Yaz

İnterrail Nedir Nasıl Yapılır

calendar_today Eyl 10, 2017 label

İnterrail Nedir Nasıl Yapılır

İnterrail nedir yazısını schengen vizesi başvurusu yapmadan önce yazıp, kendime interrail ülkeleri hakkında bilgi olsun diye bir rehber oluşturmak için yazmıştım. Tam 4 defa schengen vizesinden farklı ülkelerden red yedikten sonra İnterrail nedir nasıl yapılır rehberini en azından araştırmalarım doğrultusunda tekrar düzenleyeyim diye karar verdim. Bu sebepten dolayı interrail global pass ve interrail rotaları hakkında sadece bu bilgilerle yola çıkmanızı açıkçası tavsiye etmem. Bu yazı sadece interrail tavsiyeleri amacı gütmektedir. Olur da birileri interrail tecrübelerini yorum kısmında bize aktarırsa çok memnun olurum. İnterrail nasıl yapılır ve İnterrail haritası hakkında en güncel bilgileri alabileceğiniz en doğru yer Türkiye'nin en büyük İnterrail grubu ve sayfası olan İnterrail Türkiye sayfasıdır. Sezarın hakkını sezara vermek lazım,ben de interrail yapmak için çok uğraştım ama malesef başarısız oldum.

İnterrail Nedir ?

İnterrail nedir ve nasıl yapılır? rehberi çok detaylı olacağı için hem maddeler halinde yazmayı ve hem de hep beraber İnterrail’i konuşmayı daha uygun gördüm. Sizlerden ilk ricam İnterrail nedir , İnterrail nasıl yapılır ve İnterrail rotaları hakkında bilgi sahibi olanların yorum kısmında fikirlerini paylaşmalarıdır. İnterrail yapmayı düşünenler de sorularını sorarlarsa bir başkaları yardımcı olacağı ümidi içerisindeyim. İnterrail yapacaklara tavsiyeler vermek isteyenler de yorum kısmında özgürce fikirlerini yazabilirler. Bu süreçte araştırmalarımı kendime notlar olarak ayrı bir başlık altında yazdım. İnterrail bilet fiyatları hakkında yazdığım ve sürekli güncel tuttuğum İnterrail bileti rehberini de inceleyebilirsiniz. Bu yazımda sizlere İnterrail ne demek ? İnterrail nedir? İnterrail nasıl yapılır? İnterrail şartları kısmını kendime hazırlık öncesinde aşama aşama yazarak belki birilerine yardımcı olur umuduyla yazıyorum. Tekrar söylemek gerekirse ben interrail yapmadım ama yapmak için tüm şartlarımı zorladım. Eğer sizler interrail yapacaksanız cep telefonunuza interrail planner uygulamasını indirip trenlerin kalkış ve varış saatlerini önceden öğrenebilirsiniz. Ayrıca bazı yerlerde interrail rezervasyon bilgilerinizi girmeniz gerekecek. İnterrail blog yazımıza yavaş yavaş başlayalım...

Yukarıda belirttiğim gibi 4 defa interrail yapmak için schengen vizesi başvurusu yaptım. Aslında olay şu şekilde Fas ülkesine Hollanda aktarmalı olarak gidecektim. Elimdeki biletler ispat niteliğinde olduğu için Hollanda’dan interraile başlarım umuduyla başvurumu gerçekleştirmiştim. Bu yaşadığım süreci İnterral vizesi kısmından daha detaylı okuyabilirsiniz. Orada schengen vizesi başvuru sürecimi fotoğraflarla gösterdim.

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi (interrail için vize ) başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. İnterrail için gerekli belgeler arasında en önemlisi bu schengen vizesidir.

İnterrail Ülkesi : Fransa Paris Eyfel Kulesi

İnterrail Ne Demek ?

Ne demek efendim… Christin ? Cristiano ? C ile yazılıyor ama K okunuyor… ! Nasıl yani? Madem K ile okunuyor neden C ile yazıyorlar? Peki ya İnterrail ? İnterrail neydi? sevgiydi.. aşktı.. mutluluktu.. İnter-rayıl Bu da mı gol değil hakim bey? İntır-rail ? Evet,bende interrayıl diye okumaya çalışıyor ve yurt dışında kime söylesem bön bön suratıma bakıyordu. Meğer okunuşu intır-rayıl imiş. Benim gibilerine duyurulur. İnterrail Avrupa’yı sırt çantası ve elimizde bir tren bileti ile gezmek diye kısaca özetleyebiliriz. Bu bilet sayesinde Avrupa’yı daha ucuza gezme imkanı elde ediyoruz. Bilinen kısmıyla sadece genç kesime hitap ediyor gibi görünse de temposu biraz ağır olduğu için genelde gençler yaptığı için böyle bir intiba uyanmış durumdadır. Ama gerekli şartlar sağlandığı takdirde herkes yapabilir. İnterrail biletinin diğer satın aldığımız yurt dışı uçak,tren ve deniz yolu biletlerinden farkı ise hani erkenden alayım ucuza alayım mantığı yoktur. Ya da bu uçakta yer kalmadı başka bir sefere bakayım düşüncesi de yoktur. 

