KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

KAPADOKYA GEZİ REHBERİ

Kapadokya gezi rehberime başlamadan önce Kapadokya hakkında bazı bilgiler vermek istiyorum. Kapadokya bölgesi yurt dışından binlerce turistin en çok ziyaret ettiği bölgelerden birisi olmayı hak etmiştir. Hatta bazen kendi kendime eleştiri bile yapıyorum. Türkiye’de gezilecek görülecek en güzel yerleri görmeden gezmeden nedir bizlerdeki bu yurt dışı merakı diye düşündüğüm günler çok olmuştur. Sizce de öyle değil mi? Bugün Türkiye’yi keşfetmek için yola çıksak belki 5 sene sonra bile evimize geri dönemeyiz. Gelelim Kapadokya’da gezilecek yerlere,Kapadokya bölgesi o kadar çok büyük ve geniş ki buraya 5 değil 10 gün bile ayırmak yetmez ve yetmeyecek de. Ben ilk kez Kapadokya’ya gittiğimde 5 gün kalmıştım ama inanın o 5 gün bile az geldi bana.

Kapadokya gezilecek yerler-Kaymaklı Yeraltı Şehri

(Kapadokya gezilecek yerler-Kaymaklı Yeraltı Şehri)

"KAPADOKYA GEZİ REHBERİ" Hakkındaki Yorumlar (0)

KAPADOKYA HAKKINDA

Kapadokya bölgesi adeta yer yüzünde bir cennet denilebilecek kadar güzelliğe sahip olup, Kapadokya gezilecek yerlerin büyük bölümü Nevşehir ilinin sınırlarını içerisinde yer almaktadır. Hatta Kapadokya’da gezilecek yerler Nevşehir ilinin sınırlarını aşıp çevre illere bile dağılan doğal güzelliklere sahiptir. Kapadokya bölgesinin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesinde olduğunu da Kapadokya gezi notlarıma ekliyorum. Kapadokya bölgesi milyon yıllar önce volkanik dağların lavlarını püskürtmesi sonucu ve yine milyon yıllar içinde başkalaşım geçirerek ortaya çıkan güzelliklerle dolmuş, Türkiye’nin gezilecek en güzel yerlerinden birisi halini almıştır. Kapadokya adının bir diğer adı da Güzel Atlar Ülkesi olarak geçiyor.

Salda Gölü’nde kamp yaparken kardeşimle birlikte Kapadokya gezi notlarını okuyoruz. Kapadokya bölgesine İstanbul’dayken gitmeye karar vermiştik. Önce Salda Gölü’nde kamp yaparız daha sonra da Kapadokya gezisi yaparız diye plan yapıp yola çıkmıştık. Kapadokya’da gezilecek yerler o kadar çok fazla ki bu bölgeye en az bir hafta ayırmalıyız diye konuşuyorduk.

Kapadokya gezilecek yerler-Ihlara Vadisi

(Kapadokya gezilecek yerler-Ihlara Vadisi)

"KAPADOKYA HAKKINDA" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
🎈🎈Sıcak hava balonları- 🎈🎈Kapadokya 🎈🎈 Bu balonlara binmek yada seyretmek için insanlar sabahın körü denen saatte yataktan uyanıp ( 04:00- 06:00 arası) yola koyuluyorlar. İzlemek için gelen insanlar sırtlarına mutlaka battaniye koyuyorlar ki üşümeyelim diye. Sabah güneş yeni doğmaya başladığında hava soğuk oluyor . Bu muhteşem görünen balon çümbüşünü seyretmek için dünyanın her yerinden insanlar geldiği gibi, bazen oluşan ters rüzgarlar gibi olumsuz hava şartlarından dolayı , gece sabaha kadar bekleyişleri balonların havalanmamasından dolayı hüsran ile sonuçlanabiliyor.

KAPADOKYA NEREDE?

Benim gibi düşünenler var mıdır acaba? Diye merak ediyorum. Kapadokya’ya gitmeden önce Peri bacalarını görüp gelelim diye yola çıkanlar olmuş mudur? Kapadokya’ya ilk adım attığımda ben Kapadokya’da sadece Peri bacalarının olduğunu sanıyordum. Kapadokya bölgesi Nevşehir,Kayseri,Niğde ve Aksaray illerinin hepsini kapsayan bölgede olduğunu duyunca şaşırmıştım.

