Yaz

Heybeliada`da Gezilecek Yerler

calendar_today Eyl 28, 2017

Heybeliada`da Gezilecek Yerler

Heybeliada büyüklük bakımından, Büyükada`dan sonra İstanbul`un ikinci büyük adasıdır. Uzaktan bakıldığı zaman yere bırakılan bir heybe görüntüsünü andırdığı için ismi de Heybeliada olmuştur. En yüksek zirvesi Değirmendere 136 metredir. Taşocağı Tepesi, Umut ve Makarios Tepesi de diğer tepeleridir. Adanın 4 limanı bulunuyor ve Cam limanı ile Bahriye Limanı güzel koylar barındıran iki limanıdır.

Ruhban Okulu 19. Yüzyılda Ümit Tepeye inşa edilmiş ve bugün ziyaretçilerini bekliyor. Heybeliada’da eski ismi halkı olan Rum Ortodoks Ruhban Okulu ile İlahiyat Fakültesi Atina Üniversitesi ilk akademik değerde okullar listesinde yer alıyor. İstanbul’a yakın ve şehrin stresli ortamından uzaklaşmak için Rum müziklerinin çaldığı, eşsiz ve bir o kadar güzel adaya yolculuk ve gezi düzenlemek isteyenler için gezilecek yerler listesi oldukça kabarık. Vapurdan iner inmez kendinizi farklı bir yolculukta hissedeceksiniz. Şehir havasından uzaklaşmış, sahil kasabasında dinlenmek ve gezip görülecek Heybeliada turu için bir gün size yetmeyecek.

Deniz, güneş ve kum üçlemesi ile bir de gün batımında Heybeliada tadından yenmez enfes ziyafet sofraları ile sizleri ağırlıyor. Pers Adaları olarak bilinen, el değmemiş ve doğal güzelliği bozulmayan tek adası Heybeliada olsa gerek. Tarihin ihtişamı altında, mütevazi ve muhteşem doğası ile insan bir daha geri dönmek istemiyor. Denizin kokusu, keşfedilmeyi bekleyen köyler ve tepeleri ile tarihi mirası için en çok turist çeken ada konumundadır.

Heybeliada'da Gezilecek Yer Ve Mekanlar Nerelerdir?

İstanbul’dan ya da kent ortamından uzaklaşmak isteyenler için bahar aylarında açılan Heybeliada sezonu, yakın tatil planları için birebir fırsatlar sunuyor. Dar ve şirin sokakları, birçok tarihi sahneye tanıklık etmiş eski, tarihi yapıları ile gezip görülecek çok fazla yerin olduğunu sizlere söylüyor. Bunların yanında adanın doğası ve temiz havası iştahınızı da arttıracak. Heybeliada günübirlik gezilecek bir adadan ziyade tadını bol bol çıkaracağınız uzun tatiller için daha ideal bir bölge. Heybeliada ziyareti için öncelikle gezi listenizde olmazsa olmaz yerleri tespit etmelisiniz.

Heybeliada Gezi Listesi

1- Aya Yorgi Manastrı

Uçurumun eteklerinde kurulmuş manastırın diğer bir ismi de Uçurum Manastırıd’ır. 1751 yıllarda inşaa edilen Aya Yorgi pembe ve minik bir ibadet hanedir. Bugün insanlar hala kiliseye gidip dilek günlerinde dilekler için buraya gelirler. Aya Yorgi Manastırı’na gitmek için Bostancı’dan motor ve vapurlara binerek Büyükada`ya gelebiliyorsunuz. Aya Yorgi’ye ulaşım fayton ya da bisiklet ile sağlanıyor. Yüksek ve güzel manzaralı bir mekan olarak gezilmesi gereken yerler listesinde birinci sırada yerini alıyor.

2- Heybeliada Ruhban Okulu

Heybeliada Ruhban Okulu’nun konumu Ümit Tepesi üzerindedir. Zamanında din adamları yetiştirilmesi için kullanılan okul Rumların Ortodoks Ruhban Okulu olarak görev yapmıştır. Ruhban Okulu kapatılınca yerini sergi, müze ve konferans etkinliklerine bırakmıştır. Birçok festival ve etkinliğin adresi olarak da biliniyor.

3- Aya Nikola Ortodoks Kilisesi (Büyük Rum Kilisesi)

Aya Nikolas Ortodokslara ait bir Rum Kilisesidir. Kırmızı ve görkemli yapı Rum mimarisine uygun inşa edilmiştir. Denizcilerin Aziz Rahibi Nikolaos’un anısına ithafen iç mimarisinde altın yaldız kullanılmış ve kabartmalarla süslenmiştir. Mermerler ile liturjik öğeler taşıyan yapının barok tarzı öne çıkıyor.

4- İsmet İnönü'nün Evi

İsmet İnönü’nün geçirdiği bir rahatsızlık üzerine temiz hava alması için Heybeliada’da Atatürk’ün hediye ettiği ev, mobilya ve eşyaları ile bugün bir müze olarak ziyaret ediliyor. İsmet İnönü`ye ait tarih boyunca, farklı sahnelerin kesitleri ile dolu eserler, müzede ziyaretçilerini bekliyor.

5- Hüseyin Rahmi Gürpınar Müzesi

32 yıllık hayatı boyunca şahsına ait evin 2000`li yıllardan itibaren müzeye çevrilmesi ile yazarın anısına istinaden, kişisel eşya ve mobilyaları ile ziyaretçilerine kapılarını açıyor. O döneme ait tablo ve eski eşyalar hala canlılığını koruyor. Hüseyin Rahmi Gürpınar`ın müzesinde yazarın hayatına ait kesitler sergileniyor.

