Yaz

Kharkiv Gezilecek Yerler

calendar_today Tem 02, 2017 label

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Kharkiv gezilecek yerler için uçak biletimi 150 TL gidiş dönüş olarak almıştım. Ukrayna Kharkiv şehrini araştırmak için önümde aylar vardı ben de bu yüzden acele etmek istemeyip Kharkiv gezi rehberini okumamıştım. Kharkiv gezi yorumlarımı okumamam bana biraz aksiyon yaratsa da yapmış olduğum Ukrayna turumdan inanılmaz keyif aldım. Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımı muhakkak okuyup Ukrayna’da gezilecek yerlere bir göz atmalı sebebi ise ülkede bazı kurallar var. Detaylara yavaş yavaş Kharkiv gezi bloğu yazımdan başlayarak bahsedeceğim. Kharkiv gezi notlarını sizlerle paylaşırken Ukrayna’dan Belarus’a geçiş yaptığımı da belirtmek isterim. Ben tarzım gereği gideceğim ülkeler hakkında çok fazla detaylı araştırma yapmıyorum. Benim için önemli olan kısımları okuyup geçiyorum. İlk yurtdışına çıkarken fazlaca araştırma yapmıştım ama zaman sorunum olmadığı için artık şehirleri kendim keşfederek gezmeyi sevmeye başladım. Kharkiv bölgesinde yapılacaklar nelerdir? Kharkiv’e nasıl gidilir? Kharkiv’de rehbere ihtiyaç var mı? ve Kharkiv nerede?  Buyrun efenim Kharkiv gezi rehberi …

Kharkiv şehrinin okunuşu her yerde çok farklı şekilde telaffuz edildiği için öncelikle bu konuya değineceğim. Rusça Kharkov , Türkçe Harkov ya da Harkiv olan şehir, yeşillikler içerisinde devasal parkları olan çok fazlaca turistik olmayan Kharkov bölgesi olarak da kayıtlarda yerini koruyor. Haritaya bir göz attığımızda ise Harkiv adıyla geçen bu şehir İkinci Dünya Savaşı’nda ciddi ciddi büyük olaylara şahitlik etmiştir.

Ukrayna’nın Harkov şehri Avrupa’nın en büyük 8. meydanına sahiptir. Svobody Meydanı’na (Özgürlük Meydanı) ilk giriş yaptığımda buranın devasal bir otopark olduğunu bile düşünmüştüm. Kharkiv şehri Ukrayna’nın ikinci büyük şehridir. İkinci Dünya Savaşı’nda binlerce bina yerle bir olmuş daha sonraları ise yeniden inşaa edilmiştir. Kharkiv – Harkov kendini Rusya’ya daha yakın hissediyor. Orada tanıştığım kız arkadaştan bir şeyler öğrenmeye çalıştım ama kendisinin İngilizcesi hiç olmadığı için Google çeviri ile öğrenebildiklerim şunlardır. Kharkiv’de yaşayan insanların çoğu Rusya’ya daha sıcak bakıyorlar hatta Rusça bu şehirde daha fazla konuşuluyor. Bir çok insan Rusya’dan Kharkiv’e göç etmiş hatta kendisi de bunlardan birisi. Kharkov bölgesinde 20’ye yakın üniversite var. Hani Türkiye’nin Eskişehir’i öğrenci yeri diyoruz ya, işte Kharkiv Ukrayna’nın öğrenci şehri diyebilirim. Ayrıca Kharkiv üniversitelerinin çok olması burayı hareketlendiriyor. Okullar kapanınca şehir daha sakin oluyormuş.

Kharkiv’in gezilecek yerleri ya da yaşantısı Ukrayna’nın diğer şehirleri Kiev Ukrayna , Lviv Ukrayna ,Odessa Ukrayna ile kıyaslandığında Kharkiv gezi rehberimde aktaracaklarım şu şekilde:

video_library

Kharkiv'e Gidilir Mi? Ya da Gitmeye Gerek Var Mı?

