Yaz

Jajce Gezilecek Yerler

calendar_today Kas 29, 2016 label

Jajce Gezilecek Yerler

Jajce gezilecek yerler bakımından enteresan olmakla birlikte Türkiye’den gidenlerin pek uğrak yeri olmamasına da şaşırıyorum. Bosna-Hersek gezilecek noktalar bize çok şey vaad etmişti ama içlerinde en garipsediğim öte yandan da farklı bir tecrübe kazandığım Pliva Şelalesi ( Jajce Pliva Waterfall) görülmeye değer güzellikteydi. Jajce Şelalesi Yayçe şehrine gidenlerin muhakkak uğraması gereken yerlerden birisi diye yorumluyorum.

Jajce Gezilecek Yerler - Jajce Kalesi

Jajce Hakkında

Jajce şehrinin okunuşuna bazıları ‘’Yayçe’’ bazıları ise ‘’Yaytçe’’ diye hitap etse de bu işin içinden çıkılmaz olduğu için fazla uzatmadan Boşnakça ‘’Yumurta’’ anlamına geldiğini öğrenmiştim. 1463 yılında Osmanlı İmparatorluğu tarafından fethedilen şehir olmasına rağmen yine aynı yıl Macar kralı Matthias tarafından geri alınmıştır.

Jajce Gezilecek Yerler - Jajce Şelalesi

Jajce Nerede?

Bosna- Hersek’te gezilecek yerlere şöyle bir göz attığımızda 2 tane şehir en popüler olanlarıdır. Bunlardan birisi Mostar diğeri ise Saraybosna’dır. İşte Jajce şehri ise bu iki şehrin ters istikametinde kalıyor. Şöyle ki Saraybosna’ya 4 saat uzaklıkta oluşu ise araba kiralayarak gidildiği takdirde yol üzerinde muhteşem manzaraları da beraberinde getiriyor.

video_library

Jajce'ye Nasıl Gidilir?

Benim izlediğim Bosna-Hersek rotasının üzerinde olması sebebiyle araba kiralayarak Travnik – Jajce – Banja Luka – Una National Park yolunu takip etmiştim. Saraybosna’dan otobüsle buraya çok rahat bir şekilde gelebilirsiniz.

Jajce Gezilecek Yerler - Jajce Pliva

Jajce Gezilecek Yerler

Jajce şehir merkezine girişimiz akşam saati olduğu için araç trafiğinin kapalı olduğu caddeye farkında olmadan giriş yapmışız. Tam da o anda polis çevirdi. Doğal olarak ben hemen ehliyet,pasaport ve arabanın ruhsatını verecektim. Uzun süredir yolda olduğum için çanta öyle bir karışmış ki ehliyeti bir türlü bulamıyorum. Ee haliyle de polis başımda bekliyor… Polis memurunun İngilizcesi çat pat denilecek seviyede olduğu için yanına başka bir arkadaşını çağırdı. Meğer adamın derdi ne ehliyet ne de ruhsatmış. Sadece araçla 18:00’den sonra bu yolun kapalı olduğunu ve arzu edersek polisin sahibi olduğu motelde kalacağımızı söylemek istemiş. Bize kartını verdi ama adamın moteli Jajce (Yayçe) şehir merkezine en az 6-7 km uzaklıkta. Mesafe sorun değil de zaten iyice yorulmuşuz aynı yolları tekrar gitmeye gerek yok diye bu teklifin kız arkadaşımla konuşup mantıklı olmadığına kanaat getirdik.

video_library

Jajce Şelalesi

Bosna-Hersek şelalelerinden olan bu şelale Jajce şehir merkezindedir. Yürüyerek çok rahat bir şekilde gidilebilir. Fotoğrafımda görüldüğü gibi yukarıdan şelaleyi fotoğraflamak isterseniz hiçbir ücret ödemezsiniz ama bizim gibi Jajce Şelalesi’nin tam karşısına geçip fotoğraflamak isterseniz kişi başı 1 Euro ödersiniz. 22 metre yüksekliğindeki bu şelaleden atlama yarışları yapılıyormuş.

Jajce’de gezilecek yerler nasıl desem sanki bir Ortaçağ döneminde açık hava müzesini ziyaret ediyormuş hissi veriyor. UNESCO tarafından 19 tane kültür mirasını barındıran şehirde en güzel yerlerden birisi Pliva Şelalesi’dir.

Bosna-Hersek haritası

Pliva Şelalesi ( Pliva Gölü)

Jajce şehir merkezine yaklaşık 5 km uzaklıkta bulunan Pliva Watermills Jajce Şelalesi ile karıştırılıyor. Jajce Şelalesi’nin şehir merkezinde olduğunu Pliva Gölü’nün ise şehir merkezinden ayrı olduğunu söylemek zorundayım. 20 tane küçük evi olan bu bölgede restoran hizmetleri de vardır.

Jajce Gezilecek Yerler - Jajce Kalesi

Jajce'de Gezilecek Diğer Yerler

Jajce Kalesi , Esma Sultan Camii ,  Avnoj Müzesi , Mithraeum Tapınağı , The Mill Comlex , St. Mary Kilisesi , Etnografya Müzesi , Meryem Ana Kilisesi , Aziz Luka Çan Kulesi ve Ayı Kulesi’ni gezebilirsiniz.

Jajce Konaklama Tavsiyelerim

Ucuza konaklama arayanlar yani Jajce’de hostel arayışı olanlara üzücü haber vermek istemezdim ama sadece bir tane hosteli var. Karanlık yollardan arabayla ilerleyip adresi bulduğumuz zaman burasının hostelden ziyade kamyoncuların uğrak noktası olduğunu görmüştük. Şehir her ne kadar turistik olmasa da hostel fiyatlarının pahalı olması da can sıkıcı olmuştu. Hostelin hem güvensiz oluşu hem de yatacağımız yatakların çok küçük oluşu ve ortak banyoların da temiz olmayışı bizi başka bir otel ya da hostel arayışına mecbur bırakmıştı. Jajce merkezdeki otel fiyatlarının ise 200 TL olması da cabası… Hem akşam geç olmuştu hem de kalıp kalmamak arasındaki tereddütlerimiz sonunda tamamen şans eseri Pliva Şelalesi yakınlarında bir kamp alanında bulunan enfes güzellikte bir bungalov evde kalmıştık. Kaldığımız yere gitmek için Jajce merkezden Pliva Şelalesi yoluna doğru ilerleyip sol tarafta bulunan ilk kamp alanına girebilirsiniz.

photo_library

Jajce Tavsiyelerim

Jajce gezilecek yerler hakkında söyleyeceklerim; Eğer zamanınız çoksa bu şehre gidin ve çok büyük beklentiler içerisinde olmayın. Günü birlik olarak da eğer Saraybosna şehrinden araba kiralayarak sabah erken saatte giderseniz bir gün içerisinde gezilecek yerleri bitirebilirsiniz. Şehir merkezinde bulunan Yayçe Şelalesi ve şehirden az uzakta bulunan Jajce Pliva Waterfall (Pliva Şelalesi) ise muhakkak listeye eklenmelidir. Eğer marketlerden alışveriş yapma imkanı bulursanız da bu noktalarda birden fazla süper manzaralarda piknik yapma imkanı bulursunuz.

"Jajce Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z