Yaz

İnterrail Vizesi

calendar_today Ara 04, 2017 label

İnterrail Vizesi

İnterrail vize işlemleri nasıl yapılır? İnterrail yapmak için gerekli olan en temel şart İnterrail vizesi desek de aslında böyle bir şey yok. Seyahat süresince size lazım olan schengen vizesi işinizi görecektir. Bu vize olmadan kesinlikle İnterrail ya-pa-maz-sı-nız ! İnterrail yapmak için vize sürecimi bu yazımda ele aldım. İnterrail vize diye hitap ettiğimiz vize bildiğimiz schengen vizesidir fakat schengen vizesi almak için interrail biletinizi göstermeniz daha kolay vize almanızı sağlayacaktır. Peki bahsettiğimiz interrail vizesi nasıl alınır?

Schengen vizesi için gerekli evrakları bugün topladım sıra geldi Hollanda üzerinden başvuru yapıp beklemeye geldi. Bakalım bu süreçte neler yaşayacağım. Vizem onaylanacak mı? Merakla bekliyorum. Benim durumum biraz farklı şöyle ki; Ben direkt olarak elimde İnterrail bileti ile schengen vizesi başvurusu yapmadım. Fas’a aktarmalı olarak Amsterdam Schiphol Havalimanı’ndan gideceğim. Hali hazırda Fas ülkesine uçak biletim varken başvuru yapayım dedim. Sonuçta biletler kesin alınmıştı. Fakat başvuru acentam beni yanlış yönlendirdiği için elimdeki biletlerle değil de yeniden bilet ayarlayalım öyle başvuru yapalım dedi.

Düzenleme 1: Schengen Vizesi için Hollanda ülkesine başvurdum. Başvurum “Seyahatin amacı kanıtlanmamıştır” ve “Geri döneceğimden şüphe edilmiştir “ gerekçesi” ile reddedilmiştir. 

Bu duruma itiraz hakkımı kullanıp mail attım. Uzun süren mailleşmeler sonucunda yeniden Schengen vizesi için başvuru yapmam istendi. Yeniden başvuru yaptım ve yeniden Schengen vizesi başvurum reddedildi. Fotoğraflardan detayları görebilirsiniz.

Daha sonra Fransa ülkesinden schengen vizesi başvurusu yaptım. Sonucu bekliyorum.

Düzenleme 2: Fransa niyetimi ciddi bulmamış hatta evraklarda inandırıcılık sağlayamamışım. Sebebi ise 5 yıllık schengen vizesi sahibi olan arkadaşımla birlikte gideceğimi söylemiştim ama bunun gerçek olmadığına inanmışlar. Halbuki arkadaşımla birlikte gidecektim.

En sonunda Yunanistan üzerinden vize başvurusu yapmak için 10 yıllık pasaport bile aldım. Hatta arabayla gitmeye karar verdim. Arabanın yurt dışına çıkışı için tüm belgeleri tamamladım. Otellerin parasını da ödemiştim. Yunanistan vize reddi ile karşı karşıya kaldım.

photo_library

En son Düzenleme

2 yıldan beri Avrupa'ya interrail yaparak trenle Avrupa seyahatimi gerçekleştiremedim. Kısmet değilmiş dedim ve yoluma başka alternatiflerle devam etme kararı aldım. İstanbul Bulgaristan Başkonsolosu ile arkadaş olup tenis antrenmanları yapmaya başladık. 4 defa schengen vize reddi aldığımı ve amacımın sadece ''İnterrail yapmak'' olduğunu söyleyip,2 pasaportumu da konsolosa verdim. Pasaportlarımı inceledi ve her hangi bir sorun olmadığını,durumun geçici olduğunu düşündüğünü dile getirdi. Sonuç olarak bana 1 yıllık Bulgaristan vizesi verdi. Bu benim Avrupa'ya almış olduğum ilk vize oldu. İlerleyen yıllarda schengen vizesi başvurumu tekrar yapmayı planlıyorum. En azından interrail için schengen vizesi başvuru yaparken pasaportumda 1 yıllık çoklu girişli Bulgaristan vizesini gördüklerinde ve Bulgaristan'a bir kaç kere giriş-çıkış yaptığımı gördüklerimde niyetimin Avrupa'ya kalıcı olarak (mülteci olarak gitmediğimi) ispatlamış olabilirim. 

Sonuç : ELVEDA İNTERRAİL! İnterrail vizesi nasıl alınır diye baktığımız zaman schengen vizesi almadan önce başvuru evrakları içerisine hangi ülkelere ve hangi şehirlere gideceğinizin rotasını göstermek zorundasınız. Kalacağınız her hostelin rezervasyonunu mutlaka yapın. O hostellerde kalmasanız bile yapın. Vize başvuru sürecinde ise asla kalacağınız hostellerde değişiklik yapmayın. Konsolosluk çalışanları gerekli gördüğü an kalmayı düşündüğünüz hostellerden her hangi bir tanesine telefon açıp sizin rezervasyon durumunuzu sorabilir. Bu şekilde interrail vize başvuru esnasında (dosyalar konsolosluktayken) kalacağı yerin rezervasyonunu iptal edip schengen vizesi başvurusu red olanların sayısı artıyor. Konsolosluk sizin niyetinizin sadece interrail yapmak olduğuna yani mülteci olmayacağınıza (geri geleceğinize) kanaat getirirse interrail vize başvurunuz yüzde yüz olumlu sonuçlanacaktır. 

1 yıllık Multi Bulgaristan Vizesi

"İnterrail Vizesi" Hakkındaki Genel Yorumlar (3)

sedat.ayoglu 28 Temmuz 2018 Cumartesi
Bulgaristan multi vizeniz var ise Romanya ve Hırvatistan'a da geçebiliyorsunuz. Şu an ben 1 yıllık multi vize ile Romanya'ya gitmeye hazırlanıyorum. Aksi bir durum olursa buradan yazarım.
sedat.ayoglu 4 Şubat 2018 Pazar
Bulgaristan vizesi ile sadece Bulgaristan'a girebilirsiniz. Ben de 2 defa schengen vizesine başvurdum ve reddedildi. Size tavsiyem schengen vize başvurusu yapmanız. Ama ilk aldığınız ülkeden schengen vizenizin açılışını yapmalısınız. Yani schengen vizesini alsanız bile direkt olarak Bulgaristan'a giremezsiniz. geri kalan soruları müsait oldukça cevaplarım
pınar 4 Şubat 2018 Pazar
merhabalar :) balkanlara gitmeyi planlıyorum ve bunu tren ile gerçekleştirmek istiyorum.vize işlemleri sürecini bilmiyorum bu konuda yardımcı olursanız sevinirim, Tcdd ile seyahat etmeyi düşünüyorum bulgaristan'dan başlayarak vizesiz ve trenin ulaştığı tüm güzergahları geçmeyi planlıyorum, asıl merak ettiğim Bulgaristan bizden vize istiyor ve vize yaptırmam gerekiyor ve bu vize ile hırvatistan'a geçebilir miyim? ve tren biletleri hariç aşağı yukarı 5-6 ülke bayağı bir şehir göreceğim ortalama bir kişinin toplam maliyeti ne kadar yani ne kadarlık bir bütçe yapmam gerekiyor. şimdiden teşekkür ederim ilk defa yurt dışı deneyimim olacak sorularım bayağı acemice :)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z