bulunan özellikler arasında bulunmaktadır. bunun yanı sıra Ölüdeniz çevresinde yer alan tarihi güzellikler de bu alanı daha da çekici hale getirmektedir. turkuaz ve mavi renkli denizi ile adeta görsel bir şölen yaratan Ölüdeniz sakin denizi ve kumları ile de deniz keyfinin en iyi yaşanacağı yerler arasında bulunmaktadır. Mavi bayraklı olan bu deniz tertemiz görünümü ile manzara seyretmek isteyenler için de ayrı bir haz oluşturmaktadır.  Fethiye merkeze 13 km kadar uzakta yer alan Ölüdeniz Ölüdeniz belediyesine bağlıdır. Ölü deniz için giriş ücretleri yaklaşık 10 lira gibi bir fiyattan başlamaktadır. Öğrenciler için indirim bulunmaktadır. motosiklet ya da karavan ile giriş için farklı ücretlendirmeler bulunmaktadır. denizin arka tarafında yer alan lagün kısmında ise sığ bir deniz ile karşılaşılacaktır. Burası hem çocuklar için hem de yüzme bilmeyenler için ideal bir ortamdır.  Tahmin edildiği üzere bu alanda şezlong ya da şemsiye sıkıntısı ya da yeme içme sıkıntısı çekmek mümkün değildir. Çünkü bölgede bu alana özel pek çok alternatif yer almaktadır.  Fethiye çevresinde gezilip görülmesi gereken bir başka yer ise Belcekız plajıdır. Ölüdeniz içerisinde yer alan bu plaj deniz keyfinin en iyi yaşanacağı plajlar arasında bulunmaktadır. bu bakımdan plaj ziyaretçileri arasında pek çok yabancı turiste rastlamak da mümkün olmaktadır. Ölüdeniz’ in hemen yanında yer alan ve uzanıp giden plaj, masmavi denizi ile ve kristal berraklığı ile dikkat çekmektedir. Bölgenin en gözde plajlarından biri olan bu plajda denize girmek ayrıca bir keyiftir. Pek çok yerde bulunan butik oteller ile ya da otel yanında bulunan pansiyon ve apartlar ile bölgede konaklama için de sıkıntı çekilmemektedir. Başlı başına bir tatil alanı olarak oluşturulan plajda sadece denize girme yeterli değildir. Çünkü alanda isteyen herkes için su sporları gibi farklı aktiviteler de bulunmaktadır. yürüyüş noktası ile tatilini doğaya adayanlar yanında adrenalin dolu bir tatil için yamaç paraşütü de yapmaktadır. Bu plajı özel yapan nedenlerden biri de plaja paralel uzanan kafe ve restoranların Fethiye için en iyi mekanları arasında nitelendirilmesi olarak geçmektedir. Yemek yiyerek dinlenmek isteyenler arada denize girmek isteyenler, sıkıldıkları zaman farklı aktivite yapmak isteyenler ya da doğanın tadını çıkarmak isteyenler için bu plaj eşsiz bir yerdir.

