Yaz

NEVŞEHİR KAPADOKYA NASIL GEZİLİR

calendar_today Nis 02, 2017

NEVŞEHİR KAPADOKYA NASIL GEZİLİR

NEVŞEHİR KAPADOKYA NASIL GEZİLİR

Kapadokya’da gezilecek yerler o kadar çok fazla ki muhtemelen nereden gezmeye başlayacağınızı şaşıracaksınız. Aynısı benim de başıma gelebilirdi ama ben Kapadokya Göreme’deki kamp alanı işletmecisi Ahmet Abi’nin beni yönlendirmesiyle Kapadokya’daki gezi rotamı güzel bir şekilde çıkardım. Kapadokya gezilecek yerler ve Göreme gezilecek yerler yazılarımda o bölgede neler var diye tek tek anlatmaya çalıştım. Yazılarımı okuyup size hitap edip etmediğine karar verebilir ona göre güzel bir Kapadokya gezisi yapabilirsiniz. Kapadokya nerede hangi şehirde diye merak edenlere bir kere daha hatırlatmak için Nevşehir ilinde olsa da Aksaray ve Kayseri illerine kadar yayılmış bir bölgede olduğunu söyleyelim.

MÜZE KART OLAYLARI

Kapadokya’daki yer altı şehirlerinden tutun kalelere ve müzelere kadar gittiğiniz çoğu yerde sizden giriş ücreti isteyecekler. Bu yüzden yapmanız gereken ilk şey müze kart çıkarmak olsun. Öğrenciler için müze kart ücreti 20 TL yetişkinler için 40 ve 50 TL’lik seçenekler mevcut. Müze kartı olmadan Kapadokya’yı gezmek size ekstra bir masraf olacaktır.

Kapadokyada mutlaka görülmesi gereken yerler

NEVŞEHİR'DE ARAÇ KİRALAMA

Böylesine güzel bir coğrafyanın gezilecek o kadar çok noktası var ki araba kiralamadan gezmek mümkün olsa da araç kiralamanız tavsiye olunur. Diyelim ki Soğanlı Vadisi’ne gittiniz orada gün boyu kalmak çok gereksiz olacak aynı şekilde Ihlara Vadisi Aksaray’a gittiniz orada da en fazla 3 saat geçirdiniz ya sonra? Ürgüp Göreme gezilecek yerleri gezerken toplu taşıma araçları da kullanılabilir.

OTOPARK ÜCRETLERİ

Maalesef insanın kendi ülkesinde bile turist muamelesi görmek zoruna gitse de yapacak bir şey yok diyeceğiz. Neredeyse gittiğiniz her yerde 3 TL otopark ücreti ödemek zorundayız. Burada size verebileceğim tavsiye arabayı çok az daha uzağa park edebilirsiniz. (Arabanızın trafik çekicileri tarafından çekilmeyeceği bir yere park edin)

video_library

KAPADOKYA GEZİLECEK YERLER BLOG YAZILARIM

Kapadokya Kamp Önerisi
Kapadokya Gezi Rehberi
Kapadokya Göreme Gezilecek Yerler
Kapadokya Gezilecek Yerler

KAPADOKYA'YA NE ZAMAN GİDİLİR?

Kapadokya’da gezilecek yerleri hakkıyla gezmek için en ideal aylar yaz aylarıdır. Nisan ile Ekim ayları arasında vadi yürüyüşleri için ideal zamandır. Kapadokya’da kış bambaşka bir güzellikte olsa da ilk defa gidecekler için yaz aylarını seçmeleri tavsiye olunur. Ben yazın gittim Kapadokya’ya kışın da gitmeyi planlıyorum ama nereye ne kadar zaman ayırmalıyım tecrübesini edindiğim için ne yapacağımı biliyorum.

OTOBÜS TURLARI İLE KAPADOKYA'YI GEZMEK

Otobüs turları ile Kapadokya gezisi yapılabilir. Fakat Kapadokya gezilecek yerleri gezerken turizm firmaları belli bir paket içerisinde satış yapıyorlar. Hatta bazı firmalar Kapadokya’daki vadiler içerisinde yürüyüş düzenliyorlar. Kapadokya gezilecek yerler blog yazılarımda sık sık bahsettiğim bir konu var, Kapadokya bölgesi çok geniş olduğu için satın aldığınız Kapadokya gezisi turunuzun detaylarını çok iyi incelemelisiniz.