İnterrail nedir nasıl yapılır

İnterrail Nedir Nasıl Yapılır ?

Her gezginin hayallerinden birisi de şüphesiz interrail şartları kısmını yerine getirip bu turu yapmaktır. Sebebi ise her yaştan gezgin ruhlu insanlara hitap etmesi,istenen yerde aynı biletle istenen trene binilmesidir. Bu imkanlar (interrail trenleri) Avrupa Demiryolları İşletmeleri tarafından uygulanmaktadır. İnterrail , Avrupa kıtasında bulunan 30 ülke sınırları içerisinde sınırsız,aşağı yukarı sadece bir kez ödeyeceğimiz ücret karşılığında dünyanın en yaygın tren hatlarının bulunduğu Avrupa’yı gezip dolaşmak,keşfetmek ve seyahat etme özgürlüğüdür. Genel olarak İnterrail nedir diye kendi kendime sorduğumda araştırmalarımdan çıkan kısa sonuç bu oldu.

Ek ücretler demişken her ülkede geçerli olmasa da bazı ülkelerde trenlere binerken rezervasyon zorunluluğu var. Hatta ekstra küçük bir ücret de ödüyorsunuz. Hesaba katılmayan ekstra ücretleri de düşününce sadece tek bir bilet ile yola çıkın başka hiçbir masrafınız olmayacak demek tam doğru olmaz.

Gezmeyi ve keşfetmeyi 16 yaşından beri seven birisi olarak uzun yolculukları ve yolda olma ruhunu hep benimsemişimdir. Dur durak bilmeyen bu aşkla süren serüvenler artık yerini yurt dışını gezmeye bıraktı. İnterrail nedir ve nasıl yapılır? diye araştırdıkça aslında bu yol aşkımı tetikleyen durum daha da kalbimi kazanmaya başladı. Yolda olmak;yeni heyecanlara yelken açmak,hiç tanımadığın yeni kültürlere şahitlik etmek,yeni yüzler tanıyıp yeni hikayeler dinlemek olarak adlandırılsa da adını koymadan bile sadece yolda olmak beni yeterince mutlu etmeye yetiyor. Üstelik İnterrail yaparak,aynı anda bir çok ülkenin havasını ciğerlerinde hissedip, güneşin doğuşuna ve batışına istenirse aynı gün içerisinde hatta ve hatta farklı ülkelerde şahitlik etmek,trenin camına vuran rüzgarın ruhunu okşamasına izin vermek ve trenim kaçmasın diye koştura koştura tren garlarına koşmak duygusu yazarken bile beni fazlasıyla heyecanlandırıyor. Macera bu her haliyle güzel,her ne kadar ünlü bir gezginin dediği gibi ‘’Macera yolun başladığı yerde değil bittiği yerde başlar.’’ Sözünün altına imza atarak yola çıksak da acaba nelerle karşılaşırız diye merak etmeden de duramama heyecanı insanın bazen uykularını kaçırmıyor değil! Hatta bazen İnterrail yapanların hikayelerini dinledikçe bu hayal yerini bir an önce yola çıkmaya bıraksın istiyor insan…

İnterrail yapmak için öncelikle bu yolculuğumuzu kapsayacak süreyle schengen vizesine ve interrail biletine ihtiyacımız olacak. Gerisi tamamen maddiyatla doğru orantılı. Doğru orantıdan kastım ise isteyenler 1 hafta isteyenler 1 ay bu yolculuğun tadını doyasıya çıkartabilirler.

photo_library

Kimler İnterrail Yapabilir ?

Farklı bilet tarifeleri ile isteyen herkes interrail için gerekli şartlar kısmında yazanları yerine getirdiği takdirde interrail ile Avrupa turu yapabilir.

İnterrail Tarihleri

İsteyen herkes istediği tarihte başlayabilir. Bu tarihler arasında geçerli ya da interrail bu tarihlerde başlar diye bir kaide yok, bu sizin müsaitlik durumunuza ya da kişisel tatil anlayışınıza göre değişir. Yazın gezmek isterim derseniz yazın , kışın derseniz kışın yapabilirsiniz. Benim spor projelerim yazın daha müsait olduğu için ben yazın yapmayı tercih ediyordum mesela… Hatta bir ara kışın interrail nasıl olur acaba diye niyetlendiğim de olmuştu. Şöyle ki doğu ekspresi malumunuz ülkemizde çok meşhur ve tadına doyum olmayan,hayatımızda en az bir kere tecrübe edinmek bile bize haz veren ve uzun süreli yolculuklara yelken açan tren macerasını da denemek istemiştim.

