Yaz

ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 16, 2018

ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER

FETHİYE ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER VE NELER YAPILIR ?

Muğla’nın Fethiye ilçesine bağlı bir bölge olan ÖLÜDENİZ, Türkiye’nin en güzel ve en fazla turist çeken bölgelerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Özellikle ismini aldığı durgun ve eşsiz maviye sahip olan denizi, tertemiz beyaz kumlarla örtülü uzun sahili, tarihi ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen sunuyor. Ölüdeniz gezilecek yerler sakin, huzurlu ve güzel bir tatil planı olan herkesi güneşin ve denizin tadını çıkarmaya beklemektedir.

ÖLÜDENİZ HAKKINDA

Fethiye ilçesine 14 km uzaklıkta bir belde olan ÖLÜDENİZ, Teke yarımadasında bulunan lagün oluşumlarından birisidir. İsmini bulunduğu sahil şeridindeki denizin durgun bir göl gibi olmasından almıştır. En fırtınalı havlarda dahi burada çok hafif dalgalanmalar görülmektedir. Buranın pek bilinmeyen özelliklerinden birisi de deniz suyunun kendini her gün yenilemesidir. Bunun çeşitli sebepleri vardır. Bunlar, burada yoğun şekilde kaynak suyu çıkışlarının yaşanması, dip akıntısının fazla olması, bu kaynak sularının oluşturduğu tuz farklılığından dolayı burada çok fazla su akışının yaşanması, denizde yaşanan gel-git olayından dolayı suyun sürekli yükselmesi ve çekilmesidir.

Güzelliği ve görkemli doğal oluşumları ile Ölüdeniz gezilecek yerler listesinin başında gelmektedir. Ayrıca bu coğrafya tarihte pek çok medeniyetin de ilgisini çekmiştir. Coğrafi konum olarak ta çok önemli bir bölge olan bu bölgeye Likyalılar ‘güneş ve ışık diyarı’ ismini vermişlerdir. Ayrıca bu bölgeye ismini veren çeşitli efsanelerden bahsedilmiştir. Bunlardan en bilinenlerinden birisi BELCEKIZ efsanesidir. Efsaneye göre eski çağlarda gemiler içme suyu almak için bu bölgeye gelir. Buradaki bir genç kuyunun başında dünyalar güzeli genç kızı görür ve burada birbirlerine büyük bir aşk duyarlar. Fakat delikanlının geri dönmesi gerekmektedir ve iki genç arasında uzun bir bekleyiş dönemi başlar. Belce kız delikanlının yeniden koya gelmesini, delikanlı da gemilerinin yolunun yeniden ÖLÜDENİZ’DEN geçmesini beklemektedir. Bir gün delikanlının ve babasının gemisinin yolu bu beldeye yakın bir yerden geçer fırtınalı bir gecede babasına bu beldeye gidebileceklerini orada fırtına olmayacağını söyler. Baba kızı görmek için bunu söylediğini düşünür ve oğlunu gemiden atar. Genç kız sevdiği delikanlıyı kayalıklarda ölmüş halde bulur ve acısına dayanamayarak kayalıklardan atlayarak intihar eder. O günden beri delikanlının öldüğü yere ÖLÜDENİZ,  genç kızın öldüğü yere de BELCEKIZ dendiğine inanılır. Her ne kadar bir efsane olsa da insanlar bu acıklı olaya inanmak istemiştir.

Ölüdeniz Nerede ? - Ölüdeniz Hangi Şehirde ?

Akdeniz Bölgesi’nde yer alan ÖLÜDENİZ,  Muğla’nın en büyük yüzölçümüne sahip ve en kalabalık ilçesi olan Fethiye’ye bağlı bir beldedir. Fethiye ile arasında 14 km mesafe vardır. Coğrafi olarak teke yarımadasında bulunur.  Anadolu’nun güneybatısında Teke yarımadasında yer alır. Fethiye’den yola çıkıldığında yarım saatte Belce kız koyuna ulaşılır. Koyun içinde uzanan kumsal sizi ÖLÜDENİZ’İN eşsiz güzelliğine çıkarır.

