Yaz

GÖREME'DE GEZİLECEK YERLER

calendar_today Mar 27, 2017

GÖREME'DE GEZİLECEK YERLER

GÖREME'DE GEZİLECEK YERLER

Kapadokya gezi programıma Göreme’de gezilecek yerler ile başladım. Kapadokya gezisi için 5 günüm vardı bu yüzden acele etmeye hiç gerek yoktu. Kapadokya bölgesi o kadar çok büyük ki burayı gezmeyi bölge bölge yaptığınız takdirde daha sakin ve anlaşılır bir Kapadokya tatili yaşayabilirsiniz. Sizler için bölge bölge Kapadokya gezi yazısı çıkardım. En beğendiğiniz yerleri gezip daha fazla yer görme imkanı elde edebilirsiniz. Göreme’de gezilecek yerler listesine bakıp zamanınız süresince güzel ve unutulmaz bir Kapadokya gezisi yapmanız umuduyla keyifli geziler diliyorum.

UÇHİSAR KALESİ

Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler listesine aldığım Uçhisar Kalesi Göreme’de gezilecek yerler listesinin başında olmayı hakkediyor. Göreme bölgesinin manzarasını izleyebileceğiniz bu kaleye çıktığınızda Kapadokya’da gezilecek yerler ayağınız altına serilmiş halde sizleri bekliyor olacak. Eskiden burası gözetleme kulesi olarak kullanılıyormuş hatta önceden burada yaşayanlar bile varmış. Uçhisar Kalesi’ne yürüyerek merdivenleri çıkarak gidilebildiği gibi arabayla da ulaşım vardır. Göreme’de gün batımı buradan izlenilebiliyor. Uçhisar Kalesi’nin yüksekliği ise 160 metredir.

Uçhisar Kalesi giriş ücreti tam bilet 7 TL öğrenci giriş ücreti ise 3,5 TL’dir. Uçhisar Kalesi’ne giriş için maalesef müze kartı geçerli değildir. (Yıldan yıla farklılık gösteriyor,devletin işlettiği yıllarda müze kartı geçerli oluyor,şahıs işletmelerinde ise müze kartı geçerli olmuyor) Kaleye çıkmak istemeyenler ise Göreme bölgesini ve Erciyes dağı eteklerine kurulu Kapadokya manzarasını dürbünlerle izleyebilirler.

Uçhisar Kalesi’nden sonra Zelve Vadisi’ne uğrayabilirsiniz.

(Kapadokya Göreme'de gezilecek yerler-Uçhisar Kalesi)

Kapadokya Göreme'de gezilecek yerler-Uçhisar Kalesi

ZEMİ VADİSİ

Zemi Vadisi.Ürgüp Nevşehir arasında olup yeşilliklerle dolu bir vadidir. 5 ile 8 kilometre arasında yürüyüş parkuru olan vadi içerisinde Sarnıç Kilisesi’ni muhakkak görmelisiniz. Fakat Kapadokya gezisi için yeterli zamanı olmayanlar burayı pas geçebilirler. Günün yorgunluğunu atmak için akşam üzeri gün batımını izlemek için ideal bir yerdir. Fakat Göreme’de gün batımını izlemek için daha güzel yerlerin olduğu gerçeğini de unutmayalım. Eğer Kapadokya gezisi esnasında hava yağmurlu ise buraya uğramadan da güzel bir Kapadokya gezi planı çıkarabilirsiniz.

Zemi Vadisi nerede?

Göreme Açık Hava Müzesi’ne gidilecek yolun üzerinde Zemi Vadisi sizi karşılayacaktır. Zemi Vadisi’nde yürüyüş yapacakları ise zorlu parkurların beklediğini hatırlatırım.

GÜLLÜDERE VADİSİ

Sabah saatlerinde yürüyüş yapmak isteyenler için mükemmel bir tercih olan Güllüdere Vadisi’nin manzarası görülmeye değer güzelliklerle dolu olduğunu söyleyebilirim. Cıvıl cıvıl öten kuş sesleriyle birlikte doğayla başbaşa kalabilirsiniz. Özellik Eylül ayında bu vadi adeta bir meyva bahçesine dönüşüyor. Sırt çantanıza su ve yolluk almayı da unutmayın. Mavi boncuklarla süslenmiş ağaçların eşsiz güzelliğinde fotoğraf çekinebilir ve güvercinlere yem verebilirsiniz.

Güllüdere Vadisi nerede?

Göreme Açık Hava Müzesi yolu üzerindedir.