İnterrail Ülkesi - Macaristan Budapeşte

İnterrail Şartları

İnterrail şartları deyince akla ilk gelen elbette pasaport olacaktır. Burada dikkat edilecek en büyük husus, pasaportunuzun geçerlilik süresine en az 6 ay kalması olacaktır. Benim pasaportumun geçerlilik süresinin bitmesine 1,5 yıl kaldığı için bu konuda sorun yaşamıyorum. Hatta ne olur ne olmaz diye farklı ülkelerin birbirine adeta düşman olması sebebiyle Yunanistan’dan başvuru esnasında Kıbrıs mührü sebebiyle 10 yıllık 2. pasaportumu da almıştım. Eğer pasaportunuzu yenilemek zorunluluğu varsa size naçizane tavsiyem almışken 10 yıllık pasaport alın. Diğer bir konu ise İnterrail ülkelerinde geçerli olan vizenizin olması olacaktır. Schengen vizesi ilk şart olmakla birlikte İRLANDA , İSKOÇYA VE İNGİLTERE ülkelerine giriş yapacaksanız muhakkak bu ülkelerde geçerli olan ayrı bir vizenizin de olmasına muhakkak dikkat ediniz. Olur ya dalgınlığınıza denk gelir ve İskoçya sınır kapısından geri gönderilebilirseniz. Planlarınız alt üst olmasın diye bu konuya da dikkat etmeniz gerektiğini kendinize not düşün.  Pasaport nedir ve nasıl alınır ? yazımdan ilk defa pasaport alacaklar detayları öğrenebilirler. En kolay schengen vizesi veren ülkeler kısmına da bir göz atın derim.

İnterrail Ülkesi - Norveç Günbatımı

İnterrail Yaş Sınırı

Hiçbir yaş sınır yoktur. Tabiri caizse parası olan herkes ve gerekli şartları yerine getiren her insan evladı interrail yapabilir. Buradaki fark 28 yaş altındaki kişiler ve 60+  kişiler İnterrail biletlerini daha ucuza alacak olmalarıdır.

Kesin Bilgi :

Eskiden 26 yaş olan indirim sınırı 28 yaşa çıkartılmıştır. Bu ne anlama geliyor? İnterrail indirimli tren bileti fiyatları 1 Ocak 2017 yılından itibaren 26 olan bu sınır 28 yaşa yükseltilmiş olup 28 yaş altı kişiler 28 yaş üstü kişilere göre indirimli interrail bileti alabiliyorlar. 60 yaş üstü senior kategorisinde ise indirimler geçerliliğini korumakta olup değişiklik söz konusu değildir.

İnterrail ülkeleri

Almanya, Avusturya , Belçika , Bosna-Hersek , Bulgaristan , Çek Cumhuriyeti , Danimarka , Finlandiya , Fransa , Hırvatistan , Hollanda , İngiltere , İrlanda Cumhuriyeti , İspanya , İsveç , İsviçre , İtalya , Karadağ , Lüksemburg , Macaristan , Makedonya Cumhuriyeti , Norveç , Polonya , Portekiz , Romanya , Sırbistan , Slovakya , Slovenya , Türkiye , Yunanistan olmak üzere tek interrail bileti ile toplam 30 ülkeyi kapsıyor. Yukarıda interrail ülkelerini haritalı şekilde gösterdim belki rota çıkarmanıza yardımcı olur.

İnterrail ülkeleri

Önemli Bilgi

İNGİLTERE başta olmak üzere İSKOÇYA ve İRLANDA’da İnterrail vizesi için alacağınız SCHENGEN VİZESİ GEÇMİYOR ! Bu interrail ülkeleri için ayrı bir vize almanız gerekmektedir.

İnterrail’i kapsayan bazı ülkeleri gezip çok detaylı bilgileri yazdım, yazıların üstüne tıklarsanız o ülkeler ve şehirler hakkında bilgilere ulaşabilirsiniz. Gezdiğim yerlerde fazlaca kaldığım için bu ülkeleri İnterrail rotaları planlaması yaparken dahil etmeyecektim. Bu ülkelere otobüsle hatta vizesiz ulaşım imkanı vardır. Eğer olur da benim gibi vize problemi yaşıyorsanız Balkanlarda trenle yolculuk yaparak bu ruhu bir nebze olsa yaşayıp en azından böyle bir yolculuğun size hitap edip etmediğini anlayabilirsiniz. Bir nevi oryantasyon gibi diyebiliriz.