Bu soru tamamen sizin kişisel beklentileriniz doğrultusunda değişecektir. Benim planlarım ve hayallerim dünya turu olduğu için ve dünyada İngilizce konuşulmayan ülkelerin sayısı da azımsanmayacak kadar olduğu için Kharkiv şehrine gittim. Diğer sebebi ise farklı yerler görmek farklı insanlarla tanışmak diye kısaca özetleyebilirim. Gel gelelim kısıtlı zamanı olanlar Kharkiv gezilecek yerleri 1 günde bitirip Kharkiv – Kiev arası tren fiyatlarının da ucuz olduğunu hesaba katacak olurlarsa bu şehirde en fazla 2 gün gezebilirler. Ukrayna’ya ucuza uçak bileti arayanlar da Kharkiv şehrine gelip diğer şehirlere geçebilirler. Ukrayna’da ulaşım ciddi anlamda süper ötesi derim. 

Kharkiv Nerede ?

Ukrayna’ya gitmeden önce son 1 hafta kala ciddi anlamda Kharkiv nerede? diye merak edip odamda asılı dünya haritasına artık bir göz atma vakti gelmişti. Kharkiv nerededir? Sorusunu neden son haftaya bıraktığımı şimdi daha iyi anlıyorum. Ukrayna gezilecek yerleri görmek için 15 gün zaman ayırmışım, meğer bu rahatlık oradan geliyormuş. Ukrayna’nın kuzey doğusunda olan Kharkiv , 25 tane oblastından Kharkiv oblastında yer alıyor. Kiev – Kharkov arası hızlı trenle yaklaşık 6 saat sürüyor. Kharkiv – Kiev arası yaklaşık 500 km yol var. Kharkov’da araç kiralamak isteyenlere duyurulur.

Kharkiv nerede harita

Kharkiv'e Nasıl Gidilir ?

Ukrayna’nın Harkov şehrine Türkiye’den yaklaşık 1,5 saat yolculuk sonunda Kharkiv Havaalanı’na uçuşla ulaşılabiliyor. Eğer benim gibi erkenden Kharkiv uçak biletinizi alırsanız 75 TL’ye de gidebilirsiniz. Ayrıca Kharkiv bölgesine en yakın şehir olan Kiev’den de hızlı trenle ulaşım sağlanıyor. Kharkiv – Kiev arası hızlı tren saatleri de oldukça sık ve gayet konforlu bir yolculukla gidilebiliyor. Kharkov Kiev arası tren fiyatları hem de çok ucuz. Ayrıca trende elektrik prizleri ve kafeterya da var. 1.sınıf ve 2.sınıf olarak 2 farklı şekilde bilet çeşidi olsa bile aralarındaki fark 1.sınıf biletlilerin önünde küçük bar masaları gibi uzantısı var. Türkiye’den Ukrayna Kiev ya da Ukrayna Lviv ’e gidenler de hızlı trenle Kharkiv’e geçebilirler.

Kharkiv nerede - Kharkiv harita

"Kharkiv'e Nasıl Gidilir ?" Hakkındaki Yorumlar (1)

resul 28 Aralık 2018 Cuma
kharkiv e gitmeyi planlıyorum yakın zamanda giden arkadaşlar deneyimlerini paylaşıırsa sevinirim

