Yaz

İnterrail Çanta Hazırlıkları

calendar_today Eki 03, 2017 label

İnterrail Çanta Hazırlıkları

İnterrail çantası nereden alınır sorusu aslında uzun süreli bir gezginin en temel sorularından birisidir. İnterrail çantası fiyatları bakımından hem ucuz olacak hem de dayanıklı olması gerekiyor. İnterrail çantası Decathlon mağazasından alınabildiği gibi Eminönü Mercan Yokuşu'ndan da alınabilir. Bu yazımda sizlere İnterrail çanta hazırlıkları , İnterrail ihtiyaç listesi , İnterrail için çanta önerisi ve İnterrail çanta hazırlama bilgilerini naçizane kendi tecrübelerim ışığında anlatmaya çalışacağım. Bu konu aynı zamanda uzun soluklu yolculuklarda nasıl bir çanta seçmemiz gerektiğini de kapsamaktadır. İnterrail çantasında olması gerekenler nelerdir yazısıyla birlikte sırt çantasında olması gerekenler yazılarını okuyup kendi ihtiyaçlarınızı belirleyebilirsiniz.

İnterrail çanta hazırlıkları yapmadan önce 42 günlük vizesiz balkan turumu düşündüm. Balkanları gezerken sırt çantama ne kadar çok fazla eşya koyduğumu ve interrail ihtiyaç listesi hazırlarken bir daha böyle bir hata yapmayacağımı planlıyorum. Hem balkan ülkelerini gezerken hem de daha sonra Ukrayna – Belarus turu yaparken sırt çantası yerleştirme düzeni ve içine koyduklarım arasında çok fark vardı. Türkiye’de kamp yaparken de sırt çantam sürekli yanımda olduğu için her ne kadar arabayla da gezsem bazı kamp alanlarına giderken arabayı uzağa bırakıp yürümem gerekiyordu. Ağva Hacıllı Köyü kamp alanı buna iyi bir örnek olabilir. Arabayı uzağa bırakmak zorunda kalıp orta zorlu yoldan (düz olmayan yoldan) sırt çantası ve kamp ekipmanları ile gitmiştim. Buna örnekleri çoğaltabilirim ama şu anki konumuz interrail sırt çantası hazırlamak olduğu için bu rehberde sizlere İnterrail çantası nereden alınır , interrail çantası fiyatları , interrail çanta tavsiye gibi konulardan bahsedeceğim. Ama araya girerek interrail çanta listesi ve yerleştirme konularına girmeden önce seyahatlerimde sebep-sonuç , avantaj-dezavantaj karşılaştırmaları ile yaptığım hataları anlatacağım. Ayrıca geçmişte edindiğim tecrübelerimi fotoğraflarla anlatıp neden interrail sırt çantası ağırlığını minimum noktada tutmak gerektiğini anlatacağım. Öncelikle Sırt Çantası Nasıl Hazırlanır rehberimi okuyabilirsiniz. Buyrun efenim interrail için çanta önerisi rehberim… Küçük bir not düşmek gerekirse tüm İnterrail yazılarımda bahsettim burada da bahsedeyim ben İnterrail’i vize sorunum nedeniyle yapamadım.

Foto 1 : Sırt çantamı hostele bırakıp araba kiralayarak Bosna-Hersek ülkesinin başka bir şehrine günü birlik gezi yapıp en tepeye kaleye çıkmıştık. Düşünün interrail yaparken ağır sırt çantasıyla en tepeye kadar yürüyüş yaptığınızı… Sağlık açısından ne kadar zorlayıcı olurdu! İnterrail uyku tulumu ihtiyacınız olacaksa ona göre de bir çanta seçimi yapmanızı tavsiye ederim.