Göreme’de ne yapılır? sorusunun cevaplarından birisi de Güllüdere Vadisi’nde at ve atv turuna çıkmaktır. Güllüdere Vadisi’nin yürüyüş parkuru 3 kilometredir. Ayrıca burada piknik yapmak da tatilinize ayrı bir tat katacaktır.

video_library

GÜVERCİNLİK VADİSİ

Adından da anlaşıldığı üzere Kapadokya bölgesinde güvercinlerin en yoğun yaşadığı yer olarak adlandırılıyor. Güvercinlik Vadisi’nin tepesinden manzara ise muazzam güzelliktedir. Güvercinlik Vadisi’nden Göreme Açık Hava Müzesi’ne 4 kilometrelik bir yürüyüşün ardından ulaşmak mümkündür. Peri bacalarının içindeki güvercin yuvalarını fotoğraflamak isteyenler için en ideal yer burasıdır. Rivayetlere göre eskiden insanların zenginliği sahip olduğu güvercinlerle doğru orantılıymış. Başka bir rivayete göreyse güvercinler göç etmesinler diye Peri bacalarının içlerine insanlar güvercin evleri yapmışlar. Güvercinlik Vadisi’ne gelip de nazar ağacını görmeyi ihmal etmeyin.

Güvercinlik Vadisi nerede?

Uçhisar Kalesi’nden sonra yürüyerek de ulaşabilirsiniz.

GÖREME AŞK VADİSİ

İmkanı olanlara Göreme Aşk Vadisi’ni tepeden kuş bakışı izlemek için Kapadokya’da balon turu yapmasını öneririm. Aşk Vadisi denilmesinin sebebi ise kayaların oluşumunun izleyenlere adeta görsel bir şölen sunmasıymış. Büyüleyici güzellikte olan Aşk Vadisi’nde atv ve at turu yapılabiliyor. Özellikle Kapadokya’da gün doğumu ve gün batımının bir başka görsel güzellikte olduğunu da Kapadokya gezi notlarınıza ekleyebilirsiniz. Kuş bakışı balon turu yapıldığında ise Aşk Vadisi’nin kalp şeklinde olduğu söyleniyor. Ben balon turu yapamadığım için bu konuda net bir bilgi veremeyeceğim. Aşk Vadisi akşam saatlerinde ise çok daha güzel olduğunu unutmayalım. Eğer Kapadokya’da gezilecek yerleri arabayla gezme imkanınız varsa akşam saatlerinde gidebilirsiniz. Kapadokya’da mutlaka gidilecekler listenize burayı da ekleyin derim.

Göreme Aşk Vadisi nerede?

Göreme merkeze yaklaşık 2 kilometre uzaklıktadır. Tam anlamıyla Aşk Vadisi’ni yürümek isteyenlerin zaman sorunu varsa ayrı bir gün ayırmalarını tavsiye ederim. Öğle saatlerinde gidenler ise şapka ve gözlük takmaları sağlık açısından daha uygun olacaktır.

KAPADOKYA GEZİLECEK YERLER BLOG YAZILARIM

Kapadokya Kamp Önerisi

Kapadokya gezi rehberi

Kapadokya Gezilecek Yerler

GÖREME AÇIK HAVA MÜZESİ

Kapadokya’da mutlaka gezilecek yerler listesinde yerine alan bu bölgede kahve molanızı verirken adeta tarihine ve dokusuna hayran gözlerle bakacaksınız. Göreme Açık Hava Müzesi’ni gezmek için sırt çantanıza spor ayakkabılarınızı koymayı unutmayın. Burası aynı zamanda eski bir manastırdır. Özellikle tarih ile yakından ilgileniyorsanız burada çok fazla vakit geçirebilirsiniz. Göreme Açık Hava Müzesinde gezilecek yerlerin başında Aziz Basilevs Kilisesi,Çarıklı Kilisesi,Azize Barbara Kilisesi,Karanlık Kilise,Tokalı Kilise ve Yılanlı Kilise gelmektedir.

Göreme Açık Hava Müzesi giriş ücreti 2017 yılında 30 TL olup içerisindeki Karanlık Kilise’ye giriş ücreti için 10 TL ekstra ödeme yapmak gerekiyor. Kilise’yi görüp görmemek ise tamamen size kalmış.

Göreme Açık Hava Müzesi açılış saatleri Nisan ve Ekim ayları arasında 08:00-19:00 saatleri arasındadır.

Göreme Açık Hava Müzesi nerede?

Göreme merkezden yürüyerek 20 dakikada ulaşabilirsiniz.

(Göreme'de gün doğumu)

Göreme'de gün doğumu

MESKENDİR VADİSİ

Bol yeşilliğe doyacağınız ve vadi yürüyüşü boyunca onlarca kuş türüne rastlayacağınız Meskendir Vadisi’nde ayrıca binlerce kelebeklerin içinden geçerek güzel bir yürüyüş yapabilirsiniz. Toplam 3 saat süren (yaklaşık 4,5 kilometre) trekking yürüyüşü esnasında toprak ve çiçek kokusuna doyacaksınız. Meskendir Vadisi içerisinde Meskendir Kilisesi’ni de ziyaret etmeyi ihmal etmeyin. Yürüyüşünüze Kızılçukur Vadisi ve Güllüdere Vadisi’nde son verebilirsiniz. Tek yürümek istemeyenler ise Kapadokya trekking turlarına katılabilirler.