Kharkiv Havaalanı Şehir Merkezi Ulaşım

En can alıcı noktalardan birisi de bu konu sanırım. Benim yolculuklarda en çok dikkat ettiğim konu o şehrin havaalanından ya da otobüs terminalinden şehir merkezine nasıl gideceğimdir. Ukrayna’da pazarlık usulü çalışan taksicilere fazla para ödememek için Kharkiv Havaalanı’nda şehir merkezine ulaşım için ödeyeceğiniz en yüksek rakam 100 Grivna olmalı. Kharkiv pasaport kontrolünde sırada beklerken oradan yaşayan Türklere birisi bu konuyu sormuştu ve en fazla 80 Grivna ödeyin dediğini duymuştum. Yani maksimum 10 TL tutuyor. Taksiciye nereye gideceğinizi iyi söylemelisiniz. Ben Kharkiv Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşımı otobüsle yaparken şehir merkezi dedikleri yerin Gagarina Meydanı olduğunu öğrenince şaşırmıştım. Gagarina Meydanı’ndan Universiteyt metro durağına gitmek için metro kullanmıştım. Universiteyt metro durağı Kharkiv şehir merkezi olarak geçiyor. Kharkiv gezilecek yerlerin hemen hemen hepsi burada.

Kharkiv’e geldiğimde döviz bürosu kapalıydı. Hemen kendimi dışarı atarak nasılsa bir şekilde döviz bürosu bulurum dedim. Taksiciler klasik olarak şehir merkezine götürmek istediler. Hatta bir tanesi ‘’Fakir’’ kelimesini Türkçe söyleyince komiğime gitmişti. Havaalanının hemen yanındaki otobüs durağının arkasında 10 Dolar bozdurup karşılığında 252 Grivna aldım. Bozuk para olarak sadece 2 Grivna vardı. Otobüs bekleyen bir kadına 2 Grivna’yı uzatıp ‘’Bu parayla otobüse binebilir miyim?’’ demeye kalmadan kadın cebinden hemen 1 Grivna çıkarıp bana verdi. Daha teşekkür bile edemeden şehir merkezine giden minibüse bindirdi. Yolculuğumda böyle durumlarla karşılaşmak beni aşırı mutlu etmişti..

Marşrutka ile Ulaşım

115 ve 119 numaralı minibüsler ile Prospekt Haharina ya da 255 ve 152 numaralı minibüsler ile Akademika Barabashova metro duraklarına gelinebildiği gibi benim yaptığımı yapıp Gagarina Meydanı’na kadar gelebilirsiniz. Şehir merkezini sorduğunuz zaman işler daha da kolaylaşacaktır. Kharkiv gezilecek yerler videomda da detaylara bakabilirsiniz. Kharkiv Havalimanı ulaşım için gece saat 00:00’a kadar otobüs ve minibüslerin çalıştığını ve metro ile direkt olarak ulaşım olmadığını hatırlatayım.

video_library

Kharkiv Tren İstasyonu

Kharkov tren istasyonun etrafında onlarca kafe ve restoran mevcut. Eğer olurda Kiev’den Kharkiv’e hızlı tren ile gelirseniz tren istasyonun hemen alt katındaki emanet bagaj bölümüne eşyalarınızı bırakıp etraftaki kafelerde zaman geçirebilirsiniz. Günü birlik Kharkiv gezileri için eşyaları bırakmak gayet mantıklı geldi. Metro çalışma saatleri sabah 06:00 itibariyle başladığı için ek zamanı olanlar tren istasyonun içerisinde bulunan kafeteryada bekleyebilirler. Kharkiv’deki tren istasyonunun içerisinde Wc ve döviz bürosu vardır. Wi-fi hizmeti de mevcuttur fakat aşırı yüklenme sebebiyle sağlıklı çalışmıyor. Kharkiv tren istasyonuna nasıl gidilir? Pivdenny Vokzal metro durağında inerseniz tam olarak Kharkiv tren istasyonuna gelmiş olursunuz.

Kharkiv Tren İstasyonu

Kharkiv'den Kiev'e nasıl gidilir?