 Fethiye çevresinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında Kelebekler Vadisi yer almaktadır. Akdeniz bölgesine özgü endemik bitkileri ile ünlü olan Babadağı eteklerinde yer alan bu vadi hem görsel açıdan hem de deniz açısından muazzam bir güzelliğe sahiptir. Ülkemizin en güzel 10 doğa güzelliğinden biri olan vadi aynı zamanda dünyada da sayılı güzelliğe sahip olan bölgeler arasında bulunmaktadır.. bölge 1995 yılında doğal sit alanı ilan edilerek koruma altına alınmıştır. Ayrıca bölge için ayrı bir koruma oluşturmuştur. Doğa ve kamp turizmi açısından ülkemizde yer alan doğal ve nadir alanlardan biri olan alan yıl içinde pek çok turist ağırlamaktadır. Bölgenin adı içinde bulunan ve seksenden fazla olan kelebek türünden gelmektedir. Ancak bu ismi duyanlar ve bu bilgiye sahip olanlar ne yazık ki gittiklerinde pek çok kelebeği görmeyi düşünmektedir. Bu düşünceler ile tatile gidenler için hayal kırıklığı yaşanacaktır. Çünkü burada yer alan kelebekler sezonda vadinin derin noktasında kalan nehir ve şelaleler civarında görülmektedir. Denize girmek isteyenler için ya da kamp tatili geçirmek isteyenler için bu alan oldukça idealdir. Ölü deniz bölgesinden kalkan tekneler ile alana ulaşım sağlanmaktadır. Ayrıca alana yürüyerek inmek isteyenler Faralya tarafından buraya ulaşacaktır. Fakat patika şeklinde bulunan bu yol herkes için ideal bir yürüyüş yolu değildir. Bölgenin meşhur Likya yolu üzerinden görünen manzarası da izlemeye değer bir manzaradan oluşmaktadır. Kabak koyu Fethiye içinde görülmesi gereken ve tatilini en güzel şekilde tamamlamak isteyenler için ideal bir yerdir.  Eşsiz doğa güzelliğine sahip olan koy için son yıllarda daha fazla tanıtım yapılmaktadır. Bu da bölgenin özellikle gençler arasında son dönemin tatil açısından parlayan yıldız halini almasını sağlamaktadır. 200 metre boyunca uzanan bir koyu bulunan Kabak koyu tam bir cenneti andırmaktadır. Fethiye Öl denize olan uzaklığı 17 km kadar olan koyun üç tarafı denizler ile çevrilidir. Kanyon şeklinde bulunan derin bir vadi ve bu vadiden denize açılan kumsalı ile doğa harikası görünüme sahiptir. Birinci derece sit alanı ilan edilen koy için özel tekne turları da düzenlenmektedir. Araç ile buraya ulaşmak isteyenler için karadan belli bir yere kadar ulaşım sağlanmaktadır. Bu bölgeye kadar ulaşım sonrasında ise yürüyerek geziyi tamamlamanız gerekmektedir. Eğlenceye düşkün olan gençler tarafından tercih edilecek bölgeler arasında bulunan bu koy aynı zamanda otel kafe ya da restoran bakımından da hiçbir şekilde sizi yüz üstü bırakmayacaktır. Ayrıca rahatlık açısından ve doğal güzellik açısından da bölge konaklanacak en özel yerler arasında bulunmaktadır.  Fethiye çevresinde görülmesi gereken en önemli yerlerden biri de Kayaköy olarak karcımıza çıkmaktadır. eski bir Rum köyü olan bu köy, eski adıyla Levissi olarak bilinmektedir. 1923 yılına kadar burada 10 bine yakın kişi yaşamaktadır. Yani bölge yakın dönemlere kadar son derece hareketli ve canlı bir durumda bulunmaktadır.  Hisarönü bölgesine sadece birkaç km mesafede bulunan köy, Karmilassos antik kenti üzerine kurulmuştur. Tepe yamacında yer alan bu köyün tarih ile iç içe olması da bölgeyi çekici kılmaktadır. Kayaköy mübadele için terk edilmiş ve uzun yıllar boş kalmış bir bölgedir. Fakat son dönemlerde köy oldukça fazla şekilde ilgi gören bir alan haline gelmiştir. Çam incir ve nar ağaçları arasında uzanan uzun sokakları bulunmaktadır. dar sokakları, üst üste evleri, kiliseleri, şapelleri ve muhteşem manzarası ile bu köyde bulunmak herkese farklı ve en özel hisleri yaşatmaktadır. Zaman içinde kurulan butik oteller, atölyeler bölgeyi çekici hale getirmeyi başarmıştır. Hatta gün geçtikçe daha da ön plana çıkarak önümüzdeki yılların en özel alanları haline gelecektir. Gemiler adası Fethiye çevresinde mutlaka görülmesi gereken bölgeler arasında bulunmaktadır. adanın karşısında yer alan koy ve vadi ile birlikte ülkemizin önemli sit alanları içinde yer almaktadır. ölü deniz koyu bölgede yer alan en büyük ve en güzel koy olarak bilinmektedir. Bu koydan sonra Gemiler koyu bölgenin ikinci en büyük koyu ve en güzel koyudur. Bölgeye ulaşmak için Kayaköy yolunu kullananları muhteşem bir manzara