ÖLÜDENİZ'E NASIL GİDİLİR?

Yukarıda da belirtiğimiz gibi ÖLÜDENİZ Fethiye’ye 14 km mesafede bir beldedir. Ulaşım açısından birkaç alternatif değerlendirilerek kolayca bu bölgeye ulaşma olanağı bulunmaktadır. Öncelikle özel araç ile gelmek isteyenler Antalya, Muğla, Burdur bağlantılı olan yolları kullanarak yeşilin her tonunun görülebileceği bir yolculuk yapılabilir. Havayolu ile gelmek isteyenler ise ÖLÜDENİZ’E en yakın havaalanı olan Dalaman havaalanını kullanabilir. Buradan servislerle istenen bölgeye ulaşılabilir. Otobüs ile gelmek isteyenler için hemen hemen tüm büyük firmaların Fethiye’ye seferleri mevcuttur. Fethiye şehir merkezinden taksi ile ya da toplu taşıma araçları ile 15dk ile 30dk arasında bölgeye ulaşmak mümkündür. Kendi araçlarıyla gelecek kişiler orada her yıl değişen park ücretini ödeyeceklerini unutmamalıdır. Ayrıca plaja girişte de belli bir ücret ödenmektedir. Özel araçlarla gelecekler için ulaşımın kaç km olduğu ve yaklaşık ulaşım süresi şu şekildedir:

  Ölüdeniz-İstanbul:  814 km( 11 buçuk saat)

  Ölüdeniz-İzmir:  347 km ( 5 saat)

  Ölüdeniz-Ankara:634 km( 9 saat)

  Ölüdeniz-Muğla:131 km (2 buçuk saat)

  Ölüdeniz-Antalya:205km(3 saat)

  Ölüdeniz-Kocaeli:724 km(10 saat) 

Hava yolu ile gelecek kişiler için en büyük sorunlardan birisi de Dalaman havaalanından ÖLÜDENİZ ‘E ulaşımın nasıl olacağı ile ilgilidir. Son yıllarda bu bölgede artan turist sayısından dolayı ulaşım açısından alternatifler ve kolaylıklar artmıştır. Dalaman havaalanı bölgeye 24 saat kesintisiz servis hizmeti sağlamaktadır. Saat başı kalkan otobüsler belli duraklara uğrayarak beldeye ulaşım sağlamaktadır. Otobüsü beklemek istemeyenler için taksiler de 24 saat hizmet vermektedir. Bunun dışında konforuna düşkün olanlar için VIP araçlar da önemli bir alternatif olmaktadır. Şık ve lüks sayılabilecek şekilde tasarlanmış özel otobüsler, televizyon internet gibi araçlar ile yolcularına rahatlığı yaşatmaya çalışmaktadır.

Bunun dışında ulaşım açısından alternatif olacak bir diğer unsur denizyoludur. Denizden vazgeçemeyen Fethiye’nin duru sularında deniz üzerinde birkaç gün geçirmek isteyenler özel şirketlerden yat kiralayabilir. Kalabalıktan ve sesten kaçmak isteyen el değmemiş koylarda demirlemeyi düşünenler için harika bir alternatif olabilir. Ölüdeniz gezilecek yerler bakımından çok zengin olsa da bir yatla eşsiz bir koyda sakin zaman geçirebilirsiniz. Tabi özellikle yaz sezonunda gidiyorsanız ödeyeceğiniz miktarın biraz fazla olacağını göz önünde bulundurmanız gerekir.

FETHİYE ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER

En fazla merak edilen konulardan birisi de Ölüdeniz gezilecek yerler listesidir.

Bölge hem doğal güzellikleri hem de tarihi eserleri ile ziyaretçilerine alternatif bir tatil olanağı sunuyor. Özellikle doğa sporlarına meraklı olanlar için de pek çok alternatifi bulunmaktadır. İşte ÖLÜDENİZ’E yolunuz düşerse ziyaret etmeniz gereken yerler.