KAPADOKYA’YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kapadokya’ya gidilecek en güzel aylar yaz aylarıdır demek kışın buraya gelinmeyecek anlamını taşımasın. Nisan ayları ile Ekim ayları arasında Kapadokya bir başka güzel oluyor. Hem ulaşım açısından hem Kapadokya’da bulunan yürüyüş yolları açısından hem de arabayla Kapadokya turu yapanların kış şartlarında zorlanmaması açısından yaz ayları makul görülebilir. Kışın Kapadokya’nın bir başka güzel olduğunu da Kapadokya gezi notlarıma eklemeden pas geçemeyeceğim. Kışın Kapadokya manzarasını Kapadokya’daki seyir teraslarından izlemek insana inanılmaz keyif vereceğini bizzat yaşamak için en yakın zamanda gidip bu tecrübeyi yaşamak istiyorum.

KAPADOKYA’YA NASIL GİDİLİR?

Kapadokya’ya ulaşım için bir çok alternatif bulunmaktadır. Özel araçları ile Kapadokya gezisi yapanların daha şanslı olduğunu söyleyebilirim.

Kapadokya’ya arabayla gidenler İstanbul-Ankara otoyolu üzerinden Ankara’ya, daha sonra da Samsun ve Konya yolları üzerinden Kapadokya’ya ulaşabilirler.

Kapadokya’ya otobüsle gidenler Nevşehir otogarında inip minibüsler ve ya taksi ile Kapadokya’da gideceği bölgeye ulaşabilirler.

Kapadokya’ya uçakla gidenler Türkiye’nin her yerinden direkt olarak Nevşehir Havalimanı’na ulaşabilirler. Nevşehir Havalimanı’ndan Kapadokya bölgesine ulaşım için servisleri kullanabilirler ya da Kapadokya bölgesini daha rahat gezmek için araç kiralayabilirler.

Kapadokya gün doğumu saatleri

(Kapadokya gün doğumu saatlerinde eşsiz bir manzara)

KAPADOKYA’DA NEREDE KALINIR?

Kapadokya otellerinin sayısının 400’ün üzerinde olduğunu duyduğum an şaşırmıştım. Dedim ya Kapadokya bölgesini görmeye on binlerce insan akın ediyor. Kapadokya’da nerede konaklanır? Diye merak edenler ilk tercihini Ürgüp ve Göreme bölgesinde bulunan otellerden yana kullanabilirler. Kapadokya’da konaklama önerisi olarak Kapadokya’da çadır kampı yapmanız bütçenize ciddi anlamda katkı sağlayacaktır. Kapadokya’da konaklama fiyatlarının pahalı olduğu gerçeğini göz ardı edemeyiz. Maalesef bu bölgenin güzelliği kadar fiyatları da iyi demek isterdim.

KAPADOKYA’DAKİ FESTİVALLER

Kapadokya Bisiklet Festivali

1 ve 2 Temmuz tarihleri arasında gittiğiniz zaman bisiklet festivalini görebilirsiniz. Benim gittiğim tarihlerde Kapadokya’da bisiklet festivali vardı. Güvercinlik Vadisi festival zamanında bisiklet yolu olarak kullanıldığı için kapalı oluyor. Ancak tepeden Güvercinlik Vadisi’ni izleyebilirsiniz. Kapadokya’da gezilmesi gereken yerlerin yanı sıra Kapadokya’da yapılan festivallerde bu bölgeye ayrı bir tat vermektedir.

Cappadox Festivali

Kapadokya’da yapılan en meşhur festivallerden olan Cappadox Festivali’ne fırsat bulanlar bu görsel şöleni kaçırmasınlar. Cappdox Festivali ne zaman diye merak edenler 18-21 Mayıs tarihlerinde olduğunu unutmasınlar.

KAPADOKYA’DA NE YENİR?