Kapadokyada mutlaka görülmesi gereken yerler

TAKSİ İLE ANLAŞARAK KAPADOKYA GEZİSİ YAPMAK

Nevşehir merkezde bir taksi ile günlük ücret karşılığı anlaşarak gideceğiniz yerleri çok rahat bir şekilde gezebilirsiniz. Bütçe sorunu olanlara bunu çok fazla önermiyorum.

KAPADOKYA'DAKİ YERALTI ŞEHİRLERİNİN HEPSİNİ GEZMEYEREK

Kapadokya yeraltı şehirlerinin hepsini gezmenize gerek yok. Hemen hemen hepsi benzerlik gösteriyor. Kaymaklı ve Derinkuyu yeraltı şehirlerini gezmeniz yeterli olacaktır.

kapadokya gezilecek yerler

KAPADOKYA GEZİSİNDE NASIL GİYİNMELİ?

Yazın sıcağında açık renkli kıyafetler,şapka ve gözlük muhakkak giymelisiniz. Akşamları ise hırka tarzı kıyafetler giyilebilir. Kapadokya’da kış mevsimi çok aşırı soğuk geçeceği için mevsime uygun giyilmelidir.

KAPADOKYA'DA GÜN DOĞUMU NEREDEN İZLENİR?

Kızıl Vadi Kapadokya’da gün doğumu ve batımı için en güzel yerlerden birisidir.

Kapadokya gün doğumu saatleri için saat 05:30’da hazır olmanız gerekmektedir.

Nevşehir Kapadokya nasıl gezilir

KAPADOKYA PAHALI MI?

Kapadokya’da yapılacak aktivitelerin pahalı olacağını en baştan söyleyeyim. Kapadokya’da at turu ve atv turlarının en az tutacak maliyetinin 50 TL olacağı gerçeğini göz önünde bulunduralım.

KAPADOKYA'DA MUTLAKA GÖRÜLMESİ GEREKEN YERLER NERELERDİR?

Göreme Açık Hava Müzesi,Kapadokya Sanat ve Tarih Müzesi,Paşabağ Rahipler Vadisi (Paşabağları),Uçhisar Kalesi,Güvercinlik Vadisi,Derinkuyu Yeraltı Şehri,Ihlara Vadisi,Ürgüp Temenni Tepesi,Göreme Aşk Vadisi ve Kızılçukur Vadisi Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

KAPADOKYA'DA BALON FİYATLARI

Ürgüp Göreme balon fiyatları için kamp alanı işletmecisi ile iletişime geçebilirsiniz. Size en güncel ve doğru bilgileri verebilir ayrıca indirimli Kapadokya balon turlarına yönlendirebilir. Bir çok firmanın hizmet verdiği Kapadokya balon turlarının bu denli popüler olmasının sebebi ise yukarıdan Kapadokya bölgesinin ciddi anlamda çok harika görünmesidir. Kapadokya’da balon fiyatları ise sizin gideceğiniz döneme göre farklılık gösterse de özellikle son yıllarda çok fazla turistin ülkemize gelmediğini de göz önünde bulundurursak 350 TL’den başlayan fiyatlar 750 TL’ye kadar çıkabiliyor.

KAPADOKYA EN İYİ NASIL GEZİLİR? KAPADOKYA NASIL GEZİLİR?

Kapadokya gezisini tam anlamıyla tamamlamak ve gezilecek yerleri bitirmek için 7 gün bile az gelir. Siz en iyisi Kapadokya gezisinden keyif almak için Kapadokya’da mutlaka görülmesi gereken yerleri okuyup ona göre bir hazırlık yapın.

Başka bir alternatif ise Ürgüp Göreme gezilecek yerleri yavaş yavaş keyif alarak gezmeye çalışın. Acele edeyim derken geziniz koşturmacaya dönmesin diye Avanos’ta gezilecek yerler 1 gün,Göreme’de gezilecek yerlere 1 gün gibi kafanızda belli bir taslak oluşturun. Elbette Kapadokya’ya gittiğinizde fikriniz değişecek,bana çok güzel gelen yerler size hiç güzel görünmeyebilir. Elinizde belli bir taslak programınız olursa daha keyifli bir gezi olacağına eminim.

Kapadokya en iyi nasıl gezilir? Sorusunun cevabı elbette Kapadokya’ya arabayla gitmek ya da Nevşehir Havalimanı’nda araba kiralamak olacaktır. Ayrıca vadi yürüyüşleri sevmeyenler ise Kapadokya’da balon turu ya da atv turlarına katılabilirler.