Karadağ Budva’da Gezilecek Yerler - KARADAĞ

Kotor Gezilecek Yerler – KARADAĞ

Saraybosna Gezilecek Yerler – BOSNA-HERSEK

Mostar Gezi Rehberi – BOSNA-HERSEK

Bosna-Hersek Yaşam Tüneli – BOSNA-HERSEK

Belgrad’da Ne Yapılır – SIRBİSTAN

Makedonya Üsküp Gezilecek Yerler – MAKEDONYA

Belgrad Gezilecek Yerler – SIRBİSTAN

Belgrad Gece Hayatı – SIRBİSTAN

Novi Sad Gezilecek Yerler – SIRBİSTAN

Mostar Gezilecek Yerler – BOSNA-HERSEK

Yukarıdaki listedeki şehir ve ya ülkelerin mavi renkli olan yazıların üstüne tıklarsanız o ülke hakkında bilgiler alabileceğiniz gibi Balkan ülkelerindeki tren istasyonlarından şehir merkezlerine nasıl gidilir? bilgileri de size yardımcı olabilir. Ben bu ülkeleri yani İnterrail ülkelerinden Sırbistan , Makedonya , Karadağ ve Bosna-Hersek ülke ve şehirlerini 42 gün boyunca gezdiğim için interrail’e dahil etmeyi planlamıyordum. Türkiye de bu 30 ülkeye dahil olduğuna göre bunu da programdan çıkartabiliriz.

photo_library

İnterrail Vizesi

Pasaportumuzu aldık ya da geçerlilik tarihi olan pasaportumuz ile yapmamız gereken ilk şey interrail için schengen vizesi almak olacak. Gerekli belgelerden olan otel-hostel,uçak bileti, interrail bileti ,Avrupa ülkelerinde turumuza yetecek kadar bir miktar paramızı ispat niteliğinde ve en önemlisi profesyonel bir vize ofislerinden destek alarak vizemizi alabiliriz. Buradaki tavsiyelerimi ise muhakkak uygulamanızı tavsiye ederim. Bileti almadan önce schengen vizesi veren ofisleri arayarak önce durumunuzu belirtip ona göre yol haritası edinmeniz gerekmektedir. Mesela öğrenci , çalışan ve iş yeri sahibi iseniz vize başvuru evrakları farklılık gösterecektir. BU KONUDA DİKKAT EDİNİZ! Benim vize alış sürecimi İnterrail vizesi yazımdan adım adım nasıl aldığımı okuyabilirsiniz. Benim interrail biletim olmadığı için farklı şekilde schengen vizesi almayı denedim ama olmadı. Amsterdam aktarmalı Fas’a gideceğim için bu fırsatı değerlendirip Hollanda Konsolosluğuna da yazın interrail yapacağımı ve vizemi uzun süre vermelerini rica edeceğim. Yaşanan tüm süreci schengen vizesi sürecimden takip edebilirsiniz. Bu plan da çöpe gitti maalesef. İnterrail yapmak için yaptığım tüm schengen vizesi başvuruları reddedildi.

Yunanistan Vize Reddi

İnterrail Yaparken Yeme-İçme

Abi vallahi Almanya’ya kaçmayacağım , interrail’i bitirir bitirmez hemen ülkeme geri döneceğim deyip Allah’ın bahşettiği topraklarda gezmek için ( İnterrail ülkeleri) karın ağrılı ve dünya stresli vizemizi aldık. Üstelik interrail bilet fiyatları çok pahalı ne gerek var? Diyenlere de kulak asmadan yola çıktık. Malum Euro maça 4-1 önde başlıyor hatta bu yazıyı yazdıktan 6 ay sonra Euro 5-1 öne geçti. Türk Parası garibim ne yapsın? İşte tam da burası benim uzmanlık alanım oluyor. Hostellerde yemek pişirip ve market alışverişleri ile yeme içme olayını çözebilirim. Hostelde kalmak videomda Ukrayna Lviv’de çalışan bir kıza makarna yapmıştım kendisi de bana Ukrayna’nın meşhur çorbasını yapmaya söz vermişti. Hatta çalıştığı hostelde ocak çalışmayınca patronunun bir diğer hosteline gidip çorbayı orada yapmıştı. Bu gibi birkaç örnek daha verebilirim elbette.