KIZILÇUKUR VADİSİ

Kapadokya’da en güzel manzaraya sahip olan Kızılvadi Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. Kızılvadi Nevşehir’de gün batımını izleyebileceğiniz ideal yerlerden olup içerisinde Direkli Kilisesi ve Haçlı Kilisesi vardır. Kızılvadi adını akşam karanlık çökünce her yeri kızıla boyamasından dolayı almaktadır.

göreme gezilecek yerler

Kızılvadi Nevşehir nerede?

Kızılçukur Vadisi’ne gün batımını izlemeye giden binlerce yerli yabancı turist vardır. İçerisinde atv turu da yapılan vadide muhteşem bir Kapadokya gezisi sizleri bekliyor olacak. Çavuşin’e 1 kilometre uzaklıktadır. Kızılvadi için giriş ücreti yoktur fakat arabayla gidenler için otopark ücreti alınıyor.

Kızılçukur Vadisi’ne Nevşehir Ürgüp yolundan giderken Üçgüzelleri geçip 4 kilometre daha yol gitmeniz gerekmektedir.

SUNSET POİNT

Kelimelerin kıfayetsiz kaldığı Kapadokya’da mutlaka ama mutlaka görülmesi gereken yerlerin en başında yer alıyor. Ürgüp’te gezilecek yerleri gezip burada akşam saatinde Göreme’de gün batımını izleyeceğiniz en güzel yer burasıdır. Sunset point manzarasıyla sizleri kendine hayran bırakacağına eminim. Yanınıza şarabınızı alıp üzerine bir de Kapadokya’da gün batımı saatini denk getirdiniz mi değmeyin keyfinize. Eşinizle ya da sevgilinizle unutulmaz romantik anlar yaşayabilir ve yine unutulmaz fotoğraf kareleri çekebilirsiniz. Akşamüzeri havanın serin olduğu günlere denk gelirseniz yanınıza muhakkak hırka ya da kalın kıyafetler almayı ihmal etmeyin.

Göreme’de gezilecek yerlere Beyaz Vadi,Ozanlar Vadisi ve Görceli Vadisi’ni de ekleyebiliriz. Ayrıca Göreme şehir merkezinde bir tur atıp restoran ve kafelere de uğrayabilirsiniz.

GÖREME GECE HAYATI

Kapadokya gece hayatı özellikle yabancı turistlerin ilgilerini çekmek adına Türk geceleri adı altında bir başka oluyor. Dünyanın bir çok yerinden gelen yabancı turistlere Türk mutfağını ve Kapadokya’nın meşhur yemekleri eşliğinde sunulan ziyafet görülmeye değer. Bir çok otelin kendi bünyesinde gerçekleştirdiği Göreme Türk geceleri dışında, şehir merkezindeki restoranlara da uğrayıp Göreme’de gece hayatı için akşama rezervasyon yaptırabilirsiniz. Yemekli olduğu gibi yemeksiz de Göreme Türk geceleri menülerinden tercihinize göre güzel bir akşam geçirebilirsiniz.

Göreme’de canlı müzik eşliğinde cafeler ve restoranlar vardır. Göreme’de canlı müzik arayanlar için Uçhisar’da yerin altında mağarada Türk gecelerine katılmalarını tavsiye ederim. Folklor ve semazen gösterileri de bu programa dahildir. Göreme’de kafeler ve restoranlar her bütçeye uygundur. 10 TL’ye de yemek yiyebildiğiniz gibi 100 TL’ye de bir restorana gidilebilir. Göreme’de disko hayatı artık yoktur. Göreme’de gece kulüplerinin yavaş yavaş azaldığını da belirtmek isterim.

GÖREME'DE NE YAPILIR?

Kapadokya Göreme’de gün doğumu ve gün batımında rehber eşliğinde at ve at turu yapabilirsiniz. Rehber ücreti paket programa dahildir. Ayrıca jeep safari ve balon turu yapabilirsiniz. Rehber eşliğinde Kapadokya Göreme turu (Vadi yürüyüşleri) yapılabilir. Göreme merkezde Göreme atv turu,bisiklet,motorsiklet ve Göreme araç kiralama şirketleri vardır. Her bütçeye uygun fiyatlar mevcuttur. Göreme’de havuz arayanlar ise Panorama Camping’e gitmelerini tavsiye ederim.

GÖREME'DE NEREDE KAHVALTI YAPILIR?

Göreme’de kafeler ve restoranlarda kahvaltı yapma imkanı vardır.

GÖREME'DE NERELER GEZİLİR? GÖREME'DE NERELERE GİDİLİR?

