Yaz

Hostel Nedir?

calendar_today Kas 30, 2016 label

Hostel Nedir?

Açık söylemek gerekirse hostel vardır tekrar tekrar gitmek istersiniz hostel vardır sabah olsa da buradan bir an önce gitsem dersiniz. Mesela Azerbaycan'da kaldığım hostelde masa tenisi ve müzik sistemi vardı bu sayede hem Bakü şehri içerisinde hem de hostel içerisinde çok keyifli zaman geçirebiliyordum. Ama kaldığım bu hostelin bir dezavantajı vardı. İçeriye ayakkabı ile girilmediği için herkes hostelin dış kapısında ayakkabısını bırakıyordu. Ayakkabımı çıkardım ve çantamdan terliklerimi çıkarıp giydim. Dışarıya çıktığımda ise terlikler hostelde kalmıştı. Geri döndüğümde ise benim terliğimi bir başkası giymişti. Ben de mecburen başkasının terliğini giymiştim. Eğer benim gibi bu konularda hassassanız dikkat etmelisiniz.

Bulgaristan Hostel Deneyimlerim

Bulgaristan’a hem Sofya’yı görmek hem de yazın daha sonra Varna,Burgas ve Sunny Beach bölgelerini gezmek için 2 defa gittim. Sofya’da kaldığım hostelde tuvalet ve duş fazlasıyla vardı. Hostelin temizliği inanılmaz iyiydi. 2 ay sonra Bulgaristan’a tekrar gittiğimde ise kaldığım hosteller rezalet ötesiydi. Sadece 1 tane tuvalet ve 1 tane duş olduğu için çok sıra bekliyorduk. Hatta hostelin yer döşemeleri hem çok eskimiş hem de çok ses çıkardığı için gacır gucur ötüyor ve sürekli birileri gezerken uyanmak zorunda kalıyorduk. Yastıkları ise çarşaf kalınlığındaydı. Duş başlığı ise yoktu. Hostelin içerisinde sürekli köpek geziyordu ve yattığımız odalara kadar geliyordu. O hostelde yemek yapmadık. O kadar hijyen yoksunu başka bir hostelde daha kalmamıştım. Gece olunca da hostelden ayrılmakta olan Rus bir kız gece sürekli ışıkları kapatıp açıyor ve telefonla yüksek sesle konuşuyordu. Bu tarz durumlar genelde pek olmaz ama kafası güzel (alkollü) kıza dışarı çıkmasını söyledik ama hafif bir tartışma yaşanmıştı.

Hostelde ve yolda karşılaştığım arkadaşlarla Fas Sahra Çölü'nde

Hostel Nedir?

Dünya turu hayalleri kurarken dikkatimi çeken ve en çok araştırmasını yaptığım konulardan birisi de hostel nedir? Hosteller güvenli mi? Hostelde kalmak benim için doğru seçim mi? Hostel ücretleri ne kadar? Hangi hostelde kalınmalı? Hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Hayatımda ilk defa hostelde kalacağım,Türkiye’deki gezginlerin sayfalarını okumaya başladım ama nasıl okuma gece gündüz okuyorum… Vay be diyorum adamlar hostellerde kalmaktan tecrübe abidesi olmuşlar bizlere tavsiye veriyorlar aman bu hostel fiyatları çok pahalı, aman bu hostel güvenli değil,yok işte hostel seçmek çok kolay bir iş değil… Abicim ben hiç hostelde kalmamışım bu işi nasıl yaparız,onlarca kişi nasıl aynı odada olur. Hadi askerde mecburiyetten kalıyorduk da orada bile eşyalarımı çalınıyor,hostel seçerken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir? Bunları öğrenmem lazım diye diye yurt dışına gitmeden önce saatlerce ülkelerde ve şehirlerde hosteller nasıldır? diye araştırmalarımı yaptım. Aradan 3 yıl geçip ve üzerine 20’dan fazla ülkeyi gezdikten sonra özellikle hostellerde kalınca bakalım neler yaşamışım? Hostel ne demek ve detayları sizlerle...

Kharkiv’de kaldığım hosteli özellikle bu şekilde seçmiştim. Ben alt katında yattım. Sabah hem güneşten etkilenmedim hem de yanımda elektrik prizleri vardı. Bu sayede sabaha kadar cep telefonumu güvenle şarja koyabildim. Hostele geç geldiğim için cep telefonumu şarja takmak için ortada bırakamazdım. Perdeleri çekip rahat rahat uyuyabileceğiniz hostelleri tercih edebilirsiniz. Ayrıca kalacağınız hostelde kilitli dolap yoksa değerli eşyalarınızı duvar tarafına koyabilirsiniz.

Hostel nedir? Hostelde ne demek - Bazı hostellerde yatağın etrafını bu şekilde kapatabiliyorsunuz

Hostel Ne Demek?