Kharkiv tren istasyonu kaldığım hostelden metro ile ulaşım olsa da ben Kharkiv’i keşfederek 2 km yol yürümüştüm. Ben yürümeyi tercih ettim ama Kharkiv’de hava durumu aşırı sıcak olduğu için ciddi anlamda terlemiştim. Size tavsiyem metro ile hemen Kharkiv tren istasyonun önüne gelmeniz. Tren biletlerini erkenden alırsanız oldukça uygun fiyata alabilirsiniz.  Kharkiv’den Kiev’e kaç saat diye merak edip saat tutmuştum yolculuk tam 5 saat sürüyor. Gece trenlerini kullanırsanız konaklamaya da para vermekten kurtulmuş olursunuz. Kharkiv – Kiev arası tren fiyatları için 35 TL ödemiştim.

Kharkiv - Kiev Tren

Normalde düz mantık olarak yolculuktan çok önce bilet alırsanız daha ucuza bilet alırız bazen de tam tersi son anda bilet alırsak daha ucuza bilet alırız. Ukrayna’da hızlı tren bileti fiyatları için tek kural var, eğer tren biletini erken alırsan ucuza alırsın. Kharkiv – Kiev /Kiev – Kharkiv tren saatleri ve fiyatları için http://booking.uz.gov.ua/en/ adresinden ulaşabilirsiniz. Dikkat edeceğiniz en önemli konu bilet çıktılarını muhakkak yanınızda bulundurun. Kaldığınız hostelden ya da seyahata çıkmadan bilet çıktısı yanınızda olsun. Kiev yazarsanız gideceğiniz yerizor bulursunuz bu yüzden Kyiv diye aratmanızda fayda var.

Kharkiv Gezilecek Yerler

Ukrayna Kharkiv gezilecek yerleri görmek için en uygun adres olan Svobody Meydanı yani Özgürlük Meydanı’na gitmek için Universytet durağında inmiştim. Aynı zamanda buraya gelmek için Derzhprom metro istasyonunda inip de gelinebiliyor. Kharkiv Svobody Meydanı’na iner inmez karşıma çıkan Lifecell yani Türkiye’deki Turkcell mağazasından hat aldım. (Ukrayna’da hat almak ve Ukrayna gsm operatörleri hakkında detaylı bilgiler için Ukrayna’ya gideceklere tavsiyeler yazımdan ulaşabilirsiniz) Kharkiv gezilecek yerleri araştırmak az da olsa işime yarayacaktı hem de hostelimin adresini bulmam gerekiyordu. İnternette hangi siteye girsem sürekli Kharkiv gece hayatı yorumları vardı ama benim amacım Ukrayna gece hayatını keşfetmek değildi. Birkaç kişiye adres sorma denememin ardından başarısız olunca en sonunda oturup bir kahve içeyim kendime geleyim dedim. Kafede oturan bir kıza adresleri sorduğumda ise o da İngilizce bilmiyordu ama yardımcı olmak için Google çeviri sayesinde bir şeyler anlatmaya başladı. Laf lafı açtı ben de Harkov Annunciation Cathedral Kharkiv (Annunciation Katedrali) nerede? Maxim Gorky Park (Kharkiv Gorky Park) nerede? diye bir çok soru sordum. Kız benden bıkmış olacak ki gel beraber gidelim dedi. Birlikte etrafı gezip Kharkiv Gorky Park’a gidip güzel bir akşam yemeği yedik. Saat bu arada epey geç olunca artık hostele geçmem gerektiğini söyledim. Kendisi hangi metro durağında ineceğimi söyledi. Hostel gerçek anlamda uzakta kalıyordu.

Hostelin olduğu metro durağında indim ama hangi yöne gideceğimi bilmiyordum. Burada yaptığım en büyük hata Ukrayna hattını taktığım telefonun navigasyon programı yüklü değildi. Taksiciye sordum gel seni götüreyim dedi. Adresi tarif etmesini istedim ama yardımcı olmadı. Yoldaki insanlara adres sorma denemelerim sırasında en son birisi bana yardımcı oldu ama o da yanlış adrese gönderince küçük çaplı bir macera başladı.