beklemektedir. Fethiye merkeze 9 km olarak bilinen koyun eski adı ise Aya Nikola olarak bilinmektedir. Güzel bir kumsalı bulunan koyda aynı zamanda zeytin ağaçları da yer alarak bölgeyi farklı bir havaya büründürmektedir. Bizans ve erken Hristiyanlık dönemi kiliselerinin de yer aldığı bölge bozulmayan doğa güzelliği ile tarihi yapıları ile oldukça dikkat çeken bir güzelliğe sahiptir. Koya kayaköy üzerinden geçerek kızılçam ormanları ile kaplı olan güzel bir yoldan geçilmektedir. Likya yolu Fethiye ve çevresinde özellikle macera severler tarafından görülmesi gereken en önemli yollar arasında bulunmaktadır. Likya yolu Antik Çağa kadar dayanan ve Likyalıların ticari rotası olarak bilinen bir yoldur. Fethiye ve Antalya arasında uzanan dünya çapında ün kazanmış olan bir yoldur. Hatta bu yol dünyada yer alan en iyi uzun mesafe yürüyüş yollarından ilk on sırasında bulunmaktadır. Yol boyunca yürürken el değmemiş koylar sizi beklemektedir. Buraları keşfetmek ve manzara açısından seyretmek yürüyüşte size ayrı bir haz verecektir. Ayrıca yine yürüyüş sırasında köylerden geçmek antik kentlerden geçerek inanılmaz bir doğa güzelliğine sahip olmak sizi doğa sevgisi konusunda farklı bir alana çekecektir. Aslında bu yola arkeoloji ile doğal güzelliklerin harmanlandığı en güzel yürüyüş yolu demek çok daha doğru olacaktır. Fethiye ve çevresinde tatil yapanlar için Likya yolu turları yapan bir tura katılması mutlaka olması gereken bir konudur. Çalış plajı da Fethiye için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. Fethiye doğal güzelliklere sahip olduğundan bölgede tarihi güzelliklerin yanı sıra muhteşem doğal güzellikler yer almaktadır. bu muhteşem güzellikler arasında Çalış plajı yer almaktadır. Fethiye merkeze 5 km uzaklıkta yer alan bu plaj, uzun bir kumsala sahiptir. Geniş kumlu bir plaj yanında ulaşım kolaylığı da bulunan bu plaj için temiz bir deniz ve eşsiz bir manzaraya sahip alan demek yeterli olmayacaktır. Bünyesinde yer alan tesisler ile tatilcilere eğlence ile doğayı bir arada sunan plajda caretta carettalar da bulunmaktadır. etrafta pek çok koy ve sahil olmasına rağmen Fethiyeliler tarafından en fazla tercih edilen plajlardan biri olan bu plajı görmeniz gerekmektedir. Çünkü çevreye hakim olanların dahi tercihinde bulunması bu plajın özel olmasını sağlamaktadır. çeşitli yeme içme ve eğlence aktiviteleri için de uygun olan plajın en çekici hale gelmesinin sebebi ise plajın diğer plajlara göre daha sakin olmasıdır. Fethiye kral mezarları ilçeden uzaklaşmadan görülebilecek yerler arasında bulunmaktadır. aslında bu bölge belki de şehrin en fazla ihmal edilen alanını oluşturmaktadır. Likya döneminden bu zamana kadar gelen bu mezarlar doğal kayaya örülmüş olan doğal mezarlardır. Fethiye ve deniz manzarasından oluşan bu bölge gotik yapısı ile de hayranlık uyandırmaktadır. Fazla vaktinizi almadan kolay bir şekilde ulaşım sağlanan bu mezarlar da bölgede ziyaret edilmesi gereken alanlar içinde bulunmaktadır. Fethiye müzesi antik meraklılar için mutlaka görülmesi gereken yerler arasında bulunmaktadır. arkeoloji müzesi olarak hazırlanan bu müzede eski dönemlere ait olan pek çok kalıntı bulunmaktadır. burada seramik, cam ve heykel gibi objeler müzeyi mutlaka görülmesi gereken bir yer haline getirmektedir.  Fethiye içinde ve çevresinde görülecek yer o kadar fazla sayıda bulunmaktadır ki bu gezi için yaklaşık 2 hafta kadar bir zaman dilimi ayrılmalıdır. 100 km kadar bir mesafe gidilerek dahi çevrede görülecek yer sayısı bir hayli artış göstermektedir. bu bakımdan Fethiye tatili için oldukça fazla zaman ayrılması sizin rahatlığınız bakımından önemli olacaktır.12 adalar Fethiye körfezinin batısında ve kuzeydoğusunda yer almaktadır. bu irili ufaklı 12 ada bölgeye yapılan ziyarette mutlaka görülmelidir.  Bu adalar için dünyaca ünlü olan ve pek çok görkemli evin bulunduğu adalar da bulunmaktadır. cennet koyu, şövalye adası, Günlük Koyu ve Katrancı koyu gibi saymak ile bitmeyecek koylara sahip olan bölgede her koy ve sahilin kendine özgü güzelliği bulunmaktadır.  mavi yolculuk yapmak isteyenler için ya da antik kentler içinde şehrin dokusunu yaşamak isteyenler için bu koylar ve eserler en güzel tatil seçeneğini oluşturacaktır.