Gelelim Kapadokya’nın meşhur yemeklerine. Kapadokya’yı gezdik tozduk ee buraya kadar gelmişken Kapadokya^nın yerel lezzetlerini tatmadan geri dönmek olmaz değil mi? Baştan uyarayım Kapadokya’da bir testi kebabı var akıllara zarar. O testi kebabı size bakacak siz ona bakacaksınız. Neden mi? Kapadokya’da gezilecek yerlerden olan Soğanlı Vadisi girişinde yemyeşil bahçesi olan bir restorana girdiğimde testi kebabı siparişi vermiştim. Testi içerisinde servis edilirken yemeğin buğusu ve kokusu burnumda tüterken sıcaktan yiyememiştim. Yanına da buz gibi ayran. Off diyorum şimdi olsa da yesek di mi?

kapadokya gezilecek yerler

KAPADOKYA GEZİLECEK YERLER BLOG YAZILARIM

Kapadokya Kamp önerisi

Kapadokya Göreme Gezilecek Yerler

Kapadokya Gezilecek Yerler

Üç güzeller Peri Bacaları-Kapadokya'da gezilecek yerler

(Üç güzeller Peri Bacaları-Kapadokya'da gezilecek yerler)

KAPADOKYA’DA YAPILACAK AKTİVİTELER NELERDİR? KAPADOKYA GEZİSİ YAPACAKLARA TAVSİYELER NELERDİR?

"KAPADOKYA’DA YAPILACAK AKTİVİTELER NELERDİR? KAPADOKYA GEZİSİ YAPACAKLARA TAVSİYELER NELERDİR?" Hakkındaki Yorumlar (1)

Taner Altay 23 Ocak 2019 Çarşamba
Dünyada sadece burada bulunan , Üzerine ışık vurduğunda gülümseyen Meryem Ana freski bulunmasıyla tek olma özelliğini taşıyan Gümüşler manastırı görülmeye değer yerlerden biridir Kapadokya bölgesinde gelipte burayı görmeden ayrılmak büyük kayip. İçinde dolaşırken hala o eski çağlarda yaşıyormuş hissinde bulunacağınız. Herhangi bir tadilat görmemiş olması size daha dikkatli ve daha heyecanli dolasmanizi sağlayacak.

Kapadokya’da gün doğumunu ve balonların kalkışını izlemek

Kapadokya’da gezilecek yerleri gezerken daha eğlenceli bir tatil yaşamak isteyenlere sabahın erken saatlerinde kalkmasını öneririm. Sabah erken saatlerde balonların kalkışını,Kapadokya’da gün doğumunu izlemeden olmaz. Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerlere başlamadan önce sabah kahvaltısı eşliğinde öylesine güzel bir keyif veriyor ki anlatamam. Balonlar adeta kuşlar gibi gök yüzünde uçarken ve Kapadokya’daki vadiler arasında gezinirken çok keyif alacağınıza eminim. (Kapadokya’da balonlar çok erken saatte kalkıyor)

Kapadokya’yı fotoğraflamak

Kapadokya’da yapılacakların başında şüphesiz Kapadokya bölgesini fotoğraflamak olacaktır. Kapadokya günün her saatinde ayrı bir güzel oluyor. İsterseniz Kapadokya’da gün batımını ve gün doğumunu çekin,isterseniz de Kapadokya’da havada süzülen balonları çekin. Fotoğraf sevenlerin uğrak mekanı olan Kapadokya size doyumsuz bir keyif verecektir. Ayrıca Kapadokya’da bulunan yer altı şehirleri,camileri,vadileri ve doğal güzellikleri kadrajınıza sığdırmak için can atacaksınız. Fotoğraf makinesi için yedek batarya almayı ihmal etmeyin.

Kapadokya’da Rafting

Kapadokya bölgesi için yeteri kadar zamanı olanlar Zamanti’de rafting yapabilirler. Kapadokya’da gezilecek yerler için 5 günden fazla zamanı olanlara tavsiye edilir.

Kapadokya’da alışveriş

Kapadokya’da alışveriş için onlarca butik mağazalar ve tezgahlar sizleri bekliyor olacak. Kapadokya’nın meşhur çanaklarını,halılarını,yöresel kıyafetlerini,heykellerini,Kapadokya’da el emeği ile yapılan bez bebekleri,hediyelik eşyaları,duvar saatleri ve duvar süslerini şehrin her yerinde bulmak mümkündür.

