Yaz

İran Vize İstiyor Mu

calendar_today Ağu 24, 2018 label

İran Vize İstiyor Mu

İran vizesi olmadan Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları 3 aya kadar İran’da vizesiz şekilde gezebilir. Fakat eğer İran’a arabayla gitmek gibi bir niyetiniz varsa İran’a vize var mı sorusunun yanı sıra dikkat etmeniz gereken başka konular var. Ben İran’a 1984 model Renault 12 arabayla gittim. İran vize işlemleri olmadığı için sınırdan çok rahat şekilde geçtim.

video_library

İran Vize İstiyor Mu?

İran’a giriş için pasaportunuzun rengi ve cinsi ne olursa olsun (diplomatik,hizmet,hususi ve umuma mahsus) İran’a vizesiz şekilde giriş yapabilirsiniz. İran'a nasıl gidilir diye merak edenler linkten detaylara ulaşabilirler.

photo_library
video_library

Pasaportunuzda İsrail Damgası Varsa?

Eğer pasaportunuzda İsrail damgası varsa ve İran’da da işiniz varsa ya da İran gezisi yapmak istiyorsanız başka bir pasaport ile giriş yapın. Benim 2 tane pasaportum olduğu için süresi bitmek üzere olan pasaportumla İran’a giriş yapacaktım ama yanlış pasaportu yanıma aldığım için 10 yıllık pasaportumla İran’a girdim. Ben İsrail’e gitmedim dolayısıyla İran’a giderken pasaportta hiçbir sorun yaşamadım. Burada size vereceğim tavsiye emniyete dilekçe vererek çok sık seyahat ettiğinizi ve 2 tane pasaport istediğinizi söylemek. Sadece tek bir dilekçe ile ve pasaport ücretini ödeyerek 2 tane pasaporta sahip olabilirsiniz. Her 2 pasaportta aynı anda geçerli oluyor ve sınır geçişlerinde hiçbir sorunla karşılaşmıyorsunuz. İran'da gezilecek yerler yazıma da göz atın derim.

Bildiğiniz üzere Türkiye’den vizesiz gidilen ülkeler sayısı epey fazla fakat gel gör ki çoğu ülke Türkiye’ye uzak olduğu için vizesiz ülkelerin uçak bileti fiyatları da pahalı hale geliyor. Sizler de benim gibi vizesiz Avrupa ülkelerini gezdiyseniz muhtemelen Türkiye’den vize istemeyen ülkeler arayışına girdiniz demektir. Yeşil pasaport sahipleri ise bizler gibi bordo pasaport sahibi olanlara göre daha bir avantajlılar. Yeşil pasaport sahibi olanlar çok daha fazla ülkeye vizesiz girebiliyorlar. Vizesiz gidilen ülkeler yazımdan tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

İran gerek tarihi gerekse doğal güzellikleri ile bizleri bekliyor. Özellikle Tebriz şehrinde Türkçe konuşuluyor olması Türkiye sınırına yakın olması İran gezisi yapmak için bir fırsat olarak karşımıza çıkıyor. İran vize istiyor mu? İran’a vize var mı? Sorusuna cevap verdikten sonra İran hakkında yazdığım diğer yazılara da göz atabilirsiniz.

photo_library

"Pasaportunuzda İsrail Damgası Varsa?" Hakkındaki Yorumlar (6)

Abdullah 4 Ocak 2019 Cuma
Selam pasaporta giriş çıkış vuruyorlar mı?
Abdullah 4 Ocak 2019 Cuma
Selam pasaporta giriş çıkış vuruyorlar mı?
abis mert 14 Ocak 2019 Pazartesi
test yorum
1 yanıtı görüntüle expand_more
Abis1 14 Ocak 2019 Pazartesi
testçii
1 yanıtı görüntüle expand_more
istanbul34 14 Ocak 2019 Pazartesi
test from
1 yanıtı görüntüle expand_more
adana01 14 Ocak 2019 Pazartesi
Bende bu yaz irana gitmeyi düşünüyorum. Her türlü öneriye açığım.
1 yanıtı görüntüle expand_more

"İran Vize İstiyor Mu" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

enes 13 Aralık 2018 Perşembe
bilginiz İÇİN teşekkürler iran a kapıdan direk giriş yapabiliriz bir engel yok ve iran dan türkmenistan a geçebilir miyiz

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z