1)BELCEKIZ Plajı

Muazzam bir kumsala ve denize sahip olan plaj turistlerin en çok rağbet gösterdiği ve Ölüdeniz gezilecek yerler listesinin başında gelen yerlerden birisidir. Bembeyaz kumlarla kaplı kumsalı, berrak denizi, kumsala paralel yapılmış kafe ve restoranları bir tatil için ihtiyaç olabilecek tüm olanakları sunmaktadır. Ayrıca turkuaz renkte olan kumsalı paraşüt sporu meraklılarının önemli iniş noktalarından birisini oluşturmaktadır. Güneşlenmek ve denize girmek isteyenlerin ilk uğrak yerlerinden birisidir. Plaja girmek için belli bir ücret alınmaktadır. Özellikle yaz aylarında çok fazla yoğunluk yaşanmaktadır. Daha sakin bir tatil geçirmek isteyenler için ilkbahar ya da sonbahar en güzel mevsim olmaktadır.

2) Ölüdeniz Lagünü Plajı

Tam bir doğa harikası. İsteyen bu bölgede dalış yapabilmektedir. Deniz altı çeşitliliği açısından da oldukça zengin bir bölgedir. Ama bu coğrafyayı bir görsel şölene çeviren buraya yukarıdan bakmaktır. Paraşütle atlayarak ya da dik uzanan dağların tepelerine çıkarak buraya bakma şansı olanlar buranın cennetten bir köşeyi andırdığını düşüneceklerdir. Bazı güzellikleri görmek için biraz da uzaktan bakmak gerekir.

3)Kelebekler Vadisi

Bu bölgenin güzelliğini anlatmak için kelimelerin yetersiz kaldığını söyleyebiliriz. Ölüdeniz gezilecek yerler sıralamasının başlarındadır. Fethiye’nin FARALYA Köyüne bağlı olan bölge ismini her bahar buraya gelen renkli kelebeklerden almaktadır.80 farklı kelebek türünün burada yaşadığı bilinmektedir. Ayrıca Kaplan Kelebek denen dünyada ender rastlanan bir tür de burada yaşamını devam ettirmektedir. Buraya gelmek isterseniz mutlaka bahar aylarını seçmelisiniz. Dik uzanan dağların arasında saklı kalmış bir mücevher gibi. Temiz ve berrak denizi, bakımlı kumsalı ve eşsiz doğal güzelliği ile ziyaretçilerini büyülemektedir. Yazın daha sakin bir kumsal arıyorsanız Kelebekler Vadisi tam istediğiniz gibi bir yer. Yaz aylarında Fethiye ‘den buraya yat turları düzenlenmektedir. Turlarla bu bölgeyi ziyaret etmek bu bölgelere yabancı olanlara kolaylık sağlamaktadır. Bireysel olarak buraya gelmek isteyenler önce ÖLÜDENİZ’E gelmek zorundadır. Buradan teknelere binerek belli bir ücret karşılığında Kelebekler Vadisine ulaşılmaktadır. Bir başka ulaşım alternatifi ise Fethiye’nin ilçesi FARALYA’DAN minibüslere binerek Kelebekler Vadisine yukarıdan iniş yapmaktır. Bu diğerlerine nazaran daha zahmetli bir seçenektir.