Yol anısı;

Ukrayna’dan Belarus’a geçiş yaparken yanıma 3 tane 1 litre su aldım. Yolculuk uzun sürecek ne olur ne olmaz diye düşündüm. Yaklaşık 1 saat sonra bir su içeyim dedim ve suyu açarken pısss diye ses çıktı. Hani su sıcakta bekler ve şişer ya öyle sandım. Suyu bir içtim sodalı su çıktı. Diğer şişeleri de deneyince durum aynıydı. Allah’tan otobüste sınırsız çay kahve ikramı vardı da durumu öyle toparladım. Öğrendim ki Avrupa’da su alırken su şişesinin rengine göre gaz oranı artıyor. Ukrayna’da en koyu mavi renkli olan şişe daha yoğun sodalı,az koyu renkli mavi su şişesinde daha az soda ve açık mavi de bizim ülkemizde olduğu gibi normal suydu. Avrupa’da bu durum pembe renkli olan su şişeleri normal içme suyu olarak geçiyormuş. Suyun bile pahalı olduğu Avrupa ülkelerinde çeşmelerden su içerek maliyeti düşürmeyi planlıyordum. Bu yüzden yanınızdaki pet şişeyi asla çöpe atmayın!

İnterrail Ülkesi - Bosna Hersek - Mostar

İnterrail Çantası

Kesinlikle evet. Locker adıyla gittiğiniz ülke ve şehirlerdeki tren garlarında ya da otobüs terminallerinde dolaba kilitleyebilirsiniz. Mesela Mostar şehrinde 1 Euro karşılığında bu tarz dolaplar vardı. Kharkiv tren istasyonunda ise güvenlik görevlilerinin beklediği odalar vardı. Bu emanet odalara çantalarımızı verip o şehri yorucu olmayacak şekilde gezebiliriz. Dikkat edilmesi gereken tek konu var. Tren garlarının gece açık olup olmadığına dikkat etmeliyiz. Tren garı açık da olsa emanet odalarının kaça kadar açık olduğuna dikkat etmeliyiz. Aynı şekilde Hollanda Amsterdam Schiphol Havalimanı’nda da bu tarz dolaplar vardı ama maalesef çalışmıyordu.

Hollanda - Amsterdam

Tren Garında Uyuma Olayı

En sevdiğimden. Bir örnekle açıklamak gerekirse; Kiev’den Lviv’e geçişim esnasında tren gece yarısı Lviv’de olacaktı. Gecenin dördünde taksi ile şehir merkezine ulaşım haricinde başka alternatifim yoktu. Hadi şehir merkezine gittim diyelim hostele nasıl giriş yapacaktım. Ben de küçük bir ücret karşılığında özel alan olarak belirtilen bekleme salonunda kafamı masaya koyup uyumuştum. Hatta sonradan fark ettim ki yerel insanlar bile böyle yapıyorlar, daha sonra o insanlarla sohbet ettikten sonra bunu anlamıştım. Hatta ve hatta bu alanlarda özel wi-fi hizmeti de veriliyor.

Gel gelelim Avrupa’da tren garlarında uyuma mevzusuna. Barselona araştırdığım kadarıyla geceleri tren istasyonlarını kapatıyormuş. Bu gibi olumsuz örneklerle karşı karşıya kalmamak için iyi bir araştırma yapın derim.

İnterrail Manzaraları

İnterrail Biletimi Sadece Türkiye'den Mi Satın Almam Lazım ?

Hayır. İnterrail biletini geçerli olan tüm ülkelerden satın alabilirsin.

İnterrail Bileti Nereden Satın Alınır ?

İnterrail , Gençtur ve TCDD olmak üzere 2 kurumdan satın alınan biletlerle başlar. Bileti aldığınız an maceraya hazır olun.  İndirimli interrail bileti fiyatlarını da belli dönemlerde yapıyorlar.

İnterrail Ülkesi - Hırvatistan

Bilet Kaybolursa ?

Allah göstermesin diyelim. Pasaportunu kaybetmekle eş değer öneme sahip olması bu biletin ne kadar değerli olduğunu gösteriyor. Mecburen yenisini çıkartmalısınız.

Tren Rezervasyon Sistemi

Bunun için hiçbir sistem yok sadece o şehirdeki tren garına gidip rezervasyon yaptırabiliriz.

Bileti İade Etsem - Vazgeçtim!

İnterrail bileti sadece bileti satın alan kişiye özel olup devredilme imkanı söz konusu değildir. Fakat iade edilme söz konusudur. Öğrendiğim kadarıyla bileti aldığınız tarihten itibaren 1 ay süre ile geri iade edebilirsiniz. Bu konu benim için de önemliydi çünkü biletimi alıp schengen vizesi başvurusu yaptım diyelim olur da vize başvurum reddedildi. Bu yüzden biletimi iade edip %15 kesinti ile paramı geri alabileceğimi öğrendiğimde rahatlamıştım. Hollanda Konsolosluğu ile yaptığım mail görüşmesinde ise vizeniz başvuru aşamasından sonuçlanana kadar kesin otel rezervasyonu ya da uçak bileti almayın demişti. Mail ekran görüntüsüne bakabilirsiniz.

photo_library

Ekstra Ödeme Yapacak Mıyım ?