Balkan turu yaparken yanıma 2 tane spor ayakkabı,3-4 tane kot pantolon ve aynı sayıda gömlek ve çok sayıda gereksiz eşyalar almıştım. Diğerleri ise klasik olduğu için interrail çanta listesine istediklerinizi ekleyebilirsiniz. Sırt çantasında olması gerekenler yazımda diğer detayları görebilirsiniz. Gömlekler çok fazla kırışıyor,hostelde ya da otelde ütü hizmeti olsa da giymediğim için interrail ihtiyaç listesinden çıkartıyorum. Kot pantolon için 1 tane ideal görünüyor ama ondan da ziyade cepleri fermuarlı bir pantolon alabilirdim yanıma. Ya da kot pantolonumun ceplerine fermuar yaptırabilirdim. Hem de bu sayede interrail yaparken trende ya da uyumak zorunda olduğum her hangi bir yerde güvenlik açısından kafam da rahat olur. İnterrail hırsızlık olaylarına önlem de olabilir. Balkanlarda 42 günün 7 günü neredeyse yağmurlu geçmişti. Dolayısıyla ıslanan eşyalar ile temiz kuru eşyalar sırt çantasında karışıp kokusu temiz eşyalara sinmişti. Sırt çantası içerisinde hava almayan eşyalara dikkat etmek gerektiğini bilsek de her gün hostelde kalamayabiliriz. An gelir trende uyuruz an gelir otobüste ya da otogarda uyuruz. Karadağ’da bir geceyi otogarda uyuyarak diğer 2 geceyi de Budva Sea Dance Festival alanında Jazz Beach’te uyuyarak geçirmiştim. Ukrayna Kiev’den Lviv’e gece treni ile geçmiştim. Bunları neden anlattım? Kirli çamaşır torbası bu noktada çok iş görecektir. Bildiğimiz askeriye malzemesi satan kirli çamaşır torbası bile işimizi görecektir. Bunun dezavantajı olarak hostelde çamaşırlarımı yıkarken ya da yıkatırken hepsini birden yıkamak-yıkatmak zorunda kalmıştım. 

Foto 2: Bazen olur da interrail esnasında çantamız ile aktivite yaparken zorluk yaşayabiliriz. Benim gibi tek başına interrail yapma hayalleri kuranlar aktivite esnasında yanlarına küçük okul çantası tarzında çanta aldıkları takdirde daha özgürce keşif yapabilirler.

Öte yandan duş olmazsa olmazlarımız arasında olduğu için sıvı sabun,kulak çöpü,şampuan ve kişisel bakım eşyalarımızı kadınların kullandığı makyaj malzemesi kutusuna koyabiliriz. Şeffaf plastik ve fermuarlı olanlar iş görecektir. Kilitli poşetler de denilebilir. O interrail çantası tren ve otobüs garlarında uyumak için yastığımız olacak yeri geldiğinde üzerine oturuyoruz yeri geldiğinde de uçak bagajında oradan oraya savruluyor. Kişisel bakım malzemelerinin kapağı açılsa bile o makyaj malzemesi kutusuna akacak ve eşyalara zarar vermeyecektir.

Havlu ise benim tamamen baş belam olmuştu. O kadar çok yer kaplamıştı ki hem uçakta bagaj ağırlık limiti için, hem sırt çantasına ekstra ağırlık yaptığı için hem de hemen kuruyan hafif havlular varken neden klasik havlu aldığımı anlayamamıştım. Tecrübe işte yaşayarak öğreniliyor. Decathlon’da satılan bu havluların fiyatları da oldukça uygundu lakin sürekli bulmak zor olabiliyor. Her sorduğumda ise yok deniliyor.

Ukrayna-Belarus turumun 15.günü yani son günümde interrail çanta hazırlıkları yapar gibi liste hazırlamıştım. Bu yolculuğumda otobüs,uçak,tren ve toplu ulaşımı 2 gün içinde bütün ulaşım araçlarını kullandığım bile olmuştu. En basit örneği pasaportum yağmurdan etkilenmesin diye kapalı plastik bir kap almıştım. Kutudan kastım ise şeffaf dosyanın daha kalın hali tek farkı ağzının fermuarla ya da düğme ile kapatılabilir olması. Kiev’de çok sağlam yağmur yağmıştı ama bütün evrakları bu dosyanın içine sakladığım için kupkuru kalmıştı.