Kelebekler Vadisi’nde yapacağınız alternatifler arasında son yıllarda en çok rağbet gören sporlardan birisi olan yamaç paraşütüdür. Vadiye tepeden bakmak isteyen adrenalin sporlarının tutkunu olanlar için mükemmel bir atlayış noktasıdır. Her yıl bu bölgede yamaç paraşütü turnuvaları yapılmaktadır. Eğer bu sporu daha önce yapmadıysanız ama burada bunu deneyimlemek istiyorsanız profesyonel hocalar eşliğinde alacağınız küçük bir eğitim sonucu atlayış gerçekleştirebilirsiniz. Hava durumuna göre yapılan bir spor olduğu için havanın açık ve sakin olması çok önemlidir. Bir uyarı bu konuda sertifikası olmayan eğiti almamış kişilerle bu deneyimin yaşanması ölümcül kazalara sebep olabilmektedir. Vadi dalış sporu meraklılarının da uğrak alanlarından birisidir. Berrak suyu, balık çeşitliliği dalmak isteyenleri buraya çekmektedir. Daha sakin bir tatil düşünce olanlar için ve bir doğa tutkunları için ise en güzel alternatiflerden birisi de kamp kurmak olacaktır. Tepelerde Kelebekler Vadisini gören çok güzel yerler vardır buralar kamp yapmak için oldukça ideal yerler olabilmektedir.

4) KIDRAK KOYU

Bu bölge tam anlamı ile bir piknik alanıdır. Piknik ve açık hava meraklısı turistlerin ilk aklına gelen bölge KIDRAK Koyudur. Yaklaşık 50 yıldan beri mesire yeri olarak düzenlenmiş bir bölgedir. Diğer kumsallara göre biraz daha küçük olduğu söylenebilir. Diğer bölgelere göre deniz burada biraz daha dalgalıdır. Gelen ziyaretçiler bu koyda taş ve çakılın fazla olmasından yakınsa da burada güneşlenirken paraşütle atlayanları izlemek çoğu insanın vazgeçilmez bir eğlencesi olmaktadır. Etrafı çam ağaçları ile çevrilidir. Unutulmamalıdır ki buranın suyu çok çabuk derinleşebilmektedir. Bu yüzden yüzerken biraz dikkatli olmak gerekir. Bunun dışında koyda arkeolojik kalıntılara da rastlamak mümkündür. Yolu düşen herkes bu kalıntıları ziyaret etmeden buradan ayrılmamalıdır. Ayrıca KIDRAK milli parkına girerken belli bir ücret ödenmektedir. Oradan alınacak şezlong ve şemsiyeler için de yine bir miktar ödeme yapılması gerekilmektedir. KIDRAK Koyu’nun dünyaca ünlü bir yer olduğunu da belirtmek gerekmektedir.

5) BABADAĞ

Ölüdeniz gezilecek yerler deyince akla gelen en güzel yerlerden birisi de Babadağ’dır. ÖLÜDENİZ’İ tepeden görmek isteyenler mutlaka Babadağ’a çıkmalıdır. Aşağıdan buraya tırmanmak yaklaşık yarım saat sürmektedir.1,969 rakımlı bu bölgenin en yüksek tepesidir. Bitki örtüsü çeşitliliği bakımından oldukça zengindir. Sedir tarzı ağaçlara rastlamak mümkündür. Burada kamp malzemeleri ile gelen insanları sürekli görmek mümkün. Manzarası eşsiz bir bölgedir. Sanki bulutların üzerindeymişsiniz gibi bir izlenim vermektedir. ATV ile gezinti yapmak için çok ideal bir yerdir. Ayrıca yamaç paraşütçülerinin atlama noktalarından birisidir. Birden fazla yamaç paraşütü pisti bulunmaktadır. Bu deneyimi yaşamak isteyenler için fiyatlar 80 ile 150 TL arasında değişebilmektedir. Tabi ki fiyatlar her yıl güncellenmektedir. Yaklaşık 2000 metreden kendini boşluğa ve ÖLÜDENİZ’İN masalsı manzarasına bırakmak isteyen herkesi beklemektedir. Arkadaşlarla ya da tur ekibiyle doğa yürüyüşü yapmak için en ideal noktalardan birisidir

Bu bölgenin Fethiye’ye uzaklığı 25 km. Yazın Fethiye’den sürekli buraya dolmuşlar kalkmaktadır. Özel araçlarla gelmek isteyenler içinse çok rahat bölgeyi işaret eden tabelaları kullanarak ulaşabilirler. Bu bölgede her şey turistleri düşünerek ayarlanmış. Bu da ilk kez gidiliyorsa bile ulaşmak istenen yerlere varılmasını kolaylaştırmaktadır. Babadağ’da konaklamak için herhangi bir otel ya da pansiyon bulunmamaktadır. Buradaki doğal güzelliği korumak için devlet yapılaşmaya izin vermemektedir. Yapılacak olan ya burada kamp kurmak ya da Fethiye, Ölüdeniz gibi bölgelerde otel kiralamaktır.