6- Süslü Mezar

Neo klasik tarz örneği Süslü Mezar`ın mermeri İtalya’dan gelmiştir. Kangelaris Ailesi`ne ait anıt mezar bir aşk hikayesi ile dinleyenleri duygulandırıyor. Spyridon Kanglaris ölür ve hemen sonra yanına eşi Sebastian Pellone Kangelaris defnedilir. Süslü ve görkemli bir yapı olan mezar çok fazla turistin ilgisi çekiyor.

7- Heybeliada Camisi

Eskiden Rum yerleşkesi olan ada içinde birçok kilise ve tarihi eseri görebilirsiniz. Aynı zamanda Heybeliada içinde camilerde yerini alıyor. Bunlardan biri de Heybeliada Camisi`dir. Ümit sokakta yer alan cami 1930`lu yıllarda inşa edilmiştir. Bugüne kadar dimdik ayakta olan bu minik ve mütevazi cami tarihi ile birlikte görenleri hayran bırakıyor.

8- Değirmenburnu Mesire Alanı

Heybeliada Su Sporları Kulübü`nün yanından denize uzanan 100 dönümlük bir araziye kurulmuştur. Enfes bir manzara ile büyük şenliklerin düzenlendiği Heybeliada`nın piknik alanlarını da Değirmenburnu Mesire Alanı oluşturuyor. Genel olarak sakin ve yeşilliğin içinde dinlenmek isteyenler için mükemmel bir yer. Mesire Yeri için Nisan`dan Ekim aylarına kadar muhteşem doğasını görme fırsatı edinebilirsiniz.

9- Deniz Bahriye Lisesi

1773 yıllarında kurulmuş olan lise zaman içinde ismini değiştirmiş ve yabancı dil öğrenim ağırlıklı bir askeri lise olarak görev almıştır. OHAL kapsamı altında 2016 yılında eğitim ve öğrenim görevine son verilmiştir. Yüzyıllar öncesine dayanan görkemli tarihi okul bugün ziyaret noktaları arasında yerini alıyor.      

10- Sanatoryum

1924 yılında İsviçre`de bulunan sanatoryumdan örnek alınmış, Atatürk’ün isteği ile kurulan Heybeliada Sanatoryum’u dönemin ağır hastalığı verem ile mücadele eden bir eğitim ocağıdır. Tıp eğitiminde Siyami Ersek örneği gibi yabancı doktorların da yetiştirilmesinde ön ayak olan bir kurum olmuştur. Değerli ve ünlü doktorları yetiştiren Heybeliada Sanatoryum`u, 2005 yılında kültürel miraslar arasında sergileniyor.

11- Alman Koyu

Heybeliada`nın en güzel koylarından biri olan Alman Koyu, dimdik merdivenleri güzeller ötesi gün batımı ile misafirlerini mest ediyor. Koy her an güneşli ve taşlı bir plaja sahip. Özellikle Pazar günü çok kalabalık olduğu için hafta içi koy gezisi öneriliyor.

12- Değirmen Tepe

Heybeliada`nın dört tepesinden yüksek olan Değirmen Tepe eski ismi Papaz Tepesi idi. 136 metre yüksekliğine sahip tepenin inanılmaz güzellikte bir manzaraya ve Papaz Okulu`na ev sahipliği yapıyor. Manzara ve doğası ile gezilecek yerler arasında önemli bir konuma sahip.

13- Beth Yaakov Sinagogu

1940`lı yıllarda, Yahudi tatilcilerinin uğrak noktası olarak yoğunlaştığı bu bölgede gerekli ibadetlerini yapmaları için 1953 yılında sinagogu hizmete açıyorlar. Heybeliada’nın tarihi ve önemli yapılarından biri olarak bilinmektedir.

14- Halk Andon Eczanesi

Halk Eczanesi olarak bilinen ve kuruluşu ile tarihe adını yazdıran Andon Ailesi`ne ait bir işletmedir. 1903 yılında Halk Eczanesi olarak kurulmuş ve Andon Eczanesi olarak 1950 yılında Andon Ailesi`ne emanet verilmiştir. İşletme zaman içinde tarihteki izlerini koruyarak, bugün ziyaretçilerine kapılarını açıyor.

Heybeliada`da Yemek Ve İçmek

Sabah Kahvaltısı Heybeliada`da Ayrı Bir Güzel

Çay bahçelerinin yoğunlukta olduğu adada taze hamur işlerinin hazırlandığı mis gibi fırınların özel poğaça ve börekleri ile güne başlayabilirsiniz. Ayrıca çay bahçelerinin sunduğu çeşitli menü seçenekleri de bulunuyor.

Öğle Ve Akşam Yemeği İçin Heybeliada Adresleri

Sahil şeridinde birçok restoran hem öğle hem de akşam yemeği için özel kırmızı et, balık ve beyaz et gibi farklı yemek çeşitlerinden menülerini hazırlıyorlar. Izgara ve kebap çeşitleri ile donatılmış sofrada deniz kokusu eşliğinde türlü salatalar ve ezmeler de enfes yemek ziyafetine eşlik ediyor. Taze mevsim meyvelerinden içecek çeşitliliğine kadar her şeyi rahatlıkla bulabilirsiniz. Vejetaryenler içinde sebze ağırlıklı menüler bulunuyor.       

"Heybeliada`da Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z