Yurt dışında ucuza konaklayabileceğimiz,minimum 4 maksimum 12 kişilik odalarda kalabileceğimiz,oda içindeki ranzayı (yatağı) kaç gün kalacaksak o gün kadar satın alabildiğimiz,otelden daha ucuz konaklama yerlerine hostel diyoruz. Bazı odalarda kız erkek kalınabildiği gibi,bazı odalarda ise sadece bayanlar kalabiliyor. Hostel nedir? sorusuna verilebilecek mantıklı cevaplardan en basiti ise;bir çoğumuz askerliğini yaptı heh işte o ranzanın tekini satın alıyorsun,ya da bazılarımız üniversite kız ya da erkek yurtlarında kaldı aynı mantıkla düşünebilirsiniz.

video_library

Hostel Fiyatları

Hostel ücretleri ülkeden ülkeye,şehirden şehire değişmekle birlikte,aynı şehir hatta yan yana olan hostellerde bile çok fazla olmasa da fiyat farkı muhakkak olabiliyor. Hostelin sunduğu hizmetlere göre fiyat farkı ortaya çıkıyor.

Avrupa’da hostelde kalmak ile Güney Amerika’da hostelde kalmak arasında ciddi bir fiyat farkı vardır. Gittiğiniz ülkenin pahalı olup olmaması hostel ücretlerini doğrudan etkileyen faktörlerdendir.

Azerbaycan’da ise hostel fiyatlarının çok aşırı ucuz olduğunu anladım. 4 gecelik konaklamaya 72 TL verirken ülkedeki yeme içme fiyatlarının çok daha pahalı olduğunu deneyimlemiştim. Anladığım kadarıyla ülkedeki genel pahalılık konaklamaya yansıyacak diye bir kaide yok. Aynı şekilde Azerbaycan’da 1 gece otelde kalmıştım ki bir gecelik odaya 250 TL ödemiştim. Böyle fiyat dengesizlikleri de söz konusu olabiliyor. 

Hostellerde kalmak çok muazzam bir keyif,hem ucuza konaklamak hem de seninle birlikte dünyayı keşfetme duygusunu paylaşan insanlarla sohbet edebilmek,dünyayı gezmiş gezginleri dinlemek insana ayrı bir keyif veriyor. Hostel ücretlerini etkileyen diğer faktör ise odaların kaç kişilik olduğu,12 kişilik oda ile 4 kişilik odalar arasında fiyat farkı muhakkak olacaktır. Ben Bosna Hersek Saraybosna’da 12 kişilik odada kaldım hatta ranza 3 katlıydı en üst katta yatmıştım. Saraybosna’da başka hostellerle benim kaldığım hostel arasındaki fiyat farkı ise günlük 10 TL’ydi.

Hostel deneyimini yaşayanlar iyi bilirler. Bu tarz bir dünya haritasının üzerine istediğiniz notu yazabiliyorsunuz. Genelde insanlar hangi ülkeden ya da şehirden geldiyse üzerine adını ve sosyal medya hesaplarını yazıyor. O ülkeye gideceğiniz zaman o kişiye ulaşıp arkadaş olabilirsiniz. Sizden sonra gelen kişilerde geldiğiniz ülkeden ya da şehirden kimler gelmiş görebiliyor.

Hostel ücretleri hem ucuz,hem yeni insanlarla tanışmak derken bir de bazı hostellerde tuvalet banyo oda içerisinde ise bu da fiyata yansıyacaktır.

Sabah verilen kahvaltıları,hostelin temizliği,gittiğin şehirde başka hostel olmayışı da hostel fiyatını etkiler. Bosna Hersek Jajce şehrinde sadece 1 hostel ve 1 otel vardı. Çok uçuk rakamlar olmasa da hostelin temizliğine göre ve hatta tuvalet banyosu çok kötü olmasına rağmen sadece tek hostel olduğu için fiyat çok yüksekti.

Ayrıca hostellerde ücretsiz ve sınırsız çay kahve,mutfağın olup olmayışı,turistik bölgenin ya da şehir merkezinin göbeğinde oluşu,sigara içilip içilmediği,çarşafların her gün yıkanıp yıkanmaması da hostel ücretlerini etkileyen faktörlerden.

Karadağ Kotor’da hostele 15 Euro vermiştim aman Allah’ım çarşaflar mis gibi,yataklar çiçek gibi tuvalet banyoları süper ötesiydi hatta bu hostelde farklı zamanlarda 2 defa kalmıştım.

Hostel seçmek istiyorsanız yukarıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederim.