6) PATARA PLAJI

İsmini bu bölgede kurulmuş olan Likya medeniyetinden almıştır. Patara kentinin bu bölgede hüküm sürdüğü bilinmektedir. Büyük İskender’in işgal ettiği şehirlerden birisidir. Persler tarafından da işgal edilen bölgeyi halk kaybedeceğini anlayınca toplu olarak halk ateşe atlayarak intihar etmiştir. Bir efsaneye göre burayı tanrı APOLLO’NUN oğlu PATURUS kurmuştur. Bir liman kenti de olan PATARA bölgedeki devletler için çok önemli bir yer olma özelliği taşımaktaydı. Doğal güzelliğinin yanında tarihten de izler yakalayabileceğiniz bu eşsiz bölgede pek çok tarihi kalıntılar bulunmaktadır. Bunlardan en önemlisi APOLLO TAPINAĞI, Roma Zafer Takı, KORİNT tapınağı, sütunlu cadde, tiyatro, meclis binası, taştan yapılmış su sarnıcı, deniz feneri, HADRİANUS Ambarı ile zengin bir tarihi birikime sahip. Özellikle burada görkemli bir yapı olan tiyatro belli bir tarihten sonra Gladyatör savaşlarının yapıldığı alan olarak kullanılmaya başlanmış. Burada bulunan ambar da buğdayların stoklandığı hem de diğer ülkelere sevkiyatlarının yapıldığı alan olarak kullanılmış. Ayrıca NOEL BABA’NIN doğduğu yer olduğuna da inanılan bir şehirdir.

Plajın en önemli özelliği nesilleri tükenmekte olan CARETTA CARETTA kaplumbağalarının en önemli yumurtlama alanlarından birisi olmasıdır. Bu yüzden Doğal Hayatı Koruma Vakfı tarafından bu bölge koruma altına alınmıştır. PATARA Plajı Akdeniz’in en uzun plajıdır. Tam 18 km. Biraz serin olan denizi r sörf yapmak isteyenlerin uğrak alanlarından birisidir. Çok geniş bir kumsala sahip olan bölgede zamanla ağaçlandırma çalışmaları yapılmış. Patara Plajının en batı kısmında bulunan Kaş ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden birisidir. Yani kısacası hem doğal güzelliklere doymak hem de tarihte bir yolculuğa çıkmak isteyenler için ve Ölüdeniz gezilecek yerler deyince PATARA Plajı kaçırılmayacak bir fırsat gibi görünüyor.

7) HİSARÖNÜ KÖYÜ

Sakin bir tatil hayali kuranların mutlaka gitmesi gereken bir kasabadır. Özellikle İngiliz turistler tarafından oldukça yoğun olarak tercih edilmektedir. Kuzeyinde Datça, güneyinde ise Boz burun bulunmaktadır. Kızıl renkli kumsalı, ne kadar derinleşse de içindeki balıkların rahatlıkla görülebileceği mavinin her tonunu barındıran denizi, bakir koyları ile cennetten bir köşe olarak nitelendirilebilir. Körfezin en uç noktasında ismini aldığı HİSARÖNÜ Köyü bulunmaktadır. Marmaris’e sadece 20 km uzaklıktaki bu köy huzuru arayanların beklentilerini karşılayacak bir bölgedir ve Ölüdeniz gezilecek yerler arasında yer almaktadır.

Bu bölgede inşa edilmiş ve uluslararası ödül de almış bir tesiste konaklama olanağı bulunmaktadır. HİSARÖNÜ GOLDEN KEY. O bölgenin coğrafyasına uygun yapılmış yeşil ve maviye doymak isteyenlerin tercih edebileceği bir tesis olarak dikkat çekiyor. Bu tarz lüks tesislerin yanında daha uygun butik oteller, pansiyonlar, ya da evinin odasını kiraya vermek isteyen kişilerle de karşılaşmak mümkün.