Eğer sadece Peri bacalarını göreyim diyorsanız sadece Göreme’de gezilecek yerleri ve bunun dışında birkaç yeri daha gezerek Kapadokya’da güzel fotoğraflarla dolu bir gezi yapabilirsiniz.

Peri bacalarının en yoğun olduğu diğer bölge ise Zelve Vadisi’dir.

Kapadokya’nın en büyük peri bacası ise Ortahisar Kalesi’dir.

KAPADOKYA'YI TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI İLE GEZMEK

Göreme merkezden minibüsle çoğu yere ulaşım mümkündür. Kapadokya Göreme gezilecek yerler listeme bir göz atabilirsiniz.

Kapadokya Gezilecek Yerler Genel Listesi

Göreme'de Gezilecek Yerler-Uçhisar Kalesi,Zelve Vadisi,Zemi Vadisi,Güllüdere Vadisi,Güvercinlik Vadisi,Göreme Aşk Vadisi
Göreme Açık Hava Müzesi,Meskendir Vadisi,Kızılçukur Vadisi,Sunset Point Göreme,Beyaz Vadi,Göreme Milli Parkı,Kırmızı Dere ve Çavuşin
Kalesi.

Avanos'ta Gezilecek Yerler-Avanos Güray Seramik Müzesi,Devrent Vadisi,Çavuşin Köyü,Sarıhan Kervansarayı,Avanos Asma Köprü,
Hanedan Kervansarayı,Dereyamanlı Kilisesi,Çömlek Atölyeleri,Saç Müzesi,Avanos Sallanan Köprü ve Kızılırmak.

Ürgüp'te Gezilecek Yerler-Temenni Tepesi,Sobesos Ancient City,Keşlik Manastırı,Turasan Şarap Evi ve Kapadokya Sanat ve Tarihi
Müzesi.

Ortahisar Gezilecek Yerler-Ortahisar Abdioğlu Cami,Ortahisar Kalesi,Ortahisar Etnografya Müzesi,Hallaçdere Manastırı,Balkan 
Deresi Kiliseleri ve Tavşanlı Harim.

Mustafa Paşa Gezilecek Yerler-Gömeda Vadisi,Aziz George,Aziz Stefanos,Konstantin,Helena ve Aziz Vasilios kiliseleri.

Kapadokya'da Gezilecek Diğer Yerler-İbrahim Paşa,Ihlara Vadisi,Soğanlı Vadisi,Kaymaklı Yeraltı Şehri,Özkonak Yeraltı Şehri
ve Derinkuyu Yeraltı Şehri.

KAPADOKYA GECE HAYATI-KAPADOKYA'DA GECE NE YAPILIR?

Kapadokya’da gece hayatı ağırlıklı olarak Türk geceleri düzenlenerek yapılıyor. Benim gitmediğim ama size rehber olsun diye önerebileceğim bazı yerler var. Ürgüp’te Angel Cafe Bistro Bar ve Göreme’de Red Red Wine barları var. Ayrıca Göreme merkezde bazı kafe ve restoranlarda Kapadokya gece hayatı düzenliyorlar. Göreme’de gezilecek yerler listesinde ise Göreme gece hayatı ile ilgili detayları görebilirsiniz. Kapadokya’da gece hayatı ağırlıklı olarak yabancı turistlerin ilgilerini çekmek maksadıyla yerel kıyafetlerle servis yapılıyor. Ayrıca Ürgüp Göreme bölgelerindeki otellerde Türk geceleri ve semazen gösterileri düzenleniyor.

"NEVŞEHİR KAPADOKYA NASIL GEZİLİR" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

muskara Cave hotel 13 Ekim 2018 Cumartesi
Otelimiz, tarihin ve kültürün birleşerek bir ihtişama dönüştüğü Kapadokya'nın merkezindedir. Terasımızdan bakınca Kapadokya'nın bütün güzellikleri birarada göreceksiniz,Aksam olunca muhteşem güneşin batişi ile dokunacak kadar yakin olan yildizlarla karşılayacaksınız, Sabahsa erken kalkma şansınız olursa balonların uçuş hazırlıklarina hiç zahmet çekmeden otelimizin terasindan izleme şansınız olacak… Eşsiz konumu ile Kapadokya'nın zenginliğine konforu ekleyerek size ve misafirlerinize unutamayacağınız bir tatil için sizleri bekliyoruz.www.muskaracavehotel.com

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z