Ünlü bir gezginin dediği gibi ‘’Macera yolun başladığı yerde değil bittiği yerde başlar.’’ Saatlerce hostel aramama rağmen bir türlü hosteli bulamadım. En son hosteli aradım ama resepsiyon görevlisi İngilizce bilmiyordu. Yarım saat sonra telefonum çaldı ve İngilizce bilen birisi nerede olduğumu sordu. Ben hostelin olduğu konuma çok uzak bir yerdeymişim. Taksiye binip kendisini arayıp taksiciyle konuşmak istediğini söyledi. Taksici de hostelin adresini bilmiyordu navigasyonu açtı ve yolda birkaç kişiye adresi sordu. Hostelin olduğu yere geldik taksici tam emin olamadığı için tekrar hosteli arayıp teyit aldı. Daha borcum ne kadar diye sormadan taksiciye 100 Grivna’yı verip hostele yerleştim.

Kharkiv Gezilecek Yerler

Pryvokzalnyi Meydanı

Vokzal kelimesi Ukrayna’ca tren istasyonu demek. İlk öğrenmem gereken kelime buydu çünkü çok fazla işime yaradı. Bu meydan da adını Kharkiv tren istasyonundan alıyor. Kharkiv-Kiev hızlı tren yolculuğum için yürüyerek geldiğim tren istasyonunda bu meydanda bolca zaman geçirmiştim. Özellikle gelinecek bir güzelliği yok. Eğer Kharkiv’den Kiev’e trenle geçecekseniz bir saat erken gelip burada zaman geçirebilirsiniz.

Palats Odruzhennya

Sumskaya Caddesi üzerinde bulunan bu yapı aslında bir evlendirme dairesi olup Maxim Gorky Park yolu üzerinde kalıyor. Yapı olarak güzel bir görselliğe sahip olması ilgi çekici kılıyor. İçerisinde bir şey yok.

Maxim Gorky Park

 Bu park Kharkiv’in parklarından en büyük olanı,öyle büyük ki 130 hektarlık alan üzerine kurulmuş durumda. Kharkiv’in geleneksel bayramları ve kutlamaları burada yapılıyormuş. Kharkiv’de hava durumunun yazın sıcaklığını göz önünde bulunduracak olursak Svobody Meydanı’ndan yürüyerek 15 dakikalık mesafe sonunda ulaşıp dinlence yeri olarak kullanılabilir. Eğer çocuklu ailelerle birlikte gidilirse çocuğunuz için onlarca aktivite bulabilirsiniz. Eğer daha erken gitseydim ben bile bir çok aktivite yapardım diye aklımdan geçirmiştim. Burada güzel bir akşam yemeği de yiyebilirsiniz.

Strilka Meydanı

Svobody Meydanı yani Özgürlük Meydanı’ndan metroyla gelebileceğiz yer olan Strilka Meydanı’nda sal kiralayıp Kharkiv Nehri ile Lopan Nehri’nin birleştiği yerde keyfili zaman geçirmiştim. Kharkiv gezi forumlarına da muhakkak burayı eklemeyi düşünüyorum. Adresini yukarıda yazmıştım. Burası ayrıca benim hostelimin bulunduğu bölgeydi.

Annunciation Katedrali

 Lopan Nehri’nde sal kiralayıp görmüş olduğum bu katedralin yapısı beni etkilemişti. Adını tam olarak bilmiyordum buraya sonra giderim diye kafaya koyup sal macerasından sonra gitmiştim. Kharkiv’in merkezi Ortodoks katedrali olan ‘’ Annunciation Cathedral Kharkiv’’ giderken karşıdan karşıya geçerken bir video çekmiştim. Bakalım yayaya yol verecekler mi? Diye ama maalesef ilk araç yol vermedi. Bu söylediğim yanlış anlaşılmasın Ukrayna’da yayaya saygı ön plandadır.