Kasaba İngiliz DALİY internet gazetesine haber olmuştur. İngilizler yoğun olarak burayı tercih ettiği için onlar yabancılık çekmesin diye mağaza isimlerini onların aşina oldukları isimleri vermişlerdir. Kasaba merkezinde yürürken Türkiye değil sanki bir İngiliz kasabasında yürüyormuşsunuz izlenimi vermeye çalışmışlardır. Pahalı markaların taklit ürünlerini burada bulmak mümkün görünüyor. Kısacası HİSARÖNÜ KÖYÜ dinlenmek ve eğlenmek için çok ideal bir yer.

8) LİKYA YOLU

İsmini M.Ö. bu bölgede kurulan Likya medeniyetinden almıştır. Likya tarihte pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış zengin bir şehirdir. M.Ö. 545 yılından itibaren şehri, Persler işgal etmiştir. Bu durum Büyük İskender’in Anadolu’yu istilasıyla son bulmuştur. Sonrasında Mısır, Suriye, Roma medeniyetleri tarafından yönetilmiştir. Günümüze kadar ulaşan tarihi eserlerinde bu zengin birikimi görmek mümkündür. Kalıntılara bakıldığında buradaki medeniyetlerin teknik açıdan ilerlemiş oldukları görülmektedir. Günümüze ulaşan 150 yazıtları vardır bunların bir kısmı çözülebilmiştir.

Bu bölgede bulunan Likya yolu Türkiye’nin en uzun yürüyüş yolu olmasıyla bilinmektedir. Uzunluğu 535 km olan yol GEYİKBAYIRI mevkiinde sona ermektedir. Teke Yarımadasındaki yürüyüş parkurlarının belirlenmesi ile oluşturulmuş 1999 yılında yürüyüşe açılmıştır. Bu yürüyüşte kişileri şaşırtıcı sürprizler beklemektedir. Öncelikle Fethiye’nin muhteşem deniz manzarası yolculuk boyunca uzun süre kişileri bırakmamaktadır. Ormanlık alanlar sayılamayacak kadar çok bitki çeşitliliği doğa sporcularını büyülemektedir. Ayrıca tarih hazinesi olan bölgede pek çok tarihi eseri yakından görme ihtimali de doğmaktadır. Yol boyunca pek çok köyden geçme ve buradaki insanlarla tanışma şansı da bulunmaktadır. Özellikle Akdeniz insanının sıcakkanlılığı misafirperverliği burada tanımadığınız bir ailenin sofrasında kendinizi bulmanızı sağlayabilmektedir. Hem doğal güzellikleri hem tarihi eserleri hem de yeni tanıdığınız insanlarla bu bölgenin kültürel yapısını yakından görmek turistlere eşsiz bir deneyim yaşatmaktadır. Yürüyüş farklı tur ajanslarına göre 3 ile 6 gece arasında değişen seçenekler ile yapılmaktadır. Konaklamak için FALYA veya Kabak Koyundaki oteller kullanılabilir. Kamp kurmak ta bir alternatif olabilmektedir. Yol boyunca su ihtiyacını karşılayacak pek çok su kaynağı mevcuttur. Yol boyunca uğranılacak antik kentlerin isimleri şöyledir: SYMA, PYNDAİ, PHELLOS, APALİA, THEİMUSSA, PATARA, SİMENA, SURA, OLYMPOS, APOLLONİA, PYNDAİ, GAGAE, BELOS, ANTİPHELLOS, PHASELİS, LİYMRA gibi kentlerdir. Kendi rotasını belirlemek isteyenlere kolaylık olması adına birkaç tavsiyede bulunabiliriz. Kaya köyden başlayarak, Ölüdeniz, Kelebekler Vadisi, Kara dere Plajı, Kaş, Çoban dere Plajı, ANDRİAKE, GELİDONYA feneri, Musa Dağı, OLİMPOS ideal bir gezi parkuru olabilir. Likya yolu boyunca etrafın temiz ve bakımlı olduğu görülmektedir. Burada temizliği gönüllüler ve destekçi firmalar sağlamaktadır. Yerli ve yabancı pek çok turistin ilgisini çeken bu yol dünyanın en uzun 10 yürüyüş yolu arasında görülmektedir. Ölüdeniz gezilecek yerler listesine mutlaka eklenmelidir