Foto 3: Kimsenin ayak basmadığı yerlere ayak basma arzusu ile yürüyüş rotalarını da interraile eklemek isteyenler için yanınıza sadece değerli evrak ve eşyalarınızı alıp keşfedilmeyenleri görmek isteyebilirsiniz. Sutjeska National Park’tan bir kare. Postacı çantası bile bu konuda işinizi görecektir.

photo_library

İnterrail Hakkında Diğer Yazılarım

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

Foto 4: Yerel halkın içine karışıp domates-biber-yumurta kardeşliği pazardan alacaklarınız ile hostelde menemen yapmak isteyenler de olacaktır. İnterrail çanta ağırlığı ne kadar hafif o kadar çok özgürlük mottosunu unutmayalım.

interrail çantası

Sırt Çantası Nasıl Seçilir ?

İnterrail sırt çantası tavsiyesi verirken aslında sizin kaç günlük bir seyahat planı yaptığınızı da bilmek gerekiyor. Bazıları küçük çanta tercih ederken bazıları ise benim ilk acemilik günlerim gibi çantaya ne varsa dolduruyor. İlk söyleyeceğim interrail sırt çantası ağırlığı ne kadar hafif olursa o kadar iyi olacaktır. Sürekli yürüyeceğiz sürekli sürekli sürekli… İnterrail yapmak diğer seyahatlerden bambaşkadır. Çok fazla eşya götürmek ve çok büyük çanta tercih etmek yapılacak en büyük hata olacaktır. Sahip olduğunuz eşyanın adı ‘’ İNTERRAİL SIRT ÇANTASI DEĞİL ‘’ sizin ‘’SİZİN EN YAKIN ARKADAŞINIZ’’ olacaktır. Artık o ’’eşya’’ olmayacak sizin dostunuz olacak hele ki benim gibi tek başına gezenlerdenseniz… Arkadaşınız ile yeri geldiğinde belki de 10 km yol yürüyecek yeri geldiğinde en kalabalık caddelerde gezeceksiniz. Sürekli arkadaşınıza hayıflanmamak adına ve arkadaşınızın size fazla yük yüklememesi adına ‘’ İNTERRAİL İHTİYAÇ LİSTESİ ’’ hazırlarken son kontroller son kontroller! yola çıkmadan önce yine son kontroller muhakkak yapılmalıdır. Bazen yeri geldiğinde sırt çantanızı hostele bırakacak ve gittiğiniz şehre keşfe çıkacaksınız. Bazen o interrail çantasıyla kalabalık içerisinde dolaşacaksınız…

Özellikle kısa süreli seyahat planlıyorsanız işimiz biraz daha kolay ama benim gibi 1 aylık interrrail çantası planlıyorsan başlıklar ve satır aralarına başlayalım mı?

Foto 5 : Elinizde not defteri olursa yabancı dil sorununuzu bir nebze olsa da çözebilirsiniz. Bu arkadaşlar ingilizce bilmiyorlardı ama gideceğim yeri deftere yazarak beni otobüs durağına kadar bırakmalarını sağlamıştım. Kalem de olmazsa olmazlarınız arasında olsun. Aynı şekilde otobüs şoförlerine de gideceğiniz yeri sormak için iyi bir yöntem olacaktır. Öte yandan interrail biletiniz ile gişelerdeki memurlara gideceğiniz istikameti yazıp göstermek mantıklı olacaktır.

interrail ihtiyaç listesi

Bütçe/Çanta Ayarlaması

Malum havayolları firmaları sürekli kampanya üzerine kampanya yapıyor. İstanbul-Paris sadece 35 Dolarcık diyen kampanyalardan bu uçak firmaları nasıl para kazanıyor merak ediyor musun? Bagaj ücretlerinden demek, çok küçük bir örnek olacak ama konumuz interrail maliyetini düşürmek ve sırt çantası tavsiyesi üzerine konuşmak olduğu için spesifik olarak bundan bahsedeceğim. Kısa süreli seyahat planlıyorsanız kabin içine sığacak şekilde çantalar seçmeniz en mantıklı bütçe maliyeti kararı olacaktır. Ya da kampanyadan almış olduğunuz biletler size ne kadar bagaj taşıma hakkı veriyorsa o kadarlık eşyayı uçak bagajına diğer eşyaları ise kabine alarak yanımızda taşıyabiliriz. Mesela Ukrayna’ya uçak biletimi 75 TL’ye almıştım ama eğer yanımda 20 kg bir çanta götürseydim vermiş olduğum uçak bileti fiyatından daha fazla bagaj parası verecektim. Uçak ile interrail ne alaka diye sorduğunuzu duyar gibiyim? Ben interraile İtalya’dan başlamayı planlamıştım ve benim gibi yüzlerce insan bu şekilde interrail rotası planlaması yapıyorlar. Kısa süreli interrail sırt çantası hazırlıkları için sanırım bu bilgiler işe yarayabilir. Başka bir örnek ise Fas’a giderken Hollanda aktarmalı gitmiştim. KLM havayoları bu konuda çok katıdır. İlla sizden bagaj parası alacak. Hem İstanbul’da hem de Fas’ta bagaj parası almamaları tamamen benim şansımdandı ama ne olur ne olmaz siz yine de işinizi şansa bırakmayın. Özellikle Avrupa’da çok ucuza bilet satan bazı firmalar bu konuda çok daha katı kurallara sahipler!

