Yaz

GİRESUN KÜMBET YAYLASI KAMP

calendar_today Ağu 26, 2017 label

GİRESUN KÜMBET YAYLASI KAMP

GİRESUN KÜMBET YAYLASI KAMP

Karadeniz turu yapmanın en güzel yanı ne biliyor musunuz? Gittiğiniz her şehirde muhakkak birilerinin yönlendirmesi sonucu muhteşem oksijen depolarına şahitlik ediyorsunuz. ‘’Oksijen Deposu’’ diyorum çünkü öyle güzel yaylalar ve doğal güzellikler var ki insanın bir daha yaşadığı şehre geri dönesi gelmiyor. İşte onlardan bir tanesi de Giresun Kümbet Yaylası. Yola çıkarken rotamızda Giresun vardı ama nerede kalacağımızı ve nerelere gideceğimizi bilmiyorduk. Karadeniz sahilinde trafik ışıklarında araba durduğu an kafamızı sağ tarafa çevirdik. Giresun’daki yaylaları gösteren tabelayı takip edip küçük bir şehir merkezine geldik. Oradaki insanlara gitmek istediğimiz yaylayı söyleyince orası yerine Kümbet Yaylası’na gitmemizi tavsiye ettiler. Kümbet Yaylası’nda konaklamak daha güzel dediklerinde hemen Kümbet Yaylası fotoğraflarına bakınca biz de çok beğendik. Kümbet Yaylası’na nasıl gidilir? Diye öğrenip düştük yollara…

Kümbet Yaylası nerede ve nasıl gidilir

Giresun Kümbet Yaylası Hakkında

Gerek Giresun halkının gerekse çevre illerde yaşayanların genelde piknik ve mangal yapmak için uğrayıp Kümbet Yaylası’nda konaklama alternatiflerini de değerlendirip güzel bir hafta sonu geçirdikleri yayla olarak biliniyor. Yayla içerisinde demlik çay ve köfte gibi yeme içme hizmetleri vardır. İsterseniz kendi evinizden getirip istediğiniz yerde mangal yapın isterseniz Kümbet Yaylası çarşı içerisinde bulunan kasap,market,manav ve fırınlardan alışveriş yaparak güzel bir gün geçirin. Yayla etrafında bulunan ormanlık alan buranın serin olmasını sağlıyor. Kümbet Yaylası’nda kamp yaptığımız gece hava bir ara soğumuştu.

Bütün Giresun’luların çok yakından bildiği ve muhtemelen de bütün Giresun’luların çıktığı Kümbet Yaylası turistler için tercih edilmesi gereken en değerli yerlerden biri. Kümbet Yaylası; Giresun ilinin merkezine yaklaşık olarak  52 kilometre kadar güneyinde yer alıyor ve Dereli ilçesine sınır bir şekilde 1710 metre rakımı bulunuyor. Giresun’un olduğu kadar aynı zamanda Doğu Karadeniz’in de en çok bilinen ve rağbet gören yaylalarından birisidir. Her yıl yüzbinleri misafir eden yaylada başta elektrik olmak üzere su ve telefon gibi öncelikli ihtiyaçlar mevcuttur ve aynı zamanda bir sağlık ocağı da hizmet vermektedir. Bu imkanların yanında yaylada yer alan minik çarşı içerisinde bakkal gibi kasap gibi yerlerin yanında bir de kahve bulunuyor. Yaylanın çevresi gür ormanlarla çevrili bir şekilde harika bir manzaraya sahip. Kümbet Yaylası özellikle çiçeklerin ve çayırların kapladığı geniş bir alana yayılmıştır. Günübirlik gezi amaçlı gidenler isterlerse kuzu etini alıp kendi pişirebilir veya yaylanın çarşısında yer alan kasaplarda pişirip bu harika yemeği tadabilirler. Kümbet Yaylası etrafında yer alan birçok yaylayı da kapsayan büyük bir alana sahiptir. Yavuz Kemal ve Melikli Obası gibi tanındık yaylalar Kümbet Yaylası’nın bir parçası olarak geçmektedir.

Kümbet Yaylası’na bağlı olan Aymaç alanı enfes doğa manzarası ve piknik alanları olarak yöre halkı başta olmak üzere misafirlere hizmet vermekte. Ormanların kıyısında yer alan Aymaç Mevkii Kümbet Yayla merkezinin yaklaşık olarak 2 kilometre kuzey batısında yer alıyor. Her sene Temmuz ayının ikinci veya üçüncü Pazar gününde düzenlenen Kümbet Yayla Şenlikleri de ziyaretçilere harika zaman geçirilmesi yönünde olumlu katkılar yapıyor. 

"Giresun Kümbet Yaylası Hakkında" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Öylesine muazzam bir havası vardır ki, 360 derecelik görsel bir şölenin tam ortasında, gözlerin görebileceği en muhteşem görüntülerin keyfini yaşatır bu yayla. Soğuk havasını agustos ayında bile iliklerinize kadar hissedeceğiniz, bazen çıkacak sisli havada kendinizi bulutların üstünde hissedeceksiniz. Buranın mıhlamasını, bayatlamayan ekmeğini, suyunu içmeden dönmeyin eğer yolunuz düşerse.

Kümbet yaylasında neler yapılabilir?