Nevşehir Göreme gezilecek yerleri gezmek istiyorsunuz ve diyelim ki arabanız yok,araba ya da motorsiklet de kiralayamıyorsunuz. O halde yürüyerek Göreme bölgesinin yüzde yüzünü gezebilirsiniz.  Göreme’de nereye gidilir? Göreme’de neler var? Aşk Vadisi,Beyaz Vadi,Uçhisar Kalesi,Uçhisar şehir merkezi,Güvercinlik Vadisi,Meskendir Vadisi,Göreme merkez,Zemi Vadisi (Deresi),Göreme Açık Hava Müzesi(biletli-müze kart geçerli),Göreme Milli Parkı, Ortahisar merkez,Ortahisar Kalesi,Kızılçukur Vadisi’nde gün batımı (18:00-19:00),Güllüdere, Kırmızı Dere,Çavuşin merkez ve Çavuşin Kalesi,Paşabağ Vadisi Peri bacaları’nı yürüyerek gezebilirsiniz. Göreme gezi yerlerini güzel bir Göreme gezi planı yaparak ekstra araç kiralamadan gezmeniz mümkündür. Göreme’de hava durumunu da göz önünde bulundurarak öğlen saatlerinde şapka takmanızı akşam saatlerinde ise çantanıza hırka koymanızı tavsiye ederim. Göreme’de gezilecek yerleri görmek isteyenler Göreme’de nerede kalınır? (Göreme kamp önerisi) yazımı da okuyabilirler.

Göreme gezisini toplu taşıma araçları ile yapmak isteyenler aşağıdaki listeyi okuyabilirler.

Kapadokya Göreme merkezden kalkan minibüslerle;

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Avanos'ta görülecek yerler

Kızılırmak,Sallanan Köprü,Çanak atölyeleri,saç müzesi,çanak yapımı,Avanos Güray Seramik Yeraltı Müzesi.

Ürgüp'te Gezilecek Yerler

Üç güzeller

Ürgüp merkez

MUSTAFA PAŞA

Mustafa Paşa Kilisesi ve Manastırı’nı ve Kapadokya’da gezilecek bazı yerleri minibüs ile gezebilirler. Göreme’de gezilecek yerleri muhakkak görmenizi tavsiye ederim. Nevşehir Göreme gezilecek yerleri görmeye giden binlerce hatta on binlerce turist gidiyor. Bizler de ülkemizin en güzel bölgesini keşfedelim.

Kapadokya Gezilecek Yerler Genel Listesi

Göreme'de Gezilecek Yerler-Uçhisar Kalesi,Zelve Vadisi,Zemi Vadisi,Güllüdere Vadisi,Güvercinlik Vadisi,Göreme Aşk Vadisi
Göreme Açık Hava Müzesi,Meskendir Vadisi,Kızılçukur Vadisi,Sunset Point Göreme,Beyaz Vadi,Göreme Milli Parkı,Kırmızı Dere ve Çavuşin
Kalesi.

Avanos'ta Gezilecek Yerler-Avanos Güray Seramik Müzesi,Devrent Vadisi,Çavuşin Köyü,Sarıhan Kervansarayı,Avanos Asma Köprü,
Hanedan Kervansarayı,Dereyamanlı Kilisesi,Çömlek Atölyeleri,Saç Müzesi,Avanos Sallanan Köprü ve Kızılırmak.

Ürgüp'te Gezilecek Yerler-Temenni Tepesi,Sobesos Ancient City,Keşlik Manastırı,Turasan Şarap Evi ve Kapadokya Sanat ve Tarihi
Müzesi.

Ortahisar Gezilecek Yerler-Ortahisar Abdioğlu Cami,Ortahisar Kalesi,Ortahisar Etnografya Müzesi,Hallaçdere Manastırı,Balkan 
Deresi Kiliseleri ve Tavşanlı Harim.

Mustafa Paşa Gezilecek Yerler-Gömeda Vadisi,Aziz George,Aziz Stefanos,Konstantin,Helena ve Aziz Vasilios kiliseleri.
Kapadokya'da Gezilecek Diğer Yerler-İbrahim Paşa,Ihlara Vadisi,Soğanlı Vadisi,Kaymaklı Yeraltı Şehri,Özkonak Yeraltı Şehri
ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

"GÖREME'DE GEZİLECEK YERLER" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

sedat.ayoglu 3 Temmuz 2018 Salı
Kapadokya Göreme benim de listemdeydi ve gezerken çok keyif aldım. Kapadokya gezilecek yerler yazıma da bir göz atmanızı tavsiye ederim.
Ayhan 2 Temmuz 2018 Pazartesi
Elinize sağlık. Bu bölge için 3 günümü ayırdım ve sayenizde gezi programımı yağmış oldum. Teşekkürler.

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z