Yaz

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

calendar_today Ara 16, 2016 label

Kamp İçin Gerekli Malzemeler

Kampta gerekli malzemeler listesi hazırlarken ilk başlarda çok aşırı gereksiz malzemeler yanımda taşıdığımı fark ettim. Kamp malzemeleri listesi aslında kampa gideceğiniz yerin neresi olduğuna göre de farklılık gösterse de bazen kamp için gerekli malzemeler listesi içerisinde olmazsa olmazlar vardır. Kampa giderken alınması gerekenler kişiden kişiye de farklılık gösteriyor desem ne anlama geldiğini anlatmak gerekiyor. Bazı kişiler bu olayı abartıp özel kamp bıçakları ve özel kamp sandalyeleri olmadan asla kamp yapmam da diyebiliyor. Uzun lafın kısası kampa giderken alıncakları şöyle bir kabaca yazdım. Siz ihtiyacınıza göre bir kamp listesi oluşturabilir ve yola öyle çıkabilirsiniz.

3 tarafı denizlerle çevrili güzelim ülkemizde en harika kamp alanlarında tatil yapmak doğa severler için vazgeçilmez bir heyecan olmaktadır. Kimi zaman şehrin stresinden uzaklaşmak kimi zamanda daha uygun fiyata tatil arayışı içerisinde olan bizler; doğayla baş başa kalırken kamp için gerekli malzemeler listesini doğru hazırlarsak mükemmel vakit geçirebiliriz. Türkiye’deki kamp alanları , İstanbul kamp alanları yazımdan kamp yerleri hakkında detayları okuyabilirsiniz.  Kampa giderken alınacak malzemeler araçla ya da otostopla mı gittiğinize göre değiştiğini bir kere daha hatırlatmakta fayda var.

Kamp için gerekli olan malzemeler mevsime göre değişiklik gösterecektir. Yaz kampı için gerekli olan malzemeler ile kış kampı için gerekli olan malzemeler birbirinden farklı olsa da ortak malzemeler listesini şu şekilde hazırladım.

photo_library

Kampta Gerekli Malzemeler

Kamp için gerekli malzemeler - Çanakkale Kömür Limanı kampım

1)Küçük Tencere Ya Da Tava

Yemek pişirmek için küçük tencere ya da tava,kampa giderken alınması gerekenler listesinde olmazsa olmazlardan ister 2 gün kalın isterseniz 10 gün kampta yemek pişirmek için illa ki bir alete ihtiyacınız olacaktır.

Kamp için gerekli malzemeler - İran Tebriz'de kamp yaptığım park

2)Hem Çakmak Hem Kibrit

Eğer aranızda sigara içenler varsa bu konuda şanslısınız her daim kibrit ya da çakmak bulunabilir ama yoksa siz hem kibriti hem çakmağı kampta olmazsa olmazlar listesine ekleyin. Kibrit yanan yağmurda ıslanabilir,çakmağında gazı bitebilir. Etrafta kimseleri de bulamama durumuna Giresun Kümbet Yaylası’nda şahit olmuştum.

Kamp için gerekli malzemeler - İran Tebriz'de kamp yaptığım park

3)Küçük Balta Ya Da Keser

Ormandan topladığınız odunları kesmek için,topladığınız odunları parçalara ayırmak için çadır kampı ihtiyaç listesine mutlaka ekleyiniz.  Sağlam bir çakı da işinizi görebilir. Kamp ekipmanları arasında illa ki bir kesici alete ihtiyacınız oluyor. İtiraf edeyim keseri abartmış olabilirim ama ona benzer bir şey kamp malzemeleri listenizde yerini alsa fena olmaz:)

Kamp için gerekli malzemeler listesi

4)El Feneri

Birileri bana kamp çantasında neler var? diye sorsa ilk cevabım el feneri olurdu. Özellikle Kapadokya’ya gittiğim zaman kamp yaptığımda el feneri çok işime yaradı. Tuvalet uzaktaydı ve yollar karanlıktı,aynı şekilde Bosna-Hersek Boracko Lake’te bungalov evde kaldığım esnada çok çok işime yaradı. Gece yolunuzu bulmak ve çadır içinde karanlıkta düşen eşyanızı almak için de kamp malzemeler listesine el fenerini ekleyin.

Kamp için gerekli malzemeler -Yedigöller kampım

5)Çakı

Her işi görür,az yer kaplar.. Çadırınızı iplerle bağlarken sabitlemek için,yemek yapmak için vs  çok amaçlı bir çakı kamp için gerekli malzemeler listesinde bulunsun.

Kamp için gerekli malzemeler - Yedigöller kampım

6)Tuvalet Kağıdı Ve Sabun

Kamp yaparken unutulmaması gereken malzemeler listesinde en üst sıralarda desem yeridir. İnanın çok ihtiyacınız olacak malum her yerde temiz tuvalet bulmak zor,hatta tuvalet bulmak çok zor. Tuvalet olsa sabun olmaz,sabun olsa tuvalet kağıdı olmaz. Hee bunların hepsi varsa o zaman da yemek kaplarını yıkamak için sabun lazım olacak.