9)PATARA ANTİK KENTİ

Likya uygarlığından kalan eşsiz bir serdir. Depremlere, doğal afetlere karşı dimdik kalabilmiş bölümleri mevcuttur. Kent, Patara limanının doğusunda geniş bir alana kurulmuştur. En parlak dönemlerinden birini Bizans döneminde yaşamıştır. Hz. İsa’nın havarilerinden olan SAİNT PAUL Patara üzerinden yolculuk yapmıştır ve burası bir PSİKOPOSLUK merkezidir. Patara girişinde insanları üç gözlü zafer takı karşılamaktadır. Hamamı, Patara kalesi ile insanı büyüleyen bir atmosferi vardır. Özellikle tiyatrosu tahminen on bin kişilik tasarlanmıştır ve bir kısmı topraklardan temizlenebilmiştir.  Ayrıca Patara Demokratik Meclis Binası TBMM tarafından restore edilmiştir. Bu medeniyetten kalan tek deniz feneri de Deniz Kuvvetleri Komutanlığı tarafından restore edilmiştir

10) SAKLIKENT KANYONU

Ölüdeniz gezilecek yerler nelerdir diye düşünenler ve doğal güzellikleri sevenlerin çok etkileneceği bir bölgedir. Saklıkent Kanyonu’na Fethiye ve Ölüdeniz den düzenlenen turlarla ulaşılabilmektedir. Büyüleyici bir doğal güzelliği bulunmaktadır. Çökme sonucu oluşan kanyonda yapılan teraslarda yürüyüş yapılabilmektedir. 14 km uzunluğa sahip bu vadi ve kanyon oldukça temiz ve berrak bir suya sahiptir. Bazı yerlerde daralma 2 metreye kadar ulaşabilmektedir. Suyun sıcaklığı 6-7 derece civarındadır. Bu teraslarda çok güzel, doğayla iç içe yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafeler bulunmaktadır. Bu kanyona giriş ücretlidir fakat bu eşsiz güzelliğe dokunabilmek için çok büyük bir meblağ ödenmemektedir.

ÖLÜDENİZ ÇEVRESİNDE GEZİLECEK YERLER

Ölüdeniz gezilecek yerler arasında alternatif arayanlar için buraya yakın olan bölgeleri değerlendirebilmektedir. Öncelikle beldenin de bağlı olduğu Fethiye’de görülecek pek çok şeyin olduğunu unutmamak gerekir. Tarihi PASPATUR çarşısının olduğu yer eski Fethiye olarak bilinmekte ve meraklılarını buraya beklemektedir. Barlar sokağını ise gece gezmek daha eğlenceli olmaktadır. Işıklandırması, müzikleri ve özellikle yazın geceleri serin bir havada yürüyüş yapmak isteyenler için uygun bir fikirdir. Sezonda oldukça kalabalık olduğunu unutmamak gerekir. Fethiye ve çevresinde bulunan antik kentler ve Fethiye Kalesi de tarih tutkunları için alternatif olabilmektedir. Fethiye’den biraz uzaklaşmak isteyenler için Göçek, Dalaman da değerlendirilebilir.

ÖLÜDENİZE NE ZAMAN GİDİLİR?