Assumption Katedrali

Kharkiv gezi rehberimde özellikle bahsedeceğim bir diğer konu ise buranın da Kharkiv Svobody Meydanı’na yakın olmadığıdır. 2 bölümden oluşan Kharkiv gezilecek yerler Lopan Nehri etrafında gezilecek yerler ve Svobody Meydanı etrafında gezilecek yerler diye ayırabiliriz. Katedralin önündeki parkta resim sergileri de mevcuttur. Katedrale eklenen çan kulesi 1844 yılında eklenmiştir.

Adresi: Universitetskaya Street,11 burası Kharkiv Annunciation Katedrali’ne çok yakın bir konumdadır.

Kharkiv Shevchenko Parkı

 Maxim Gorky Park’ın bir küçük kardeşi diyebilirim. Kharkiv’in en eski parklarından birisidir. Hemen Universytet durağının çıkışında bulunuyor.

Kozmos Müzesi

 Ukrayna’nın ufoloji müzesi olup, Nasa tarafında çekilen fotoğrafları görebilirsiniz.

Adresi: Kravtsova Lane,15

Kharkiv Tarih Müzesi

 Ukrayna’nın kültür ve tarihini görebileceğiniz koleksiyonlarla dolu bir tarih müzesidir. İçerisinde 200.000’den fazla eser sergilenmektedir.

Kharkov Hayvanat Bahçesi (Kharkov Zoo)

Buraya gitmeyi çok istemiştim ama artık buranın kapalı olduğunu öğrenmiştim. İngilizce konusunda sıkıntı yaşadığım Kharkiv’de, Kharkiv hayvanat bahçesinin saatleri dışında kapalı olduğu bilgisi de olabilir ya da tamamen kapalı da olabilir.

Adresi: Sumska Street,35 Siz yine de bir kontrol edin derim.

Kharkiv Gezilecek Diğer Yerler

 Pokrovsky Manastırı ( İntercession Monastery ) , Kharkiv Sanat Müzesi ( Kharkiv Art Museum) , Veyk Park , The Cable Way (Teleferik Kablo Yolu) , Metalist Kharkiv Stadyumu , Sumskaya Caddesi , Konstytutsii Meydanı , Termometre , Istorychnyi Muzei , Bağımsızlık Anıtı , Mirror Fountain , Taras Shevchenko Anıtı , Tivoli Garden , Kharkiv Eiffel Tower , Kharkiv Botanical Garden diye sıralayabilirim.

Kharkiv Para Birimi

Ukrayna’nın Kharkiv şehrinin para birimi Grivna’dır. 1 TL 7 Grivna yapıyor. Ukrayna’nın para birimi UAH diye yazılıyor.

ÇOK ÖNEMLİ EK BİLGİ

Ukrayna’nın Kharkiv şehrine giden bir takipçim kamu görevlisiydi. Facebook Çılgın Gezgin sayfasından bana attığı mesajı aynen aktarıyorum. Ukrayna, Gürcistan ve Kıbrıs’a giden kamu görevlileri Türkiye’den çıkış yapmadan sorgu odasına gitmeleri gerekiyor. Ayrıca iş yerlerinden yazılı izin de almaları gerekiyor. Aksi durumda uçuşlarına izin verilmemektedir.

Çılgın Gezgin Sosyal Medya Hesapları

İnstagram: cilgingezgin_

Facebook: Çılgın Gezgin

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Kharkiv'e Ne Zaman Gidilir ?

Eğer amacınız Kharkiv’in en kalabalık dönemine denk gelmekse Kharkiv üniversitelerinin açık olduğu döneme denk getirmek olabilir. Genel olarak Kharkiv’e gidilecek en güzel dönemler Mayıs başı ile Eylül ayının sonuna kadar olan dönemdir. Kışın soğuğun ciddi derecede olduğunu da unutmayalım.