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

Uzun Soluklu İnterrail Çanta Seçimi

Yurt dışında gördüğüm kadarıyla herkes tekerleksiz sırt çantası tercih ediyor. Türkiye’deki sırt çantalı gezginler ve ben de tekerleksiz İnterrail sırt çantasını Decathlon’dan alıyoruz. Tekerlekli olanlar hem daha ağır hem de -belki bana katılırsınız ama sürekli sürekli kullanınca artık tekerlekler zamanla kırılabilir ya da işimize yaramayabilir. Hele hele interrail gibi bir maratonda bizi son dakikada yetişmemiz gereken trene karşı yavaşlatabilir. Mantık ne kadar hafif o kadar iyi! Kısaca tekerlekli sırt çantası almak bana göre gereksiz.

Foto 6: Bazen yollarda uyumak zorunda kalabilirsiniz : )

interrail ihtiyaç listesi

İnterrail Sırt Çantası Seçimi

Benim boyum 1,50 , 100 lt’lik çanta almak istiyorum çünkü bütün kişisel bakım malzemelerimi de yanıma almazsam interrail yapamam diyorsanız size bir sporcu tavsiyesi. Vücudumuzun postür yapısının bozulmasında zaten sürekli yamuk oturup tv izlemek ve oturuş bozukluklarımıza sen de bir katkıda bulunup kendi yapına uygun sırt çantası almazsan yıllar sonra 10 kuruş paranı yerden almak için eğildiğinde bir daha o bel kendine gelmez ifla olmaz!. İnternetten sırt çantası satın almayın. Arkadaşımın sırt çantasını kampta denedim çok iyi geldi aynısından sipariş verdim diye düşünmeyin. Decathlon Bayrampaşa ve Metrocity AVM’de sizleri bekliyor ama içlerinde en fazla çeşit Bayrampaşa şubesinde vardır. Bu şubeler İstanbul ilimizde olup kendi ilinizdeki şubeleri de yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Kısaca interrail yapın ya da yapmayın internetten sırt çantası satın almayın gidin deneyin. Denerken de dikkat edilmesi gerekenlerden belinizi tam kavrıyor olması yani tam oturması olsun. Boy-çanta endeksine de dikkat edin. Hatta gittiğiniz mağazadaki personel size bu çanta çok yakıştı deyip kalbinizi çalmasına izin vermeyin.

Fermuarlı Çanta Alın

Benim sırt çantam fermuarlı ve çok memnunum. Fermuarsız olanlar çuval gibi. Elinize bir torba ya da çuval alın. Bütün eşyalarınızı çuvala doldurun. En alttaki eşyayı almaya çalışın. Nasıl bir görüntü ortaya çıkardı değil mi? Sırt çantası tercih ederken de aynı mantıkla düşünün. Güllük gülistanlık bir havada bir yağmur yağdı sırılsıklam oldunuz ya da tren yolculuğunuzu gündüz yaptınız ama 12 saat süren yolculukta hava gittikçe soğumaya başladı. Önce az soğudu bir ince sweat-shirt çantadan aldık sonra hava biraz daha soğudu,üşüdük ve çantadan polar almak istedik. Kiev-Lviv arası tren yolculuğum öğlen başlayıp gece saat 04:30’da bitmişti ve anlattığım konuyu bizzat yaşamıştım. Bu yüzden FERMUARLI SIRT ÇANTASI ALIN derim. Bu sayede işinize yarayan eşyalarınızı sırt çantasından alırken interrail sırt çantası yerleştirme planınızı da bozmamış olursunuz. Fermuarlarınız olaki yolda bozuldu ya da açılıp kapanmıyor KURŞUN KALEM ile fermuarınızı boyarsanız kolayca açılıp kapanacaktır. Kadınlar göz kalemlerini de deneyebilirler. Bu arada da interrail sırt çantası yerleşimi yaparken 24 saat boyunca kullanacağınız günlük eşyalar en üst kısımda olmalı. Fakat sırt çantasının en üst kısmına çok değerli (kredi kartı,para,takı vs) koymuyoruz.