Aslında hem evet hem hayır. Yani bu durum bize kalmış da denilebilir. Ben işimi garantiye almak isterim derseniz tren içinde boş olan koltuğu kendimize rezerve edebiliriz. Bu tip durumlarda küçük bir meblağ karşılığında kendi yerimizi garantiye almak için ek ücret öderiz. Buna da maksimum 10 Euro yazabiliriz kesin olmamakla birlikte fiyatını tecrübe edinler bizlerle paylaşabilirler. Bazı ülkelerin ise kesin rezervasyon istediği biliniyor.

İnterrail Bileti Sadece Trenlerde Mi Geçerli ?

Yine Avrupa kıtasında geçerli olmak üzere bazı feribotlarda da bu bileti kullanabiliriz. Hangi müzelerde ve ya otobüslerde geçerli olduğunu da  yazabilirsiniz.

İnterrail Tren Saatleri Öğrenme

Railplanner uygulamasını cep telefonumuza indirip tüm tren hatlarını da görebiliriz. Ayrıca www.interrail.eu resmi interrail sitesinden de hepsini görebiliriz. Burada yapmamız gereken tek şey gideceğimiz şehri siteye girmektir. Ayrıca yolculuğun kaç saat süreceğini de görebiliriz.

İnterrail Ülkesi - Yunanistan

İnterrail Sırt Çantasına Ne Koysam ?

İlk ve tek tavsiyem hafif olmalı. Düşünsene 30 ülkeyi kapsayan ve oradan oraya koşturmaca içerisinde olacağın unutulmaz macera dolu yolculuk seni bekliyor olacak. Trenden trene koşacağın günlerin olacak.  Sırt Çantasında Neler Olmalı yazımı da okumanızı tavsiye ederim.

İnterrail'i Ucuza Kapatmak

Hostelde kalmak ; Yurt dışında ucuza konaklama deyince aklıma ilk gelen hostel oluyor. Hem yeni gezginlerle tanışmak keyif verici oluyor. Yeni arkadaşlıklar ve o şehri birlikte keşfetmek adına güzel oluyor. Hem de sizin bir sonra gideceğiniz şehir ya da ülke hakkında o ülkeden gelme olasılığı olan kişilerle tanışma fırsatı oluyor. Normal şartlarda ben pek plan yapmam,mesela Balkanlar gezilecek yerler yazımda bundan detaylıca bahsettim hem de Ukrayna – Belarus gezi turumda da Ukrayna Aşk Tüneli gibi yerleri hostelde tanıştığım kişiler sayesinde keşfetmiştim. İnterrail yaparken hostelde kalarak bütçeye ciddi katkı sağlayabilirsiniz hem de dediğim gibi bir sonraki şehir ya da trenler hakkında detaylı bilgiler öğrenebilirsiniz.

İnterrail Ülkesi - Romanya

Tren Garında Uyumak ve Trende Uyumak

1)Schengen vizesi başvurusunu İnterrail biletimi almadan önce mi yapmalıyım yoksa sonra mı? Bu durum anladığım kadarıyla bizim tercihimizde değil. Şöyle ki; Vize başvurusu mülakatında bizim Avrupa’da kalmayacağımızı , Türkiye’de düzenli bir hayatımızın olduğunu ve özellikle Almanya’ya göçün artması sebebiyle geri dönüşümüzü ispatlamamızı isteyecekler. Bu sebepten dolayı interrail biletini vizeden önce almak çok daha mantıklı olacaktır. Bu kısım biraz karışık olduğu için en net bilgileri İnterrail vize başvurusu yaparken tekrar güncelleyeceğim.

Güncelleme: Kesin bilet alın demiyorlar. Ama bazı ülkelerde otelleri ya da hostelleri arayıp kesin rezervasyon yapılıp yapılmadığını ve ciddiyetinizi sorguluyor. Hollanda Konsolosluğu bu konuda kesin uyarıyor. Uçak biletinizi bile sadece rezervasyon yapınız diyor.

2)İnterrail’e hangi ülkeden başlamak çok daha mantıklı olacak? Ben ilk başta İnterrail rotaları çalışmaları başlatırken İtalya’dan İnterrail yapmaya başlarım diye planladım. İtalya schengen vizesini en kolay veren ülkeler arasındadır diye söylentiler var. Öte yandan eğer İtalya’dan başlarsam İspanya – Portekiz’e Fransa ülkeleri arkamda kalacağı için tekrar yola devam etmek için zaman kaybı yaşayacağım ama schengen vizemi Portekiz’den alıp o ülkeden başlarsam zaman yönetimi sorunum olmayacak gibi duruyor. Bu konuda bilgisi olanların yorumlarını bekliyorum. Böyle bir planım vardı ama bu plan da iptal oldu!