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Ukrayna'da Gezilecek Yerler Yazılarım

Ukrayna’ya Gideceklere Tavsiyeler

Ukrayna Turu Yapacaklara Tavsiyeler

Kiev Gezilecek Yerler

Lviv Gezilecek Yerler

Ukrayna’ya Kimlikle Giriş

Ukrayna Aşk Tüneli

Pirogovo Açık Hava Müzesi 

Ukrayna’dan Belarus’a Geçiş

Ukrayna’da Gezilecek Yerler

Ukrayna Şehirleri

Ukrayna Gece Hayatı

Odessa Gezilecek Yerler

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Kharkiv Şehiriçi Ulaşım

Kharkiv’de çok geniş bir ulaşım ağı mevcuttur. Taksiye binmeye gerek kalmadan metro, minibüs ve otobüsleri kullanabilirsiniz. Kharkiv’de gezilecek yerlerin hepsi yürüme mesafesindedir. Metro 4 Grivna gibi çok ucuz rakamlarla hizmet vermektedir. Metro çalışma saatleri sabah 06:00 ile 00:00 arasıdır. (05:30 ile 00:30 arası da olabilir bu konu hakkında videolarımı izleyip en doğru bilgiyi tekrar yazacağım) Büfelerden bilet alınabildiği gibi minibüse (marşrutka) binerken de ücretleri ödeyebilirsiniz. Metroda bulunan otomatlardan jeton alabilmek için üzerinizde bozuk para olursa daha iyi olacaktır. 

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Ukrayna Ulaşım Rehberleri

Kiev Nerede

Kharkiv Nerede

Odessa Nerede

Ukrayna Nerede

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Kharkiv'de Ne Yapılır ? Kharkiv'de Yapılacaklar

En başta belirttiğim gibi Kharkiv gezi rehberi ve Kharkiv gezilecek yerler yazılarını okumamıştım. Size tavsiyem her şeyi en ince ayrıntısına kadar okuyun. Ben gece yarısı hostelin adresini aramıştım. Benim başıma herhangi olumsuz bir şey gelmedi ama ne olur ne olmaz siz benim yaptığımı yapmayın.

Bardağın dolu tarafından bakacak olursak eğer hosteli şehir merkezinden rezervasyon yapsaydım bu kadar eğlenemezdim diye düşünüyorum. Kharkiv’de yapılacak en güzel şey sal kiralayıp nehirde sal turu yapmaktı. Tek başına hiç bilmediğin bir yerde böylesine keyifli bir aktivite yapmayı da listeme eklemiş oldum. Kharkiv’de yapılacaklar listesine siz de nehir üzerinde sal turu eklemek isterseniz buyrun efenim adresi: Poltavskiy Sblyah ‘’Lastochka’’  Vladimir . Nehrin adı sanırım Lapon olması gerekiyor. Cep telefonunuzun navigasyonundan Kharkiv Nehri diye arattırabilirsiniz.

Benim yapmadığım ama size tavsiye edebileceğim bir başka şey ise Kharkiv Botanik Bahçesi’ni gezmek olacak. Öğrendiğim kadarıyla havalar sıcak olunca burası sahil gibi oluyormuş. Parkın içerisinden kaynak suyu çıkıyormuş. Halk şok yaşamak için bu kaynak suyuna giriyormuş. Ulaşımı biraz zor olsa da denemeye değer güzellikte olduğunu facebook takipçilerimden birisi tavsiye etmişti.

Kharkiv’de yapacak bir şeyiniz kalmadıysa parkları gezip zaman geçirebilirsiniz. Kharkiv Gorky Park’ta lunapark tadında güzel bir gün geçirebilirsiniz.

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Kharkiv'de Fiyatlar

Ukrayna gezilecek yerlerde 15 gün kalınca Kharkiv daha ucuzdu diyebilirim. Ulaşım fiyatları her şehrinde aynı fiyatta. Ukrayna’da yeme içme fiyatları şehirden şehire farklılık gösteriyor. Kharkiv Gorky Park’ta 2 kişilik akşam yemeğine her şey dahil 30 TL ödedim. Hostel fiyatları arasında pek fark yok. Sigara Kharkiv’de daha ucuzdu diye hatırlıyorum.