Bazı hosteller müşterilerin konforuna çok önem veriyorlar. Mesela ben bu hostelde kalırken hem fotoğraf makinemdeki fotoğraflarımı bilgisayarıma attım hem de yazılarımın bazılarını not olarak yazmıştım. Sabah kahvaltısı ya da akşam yemeği esnasında cep telefonlarını,fotoğraf makinenizi şarj ederken bir yandan da gideceğiniz şehirler hakkında bilgiler edinmek için bu tarz konsepteki hostelleri tercih edebilirsiniz. 

Bütün gün oradan oraya koşturduk mükemmel bir şekilde günümüzü tamamlamak için hostele geldik. Hostel nedir? sorusunun en net cevabı bu fotoğraf olsa gerek. Sosyalleşmek ve yeni gezgin ruhlu insanlarla tanışmak için bazı hostellerin bu şekilde dinlenme alanları oluyor. Güzel bir duş sonrası yemekler yendi çayımızı kahvemizi elimize alıp dinlenme yerlerinde günün yorgunluğunu atarken yeni insanlarla tanışmak keyifli oluyor. Öte yandan yaz mevsiminde bie yağma ihtimali olan yağmurlar bizim o günümüzü hostelde geçirmemize sebep olabilir ya da aşırı sıcak havada sokağa çıkmak istemeyebiliriz. Hostelde kalmak ve otelde kalmak arasındaki fark bu oluyor. Kendinizi bir odaya hapsolmuş hissetmemeniz için hostel tercih edilebilir.

photo_library
video_library

Hosteller Nasıldır?

Düşünün şu an İspanya’dasınız off KEŞKE… Bir otel odasına kapattınız kendinizi,dışarı çıktınız yeni yerleri keşfetmek istediniz. Size verilen harita dışındaki yerleri gezemezsiniz çünkü bilmiyorsunuz diyelim.

Bana göre en iyi hostel en kalabalık hosteldir. Neden? Çok fazla insanla kaynaşmak demek o şehir hakkında daha fazla bilgi edinmek demektir. Başkasının keşfettiği yerleri akşam olunca bahçede otururken ya da odada sohbet ederken onlardan dinleyebilirsiniz en kötü ihtimalle kulak misafiri olursunuz.

Hostel fiyatları sadece ucuzluk bakımından tercih edilmemeli hem sosyal yönden yeni arkadaşlıklar kurmak için de işe yarayabilir. Mesela ben Mostar’da tanıştığım İspanyol kız arkadaşım ile 22 gün aynı ülkede çok harika yerler keşfettim.Hem de birbirimize aşık olmuştuk.

Hostelde kalmanın en önemli avantajını söylemiştim. Yeni arkadaşlıklar edinmek; sadece sohbet muhabbet değil. Bir başka gezginin o ülke ve şehir hakkındaki yapmış olduğu araştırmalardan da faydalanmak anlamına gelebiliyor. Mesela bu arkadaşlarla benim hiç aklımda olmayan Ukrayna Aşk Tüneli’ne birlikte gitmiştik. Öte yandan her ülkenin popüler gezginleri yeni yerler keşfediyorlar. Güney Kore’li bir gezgin öyle güzel bir restorana gitmiş ki fiyatlar inanılmaz ucuzdu. Benim hiç bilmediğim o restoranda Ukrayna mutfağını bu arkadaşlar sayesinde keşfetmiştim.

Hostelde kalmak deyince aklıma gelen bir başka olay ise kirlenen çamaşırlarımı hemen yıkattırabiliyor olmam. Uygun fiyata bir makine dolusu çamaşır yıkattırabilirsiniz.

photo_library

Hangi Hostelde Kalınmalı?

Burada biraz taktik verilebilir ama hostel seçerken dikkat etmeniz gerekenler kısmını da iyi okuyun derim. Ben şehirden şehire geçerken ya da ülke değiştirirken önceden hostellere bakıp,beğendiğim hostellerin adreslerini ekran görüntüsü alıyordum. Daha sonra o ülkeye giriş yaptığımda ise önce bakıyordum hosteli geziyordum eğer hoşuma giderse kalıyordum.

Çok kalabalık odalarda kalmak iyi bir fikir olmayabilir,horlayan birisine denk gelme oranı daha yüksek bunu yabana atmayın. Bazı şehirlerde sadece - 2 gün kalabilirsiniz ertesi gün uykusuz o şehrin tadı pek çıkmaz. Bunun yerine daha az kişinin kaldığı odalar tercih edilebilir.

Hangi hostelde kalınmalı sorusu sizin biraz da bütçenizle alakalı. Ne demek bu? Ben mutfak ve banyo takıntılı biriyim eğer hostel çok büyükse ve banyo sayısı az ise banyo için sıranın bana çok zor geleceği anlamı taşıyor. Burada dikkat edilmesi gereken birden fazla banyosu muhakkak olmalı hatta en az 2 olursa iyi olur.