Foto 7: Bazen kimsenin olmadığı ıssız plajlarda bisiklet kiralayıp denize girmek isteyebilirsiniz. Bu yüzden şort,mayo,bikini de lazım olabilir.

interrail ihtiyaç listesi

Ek Bilgiler

Yan cepleri olmalı ki her an elinizin altında olması gereken eşyaları da oraya koyabilirsiniz. Bu kısma değerli eşyaları koymayın çünkü bu kısım sürekli arkanızda kalacağı için eşyalarınız çalınabilir. Tırnak makası ve gözlük kılıfı koyulabilir.

Sırt çantasının fermuar kısmı genelde su geçiriyor eğer bulabilirseniz su geçirmeyen fermuarlı bulabilirsiniz. Buna en iyi tedbir olarak sırt çantasına yağmurluk takmak olsun. Ben bunun nereden alınacağını bulamadım sanırım yurt dışından sipariş vereceğim. Eğer bulabilirseniz sırt çantasının alt kısmında çantaya entegreli yağmurluklu sırt çantalar oluyor onlardan satın alabilirsiniz.

Kaç litrelik sırt çantası alacağına başkaları değil siz karar verin. Buradan yanlış bilgiler vermemek için detaylı bilgileri pas geçiyorum ve geçmek zorundayım. Genel hatları ile interrail sırt çantaları 35 lt ve 50 lt olarak tercihe göre değişiyor. Çok daha küçük çanta tercih edenler ve çok daha büyük çanta tercih edenler görmedim. İnterrail için çanta değil de büyük bir dünya turu çantası için 70 lt’lik sırt çantası tercih edilebilir.

İnterrail sırt çantası fiyatları 50 lt olanlar 200 TL ortalama fiyat olup Decathlon mağazasının kampanyalarını takip edip daha ucuza alabilirsiniz. 20 lt olanlar 150 – 250 TL , 100 lt olanlar ise genelde 300 TL üzeri oluyor ama bu fiyatları çok ciddiye almayın derim. Yurt dışına giden bir arkadaşınıza daha ucuza getirtebilir ya da dediğim gibi kampanya kovalayarak daha ucuza satın alabilirsiniz. Zamanı olanlar da Eminönü Mercan Yokuşu’na gidebilirler. Decathlon’dan interrail sırt çantası almadan önce facebook gruplarında bulunan gezi gruplarına ya da mağazanın internet sitesinin altında her ürünün yorum kısmından kullanıcı yorumlarını da okuyup sormayı ihmal etmeyin.

Postacı çantası ya da bele bağlanan çantalar muhakkak yanınızda olsun olmalı! Pasaport,seyahat sağlık sigortası,tren biletleri,interrail tren biletiniz,uçak biletiniz,hostel rezervasyon çıktılarınız,not defteriniz,daha bir çok evrak ve paranızı koymak için bu çantalar olmazsa olmazlarınız olacaktır. Ben bele bağlanan çanta ve okul çantası taşıyorum. Sırt çantamda sadece kıyafetlerim oluyor evraklarımı okul çantama koyuyorum ve sürekli elimin altında oluyor. Sırt çantamı arkama okul çantasını da önüme koyuyorum. Cep telefonu ve şarj aleti de sürekli elinizin altında olacağı için bunları bele bağlanan çantaya ya da okul çantasına koymanız daha mantıklı olacaktır.