Kharkiv Gezilecek Yerler Kharkiv Gezi Rehberi Kharkiv Gezi Yorumları

Kharkiv Tavsiyeleri

Kharkiv gezi rehberimde önemle bahsetmek istediğim konu Kharkiv gezilecek yerler Ukrayna’nın Kiev ve Lviv şehirleri ile kıyaslanacak olursa çok fazla şey vaad etmemektedir,

İngilizce bilen sayısı Ukrayna’nın diğer şehirlerine göre çok daha azınlık seviyededir. Kharkiv şehrinde İngilizce bilen birisine denk gelirseniz sormak istediğiniz tüm soruları sorun derim,

Kharkiv pasaport kontrollerinden hiçbir sorgu sual sorulmadan geçtim ama siz yine de dönüş uçak biletinizin çıktısını ve kalacağınız otellerin rezervasyon çıktılarını yanınızda bulundurun,

Kharkiv rehber , Kharkiv Türk rehber başlığı altında internette onlarca insana denk gelebilirsiniz. Eğer resmi şirket değilse ya da referansları sağlam değilse itibar etmeyin,

Kharkiv şehir merkezi Svobody Meydanı desek daha güzel olur genelde burada zaman geçireceksiniz,

Kharkiv otelleri ya da hostellerini şehir merkezine yakın bir yerde seçerseniz daha sağlıklı olur. Ben şehir merkezinden uzak bir yerde hostel seçtim,gecenin köründe hosteli aramaya çalıştım ama bulamadım. Hosteli aradığımda ise çok uzak yerde olduğumu öğrendim. Taksiye bindiğimde ise taksici bile adresi bilmiyordu,

Kharkiv ile Türkiye arasında saat farkı yoktur,

Kharkiv resmi dili Ukrayna’ca olup genelde Rusça bilen sayısı daha fazladır,

Ukrayna’da Svobody Meydanı (Özgürlük Meydanı) hemen Universiteyt metrosu çıkışında telefon hattı alabilirsiniz. Ben 2 Gb internet 500 sms ve 1000 dakika konuşma için 3,5 Dolar ödemiştim. Bazı telefon hatları sadece o şehre özeldir tüm şehirlerde geçerli sim kart alın,

Khakov şehri diğer şehirlere göre daha ucuzdur.

Kharkiv gezi yorumlarımı yazarken her şeyi en ince ayrıntısına kadar yazmaya çalıştım. Kharkiv gezi rehberine eklemek istediklerinizi yorum kısmına ekleyebilirsiniz. Kharkiv Ukrayna’nın gidip görünecek şehirleri arasında görüyorum farklı hayatları da görmek bizlere çok farklı şeyler katacaktır. Ayrıca internette ve basında Ukrayna hakkında yazılanların ne denli doğru olup olmadığını anlamak için de Kharkiv gezi notlarımı okumanızı tavsiye ederim.

Kharkiv'de kaldığım hostel

"Kharkiv Gezilecek Yerler" Hakkındaki Genel Yorumlar (1)

Mehmet 6 Ağustos 2018 Pazartesi
Merhabalar iyi günler.Neredeyse tüm gezi yazilarinizi ilgiyle takip ediyorum.Bir sey soracaktim.Kharkov'da kaldiginiz hostel ile nasil rezervasyon yaptınız.Bende orada kalmak istiyorum.bir kart numarasi verdiler hostelden.Ancak Türk bankalarindan eft kabul olmuyor bu konuda bir yardimci olursaniz cok sevinirim.simdiden tesekkurler...

A
B
F
G
H
İ
K
M
R
S
T
U
A
B
Ç
D
E
F
G
H
I
İ
J
K
L
M
N
O
P
R
S
Ş
T
Ü
V
Z