3)Otel ve hostel rezervasyonları durumu; Diyelim ki 20 ülke gezeceğim ve gezeceğim ülkelerdeki hostellerde rezervasyonlarımı yaptım. Burada benim dikkat etmem gereken ‘’Seçeceğim hostellerin iptal edilebilir opsiyonu’’ olması olacak. Bununla ilgili detaylı bilgilere Hostel Nedir yazımdan ulaşabilirsiniz ama kısaca burada da bahsetmek gerekirse;

Diyelim ki İtalya’dan vize alıp, Roma şehrine uçuş yapıp, ilk interrail turuma bu ülkeden başladığımı düşünelim.. Roma’dan sonra Pisa şehrine geçiş yapacağım. 17 Haziran’da Roma’da olup 18 Haziran’da Floransa’ya geçip hostelde kalacağımı hesaplayıp buna göre hostel rezervasyonu da yaptım. Ama olur ki Roma’yı çok seversem ve bir gün daha kalmak istersem ya da Floransa’ya giden treni kaçırırsam – trende boş yer bulamaz isem 18 Haziran’da Floransa’da yapmış olduğum hostel ücretini konaklama yapmasam bile benim kredi kartımdan çekecekler ve bu interrail bütçesine etkili olacaktır. Bunun gibi ipin ucunu kaçırıp İnterrail rotamda sapma yaparsam gömleğin düğmelerini en baştan yanlış iliklemek gibi olacak ve hostel rezervasyonlarının bir çoğu boşa gidecek. Bu plan da iptal oldu :)

Alternatif Çözüm

İnterrail nedir sorusunun cevabını öğrendik ama bu turu riske atmamak için her türlü olasılığı planlamak lazım. Mesela; Schengen vizesi aldıktan sonra hostel rezervasyonlarını iptal etmeyip, vizeyi aldığınız ülkenin pasaport kontrol noktasından geçip o ülkeye ayak bastıktan sonra diğer rezervasyonları duruma göre iptal edebilirsiniz. Evet,bu gayet mantıklı görünüyor. Tabi siz sadece bu tavsiyelere uyup yola çıkmayın derim.

Olası Bütçe Sarsılması

3 ay önce yapmış olacağım hostel ücretleri ile 2 gün önce (gideceğim şehre gitmeden 2 gün önce) yapacağım hostel ücretleri arasında ciddi fark olacağına eminim,hele ki söz konusu Avrupa kıtası olunca zaten pahalı olan fiyatlar daha da pahalı olacak.

Soru 1: Couchsurfing kullanarak interrail yapanların bu konudaki tecrübelerini merak etmiyor değilim? Bu arada couchsurfing nedir ve güvenli mi yazımdan detaylara ulaşabilirsiniz.

İnterrail Ülkesi - Sırbistan Belgrad

İnterrail Global Pass Nedir ?

Global; yani interrail biletinin geçerli olduğu ülkelerde kullanım hakkı geçerliliği olan bilet anlamına geliyor. Kısıtlanmadan 30 ülke içerisinde sınırsız olarak gezme hakkı sunar. Benim tercihim bu biletten yana olacaktı,her ne kadar bu bilet ve interrail bana pahalıya patlayacak olsa da amacım bütün ülkeleri gezmek olacağı için bu bileti  almak zorunda olacaktım. İnterrail global pass bileti almak istemeyenler flexi bilet tercih edebilirler. İnterrail pass nedir sorusunu da cevap verdiğimize göre şimdi sırada flexi sistemi var.

İnterrail Flexi Nedir ?

Flexi; yani esnek interrail bileti anlamına geliyor. Bu durum biraz karışık olduğu için bu konu üzerinde tüm detayları interrail bilet yazımdan görebilirsiniz. Kısaca burada bahsetmek gerekirse de hem ekonomik seyahat etmek hem de az gezmek isteyenlere hitap eden bilet türü diyebilirim.

İnterrail İçin Öğrenci Şartı Aranıyor Mu ?

Hayır,isteyen herkes interrail yapabilir. Hatta, interrail hostel ağırlıklı bir gezi olduğu için herkesin bu tecrübeyi yaşamasını çok isterim.

Bled Gölü

İnterrail Ücretleri

Bu konu o kadar çok detaylı ki gelin bu konuyu İnterrail Maliyeti yazımda hep beraber inceleyelim. 

İnterrail Biletimi Ne Zaman Almalıyım ?

En erken 3 ay önce almakla birlikte arzu ederseniz yolculuğumuza bir kaç gün kala da alabiliyoruz. Ama vize başvurusu öncesi interrail biletimizi alırsak vizemizin onaylanma olasılığını ciddi şekilde arttırmış olur diyorlar fakat ben bu konudaki uyarıları yukarıda yaptım. Sizin yapmanız gereken bir diğer konu ise interrail gezilmesi gereken yerler araştırması yapmak olacaktır.