Kümbet Yaylası ziyaretçilerine pek çok alanda güzel vakit geçirme imkanı sunuyor. Bu imkanların en başında ailecek harika piknik yapılacak alanlara sahip olan bu yayla da ziyaretçiler harika resimler çekip bölgede bulunan çobanların hayvanlarını sevme imkanına da sahip. Tuvalet, banyo gibi ihtiyaçların giderilmesi için alanların bulunduğu Kümbet Yaylası aynı zamanda sabah sporu ve geceleri yürüyüşe çıkmak için en ideal alanlardan biri. Kümbet yaylasında çocuklarınızla birlikte futbol oynayabilir aynı zamanda golf türü sporları yapabilir ve yabancı turistlerle konuşup yabancı dilinizi pratiğe döküp daha ileri bir seviyeye ulaşmasını sağlayabilirsiniz. Kümbet Yaylası çocuklarını sömestırda veya yaz tatilinde gezdirmek isteyen aileler içinde önerilen en güzel mekanlardan biri konumunda.

Hazır kamp konusuna girmişken Giresun Kümbet Yaylası’nda kamp yapmak tamamen ücretsizdir. İstediğiniz yere kamp atabilirsiniz. Her hangi bir kamp işletmecisi yok. Tuvalet imkanı olsa da yanınızda tuvalet kağıdı ve boş su şişeleri bulundurmayı da ihmal etmeyin. Bazen tuvalette sular akmayabiliyor. Biz kampımızı tepede yapmıştık ve akşam olunca sis o kadar çok fazlalaşıyor ki burnunuzun ucunu bile göremiyorsunuz. Yaylada ateş yakmak serbest. El feneri muhakkak yanınızda bulundurun. Gündüzleri aşırı kalabalığın tam aksine akşam karanlık çökünce kimseler olmuyor. Biz 4 arkadaş gitmiştik fakat 2 arkadaşımız Kümbet Yaylası’nda otelde kalmayı tercih etmişti. Gece yapacak çok fazla bir şey olmayınca ateş başında oturup sohbet edebilirsiniz. Bu yüzden gündüzleri odun toplamayı ve tedarikli gitmeyi ihmal etmeyiniz. Alışverişinizi de öğlen saatlerinde yaparsanız sisten dolayı sorun yaşamazsınız.

Kümbet Yaylası’na ilk girişteki yer sizi aldatmasın. Biraz daha ileriye gidip çarşının içinde tekrar Kümbet Yaylası’nı sormanız gerekiyor. Şu an düşünüyorum da sanki 2 tane farklı yayla varmış gibi geliyor. Biz de ilk gittiğimiz zaman bizi karşılayan yeşillik alanın Kümbet Yaylası olduğunu sanmıştık.

Kümbet Yaylası şenliklerine katılmak isterseniz de Temmuz’un 15. Gününden sonra şansınızı deneyebilirsiniz. Kümbet Yaylası’na yakın konumda bulunan Aymaç Mevkii ise doğası ile ünlüymüş fakat biz oraya gitmedik. Köylülere sorup gidebilirsiniz. Ayrıca Kümbet Yaylası’nın etrafında bulunan küçük yaylalardan Yavuz Kemal ve Melikli Obası da tercihe göre gezilip görülebilir.

Kümbet Yaylası’nda hava durumu her an değişiklik gösterebilir. Böyle bir ihtimale karşı eğer aracınızla gidiyorsanız ve kamp yapacaksanız, aracınızı çadıra yaklaştırmanızı tavsiye ederim. Geceleri soğuğa ya da ani yağmura karşı da tedbirli olmanız gerekir. Aksi bir durumda sığınacak yer bulmakta zorluk yaşayabilirsiniz.

photo_library

Kümbet Yaylası Nerede?

Giresun ile Kümbet Yaylası arası 52 km olup Giresun’un güney tarafında kalıyor. Giresun’un Dereli ilçesine gelip daha sonra Kümbet Yaylası’na ulaşım sağlayabilirsiniz. Rakımı 1710 metre olan yaylayı insanlar o kadar çok seviyor ki hak vermemek mümkün değil.

"Kümbet Yaylası Nerede?" Hakkındaki Yorumlar (1)

ali 19 Haziran 2019 Çarşamba
Geçen yıl 3 gün kaldık çadırda ancak tuvalet sorunu yaşamıştık biz... Bu sorunu doğada mı halletiniz? Çadır kuran pek yoktu . Tek çadır kurmak sıkıntı olabilir.
1 yanıtı görüntüle expand_more

Kümbet Yaylası'na Nasıl Gidilir?

Doğu Karadeniz’in en güzel yaylalarından biri olan Kümbet Yaylası’na gitmek için öncelikle Giresun’un merkezinden 30 km uzakta olan Dereli ilçesine gelip sonra Şebinkarahisar yolundan 25 km daha gitmeniz gerekmektedir. Eğer kendi aracınız ile gitmeyecekseniz Dereli ilçesine ulaşıp oradan toplu taşıma araçlarıyla Kümbet Yaylası mevkiine varabilirsiniz. Kümbet Yaylası’nın yollarının hepsi asfalt olup binek araçla çok kolayca ulaşım sağlayabilirsiniz.

Kümbet Yaylası kamp nerede ve nasıl gidilir

Kümbet Yaylası Konaklama - Kümbet Yaylası Bungalov Evleri - Kümbet Yaylası Oteller - Pansiyon

Kümbet Yaylası mevkiinde 6 adet motel ve 3 adet yayla evi varmış. Giresun Orman İşletmesi’nden izin alarak gitmeden önce randevu ve bilgi almanız gerekiyormuş. Koçkayası Orman İçi Dinlenme Tesisleri bünyesinde bulunan 32 adet bungalov ev de varmış.

Kümbet Yaylası fotoğraflarına bakarak gittiğimiz yeri biz çok beğenmiştik. Kümbet Yaylası hakkında merak ettiklerinizi sorarsanız seve seve yardımcı olurum. Eğer başka yollardan Kümbet Yaylası’na nasıl gidilir? Olayını tecrübe edinenler varsa yorum kısmına yazabilirler.

"GİRESUN KÜMBET YAYLASI KAMP" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z