Kamp için gerekli malzemeler listesi

7)Uyku Tulumu

Amaaan zaten mevsim yaz ne gerek var uyku tulumuna!! Diye düşünüyorsanız gündüz 40 derece hava sıcaklığı olan Karadağ Sea Dance Festival’de soğuktan tir tir titrediğimi dün gibi hatırlarım. Bolu Abant Gölü’nde kamp yapanlar da gece soğuğunu iyi bilirler.

Kamp için gerekli malzemeler - Samsun Atakum

8)Şişme Yatak

5 yıldızlı otellerin yataklarında bulamadığım keyifli uykuyu Salda Gölü’nde kamp yaptığım zaman bulmuştum. Manzara 10 numara bir de bu çadır kampı keyfine şişme yatakta uyuma keyfini eklersek offf…  Çadır kampı için gerekli olanlar listesine ekledim ama şişme yatak olmadan da mat alınarak harika bir kamp yapılabilir tabi ki.

Kamp için gerekli malzemeler

9)Plastik Çatal, Bıçak, Kaşık Ve Tabak

Çadır kampı için gerekli olan malzemeler listesinde olmazsa olmazlardandır.

Kamp için gerekli malzemeler listesi

10)Semaver Ya Da Kamp Ocağı

Semaver taşıma açısından çok zor olacağı için arabayla ya da karavan ile çadır kamp yapanlara tavsiye ederim. Ama kamp ocağı küçük olduğu için hem kamp çantasına sığar,hem de odun toplamanıza gerek kalmaz. Ayrıca kış kampı için gerekli malzemeler listesine ekleyebiliriz malum ıslak odunlarla uğraşmayı hiç kimse istemez.

Kamp için gerekli malzemeler

11)İlk Yardım Seti

Kamp malzemeleri listesinde ufak bir ilk yardım seti de eklemek gerekecek.

Kamp için gerekli malzemeler - Trabzon Maçka Livera Köyü

12)Sinek Kovucu Sprey

Bazen kamp yaparken size musallat olan sinekler tatilinizi kabusa dönüştürebilir. Dağda kamp için gerekli malzemeler listesine eklemekte fayda olacaktır.

Kamp için gerekli malzemeler

Kamp İçin Neler Gereklidir?

Aşağıda yazmış olduğum kamp için gereken malzemeler tamamen sizin kişisel ihtiyaç ve keyiflerinize kalmış olan listesidir.

1)Kişisel Bakım Malzemeleri

Kamp malzemeleri nelerdir? cevabına kişisel bakım malzemeleri eklememdeki sebep,bana göre şampuan ve tırnak makası yeterli olacaktır. Tabi bu malzemeler kişiye göre farklılık gösterebilir.

Kamp için gerekli malzemeler

2)Yemek Pişirme Malzemeleri

Özellikle arabası olanlar bir kamp için gereken malzemeleri abartacaklardır. Benim favori yemek pişirme malzemem tel ızgara. Üzerinde hem mangal yapılır,hem közde kahve yapılır,hem yemek pişirilir hem de çay demlenebilir.

Kamp için gerekli malzemeler listesi

3)Yemek Malzemeleri

Çadır kampında gerekli malzemelerden olup çok da abartmamakta fayda var. Benim favori yemek malzemeleri listemde makarna,pilav ve yumurta mevcut. Hazır çorbalalar soğuk günlerde ve ya sabah kalkınca ilaç gibi geliyor.

Kampa giderken yanınızda taşıyacağınız malzemeleri öncelikle bir çantanıza koyun. Çadırınızı çantanıza yerleştirebiliyorsanız yerleştirin ve içindeki eşyalarla kampa gitmeden önce bir deneme yapın. Bazen uzun yollar yürümeniz zorunda kalacaksınız. Sırt ve bel sağlığınız için bu uyarıyı dikkate alınız.  Kamp için gerekenlerin öncelikle sırt çantası olduğunu da unutmayın demek isterdim ama araçla kamp yapanların sırt çantasına ihtiyacı olmayabiliyor. Çadır kampı için gerekli malzemeleri satın almadan önce arkadaşınızdan ya da kamp bloglarından birisinden ödünç alabilirsiniz. Bazı kamp yerleri çadır kiralama hizmeti veriyor oradan da çadır kiralayıp kampın size uygun olup olmadığına bir bakın derim. 

Çadır kamp malzemeleri listesinde elbette çadır olmazsa olmaz diye listeye eklemedim. Özellikle Dolar ve Euro’nun bu kadar yüksek olduğu bir dönemde çadır almadan önce iyice bir araştırma yapmanızı da öneririm.  Kamp kıyafetlerinizi ve çadırınızı da mevsime göre seçin. Yurt içi ve yurt dışında kamp yapmış birisi olarak kamp malzemeleri olarak böyle bir listeyi uygun gördüm. Sizler de kampa giderken alınacaklar listenize ekleme yapabilirsiniz.

"Kamp İçin Gerekli Malzemeler" Hakkındaki Genel Yorumlar (0)

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z