Bu kadar masrafın içinde her öğünü dışarıda yiyemem,mutfakta yemek yapılıp yapılmadığını mutlaka sorun. Bazı hostellerde mutfak var ama yemek yapılmasına izin verilmiyor.

Çarşafların ve yatakların temizliği de bu kriterler arasında.

Benim en sevdiğim bölüm ise mutfak kısmıdır. Erkeğin kalbine giden yol midesinden geçer. Diyelim ki Tayland’dayız ve o ülkenin yemeklerini sevmedik. Ne bileyim tadını sevmedik,rengini sevmedik ya da domuz eti yemiyoruz diyelim. Bütçeyi de düşünecek olursak hostellerde mutfak kısmının olup yemek yapılması benim çok hoşuma gidiyor. Tamamen duygusal! Bazı hostellerde bütün mutfak araç gereçleri varken bazılarında ise sadece makarna ve yumurta (öğrenci dostu) pişirecek kadar tencere tava olabiliyor.

Yazıda diyor ki: Babanın uşağı mı var kardeşim yıka bulaşıklarını :) Kaç yaşına geldin arkandan ben topluyorum kirlilerini! (Anne atasözü) Bazı hostel çalışanlarının canına tak etmiş olacak ki bu yazıyı yazmışlar. Hatta videoda göreceksiniz şöyle bir yazı var. Bulaşıklarınızı yıkamak; Sizi çekici gösterir,daha fazla ülke ve şehir gezdirir,daha güzel ve sempatik görünürsünüz….

photo_library

Hostel Seçerken Nelere Dikkat Etmeli?

Kilitli dolabı muhakkak olsun yüzde yüz şart mı? Gideceğiniz ülkedeki hırsızlık olayları pek önemli değil. Sonuçta her ülkeden değişik insanlar gelecek. Benim başıma hırsızlık olayı gelmedi ama başına gelen en az 5 arkadaşım var.

Fas’ta Sahra Çölü turu yapmayı kafaya koyduğum sene Sahra Çölü turlarını araştırıyordum. Daha sonra aklıma bir fikir geldi ve hostele sorayım dedim. Hosteller tur düzenliyorlar. Genelde şehir turlarını pek sevmesem de böylesine masraflı ve meşaketli tur için mutlaka profesyonel bir destek almanız şart. Fas’ta özellikle Marakeş’te hostel seçerken dikkat etmeniz gereken 2 konu var. Sokakları labirent gibi olduğu için bulunması kolay hostelleri seçin. Özellikle bu uyarımı ciddiye alın. Benim koskoca Fas ülkesinde gitmeden önce aklıma takılan tek soru işareti vardı o da hosteli nasıl bulacağımdı. Nitekim korktuğum başıma da geldi. Saatlerce gezdikten sonra hosteli bulamadım. Cep telefonumun navigasyonu bozuk olduğu için şehir haritasını offline olarak da indirememiştim. İndirseniz bile bazı ara sokaklarda navigasyon çalışmayabiliyor. En sonunda esnaftan birisi bana yardım edip hostelime kadar götürdü. Bunun neres tuhaf diye merak ederseniz şöyle izah edeyim. Fas halkı sizi bir adrese zorla götürüyor ve daha sonra sizden bahşiş istiyor. Bu konuyla ilgili Fas yazılarımı okumanızı tavsiye ederim. 

Aynı şekilde Ürdün’de tek başınıza Petra turu yapmak oldukça zorlayıcı. Eğer kalacağınız hostelin turu varsa mutlaka değerlendirin. 

Booking.com’dan rezervasyon yaparken ücretsiz iptal kısmına dikkat edin. Her hostelde ücretsiz iptal imkanı yok.

Türkiye’den çıkmadan önce her ülkenin ya da her şehrin hostel rezervasyonunu yapmaya gerek yok. Acele etme bir şehirden diğerine geçmeden önce yaparsın. Fiyatların artma ihtimalini göz ardı etmeyelim.

Hostel odalarında klima olmazsa olmaz. Kışın sıcak olması yazın ise serin olması şart. Bu da küçük bir not olsun.

Hostel odaları hakkındaki yorumları mutlaka booking.com’da okuyun. Her zaman en ucuzdan en pahalıya arama yapmayın.. Ben ilk başlarda öyle yapmıştım. Hostel ne demek diye araştırma yapanlar öncelikle başka insanlarla aynı odada kalmaya alışkın olmalıdırlar. Bazı hostel odaları 4 kişilik olurken bazı hostel odaları da 12 kişilik olabiliyor. Hosteller sadece yurt dışında da İstanbul’da,Kapadokya’da dahi hostel bulmanız mümkündür. Sizler de kaldığınız hostellerdeki deneyimlerinizi yazabilirsiniz. 

photo_library

"Hostel Nedir?" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z