Kapadokya’da Balon turu

Kapadokya’da ne yapılır? sorusunun en net cevabı bu sanırım. Kapadokya’da gezilecek görülecek yerler notlarınıza Kapadokya balon turunu da eklemeyi ihmal etmeyin. Kapadokya turunuzun en keyifli anlarından birisi de Kapadokya’da balon turu yaparken gün doğumuna şahitlik etmek olacaktır.

Kapadokya’da At turu ve Atv turu

Kapadokya’da yapılacaklardan olmazsa olmazıdır. Bazı yerlerde deve turunun da yapıldığını görebilirsiniz.

Kapadokya’nın meşhur yemeği Testi Kebabı

Kapadokya yöresel yemeklerinden olan testi kebabını muhakkak tatmalısınız.

Kapadokya vadilerde yürüyüş yapmak

Kapadokya bölgesinde bir çok vadiler vardır bu vadilerde yürüyüş yapmanızı kesinlikle öneririm. Bisiklet Festivali olduğu için ben yapamamıştım.

Kapadokya gezisi yapmak için muhakkak bir müze kartınız yanınızda olmalı. Kapadokya’da gezilecek yerleri görmek için nereye gitseniz sizden ücret isteyecekler. Ben müze kartımı Kaymaklı Yeraltı Şehri’ndeki gişeden almıştım.

Kapadokya Gezilecek Yerler Genel Listesi

Göreme'de Gezilecek Yerler-Uçhisar Kalesi,Zelve Vadisi,Zemi Vadisi,Güllüdere Vadisi,Güvercinlik Vadisi,Göreme Aşk Vadisi
Göreme Açık Hava Müzesi,Meskendir Vadisi,Kızılçukur Vadisi,Sunset Point Göreme,Beyaz Vadi,Göreme Milli Parkı,Kırmızı Dere ve Çavuşin
Kalesi.
Avanos'ta Gezilecek Yerler-Avanos Güray Seramik Müzesi,Devrent Vadisi,Çavuşin Köyü,Sarıhan Kervansarayı,Avanos Asma Köprü,
Hanedan Kervansarayı,Dereyamanlı Kilisesi,Çömlek Atölyeleri,Saç Müzesi,Avanos Sallanan Köprü ve Kızılırmak.
Ürgüp'te Gezilecek Yerler-Temenni Tepesi,Sobesos Ancient City,Keşlik Manastırı,Turasan Şarap Evi ve Kapadokya Sanat ve Tarihi
Müzesi.
Ortahisar Gezilecek Yerler-Ortahisar Abdioğlu Cami,Ortahisar Kalesi,Ortahisar Etnografya Müzesi,Hallaçdere Manastırı,Balkan 
Deresi Kiliseleri ve Tavşanlı Harim.
Mustafa Paşa Gezilecek Yerler-Gömeda Vadisi,Aziz George,Aziz Stefanos,Konstantin,Helena ve Aziz Vasilios kiliseleri.
Kapadokya'da Gezilecek Diğer Yerler-İbrahim Paşa,Ihlara Vadisi,Soğanlı Vadisi,Kaymaklı Yeraltı Şehri,Özkonak Yeraltı Şehri
ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

Kapadokya’nın gezilecek görülecek yerlerini gezmek için araba kiralamanız sizin için çok daha iyi olacaktır. Taksi ile Kapadokya bölgesini gezmeye kalkarsanız bütçeniz ciddi anlamda zarar görebilir.

Kapadokya’da yapılacaklara son olarak da Avanos’ta Kızılırmak boyunca yürümeyi de ekleyebiliriz. Kapadokya’ya gitmek için en uygun dönemin yaz ayları olduğunu bir kez daha hatırlatalım. Böylesine güzel bir coğrafyada adım atmadık yer bırakmamak için yaz aylarını tercih edebilirsiniz. Kapadokya hakkında yazacak ve söyleyecek o kadar çok şey var ki anlata anlata bitiremeyiz. Kapadokya’da gezilecek yerler yazılarımı hepsini okumanızı tavsiye ederim.

A
B
F
G
H
İ
K
M
S
T
U
A
B
Ç
D
E
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z