"Fethiye Gezilecek Yerler" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Kayaköy - Fethiye Burası 1923 yılında terk edilmiş yaklaşık 500 hane , kilise ve okulun içinde mevcut olduğu bir alan. Kayaköy’de dolaşırken dik yamaç olan sokaklarını rahat dolaşmak için spor ayakkabı giyinmeye özen gösterin.Müzekartınız yoksa problem yapmayın 5 tl karşılığında buraya giriş yapılabilir. Buranın sokakların da dolaşıp o zamanki hayat şartlarını anlamak , evlerin iki katlı oluşu ve birbirlerinin manzarasını kapatmayacak şekilde yapılması o dönemki insanların nasıl bir medeni ortamda yaşadıklarının kanıtı.

Fethiye Konaklama Tavsiyeleri - Fethiye Otelleri - Fethiye Pansiyon

Fethiye turistik bir bölge olduğu için bu bölgede konaklama açısından da bir sıkıntı yaşanmayacaktır.  Butik otelleri, beş yıldızlı otelleri, bungalov evleri, apartları, pansiyonları ve kamp çadırları ile bu bölge konaklama açısından hiçbir şekilde sıkıntı yaşanmayacak alanlar içinde bulunmaktadır. Bölgede yer alan otellerin her bütçeye uygun tarza olması ve yediden yetmişe her kesim tarafından kullanılacak şekilde hazırlanması tatil açısından bölgeyi daha da çekici hale getirecektir. Ayrıca bölgede yer alan konaklama alternatifleri de kendi isteğinize uygun bir yer seçimini yapmanızı sağlamaktadır. 

Fethiye'de Ne Yenir?

Yöresel lezzetler için balık ve sebze yemekleri bölgede en fazla tercih edilen alternatifler arasında bulunmaktadır. kahvaltı yörede mutlaka özen ile seçilmesi gereken öğünler arasında bulunmaktadır. ayrıca kahve ve daha fazlası için de bölgede özel pek çok mekan bulunmaktadır. denize sıfır bulunan mekanlarda yenecek yengeç ise size eşsiz lezzetlerin tadımını sağlayacaktır. Marina içinde yer alan restoranlar bu lezzeti tatmak adına gidilecek en güzel yerlerdendir. En iyi balık ürünleri de yine bu çevrede yer alan böğeler de bulunmaktadır. balık ya da deniz ürünleri denize kıyısı bulunan bir bölge için oldukça iyi bir seçenek olacaktır. Dondurma seçimi de özellikle yaz aylarında bölgede yapılacak olan en iyi tercihler arasında bulunmaktadır. Tost ya da balıkta en iyi alternatifler burada yer alacaktır.

Fethiye'de Ne Yapılır?

Fethiye turistik bir mekan olduğu için aktivite açısından sıkıntı çekmek özellikle tatil mekanlarında mümkün değildir. Bögede tatil yapmak isteyenle için deniz ilk sırada gelmektedir. Buraya kadar gelip de denize girmemek yapılacak en büyük hatalar arasında bulunmaktadır. Denizin yanı sıra bölgede yamaç paraşütü içinde gayet uygun alanlar yer almaktadır. Doğa yürüyüşü de mutlaka yapılması gereken aktiviteler arasında bulunmaktadır. Bunun yanı sıra bölgede bulunan doğal  ortamlarda su sporları da yapılmalıdır. Bunlar haricinde gidilen ortamlarda ya da bulunulan sahillerde bazı aktiviteler kendiliğinden ortaya çıkacaktır. Bu etkinlikler tatiliniz daha da çekici hale getirecektir.

photo_library

"FETHİYE GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z