Sırt Çantası'nda Olması Gerekenler

İnterrail İhtiyaç Listesi

Cep telefonuna indirdiğimiz railplanner uygulamasının yanı sıra güzel bir müzik listesi oluşturmak hızla giden trene eşlik etmekte birebir olacaktır. Güzel hayaller kurup enfes manzaralar eşliğinde müzik listesi olmazsa olmazlar arasındadır. Ya da küçük bir ıpad alıp film listenizi yükleyip can sıkıntısını giderebilirsiniz.

Sahip olduğumuz interrail tren bileti,dönüş uçak biletinin fotokopisi,pasaport,seyahat sağlık sigortasının vs. birer fotokopilerini de yanımızda bulunduralım.

Her gittiğimiz şehirde koşuşturma esnasında marketlere uğramayı unutabiliriz ya da market ters istikamette kalabilir. Yanımıza market buldukça atıştırmalıklar alabiliriz. Özellikle interrailin ilk günleri nedir ne değildir anlayana kadar biraz da interrailin heyecanının da vereceği yetkiye dayanarak aç kalma olasılığımız yüksek olacaktır.

Sırt Çantası'nda Olması Gerekenler

Parmak arası terlik

 O kadar yol yürünecek ki ayaklarımızın sağlığı açısından ve hostelde terlik bulunmaması açısından parmak arası terlikle can simidimiz olacak. Ya da spontane olsun ya da olmasın denize girme isteğimiz doğacaktır. Kim istemez ki Fransa’nın Nice şehrinde denize girip serinlemek? Trende uyurken de parmak arası terlikler işimize çok yarayacaktır. O ayaklar şişecek ve hava almak isteyecek!

Asma kilit

Hostelde güvenlik adına olsun ya da okul çantası dediğimiz çanta olsun ağzını kilitlemek adına güvenlik açısından sağlıklı olacaktır. Her hostelde kilitli dolaplar yok bu duruma her ne kadar booking üzerinden rezervasyon yaparken yorumları okuyarak karar versek de bazen fiyat bazen şehre yakınlık bakımından kilitli dolapları olmayan hostelleri tercih etmek zorunda kalabiliriz.

Taşınabilir şarj cihazı

Candır,heyecandır. Railplanner uygulamasını ve müzik aletlerimizi sık kullanacağımız için ya da her an wi-fi bulup interrail rotasını değiştirmek,hostelin adresini aramak,çevrimdışı haritalara bakmak için sürekli şarj sorunu yaşayacağız. Bu sebepten ötürü şarj cihazımız yanımızda olsun.

Kişisel bakım ürünleri

Diş macunu,sıvı sabun,şampuan,ped ve peçete gibi kişiye göre artan ve azalan ihtiyaçlar.

İnterrail uyku tulumu

Eğer çok hafif bulabilirseniz yanınıza alabilirsiniz.

Sırt Çantası'nda Olması Gerekenler

İnterrail'de Ne Giyilir ?

Merak edenlere ise dar kot pantolon yerine eşofman ya da kadife tarzı pantolonlar giymesini öneririm. Spor ayakkabı ya da kısa yürüyüş botları Solomon marka ya da  Decathlon’dan ucuza bulunan ayakkabılar gayet mantıklı görünüyor.

Watson’dan alınabilir kullan-at iç çamaşırları.

Bu konuda hassas olanlar için yastık kılıfı aynı zamanda içine değerli eşyalar konulup sırt çantasının içinde de taşınabilir. Kilitli poşetler,ağrı kesiciler,

Kışın interrail yapmak isteyenler için , sırt çantasıyla Avrupa’yı gezmek isteyenler Sırt Çantasında Olması Gerekenler yazımdan istediklerini yanına alabilirler. Sizler de interrail için gerekli olanlar yazısına ekleme yapabilirsiniz. Son kez genel olarak yazmak gerekirse ; Kimlik,ehliyet,kredi kartları,interrail bileti,uçak biletleri ve bu belgelerin muhakkak fotokopileri,güneş gözlüğü,şapka ve çadır,elektronik eşyaların yedek pilleri,öğrenci kimliği ve priz dönüştürücü diye liste uzar gider… İnterrail çantasında olması gerekenler listesine sizler de katkı sağlayabilir ve interrail için sırt çantası tavsiyelerinizi yorum yazabilirsiniz.

"İnterrail Çanta Hazırlıkları" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z