İnterrail Hakkındaki Yazılarım

İnterrail Bilet Fiyatları

İnterrail Maliyeti

Balkan Flexipass Gezi Rehberi

İnterrail Çantası

İnterrail rotaları

Balkan Rail Rota

İnterrail Ülkesi - İtalya Pisa Kulesi

Para Taşıma Olayları

Bu tip yazılar hakkında yorum yaparken biraz temkinli yazmakta fayda görüyorum. ‘’ Başımıza ASLA bir şey gelmez ‘’ deyip yol senindir mantığı biraz hayalperest gibi geliyor. Yurt dışında ya da Türkiye’de yaşarken bile ‘’Öncelik Güvenlik’’ prensibini kick boks ve yakın koruma yaptığım dönemlerden alışkanlık haline getirdim sanırım. Sanmayın ki pimpirikli biriyim lakin bu yazıyı okuyan onlarca hatta binlerce insan olacak.  Bu yüzden gerekli tedbirleri alın derim.

İnterrail Para Taşıma

Trende Uyusam ?

Hostelde kalmanın ya da ucuza seyahat etmenin tek tarafı cüzdanlarımızın yüzünü güldürüyor olması mı? Yoksa cüzdanımızdaki paranın ve kredi kartı limitlerimizin bize veremeyeceği-satın alamayacağı hafızalardan silinmeyen anılar mı? Olaya her iki yönden de bakacak olursak hem cüzdanlarımızın hem de bizim yüzümüzün gülmesi için trenlerde küçük bir ücret karşılığında uyuyabiliriz. Pek tabii bunun için de rezervasyon yaptırmalıyız.

İnterrail Manzaralar

Tcdd İnterrail Bileti Satış Noktaları

İnterrail biletimizi T.C.D.D. satış noktalarından satın alabildiğimiz gibi internetten de satın alabiliriz. İnternetten satın almam ben garantici kişiliğim var diyenler ise;

İstanbul’da Genç Tur , Gemini Turizm , Cosmopolitan , Global Vizyon , Viking Turizm . Ankara’da ise Ray Tur , Uygar Tours ve Simetri Turizm firmalarından nakit ve ya kredi kartı ödeme seçenekleri ile satın alabiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken konu ise o anki kur üzerinden mi bilet satıyorlar yoksa daha yüksek fiyata mı satıyorlar.

İnterrail Ülkesi - Lüksemburg

İnterrail Türkiye Grubu Hakkında

Yazının başında da belirttiğim gibi interrail hakkında detaylı bilgi arıyorsanız İnterrail Türkiye grubu Facebook ve internet sayfalarından interrail ile gezilecek yerler hakkında bilgiler alabilirsiniz. İnterrail Avrupa tren haritası , interrail tren güzergahları , interrail tren rezervasyonu nasıl yapılır ve interrail seyahat planı ile interrail hakkında bilinmesi gerekenler hakkında her şeyi en ince ayrıntısına kadar öğrenebilirsiniz.  Facebook sayfası için buradan ulaşabilirsiniz. 

İnterrail Hakkında Son Sözler

İnterrail maliyet olarak ya da tempo olarak yapılmaya değer mi? Ya da ben öyle hızlı hızlı gezmek istemem her ülkede en az belli bir gün kalmak istiyorum gibi bir mantığınız varsa İnterrail’i bir daha gözden geçirin derim. Avrupa malumunuz bize göre pahalı bir ülke Euro aldı başını gitti de diyebilirim ama klasik sözlerden ziyade en azından denemeye değer buluyorum. Öncelikle sizin bu seyahatten tam olarak ne beklediğiniz ile doğru orantılı bir seçim olacak. Eğer öğrenciyseniz,yeni maceralara yelken açmak istiyorsanız,Avrupa hayaliniz varsa,tek başınıza ya da bir arkadaşınızla unutulmayacak anılar yaşamak istiyorsanız ve yolda olma ruhunu seviyorsanız hiç düşünmeyin sadece İnterrail rotası çıkarıp yola çıkın derim. İnterrail nedir sözü artık benim için maalesef sadece hayallerde kaldı. İnterrail nedir nasıl yapılır diye soranlara umarım az da olsa faydalı bilgiler verebilmişimdir. 

"İnterrail Nedir Nasıl Yapılır" Hakkındaki Genel Yorumlar (2)

Doğukan 11 Eylül 2017 Pazartesi
Ben interrail biletimi önceden 1800 TL'ye almıştım ama şimdi ise fiyatlar uçmuş. 1 aylık interrail bileti sınırsız 3 küsür olmuş
demirbey 11 Eylül 2017 Pazartesi
İnterrail bileti alarak 30 ülkeyi gezebiliriz. Benim de hayalim bu turu yapmak sizden detayları bekliyoruz

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z