Ölüdeniz gidilecek yerler belirlendikten sonra en önemli kararlardan birisi de bu eşsiz beldeyi ziyaret etmek için en ideal mevsim ne zaman olacağıdır. Genelde yaz aylarında tercih edilse de buralarda en güzel mevsim ilkbahar diyebiliriz. Özellikle Kelebekler Vadisini, baharda ortaya çıkan kelebeklerle görmek eşsiz bir deneyim olacaktır. Yazın sıcağı ve neminden hoşlanmayanlar buraya gelmek için bahar ayını tercih etmelidir. Doğanın tüm ihtişamıyla yeni canlandığı, meyve ağaçlarının ve kır çiçeklerinin çiçeklerini döktüğü bir atmosferde, hafif esen meltemle yürüyüş yapmak ve buradaki eşsiz koyların tadını çıkarmak için en çok tavsiye edebileceğimiz mevsim bahar aylarıdır. Tabi ki yazın güneşlenmek sıcak kumsalların ve berrak denizinin tadını çıkarmak isteyenler haziran ayından itibaren beldeye gidebilirler.

ÖLÜDENİZ OTELLERİ

Ölüdeniz gezilecek yerler kadar nerelerde kalınacağı da konforundan taviz vermek istemeyen turistler için çok önemlidir. Bu bölgenin özelliği her bütçeye uygun konaklama yerlerinin olmasıdır. Yaz ayları tatil sezonu olduğu için otellerin ve pansiyonların en kalabalık olduğu zamanlardır. Zor durumda kalmamak için önceden gidilecek yerlerin araştırılması ve rezervasyon yaptırılması konforunuz açısından iyi olacaktır. Lüks bir tatili uygun fiyatta almak isteyenler için aylar öncesinden otellerin yaptığı kampanyaları değerlendirmek mümkün. Örneğin yaz sezonunda geceliği 2000 TL olan bir odayı aylar öncesinden bir haftalığını hemen hemen aynı paraya alabilirsiniz. Bunun için internet üzerinden kampanyaların takip edilmesinde fayda var. Ama bütçesi kısıtlı olanlar için butik oteller, pansiyonlar ve kiralık odalar da bulunabilmektedir. Hatta kendi yazlığını belli günlerde kiraya veren aileler de olabilmektedir. Bunlar hem temiz olmakta hem de bir aile ortamı sunabilmektedir.

ÖLÜDENİZ'DE NE YENİR?

Akdeniz’e özgü tüm mutfakları burada bulabilirsiniz. Köy kahvaltısı yapacağınız pek çok yer var. Zeytini, ev yapımı reçelleri, doğal ürünleri ile yolunuz düşerse mutlaka köy kahvaltısını denemeniz gerekir. Bitki ve otun her çeşidinin pişirildiği bir bölge olan kasaba,  hafif beslenmek isteyenlerin uğrak yeridir. Ama en eşsiz lezzetleri balıkta bulacağınızdan emin olabilirsiniz. Balığın sayamayacağımız kadar çok çeşidinden ızgarada, buharda, sebzeyle pişirilen yemekleri vardır. Özellikle yol kenarlarındaki salaş restoranlar balık ızgara için vazgeçilmez adreslerden.

ÖLÜDENİZ'DE NE YAPILIR?

Öncelikle Ölüdeniz gezilecek yerler belirlenmelidir. Çünkü öyle büyüleyici bölgeleri var ki hiçbiri pas geçilmemelidir. Güneşlenmek, bembeyaz kumsallarında güneşlenmek ilk yapılacak etkinliklerdendir. Eğer doğayı ve yürüyüşü seviyorsanız yürüyüş parkurları tam size göre demektir. Özellikle Likya Yolu’nda yürüyüşü herkes hayatında bir kez yapmalıdır. Bunun dışında bölge, tam bir tarih cenneti. Pek çok antik kenti, kaleleri ve tarihi kalıntılarıyla kültür turizmini sevenleri beklemektedir. En çok tercih edilen faaliyetlerden birisi yamaç paraşütü, tüple dalış, dağ yürüyüşleri, el değmemiş koylara yapılan yat turları tavsiye edilebilecek etkinliklerdendir.

photo_library

"ÖLÜDENİZ GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z